voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard Waalwijkse Huishoudschool. Raadsvergadering Zuilichem, No. 6771 Vrijdag 19 Mei 1950 Midden en West Noord- Brabant geëiectrificeerd Und van altena Firma L. J. Veerman, Heusden TfW* IW§ HEUSDEN In idie tweede helft van Juni hoopt de Chr. gem. zangver. „Sursum Gorda' 'alhier, wederom tesamlen mlët het Chr. ,gém. kloior „Hallelujah" te Besoijen, in de Ned. Hierv. klerk eiên Bach-jherdenking te hiouden heiden onder leiding! van hun bekwame di recteur de heer Hl. Nieuwkoop. Aan dit concert zullen verschillen de solisten medewerkten als sopraan, tenor viool en orjgtel. Wij! hopen Linniepkort nadere bij zonderheden over dit ooncert te ver melden. Het verdient dus .aanbeveling, steeds op deze plaats; die berichten te volgen. De Langlstraatse Schuttersbond hield Zondag j.l. zijn tweede com petitiewedstrijd voor de wisse lhekeir te Vlijmen. St. Catharina uit Hlerpt kwam met teen. totaal van 39 p. op de eerste plaats. St. Blasius; alhier maakte een slechte beurt en zakte terug.op de 4<$e plaats. I 'Na deze 2e competitiewedstrijd is ie stand: St. Catharina, Herpt 39 p>St. Am'brosius, Baardwijk 37 p.Julia- ■a, Vlijmen 33 piSt. Blasius, Heus den 33 p.; St, Jan, Kaatsheuvel' 28 p.Ö.L. Vrouw Schuts, .Elshóut 28 g.; St. Cryspinus, Blesioijlen 27 p.; t. Joris, Nieuwkiuijk 16 p. Zoipdajgj zal de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschapvan Noordhrabant dammen 1950 aanvan- gten. De Graag komt uit tegen M. vertouw te Amlmterzoden. Aanvang om 2 uur. De damclub V.D. hield Maan dag j.l. haar 22e jaarvergadering in Hotel „Central". De opkomst viel niet telgten al moest wat later worden begonnen. Sech. en penningm. brach ten hun verslagen uit over het afgejor plen jaar, waarvan de laatste sloot met een batig saldo. Bij; de be stuursverk iezinjg waren pe riodiek aftredend A. de Graag, ,voorz. en A. Nieuwkoop, secr.beiden wer den herkozen. O.m'. werd besloten voor het ne- derlaaigtourmooi te R'veer te spelen op Maandag. 4 Juni a.s., terwijl ge tracht zaj worden, uit en thuis deze zomer te spelen telgen Ammter zoden. Verder zullen de jledien C. Bax, C. Schaap, Ger. Jonker en A; Nieuw koop een vierkamp spélen. Na in de roriclvraaig het een en ander onder het oojg 'te hebben gezien en enkele punten van minder belang tte hebben afgewerkt, sloot de voorz. deze j aar vergade ring. DUSSEN Op het te Nieuwkuiijk gehou den muziekconcours behaalde de fan fare „Wilhelmina" een 2e prijs in de vierde afdelïnjg, met 313 punten. GENDEREN Alhier keerde, onder grote be langstelling uit Indonesië terug, on ze dorpsgenoot P. de Jong. De miu- aiekver. bracht hem een serenade. Door veile boeren wordt alhier van grassilo's gébruik gemaakt- Dit jgiras wordt door de heer ,E. v, Wijk machinaal verwerkt. HERPT De harmohie „De Eendracht" alhier, behaalde op het concours te Nieuwkuijk, j.l. Zondaig gehouden, in de 3e afdeling! éen eerste prijs met 339 punten. Directeur en leden igeMicitieetd met dit succes. Moigje het éen aan sporing zijn op de ingeslagen weg te blijven voortgaan. MEEUWEN De heer C. Vos alhier is laag ste inschrijver voor de nieuw te bou wen boerderij van de heer P. Scherf f, voor een bedrag van f 34.980.