Binnenland DINAND STUFKENS Gevonden nn verleren voorwerpee Correspondentie een perceel grond in erfpacht aan de C.V. van Wagtenberg-Festten. De melkfabriek doet afstand van haar recht van erfpacht met ingang van 15 Febr. 1950 van het per ceel, 'kadastraal bekend Igemieente Heusden A no. 1607, ter grootte van 002.14 H.A., terwijl de C.V. van Walgien'berg-Festen verzocht heeft, dit perceel in erfpacht te ontvangen. De te betalen pacht bedraagt f8.60 per jaar. De raad besluit de pacht voor de melkfabriek miet dit bedrag; te ver minderen en de C.V. Wagenibierg- Festen daarmede te belasten en dus aan beide verzoeken te voldoen. De heer Dekker informeert hoe de canon wordt berekend, waarop de Voorzitter zegt dat deze 4 cent per m2 bedraagt. Verzoek van het Ned. Rode Kruis, afd. Heusden, om subsidie. B. en W. stellen voor een subsi die van fioo te verlenen. Het col lege meent, dat hun voorstel wei nig toelichting behoeft, de arbeid van het Rode Kruis en speciaal van haar afdeling E.H.B.O. en transport colonne is voldoende bekend. Vooral de transportcolonne, waarvoor mate riaal en uniformkledinig moet wor den aangeschaft, brengt de afdeling op grote kosten. De heer Verschuur zag liever dat de subsidie werd toegekend aan de EHBO. en de transportcolonne waar op dé Voorzitter zegt dat zuls ook de „bedoeling is. Op het verzoek van het bestuur van de Stichting Lager Nijverheids onderwijs om subsidie, wioifdt op voorstel van B. en W. besloten, een subsidie van f 50 te verlenen, om ■daarmede dit onderwijs te stimule ren. De heer Dekker is het met B. en W. eens dat het Lager Nijverheids onderwijs moet worden bevorderd. Maar hier bestaat een avondteken- school. Om de studielust te bevorde ren, worden aan debeste leerlingen cadeautjes uitgereikt, die door het onderwijzend personeel en mijnheer de Haan worden betaald. Spr. zou willen voorstellen de subsidie aan deze school toe te kennen. Hij ge looft dat van .hier weinig leerlingen naar Tilburg ter schooi gaan. Aange zien, zowel in 's-Bosch als in Waal wijk een dergelijke school is geves tigd. De Voorzitter merkt Op, dat het niet de bedoeling is, dat deze subsi die aan de school in Tilburg ten goede komt, ze wordt n.l. verleend aan de stichting, waardoor alle der gelijke scholen van de subsidie pro fiteren. De lekenschool hier ont vangt ook subsidie van de gemeente. De heer Verschuur is bet met B. en W. en de gegeven toelichting eens. Hij acht het ook gewenst, bet nijverheidsonderwijs te bevorderen en juicht het 'toe dat in de toekomst ook de arbeider van dit onderwijs kan profiteren. Verder zou hij gaarne zien dat, als daartoe mogelijkheid bestaat, dat B. en W. beroepskeuze, waaraan men in Heusden nog niet toe is, bevorderen. Spr. heeft op de memorie van Toelichting een aante kening geplaatst n.l. Beschikbaarstel len prijs avondtekenschool. Er be staat een algemene klacht, dat de Heusdense jongens deze avondschool zo slecht bezoekendoor van ge meentewege een prijs beschikbaar te stellen zou spr. willen .trachten, het bezoek te bevorderen. Misschien dat B. en W. bij het opmaken der nieuwe begroting hiermede rekening willen houden. De Voorzitter merkt op dat het niet onmogelijk is, dat de teken- school voor dit doel een post op haar eigen begroting uittrekt. De heer Dekker is van mening dat de stichting ook aanklopt bij het Departement en het dus overbodig is, dat de stichting dan ook nog eens bij de gemeentebesturen' om subsidie aanklopt. De heer v. Herpt zou uit de be wering van de heer Dekker opma ken, dat deze tegen het verlenen! van subsidie aan alle dergelijke in stellingen is. Dat is toch wel wat al te gek. Spr. acht een subsidie alles zins billijk. Met algemene stemmen wordt hier op overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek van het R.K. schoolbe stuur om beschikbaar stelling over eenkomstig art. 72 L.O.-wet 1920 van een bedrag van f 506.45 voor herstel van het dak dier Bijz. Mjeis-, jessChool. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, aangezien uit het door de architect ingestelde onder zoek is gebleken, dat het hier een destijds gemaakte constructiefout be treft en dus niet van normaal onder- Variatie op de Hanijto te Gorincheiru Meer en meer blijkt, dat 'die Ha nijto te Gorinchem, welke van 6 tot en met 13 Mei wordt igjehouiden, in alle opzichten igroiotser van op zet zal zijn, dan de voorgaande. Niet alleen beschikt men dit jaar over een uitjg|ébreider tentoonstellingsterrein en dijn er ook aanmerkelijk meer stand houders aanwezigl, maar vooral de variatie,, die mlen zal bieden, valt op. Waren het voriig jaar alleen han del en nijverheid, die die aandacht vroegten, nu is ook het agrarisch element vertegenwoordigd en in een grote stand zal het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoior- 'ziening voor eiein uitvoerige voorlich ting zorgen, terwijl er op htet ter rein zal worden gedemonstreerd. Eön aantal firma's exposeert daar even eens met landbouwmachines en werk- tuiiglen en men denkt mlet het nieuw ste van het nieuwste te komen. Maan dag 8 ;Mjei zal als een speciale Land bouw dag in het programma voorko men en dan wordt er niet alleen ge demonstreerd, maar er zullen ook lezingten worden gehouden in het Haniito-restaurant. Dit restaurant zal op bijzondere wijze worden ingericht als de Hanii- to-wintertuin" en het amusementsor kest The Rambling Moochiers ral wel voor de goede stemming weten te zorgen. Op Dinsdagmiddag wordt er in het restaurant tweemaal een mo deshow gehouden, die de dames uit onze streek vertrouwd zal maken met de nieuwste modesnufjes. 's Woensdags verwacht men spe ciaal de 'kinderen en de standhouders zullen voor aardige attracties weten te zorgen, terwijl het „iMjerwesprook- je" met' de enige „Reizende Beiaard" ter wereld de jeuigd wel zal weten te trékken. Variatie zal er meer dan voldoende Zijn en de circa 90 stands zullen daarvoor wel weten te zorgen. Niet alleen commerciële ondernemin gen zijn aanwezig, ook officiële in stanties zullen met hun voorlichtings stands op de Hanijto exposerenWij noemden reeds het Ministerie van Landbouw. Daarnaast dén de gemeen te Gorinchtem met een stand, die de groei en de mogelijkheden van deze plaats tonen, verder een aantal on derwijsinstellingen die de diverse richtingen op het terrein van het on derwijs belichten, de Zuid-Hollandse Zui velbond, welke een aantal coöpe ratieve zuivelfabriekten uit onze streek vertegenwoordigt en htet Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad, dat de dames precies weet te vertel len wat men moet doen om de best verzorgde voeding te krijgen. Den Uijl's beroemde miniatuur- stoomcaroussel c.a. is in een afzon derlijke stand present, zoidat de be zoekers van de Hanijto, zo; ze wil len, ook dit kunststuk van huisvlijt kunnen géan bewonderen. Aan inrichting', entourage, beplan ting en verlichting is alle indacht! besteed en de Hanijto 1950 zal daar door wordeneen unieke tentoon stelling. Op Zaterdagmorgen 10.30 uur zal de expositie officieel worden ge opend. Dit geschiedt namens de (Mi nister van Économische Zaken door Mr. J. J» W,altheer, Referendaris bij de Directie voor de Middenstand .van het Ministerie van Economische Za kten. Een groot aantal autoriteiten zal bij' deze opening aanwezig .zijn, terwijl ook de burgemeester van Goi- rinchem een toespraak zal houden. 