APPEL Het Nederiandsclie Roode Kruis Tikt U wei eens op de barometer? Kans op een warme... voorzomer? IN DE ZON! Raadsvergadering der gemeente POEDEROIjEN aan het Nederlandse volk voor hulp aan gerepatriëerden. Hiet is weldra 4V2 jaar geleden, dat in de Amsterdamse ha,ven de „A1- manzora," meerde, het eerste schip met landgenoten uit het ve,rre oosten. Het Nederlandse volk dat tot op dat ogenblik geheel in beslag genomen werd door de zorg om het dagelijks bestaap en het overwinnen van de eigen moeilijkheden nam toen ken nis van de onzegbare ellende en ver- schrikking der Indische concentratie kampen. En het strekte de helpende hand uit om da,t leed te verzachten. Er werden stichtingen en organisaties in het leven geroepen die zich het lot van de duizenden gerepatriëerden uit Indië aaptrokken. Er werden le vensmiddelen', meubilair, kleding en gelden verstrekt. Er werd getracht ,een behoorlijk onderdak te vinden voor de repatrierenden, en er werd geholpen bij het herstel van htm deerlijk geschokte gezondheid. En dank zij veler bijstand kon veel leed worden verzacht eri veel nood worden gelenigd. Toen echter na een japr ongeveer aan de grote stroom van' repatrië rende landgenoten va,n 'overzee een eind kwam, verslapte de .belangstel ling. De stichtingen o.a. „Pelita," en „Nederland helpt Indië" ble ven zich bezighouden met de verzor ging van de gezinnen die daarvoor in aanmerking kwamen. Verwacht werd, dat binnen enkele jaren aan hun werk een einde zou kunnen ko men. Nu echter, na de ontwikkelingen in Indonesië, zien deze stichtingen zich geplaatst voor ..een schier bo venmenselijke taak, die alleen naar behoren kan worden vervuld wanneer het gehele Nederlandse volk bereid is, daaraan mede te werken door zowel morele als materiele steun. Wat is n.l. het geval? In de eerste plaats stellen de monetaire maatrege len, die door de regering van de RIS onlangs zijn getroffen, de gerepatri eerden voor welhaast onoverkomelijk- ke moeilijkheden. Voor vele gerepa triëerden is daardoor tweederde tot vijfzesde deel van hun inkomsten weg gevallen. Financiële bijstand zal dan ook 9p groter schaal dan voorheen moeten worden verleend. Maar bo vendien komt in de loop van dit jaa.r onverwacht en onvrijwillig een nieuwe stroom, van mensen uit Indo nesië. Him aantal wordt geschat dp 60.000. Dat schept ontzaglijke proble men. Want niet alleen moet voor de ze mensen in ons land, wa,arin de wo ningnood nog steeds een van de ernstigste problemen vormt, onder dak worden gevonden en gezorgd worden voor hun levensonderhoud, maa,r zij moeten ook geholpen wor den bij het zich aanpassen in de Ne derlandse gemeenschap. Nederland is voor de meesten van hen een volko men vreemd land, da,t thans door de loop der gebeurtenissen voortaan hun vaderlapd zal zijn. Voor zover de ou deren niet meer opgenomen zullen kunnen worden in het arbeidsproces zal de zorg voor hen als 'een last blijven drukken op de Nederlandse gemeenschap. Voor de kinderen kap méér worden gedaa.n; zij kunnen in staat gesteld worden zich door on derwijs en ontwikkeling een toekomst op te bouwen. De zorg voor al deze mensen is natuurlijk in de eerste plaats een taak voor de regering. Maar de rege ring werkt en kan niet anders werken dan volgens een bepaald schema. Naast deze overheidssteun blijft toch altijd behoefte bestaan aa,n morele en aanvullende materiële steun. Deze steun nu wil de „Hulp aan gerepatriëerden", georganiseerd door de beide stichtingen „Pelita" en „Ne derland helpt Indië", met medewer king van het Nederlandse volk., ge ven. En dat deze medewerking drin gend noodzakelijk is, is ons ge'ble- ken toen wij deze week in