—. POEDEROIJEN Na de door de Architect P- Kuindersma gehouden aanbesteding, werd de bouw van een woning voor de heer J. Bok alhier, gégund aan de laagste inschrijver, de heer B. Tromp uit Gastricuim'. WIJK EN AALBURG Die heer Bi. Roza alhier, had j.L Vrijdag het oiigeluk met zijn m torrijwiel te Nieuwkiuijk telgen een langs d;e weg staande steen te rijden, waardoor hij zijln voet zodanig be zeerde, dat hij zich onder genees- kundige behandeling moest stellen. Dioor de schoolarts is Wioens- dag 'een begin gemaakt met het on derzoeken der 'kinderen. Een 34-tal kinderen zijn reeds onderzocht. Suc cessievelijk komen de andere kindej ren odk aan de beurt. Tot bestuursleden van de Chr. ULO-school te Aalst zijn voor deze gemeente gekozen, de heren C. B. J. Landweer, Burgegemeester te Wijk en D. de Graaff, ouderling der Ned. Herv. Kerk te Aalburg. MUNHARDTJES: DE CACHET, aie pijn verdrijft en kou aFzeb.4-0ga75e.c Op 24 en 25 Mei zullen er aan de Waalwijkse Huishoudschool, tussen, 2 en 4 uur en van 79 uur, openbare lessen gegeven worden,, terwijl er dan tevens gelegenheid is het werk der leerlingen te bezichtigen. iMien zat de meisjes in de verschil lende lokalen bezig zien met linnan- naaien, Qastuumnaaien, verstellen, en stofversierenmet koken, wassen, strijken en poetsen; met het makten van een taak, zoals zij' het jaar ddor werken voor hun algemene ontwikke ling. Ook 'kan een kijkje geniomqn worden in de nieuwe afdeling, waar het schoenstikklen geleerd wordt.' IMien zal' zien het eenvoudige naai werk van "beginnelingen:, maaistuikkén van middagopleiding en avondcursus sen, linnen- en cosïuumiwerk van de vakopleidingen (huisnaaisters', cos- tuumnaa'isters, coupeuisen). In het lokaal, waar dé lessen in aligiemiene .ontwikkeling worden ge geven, zal werk te zieh zijln en otdk in het was- en huishoudkuindelokaal en in de keuken de producten, die daar geleerd worden. V.oor velen zal dit een kennisma king; zijn, waardoor zij huh dochter tjes deze opleiding zullen geven, in plaats van het zevende en .achtste leerjaar;" voor anderen, die trouw plannen hébben zal dit bezoek een opwekking zijn omi zich klaar te ma ken door cursussen In koken en naaien. Vanaf 14 Mei is Dordrecht niet langer meer het begin- en eindpunt van de electrische s troomlij n trein en waarmede de halfuurdienst op de z.g. „oude lijn" Dordrecht-Amsterdam v.v. wordt uitgevoerd. Met ingang van die datum, waarop de zomerdienstre geling 1950 der N.S. van kracht is geworden, rijden deze treinen via de Moerdijkbrug door naar 'hun nieuwe begin- en eindstations Roo sendaal en Eindhoven: het ene 'half uur naar en van de lichtstad en het andere halfuur naar en van Neerlands drukste douanestation, dat hiermede uit het isolement van een tweeuur- dienst is verlost. Deze stad heeft im mers door de electrificatie van het baanvak Dordrecht-Roosendaal een electrische uurverbinding zonderover- stappen met het Westen: Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Bovendien is Roosendaal door de nieuw-ingeleg- de, nagenoeg volledige uurdienst met Diesel-electrische treinen Vlissingen- Nijmegen ieder uur verbonden met Zeeland enerzijds en Breda, Tilburg, den Bosch en Nijmegen anderzijds. Eindhoven was het reeds goed ge wend door de electrische uurdienst via den Bosch-Utrecht naar en van Amsterdam, den Haag en Rotterdam. De lichtstad krijgt door de elec trificatie van de lijn Boxtel-Dordrecht thans een tweede electrische verbin ding met het Westen, eveneens zon der overstappen. Het treinverkeer op de voornaam ste lijnen in de provincies „beneden, de Moerdijk" is thans in zeer belang rijke mate gemoderniseerd. Op de hoofdlijnen zullen de stoomtreinen zo goed als geheel verdwijnen. De electrificatie van deze lijnen; was in een jaar gereed. De stroomlevering geschiedt door de centrale Geertruidenberg van de PNEM. De electrificatie en de Diesel-elec trische treinen Vlissingen-Nijmegen betekenen voor Noordbrabant niet