Raadsvergadering Alm kerk Uw boeken en tijdschriften te laten herstellen UW BELANG IS op Woensdag 12 April, nam. 7.30 uur. Firma L. J. VEERMAN, Tel. 19 en 95, HEUSDEN Voorzitter: Ed.Acbtb. Heer H. Blok. Secretaris: WelEd. Heer A. Geu- defce. Afwezig de heren A. Ouwerkerk en A. B. Snoek als de Voorzitter de vergadering met het formulierge bed opent. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden vast gesteld. Ingekomen stukken Enige goedkeuringsbesluiten van Ged. St. op een aantal vroeger ge nomen raadsbesluiten, tot verhuring van diverse woningen. Idem tot goedkeuring van de ge meentebegroting en begrotingen van takken van dienst. Een schrijven met enige bemer kingen was bijgevoegd. Verzoek van het bestuur voor Chr. Lager Nijverheidsonderwijs in de Bisdommen Breda en 's-Bosch om subsidie. Aangezien dit onderwijs voor deze gemeente van geen be lang is, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend op het verzoekt be schikt. Schrijven van de bewoners van de „Gantelsteeg", waarin werd ver zocht tot verharding te willen over gaan. Deze steeg is gelegen in 2 ge meenten n.l. Almkerk en de Wer ken en Sleeuwijk. B. en W. hebben het advies gevraagd van de Centr. Techn. Dienst die van oordeel is, dat, als de gemeente Almkerk tot verharding overgaat dit ook de ge meente Sleeuwijk zal moeten doen en zal tevens de brug in deze weg vernieuwd moeten worden. De toestand van de weg is zo danig, (lat er een klinkerbestrating aangebracht dient te worden. De kosten voor de verbetering worden geraamd op f20000, wat voor 15 gezinnen die daar wonen, een uitgaaf vormt, waaraan Ged. St. wel geen goedkeuring zullen hechten. Zover het advies van de C. T. D. B. en W. vragen thans machtiging nogmaals met deze dienst in contact te treden om te trachten een goed kopere oplossing te zoeken. De heer Burghout merkt óp, dat in het advies wordt gezegd, dat de weg in zeer slechte toestand ver keerd, er zal dus iets aan moeten gebeuren. De heer v. Herwijnen merkt op, dat een gedeelte van de weg en ook de brug onder de gemeente Sleeu wijk valt. De heer Burghout zegt dat de weg en de brug worden onderhouden door het Waterschap 'het Nieuwland van Altena. De heer Raams gelooft niet dat de gemeente Sleeuwijk er iets voor zal gevoelen er één cent voor uit be geven. Er is geen verkeer, alleen locaal verkeer. De heer v. Herwijnen zegt dat in het advies wordt beweerd dat het gedeelte onder Sleeuwijk beter is dan dat onder Almkerk. Men moet dan evenwel eens in het najaar ko men zien, dan zal men er wel an ders over denken. Spr. zou met alle kracht willen werken om verbete ring te krijgen, in de winter is de weg onbegaanbaar. De raad verleent B. en W. de ge vraagde machtiging. Verder is nog ingekomen de goed keuring door Ged. St. van het raads besluit tot het aangaan ener geldle ning voor de bouw van een Land bouw Huishoudschool; idem tot wij ziging der gem.-begr. voor 1950. De Voorzitter deelt mede bij zich gehad te hebben de heer Siebensma van de Provinciale Waterstaat over de ruiling van een stukje weg bij de watertoren. B. en W. stellen voor deze ruil aan te gaan, mét welk voor stel de raad accoord gaat. Schrijven van de blokgroep van de Uppelsenhoek voor de brandweer, naar aanleiding van het raadsverslag in het Nieuwsblad van Heusden. Vol gens dit verslag zou. de heer v. Her wijnen hebben gezegd, dat bij de brand van de Wed. Snoek, deze groep tekort geschoten zou zijn. Adres santen betreuren deze bewering, waardoor van deze groep in de ge meente een verkeerde indruk wordt gewekt. Het ware beter geweest als de heer v. Herwijnen