staa,t wer den gesteld een aantal „crepeergeval- len" van mensen die tot nu toe uit Indonesië repatrieerden, te bezoeken. CREPEERGEVALLEN. In Rotterdam bijvoorbeeld woont sinds Maart 1950 een gepensionneer- de KNIL-on derofficier met 22 Indi sche dienstjaren, met vrouw en vier kinderen van 8, 12, 14 en 16 jaar in bij zijn moeder. Deze zeven perso nen beschikken over een bescheiden zitkamer, een kleine slaapkamer en een miniatuur-keuken, die tevens w.c. is. Er is plaa;ts voor één bed en daar in slaapt de bejaarde grootmoeder. Man, vrouw en vier kinderen slapen op de grond in het kleine kamertje. De KNIL-militair was vol goede moed toen hij in begin 1950 naar Holland kon vertrekken. Hij had im mers de schriftelijke toezegging, dat hij met voorrang a,an een woning zou worden geholpen. Maar nog steeds heeft zich geen ambtenaar van de Rotterdamse huisvesting gemeld om de ten hemelschreiende situatie op te nemen... In Den Haag woont op 'één kamer een Chinese familie, destijds teken leraar te Batavia, met vrouw en drie kinderen. Dit duurt zo al twee jaar. In Amsterdam huizen man, vrouw en zes kinderen al drie lange 'jaren jn een kamer met alkoof. Dit zijn slechts drie gevallen van de vele honderden die er .zouden zijn op te noemen. En straks, als in de tweede helft van dit jaar 20.000 nieuwe gezinnen uit Indonesië terug keren, zal het aantal van deze nood gevallen worden verveelvoudigd als niet op de een of andere wijze wordt ingegrepen. Hoe? De Regering over- wigegt maatregelen voor een tijdelijke huisvesting in vroegere DUW- en concentratiekampen. Maar dat zal slechts een noodoplossing kunnen zijn voor enkele maanden desnoods. Daarna moet er voor menswaardi ger onderdak worden gezorgd voor deze landgenoten. Hier ligt een ontzaglijke taak, niet alleen voor de regering, niet alleen voor de „Hulp aan gerepatrieerden" met haar regionale en plaatselijke comité's, niet alleen voor de gemeen tebesturen en huisvestingsbureaux, maar voor het gehele Nederlandse volk. Door particulier initiatief, door ma teriële en morele steun kan veel nood worden gelenigd. En zonder twijfel ligt hier vooral een taak voor de kleinere gemeenten, die tot nu toe weinig of niets heb ben gemerkt van het vraagstuk der gerepatrieerden uit Indonesië. Inderdaad: iedere gemeente en ie dere volksgroep worstelt nog steeds met eigen problemen, die om een op lossing vragen;Maar toch mag van het volk worden verwacht, dat het een open oog zal hebben voor het leed van 'die landgenoten uit het verre Oosten die thans noodgedwongen een onderdak komen zoeken in het klei ne, maar gastvrije Nederland. op Maandagmiddag 15 Mei ten gemeentehuize te Aalst. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Pos. Secretaris: WelEd. Heer Mr. J. van Dalen. Na opening door lezing van het gebedsformulier zijn de notulen van de vergadering van 28 Maart zonder aanmerkingen vastgesteld. Een aantal ingekomen stukken, voor het merendeel goedkeuringen op reeds eerder genomen raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangeno men. Besloten wordt vaste geldlenin gen aan te gaan ten bedrage van f 690000,en f 53000,ter aflos sing van de lopende kasgeldleningen ten behoeve van de financiering wo ningbouw. Het gemeentepersoneel zal ook voor het tweede kwartaal 1950 5 pCt. toelage uitgekeerd worden. Een verzoek van de Stichting tot verbetering van de fruitcultuur, ge vestigd *te Geldermalsen, om subsidie, wordt op voorstel van B. en W. afge wezen in verband met de stand der gemeentefinanciën. De Chr. ULO-school West-Bomme- lerwaard gevestigd te Aalst, ontvangt) op haar verzoek ingevolge ex-Art. 72 der Lager Onderwijswet een bedrag