voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Waterstaatkundige toestand in Noordelijk Noord-Brabant 2)e Sod van zijn ^loeder No. 6778 Donderdag 15 Juni 1950 PUROL van RUNA. UND VAN ALtEHA Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN In geheel Nederland wordt die- ze week een collecte gehouden ten bate van het werk der reclassering, dat reeds zo velen tot steun en ze gen geweest is. De reclasseringsarbeid is veelzij dig. Hij voedt op, verzorgt, be schermt, leidt en steunt. De radio uitzendingen van alle richtingen lich ten 't publiek voor dit nuttige werk in, evenals de kranten en terecht. De zwakke broeder en zuster en de mens, die struikelde of viel, moe ten op de steun van de sterkeren kunnen rekenen. Helpt allen daarom dit werk door gang te doen vinden door een .gave uwerzijds. Stuur de meisjes niet le dig heen, als ze met haar busje bij u komen. Uw dubbeltje of kwartje kan een medemens tot zegen worden. Zaterdag io Juni j.l. werden te Tilburg de dgistri ctswedstrijden gehouden votor het Rode Kruis Korps van het district Noordbrabant van het Nederlaindsche Roo.de Kruis, waaraan door een ploeg helpers en helpsters van onzie aid. ook werd deelgenomen. De opgave 'bestond uit het verle- nen van hulp bil een ongeval' en het vervoer der slachtoffers naar een noodziekenhuis, doötr de helpers en de verdere verpleging van deze ge troffenen door de helpsters in het noodziekenhuis. 1 Onze. ploeg helpers, onder com mando van G. Jonker, wist de twee de plaats te bezetten in de aLgemlene rangschikking vóór Tilburg, Eindho ven ,s' Bosch, Breda en Oisterwijk. Dit is wel een prestatie, die buiten gewoon mag genoemd worden, .ge zien het feit, dat G. Jonkter, ziójnlder enige voorbereiding, door onvoorziene omstandigheden vopr het feit werd gesteld, de leiding op zich te nemen.. Ook moest vlak' vioór de aanvang van de wedstrijd om1 dezelfde reden de samenstelling der ploeg geheel ge wijzigd worden. Niettegenstaande deze ongunstige factoren hebben zij het toch gepres teerd zich te plaatsen op. de tweede plaats in de algemene rangschikking voor bovengenoemde grote en sterke afdelingen. Comlmlandant G. Jojnker behaalde de vierde plaats In de rangschikking der commandanten. De helpsters, onder leiding van mtej. C. Verschuur, wisteu de vierde plaats te bemachtigen. Mej. C. Ver schuur behaalde de tweede plaats in de rangschikking der leidsters. Ook deze ploeg leverde uitstekend werk. Een hogere plaats in het al gemeen klassement was hun zeker toegekend, als niet door een Nood lottige omstandigheid, buiten hun schuld, veroorzaakt dóór de" toeschou wers, een groot aantal punten niet werd toegekend. Een woord van 'lof en waardering voor het gepresteerde weric en van gelukwensen met het behaalde succes, voor beide ploegen is hier zeker op zijn plaats. 'Het behoeft wel geen betoog, dat deze resultaten alleen te bereiken zijn door de voortreffelijke opleiding van de colonne-oomlmandant Dr. R. Ver meer, de veelvuldige oefeningen en de ambitie en toewijding van alle leden van ons korps, zowel' helpers als helpsters. Bij "onverhoopte ongtevallen of ram pen, die onze gemeente zouden over komen, kan zij op een korps helpers en helpsters rekenen, die <ten volle voor hun taak berekend zijn en steeds, bij het eerste alann, belange loos, hulp zullen küihhjèn bieden. Dit is zeker voor het algemeen belang van zeer grote waarde. ANDEL De leiden van de Ned. Hierv. jeugdverenigingen worden