's Middags om twee uur wordt de tentoonstelling voor hiet publiek ge opend en zij' blijft ddn .toegankelijk tot, en mét ,13 Mei, imtet uitzondei- ring van Zondag 7 Mei, .waarop de expositie 'gesloten is. HEUSDEN Het tweede elftal der v.v. Heusden speelde j.l. Zondag de laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen tegen, net sterke ODC 2 uit Boxtel. Hiet tel de 'drie invallers o.a. voor doelman, en beide achterspelers. Dub was het geen Wonder dat het na een, kwartier reeds een 2o achterstand boekte. Doch Heusden hield moedig vol en nog, vo,or de rust was de stand weer gelijk. Een kwartier voor het einde scoorde Heusden de winnende goal. De reserve rs nemen eein mooie plaats, in op de ranglijst. Hiet eerste elftal behaalde op de serie wedstrijden te Wijk'de ie prijs, door Rijiswijk 1 in de laatste ronde met 51 te vier slaan. AALST In de finale voor het wisselprijisr tournooi speelde Roda I Zaterdag tegen 'het eerste elftal van AJmkeirlk., Die bezoekers wonnen miet 32 en behaalden de wi.sselbeker, benevens de eerste prijs, een fraaie lauwer krans. Die organiserende club behield zelf de tweede prijs, een lauwertak'. Na afloop zijn de prijzen door voorz* van Ooljen uitgereikt. Zaterdag wordt de competitie, voortgezet met voor Roda 1 een uit-, wedstrijd naar Gorinchem tegen G. J. S. I, de reserves spellen thuis o'm 6 uur tegen Stedoca 2 uit Hoornaar, terwijl Roda 3 te Kerkwijk Stoma- vogels 2 zal gaan bekampen. MtmfVAfHFDES: die pijn verdrijft ffl kou afzet* ALMKERK Doordat A.V.V. 1 j.l. Zaterdag miet 32 won van Roda 1 te Aalst, kwam zij1 in het bezit van eiein wisselbleker en een prachtige lauwerkrans. De ze prijzen zijn deze weiek te be zichtigen voor de etalage van de fa. Biesheuvel-Groen. Zaterdag 28 April a.s. speelt voor de competitie Almkerk 2-Scbelluioen 2. 'Aan vang 4 uur. Almkerk i-Altena 1Aanvang 6 uur. •Miet ingang van lieden ïs het voor niet-leden verboden tij'dens de trai ningsavonden op het veld te komen. Tevens 'wordt nogmaals op allein (look leden) een drin|gend beroep geidaan rein te begeven ein de rijiwielien op zich 'via de hoofdingang op het ter- het terrein te plaatsen. Het bestuur verzoekt alle leden om zich aan bo venstaande regels te houden en me de toezicht te houden. 's-GR AVENMOEB Voetbaluitslagen van Zaterdag 15 April j.l.: ONI 'i—BV-N 10—6. ONI '2Good Luck 2 o—10. WIJK EN AALBURG N.O.A.Di.Jl. Zaterdag werd het wisselbekiertournooi, dat op 2e Paas dag gestaakt werd wegens de regen, uitgespeeld. Heusden behaalde de eerste prijs door met 51 van Rijisw. Bioijs te winnen. Rijjsw. Boijs de 2e Langend ij It 37 - Gorkum houd kan worden gesproken. Ook de Inspecteur adviseert tot inwilli- igiintg van het verzoek. De heer Dekkerwijst er pp, dat indertijd bij de R.K. Jongensschool een fout is gemaakt, doch dat toen het verzoek om verbetering weird .af gewezen, omdat het schoolbestuur maar een bekwamer deskundige had moeten nemen. Die Voorzitter acht het voor ,B. en W. moeilijk te zeggen of de fout voorkomen had kunnen worden. Spr. meent echter niet wantrouwig te moeten staan tegenover het advies van architect en Inspecteur. De heer Dlekkter is van oordeel, dat het niet gaat over idie kwestie van wantrouwen, doch wie de schul dige is. De heer v. Herpt vertrouwt, dat het advies bij1 de fout ,aan de R.K. Jongensschool wel aniders zal heblbten igieluid dan thans. iMet algemene stemmen wordt htet voorstel van Bi. en W. aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt verder besloten tot hernieuwde vast stelling der verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting. De thans gel dende verordening valt onder het Besluit Bezettingsmiaatregelen en houdt op met 1 Dec. a.s. van kracht te zijn. Geheven zullen worden 190. opcen ten op de hoofdsom der grondbelas ting voor de gebouwde en van 110 opcenten voor de ongebouwde ei gendommen. Voorlopige vaststelling gemeentere kening en rekening vleeskeuringsbe- drijf. De heer Verschuur brengt rapport uit en ze|gt, dat de eoimlmjissie alles in orde hoeft bevonldein en dus voor stelt de ge meente rekening voorlopig vast te stellen de gtewone [dienst be treffende met een ontvangst van f 295.132.74 en uitg. f281.668.57, al zo met een batig slot ran f 13464.17. De kaiptaaldienst' met een pintrangst van f 805.196.78 en een uitgaaf ran f842.088.39v batig slot f36891.61. De vlteesfceurinjgisdienst mlet eiein ont vangst en uitgaaf op hletf bedrag van f3036.62. Met