staolmnut Plan betreffende riolering en niet-demping van de Demer te Heusden. 73loecktfunoede? wijst op het streven dezer vereni ging, die evenals K|. en V., tracht iets goeds te brengen en op die suc cessen die O. en O. met haar ijverige directeur op concoursen wist te be halen. Hiij hoopt dat de vriendschap tussen beide verenigingen altijd be stendigd zal blijven. Ook de aanwezigheid van het be stuur der Oranjevereniging stemt tot vreugde en geeft blijik) van de goede verstandhouding, die ook met" deze vereniging bestaat. De medewerking die K. en V. bij: de feesten Ber Oranjevereniging verleende, had altijd een prettig verloop. Hierna brengt spr. dank aan de heer Jac. Vos voor het gebruik Zijner maalderij, zondier deze hulp zouden de repietities geen aanvang hebben (gevonden. Dank ook aan de heer C. van Gammeren, die, toen de maal derij door uitbreiding van het be drijf niet meer was ,te gebruiken, zijin garage voor dit doel afstond. Spr. hoopt dat de .vereniging deze niet lang meer tot .last zial zijn, de genoten gastvrijheid zal evenwel nooit worden vergeten. Hoewel het 50-jariig bestaan slechts in besloten kring wordt gevierd en hiervoor gieen bevriende verenigin gen zijn uitgenodigd, meende mien toch een uitzondering te moeten ma ken voor de voorzitter van Oefe nting en Uitspanning' 'te .Wijk, die Kunst en Vriendschap verschillende serenades heeft gebracht, als men ze gevierend van een concours - terug keerde 'Mocht spr. tenslotte iemand heb ben vergoten, dan geschiedde zulks zonder bedoeling en hij wil allen, die op enigerlei wijze tot de bloei van K. en V. hebben bijgedragen, hier voor alsnoig' dank brengen, met het uitspreken van de wens, dat zij nolg lanjg getuige zullen mogen zijn van de groei en bloei van K. en Vi. Van 'de gelegenheid tot feliciteren werd 'het eerst glébiiui'k gemaakt door •wethouder G. v. d: Beek, die sprak namens 'de gemeente Eiethein, aange zien 'Burgemeester v. ld. Schans als beschermheer de avond zou sluiten. Spr. 'heeft het getroffen dat de 77- jarige 'veteraan Mi- Burghout *nog voor ide lessenaar heeft (gestaan. Als hij het programma" bekijkt 'dan 'ziet hij daar op staan 'Oefening Kunst Vriendschap. Oefening, is nodig om zich in de kunst te bekwamen en (góede oefening is alleen 'te bereiJkieln in onderlinge vriendschap. Muziek wordt gehoord bij feestvreugde 'Zo wel als bij 'droef gebeuren, zelfs als men ten strijde trekt. Hit wil naméns het gemeentebestuur „Kunst en Vriendschap" 'gelukwensen met haar 50-jarig bestaan. Hij hoopt 'dat de vereniging steeds hoger zal 'klimmen, onder de bekwame en 'kalme leiding van haar directeur. Mevr. Scherff-v. d. Hoven sprak namens het dameskoor en 'bood een envelop mét inhoud aan. De heer A. L. 'de Graaff sprqik namens de ingezetenen en 'wees op de „grote moeilijkheden ofti een mu ziekvereniging in stand 'te höüden. De heer J. Korevaar sprak namens de Oranjevereniging en de biljartver eniging „Het Kasteel van Meeuwen" en bood eveneens namens iedere ver eniging een envelop met inhoud aan. Voorzitter Vos bracht dank aan de diverse sprekers en de aangeboden giften en deelde mede, dat van het oud-lid J. Vos, thans te Utrecht, noig een kistje sigaren was ontvan gen. Hierna werden de aanwezigen ont haald op koffie en gebak- De heer D. v. Buuren sprak nog als oud-lid, haalde, oude herinne- rintgen op en zou gaarne zien, dat het publiek van Meeuwen nog iets imeer belgreep, van wat er op het gebied van een muziek- en zang vereniging nodig is, om deze in stand te houden. Niet alleen B. (en W, en de raad, doch in de eerste plaats moeten de ingezetenen zelf de han den uit de mouwen steken. De naam Meeuwen heeft in de vreemde vaak een vreemde 'klank. Muziek en zang bezorgen haar echter een goede klank. Hij koestert ten opzichte van de fanfare goede verwachtingen en wenst haar geluk met haar 50-jarig bestaan. Thans werd de ere wijn rondge