eerst had geïn formeerd, dan waren deze woorden niet gezegd. Het schrijven is aan de Voorzitter van de raad gericht, doch er werd in verzocht het in de raads vergadering van hedenavond voor te lezen. De heer v. Herwijnen zegt dat het door hem gesprokene niet goed is weergegeven, hij heeft n.l. gezegd, dat als er brand kwam het zou kun nen gebeuren, dat het niet in orde zou zijn, doordat b.v. ieen band leeg stond. Het spijt spr. dat men dit schrijven heeft gezonden, als men even bij hem was gekomen, zou hij deze kwestie hebben opgehelderd. Op voorstel van B. en W. wordt de verordening opcenten Personele Belasting voor het jaar 19501951 vastgesteld. Hetzelfde aantal opcenten als het vorig jaar zal worden gehe ven. De heer Burghout stelde de vraag of deze Opcenten niet verlaagd kun nen worden. Doordat er meer hui zen komen wordt de opbrengst toch hoger. De Voorzitter zegt dat verlaging niet mogelijk is, de gemeente kan de opbrengst niet missen, zeker niet als men in de toekomst over gaat tot verbetering van Buitenkade en meer andere werken die nog in petto zijn. Mogelijk zou met klasse verlaging iets zijn te bereiken, van de 8e naar de 7e klasse, doch men voelt daarvoor niet veel omdat de huren op het platteland laag zijn en er daardoor velen buiten de be lasting vallen. Bta wat de verhoging van het aantal woningen betreft en daardoor de verhoging der belasting, moet men niet uit het oog verliezen, dat tengevolge van de oorlog ver schillende percelen zijn verloren ge gaan. De met 1 Mei aflopende kasgeld lening groot f90,000 wordt meteen jaar verlengd. Vaststelling instructie gemeente werkman. De Voorzitter deelt mede dat de Centr. Techn. Dienst hierover een rapport heeft ingediend en in welk rapport de wenselijkheid van een dergelijke instructie wordt betoogd, aangezien de thans bestaande van 1944 onvolledig is. De ontwor pen nieuwe instructie, waarin ook de vacantieregeling enz. is opgeno men, wordt door de Secretaris voor gelezen. De heer Burghout maakt een op merking over de bepaling, die zegt dat als er een reparatie aan een weg plaats heeft, de gemeentewerk man er voor moet zorgen dat het verkeer geen hinder ondervindt. Spr. meent dat dit toch de taak van op zichter en aannemer is. De Voorzitter zegt dat de bedoe ling van deze bepaling slechts is, dat de gem.-werkman voor plaatsing der borden moet zorgen. Spr. geeft toe dat de bepaling wel iets ondui delijk is geformuleerd. De heer Nieuwenhuizen heeft ho ren lezen, dat de 2e werkman ook bij particulieren werk mag verrichten, komt daardoor zijn sociale verzor ging niet in gevaar? De Voorzitter antwoordt dat een en ander met deze werkman is be sproken en hij er mede accoord ging. De 'instructie wordt hierop vastge steld. Vastgesteld worden de instructie's voor het woningbedrijf. Voorstellen reorganisatie Burgerl. Armbestuur. De Voorzitter deelt mede, dat voor -dit voorstel bij de stukken een prae- advies was gevoegd en zij dus gele genheid hebben gehad, een en ander te beoordelen. Uit het prae-advies is gebleken, dat het de bedoeling is de naam Burgerl. Armbestuur te veranderen in „Gemeentelijke Dienst voor Maat schappelijke zorg", ten tweede daar voor een reglement vast te stellen en ten derde ontslag te verlenen aan de leden van bet Burgerlijk Armbe stuur. Het bestaande reglement voor het Burg. Armbest., heeft een wij ziging ondergaan, de eerste acht ar tikelen zijn door andere vervangen, de daarna volgende zijn hetzelfde gebleven. De raad verklaart zich accoord met de naamswijziging. Bij de behandeling van het tweede punt zegt de heer