van f 550,voor aanschaffing nieuwe leermiddelen. Een voorstel van B. en W. tot wij ziging van de bouwverordening, waar bij de bouwhoogte van 2.70 m. ge bracht wordt op 2,6» m, wordt zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Van Ged. St. is een nota van aan merkingen ingekomen op de begro ting 1950. Na behandeling van deze nQta wordt besloten deze ter afdoe ning in handen van B. en W. te stel len. Aangaande de door Ged. Staten voorgenomen gemeentelijke herinde ling in de Bommelerwaard is bericht ontvangen dat bezwaren tot 15 Mei kunnen worden ingebracht. Inmid dels is het rapport samengesteld door Mr. Donner en Mr. Verharen ver schenen en alle raadsleden ter nade- dere 'bestudering toegezonden. Geen der heren wenst hierover het woord, waarna op voorstel van B. en W. be sloten wordt dit rapport namens de raad aan Ged. Staten in te dienen. De Voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten op 23 Juni a.s. een ver gadering zal worden belegd te Zalt- bommel, waar gelegenheid zal zijn bet besprokene aangaande de herin deling nader toe te lichten. i De heren Bok en Dufourné zullen daar de gemeente Poederoijen ver tegen wo ordigen Rondvraag. De heer Dufourné wijst er op dat aan de Openbare school te Aalst nog geen onderwijzeres is en daardoor het hoofd der school alleen voor j 2 leer lingen is komen te staan. Mej. Maas is vanaf Kerstmis al ziek, de tijdelijk aangestelde leerkracht heeft ontslag genomen. De Voorzitter zegt dat weer een oproep is geplaatst voor een tijdelijke leerkracht, doch dat het moeilijk zal zijn hiervoor een gegadigde te vin den. De heer Dufourné zegt dat de Drielse Wetering door de bouw van het nieuwe watergemaal te Well zal komen te vervalleq, waardoor dan meteen de bewoners aan de Maasdijk zonder water komen te zitten. Het Polderdistrict Bommelerwaard b. d. Meidijk zal verzocht woiden bedoelde wetering voorlopig nog te doen on derhouden en op gezette tijden vers water in te laten lopen, totdat ook de bewoners langs de Maasdijk op de waterleiding zijn aangesloten. De heer Dufourné vraagt naar de electrificatie Noordeneind en Ham- bloksestraat, wat volgens de Voor zitter nog wel even op zich zal laten wachten. De slechte toestand van het perceel bewoond door de heer G. Pijl zal in besloten zitting behandeld wor den. De heer Verheij krijgt te horen dat nog geen oplossing te Aalst ge vonden is voor de berging van het huisvuil. Na bespreking van nog enkele min der belangrijke zaken volgt sluiting door lezing van het dankgebedsfor mulier en gaat de raad over in ge heime vergadering. (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer men hier en daar eens een huiskamer binnenkomt, dan is het opvallend te merken hoeveel men sen eir in het bezit zijn van een baro meter (ook wel weerglas genoemd). Bij velen is deze een meubelstuk ge- woorden, dat of in de kamer of in de gang hangt en waarop bij enkelen el ke dag en bij anderen zo eens in de week gekeken of getikt wordt. De meeste gelukkige bezitters van een bairometer is het echter niet bekend, dat dit wel het belangrijkste apparaat is, waarmede de weerkunde staat of valt. Oveir de gehele wereld wordt op duizenden meteorologische stations dag en na|cht de barometerstand af gelezen en U hebt zulk een apparaat zelf in huis. Het zal 4an ook aanbeveling ver dienen als wij U eejns op de belang rijkheid van dit instrument attent ma ken. In de eerste plaats komen wij dan tot de conclusie, dat efr hejaas maar weinig huisbarometers zijn, die de juiste waarde van de heersende luchtcüruk aangeven en of veel te hoog of veel te laag wijzen. Denk niet dat dit zijn oorzaak vindt in de