diend met versnaperingen, sigaren, en s liga ret ten. Er werden enige aardige liedjes gezongen, waarna de beurt kwam aan het dameskoor „Oefening en Ontspanning", dat onJder leiding van hiaar directeur, die heer v. Rijs wijk uit Sleeuwijk, een drietal num mers uitvoerde, die met alle aan dacht werden aangehoord en werden beloond met een hartelijk applaus. Tot slot volgde een overvloedige kof fietafel, die die caféhouder alle eer aandeed, waarna de avond werd ge sloten met een toespraak van de be schermheer, de Edelachtb. Heer D. A. v. d. Schans. Deze sprak zijn vreugde uit over het prettige ver loop van deze avond, die zo gteheel in de lijn van Kunst en Vriendschap lag, die gedurende haar 50-jarig bestaan een voorbeeld had gegeven voor het uiting., geveh aan gepaste vreugde. Hij; dankt ook namens zijn echtgenote voor 'de uitnodiging. Van „Kunst en Vriendschap" is in al die jaren een invloed ten goede uit gegaan en ze heeft aan de dorpelin gen feestvreugde geschonken bij alle soorten feestelijkheden. Het is1 daar om alleszins de moeite geweest, de ze avond te mogen vieren. Hij wïj'st op de goede verstandhouding dfie tus sen vereniging en „Assem" steeds; beeft bestaan. Een van spir's piretti g.: ste herinneringen is. de serenade van K. en Vir. direct na zijln benoeming Hij noemde het een gelukkig feit, dat de heer Roza weer het directeur schap op zich hééft willen (nemén en brengt hulde aan het oud-lid M. Burghout, die -nog steeds blijk geeft met de vereniging mee" te leven. Hij brengt dank aar! het dameskoor en haar directeur, de heer v. Rijswijk, I voor de verleende medewerking1, hij dankt de jongste dochter van Be voorzitter en haar neef uit „Nieuwe n- dijk voor de gezongen liedjes. Spr. besloot met het uitspreken van ,de wens, dat Kunst en Vriendschap mo- gie" groeien en bloeien, mede tot lof van Hem, die de vereniging daartoe de gelegenheid gaf. Het geheel was een uitstekend ge slaagde avond, waarin klunst, bo venal vriendschap en hartelijkheid hoogtij vierden en waarop de ver eniging nog lang mét genoegen kan terugzien. (Zie raads ver slag elders in dit blad) B. en W. hebben een schrijven van het architectenbureau Hooykaas c.s. te Rotterdam ontvangen betref fende riolering en Demer. Dit schrijven luidt: In 1947 is naar aanleiding" vaneen verzoek Uwerzijds door ons Bureau onderzocht of het mogelijk zou zijn de toestand van de Demer als open riool, met alle daaraan verbonden kwalijk riekende nadelen, te verbe teren. Zoals gebruikelijk hebben wij in deze overleg gepleegd met het Rijksinstituut tot Zuivering van Af valwater, waarbij eenstemmig tot de conclusie werd gekomen, dat slechts ©en oplossing afdoende zou zijn, n.l. alle in de Demer uitmondende rio leringsbuizen aan te sluiten op een gesloten riool en het aldus opgevan gen rioolwater te voeren naar de Bergsche Maas. De stroomrichting naar de Berg- 'sche Maas werd als het meest ge schikt geoordeeld, omdat in dit ge val met een z.g. „Voorreinigingsin- stallatie" kon worden volstaan. In dit geval moet toch worden op merkt, dat er al sinds geruimen tijd een streven bestaat openbaar water niet te doen verontreinigen door ri oolwater. Dnierse waterschappen en polders schrijven thans voor, dat ri oolwater slechts volledig gezuiverd mag worden geloosd, hetgeen tot de bouw van zeer kostbare reinigingsin- stallaties aanleiding geeft. De Rijkswaterstaat schrijft voor, dat voor lozing op de grote rivie ren met een voorreinigingsinstallatie kan worden volstaan, bestaande uit een z.g. „Emscherput". Het riool water wordt hierin slechts voorge- reinigd, zijnde de meest eenvoudige vorm van re'iniging. Ter uwer oriëntatie voegen wiij( u hierbij een tekening van een der gelijke installatie, werk CL04, wel ke onder onze Directie is gebouwd te Och ten in de Betuwe. Ter toelichting vermelden wij, dat het rioolwater uit de gotenkelder van het rioolgemaal in