Raams dat hij heeft horen lezen, dat 'het bestuur gevormd zal worden door B. en W., betekent dit hetzelfde als: bestaat uit B. en W.? De Voorzitter antwoordt bevesti gend, uit het midden van B. en W. wordt een secretaris-penningmeester benoemd. De heer Raams stelt de vraag of de basis voor dit bestuur dan niet te smal is. Mensen, die op dit terrein al lang ervaring hebben, worden op zijgezet, kunnen B. en W. wel altijd voldoende oordelen? Het gemeente bestuur had in het Burg. Armbest. wteinig invloed, dit is zo, doch wordt het nu niet juist andersom. De Voorzitter wijst er op dat de taak van het Burg. Armbest. tenge volge van de tegenwoordige sociale voorzieningen uiterst beperkt is ge worden, er is steeds minder werk aangekomen. De heer Raams gelooft dit graag, maar het is toch mogelijk dat dit weer iets uitgebreid zal worden. Bo vendien was vroeger iedere wijk in het Burg. Armbest. vertegenwoordigd en konden belanghebbenden bij die persoon terecht, nu moeten zij naar het gemeentehuis komen. De heer Burghout gelooft, dat het vroeger toch ook de Secretaris-Pen ningmeester van het B. A. was, die uitmaakte of iemand ondersteuning nodig had en wie niet. deze ruiling voorgesteld, waarmede de raad accoord gaat. De woningen aan de Achtersteeg worden verhuurd aan H. Pruyssen en wed. L. van Wijk. Vastgesteld worden rekening-cou rantovereenkomsten t.b.v. het Wo ningbedrijf en Vleeskeuringsdienst. Voorstel fusie Vleeskeuringsdien sten. De Voorzitter zegt dat de raads leden de stukken, betrekking heb bende op dit voorstel, hebben thuis gehad. Zij hebben daaruit kunnen zien, dat de Inspecteur van het ge hele Land v. Heusden en Altena een volambtelijke dienst, de vleeskeu ringsdienst betreffende, zou willen maken, waarbij alle 11 gemeenten zijn aangesloten. Voorlopig ligt het echter in de bedoeling de diensten Werkendam en Almkerk samen te voegen. Met dit doel voor ogen ver zoeken Ged. St. het gevoelen van de raad te vernemen. In het bijgevoegde schrijven stel len Ged. St. voor, de gemeente Alm kerk als centrale gemeente aan te wijzen. Bij de stukken was ook ge voegd een brief van de heer de Prima binding Billijke prijzen Vlugge afwerking De heer Nieuwenhuizen acht het verkeerd, dat de secr.-penningm. al leen .uitmaakt wie ondersteuning krijgt. De heer Burghout merkt op, dat het rijk veel werk van het B. A. heeft overgenomen, waardoor de toe stand zeer is gewijzigd. De Voorzitter zegt dat het B. A. iets van ondergeschikt belang is ge worden. De heer Raams zegt dat hij niet tegen reorganisatie is, doch acht de basis wel wat smal. De Voorzitter meent dat, als het in de toekomst nodig zou blijken, het bestuur altijd nog kan worden uitgebreid. Wethouder C. G. de Jong wijst er op dat B. en W. met hun voor stel tot reorganisatie zijn gekomen, naar aanleiding van het verzoek uit de raad. B. en W. gaan er direct mee accoord, althans met spr. is dat zo, als de raad zegt wij laten het bij het oude. Noodgedwongen is bet college met het voorstel geko men. Als de raad de zaak nog eens wil bekijken, acht spr. daar niets tegen. B. en W. hebben geprobeerd het verzoek van. de raad uit te voe ren zoals deze het heeft gewild. De heer Raams zou het toch wel beter vinden als ook de kerkelijke stromingen werden gekend. De heer Nieuwenhuizen is van me ning, 'dat daar wel iets in zit, al neemt hij gaarne aan, dat B. en W. in deze een ruim standpunt zullen innemen. Spr. merkt nog op, als de sociale voorzieningen nog iets verder zouden worden doorgevoerd, men dan de instelling wel zou'kun nen opdoeken. De Voorzitter is het daarmede eens