NIEUWSBLAD I INGEZONDEN Wachters TWEEDE BLAD BI] DE BALANS Rode Kruishulp aan Nieuw-Guinea AMANDELTJESPUDDING Nabeschouwing van de vlooimanoeuvres DONDERDAG 8 JUNI 1950 No. 6776 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN Vioioir het persoonlijk damkam pioenschap; van Noordbrabant 1950 speelde onze stadgenoot A. de Graag in de tweede rpinde tegen de titel houder Jac. Kalle n'burgh te Tilburg. In een miooie positiepartij wist hij zijn kundige tegenstander te verslaan. Ktoljenibupgh nam1 in bet middenspel •een grote ruil en hierna kon zwart (cl. G.) mét schijf winst dreigen en om dit te ontgaan, werd een door braak toegelaten, welke doorbraak de Tüburger weer kon anuüeren, maar ten koste van positienadeel. Diit l'aat- -ste werd tenslotte de oorzaak van zijn verlies. In de derde rond© moet gespeeld worden tegein v. d. Rijen te Tilburg. De damclub V.Di. speelde een nederlaagtiournooi-wedstrijd te Raams- donksveer, .uitgeschreven door die damclub D'.G.V. aldaar. De Beus- dense club wist deze wedstrijd met 9 11 te winnen. Ziondag j.l. nam het gilde „St. Blasius" deel aan het Landjuweel te Bioxmeër en wei aan de grote' His torische optocht en die schietwedstrij den. Er werd een eerste en derde korpsprijs behaald, terwijl verder nog een zilveren herinnieiringsschild werd ontvangen. Voor deze mooie prestatie onze waardering en hulde. AALST Onze vroegere dorpsgenoot, de lieer W. Mj. van dé Werken, thans te Rotterdam, deed met gunstig ge.- volg examen voor assistent invoer rechten en accijnzen. ANDEL Die Langs de huizen alhier ge houden collecte voor het eiland Aml- bon heeft opgebracht, de som van f267.07. I Een openbare vergadering van •de gemeenteraad is belegd tegen Za terdag 10 Juni a.s. óm half elf. In dë Ned. Herv. kerk bracht de Pinkstieroqllecte voor de zending op de som' van f134.42. ALMKERK Bij' de viering van zijn 25- jarigie echtvereniging had die muziek vereniging uit Uitwijk de heer v. Dj. een roeiboot geschonken, die met vol le muziek te water werd gelaten. Toen de heer v. D. met zijn vriend v. d. P. 'bij: het gemaal was gaan vissen en weer naar huis wilde ke ren, verloor v. D. zijn evenwicht en sloeg overboord. Mjet veel moeite wist v. P. de drenkeling weer aan boorid te krijgen en liep het ongeval dus goed af. BRAKEL Vorige week arriveerden we derom een drietal militairen uit In donesië iin deze gemeente, n.l. C. v. Dalen, P. Vervoom en J. J. van de Wetering. Zoials van ouds was die belangstelling weer buitengewoon. Ve le bloemstukken en geschepkten moes ten naast de felicitaties in .ontvangst genomen wórden. BOMMELERWAARD. Zaterdag 10 Juni a.s. zal Ier in de Rammeier waard een collecte worden gehouden ten bate van het Nederlandsche. Ronde Kruis. Wan neer wij alleen eein terugblik werpen ojp1 de laatste oorlogsjaren, 'dan be hoeft «pen niet mieer te vertellein wat het Rode Kruis vo.or werk doet. Niet alleen in .'oiórlogstijid', doch ook in vredestijd ondervinden duizenden mensen hoe belangrijk deze instel ling is. Wannpeer mtein dus Zaterdag uw bijdrage komt ophalen, welke ook in het giftenzakje gedaan kan wo'rdien dat u, ©en dezer dagen hebt ontvan gen ,,geeft dan met milde 'hand. HOOFDPUNK— LAND v. IIEUSDEN EN ALTENA Gedurende die maand Mei '50 heeft de Centrale Technische Dienst in het Land van Heusden efi Altena adviezen afgegeven voor betaling van Definitief herstel' zware schadte f5.352.73; .herbouw f37.978,95 to taal f43.331.68. Zoals bekend' is. de benzine prijs onlangs gestegen tot 35.3 cent pier liter. Plet gevolg hiervan is uiter aard dat hét exploiteren van een vrachtauto' eveneens duurder is. ge worden. Het is niet alleen de benzi neprijs die 'gestegen is. In het blad; „Beroepsvervoer", officieel orgaan van de N.O.Bi.