TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Wachters Gezonde hni«l AMANDELTJESPUDDING BI] DE BALANS De betekenis van electrische aandrijving op de boerderij voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard AALST Ter (gelegenheid van de her denking van de bevrijding van ons land, maakte de fanfare „Prins HienJ drik" Zaterdagavond' een muzikale rondwandeling door ons dorp. ANDEL Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Candt. A. v. d. Bosch te Vreeswijk. De afd. van de Chr. Vrouwen - bond hield een ledenvergadering in de Chr. School. De heer B. v. Hoven, hoofd van de Chr. Landbouwschool alhier hield een lezing. De avond is uitstekend geslaagd. De militair P. de Fijter Pzn. alhier, welke geruime tijd in Indo nesië verbleef is thans overgeplaatst naar Nieuw Guinea. De militair P. den Dekker, die eveneens in Indone sië vertoefde, is als vrijwilliger naar West-Indië gegaan. Het bouwen van een land- bouwhangar voor P. de Fijter alhier, is opgedragen aan de N.V. Latumebo te Alblasserdam. DUSSEN Tijdens werkzaamheden met 'n lasapparaat, waarbij een ontploffing ontstond liep de smid Verhoeven zo danige brandwonden op, dat hij zich onder geeneeskundige behandeling moest stellen. LAND VAN ALTENA Vrijdag 12 Mjei a.s. hoopt de. Stamboekvarkensfiokver. „Land van, Heusden en Altena" op het terrein, van de heer v. Dijk te Almkterk haar 15e fokdag te houden. De inzendingen zijn tamelijk goed,, er worden vele gbede fbk'varfcens ver wacht. Voor hen die zich willen voor zien van een .gloed fokvarklen, is dit een prachtige gelegenheid, want op zo'n dag; kan mien het verschil zien in kwaliteit. We hopen dat velen die fokdag' zul len bezoeken, daar zulke gelegenhe den in het Land van Altena te wei nig voorkomen, gezien de andere streken van ons land. Dus landbouwers ,komt Vrijdag al len naar Alm'kerk, dan steunt get daarmede het strevten der vereniging, om het Land van Altena op hoger peil te brengen, wat zeer noodzake lijk is. WELL Onze geachte predikant, Ds. F. de Graaff, heeft voor de toezeg ging van beroep naar 's Bosch be dankt. Moge het hem gegeven zijin onder Gods zegien zijin gemeente nog geesi- telijk en stoffelijk verder op te bout wen. Het veerhuis alhier, daterend, uit het jaar 1836, dat in October 1944 doioir oorlojglsgieweld werld ver nield, is nu geheel nieuw opgebouwd en van binnen gemoderniseerd. Br is een flinke lokaliteit vioor café en. vergaderzaal. Hiet was Zaterdag 6 Mjei voor de, heer en mevri Witjiest-Vios dan nok eep blijde dag, toen het café ge opend werd. Eien diertigtal bloem* stukken en cadeaux werd aajnlgtebo* den, wat het café een feestelijk aan zien igaf, terwijl acGordeianmuziek, voor de muzikale opluistering zorgde. WIJK Vorige week was het 25 jaar geleden dat J. Nieuwkoop in dienst trad bij de heer J. C. Wink. Bij deze gelegenheid werd Nieuwkoop als blijk van waardering een horloge aangebo den, terwijl hij ook nog verschillende andere cadeaux in ontvangst had te riemen. WOUDRICHEM Vorige week is door de heer .P Verhoeven alhier te Reuzel aange kocht de Stamboek, en Premiebeep B 633 géboren 7 juni 1949.. Deze, beer behaalde op die Centrale fok-1 dag, 3 Mei te Reuzel gehouden, een iste prijs. Dit is voor het Land van Altena een prachtige aanwinst, daar deze, beer voor de toekomst veel beloofd, hij is ook' vrij van familietee.lt, dus igeschikt voor alle zeugen uit het Land vgn Altena. Vrijdag 12 'Mei. zal hij ook op de fokdag te Almj- kierk aanwezig zijn. We wensen de heer Verhoevein veel succes met deze aankoop. WERKENDAM Ds. Chr. van Dam alhier heeft een beroep ontvan'gen naar de Ger. Gem. te Amsterdam (C.). Die heer Ant. Koster, wonende aan de Tol, werd dezer daglen be wusteloos in zijn woninig gevonden. Hij was door een." beroerte getroffen: en werd naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer overgebracht, waar hij kort daarna is overleden. 