het wordt voor de buitenwijken wel iets moeilijker, doch men kan zich ook schriftelijk tot B. en W. wen den. Met algem. stemmen wordt hier op het reglement vastgesteld. Zodra de goedkeuring van Ged. St. is verkregen, zal aan de leden van het B. A. eervol ontslag worden verleend. Woninghuur. Besloten wordt de woning aan de Prinses Beatrixstraat te verhuren aan D. Dekker. Er is verder een verzoek ingekomen tot womngruil. De wo ning van de heer Vogelaar is eigen dom der gemeente, deze zou willen ruilen met de woning van v. d. Stelt die leeg is gekomen en welke woning men had willen bestemmen voor de nieuwe onderwijzer die in de plaats van de heer v. Soelen is benoemd. Aangezien de woning voor dig gezin echter te klein is wordt Koning en de bestrijding van de ge meente Werkendam en de uittreksels van de loop der diensten Werken dam en Almkerk vanaf 1939. Uit het schrijven van de gemeente Wer kendam blijkt dat deze gemeente al leen samenwerking wenst, indien di rect de gemeenten Veen, Wijk en Eethen, die nu tot de kring Heus den .ressorteren in de nieuwe kring worden opgenomen en tevens onder het beding dat de gemeente Wer kendam als centrumgemeente wordt aangewezen. Bij de dienst Almkerk zijn aangesloten de gemeenten Andel, Giessen, Rijswijk, Woudrichem, Dus- sen en Almkerk. De commissie uit deze gemeenten gevormd heeft over de kwestie advies uitgebracht. Naar aanleiding van dit advies stellen B. .en W. voor te berichten, dat met het voorstel van de In specteur accoord wordt gegaan. De heer Burghout zou, als er toch gereorganiseerd moet worden, er ook tevens ineens de gemeenten Wijk en Aalburg, Veen en Eethen bijnemen. De Voorzitter vermoedt dat de In specteur met Eet voorstel is geko men in verband met dê wisseling van de Directeur in de Kring Wer kendam. Wat de Kring Heusden be treft, waartoe de gemeenten Wijk, en Aalburg, Veen en Eethen behoren gelooft spr. dat de gem. Heusden wil reorganiseren en zelf bij de Kring Waalwijk zou willen aansluiten. Als dat juist zou zijn, dan gelooft spr. dat de voorgestelde toestand niet lang zal duren en waarschijnlijk spoe dig het gehele Land v. Heusden en Altena in één kring zal worden ver enigd. De heer Burghout zou willen pro testeren tegen de uitdrukkingen in het schrijven van de gemeente Wer kendam, waarin de veearts van Alm kerk wordt beschuldigd van oneer lijke concurrentie en de bewering wordt geuit dat de gemeente Alm kerk alles wij opslokken. De Voorzitter kan over het eerste niet? zeggen, doch de tweede be wering is absoluut onwaar, niet de gemeente Almkerk is over samenvoe ging begonnen doch de Inspecteur. De gemeente Werkendam slaat ech ter met haar bezwaren haar eigen ruiten in. Aan het slot wordt over alle ^ezwaren heengestapt, als de dienst maar in Werkendam komt, dan is alles goed. J De heer Raams had van een amb telijk bestuur niet dergelijke bewe ringen verwacht. Volgens 'Werken dam zou de Inspecteur er voor zijn, dat de dienst daar komt. De heer Nieuwenhuizen merkt op, dat in het schrijven van Werkendam ook wordt gewezen op het feit, dat daar 8 slagers zijn gevestigd, de dan op te richten slachtplaats zal toch. niet midden in Werkenddam komen, doch buiten de gemeente. Werken dam dat in de uiterste hoek ligt zou voor het gehele Land van Heusden en Altena een bezwaar zijn. Zullen in de toekomst ook daar de huis slachtingen moeten gebeuren. Zou met het keuren der huisslachtingen wel met een hulpkeurmeester kun nen worden volstaan Spr. gelooft dat deze het thans al te druk'heeft. De Voorzitter zegt dat, als het één dienst wordt, dit een volambte