-Wegtransport, wordt dan .ook een opsomming gegeven, welke kosten ,ten opzichte van tie kosten berekening, die ten grondslag lag aan de tarieven van 3 .Aug. 1948, door de devaluatie e.d. gestegen zijn. Uit dit artikel blijkt o.a. dat de rente en afschrijving over het in de wagens geïnvesteerde kapitaal mle.t 18 pet. is opgelppen, dat de kosten van het personeel met 90 pet. toenamen, de verzekeringspremiëii miet 1 o pet. ver hoogd zijn, terwijl de olie 20 pet. in prijs steeg en dë reparatiekosten met 7 pet. opliepen. Een vergelijking vjfn dë brandstof kosten ,die aan het oude tarief ten grondslag lagen en de nieuwe 'ben zineprijs, toont tenslotte aan, dat dezie post alleen al met 35 pet. toenam;. In verband met het bovenstaande zijn de verenigde beroepsgoeidërenver- voerders uit het Land van Heusden en Altena, Vrijdag 2 Juni j.l. te Dus- sen. in vergadering bijeen geweest, teneinde over deze kwestie van ge dachten te wisselen. De vergadering was dan ook van menjng, dat het handhaven van de huidige prijzen onmogelijk is, zodat staande de vergadering met algemene stemmen besloten werd de door het Director,aat-Geoériial voor de Prijzen toegestane duurtétoeslag van 15 pet. aan de verladers In rekening te bren gen. Voor verdere bijzonderheden zie men. de advertentie elders in dit blad. Op grond van die Conventies van Genève kan in één land slechtjsiéén nationaal Rode 'Kruis worden erkend. Daarom heeft het Nerkai (Nederland- sche Roode Kruis Afdeling Indone sië) na de .overdracht van de. soe vereiniteit zijn taak neergelegd en zijn bevoegdheden aan die Palang Mjerah Indonesia overgedragen. Die afdelingen in Nederl. Nieuw- Guinea, die vroeger bij het Nierkai waren aangesloten, maken nu. recht streeks deel uit van het Nederlandse Rode Kruis. Zij zullen een eigén Nieuw-Guinees centraal bestuur vor men, dat nauw qontact houdt met het Hoofdbestuur in Den Haag- Pet 'Nederlandsche Rooide Kruis tracht aa:n de bestaande behoeften aan medicamenten, zeep en voedsel voor zieken en zuigelingen zovéél! mbi- gielijk tegemoet te komen en enige malen, zijn reeds vanuit Nederland zendingen verscheept. Ook textiel werd naar Nieuw-Guinea verzonden. Nadat de Gouverneur van Nieuw- Guinea het Nederlaudsebe Rooide Kruis telegrafisch had mledegedteield, dat ruim 350 Nederlandse, werkers in die avonduren totaal van ontspan ning zijn verstoken, Leeft het Lec tuur depot Niwiii'-Roide Kruiis er on middellijk voor gezorgd, dat boeken en tijdschriften konden worden ver scheept. Teneinde zo volledig mogelijk van de in Nieuw-Guinea bestaande toe standen op de hoogte te komen, Leeft het Hoofdbestuur^ van, het Nederl Rioode Kruis- mëj. G. J. Veeger, waarnemend algemeen secretaris van de Missie- van het Nederland sche Rjoioide Kruis in Indonesië, opgedra gen eed inspectiereis. van twee maan!- den door Nieuw-Guinea te maken. iMejufflroUw Veeger zal haar bevin dingen in een rappiort weergeven, op dat het Hoofdbestuur zal kunnen be slissen in hoeverre, het noodzakelijk en mogelijk zal zijn om mobiele Ro de Kruis-teamis., bestaande uit artsen •en verplegenden naap Nieuw-Guinea te zenden. Bovendien geeft het Hoofd bestuur van het Niederlanidsehie Róode Kruis voor zijn afdelingen in Neder - lands Nieuw-Guinea het tijdschrift „Riode Kruis Post" uit,waarvan "hét tweede innmm'er dezer idagiem zal ver schijnen. mei nóg meer am Tioen vorig jaar de eerste gezamien- lijke manoeuvres gehouden zouden worden van de oorlogsvloten der landen, aangesloten bij de West Eu ropese Unie, heeft de politiek eeln belanigfijke 'drijfveer gevormd bij het uitwerken van Let denkbeeld. Die eerste manoeuvre was voor een groot ideel een demonstrate. Aan de we reld werd getoond, dat Let mogelijk was de vrij heterogene verzameling schepen, waarover die landen be schikten, bijeen te brengen in een vloot en die als eein eenheid te iatein optreden. De kracht van die vloot kon Let duidelijkst blijken ,uit de tot de buitenwereld het meest; sprei- kiende getallen van de grote aantallen schepen. Aan het eind van die eer ste manoeuvres (gehouden onder de verzamelnaam Verity) zijn de com mandanten van alle deelnemende bo dems,, alsmede de staven der