Emaille Schalen Afwasteiltjes R. en D. behang is kwaliteits-papier Firma A. YFItMH IliMtAFIIT V Wij zijn specialist op Rijwielgebied W. LA GROUW KerkwcgII Tel. 6 NIEUWENDIJK J, H, SCHOLT Zn, j ONZE SORTERING IS ENORM! DROGISTERIJ Markiezen j Zonschermen j Rolluiken j Haven 8 WAALWIJK Tel. 269 j W. P. v. d. Zalm Botermarkt O 84 - Tel. 72 - Heusden PHILIPS RADIO vanaf f115.- A. J. BOELEN - HEUSDEN Voor elke voet een passende schoen Ook voor pijnlijke voeten Firma SRRANGERS A Imkerk ook waar het bedrag lager zelfs f i, of f 1,25 is. Hier worden niet zoveel reizen naar het buitenland gemaakt. Als dit gebeurt, dan gebeurt zulks meer in gezelschapsverband, voor re ligieuze doeleinden. Voor meerderen van zo'n gezelschap kan het bedrag van f3,te hoog zijn. De Voorzitter merkt op, dat in zo'n geval de mogelijkheid volgens de verordening bestaat tot kosteloze afgifte. Bovendien wordt in zo'n ge val het bewijs collectief afgegeven. De heer v. Biezen was van mening dat dit laatste is vervallen. De Voorzitter is daarvan niets be kend. Met algemene stemmen wordt hier op overeenkomstig het voorstel van B. len W. besloten. Dekking kosten stichting woning wetwoningen. Momenteel zijn voor rekening der gemeente in aanbouw 10 woningwet woningen 1949 terwijl nog in de loop van dit jaar gebouwd zullen worden 10 woningwetwoningen 1950. Voor heen bestond de regeling dat het Rijk de voor de bouw benodigde gel- den verstrekte. Dit is thans niet meer het geval. De gemeente moet zich de middelen zelf verschaffen door het aangaan van vaste of kasgeldlenin gen. B. en W. vragen machtiging een vaste lening van maximaal f 100,000 voor dit doel aan te gaan of wel, zo de nodige gelden niet zijn te ver krijgen voorlopig f 100,000 extra aan kasgeld op te nemen. De raad gaat met dit voorstel accoord. Beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van leermiddelen door de Chr. Nat. School te Dussen. Deze gelden zijn bestemd voor aanschaffing van nieuwe leesboekjes, die de in de oude spelling gestelde boekjes moeten vervangen. Van over heidswege is destijds de 'suggestie gegeven dat Voor dit doel geen gel den ingevolge artikel 72 der L. O; wet 1920 beschikbaar behoeven te worden gesteld. De in de oude spel ling gestelde boekjes kunnen voor zover nodig door de leerlingen met inkt gewijzigd, in gebruik blijven tot zij wegens normaal slijtage vervangen moeten worden. Deze vervanging we gens normaal slijtage dient te ge schieden uit het bedrag per leerling ingevolge artikel 101 der L. O. wet 1920 beschikbaar wordt gesteld. B. en W. stellen voor op deze aanvraag afwijzend te beschikken. De heer v. d. Zouwen kan dit voorstel niet begrijpen. Spr. meent dat het geld voor het doel waarvoor het aangevraagd wordt, dient te wor den verstrekt. Temeer wijl het be^ drag van f 19,per leerling tegen andere gemeenten die 25 en 26 gul den per leerling uittrekken een po ver figuur slaat. De Voorzitter .merkt op dat B. en .W. hun afwijzend voorstel geheel op juridische gronden hebben gebaseerd. Voor subsidieverlening aan het on derwijs bestaan 3 mogelijkheden. Voor de salariëring der onderwijs krachten verleent het rijk subsidie. Voor aanschaffing van leermiddelen en inrichting van een nieuwe school vindt subsidiëring plaats ingevolge artikel 72 der L.O.-wet; vervan ging van door langdurig gebruik versleten leermiddelen, moet geschie den volgens artikel 101. Spreker is overtuigd dat de gemeente met het bedrag van f 19,per leer ling geen slecht figuur slaat. Er is een rondschrijven gericht, waarin de Inspecteur voor het L. O. wordt ge adviseerd, om een beroep van een schoolbestuur dat 18 gulden per leer ling ontvangt, niet te bevorderen. Spr. heeft informaties bij verschillen de gemeentebesturen ingewonnen. Uit de verkregen inlichtingen is geble ken dat er sommige gemeenten zijn, die boven f 19,gaan, doch ande ren die daar beneden blijven. Als het schoolbestuur van de Chr. Nat. school uit de post volgens art. 101 jaarlijks 3 keer f 130 betaalt voor de aanleg ener centrale verwarming, die eigenlijk uit art. 72 had moeten worden bestreden, doch waartoe Ged. St. nooit toestemming zouden hebben verleend, dan valt te begrijpen, dat zij met het toegestane bedrag volgens art. 101 niet toekomt. Het gemeen tebestuur is verplicht de wet te hand haven en uit dien hoofde kunneni B. en W. niet anders doen, dan voor- 'stellen afwijzend op het verzoek te