TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws VULPENHOUDERS Wachters Spiehpyji BI] DE BALANS DONDERDAG 15 JUNI 1950 No. 6778 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN Voor het Prov. Damkampioen schap speelde A. de Graag in de 3e ronde tegen J. v. Reijen, welke vo rig jaar de 2e plaats innam. Het werd een fraaie, maar zware positiepartij welke bijna zes uur duurde. Het re sultaat was een puntenverdeling; in het middenspel kwam onze stadge noot in het voordeel, maar geraak te dit, bij de tweede tijdcontrole weer kwijt en zijn tegenstander was toen aan bod. Opnieuw ging het initiatief op de Graag over, maar het voordeel dat in 't eindspel werd behaald, was niet voldoende om te winnen. In de volgende ronde moet ge speeld worden tegen J. v. Esch uit Helmond eveneens te Tilburg. ANDEL oo Tot voorzitter van de vereni ging „Een school met de Bijbel'' alhier is benoemd dr. J. J. Oosterom alhier. Tot lid van het dagelijks, be stuur, de heer Mart. van Rijswijk. De Chr. school alhier is thans definitief toegetreden 'tot de school- artsendienst. De school' zal volgende week door de schdólarts worden be zocht. ALMKERK - Woensdag 21 Juni a.s., des napr. half acht, hóópt de Herv. Zen- dingskrans in de consistorie der Herv. gem. een verkoping te houden van de dóór de lederi gemaakte góederen. De jaarlijkse' rondgang voor een vrijwillige bijdrage der Hierv. gem., heeft ruim f4000 opgebracht. GIESSEN De Gem. Zangvereniging „Ex- selsior", is voornemens, zo mogelijk met medewerking van enkele vereni gingen uit de omgeving, op 29 Juli a.s. een concert te organiseren. LAND VAN ALTENA De bewoners van de Zuidelijke Biesbosch, dankbaar gestemd om de kortelings, verkregen telefoonverbin ding, hebben het plan opgevat aan de autoriteiten, die diezte voor hun welkome voorziening mede hebben helpen tot stahel brengen een rond vaart door het typische Bieisbösland aan te bieden. Deze tocht zal op 17 Juni a.s. worden gehouden en zal beginnen en eindigen te Drimmelen. NEDERIIEMERT Lustig wapperden Donderdag 8 Juni j.l. de drieklleuren op. de N.V. Steenfabriek „Die 'Rijswaard", alhier, daar de heer P. dein Uijil 30 jaar als fabrieksbaas aan dit bedrijf verbonden was. Om ongeveer 10 uur werd het werk gedurende een half uiur neer gelegd om ,'die b/aas" tie huldigen voor zijin woonhuis, tevens kantoor der N.V. In 1945 kon het 2 5-jarig jubileum niet herdacht worden dopr de oor logsomstandigheden en verwoesting van het bedrijf door de bezetters. Deze fabriek ,die jaarlijks 10 rnili- lioen Waalformaat straatklinkers ppo- ducee,rt, onder directie van de Wèleti. Heer van Hestoren, telt 90 mah per soneel. De heer M. Verheit Jzn. sprak namens dit personeel hun chef als volgt toe: Thans is het 30 jaar geleden dat gfe1 ate fabrieksbaas bij deze fabriek werd benoemd en het is ons, arbei ders, een grote vreugde u 'mót dit feit van harte- te: mogen flelicitieirein. Wanneer wij. dan spreken van grote vreugde, dan is dit omdat gij iyi, in deze 30 jaren stieeds hebt getoond een humaan mens, 'die het hart op op de juiste plaats 'draagt en die steeds de belangen, zowel van directie als van personeel wist té behairtiglefn. Zeer vele zijn ongetwijfeld de moei lijkheden gèwee4T, waarmede gij „als baas had te kampen, vooral in de vó or-oor logs jaren, doch steeds wist gij deze naar tevredenheid op te los sen. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat de modernisering van de fabriek, die ons allen de taak1 veel lichter heeft gemaakt, yoor oen groot deel te danken is aan uw bèlfeid. Verschillende mallen wisselde de fa briek van directie, idoch steeds was het ons, .arbeiders, ieeh genoegen te vernemen, dat gij aan ons en uw fabriek weer trouw bleeft. Veel wisseling van personeel' in de ze 30 jaren was ook uw deel1, wiat uw taak ook niet lichter maakte. Helaas zijn er vélen, die onideir u hebben gie- werkt, reeds teiï grave' gedragen ein meerderen zijn door oudeirdotmreeds vergrijsd, die thans nog steeds met sympathie over u spreken. Ook de oorlog heeft u en onze fabriek iniet gespaard en was voor u ongetwijfeld een moeilijke periode, waarin gij vele gezinnen, die van huis en haard ver dreven waren, een onderdak wist te verschaffen, tot ook de dag .aanbrak dat u en wij. werden verdreven met alle gevolgen daarvan en waarmede ook het geschenk van1 het personeel', aangeboden bij uw 2 5,-jarige echtveir- 5eniging, verloren is gegaan. Wij wen sen u dan namens het gehele perso neel van harte toe, dat gij' nog vele jaren, als onze chef zult mogen 'blij ven fungeren, en gezien uw klimmen de jaren, meenden wij: goed te doen u als, bewijs van waardering een ge makkelijke stoel, een casy-ohair, te moeten .aanbieden. Wij mpgen echter ook uw vrouw in dit jubileum niet vergeten, daar zij steeds u tot grote steun is en voor ops, personeel, steeds een hartelijk woord beeft en bieden wij haar een mooie bloemen mand aan. ■Na deze toespraak werd door de oudste in het bedrijf werkzame per sonen het huldeblijk ahngleboden, waarna een daverend applaus, volgde. Die jubilaris, sprak een dankte oord, waarna een tractatie voligldë. Velen kwamen die dag1 hun geluk wensen .aanbieden en enkele bloemen manden had hij' in ontvangst te inte rnen. Die Minister van Oorlog heeft toegekend „Hlet Oorlogsherinnerings.- kruis" met de gesp; voor bijzondere krijgsverrichtingen gedurende de Mei dagen 1940, aan dr. J. Kieiser alhier. Ook dit jaar zal' alhier de ge bruikelijke collecte worden gehouden tetj bate van het Rode Kruis,, welke vastgesteld is op 1417 Juni a.s. Geeft met gulle hand. Donderdag 15 Juni a.s,. hoopt het echtpaar E. van der Medjiden- Oomen hun' gouden echtvereniging te herdenken. MUNHARDTJES: DE CACHET» die pijn verdrijft en kou aFzet^Oen 75&c WOUDRICHEM Vorige week Dinsdag maakte onder leiding van de voorzitter, de heer C. |Mj. Schaap, de' afti. Woudri chem, van de N.-Brab. .Mij;, van1 Land bouw per autobus van het reisbureau „De Zwaluw" een excursie. In de voormiddag werd een bièzpek gebracht aan de moderne aardappel tje waarplaats te Kerkwijk. Dóór de zaakvoerder .de hieer A. van Blallle- gooijen werd het gezelschap (ontvan gen en daar de dag zeer bezet was, ging hij onmiddellijk aan het ver tellen ,met welk doel deze bewaar plaats 'is gebouwd. I De opzet is, zeer royaal en heeft tot doel de aardappellen, in hoofd zaak' goedgekeurd pootgoed, door luchtkoeling tot het voorjaar toe kiemivrij te bewaren. Op het door hen dan als de meest geschikt geachte tijd, worden de aardappelen" door verandering van t emperatuur alsmede door kunstveriichtipg, de kans gege ven tot scheutvorming. Volgens de heer van Bi. was, men ovier de re sultaten© zeer tevreden, toch vrageln verschillende problemen nog eèp op lossing. Zo werd de gehele' inrichting ge toond en vertelde. hij: van de verschil lende proeven die hier worden geno men. 1 Bij het vertrek bracht de voorzitter de heer B. dank voor de uitstekende voorlichting en dacht wel, dat de leden, die dit gezien hebben, deze herfst wel eens een proef zulil'ein ne men met het aankopen van pootgoed van de Coop. Zaaizaad- en Poptgoed- ver. „De Bommelerwaard". Die reis werd daarna vervolgd, daar in de nam. een bezoek zou worden gebracht aan de proefboeïderij ^Die Schothorst". Nog vaak is men van mening, 'daar een modelboierderij aan te tref fen. Bij de rondgeleide door een der assistenten, kteatn men echter al spoe dig tot de slotsom: een goe'd gere- geld en onderhouden bedrijf, mlaar nergens luxe. Ate proefboerderij z|ou dit ook geen zin hebben de bezoekers, ziein hier in hoofdzaak' de resultaten van de verschillende voedeirproeven Dioor de veelzijdigheid van dit '60 ha grote bedrijf was voor elk "dier deelnemiers wat te: leren. Mein heeft 'hier p.l. kippen, kuikens, sichapen. varkens "(zowel fiok- als mest varkens) opfok van jongvee en met tiet verge ten. de melkkoeien. j Voorts zijn er eenvoudige, dloch zeer doellmlatig ingerichte1 stallen. Over dit alles vertelde onze gids in de 4 uren die daar mlet genoegen door gebracht werden. 