ver schillende marines, .bijeengekomen om de resultaten te bespreken. Weder om wag er een politieke kleur aan die conferentie. Over ©n weer wier- den complimentjes gemaakt en de commandant van Let geheel, de En gelse admiraal McGrigor, noemde met name enige bodems, die zich bijzon der verdienstelijk geweerd hadden. Daarbij waren tobn ,ook twee Neder landse schepen (Vulkaan en Tijidier- haai). De algemene conclusie moest ■evenwel zijn, dat de practische'bruik baarheid van de ervaringen, opgedaan in Verity niet groot was. Er was alleen gebleken en dat was ook de (politieke) hoofdzaak dat de wil en de mogelijkheid, tot samen werking in West:-Europees verband inderdaad aanwezig was, dat die ver- bindingsmogelijkheid tussen verschil lend-talige marines bestond. Die marinemanpieuvres, welkte' in de afgelopen twee wekèin 'ónder de naam Activity gehouden zijn, heb ben een geheel andere doelstelling ge- had. Wij prijzen ons gelukkig uit eigen aanschouwing een vergelijking te kunnen maken, waardoor wij in staat zijn door de gelegenheid, ons geboden door de Koninklijke Neder landse Marine, beide manoeuvres rnee te maken. Dat men daar genei- gen is Let publiek door midlde! 7.an de pers te laten delen, in 'de verrich tingen der oorlogsschepen opent een fijk verschiet met aan. de horizont een vloot, die kan steunen op Let 'Nederlandse Volk, ook in zijn Wëisit- Europe.se taak. Zich voor die taak voor te bereiden, was bet doel van Activity. Daarom was deze keer een •oorlogsvloot bijeengebracht, zeal's, die In werkelijkheid ook' zou moetpn ope reren en die zich zelf mioiet kunnen 'beschermen tiegein de vernietigingis- qogingen van de vijand. Reeds eerder nebbenwij uiteengezet, dat 'een be- angrijk deel van de oprllogstaak der West-Euroepsie vloten en met name van de Koninklijke Marine zal be staart in - de bescherming van de scheepvaart tegen onderzee-aanvallen. Het leeuwendeel van de oefeningen bestond dan ook daabuit, waarbij de omstandigheden zo dicht mogelijk de werkelijkheid nabij gebracht werden. Die werkelijkheidszin duurde voort toen na" afloop' de resultaten bespro ken werden. Dit keer heeft men niet, zoals 11a "Verity, zich uitgeput iirj 'be leefdheden, maar men heeft zich be paald tot de hoofdzaken. Die. groot ste en be lang rijkste ontdekkin g voor de buitenlandse marines was, dat de voorbereiding en de leiding van de oefeningen zo perfect georganiseerd waren door de Nederlandse marine staf. Een oude rot in het vak, als ;le opperbevelhebber van de Engelse thuisvlont, admiraal Vian, die de oe feningen als toeschouwer had mee gemaakt, stak niet .onder stoelen of banken, dat de Koninklijke marine- leiding daarmede een prestatie gele verd had, die zelfs door grote en er varen admiraliteiten, als de Engelse en de Franse, nauwelijks verbeterd kon. worden. Misschien is het bestaan van deze grote caapciteiten in Den Helder oiok een nieuwtje voor het Nederlandse Volk. Het mag zich dan trofs tonen op die marine. Zij Js het waard. 1 De tweede conclusie, waartoe de verzamelde zeeofficieren bij de be sprekingen in de haven van Brest moesten koimen, was dat hét, on danks de verregaande perfectie van de opsporingsapparaten, nog steeds mogelijk is mei een onderzeeboot een 'beschermde bovenwatervloot aan te vallen. Weliswaar moest 'daarbij in aanmerking genomen worden, dat enige veiligheidsmaatregelien getroffen waren, die de verhouding iets ten gunste van de onderzeeboten wijzig de. bovendien mopst men ermede rekening houden, dat die aanvallende 'onderzeeboten bemand waren met bijzonder kundig (Nederlands of En gels) personeel, maar toch zou het inderdaad mogelijk gebleken zijri éni ge schepen, van de vloot te torpede ren. Daartegenover staat, dat ©en aan zienlijk percentage van de pogingen der onderzeeboten bekocht zou, zijn met de ondergang van "die onderzeeër zelf en dit percfehtage zou wellicht nog hoger zijn, wanneer minder kun dig personeel onder die zeespiegel aan het werk