verzocht, indien zij aan het zomenreisje deel willen nemen, zich op te geven en fe betalen op Vrijdag a.s., des avonds 8 uur in de school. DUSSEN Dinsdag j.l. vond in hotel Hee sels een vergadering plaats voor het organiseren van een uitstapje voor de ouden van dagen, waarbij ook aanwezig was de Burgemeester en de Notaris van deze gemeente. Besloten werd ook dit jaar weer een reisje te maken en wel op Dinsdag 8 Augustus a.s. Bezichtigd zal worden de Maas tunnel te Rotterdam, vervolgens het istrand te Scheveningen en het muse um Meshdag te Den Haag. Voor deze reis is geld nodig en het ligt in het voornemen op 20, 21 en 22 Juni a.s. hiervoor ©en huis aan huis collecte te houden. De Burgemeester beveelt deze col lecte ten zeerste bij alle ingezetenen aan. Reeds nu al is gebleken, dat ide deelname belangrijk groter is dan het vorig jaar. - Op Zaterdag io Juni j.l. werd door de Dussense Hengelaarsvercni- ging "Het Loze Vissertje" de 2e com petitiewedstrijd gehouden om het Ko ningschap van de vereniging, waarbij de heer Jac- van Biesien het hóógst aantal punten behaalde. Die derde en laatste competitiewed strijd zal worden gehouden op Za terdag 17 Juni a.s., waarna die instal latie van de Koning der viereniging, alsmede de uitreiking der prijzen zal plaats hebben doo;r de Beschermheer der vereniging, in het clublokaal van de heer J. Leemans. 1 GENDEREN Zondag j.l. had alhier in de Hierv. kerk de bevestiging en intrede plaats van cand. Hl. J. Smit. Nadat Z. Eerwaar de des mórgens doojr Ds. v. Dieren uit Hoornaar was bevestigd met de woorden uit Ps. 119:2, dieed Ds. Smit des middags zijn intrede, met als tekstwoorden uit 1 Qor. 12 vers 3'b. Na de predikatie richtte Z.Eierw. zich tot kerkeraad, kerkbestuur, ou ders, die bevestiger, de consulent dis. d. Besten, Ds. Anker, Voetius, die Burgemeester, jeugdverenigingen, 'kos ter en organisten, en tenslotte tot de gemeente in rijn geheel. De volgende personen spraken de nieuwe predikant toe: Ouderling v. Wijk, de Consulent, Ds. Anker na mens ring en classis; de burgemees ter, afgev. van Voetius, waarna op verzoek van de kereraad Dis. Smit we,rd toegezongen Ps. 143:3- Die gehouden collecte tijdens deze intrede bracht f136.20 op. Dezer dagen keerden uit In donesië terug onze dorpsgenoten Ant. v. d. Mooren en P. v. dl. Heuvel. De fanfare bracht belden een serenade. HERPT Voor de 2e maal was alles in het geweer geroepen oml teln huize van Mart. Fitters v. Geslel alhier een uit Indië teruggekomen zoion te ver welkomen, wat geschiedde ;met me dewerking van de harmonie „De Eendracht". Namens ide buurt sprak Jac. de Wilt Jzn. en bood eennieu- we fiets aan, namens die harmonie Th. v. d. Broek, namens het Katin Thuisfront sprak pastoor Timmer mans, die een geschenk in couvert aanbood en namens de biljartclub sprak Adr. v. Grevenbroek, die een portefeuille aanbood. Een broer v,an Marinus sprak een dankwoord. Dit gezin heeft 2 soldaten in Inidië gehad die beide gezond en wel rijin terug gekeerd; met deze laatste is ook de laatste van de Herptse soldaten te ruggekeerd en allen in de beste wel stand. Op initiatief van de R.K.J.B, had alhier een veebeoordtelingislwed- strijd plaats. Als jury fungeerden die heren Fr. PoegimlakPrs uit Dromen en H. v. d. Brand uit Haarsteegde uitslag was als volgt: 1. Gijlslb. Tint-' mtermans. 23.6 p.2. Ad. Bjuijb Jzn. 21 p.; 3. Corn. Verhoeven 19.18 p.; 4' A. van Korven 19..4 p.; 5. Aid, L. de Wilt 18.4 p.; 6. Jaap Buijls 17.8 p.; 7. C. A. Verhoeven 16.4 p.; 8. Ad. Ruijs Jaczn.. 