algemene stemmen worden deze rekeningen vastgesteld als aan gegeven. v De Voorzitter verzoekt vervolgens de raad B. en W. jeen crediet te willen verlenen voor de aanschaffing van een nieuwe - wa'gten voor de ge- meenterieiniging, die, daarvan ral eein ieder wel overtuigd zijn, dringend nodjg is- De heer v. Herpt acht het moeilijk voor de raad dit crediet foe tie staan als men niet weet wat jBi. en W. willen kopen. Die Voorzitter zegt, dat B. en W. dit zelf nog niet wetein, ze willen eerst eens uitzien. Besloten wordt Bi. en W. een blan co crediet te verlenen. Eovendien vragen B. en W. nog crediet voor test rating van de weg langs de 13 woningen aan ide De- mert, waarvan de kosten worden ge raamd op f6000.plus de klosten van het architectenbureau. De heer te Vruchten wijst op de doodlopende straat langs die nieuwe woningen, waar tussen straat en (wo- ningem een grindpad is aangebracht, bestrating van dit gedeelte acht ;spr. ook wenselijk. De Voorzitter zegt toe dit afzon derlijk te zullen bezien. 1 De gemeentebegrotingen 1949 en 1950 alsmede de begroting voor het Vleeskeu ringsb edrijf1949 worden ge wijzigd overeenkomstig de voorstellen van B. en W. Voorstel van B. en W. om in prin cipe accoord te gaan met het voor lopige plan betreffende riolering en te besluiten tot niet demping van de Demer, het verlenen van de no dige credieten en tot de nodige wij ziging van de gemeentebegroting '50. (Zie voor nadere toelichting van dit punt het 2e blad van heden). De Voorzitter schorst de openbare vergladering om Ir. v. d;. Laan, de stedebouwkundiigle, de gelegenheid te vertonen, alle igieweinste todlidhtinglen te verstrekken. Na ruim 5 kwartier werd Ide ver gadering hieropend em deelde die Voorzitter mede, dat thians wortelt voorgesteld oiver te gaan tot idemping van de Demer, dit naar aanleiding van de gevoerde bespreking. De beer Dekker acht demping: van de Demer de 'beste oplossing, men is dan voorgoed van de stinkpoel af. bovendien is- het onderhoud hierbij ook veel voiordeliigjer. Dit zou vermoe delijk bij niet-demping nog wel ho- Igler zijn dan thans op papier wordt voorgesteld, aangezien deze kosten niet te overzien zijin. De heer v. Herpt acht het ge wenst, dat rekening wordt gehouden dat de Demer vanaf de Heirptsesttaat een normaal verloop krijigt'. De Voorzitter is het daarmede niet eens. Van Herptsestr. tot St. Anto- niusgiesticht is demping op het peil der straat de gewenste oplossing, omdat anders de muur van de tuin der R.K. pastorie verplaatst zou moe ten worden, evenals de toegang tot bet St. Antoniusgesticht, die dan vlak voor dit gesticht zou koanen te liggen. Vanaf de Schramstraat begint dan de aanleg, van de z.g. droge bedi- ding. De heer Dekker is niet voor ver hoging der rioolbelasting, hij vreest dat tengevolge van deze verhoging de mensen Heusden zullen verlaten. Hiet gaat niet aan de bewoners vdn 'heden voor de 'kosten te latten op draaien. Het is een cadeautje van de vroede vaderen van vroeger, die dit alles op heel wat vaoirdelügler manier hadden kunnen doen uitvoe ren. De Voorzitter is niet bevreesd, dat de mensen door de voorgestelde ver hoging der belasting Hieusden zullen verlaten. Ook is het niet juist, dat de bewoners van heden alleen de last moeten dragen, de afschrijving wordt immers over 75 jaren verdeeld. De heer te Vruchten meent, dat belastingverhoging was gebaseerd op niet-demping van de Diemer. Nu dit wel gebéurt bedragen die kosten f60.000.minder. Kan het bedrag der verhoging nu ook niet lager worden ,g|estéM? De Voorzitter glelooft niet, dat zulks mogelijk is. De heer Verschuur merkt op, dat het misschien in de toekomst mioige- lijk is de straatbelastin|gu te verlagen. Het gewijzigde voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht, wordt met algemene stemmen aan- Iglenomen. Die heer Dekker verklaarde tegen de verhoging dier ,raoolibelasting tie zijin. i 1 Reclames belastingen zullen in be- sjoten vergadering worden behan deld, zodat de Voorzitter de verga dering met het formuliergebed slujt. prijs. 