al leen betere verbindingen met Zeeland en het Westen enerzijds en Oostelijk Nederland anderzijds, maar ook de verbindingen tussen de midden en west-Brabantse plaatsen werd aanzien lijk verbeterd. Rijmen van Tijmen SLECHT VOORBEELD'. Wie maakt -er vandaag geen schulden Wie speelt het op heden klaar, Om de eindjes zeer vakkundig. Goed te knopen aan elkaar? Viraaigi het ééns aan duizend moeders Hoor eens hoe er wordt geklaagd, Hoe er tefjgl. naar uitgezien wordt, Dat men dit of dat verfaajgft. Maar de schuld van de Gemeenten, Stijlgt op heden wel heel erg 't Wordt een niet te overzienie, Niet te overkomén bér|g|. 't Loopt in honderden miljoenen, 't Wordt straks zulk een groot getal, Dat zelfs d'aller, dllerknapste, 't Nauwelijks meer weten zal. OorzaakWoningbouw, waardoor men, Steeds een lege geldkist krijigt. Dit probleem is 't dat als 'tware, Ook 's Rijks schat is,t bedreigt, Vroeger: Huizen als kastelen, Dank zij grote zuinigheid. HedenVaak bekrompen huisjes. O, die Igioeie ouwe tijld TIJMEN. op Maandag 15 Mei 1950 Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. Ho bo, Burgemeester. Secretaris: de WelEd. Heer H. C. van Os. Alle leden aanwezig. Na opening en het lezen der notu len worden een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangeno men, zoals goedkeuring wijziging be groting 1950, goedkeuring aankoop gronden, verdaging raadsbesluit ver koop grond, goedkeuring onttrekking openbare dienst Hamsteeg, verslag Chr. Landbouwwinterschool Gorin- chem enz. Met 6 tegen 1 stem wordt beslo ten aan de Stichting tot verbetering der fruitcultuur in de Betuwe f25, subsidie toe te kennen. Tegen de heer C. A. v. Veen. c Vervolgens worden door de Voor zitter enige mededelingen gedaan om trent woningbouw, wegenverbetering enz. De Verordeningen opcenten Perso nele belasting, Grondbelasting, een, 2-tal wijzigingen Alg. Politieverorde ning, een wijziging der Verordening Alg. Begraafplaats, een wijziging der Gevonden voorwerpen at S; Verordening Keuringsdienst voor vee en vlees, en de regelen met betrek king tot de centrale op het geldelijk beheer en de boekhouding van <le ontvanger en andere rekenplichtige ambtenaren der gemeente, worden al len opnieuw vastgesteld in verband met het besluit Bezettingsmaatrege len. Besloten wordt de erfpachtsover- eênkomst met Wed. A. v. d. Meijden te annuleren. Het betreft een paar wegbermen die waardeloos zijn ge worden door de wegenverbetering. Ook worden nog enige gedeelten van de Hamsteeg, Zijlsteeg enNieuw- straat aan de openbare dienst ont trokken. Aan 21 belanghebbenden op de oude Hamsteeg, Zijlsteeg en Nieuw- straat wordt elk een terrein rondom hun woning verkocht. Aan de ambtenaren der gemeente zal ook over het tweede kwartaal '50 5 pCt. salarisverhoging worden toe gekend. Vervolgens worden diverse perce len grasland, rietdel enz. verpacht, en wordt de pacht van het bouwland de Poort verminderd. Aan de heer E. Versluis wordt de nieuwgebouwde woning verhuurd. Dhr. v. d. Maas vraagt een licht punt te doen aanbrengen bij deze woning. De Voorzitter zegt toe deze zaak te zullen bekijken. Aan de Goop. Pootaardappelbe- waarplaats Zuilichem wordt 1410 m2 grond verkocht voor fo,6o per m2. Verder wordt besloten enkele nieu we wegen een naam en enkele ande re wegen in de gemeente een andere te geven en welZijlsteeg veranderen in Zijlstraat, Hamsteegstoepin Molen- straatstoep, de weg langs de oude Hamsteeg wordt Burgemeester Hobo laan, de Kerksteeg wordt Kerkwegje en de weg tussen de Burg. Hobostr. en het Kerkwegje wordt Poortwegje. In de Prink worden deze vastgesteld