IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Raadsvergadering ANDEL Tweede Kamerleden maken een tocht door de Biesbosch. Opening „Biesboschhaven" te Werkendam» ROTTERDAM-AHOY. De Jaarbeurs stimuleert de Kandel met het Antillengebied. Het was Vrijdagmiddag 3 uur bij het naderen valn die aanlegplaats voor de veerdienst Werkendam-Habclinx veld duidelijk te constateren, dat e,r iets belangrijks stond te gebeuren. Hen groot aantal auto's was geparkeerd en een aantal personen was daar verzameld. Onder de .aanwezigen bevonden zich pirof. dr. J. E- dé Quay, CoimJ- missaris dér Koningin in de provincie iNiOordbpabant, de" Hloiafd-Ingenieur Directeur yan ide P.N.E.M. de heer Petit, de Hioofd-Ingenieiir van de Prov. Waterstaat de heer v. Noorden, de heer J. v. Hieesbeen, voorzitter en de heer v. d'. Hieyden, secretaris van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk, de Burge meesters van iffiie geimieentén in het Land van Hieuisiden en Altiena en die van ide gemeente HardinxveldMr. W. A. C. v. Diam te Rotterdam, voor zitter van het Hoofdbestuur; van Schuttevaer, de hieer W. G. de Waard te Werkendam, voorzitter van dé plaatselijke .afdeling Werkendam van S chut tevaer ide heer C. Ruitenberg te Werkendam, lid van het hoofdbe stuur van Schuttevaer, ide hieer v. Loenen te Almkerk, directeur van de C.T.Di., wethouders, en raadslieden van de gemeente Werkendam,, wet houder de "Rover van die Werken ein SHeeuwijk, een groot aantal journalis ten. 'Nadat Burgemeester de Birtuyne van Werkemdarn allen had welkom! gehe ten en aan elkaar had voo'rgesltelid, begaf het gezelschap zidh aan boord van een veerboot van de diénst Wer- kiendam'-HardinxveM, waarmede, ge volgd door ©e:n boot van He rivier politie, naar de ingang van de Biesr boschhaven werd gevaren. Deze in gang was met een aantal zeiljachten, voorzien van Oranjevlaggetjes, en-een lint afgesloten. Hiet dochtertje van dp héér Ver meulen ,'het enigste raadslid uit de Biesbos dh voor de gemeen tie Werkén- dam, bood Prof. de Quay een schaar aan, waarmede deze het lint door knipte. 'Hiernta maakte het gezelschap een rondvaart door de haven en werid die omgeving, alsmede de sluispiut, die het Steurgat mét de Niéuwe Mier wede. izal verbiriden, bezichtigd. Na deze bezichtiging werd de terugtocht naar de aanlegplaats weer aanvaard en verenigden zidh allied in hèt ge meentehuis van Werkéindami, alwaar verversingen werden aangeboden. Burgemeester dei Bruyne heette het gezelsdhap welkom' ©n dankte voor de belangstelling. Hij herinnerde aan het feit, -dat mén op 5 [Nov. 1948 ook in Werkendam 'bijleen was, toen stel de Z.Ex. Prof. déi Quay de bagger- molten in werking, die dé liaypri zou baggerteïnthans, na 500 werkdagen, is het toen aangfevangen wie:rk' vol tooid. Hij 'brengt voor 'de vlotte .af werking dank aan de heren van de Rijkswaterstaat en de aannemers, de directie van de P.N.E.M. en de Ctentr. Ttecbn. Dienst. In het begin stagneer den de werkzaamheden tengevolge van de hoge waterstand. De iste 'Mei droeg de Rijkswaterstaat de ha ven ,aan de gemeente over. Voor het zover was waren diverse raadsbeslui ten nodig, hij brengt de raadsleden dank voor de vlotte medewerking. Met algemene stemmjen werd als napm voor de haven genomen„Bies- boschhaveri" om daarmede te doen uitkomen, dat dé haven niet alleejn voor de gemeente Werkendam, doch voor de gehele BiesboSch vaq groot belang is. De raad besloot tevens aan, het materiaal voor de verdere Bdesboschwerken gratis ligplaats in de haven te verlenen. Wat tot stand is gekomgn is nog lang niet volledig. Het is de Werkein- 'damsp schippers toevertrouwd ken baar te maken, wat er zo al ont breekt. De raad zal hiervoor zeker nog een aantal besluiten moeten ne men. Er zal nog licht en waterlei ding moeten komen, wil men devés- tiging van industrie enz. mogelijk ma ken. Spr. deed een beroep op de medewerking van de diverse instan ties, om een en ander zo spoedig mo gelijk gereed te doen kioimen. Hij bra,cht dank aan de heren van Schut tevaer, inzonderheid aan dé beer Rui tenberg, die zoveel aan de totstandkoi- ming heeft bijgedragen. 