'Die vriendschappelijke wedstrijd tussen 'Nioad 1 en Wilhtelmiina i, ein digde met een 4—1 overtiming vooir Wilhelmina. A-s. 'Zaterdag komen alle drie de Noad-ielftallein Weer in htet velki vooa* de competitie. Hiet eerste giaat naar ZuiliChem 1. Vertrek' drie uur pier fiets. Hiet tweede igaat naar 'Brakel 2. Vertrek kwart voor drie per fiets en het derde speelt om half idlrie thuis tegien ZuiliChem 3. WILHiELMIiNAZaterdag a.s. gaat het eerste elftal op bezoek bixj' ASVVH te Hendrik Ido Arribacht, voior hiet spelen van de laatste competitieweld- strijd. Vertrek hajf drie. Hjet tweede speelt om 4 uur thuis telgen G.J.S. 2. Om 6 uur kooit Peursum 2 bij; htet derde opi bezoiek. Wegens onlbiespeelbaarhleid van het eiigen terreni, worden beide laatstge noemde wedstrijden igtespieeld: op htet Noad-tierrein te Wijk. VROUW WILDE HAAR 'MjAN VERGIFTIGEN. Onlangs is in Geldermalsen een tweejarijg jongetje ziekgeworden en even nadat hij naar het ziekenhuis was overgebracht, overleden. D|e om standigheden waaronder het jougtetjie overleed, zijin voor de politie aanlei ding! geweest om de grootmoeder, waar het in huis .was, te arresteren. Het lijkje, dat al begraven was, zal nu door de politiedeskundige, ide beer van Ledden Hul se bos, worden (onder zocht. Die vrouw schijnt van plan geweest te zijn hlaar man te vergiftigen. Per ongeluk heeft, naar verluidt, het jon- igletje de worst opgegeten, die ze had vergiftigd. PItet is daarna ziek gewor den en gestorven. Uitlatingen tijdens een hevige ru zie tussen het echtpaar waren voor de politie aanleiding de vrouw te arresteren. MINISTER WIJERS OVER DE POLITIE. INiiiet allen boven 50 jaar worden ontslagen. Minister Wijers heeft bij de behan deling van Zijin begroting de ,Eierste Kamer bedankt voor de .waarderende woorden aan zijin, adres. 'Hij' tei, dat het hem speet zijin ambt .té moeten neerleggen. Betreffende de inkrimping van die rijkspolitie - merkte de minister op, <lat het niet juist is, zoals werd be weerd, dat alien, die oudier zijin dian 55 jaar worden ontslagen. De oud sten moeten voorgaan. Poli tie-amb tenaren thans op wachtgeld stellen zou een onbillijkheid zijin jegens hen, die in het verleden vervroegd .zijin ge- pensionneerd. Het korps rijkspolitie doet moeite de ontslagenen aan betrekkingen te helpen. In voorbereiding! is een rege ling voor kindertoeslagen voor ge- pensionneicrden en voorts wordt na gegaan, of de bestaanidie pensioenre- igteling kan worden verbeterd. GiNS BiRO ODiBLO ElM. Iin broodbloem wordt 5 pet. aard appelmeel verwerkt en dat zal voor lopig zo moeten blijven, heeft dte, minister van Landbouw medegedeeld. GEVONDEN: Een gewicht, in, dte Engstraat te Hieusden. Terug te be komen bij W. Baaijens, Wilhelmina- plein 33, Hieusden. GEVOiNDENBen blauwe kinder- pantoffel, op de Hoge Maasdijk te Aalburg. Terug te bekomen bij! An neke Poddewijin, Botermarkt, Heus den. GEVONDENEen wollen das. Te rug te bekomen bij: Marinus van Kuijk, Lanigiestraat C 85, Aalburg. GEVONDEN: Op de weg) te Bab.- broek, een bruine wollen want. Tie- ruig! te bekomen biii 'M- Lankhaar Pz., Bab.-Broek. VERLORENEen kindersjiaal,, bruin-geel geruit. Terug te blezorgen, bij1 M. Dijkstra, Wielstraat O 21m, Hieusden. 1 VERLOREN: Eein wieldop vaneeu kinderwagen. S.v.p. terug té beZdr- Iglen blij A. de Bruin, Laingestiraat C 87, Aalburgj. VERLORENvan Wijk na^r dein Bosch o.ver Ammerzoden, een g(e- ruite sjaal en alpinopetje, marine blauw. W. Mout, Bloudewijinstr. 86b, Rotterdam-Z. VERLOREN: Een meisjesscholen vanaf Rijswijk naar Anjdel. Terug te bezorgen of te schrijven aan J. Vis ser fe Andel. Eien ingezonden stuk van „Een lid der Hervormde kerk" uit Giessen, kan tot onze spijt niet worden -op genomen. Die Redactie, BRILLENSPECIALIST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2