beschikken. Andere scholen in de gemeente komen wel met f 19,per leerling toe. De heer Koekkoek kan tegen de juridische uitleg niets inbrengen, niet temin heeft hij enigszins verwonderd I. u(> STAALBOEKJES WORDEN U GAARNE GRATIS TOEGEZONDEN. Onze speciale collectie (gai> derobe voor de reis) biedt U tal van nieuwe mogelijkheden voor een bijzondere élegance tijdens Uw vacantie. Wij tonen U gaarne onze grote verscheidenheid in man tel-costumes, sportieve en ge klede blouses, vlotte reisman tels, japonnen enz. KERKSTRAAT 16a - VHERTOGENBOSCH - TEL. 8217 Philips auto radio f255. Desgewenst gemakkelijke betalingsconditie. Wittebroodstraat W 52-51 - Telefoon no. 3 De zaak met de grootste sortering, de nieuwste snitten, de juiste pasvorm. Concurrende prijzen hebben wij een speciale orthopae- dische schoen van de beste fabriek op dit gebied. Komt eerst bij ons sens zien Provincialeweg Zuid 22 Telefoon 39 gestaan over het prae-advies van B. en W. Er wordt alles gedaan om de culturele ontwikkeling in de gemeen te op te voeren. Uit het voorstel van B. en W. moet spr. afleiden dat B. en W. het onderwijs van onderge schikt belang achten, niettegenstaan de dit toch de eerste stap voor 'de culturele ontwikkeling vormt. Andere scholen verkeren in de gelukkige omstandigheden, dat zij meerdere din gen uit de post oorlogsschade heb ben kunnen aanschaffen. Deze scho len zijn daardoor in orde. Met de Nat. Chr. School is zulks niet het geval. Dat aanschaffing van boekjes in de nieuwe spelling nodig is, be hoeft volgens spr. geen betoog, im mers het doorstrepen draagt er toe bij de aandacht der kinderen op het doorgestreepte te vestigen en sticht daardoor verwarring. Dan wordt de suggestie gewekt dat van overheids wege het voorstel van B. en W. 'zou worden ondersteund, doch spr. ves tigt in dit verband, de aandacht op de brief van de Inspecteur voor het Lager Onderwijs, waarin B. en W. worden verzocht het verzoek van het schoolbestuur te bevorderen. De Voorzitter wijst nogmaals op bet bedrag van 390 gulden dat uit het verkeerde hokje wordt betaald. Spr. heeft toegejuicht dat de school de centrale verwarming heeft aange legd, maar het is toch zo, dat zulks eerst had mogen plaats vinden nadat eerst al het andere in orde was. Wat voor deze verwarming wordt geput uit het hokje van art. 101, bedraagt meer dan de gehele nieuwe methode kost. Men pioet in deze niet aanko men met de bewering dat het bedrag per leerling te laag is, als men er dergelijke uitgaven van gaat doen. Spr. is overtuigd van het belang van goed onderwijs. De heer Koekkoek is van mening dat B. en W. wel de behoefte van de Chr. Nat. School aanvoelen en hij neemt 't het college niet kwalijk dat dit zich houdt aan de juridische kant. Hij meent echter ook dat het gemeentebestuur alles moet doen het onderwijs in de gemeente zo hoog mogelijk op te voeren en hij kan er geen onrechtvaardigheid in zien, als het verzoek werd ingewilligd, waar bij hij zich vastklampt aan de uit spraak van de Inspecteur. De heer v. Biezen heeft de voor stellen en de verdediging van ver schillende zijden aangehoord. Spr. is de overtuiging toegedaan dat het onderwijs, of het Christ., Openb. of Kath. is, eender moet worden gege ven. Doch Spr. is ook van mening dat, als men een behoeftig gezin iets toestopt en dit van het toege stopte bedrag met het gehele ge zin naar de bioscoop gaat en dan zegt, mijn gezin lijdt honger, dat dan zo'n bewering niet kan wor den geaccepteerd. De heer Koekkoek vindt dit voor beeld wel iets te sterk, het is toch niet zo, dat een centrale verwarming als iets overbodigs beschouwd moet worden. De Voorzitter is het daarmiede eens doch deze had uit art. 72 aan geschaft moeten worden. Het ge meentebestuur zal bij de 5 jaarlijkse afrekening wel iets door de vingers moeten zien om deze uitgaaf goed gekeurd te krijgen. De heer Bax vraagt of een besluit niet kan worden aangehouden, hij komt er thans niet meer uit. De Voorzitter is van oordeel dat zulks niet nodig is en wjjst er op, dat als men de centrale verwarming goedkeurt, er dan ook de andere scholen om kunnen komen. Voor het praeadvies van B. en W. stemmen de heren v. Biezen, v. Etten en de wethouders v. Dijk en Snoek de andere heren tegen, zodat het verzoek van het schoolbestuur, be houdens hogere goedkeuring zal wor den ingewilligd. Stichting 2 duplex woningen. Door Ged. St. is voor 1950 aan de gemeente o.a. een