'Vervolgens gaf Burgemeester de Bruyne enige inlichtingen over de nieuwe haven, die 370 mieter lang en 100 meter breed is, bij! Haag water heeft ze een "diepgang van 3 méter, 'bij hoog water van 41/2 mieter. Die losiwal heeft een lengte van 90 me ter. Zes hectaren bouwterrein is reeds gereed, 6 ha zullen nog in gereedheid worden gebracht. 1 ha is needs aan eein 6-tal bedrijven afgestaan, o.a. zal er ook een kUnstmtestlioiods verrijzen. Meerdere aanvragen zijn nog aanhan gig. Zes en zestig schippers hébben reeds toegezegd in de haven vaste ligplaats; te zullen kiezen, meerde ren zullen zekler volgein. Vqor het bereiken van leen goed geheel zal 'het nodig zijn de ouidie buitenhaven te dempen, eerst dan kaai d® gemeente er toe overgaan beslluiteiri ,te nemen tot de uitvoering van werken voor bebouwing en wegenaanleg. Spr. wees op het grote belang van de haven voor dé" scheepvaart op de Nieuwe Mierwede. Steöds méer en meer wordt dé Nieuwe Mierwede door de Belgen als. route gekioziqn, het verkeer op de1 riviér nam' van 1948 tot 1949 met 60 pet. toe. In Dordrecht ziet men de opening van van deze nieuwe haven mét léde1 ogen .aan en men vreest daar, dat Weikleni- dam Dordreeht de loef zal afstekten. Spr. 'dankte Prof. de Quay voor zijn ■aanwezigheid en besloot met deweins, dat door deze haven Werkendam een plaats met toekomst mag worden. Hierna sprak ide Commissaris der Koningin ,die zijn bewondering uitte over het werk, dat na de ingebruik stelling van de baggermolen in 1948 was tot stand gébracht. Hij ziet in de totstandkoming van dit werk ech ter slechts een begin van de enorm grote werken, die nog moeten volgen, wil de wa ter vrijmaking van de Bies- bosch een 'feit zijn. Hij ziet in de a.s. aanbesteding yan de schutsluis aan 'het Steurgat eveneens een belang rijke stap in dezte richting. Die ge meente Werkendam heeft haar tijd begrepen, toen zij' besloot 12 H.A. industrieterrein in gereedheid te doen brengen. 'Hij' brengt hét gemeentebe stuur ,irizonderhe?d Burgemeester de Bruyne daarvoor hulde en spreekt Zijn bewondering uit over het getoion- de doorzettingsvermogen. Z.Ex. hoopt, dat de Bies bo s Ch werken zoveel mo gelijk mogen worden bespoedigd, wees op de goedé: verstandhouding met de Rijkswaterstaat en sprak' de hooip uit, dat déze ook voor de toe komst steeds mag worden 'bestendigd. Ik besef, aldus Prof. de Quay, heel goed en met mijhet Provinciale Bestuur van Nopirdbrabarit, dat het gehele Land van Hleusden en Altena in een uitzonderlijke toestand is ge raakt door zijin isolément. Het ge volg daarvan is dat de streek bij andere delen van ons land ten" achter is gebleven. Hierin verbetering te brengen is een enorme taak, die gro te uitgaven vergt. 'Zo zijn daar de Biesboschwerken die begroot worden op 45 milli oen, de brug bij Gorcum die tientallen millioenien zal kasten, ook de aanleg van de zo 'hoog nodige nieuwe wegen Zijin kostbaar. Spr. is ziéh bewust, dat deze vruchtbare streek, door haar isolement in een moeilijke positie is geraakt, daarom verheugt het Provinciaal Bestuur er zich in als het iets ziet gébeurein, dat 'kan medewerken de' streek uit deze moeilijkheid te helpen. Die ope ning van deze haven is niet alleen voor Werkendam, doch voor het ge hele Land van 'Hleusden en Altiena van veel betekenis. Hij' geeft de ver zekering dat voor de streek bij' het Provinciaal' Bestuur .ale belangstel ling bestaat en dat dit alles ,in het werk zal stellen om het weier in de rij te krijgen. Spr. eindigde mlet Bur gemeester de Bruyne én al Zijlri col lega's uit hét gebied, geluk te Wensen 'mét de opening van de Biesbosch- haven. Dé beer v. Héesbeen, Voorzitter van de Kamer van Koophandel te Waalwijk, ziet de haven voor de ge hele streeks als van grote bietekenis. De gei soleerde toestand dér streek heeft tot gevolg giehad, dat haar be volkingstoename ver ten achter