1 Donderdag 8 juni a.s. zal er, voor de leden van die. vereniging „De Macht van het Kleine'' gelegenheid zijn een bezoek te brengen aan de, inrichting van bovengenoemde vereni ging te Heemstede. Inlichtingen zijn, te verkrijgen bij W. v. d. Heuvel, Zevenhuizen 112. Onze dorpsgenoot, de heer P. van Dijfce, heeft de bekende Rotter damse Rijwiel Rondrit glereden. Ve len waren per trein naar de startr plaats gegaan, doch v. Dijk', die 74. jaar is, zag niet tegen 70 km extra fietsen op. Met het volbrengen van deze rit, is weer een medaille aan de grote reeks toegevoegd. Die militairen Wijinja, v. d. Heuvel en v. Drunem, kleefden dezer daglen weer uit Indonesië iü onze gemeente terug. Die müiziekvierenigm-, gen „Irene" en „Kunst 41,a Arbeid" brachten hun een serenade. Tot bestuursleden der Herv. Stichting weVden gekozen de heren A. Vos Sr., Bi. M. de Hieer, J. A. de Waal en J. Hi. Viink. Tot tijdelijk havenmeester aan, de nieuwe Biesboschhaven is be"-, noetnd, de heer B. M. Baggerman Sr Door het bedanken van mej. M. v. d. Wiel is tot helpster bij de bewaarschool benoemd, mej. Chr.v d. Steenhoven. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 40 cent man ten uit. Voor de uittreding werd nooit een aanslag omzetbelasting ont vangen. Thans is die opgelegd. De beide overgebleven firmanten hebben het bedrijf stilgelegd. Ik wordt thans tot betaling aangesproken. Gebeurt dat terecht? AntwoordHet typische van een vennootschap onder firma is dat een ieder hoofdelijk aansprakelijk is voor de verbintenissen der vennootschap. U zult dus de voor uw uittreding ver schuldigd geworden O. B. moeten be talen. Ook voor andere schulden tij dens uw beleid gemaakt, blent u te genover derden aansprakelijk. U zult natuurlijk verhaal hebben voor hun deel op uw medefirmanten. W. D. Is iemand, die in 1913 naar het buitenland is gegaan, die in 1914 in militaire dienst moest en dat niet gedaan heeft, nu nog strafbaar, wan neer. hij op Nederlands grondgebied terugkomt Antwoord: Neen, deze desertie is verjaard. O.V. W.: Werden aan de O.W.W.- ers kort verband van de eerste Mar. Brigade de gestorte pensioenbijdra gen terug betaald? Antwoord: Alle O.V.W.-ers kort verband der Mar. Brigade krijgen de gestorte pensioenbijdragen binnen één jaar na demobilisatie terug. Mocht iemand niets ontvangen dan berust dat op een administratieve fout en dan dient hij zich te wenden tot het Min. van Marine. H. H. Enige weken geleden heeft een vrachtwagen een stuk van de re genpijp bij het draaien, afgereden. De chauffeur van de wagen zei, schrijf maar naar mijn baas. Dat heb ik ge daan, maar ik heb nog geen ant woord ontvangen. Misschien heeft 'hij het toch wel bij de verzekering aan gegeven, wat moet ik nu doen? De schade bedraagt 12 a 13 gulden. AntwoordVraagt u hem allereerst per aangetekend schrijven om schade vergoeding en minstens om ant woord. Laat hij niets van zich horen, zodat u aan kimt nemen, dat hij on willig is, dan kunt u langs civielrech- terlijke weg schadevergoeding vra gen. Bij