lijke wordt en de veearts dus gere geld daarvoor disponibel is. Nu oe fent hij ook de veeartsenijkunde bij particulieren uit, dat is dan af gelopen. De heer Raams meent dat, als hij het goed begrijpt het nu nog geen volambtelijke dienst wordt. Spr. gelooft ook dat het voor Almkerk van groot belang is, dat de dienst vol ambtelijk wordt. De toestand is nu hopeloos, men moet vaak drie maal bellen eer de veearts komt. De Voorzitter ziet de toestand ook nog wel even spannender worden. De heer Raams gelooft niet dat de veearts In Werkendam van zijn praktijk alleen kan bestaan en dat de gemeente daarom tracht hem op die manier tegemoet te komen. De Voorzitter weet niet of de vee arts in Werkendam alleen van zijn. praktijk kan bestaan, daar gaat het niet over. Dit is een zaak, die Wer kendam aangaat. Spr. is het er me de eens dat spoedig een volambtelij ke dienst tot stand moet komen. De heer de Graaf merkt op dat de gemeente Werkendam het voor stelt alsof het voorstel tot vereni gen van de gemeente Almkerk uit gaat, wat niet waar is. Spr. meent dat men zich dus hier alleen maar voor het voorstel van de Inspecteur heeft te verklaren. De heer Kolff zegt dat de veearts in Werkendam, van de praktijk in Werkendam alleen niet kan bestaan De heer Raams zegt dat Werken dam dit niet naar voren brengt en alleen de schuld op Almkerk gooit. Spr. gelooft dat men zich hier voor het voorstel moet verklaren. De heer Burghout vraagt of nu al beslist moet worden, waarop de Voor zitter bevestigend antwoordt. Ged. St. vragen vóór 16 April bericht. De heer Raams vraagt of, als het één dienst wordt, de noodslachtplaats niet te klein wordt. De Voorzitter is daar niet bevreesd voor, er zijn tegenwoordig niet zo veel noodslachtingen en al. zouden er twee tegelijk zijn, dan is de ruim te nog voldoende. Besloten wordt Ged. St. te be richten dat men met .het voorstel tot vereniging accoord gaat'. Met na druk zal er evenwel bij op worden aangedrongen dat de gehele streek bij Almkerk komt. De begroting voor 19,50 wordt gewijzigd overeenkomstig het voor stel van B. en W. Rondvraag. De heer Raams vraagt hoe het zit met de woningen ,van de provin cie en met de Buitenkade. Over het eerste kan de Voorzitter niets mee- delen. Wat het tweede betreft, hier over moet nog overleg gepleegd wor den met het polderbestuur. Alleen kan spr. mededelen dat de Ambte naar van de Provinciale Waterstaat met door de raad kenbaar gemaakte bezwaren accoord gaat. Hij heeft voorgesteld de weg overal 5 meter breed te maken en te bestraten met klinkers. Dit zal iets meer kosten, doch de kosten van onderhoud zijn lager. De heer de Graaff vraagt of de gemeente betaalt voor onderhoud van de Kildijk, als dat zo is idan mag wel eens bij het polderbestuur wor den aangedrongen dat hij behoorlijk wordt onderhouden. De Voorzitter zegt dat de gemeen te inderdaad subsidie verleent en zal het polderbestuur over deze kwes tie schrijven. De heer de Graaff juicht het toe, dat de raadsleden de stukken betref fende de vleeskeuringsdienst heb ben thuisgehad, men had nu ^gele genheid ze op zijn gemak te bestu deren. Kan dit in 't vervolg niet met. alle stukken van enige betekenis ge beuren De Voorzitter voelt hier ook wel voor en zal het idee gaarne in over weging nemen. De vergadering wordt hierop ge sloten. nu het leesseizoen ten einde loopt Onze Binderij zorgt voor grondig herstel, waardoor de levensduur van Uw lectuur belangrijk wordt vergroot. DRUKKER IJ - BINDER IJ Wij belasten ons gaarne met het afhalen van Uw Bindwerken

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4