is ge bleven bij die van. bét overige ge deelte der provincie Nooiridbirabant. Deze toemtrhe be'drqeg n.l. 35 pet., terwijl die voor het Land' v. H. en A. slechts 14 pet. bedroeg, dit on danks het feit, dat deze streek tot een der vruchtbaarste van ons land be hoort ien haar bevolking zeer .arbeid zaam is. Hij hoopte, dat hét zo zal zijn, dat gezegd zal kunnen worden, vanuit Werkendam 'begon de victorie. De heer W. G. de Waard releveer de ,dlat de; plaatselijke afdeling vaq Schuttevaer, reeds 20 jaar strijd1 heeft gevoerd om! deze haven" te verkrijgen, die in een grotie behoef to voor de Werkendamse schipper sbevolking voorziet. 'Hij brengt dank aan de heer Ruitenberg, dié 40 jaar lang de belangen van Schuttevaer beeft gediend en zeer' veel tot de totstand koming dezer haven beeft bijigédra- gen. Spr. wenst Burgemeester ''ide Bruyne, erevoorzitter van dé ,pl. afld'. van. Schuttevaer, geluk' mlet de ope ning, steeds werd bij' Burgemeester de Bruyne een gewillig oor gevonden als het over de belangen van Schutte vaer ging. Namtens de s chippersbevol king brengt hij dank voor de" spoe dige totstandkoming en namens de ze kan hiji verklaren, dat cj|e haven- tarieven zeer acoêp tabel zijin". Hij brengt ook het gemeentebestuuir daar voor dank. Met de verzekering, dat Schuttevaer ten opzichte van Werf kendam! wakkter en paraat zal blijven, besloot spr. In zijn dankwoord tot de heer de Waard, deelde Burgemeester ide Bruy ne mede, dat de toegang tot dé haven niet aan de gemeente behoort, doch aan de Rijkswaterstaat, die er van- zelfsprekénd wel voor zal zorgen, dat deze toegang op voldoende, diepte blijft. Dit verklaarde" spir. naar aan leiding yan geuitte klachten. Hoofd- Ingenieur v. d. Velde sprak riarqens ide 'Rijkswaterstaat én wees op de prettige samenwerking tussen zijn dienst e,n het geméjeptelbiqstuur van Werkendam, dat hij! mét deze opening geluk wenste. iMr. van Dam, algemeen Voorzitter van Schuttevaer ^bracht ook' hulde ,aan de heler Ruitenberg voor zijn onvermoeide arbeid' voor Schuttevaer en de totstandkoming dezer haven. Bij de rondvaart door de haven beeft spr. slechts een schip gemeierd ge zien ydat als naam droeg „Nooit vol maakt". Zo is hét qok met 'deze ha ven, om een volmaakte toefetdhd te 'krijgen ymoet er nog heel wat gdbeu- ren. Hij sprak zijlri. vreugde uit over de totstandkoming der haven en wees op de omstandigheid, dat de vaart vanaf ©n naar België steeds minder langs de „Kil", doch meer en meer over de Nieuwe Merwede wordt gé- nomen, zodat ook met het oog daar op deze haven van belang moet wor den geacht. [Met het oog op de busverbinding moesten wij die bijeenkomst verlaten. Wij .vernamen dat nadien nog het woord werd gevoerd door MJr. déri Dekker, namens het waterschap de Biesbosch, Burgemeester v. d. Schans uit Eetben, naméns de burgemeesters uit het Land van 'Hleusden en Altena eq de heer de Rover, wethouder vaq de gemeente de Werkteq ein Sleéuwijk namens dit gemeentebestuur. Een 40-tal leden der 2e Kamer maakte Zaterdag op uitnodiging' van de Kamer van -Koophandel voor Noordbrabant een excursie in de Biesbosch. Behalve deze, maakte ook de Com missaris der Koningin, Prof. de Quay, leden van Ged. Staten en hoofdambtenaren der Tweede Ka mer, diverse burgemeesters, hoofd ingenieurs en ingenieurs van de rijks- en provinciale waterstaat de tocht mede. j Deze begon in Geer l ruiden berg met een aantal bevlagde motorvaartuigen. Bij de Annapolder werd het gezel schap begroet door de heer Man- naerts uit Tilburg, Voorzitter der Brabantse Kamer van Koophandel. Bij de koffiemaaltijd die aan de Kei- zersguldenwaard werd gebruikt, gaf de hoofdingenieur J. W. de Vries, een uiteenzetting over de technische werken, nodig voor de watervrijma king van de Biesbosch. Een grote dijk moet worden aan gelegd, die de Biesbosch zal omrin gen, beginnende aan de Kop vaq 'tLand naar Keizers veer. Aan de Zuidkant van de Biesbosch zal een stuk natuurschoon worden ge spaard. Mr. L. A. Donken, Voorzitter