vergelijking van de soorten drijfkracht op de boerderij komt vrij wel in alle opzichten de electrische drijfkracht op de eerste plaats. Verbrandingsmotoren, in de vorm van benzine- en petroleummotoren of Dieselmotoren, zijn weliswaar iets voordeliger in het gebruik dan elec- tromotoren, doch de toepassing van deze laatste biedt zoveel voordelen, dat de betrekkelijk geringe jaarlijkse kosten een ondergeschikte rol spelen. Men kan het verbruik der electrische stroom voor krachtdoeleinden, met uitzondering van electrisch dorsen en MOEILIJKHEDEN? Abonnés kunnen gratis vragen stellen. Wendt u tot de redactie van ons blad en het antwoord verschijnt t.z.t. DENKT U ER OM? 1. Elke vraag op een afzonderlijk vel. 2. Gegevens zo uitvoerig mo gelijk. 3. Gewenste herkenningslet- ters aangeven, naam en adres ver melden. 4. De vragen worden in de ltopy zo kort mogelijk weerge geven. Elk antwoord geldt dus één bepaald geval. 5. Bij kwesties in zake arbeidsverhoudingen, sociale verzekering e.d. moeten branche en adres van het bedrijf woolen opgegeven. H. K.: Ik heb hinder van de draden der radio centrale, die boiven mijn erf hangen. Wat kan ik hieraan doen Antwoord: Het beste is, dat u zich rechtstreeks met uw klachten wendt tot het hoofdbestuur van de P.T.T. Kortenaerkade 12, Den Haag. Weetgraag: Ik heb een woning die ik in '47 gekocht heb en waar ik f 5,-huur van ontvang. Nu heb ik de woning laten verven en er moet een nieuwe vloer ingelegd worden. Dit brengt kosten mee, mag ik nu de huur zelf verhogen 2. En hoe moet ik het aanleggen dat ik zelf in mijn woning kan trek ken? Het is een dubbele woning en de ene helft zou ik willen bewonen, maar de huurder wil er niet uit! Antwoord: 1. U mag in geen geval de ,huur van uw woning zelf verho gen, daarvoor is toestemming nodig van het prijzenbureau in uw woon plaats. U kunt het best eerst de repe- raties verrichten en dan het prijzen- bureau verzoeken de situatie eens op te nemen. 2. Hebt u met de tegenwoordige bewoner een contract afgesloten? Zo ja, dan moet u het einde van dit con tract afwachten en tijdig, 1 maand van te voren, bij aangetekend schrijven de huur opzeggen. Zo nee, dan kunt u proberen het door ruiling gedaan te krijgen. U moet dan de bewoner een gelijkwaardige woning in soortge lijke buurt aanbieden. U zult echter toch voor het betrekken van de wo ning de toestemming van het huis vestingsbureau nodig hebben. Wan neer de huurder na afloop van het contract weigerachtig blijft het huis te verlaten, zoudt u een ontruimings procedure tegen hem kunnen begin nen, dan hebt u de hulp van een ad vocaat of deurwaarder nodig. J. v. H.: Ik heb een jaar gespaard en dan kreeg ik het geld weer terug, was afgesproken. Toen moest ik nog drie jaar wachten. Dat heb ik ook gedaan en nu kreeg ik f 1950 terug. Dit is f 100 te weinig. Mag dat? Antwoord: U schrijft ons nietjrre- cies hoe of uw spaarverzekering afge sloten is. Welk risico de Mij. gedra gen heeft, waarbij u de verzekering afsloot. Betreft het bijvoorbeeld een levensverzekering, dan zou uw vrouw bij overlijden van u een bepaald be drag uitgekeerd krijgen. Om dat risi co van de Mij te dekken kunt u dus die f 100,:hebben betaald. Om in uw geval dus juist te weten of het mag of niet, zoudt u ons de bepalin gen van uw spaarverzekering moeten schrijven. ^Vij vermoeden echter dat bet in orde is. L. B. Moet een commanditaire vennootschap vennootschapsbelasting betalen AntwoordNeen, de vennootschaps