voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws 500s,e woning in het Land van Heusden en Altena *and van altena No. 6779 Maandag 19 Juni 1950 'n ml lux FIETS loopt GRATIS Firma L. J. Veerman, Heusden Vrijdagmiddag werd te Meeuwen de 500ste woning, gebouwd na de bevrijding in het Land van Heusden en Altena, in gebruik gesteld. Deze ingebruikstelling vond met enig ceremonieel en feestelijkheid plaats. Van diverse woningen hing de vaderlandse driekleur en behalve Hoofdingenieur Bolsius, Directeur v. d. Wederopbouw, het College van B. en W. en het raadslid Donken van de gemeente Eethen, waren hier bij tegenwoordig de burgemeesters G. A. Bax van Andel, Giessen en Rijs wijk, H. Blok van Almkerk, J. de Bruyne van Werkendam, de Werken en Sleeuwijk, Chr. v. Rijswijk van Woudrichem, C. B. J. Landweer van Wijk en Aalburg en Veen, enkele wethouders uit die gemeenten, de heer v. Loenen, directeur van de Cen trale Technische pienst voor het Land van Heusden en Altena, met enige van zijn ambtenaren, architect en aannemers van de woning, eigen dom van de heer A. de Graaff, ga rage, automobiel- en rijwielbedrijf. Toen het gezelschap de woning was genaderd, bood het dochtertje van een buurman Dicky Vervoorn op een schaal Ingenieur Bolsius de sleutel van de woning aan, waarbij zij sprak als volgt: „Geachte lieren van de Wederop bouw, wij zijn hier in Meeuwen zeer blij dat de 500ste woning klaar is gekomen. Ik vind het alleen zeer jammer dat het niet de woning van ipijn vader is. Wilt u deze sleutel van mij aannemen en het huis van. buurman gaan openen?" Nadat hieraan gevolg was gege ven, werd de woning, die er zijn mag bezichtigd, alles ziet er even keurig en behoorlijk uit. Na de bezichtiging begaf het ge zelschap zich naar de aangebouwde garage, waar versierde "tafels met verscheidene bloemenmanden en bloe men, het geheel in een feestzaal had herschapen. Burgemeester v. d. Schans heette allen welkom en noemde het een bij zonder feit, waarvoor men hier bij elkaar was gekomen. In de allereer ste plaats is het voor de familie de Graaff van groot belang, maar daar naast ook voor de gemeente Eethen en zelfs voor het gehele Land van Heusden en Altena, aangezien de500e woning na de bevrijding gebouwd, in gebruik kon worden genomen. Er is met de huisvesting in de ge meente heel veel gesukkel geweest, doch gelukkig komt daarin geleide lijk aan verbetering. Spr. heette ver volgens de heer Bolsius welkom, die hij tevens het woord verleende'. Ingenieur Bolsius noemde wat hier vanmiddag plaats vond, iets bijzon ders. De bevolking van het Land v. Heusden en Altena bedraagt 0,3 pCt. van de gehele bevolking van ons land. Dezer dagen werd door IIM. de Koningin in Venlo de 100.000ste woning in gebruik gesteld. Het aan tal in deze streek gebouwde wonin gen bedraagt dus V2 pCt. van het totaal in ons land gebouwde wonin gen. Dus zeker zoveel als elders in ons land, ondanks het feit dat de streek voor aanvoer enz. zeer moei lijk is gelegen. Het gaat hier niet zoals in grote steden met grote com plexen tegelijk. Hier mag over een topprestatie worden gesproken, die in de eerste plaats is te danken aan de goede samenwerking die tussen de gemeentebesturen bestaat, maar daarnaast zeker ook aan de Centr. Techn. Dienst, met aan het hoofd de heer v. Loetien. Als men nu in de streek komt en vergelijkt de toestand met die van vlak na de oorlog, dan valt er flin ke Voorilitgang te bespeuren. Als het tempo, waarmede de opbouw heeft plaatsgehad, wordt volgehouden, dan gelooft spr. dat de streek zeer spoe dig weer een normaal aspect zal krij gen. Men heeft hier een streekplan en een welstandstoezicht en is daar door ver voor bij het overige ge deelte van de provincie Noord-Bra bant. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat hij spoedig de lOOOie woning in de streek, die steeds zijn belangstelling had, in gebruik zalmo gen stellen. Burgermeester Blok' vain Allmkerk sprak als Voorzitter van de Centr. Techn. Dienst en brengt dank voor de lof die deze dienst is toegezwaadi, is dankbaar dat de heer Bolsius heef t gezegd, dat zijin hart naar dezie streek trekt, en waaraan het zieker ook te danken is, dat van de heer Bolsius steeds de grootst mogelijke mede werking werd ontvangen. Hij brengt hem voor deze medewerking, ook namens zijn collega's, hartelijk dank. Hij wenst in het bijzonder de ge meent© Eethen geluk met deze dag. In de gemeente Diussen werden reéds 86, in de gemeente Eethen 85 wo ningen gebouwd, niettegenstaande de ze gemeente zwaarder was getrof fen, waar evtenwiel tegenover staat dat de gemeente Eethen kleiner is dan de gemeente Dossen. Naast enige boerderijen, die buiten de gewone woningen vallen, is dan in het gebied aan 500 gezinnen onderdak verschaft. Men is daarvoor zeer dankbaar, doch niet tevreden gaarne zouden de ge meentebesturen nog mieter woningen bouwen, waïit in verschillende ge- mieenten is de woningnood nog groot. Hij wenst de fam. de Graaff geluk met 't nieuwe pand, dat juist 't 500e mocht zijn. Spr. is overtuigd, dat de heer Bolsius allies zal doen, om ontheffing te krijgen van de voor de streek zo bezwarende nieuwe re geling, waardoor haar slechts weinig nieuwe woningen zijn toegewezen. Men zou zeker nog niet zover zijn gekomen, als men niet o,p diens me dewerking en die van de C.T.Di. had kunnen 'rekenen. Hij brengt deze laat ste, in het bijzonder de heer v. Loe- nen en zijn ambtenaren, dank voor die roedewerking. De streek is nog steeds geisoleerd', naast woningen heeft zij ook grote behoefte aan een brugverbinding over de Merwede, eerst als deze er is, ziali er gelegen heid tot ontplooiing komen. Hij hoopt dat de belangstelling der hogere au toriteiten op deze' streek gevestigd zal 'biijven. Onderhouden van be staande woningen acht spr. oiok van groot belang, daarom is huurverhoging een eerste eis en acht hij een vtr- hoging van 15 pet. te gering. Spr< roemde de samiénwerking in de streek en sprak de hoop uit, dat spoedig de 1 oooste woning in gebruik gesteld zal mogen worden. Burgemeester V. d. Schans diank- te Ir. "Bolsius en bracht hem dan'k voor zijn nauwgezette rechtvaardig heid. Hij hoopt van "deze nog veel prettige boodschappen te mogen krij gen. Spr. brengt hulde aan die C- T.D., had de streek daarover niet beschikt, dan zou miein thans zeker nog niet tot de 500ste wohing boe zijn geweest. Over de 100ste wohing, die eveneens in de gemieenté Eéthén werd gebouwd, is geen drukte ge- maakt, omdat men bang was, dat hierdoor naijver zou ontstaan In 1945 waren in Eethen 200 gezinnen dak loos, thans zien nog vebe gezinnen reikhalzend naar een woning uit. Hij brengt dank aan de collega's uit het Land van Heusden èn Altena, die door hun aanwezigheid hun belang stelling tonen. Burgemeester Oder- kerk uit Dussen is door bijzondere omstandigheden verhinderd aanwezig te zijn, doch spr. is overtuigd, dat deze met zijn gedachten eveneens op deze. plaats is. Spr. roemt de on derlinge samenwerking en noemt dl® uitstekend. Hij! brengt djgnk aan Bur gemeester Blok voor diens gelukwen