van de Tweede Kamer, sprak een woord van dank namens de Kamerleden en herinnerde daarbij aan de oorlogs jaren, waarin deze streek frontgebied was en waardoor de bekende cross- line liep. De heer v. Heesbeen, Voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat, wees op de onhoud bare toestand, die in de streek nog steeds bestaat en deed ieen beroep op de medewerking der autoriteiten om de indijking van de Biesbosch te bespoedigen. Mevrouw Meulenberg-Kodde sprak nog namens de bond van platte landsvrouwen en wees op de nood zakelijkheid in het belang van de landbouw, met de inpoldering spoed te betrachten. D uik er-D em onstra ties op de Ten toonstelling" R otterdam-All oy 15 Juini-15 Augustus. Er is tegen bepaalde tentoonstel lingen wel eens als bezwaar te ber de gebracht, dat het statische element al te zeer overheerste, waardoor bij de bezoekers meer dan wenselijk was een zekere vermoeidheid kon ontstaan. De Tentoonstelling Rot- terdam-Ahoy' die van 15 Juni15 Augustus te Rotterdam wordt gehou den, zal te dezen aanzien geen rectein tot klagen geven. Er zal daar bewe gelijkheid genoeg zijn op velerlei gebied. Eén van die gebieden wordt bestreken door Hr. Ms. Onderzee- dienst, die sedert de bevrijding zijn basis heeft te Rotterdam, waar offi cieren en manschappen zich, dank zij de pleizierige houding van de bur gerij, gaandeweg helemaal thuis zijn gaan voelen. Het wordt een interessante stand daar in het Park en de grootste at tractie zal vermoedelijk de duiktank zijn, een bij W i 1 ton - F e ij eno ord spe ciaal voor dit doel vervaardigd bas sin van plexiglas ter grootte van 2 bij 3 bij 3,5 meter, waarin achtmaal daags demonstraties zullen worden gegeven met het Davis-reddingsvest, met behulp waarvan men uit gezon ken onderzeeboten naar bovenkomt, en met het duikerpak, gedurende de laatste oorlog ontworpen voor spe ciale operaties in vijandelijke havens, het opruimen van mijnen en versper ringen op een vijandelijke kust voor de aanvang van landingen, enz. Te vens zal in dit bassin het lassen on der water worden vertoond. Er komen in deze stand voorts een periscoop ter hoogte van ruim negen meter, waar de bezoekers een kijkje door kunnen nemen, een model van Hr. Ms. Ms. K. XII en een doorsne lde van het type O 21, met daarom heen gerangschikt verscheidene on derdelen, welke men aan boord aan treft. Zeer instructief dus. Maar om de manipulaties onder water zal het de mensen toch wel in de eerste plaats te doen zijn. Teneinde die handelsbetrekkingen tussen 'de; JMedleriandse Antillen en Nederland te bevorderen, heeft de Cura^aose Vereniging voor die Han del het zeer gélukkige initiatief gte- nomien een aantal Antilliaanse han delaren uit te nodigen tijdens de a.s. Utrechtse Najaarsbeurs, welkte ge houden zal worden van 5 tot 14 Sep tember 1950, in groepsverband een bezoek aan Nederland te brengen. Iti verband hiermede zal Op de Jaarbeurs een sepcialé stand wordeh ingericht, die aan de Nederlandse Antillen is gewijd. De Nederlandse exporteurs Zulten hier kennis kunnen nemen van 'de mogelijkheden, die de Antillen aan de NedeiMianidse handel en industrie bieden, térwij! bezoekers uit de Antillen hier zullen kunnen zien ,w,aartoe de Nederlandse export in staat is. Die Jaarbeurs juicht het initiatief van de Gurapaose Vereniging voor de Handel ten zeerste toe_, daar zij van mening is, dat de daaruit voortko mende contacten er toe zullen bij dragen de wederzijdse betrekkingen krachtig te stimuleren. Voorts zal op de Naajarsbeurs een speciale Antil'llen-Dag worden gehou den' waarvan de datum is vastgesteld op Maandag 11 September 1950. Het Jaarbeursbestuur zal de Antilliaanse gasten dan officieel ontvangen en rondleiden. Hoezeer de Jaarbeurs met boven vermeld plan instemt blijkt uit het besluit van het Jaarbeursbestuur de Antilliaanse handelaren gedurende twee. dagen als haar gasten te be schouwen. Het ligt in de bedoeling vtan de Jaarbeurs de Antilliaanse gasten op een door haar te geven officieel di ner in contact te brengen niét voor aanstaande personen uit Nederlandse commerciële en industriële kringen, teneinde er toe te kunnen bijdragen de handelsbetrekkingen tussein Neder land. en de Nederlandse Antillen zo veel mogelijk te versterken. gehouden op Zaterdag 10 juni v.m. 10.30 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Mr. G. A. Bax. Secretaris: WelBd. Heer M. v. Rijs wijk. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed, de Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Circulaire van de Minister v. Bin- nenl. Zaken, waarin wordt aange drongen, om ook dit jaar weer aan het gemeen tepersoneel, evenals dit aan het rijkspersoneel geschiedt, ©en gratificatie van 2 pCt. toe te kennen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten hiertoe over te gaan. Naar aanleiding van ©en schrijven van de C. T. D., waarin wordt ver zocht een kleine wijziging in de bouwverordening aan te brengen, wordt besloten daartoe over te gaan. De hoogte die in de bouwverordening als 2.70 m staat aangegeven, kan te ruggebracht worden op 2,60 m. Tot verdere wijzigingen wilde de Inspec teur voor de Volksgezondheid geen goedkeuring verlenen De ingezetene P. Schouten vraagt van de gemeente een stukje grond te koop voor de bouw ener woning. B. en W. steilten voor hiertoe te be sluiten en hem in beginsel plrn. 400 vierk. meter te verkopen a f3,50, in de Nieuwe straat naast het erf van Mej. Crielaart. De juiste grootte is nog niet bekend en zal nog nader worden vasgesteld. De heer Verwijls vraagt of het de bedoeling is nog meer stukjes van 400 vlerk, meter te verkopen. De Voorzitter kan dit moeilijk zeg gen, het is echter wel de bedoeling van B. en W. om bij verkoop van grond zo zuinig mogelijk te werk te gaan. De situatie is hier iets ongun stig, omdat het een driehoekig per ceel is. De heer Naaijen acht het 't beste, dat de aanwezige sloot zo spoedig mogelijk wordt gedempd. De Voorzitter voelt daarvoor niet veel, het kost de gemeente slechts geld, zonder dat er enig voordeel wordt bereikt. Daarom zijn B. en W. dan ook van mening dat niet tot demping en aanleg van riolering moet worden overgegaan. De heer Naaijen meent dat de polder deze riolering wel zal willen aanbrengen. Wethouder Vogelaar betwijfelt dit, omdat ook de polder daarbij geen belang heeft. "De heer Crielaart vraagt of het de bedoeling is, grond naar vrije keuze te verkopen. De Voorzitter acht daartegen geen bezwaar als maar naast een bestaand perceel wordt gebouwd. De lieer de Fij ter merkt op, dat het misschien wel wenselijk is, om 'de woningen die de gemeente bouwt, bij elkaar te bouwen. De Voorzitter acht zulks wel moei lijk. De heer Crielaart informeert of het de bedoeling is, de woningen slechts aan één zijde der straat te doen bouwen. De Voorzitter zegt dat de andere zijde nog geen eigendorii van de ge meente is. Besloten wordt tot verkoop van het aangegeven perceel bouwgrond over te gaan. Verzoek van T. Tankens 0111 even eens een stukje gemeentegrond te kopen, voor de bouw ener woning en wel naast het blok gemeentewo- ningen. De heer Naaijen vraagt of het niet doelmatiger is dat naast Schouten wordt gebouwd. De Voorzitter meent dat dit: te overwegen is. Wethouder Vogelaar acht dit niet nodig, hij acht enige afwisseling in de bouw der woningen te verkiezen, boven een en hetzelfde type. De Voorzitter voelt ook wel voor de woorden van de heer Vogelaar, enige variatie in de bouw acht hij ook wel wenselijk. Besloten wordt ook aan deze ge gadigde een perceeltje bouwgrond tegen de prijs van f3,50 per vierk. meter te verkopen. Wijziging van de verordeningen op de heffing grondbelasting, personele belasting en wijziging politieverorde ning. De voorgestelde wijzigingeri houden verband met het feit, dat deze verordeningen en bepalingen, door de bezettende macht in het le ven zijn geroepen en met 1 Decem ber 1950 komen te vervallen. De voorgestelde wijzigingen wor-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6