belasting wordt wel geheven van de commanditaire vennootschap op aan delen. Hiervoor 'bestaat fiscaal een bijzondere definitie en wij kunnen bjj gebrek aan gegevens niet zeggen óf het onderhavige lichaam hier onder valt. U zoudt ons een afschrift van de vennootschapsakte kunnen toezenden. K. L.: Ik richtte met enige andere personen een bedrijf op. Er werd geen notariële akte opgemaakt en in schrijving in de K. v. K. vond niet plaats. Ik trad met twee andere fir- met nóg meer amandelen Ons Feuilleton door W. Kerremans Die griffier was opgestaan en las met geheel onverstaanbare stem een lang stuk voor, waarvan zij alleen het woord „Overwegende" kon ver staan, dat de voorlezer luider las oml- dat hij tegelijk diep ademhaalde. Toen wachtte hij even, keek naar de verdachte en las wat luider en nu gloed verstaanbaar „Rechtdoende in naam der Ko ningin, veroordeelt verdachte voor noemd tot 2 maanden met aftrek van de in preventieve hechtenis door- gebraChte tijd". Yonca bleef zitten en trachtte te begrijpen wat het stukji nhield. Zij was veroordeeld... „Verdachte", zei de president vrien delijk, „sta eens op. Hebt u geboord wat de griffier u heeft voorgelezen?" „Gehoord... neen... niet helemaal ...ik „Luister dan goed. Die rechtbank is van oordeel, dat u niet .schuldig zijt aan zware mishandeling de dood teng'evolge hebbende, maar aïlleen aan dood door schuld en daarom heeft de rechtbank u opgelegd 2 maanden hechtenis met aftrek van de tijd die u al in voorlopig arrest hebt door gebracht. Begrijpt u wat dat bete kent?" De veroordeelde kéék in het glim lachende gezicht van haar rechter en vergat wat gevraagd was. „Ja... ja... ik ben veroordeeld,'. „Ja u zijt veroordeeld, maar ,u hebt de straf al uitgezeten en u wordt nu onmiddellijk in vrijheid gesteld". „O... dank u... maar ik zou lie ver..." 1 De president knikte nog eens toen stonden haar verdediger en Roelants voor haar en grepen haar hand en wensten haar geluk'. Zij 'keek hen aan en "kojn niets zégf- gen. Het was zo erg. Vrij. Niu dade,- lijk al de wereld in, die straat op', mensen die je aankijken. „D|aar héb je haar, weet je wel, die haait man heeft vermoord". Ze lopen wat har der om je te kunnen zien... „Mevrouw", zei iemand, „wilt u mij volgen?" Ze hadden dat in de laatste tijd zo dikwijls tégen haar gezegd, dlat het haar een bekende formule was ge- worden. „Jo", hoorde zij Roelants nog zeg gen, „ik zal op je wachten op de griffie. Je komt daar nog".. Och die lieve goede bewaakster, die Bets. Deze vrouw die toch ver hard moest zijn van het dagelijks omgaan met mensen in angst, in leed, slechte en goede vrouwen, gemene en lieve, zachte schepsels. Ziji zou ook heel wat keren bedrogen zijin en haar goedheid zeker dikwijls mis bruikt. Ziji was aangedaan en jniam Jo in haar sterke armen. „O mevrouwtje, wat ben 'ik blij dat ze u eigenlijk hébben vrijgespro fcen en dat u direct maar buitten künt. Denk eens aam hoe daarbuiten de zon schijnt en hoe vriendelijk de mensen voor u zullen zijin, loiml u al deze narigheid te dioen vergeten. Er zal zeker wel. iemand zijin die op u wacht en u meeneemt. Gaat u nu hier maar zitten, dan miaak ik alles voor u klaar, wat u weer mee moet nemen en dan breng ik u naar de griffie, waar u nog wat van die pa perassen motet tekenen en waar ze u de spullen teru|g|geven, die ze eerst van u in 'beslag hebben, genomen en dan gaat u mét uw familie of uw vrienden ergens een heerlijke kop koffie drinken