'Allen hadden bewondering vopr hetgeen Dr. Grashuis met zijn ken nis vpn zaken hier in enkele jaren, heeft weten te bereiken. Bewonde ring ook voor onze leider, de heer Blom, die onvermoeid allies vertelde en met die minste inspanning van elk der 40 melkkoeien de mlelk- lijsten wist te noemen. Nadat de voorzitter hem dank had gebracht, vertrok het gezelschap hoogst yoldaan in de richting Utrecht naar het Land van Altena. POEDEROIJEN De heer J. v. d. Velde alhier slaagde te Dordrecht voor het bak- kersexamen. RIJSWIJK De collecte voor Ambon heeft alhier opgebracht f 139,25. Uitslag concours St. Quentin van P. V. „Altenabode". Afst. 250 km., gelost 10 uur. Ie duif geconstateerd om 14.08.20, laatste duif 14.48.44. P. Westerlaken, Rijswijk 1, 20, 23, 24. A. C. Viveen, Woudrichem 2, 13, 28. C. Wijnbelt, Woudrichem 3, 11. A. van Loon, Veen 4. D. Ottevanger, Woudrichem 5, 6. M. Groeneveld, Woudrichem 7. M. Duister, Veen 8, 9, 10, 19, 21. Coenraad Vos, Veen 12. J. v. Straten, Woudrichem 14, 22. H. van der Nat, Woudrichem 15. A. L. Steendam, Almkerk 16, 29, 30. C. Groenieveld, Woudrichem 17, 31. P. de Jooide, Woudrichem 18. L. v. d. 'Hamont 25. A. Verbeek Azn., Veen 26. P. Honcoop, Veen 27, 33 M. v. Vuren, Wijk 32. Stand Vitesse Kampioenschap: I. P. Westerlaken 276,9 punten. 2. M. Duister 261,4 punten. 3. A. Viveen 241,6 punten. De besprekingen voor het op 15 Augustus te houden concours al hier, zijn reeds in volle gang. Enkele dames van de NCVB. bezochten de Bondsdag, waar af scheid genomen werd van de presi dente. VEEN Op Vrijdag 16 Juni n.m. 7 uur, hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor; te gaan Ds. Blok van Rotterdam. J WOUDRICHEM Tot onderwijzeres aan de O. J L. school in de Vesting alhier is be- i noemd, m|ej. M. Röelfsiema te Nieui- j wenhoorn. RUIME SORTERING Die verordening tqt heffing van 150 opcenten op de hoofdsom der personele 'belasting yoior het belas tingjaar 19501951 is bij Kon. Biesl. goedgekeurd. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar .1948 is door de raad voorlopig vastgesteld in de ge wone dienst in ink. op f180926.52, in'uitgaven op f163597.29, alzo mlet een batig slot van f 17529.23 en in de kapitaaldienst in ink', op f 378166.25, uitgaven op f475992.54, alzo met een nadelig saldo van f97826.29. De jaarlijkse collecte ten be hoeve van het werk der reclassering zal in deze gemeente worden gehour den op Zaterdag 17 Juni a.s. Op Vrijdag 23 Juni a.s., zal ten gemeentehuize woftien aanbesteed het verhouwen en verbeteren van de openbare en bijzondere lagérè schop! in de Vesting alhier. Die eerste veiling van vroege •aardappelen en gf.oenten zal dit jaar gehouden worden op Vrijdag 16 Juni a.s., nam. 2 uur. De veilmgdagen zijn evenals vorig jaar vastgesteld óp Maandag, Woensdag en Vrijdag. In een bestuursvergadering der land- en t ukibouwver. „Land van Al tena" alhier werd tot 2 e voorzitter gekozen de heer W. de Zeeuw alhier. WIJK EN AALRURG EN VEEN Het bestuur van de Afdeling Wijk en Aalburg-Veen van het Ned. Rode Kruis organiseert, evenals vo rig jaar, weer een bloedafneemavond ten behoeve van de Bloedtransfusie dienst op Donderdag 29 Juni 1950 om 7 uur n.m. in de School te Wijk. Het zal wel overbodig zijn om voor dit mensreddend werk nog een opwekking te doen. Iedere gezonde man of vrouw tus sen 18 en 60 jaar kan zich voor de ze avond opgeven bij Dr. Lettinga te Wijk of Dr. v. d. Loo te Veem Dezer dagen wordt per post een folder huis aan huis bezorgd, die voorzien is van een aangifteformu