de Emscherput wordt gepompt. Het rioolwater door loopt deze put met geringe snelheid, waarbij de vaste stoffen door de spleten tussen de schuine schotten op de bodem vallen. Op bepaalde tijden wordt de slib- laag, welke zich op de bodem be vindt door overdruk geperst op de z.g. „slijkdroogvelden". Na voldoen de droging is dit slib uitstekend ge schikt voor tuinbouwbemesting. Nadat de stroomrichting van het rioolwater was gekozen, werden de hoogteliggingen en grootten van de uitmondingen van de aanwezige ri oolbuizen in de taluds van de Demer opgenomen, alsmede de ligging van het bestaande rioolnet in de stad zo goed mogelijk vastgesteld. Hiet is ons daarbij gebleken: a. het aanwezige rioolstelsel, hoe wel verre van ideaal, vrijwel geheel intact kan blijven. b. de uitmondingen in de Demer niet tot een niet te aanvaarden diep teligging van de aan te brengen ri oolstangen aanleiding geven. Op grond van deze gegevens is toen een voorlopig plan opgemaakt volgens" de hierbij gevoegde teke ning werk CA 4,. Ten opzichte van dit plan moet worden opgemerkt: a. de indeling van het z.g. Burcht plein is volgens de oorspronkelijke gegevens, ons door Ir. v. d. Laan verstrekt. b. de Demer is als water gehand haafd, waarin de nooduitlaten van de riolering uitmonden, welke nood uitlaten gaan werken bij zeer hevige stortregens. c. 't rioolgemaal en de Emscher put met slijkdroogvelden zijn ge scheiden ontworpen. Zoals uw College bekend is, is de indeling van het Burchtplein zelfs thans nog niet vastgesteld, terwijl nadien de eventuele demping van de Demer ter sprake is gebracht, ten opzichte waarvan nog geen beslis sing is gevallen. Een definitief plan kunnen wij dus uw College uit deze hoofde nog niet voorleggen. Slechts een onderdeel van het plan n.l. de scheiding van rioolgemaal en Emscherput c.a., zal volgens onze mening niet kunnen worden veran derd, Zoals op tekening 2, werk CA 4 is aangegeven, is het rioolge maal geprojecteerd nabij de inlaat sluis van de Demer en de Emscher put met slijkdroogvelden op het z.g. Oranjebastion. Deze oplossing ach ten wij met het oog op de kosten voor de aanleg het meest wenselijk. Het hoofdriool, waarvan de bodem ter plaatse 'van de Herptsestraat een diepteligging zal vverkrijgen van ten minste '6 cm N.A.P., door de Herptsestraat te voeren naar de Herptsestraat en vandaar naar de voet van het Oranjebastion, zal een zeer kostbaar grondverzet veroorza ken, terwijl voorts de ruimte langs de wal onvoldoende is om dit uit fee voeren. Hoewel de scheiding aanlei ding geeft tot langere persleidingen van het rioolgemaal naar de Em scherput, zijn deze kosten toch be langrijk jninder dan wanneer het hoofdriool naar de Herptsestraat zal worden gevoerd. Ten opzichte van onderhoud en behandeling van de installatie geeft de scheiding geen enkel bezwaar. Het Oranjebastion is als plaa|ts voor de Emscherput gekozen, omdat het wenselijk is, dat deze put zich op c.a. 100 M. van 'de bebouwing bevindt, terwijl voorts dan een vrije afloop naar de Bergse Maas kan plaats vinden. De persleidingen van liet rioolge maal naar het Oranjebastion zijn langs de teen van de dijk geprojec teerd, teneinde de bestaande boom gaard te sparen. Een korte afstand, gepaard gaande met minder kosten, zou kunnen worden verkregen, indien deze leidingen in een rechte lijn naar het bastion zouden kunnen worden gevoerd. Teneinde misverstand te voorko men vermelden wij nog, dat het de bedoeling is, dat de Emscherput voor het grootste gedeelte in het Bastion wordt ingelaten, zodat, me de door een aan te brengen beplan ting, van deze installatie weinig te zien is. Wat de indeling van het Burcht- plein betreft, oefent deze practisch geen invloed op de aan te brengen riolering ter vervanging van de De mer. Deze factor kan dus buiten be schouwing blijven. Zoals hierover reeds is vermeld, moet de aan te brengen riolering van