16.4 p.; 9, A. de Gouw 15.4 p.; ,10. Bertus Biuijs 14.4 p.; 11. In M. Buijs 14.pl; 12 Mart. Buijs 13.4 pt. 1 NEDERHEMERT De speeltuin op Jiet .Eiland stond Zaterdagavond j.l. weer in een enorme belangstelling. Een ruim dui zendkoppige menigte was hier bijéén om te genieten van een concert dóór de Zaltbomimelse Mondacoordeonver. „Concordia" o.l.v. de heer Runge en met refreinzang van de Gefop. van Opijnen. De nieuwste aanwinst van „Concordia", de ringende zusjes „Rita en Ria" uit Veen, oogstten ook: eefi gewieldig succes. Het was éen genotvolle avond. De ingeslapen toneelvereniging „Ons Ideaal" alhier wehd dezer da gen weer nieuw leven ingeblazen. Met 20 dames en heren werd deze vereniging heropgericht. Het bestuur werd als vollgt samengesteld H|. v.d:. Werken, voorzitteriMj. v. d. Wlerken, secretaris J. Verhieij;, penningm. De regie is in handen van dé heer T. van Diggelen. Nieuwe léden zijn steeds welkom'. N1EUWENDIJK iHlet bouwen van pen vereni gingsgebouw uitgaande van en voor het fanfarecorps „O. n. S." te Kil'ite, is opgedragen aan de heer G. Mions- houwer. aannemer alhier. Het echtpaar v. "d. Pijl-Smits vierde onder grote belangstellihg rijn 50-jarig huwiëlijksfeest. Het Groene Kruis zal een tocht organiseren voor de ouden, van dagen naar Amsterdamil en Rotterdam. Het bouwen van een woonhuis met kantoren voor rekening van ar chitect Penning te Almkerk', is ge gund aan aannemer N. C. Struik alhier. Die laagste inschrijver voor het moderniseren van de kerkeraadska.- mer en de consistorie der Geref. kerk, was de heer Hl. C. O t te vanger, voor de som vsfti f3398. VEEN Onder zeer grote belangstelling herdacht het echtpaar d. Diekker- Blom, rijn 25-jarige echtvereniging. Door de muziekvereniging werd een serenade gebracht. Onze oud-dorpsgenoot, 3e heer G. van Rallego oijen, ambtenaar ter secretarie te Wóudrichem, slaagde vo or bet diplomla gemeente-admini stratie. 1 1. In een uitvoerig memjoranduin in zake de waterstaatkundige verhoudin gen in het district van het kantoor Waalwijk van de Kiaimer van Koop handel en Fabrieken voor Notord- bnabant, dat aah de Kamerleden, die een bezoek' aan de Biesbosch brach ten werd overhandigd, wordt gevtezen 00 de onhoudbare toestari^ in de streek. Die Kamer van, Koophandel en Fabriekten voor de Langstraat, welke vóór 1942 de belangen van het bedrijfsleven in dit gebied: be hartigde, hefeft bij; herhaling de aan dacht gevraagd voor de waterstaat kundige toestand, die het economisch leven van haar district zo volk|o"imen Boekhandel Firma L. J. VEERMAN. Telef. 19Heusden le Zomerconcert te geven door DE „HEUSDENSCHE FANFARE" op Zaterdag 17 Juni 1950, n.m. 7.30 u. op de Vismarkt Directeur: P. A. de Man van Herpt. P rogramm a: 1. Le chef de corps, Marche Militaire 2. La Montagne d'Argent, Ouverture 3. Zomers "Buiten, Fant. de Concert 4. Wilhelmina-Marsch Pauze. 5. Mont-La-Ville, Marche 6. Een mooie Herfstdag (Liegende) 7. Noblesse, Fantaisie 8. Finale Met no. 2 werd een le en ereprijs behaald op het Federatief concours te Ede (Geld.). 