lier, dat U ingevuld 'kunt bezorgen bij genoemde artsen. Meerdere huis genoten kunnen zich ook op dit for mulier opgeven. He' bestuur rekent op een mas sale deelname. Geeft u allen op voor dit mensred- dende werk. Laat niemand achter blijven. Het gaat om het leven van uw medemensen. WERKENDAM Hoewel de officiële opening van de Biesboschhaven kort geleden heeft plaats gehad, is deze haven reeds 1 Mei 1950 voor de scheep vaart geopend. Gedurende de maand Mei deden 90 schepen de haven aan, terwijl voor 66 schepen reeds een jaarabonnement werd genomen. De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" hoopt in Juli a.s. deel te nemen aan het Groot Natio naal Concours te Kedichem. Ons Feuilleton A door W. Kerremans 53- „Ongetwijfeld is dat lastig," begon hij. „Het is de bezieling van de wil. U moet daarbij wel begrijpen dat men de kracht om een bepaalde ge dachte uit te bannen niet verkrijgt door rechtstreekse oefening van de gedachte alleen, maar dóór verster king van de gehele ziel, door concen tratie van 'alle zielekrachten in ver heffende waarheden. De wil is een functie der gehele psyche" ein moet van daaruit bewerkt worden". „Maar het betreft hier niet de wil, dominee. Mijn wil is sterk en paraat, maar die heeft blijkbaar geen man daat om de gedachten tegen te hou den. Door te blijven denken: Ik wil niet daaraan denken, koestert men immers juist de gedachte, welkie men wil verdrijven". „Natuurlijk is dat zo. Waar het om gaat is dat de oefening in het weer stand bieden, een naar binnen ge keerde kracht is, die tot zelfbeheer sing lipidt. U wilt iets vergeteta, iets wat gebeurd is en wat niet meer te veranderen is, maar dat u blijft hin deren. Jk weet niet of u spijt, leed gevoel of zelfverwijt hebt in verband miet die herinnering en of u allie bij zonderheden blijft overwegen, hoe, wat u gedaan heibt, beter gedaan had kunnen worden, doch..." „Laat. mij u beter inlichten, domi nee, dan. kunt u. juister oordelen en ik kan mlet meer vrucht naar ju luis teren.. Het betreft geen daad; maar een persoon, een meisje, een vrouw, die ik uit mijn gedachten wil dringen; maar .aan wie de herinnering toch voortdurend weer .oprijst"., Ds. Lelie vernam uit die woorden van zijn tochtgenoot, dat hij dus juist had geoordeeld, dat mievrouw Ver meer hem had afgewezen ein dat hij' om 'haar tie kunnen vergeten, deze reis was gaan mlakien. „Pour discusier il faut être d'ac- cord", hernam hij. „Nu kaïn ik uw geval beter begrijpen. Liefde is het dus. Nu wil ik u in dit verband eerst iets zeggen, dat terugslaat op., ons' kort gesprek van gisteren. Ik krijg nog al eens ménsen bij mdjf, die me hun twijfel komen uitzeggen en mij vertellen, dat zij niet meer weten wat waar en wat niet waan is, die bang zijn hun geloof ip God te ver liezen, maar die het zich voelien ont glijden. Ik zeg hun dan, dat nie,- ma:nd kan bewijzen dlat er een God is, evenmin als tie bewijzten is dat er geen God zou zijin, maar ik poein hun dap nogdl een voor mij' heielf sterk sprekende aanduidipg van Gods bestaan: de liefde. Daar is eerst de aantrekking van de beide geslachten tot elkaar, die beiden doet hunkeren naar vereniging, naar bij' elkaar zijin, naar (h'iet huwelijk. Uit dat huwelijk worden kinderen geboren en de móe der en de vader hèbbep liefdei voor de kinderen, omrjpgiep ben met ajlle zorgen, stelüen alles in het werk om hen gezond en sterk te; m|aken en hen, gelukkig te doen worden en in staat te brengen zelf weer een gezin te vormen. Kan p(u iieimland ontken nen ,dat hierin een leidende gedachte ligt, een rede die een doel heeft ge steld, namelijk wat de biollojgien noe men het behoud van de soort?Die aantrekking der geslachten tot elkaar, waaruit de voortplanting van het ge slacht vo ortklomt, die tedere zorg voor tie kinderen, dat is imlmers altes' er op gericht om de mlemsiensoiort