nooduitlaten worden voorzien, ten einde geen absurd grote rioolpro fielen te verkrijgen. Rioleringen worden toch zodanig berekend, dat normale regenbuien kunnen worden geborgen, echter geen extra zware stortbuien. Er moet dus een reservoir blijven bestaan,waar in dit overtollige water tijdelijk kan worden geborgen en zo nodig afge voerd. De demping tot volle hoogte is dus in dit opzicht ongewenst, ter wijl voorts met volledige demping toch niet kan worden bereikt, dat slechts een rioolstang in de Demer wordt gelegd. De riolering moet zodanig worden aangebracht, dat de 'Demer tijdens de uitvoering van het werk als open riool blijft functioneren. Waar de aan te brengen riolering de bestaan de rioolstangen kruist, .zullen zelfs tijdelijke voorzieningen moeten wor den aangebracht om het rioolwater uit de bestaande stangen in de De mer te kunnen lozen, opdat de rio leringssleuf niet wordt bevuild. In verband hiermede wordt door ons momenteel nog overwogen, in dien tot demping wordt besloten, de hoofdrioolstang aan de Oost- en Zuidzijde van de Demer aan te bren gen, zulks in afwijking als op teke ning CA 4, blad 1 is aangegeven, en de aansluiting van de rioolstangen in de Schramstraat, Lombardstraat, enz. geleidelijk tijidiehs de demping uit te voeren. Wat de demping van de Demer voorts betreft, vermelden wij nog het volgende: Het is door peilingen gebleken, dat de vaste bodem zich bevindt op ca. 140 cm NAP. Dit wil dus zeggen, dat waar de Zuider singel enz. op c.a. 270 cm plus NAP zijn gelegen, er tussen straat en peil en bodem van de Demer een hoogte verschil van ca. 4 M. bestaat. De bodem van de inlaatsluis aan het Wiel en de Bromsluis liggen 'op ca. 77 cm plus NAP. Gemiddelde modderlaag van ca. 1,75 tot 2 m in de Demer aanwezig of wel 8 M3 per -ml. De beschoeiingen bevinden zich grotendeels in zeer slechte staat, zo dat zij binnen afzienbare tijd ver nieuwd moeten worden. De hoogteligging van de bodem van de inlaatsluis aan het Wiel ver oorzaakt, dat gedurende de tijd van het jaar,, waarin verversing' het no- digst is, dit niet kan geschieden., Indien de Demer als water ge handhaafd zou blijven' is er geen enkele reden de bodem op een diep te van 140 cm NAP te houden. Deze zou gevoegelijk op 25 cm NAP. kunnen worden gebracht, ter wijl een waterstand van 1,25 m. dus op NAP. voldoende is. Het is nood zakelijk dat het water in de aldus verbeterde Demer regelmatig wordt ververst. Benodigd voor het handhaven van de Demer is dus: a. verwijderen van de modder. b. verhoging van de bodem tot 25 cm NAP. c. het aanbrengen van nieuwe be schoeiingen. d. verhoging van de drempel in de Bromsluis. e. mechanische verversing van het water. De kosten van de punten a t.m. d hebben wij begroot op plus minus f 140,—- per ml Demer, waarbij is rekening gehouden dat de nieuwe houten beschoeiing onder water zal blijven, zodat hiervoor geen onder houd meer vereist is, met daarboven 50' cm. steenbezetting om uitspoeling te voorkomen. De totale lengte van de Demer be draagt ca. 900 Meter, zodat dus de totale kosten ca. f126,000 zullen be dragen. Voor watervervexsing zou ©en pomp met capaciteit van 1000 m3 kunnen worden aangebracht aan de walmuur nabij de buitensluis van het Wiel, -friet een leiding binnen dijks naar de Demer. De aanlegkos- ten hiervan hebben wij begroot op ca. f 8000, De totaalkosten voor handhaving van de Demer als water op goede wijze uitgevoerd zullen dus f 134,00a belopen. Een 100 m3,pomp vereist 5 KWU, Wordt aangenomen dat de pomp per jaar ca. 4000 urien in werking is en de KWU prijs 7 cent bedraagt, dan zijn voor stroomkosten jaarlijks f 1400,vereist. Indien de Demer gedempt wordt tot ca. 150 cm plus NAP. worden de totaalkosten met beplantingen ca, f 100000, Het verschil uit deze hoofde be draagt dus reeds f34,000,;waar bij komt dat de in het wederopbouw- plan geprojecteerde brug aan het Oudheusdens Eind