en u begint direct met te vergeten, zo gauw als ,u maar kunt". „Lieve schat", huilde Joi, „ik zou zo graag hier bij jou willen blijven. Hier is het zo heerlijk rustig en jij bent zo goéd, jij bent zo'n engel voor mij geweest, ik ben bang om naar buiten te glaan. Kon ik maar hier 'blijven". „Dat is nu maar even dat je zo denkt. Je bent nog zo jong, nog zo bioed-jonjg en de wereld kan je nog zoveel plezier en zoveel moois geivem. Ik heb er hier wel mieer gehad die net zo spraken als u nou doet en en na een maand- of zo dan zag! ijk ze weer in het volle leveri en een pret dat zei htadden en niemand die ze er meer op aarikleek". „Ik zal nooit, nooit vergeten Biets, wat jij allemaal voior mij hebt ge daan en wat je voor mij bent jgjen weest. Jie moet je adres 'geven, ik kom je dikwijls opzoeken. Ik kan je niet in woorden zéggen, 'hoe, dank baar ik je ben. Jij bent in deze maanden de enigle geweest, die mij beeft kunnen heipen. Niemand an ders". „U moet nou zot niet praten. Er zullen zeker genoeg lieve mensen klaar staan om u verder te helpen. Is er iemand die u koimit halen?" „Ja, er is... een vriend". Biets (glimlachte. Een vriend, het was in orde. De vriend zou voor hadr zoirgjen, beter dan een familie lid. Die bewaakster pakte Jo's toilet- j zaken en andere weinige dingien bij elkaar in een koffertje en bracht haar naar de griffie, waar zij af scheid nam. „Je adres Bets. Je behoeft het niet op te schrijven, want 'ik' zal het ze ker niet vergeten". Bets noemde haar adres en keerde terug naar haar andere gevangen vrouwen. „Die stakker" zei ze zacht tot zich zelf, „ze zal het hard hebben de eerste tijd". Roelants had alle dingen, die hem ter neer gedrukt hadden vergeten en weggezwaaid nu hij Yonca bij zich zag en haar kon helpen. Hij kon zijn gieluk niet verbergen jegens haar en sprak op, blijde toon: „Ik heb alles voor je klaar, Jo. Er wacht buiten een auto, ik heb een goed adres bij mevrouw Wolf, waar je vooriopig kunt logeren. Je behoeft dan niet naar je huis terug te keren en daar alleen te zijin. Ik heb ook aaii je móéder .geschreven en zij wil graag dat je bij haar komt. Ik zou je zo graag bezocht hebben in deze dagen om je van alles te vertellen, maar ik héb geen vergunf- ninjgl kunnen krijgen om 'bij je toe gelaten te worden, maar diat is nu alles voorbij en je kunt nu een nieuw leven beginnen". Eien ambtenaar nam Jo in beslag voor het vervullen der voorgeschre ven formaliteiten en toen verlieten zb het terneerdrukkend gebouw. „Zullen we eerst ergens een kop koffie gaan drinken en iets gaan eten?" „Njeen, neen .asjeblieft niet. Breng me maar naar die mievrouw WolL Ik wil nojg niet onder de mensen komen". „Wil je alleen blijven?" Zij keek hem onderzoekend aan. Bedoelde hij dat hij weg wilde?" „Begrijp me goed Jo" zei hij haas tig ,haar gedachten vermoedend. „Ik wil heel graag bij jou blijven en met je praten. Er is ook heel wat te oivierléglgen en het is veel beter 'als je intu niet alleen blijft". Zij (gaf hem de hanid en zei zacht „Je bent heel lief voor mij KareL Ja, ik héb graag dat je meegadt". „Nu vandaag, morgen en altijd std ik tot je beschikking en je kunt mij gieen groter genoegen doen dan mijn hulp aan te nemen, zoveel als je maar enigszins denkt te kunnen gebruiken". „Hier zijn we bij mevrouw Wolf". Hij rekende vlug. af met de chauf feur, nam Jo's bagage en schelde aan. (Wordt vervolgd) behorende bi) het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5