is, maar altijd blijft er nog een mogelijkheid voor een drieste aanvaller, zij het met enorme verlie zen, gevoelige slagen toet te brengen aan, de West-Europese biovenwater vloot. Men heeft die waarheid niet ver doezeld. Integendeel, de conclusies zullen er uit getrokken worden, die nodig zijn. De admiraliteiten, nauw samen werkend, zullen zich. inspannen en hun gebleken grote vaardigheid ten dienste stellen om te b'énëiken, dat het iohderzeéboo-tgevaar nog verder wordt verminderd. Laat het Neder landse volk, dat in die twee oefenin gen Verity en Activity ^de kans ge kregen heeft op internationaal gebied achtereenvolgens te bewijzen boe vaar dige bemanningeii en staven het kan leveren, laat dat volk bewijzen, dat de oorlogsvloot inderdaad. Heeft in, en deel uitmaakt van het Nederlandse volk. K. (Buiten verantwoording der Red.) „DOOR DE EEUWEiN TROUW". Op het eiland Ambon is ter her denking: van 'de in de afgelopen oor logsjaren voor de Nederlandse zaak .gevallen Ambonnezen een monument opgëricht. In dit monument staan cte woorden ingiebeiteld „Sietia dar] kte- kal hingjga kekal'". De Nederlandse Ons Feuilleton m door W. Kerremans 5i. Roelants draaide zich half om en zajgi de rijzige gestalte van ©en heer met een karakteristiek' gezicht nade ren, Deze nam bet drietal wat ont stemd en vragend, iop' ien Roelants begreep, dat het de wettige bescher mer dier dames was. Hij ging de komende enige pias sen tegemoet, stelde zich nogmaals voor ©n; legde uit op welke snaakse wijze de jonge dames hem in haar onderhoud hadden betrokken. D;e ou de heer (glimlachte vergevend en be antwoordde de introductie van Roe lants door zijn naam te noemen. „Ik ben Lelie, dominee Lelie om het voluit te zeggen". „Laat mij 't dan ook voluit zegi- Igen, ik ben mr. Roelants pit Utrecht",. Hij' zag hoe die predikant bij het herhalen, van zij n naam en betnoe men van zijn titel een ogenblik scher per opkeek. Snel ging Lelie over tot de meisjes: - „Het is verregaand onvoorzichtig van jullie, kinderen, zo luid over iemand te spreken in zijn nabijheid!. 'Mijnheer Roelants heeft het aardig oplgevat en jullie een vrolijk ogen blik bezorigd, maai* je mag 'hem toch wel je excuses maken..." „Neen, neen," weerde Roelamts af, „igieen kwestie van. Als er sprake moet zijln van excuses dan moet ik die bren|g|en, omdat ik het gesprek van... uw dochters heb afgeluisterd!. Ik vermoed dat zij een tweeling zijin",. „Dat denkt zowat iedereen, maar het is niet zou Mies hier is namelijk bijna 2 jaar ouder 'dan Hleinriette, maar de gelijkenis is inderdaad twee lingachtig",. Die meisjes hadden zich in veilig heid1 gesteld! door been te gaan en Ds. Lelie' bleef nog enige, .ogenblik ken met Roelants praten. Ijoen 11am hij afscheid en verwij derde zich, maar na enige passen gedaan te hebben keerde hij terug en vroeg aan Roelants: „Bent u hier pas aangekomen?" „Ja, ©en, uur geleden", „Bent u alleen op reis?" „Ja, i'k maak een voetreis en vind het heerlijk in alles mijn zin te kun nen doen en mijn grillen te volgen",. „Wanneer u zich eenzaam gevoelt zullen wij u gaarne een kop thee aanbieden". „O, dat is heel vriendelijk van u eri ik zal zeer verheugd er gebruik! van maken". „Goed, goed. Komt ,u maar aan de achterzijde van het hotel, we hebben daar onze kameir en u ziet allicht een van. ons. U moet weten dat m,ijin vrouw en ik nu op onze 24e huwe lijksreis zijn. Elk jaar giaan we op de dag van ons trouwen een reis maken, wat de herinnering akn die eerste, tocht levendigi houd1. Tot van avond1",. Die snelle blik, die Ds. Lelie op Roeiabts had geworpen, toen hij zich bek end maakte, was geen toeval ge weest. Dis, Lelie wist wie hij w,as.' Die couranten hadden de naam Mr. Roelants vele malen .genoemd voor en tijdens het proces, en toen Roe lants na het noemen van zijn naam er nog had bijgevoegd „Mr. Roe lants uit Utrecht" herinnerde die pre dikant zich wie daar vöior hem stond Dat was dus de jonge man 'bekend uit het