ondeugdelijkheid van uw barometer. Deze gaan niet gauw stuk, maar wel kan, vooral wanneer ze al vrij oud zijn, de veer verslappen, daar onze huisbarometers alle doos- of aneroïdebarometers zijn en niet de originele kwikbarometers; waar ze echter niets minder om zijn. Laten wij dan beginnen met bij eenieder van U, die in het bezit van een bairometer is en er regelmatig naar kijkt en op tikt, dus er wel be langstelling voor heeft, te trachten dit apparaat correct te krijgen, zof- dat het dus niet te laag of te hoog aanwijst. U kunt dit doen dook ge durende een 4 li 6 dagen achtereen elke morgen om 7 of 8 uur de stand te noteren en deze op te sturen aap de Iredactie met opgave: van plaats en 'lijd van aflezing en wij zoeken dan voor 'U uit of Uw barometer te hoog, te laag of correct aanwijst. Ook kunt U gedurende enige dagen de stand vergelijken met de barometerstanden, die elke mofcgen om 8 uur, na het nieuws dook het K.N.M.I. verstrekt, dook de nieuwsdienst van het ANP worden omgeroepen. Daag deze de internationale luchtdrukwaarde inmil- libaren opgeven, geven wij hier een omleiding in millimeters kwikdruk. Dus niet opgeven op de v vajn ver anderlijk, maar b.v. 763 of 755 mm. Zo is 995 millibar gelijk agn 746 mm 1000 mbar=75o mm, 1005 mba,r 754 mm, 1010 mbafr=758 mm, 1013 mba(r 760 mm (de naald van de ba rometer (Staat dan recht naar boven), 1015 mbaj'r 762 mm, 1020 mbar 765 mm en 1025 mba'r 769 mm. Later hierover nog eens meer! Wa/me voorzomer? Er zijn enkele weerkundige amateurs, die menen een wa'rme voorzomer te mogen verwach ten. Dit is dan geheel buiten het K.N.M.I. om, dat zich sinds de ver wachting van een te koude Januari maand (hetgeen ook uitkwam) nog niet weer op langere termijn heeft laten horen. Men baseert deze ver wachting op het feit, dat. er op een te koude Aprilmaand veelal een war me Junimaand volgt. Inderdaad komt dit nogal eens voör, maar een regel is het geenszins. Wij doen dus go/ed maar af te wachten en ons hier maar niet al te zeer op te verheugen... want dan valt het soms zo lelijk tegen. Hoe jonger we zijn, des te meer verlangen we naar de Lente en de daaropvolgende zomer. We kunnen er dan immers op uit trekken zonder ons „in te pakken" tegen kou, sneeuw en gladheid. Wèl zal het in ons klimaat meest al nodig zijn, toch ook 's zomers een jasje mee te nemen op onze fietstochten. Vooral als we vroeg van huis gaan en eerst in de avond thuiskomen. By voorkeur zullen we op onze uitstapjes dan een gemakkelijk zittend, sportief manteltje mee nemen, waarin we ons ongehin derd kunnen bewegen. Zo'n man teltje, dat met één of twee rijen knopen sluit, en een ruime rug heeft. Twee van zulke modellen zijn hierbij afgebeeld. K 3845/7. Dit manteltje heeft in de rug twee platte plooien, die tot onder de schouder zijn inge- stikt. De rug valt extra ruim. Op le zijnaden is een knopengarnering aangebracht. Benodigd voor 104 cm. bovenwijdte c.a. 3 m. stof van 140 cm. breedte. K 3846/7. Dit manteltje heeft een klokkende rug en eveneens klokken le voorpanden. Het model is hooggesloten met een dubbele rij knopen Ter opluistering kan onder de kraag een vlotte shawl worden gedragen Benodigd voor 90 cm. bovenwijdte c.a. 2.75 m. stof van 140 c.m. breedte Patronen van deze modellen zijn f 0.95 bij „Bella", Patronen Service Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, te bestellen. K 3845/7 is verkrijgbaar voor 96, 104 en 110 cm. bovenwijdte, K 3846/7 voor 90, 96 en 102 cm. bovenwijdte. 