te doen voortbestaan en dat is toch een doel? Bij de dieren zien we hetzelfde, oo^1 daar aantrekking tot élkaar en ver zorging der j ongein; liefde tot die jongen, welkle die van de mensen evenaart en soms overtreft. Wee de gene die poogt een dier haar jongen te ontnemen of te schaden. H|et zwakste en vreesachtigs te dier zal hemi .aanvallen en haar jongen ver dedigen. Dat gevoer, die liefde is een gave vap God aan die miens, die hem gelukkig doet zijin, mlaar die ook- de onrust van het geluk meebrengt, een onrust, die dikwijls overgaat in leed. Nu mlag ik' omi de these juist te stel len dit .aannemen: u hebt liefde voor een vrouw en zij; piet voor ,u en u hebt daaromtrent een onbetwistbare zekerheid. U hebt dat duidelijk haai* horen zeggen of in eep brief gele zen?" Roelants zweeg. Dat was. nu een voor de hapd1 lig gende vraag, een vanzelfsprekende veronderstelling en toch kon hij .daar op niet met zekerheid bevestigend antwoorden. Die dominee begreep zijin zwijgen ep liet hem nadenken zonder de vraag te herhalen. Na enige tijd begon Roelants onzeker en zoekend: „Uw vraag gesteld zoals u dat hebt gedaan, zou ik ontkennend moeten beantwoorden. Ik heb haar popitmijh liefde verklaard en zij' heèft mij dus óok niet afgewezen". „Dat maakt de toestand moeilijker voor mij iom te begrijpen. U wilt haar vergeten, omdat u meent, ge looft, denkt vermoedt, veronderstelt, aanneemt, dat zij' u niet lief heeft. U hebt haar nooit over liefde gespro ken en u kunt dus. ook geep sChay duw van zekerheid hebben, omtrent haar gevoelens jegens u. Diat is toch onweerlegbaar"- 1 „Zoals u het ziet web niet zoals ik het weet. Ik zal u verder jnlidhw ten. Toen ik hahr laat ik haar voor het gemlak 'Marie noemen voor het eerst ontmoette was zij nog te jopg om haar aandacht voor mij te vragen of haar over liefde te spreken. Ik zweeg en vertrok naar een andere stad. Een andere man had minder scrupules dlan ik en vraeg haar wiel ten huwelijk. Hieruit bleek voor mij dat zij mij niet liefhad..." Roelants voelde zelf hoe zwak zijn betoog en bewijsvoering was. „Maar meneer Roelants", riep de dominee met opperste verbazing, „neem mij niet kwalijk, maar dat is loch niet de redenering en het gedrag van ©en denkend wezen? Waaruit maakt u op, dat zij u niet lief had? Omdat zij een andere man aanvaard de? Had zij moeten wachten of misr ischien ooit die meneer Ribelapts haar zou komen vragen? Kon zij eni ge grond hebben om te vermoeiden dat u haar lief had?" „Neen", 'bekende Roelants aarze lend, „ik heb djat zorgvuldig ver borgen gehouden, omidlaf zij' nog zo zo jong was". „Mijnheer Roelants, ik sta mét elk woord van u meer verbaasd. Ik heb' op. liefdesizaklen heel' wat hoogst sin guliere en onbegrijpelijke dingen ver nomen, maar ik moet u zeggen, dit overtreft ze alle. Stel nu toch eens de feiten. U ontmoiet een mleisje van ...hoe oud...?" „Zestien jaar". „Inderdaad zeer jong. Inderdaad! te jopg om met haar over liefde te spreken. Daaraan hebt u goed ge daan. U wilde dus wachten tot zij! bijvoorbeeld 18 was en p ging mei: hapr om als... Een ogenblik. Hebt u veel omgang met haar gehad?" „Neen, heel weinig. Een pphr maal' ben ik bij; haar thuis opi bezoek gel- weest". 1 1 „U blijft zeer consequent in uw voor mij onverklaarbare handeling en conclusie U spreekt haar enige ma len in de familiekring, u gaat heep en luister nu goed naar een moge lijkheid, die, hoe eenvoudig ook, blijk baar nog niet bij u is opgekomen zij 3>lijft achter met misschien in haar jonge hartje een ontbloeiende liefde voor die meneer Roellants. Hebt u haar of haar familie nog wel eens iets, van u laten horep?" „Néén". (Wordt vervolgd). Tendolin verdrijft rheumatische pijnen N.V. A. J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE Boekhandel Firma L. J. VEERMAN - HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5