'beheerst en in zeer ernstige mate be lemmert. Het Oude Maasje en de Donge, open rijriviertjies van Bepgse Maas-Amer (trouwens de enige nog niet afgesloten riviertjes in de Prip,- vincie Noordbrabant), zetten bij stormvloeden de Langstraatse Biui- tenpolders en groot gedeelte van het waterschap „Die Beneden Donge" on der water en rijin oorzaak, dat zo wel een gezonde industriële expansie als een meer rationeel bodemgebruik volledig wordt afgeremd- Bovendien blijft de natuurlijke. bodemrijbdoim(, welke de Brabantse Biesbosch in zo ruime mate bezit;, ongebruikt, zolang dit terrein door tiet buitenwater wordt beheerst. Het gebied heeft een gemengd agrarisch,-industrieel karakter. De in dustrie is voornamelijk geconcentreerd in de eigenlijke Langstraat, d. i. de oost-west gerichte streek' tussen 's 'Hertogenbosch en Geertruidenbterg, waartoe ook gerekênd warden die ge meenten Loop' top Zand en Dongen tervyijl de landbouw het hoofd middel van bestaan vormlt "in de streek ten N. van Bergse: iMaas en A'mer, dus het Land van Heusden en Altena en de Biesbosch,. en die ten Z. van die Amer, n.l. de Amerkant (gemeenten Hoge eh Lagé- Zwaluwe en Made c.a.). Uit het opgenomen .overzicht der bevolking blijkt, dat van 1930 tot 1948, de bevolking in Nioordbrabtint (zonder kantoor Waalwijk) is toege nomen mlet 37.9 pet.kantoor Waal wijk, gesplitst ift: de Langstraat (im'.i. v. Heusden) met 21.5 pet.; Land van Heusden en Altena Jzonder Hleusdein) mtet 14.56 pet.; de Amerkant met 4.15 pet. De oorzaak van deze, on gunstige ontwikkeling moet niet wor den gezocht in de geboorte- en/lóf sterftecijfers. Imlmlers deze stekten bij; die van het Rijk en van die Provincie niet ongunstig af. Uitbreiding van de bestaansmidde len van de bevolking is zowel' op in dustrieel als op agrarisch gebied vrij wel onmogelijk, zolang de ontwikke ling van deze streek afhankelijk blijft van de wilde inundaties van Oude Maasje en Donge. Die 'beteugeling wan deze riviertjes is wederom niet moge lijk zonder gelijktijdige inpoldering van de (Brabantse) Biesbosch. De Langstraat is sindsi 30 k 40 jaren een niet - onbelangrijk industrie gebied vooral bekend ioim haar be langrijke schoenindustrie. In 1933 b.v. werd 42 pet. van de Nederlandse schoenenproductie (gerekend naar de hoeveelheid) door de Langstraat ge leverd ,naar dte waarde beidlroeg dit aandeel zelfs 50 pet. Verder wordt gewezen op de nood zakelijkheid, om nieuwe industrieën aan te trekken. De Langstraat heeft voor haar verdere industriële" ontwik keling echter dringend behoefte aan een „echte" verkeersweg zowel vajn het oosten naar het westen/ als vami het zuiden naar het noorden. "Reide wegen rijn niet-'bestaariJbaar, zolang inundaties blijven dreigen. Deze streek heeft dringend betioefte ahn deugde lijke havens, doch noch het Oude Maasje, noch de Donge met hun geringe diepte en sterke getijwerking (de Waalwijkse haven b.v. slibt in sommige jaren een halve meter ,op NIEUWSBLAD Uitgave Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentlën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetteft INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN JEUGDLEIDERS UIT DE LANDEN VAN HET WEST-EUROPESE PACT TE BAARN. Maandagavond zijn de jeugdleiders door H.M. de Koningin op Paleis Soestdijk ontvangen. Na afloop poseerde H.M. temidden der jeugdleiders uit Frankrijk, Engeland, Luxemburg en Nederland op het bordes van het Paleis. Op veler verzoek is thans de negende druk van Runa's meest gelezen roman verschenen. De her-verschijning van dit boek zal voor duizenden „in ons land een verrassing betekenen. Elders in ons blad geven wij een korte bespreking van dit zo schitterende boek. De prijs bedraagt slechts f 4.50. Franco toezending per post.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1