proces Uilenburglh, die die ar me vpoiuw had bijgestaan, nadat zii haar man had gedpoid en die zeer waarschijnlijk de diode de revolver in de hand; had gedrukt om de schuld van diens vrouw minder zwaar te doen lijken. Hij was nu hier in Schwarzwald en alleen. Wat betekeh- de dat? Wanneer er tussen heim en mevrouw Uilenburglh een verhouding had bestaan dan 'zou hij haar, nu, direct 11a haar vrijlating!, zeker niet alleen hebben gelaten, maar bij haar zijn gebleven. Zij in Holland en hij hier. Zij alleen en" hij alleen. Dat kon miaat* één ding. betekleinMer bestond gieen verhouding tussen b^n- Hij had haar lief, hij had alles ge daan. om haar te nelpen, hij zal haar 11a het rechtsgeding ten huwelijk ge vraagd1 hebben, zij heeft hem afge wezen en toen is hij op reis giegjaan pim! afleiding te zoeken. Ja, ziO' moest het zijn. De eerste impuls van Dis, Lelie was gieweest Roelants los te laten, maar bij hét wegtgaan had hij z'ij.n plicht als predi kant begrepen. Hier was een. jonge mian, die ongetwijfeld wel enige I steun, kon gebruiken, 'die misschien geestelijk een. zware en moeilijke tijd doormaakte en het leek hem wreed/ en, onchristelijk dien? aan Zij n lot over te laten. Vandaar dat hij te rugging en Roelants uitnadigde. Juist wat i'k nodig heb eh wat ik zoek!, overwoog Roelants. Een ge studeerd man, met wie het prettig moet zijn. te converseren en twee aantrekkelijskle dochters. Ik kan ze niet uit elkaar houden, maar ikj weet, dat Mies de donkere is... pf w:as het Jet. Henriette noefhde haar vader haar plechtig. Jammer, dat ik behalve mijn plus fours geen be ter oostuumi bij mij heb dan. dit. Ik heb op zo'n visite niet glerekepd Ik zal mijn schoonste overhemd aan doen en mijn miobiste das en me nog eens scheren. Zo kwam hij die avond bij de fa milie Lelie. De twee meisjes warén niet aanwezig. Mevrouw Lelie bleek een., allervriendelijkste -dame, met wie men zich direct op zijn gemak voe len, moest. Zij sprak even over .de aanleiding tot de kennismaking en lachte goedig om de onbezonnenheid van haar dochters. Jet was verloofd! vertelde zij en. de man van haar 'keuze zou zich later op dé tocht biji hen voegen. „Ik wil me niet voordoen als een. physiogmoom", zei Roelants., „maar het dunkt me 'dat Mies van een ernstiger ,aanleg is dan Hienriëtte". „O neen," lachte mevrouw Lelie,, dat is mis. Als er al sprake kan zijn van ernst ,als u zo'n groot woord wilt gébruiken in verband met dp, kinderen, 'dan zou i'k zeggen dat Hen riette toch wel een vleugje meer levensernst heeft dan de oudste, maar ook niets meer dan een vleugje"! „iNieen", beaamde de dominee aan zijn pijp zuigend, „van ernst kan 'eigenlijk bij die twee nog gelen spra ke zijn en ik betreur dat niet. Eirmst is zoals mijn vrouw terecht opmerkt, een groot woord. Goethe' zegt er gens dat er zonder ernst in de we reld niets mogelijk is en dat er toch zo weinigonder de mensen te vin den is. Het is ook een uitdrukking, die nogal eens verkeerd en" zonder 'begrip wordt gebezigd. Het woord wil zeggen, dat wij met bewustheid! het leven leven, dat wij niet geleefd, worden, dat wij zelf de leiding in handen nemen, zodat we geen weer loze, buit worden van een toevallige omgeving. Menigeen is zeer actief in zijn zaken en in zijin verkeer met anderen, maar bij belangrijke levens- aangelegenheden is' hij passief". „Passief in hun beslissingen of i.11 huh zelfverantwoordelijkheid vroeg, Roelants. „I'k bedoel dat men "beslist de weg. van, karakter en van 'het geweten mqet bepalen. Een mens kap zich zelf niet* opvoeden en ontwikkelen wanneer hij geen duidelijk doel voor zich stelt, evenmin als de beeldhou wer uit het stuk marmer dat voor hem ligt een beeld kan vormen, wanneer niet het ideaal beeld zijn hand bestuurt ,dat bij .zich vooraf duidelijk voioir ogen heeft gesteld". (Wordt vervolgd). behorende bi) het Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. MP

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5