als Molenkampsweg, Prinkweg, Prink- wegstoep, Zijvingsdwarsweg en Juli ana weg. De Voorzitter deelt nog mede, dat het noemen van een straat naar hem van anderen is uitgegaan. Spr. brengt dank voor ciit gebaar. Alsnu is aan de orde de door Ged. St. dezer Provincie aanhangig gemaakte herindeling der gemeenten in de Bommelerwaard, waarbij ook onze gemeente is betrokken. De Voorzitter leest het door het College van B. en W. opgestelde prae- advies met concept-besluit voor. Spr. meent, dat de heren raadsleden ruim schoots in de gelegenheid zijn ge weest, om zich een oordeel te vor men. Aan ieder is een exemplaar van de ontwerp-regeling met memorie van toelichting, opgesteld door Ged. St., ter kennisname toegezonden. Ook van de memorie opgesteld door de heren Mr. Dr. van Haren en Mr. Donnar heeft elk een exemplaar ontvangen. Alvorens de heren raadsleden het woord omtrent deze aangelegenheid te. geven, deelt spr. nog mede, dat de bespreking van dit punt eigenlijk voor 15 Mei 1950 had moeten plaats heb ben. In overleg met de provinciale griffie is deze vergadering op heden gehouden. Wij moeten evenwel zorg dragen, dat het te nemen besluit met al wat daarbij behoort, vóór 18 Mei a.s. ter provinciale griffie is. Voorts wordt nog medegedeeld, dat heden is ontvangen een schrijven van Ged. St., houdende mededeling, dat de openbare vergadering van dat Col lege, ingevolge het bepaalde in art.. 163 der Gem.wet, zal worden gehou den op Vrijdag 23 "Juni 4950 des v.m. 10.30 uur in het Nutsgebouw te Zalt- bommel. Door B. en W. wordt in ver band hiermede voorgesteld de heren Mr. Dr. C. Ch. A. v. Haren en Mrn Th. C. Donner aan te wijzen als ge machtigde om in deze vergadering de belangen onzer gemeente te be pleiten. Die heer Hpoijkiaas sttelt die vraag of dé gemeenteraad wel deskundig is, om in dezie aarilglelegenheid eien 'juist oordeel te vellen. Vollgéns spr. is die gemeenteraad dit niet. Ook niet die juristen, welke naar aanleiding vain, ons besluit van 3 "Maart 1950 dé ons ter kennisname toegézoniden memorie hebben lopigesteld. Spr. is van me)-> ninigj, dat alleen Ged1. Staten terzake deskundig zijn. Deze krijgen van de iglehele provincie alles onder dé ogen. Alleen een glrote gemeente is instaat om op te bmnlgten wat nodig is in de ze tijd. De memorie van Mr. Dr. van Haren en Mr. Donnar ,gleéït niet aan, dat .kleine gemeenten dat kunnen. Die (geschiedenis toont aan dat kleine eenheden zich niet kunnen hanidhaveh. In Zuilichem mioet meer wélvaart worden gébracht. Wij raken achter. De steenfabriek, de hooiperserij en de veiling zijln alle verdwenen. In Aalst is een nieuwe fabriek gesticht die eerst hier zou komen. De heer C. A. van Veen zegt, dat het niet veel betékent waar een fa* NIEUWSBLAD Uitgave: Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Een tiental boeken, een Mexicaanse hoed van enorme afmetingen, wat speelgoed en een schildpad, dat was de oogst van één dag, op de afdeling „gevonden voorwerpen" van de K.L.M, op Schiphol. Hoeden kent men er al, ze liggen er bij dozijnen, en van het aantal boeken dat luchtreizigers in een vliegtuig laten liggen kan gemakkelijk een bibliotheek worden ingericht. Maar een schild pad Dat iemand met een schildpad op reis gaat, is tot nog daar aan toe, maar dat hij hem vergeet dat is op z'n zachtst gezegd raadselachtig. Maar onze schildpad zal het temidden van zijn gevonden voorwerpen niet slecht heb ben, zolang zijn baas hem blijft vergeten* Een van de grondstewardessen wist er wel raad mee en heeft hem getroost.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1