niet behoeft te worden gebouwd, welke brug op f 12000,is begroot; voorts zullen de kosten aan riolering ca. f 3000, minder bedragen. Het voordelig ver schil tussen demping van de Demer tot 150 cm plus NAP. en het hand haven van de Demer als water be draagt dus f 50,000 ongeveer. Wat de kosten voor de riolering betreft, zal het uw College duidelijk zijn dat het ons op dit moment niet mogelijk is een juiste raming te ma ken. Wij hebben indertijd een be groting gemaakt welke met het De partement van Wederopbouw en Volkshuisvesting is behandeld en door dit Departement is goedgekeurd. Uit de toelichting van het Wederop- bouwplan blijkt, dat de kosten om de Demer de functie van riool tie ontnemen f 196000,— zullen bedra gen, waarin door de wederopbouw 18 pCt. of wel f 35,000,zal wor den bijgedragen. Wij zijn van oor deel dat inderdaad ook thans met dit bedrag kan worden volstaan, daar bij in aanmerking nemend dat de ingenieurskosten ca. f 20,000,zul len bedragen. Daar voor de uitwerking van het plan omtrent een en ander nog over leg moet worden gepleegd met het R.I.Z.A. en de Rijkswaterstaat, zou den wij gaarne spoedig willen ver nemen of uw College zich in prin cipe met het voorlopige plan kan verenigen, alsmede of al of niet tot demping van de Demer wordt be sloten. B. en W. merken naar aanleiding van dit schrijven op, dat het de raad bekend is, dat de toestand van de Demer in de tegenwoordige staat niet kan worden bestendigd. Hoewel aanvaarding- van het plan grote fi- nantiële offers vergt, kunnen zijniet anders voorstellen dan te besluiten in principe met het plan van het architectenbureau Hooykaas c.s. ac- coord te gaan. Aanvaarding van het plan brengt naar hunne mening met zich mede een noodzakelijke wijziging in de heffing van de rioolbelasting. Zij zouden de heffing willen handhaven zoals nu vólgens de kadastrale huurwaarde, maar dan een verme- nigingsvuldigingscijfer bepalen, bij voorbeeld 5 en onder beding, dat de belasting per pand niet hoger zal zijn dan f 20,Volgens voor lopige gemaakte berekeningen zal dan de belasting ongeveer f 2000,meer kunnen opbrengen. Als rekening wordt gehouden, dat de kosten van het rioleringsplan bedragende na aftrek van het Rijks subsidie f 181,000,kunnen wor den afgeschreven in '75 jaar en dat een lening zal kunnen worden geslo ten tegen 3V2 pGt., dan is per jaar aan rente en aflossing verschuldigd f 8743,Na aftrek van de meerdere opbrengst aan rioolbelas ting ad f 2000 blijft dus als ongedekt f 6743, In de onderstelling dat de begro ting voor het komende jaar een on geveer gelijke reserve aangeeft, al. f 8400,is de alzo ongedekte uit gaaf wel op te vangen.. Wat de kwestie van de Demer be treft het volgende Het verwijderen van de modder en de verhoging van de bodem tot 25 cm NAP. zou naar de mening van B. en W. vermoedelijk kunnen worden uitgevoerd middels werk verschaffing, wat met zich mede brengt dat slechts een gering per centage ten laste der gemeente zal blijven. Vorenstaande werken moeten worden uitgevoerd zowel bij dem ping als bij niet-demping. Bij niet- demping zal de gemeente dus moe ten betalen het ten laste der gemeen te blijvende percentage 'in de kosten der werkverschaffing plus de kosten nieuwe beschoeiing, verhoging drem pel Bromsluis en de mechanische verversing van water. Als we rekening houden met het door uw College laatstelijk geuite verlangen om de Demer te behou den, durven wij ondanks het finan- tiële nadeel toch voor te stellen niet tot demping over te gaan. We zou den het nadelig verschil, door ons begroot op f 60,000 (nl. f 50,000,1 plus 10 pCt. van f 100,000,,—) af willen lossen in 75 jaar. Aannemende dat het benodigde bedrag kan wor den geleend tegen 3V2 pGt. dan is per jaar nodig f2900,Het be drag ad f1400,— (kosten stroom- Tendo's vernieuwt en verbetert uw bloed N.V. A. J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6