bouwvolume toegekend waaruit 2 duplex wonin gen voor rekening der gemeente te doen bouwen met gebruikmaking van de financiële faciliteiten die de wo ningwet geeft en de nodige gelden daartoe beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor een woning te bou wen in de Wilhelminastraat te Dus sen en één in de Korenstraat te Hank en teneinde bij het verkrijgen der vereiste goedkeuringen geen vertra ging te doen ontstaan, de architec tuur op te dragen aan de heer A. v. Stokkum architect te Waalwijk, die ook voor wat de bouw van duplex- woningen betreft, de nodige praktijk heeft. De heer Koekkoek vraagt wat een duplex-woning is, waarop de Voor zitter antwoordt, dat het een woning is die geschikt is om door 2 gezin nen te worden bewoond, doch die, zodra het woningtekort is opgelost, in een behoorlijke eensgezinswoning wordt veranderd. Ook dit voorstel van B. en UW. wordt met algemene stemmen aan genomen. Verpachting bermen van wegen, volkstuintjes ed. Tot op heden werden de bermen van de wegen en andere kleine per ceeltjes welke eigendom der gemeen te zijn van jaar tot jaar door B. en W. verpacht. De bevoegdheid hiertoe berustte op een reeds in de vorige eeuw genomen raadsbesluit waarvan de tekst tengevolge der oorlogsom standigheden verloren is gegaan. Op» grond van dit raadsbesluit worden dpor B. en W. ook thans de z.gn. „kleine" verpachtingen ,(voor niet langer dan een jaar volkstuintjes enz.) verricht. B. en W. stellen voor in deze een nieuw raadsbesluit te nemen, waar door B. en W. weer van jaar tot jaar de bevoegdheid wordt verleend, deze verpachtingen te houden. Met algemene stemmen wordt dit besluit genomen. Goedkeuring begroting Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Dieze begroting die door een com missie is onderzocht en in orde be vonden, wordt vastgesteld, zoals ze werd aangeboden. Aanleg Sportveld Hank. De aanleg van een sportveld te Hank is in de vergadering van 6 Sept. 1949 aangehouden aangezien toen nog onzekerheid bestond aan gaande diverse punten, waarvan de beantwoording mede is vervat in. het navolgende Blijkens mededeling van de Dienst voor de Uitvoering van Werken d.d. 20 Sept. 1949 is een overheidssubsi die van 90 pCt. der arbeidslonen toe gekend. B. en W. hebben overleg gepleegd met een particuliere aannemer. De uiterste prijs waartegen deze het werk uit wil voeren bedraagt f 8280, Deze wijze van uitvoering komt de gemeente dus rond f2230,duurder te staan dan uitvoering door de Ned. Heidemij. in D.U.W. verband. Vervolg in het Derde Blad - Vraagt prijsopgave en uit één stuk (Schalen grote maat) Bergstraat Wijk Bussen VERF met extra grote inhoud. Pracht kwaliteit WATERVERF KUNSTKALK POLITOEREN VERNISSEN BOENWAS MET TERPENTIJN Diverse merken in zeer voordelige bussen BEITSEN STOPWAS HOUTLIJM Gummisponsen - Enkasponsen Natuursponsen - Zemen Dweilen - Stofdoeken Kastpapier - Punaises GOUD- en ZILVERBRONS KWASTEN - PENSELEN BORSTELWERKEN AMMONIAK BRANDSPIRITUS - CREÖLINE GIPS - KRIJT TERPENTIJN - TERPENTINE WASBENZINE ZOUTZUUR l/v De i vacantietijd nadert! Keisplannen worden gemaakt. Hoeveel méér zult U genieten als Uw garderobe compleet ts. repareren en maken alles. Ruime keuze Rijwielen, waarbij ook de beste en oudste Nederlandse fabrikatenkeuze uit ruim 300 stuks. Heren, Dames-, Meisjes-, Jongens-, Kinder- en Sportrijwielen. De nieuwe moderne Zandstraalmachir.e, tevens Electrisch Lakken, waar borgt U prima werk, zolang gratis een rijwiel ter beschikking. Motorrijwielen uit voorraad leverbaar. „Eisink" en Hulpmotoren, als „V. A. P." aandrijving op achterwiel, „Le Poulain" aandrijving op voorband. Onderdelenkettingen, hoorn, accu's, vulcaniseren, laden van accumulatoren, olie, vet, benzine. Hand-en trapnaaimachines, ook voor schoenmakers. Wasmachines in geheel metaal. Emaille en houten machina wringers en reparaties. Benzine Agregaten voor boerderijen en schippers. Radio's, thans, na veel ellende, vanaf heden uit voorraad leverbaar in 1ste klas Ned. fabrikaten. 8rota Reparatie-inrichting. Reperateur aanwezig, ook aan huis te ont bieden. Haarden en kachels, smederij en reparatie's. Stof zuigers, strijkijzers, electrische fornuizen, kachels en kookplaten, Kronen, lampen en kappen. Electrisch materiaal. Infraphil bestra lingslampen, enz. Ook op gemakkelijke condities leverbaar. Beleefd aanbevelend, f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 8