4f> De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. Zoals tie peniciline het mogelijk gemaakt heeft dat vroeger riskante operaties nu zonder groot gevaar voor het leven van de patiënt kunnen wor den uitgevoerd, zo heeft ook de bloed transfusie het mogelijk gemaakt dat mensenlevens kunnen worden gered, die anders onherroepelijk verloren zouden zijn gegaan. Het aantal Dloed- transfusies dat alleen in ons land per jaar nodig is, bedraagt minstens 30.000 liter. Het is niet alleen met zuiver bloed dat men mensenlevens kan redden; door het toedienen van een plasma transfusie kan men bij een straat ongeval het leven van een slachtoffer reèds zes of zeven uren rekken. Ge noeg tijd dus voor het vervoer naar het ziekenhuis, bloedgroepen bepalen, donors op te roepen en medische ingrepen toe te passen die noodzake lijk zijn. In het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Amster dam worden uit bloed verschillende medicamenten bereid, die vooral bij operaties en infectie-ziekten van le vensreddende betekenis zijn. Vroeger was het bijv. gevaarlijk wanneer een zogenaamde „bloeder" een kleine ver wonding opliep. Het trekken van een kies bracht levensgevaar met zich mee of was totaal onmogelijk. Door de bovenvermelde medicamenten, die uit bloedplasma zijn bereid, is dit le vensgevaar tot een minimum geredu ceerd. De bereiding van bloedplasma en van deze plasma-derivaten is echter zeer kostbaar; om van de registratie van donors, het afnemen en het ver voeren van het bloed nog maar niet te spreken. Meer dan de helft van het budget van sommige plaatselijke Rode Kruis-afdeüngen moet worden besteed aan het organiseren van de plaatselijke bloedtransfusiedienst. De ze zuiver humanitaire taak van het Nederlandsche Roode Kruis kan ook U en Uw naasten ten goede komen. Zorgt ervoor dat U dan niet moet zeggen: „Ik heb er nu mijn leven aan te danken, al heb ik er vroeger nóg hooit één droppel bloed of één kwartje aan besteed." Te allen tijde kan een beroep wor den gedaan op de hulp van het Rode Kruis, dat slechts ééns per jaar een beroep doet op het publiek. Dan vraagt het hulp om te kunnen hel pen. Ook U! Als men in de komende weken een beroep op uw hulp doet, dan steunt U met uw bijdrage deze arbeid, die van grote morele en sociale beteke nis is voor ons gehele volk. Bredase Najaarsbeurs voor de vrouw 1950 Naar wij vernemen is de naam van de „Dames-Najaarsbeurs-Breda-1950" gewijzigd in „Bredase Najaarsbeurs voor de Vrouw-1950." Zoals bekend wordt deze beurs georganiseerd on der auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Breda. Overigens blijft de organisatie van de Beurs, welke gehouden zal worden van 8 t.m. 17 September a.s. in alle zalen van „Concordia" met aanslui tend Paviljoen, geheel onveranderd. Voor deze eerste 'Beurs in Breda, de eerste na 5 jaren van bevrijding, bestaat grote belangstelling bij mid- deristandsbedrijven en landelijke fa brieken, want nu al reeds in luttele weken tijds is meer dan de helft der beschikbare ruimte verhuurd. Deze beurs, die bedoeld is als een streekbeurs voor geheel West-Bra bant, zal ongetwijfeld een evenement voor de Vrouw betekenen, daar er o.m. naast vele grote attracties, 4 keer per dag een Modeshow zal wor den gehouden van exclusieve mantels en japonnen, tegen jpopiüaire prijzen. De conférence van de Modeshow zal worden geleid door de bekende Nederlandse specialiste op dit gebied, Mevrouw Hans Smit, met medewer king van haar mannequins. DE WERKEN c.a. Geboren: Johan, z. van J. v. Oord en J. de Keijzer; Rokus Clazinus z. van J. H. Vos en Chr. van 't Ver laat. 'Ondertrouwd: Antonie van Drunen 25 j. en Wilhelmina Smits 21 j.; Pie- ter van Drunen 22 j. en Christiana van Helden 21 j. Getrouwd: Hermanus A. v. d. Wer ken 24 j. en Johanna Noorloos 20 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4