sen, aan de architect en dé" aanne mers der woning en wenst dleze geluk rnlet WjAt zij1 tot stand hebben ge bracht. Hij yven$t de familie de Graaff geliuk mlet hun nieuiwe pand, waarvoor zij zich zoizeer hebben in gespannen en overhandigd dleze hiet besluit v,an Bi. en W. om de; woning te miogein betrekken en spreekt de hoop uit, dat zij dleze woning nog vel© jaren zal' mbgeift bewonen. Die heer A. de Graaff vöelt zich gelukkig, dat het thans zover' is dat hij 'zijn nieuwe woning kan betrek ken. Hij dankt Ir. Bolsius, het college van Bi. en W., de heter v. Loeinen en zijn ambtenaren, de architect en dte aannemers voor hun medewerking en alle belangstellenden voor hun aan wezigheid, ook hen die dioor bloe'mlen of telegrammen van hun belangstel ling blijk gaven. De heer v. Loenen van de C.TjD,. dankt die heer Bolsius voiok de hulp en steun, die hij in moeilijke tijdleaj steeds van 'hem- mlocht ondervinden. De volkshuisvesling, oók voor de ge wone man, ligt de heer Bolsius na aan het hart, steeds streefidie deze er naar verbeterde woningen tekrij- Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. Mffiilppi gen voor deze volksklasse. Spr. dankt vo or de vriendelijke wpordien aan rijn adres geuit. Hij diankt de ambtenaren van dc C.T.D>. die hem bij rijn werk terzijde stonden voor dé verleende medewerking en hoopt en vertrouwt, dat hij daarop iri de toekomlst zal kunnen blijven rekenen. Hij is blij aan de wederopbouw van deze streek te mogen medewer ken, wenst de familie de Graaff ge luk met hun nieuwe pand, brengt hulde aan architect én aannemers en wenst tevens het gemeentebestuur geluk. De heer E. de Goede, directeur van de Stichting ter bevordering van dn Welvaart in het Land v. Heusden en Altena biedt eveneens zijn geluk wensen aan en kan met blijdschap uit de gebeurtenis van vandaag con stateren, dat de streek na die oorlog is vooruitgegaan. Tot slot van de middag dankte Bur gemeester v. d. Schans nog alle aan wezigen, de pers, die in een aantal verslaggevers was vertegenwoordigd, Inzonderheid dankte hij het vrouwe lijke gedeelte van de familie de Graaff voor het hartelijk en gulle onthaal en besloot met de wens, dat in de streek spoedig de 1000ste woning in gebruik gestekl zal mogen worden. HEUSDEN De penningmeester der Gez. Middenstandsverenigingen deelt mee, dat er nog enkele geldige bonnetjes van de Zomeractie 1950 niet inge wisseld zijn. Dit kan alsnog geschieden voor a.s. Zaterdag. Na die datum zijn ze vervallen. Naar wij vernemen worden Zondag 9 Juli alhier weder de jaar lijkse Brabantse zeilwedstrijden ge houden. AALST Dis. Warmoltz alhier, heeft be dankt voor het beroep naar Eist (vac. Dis, van Galen). ALMKERK Op de j.l. te 's Hiertogieinbosch gehouden keuring vqor die lichting 1951, werden n personen goed- en 2 afgekeurd. Op Zaterdag 8 Juli a.s, hoopt het Herv. kerkkoor alhier, onder lei ding van dte heer Boniefaas, deel te nemen aan het zangersfeest, dat in Genderen zal worden gehouden. BOMMELERWAARD. Het raadsel van de spoorloze verdwijning van millioenen veldmui zen in de Bomlmelerwaard, de Be tuwe, de Tielerwaard en de Oost- Brabantse Maaskant is thans opge lost. Het ondergrondse leger veldmui zen dat verleden jaar op zulk een ontzettende wijze huis heeft gehou den in onze nationale graanoogst, is door een epidemie bij tienduizenden gelijk uitgeroeid. Op de kalkarmle en onvoldoende organisch bemeste gronden van dleze gebieden, groeit volgens de deskundigen, bij een een zijdige bemesting met kunstmest, een voor mens en dier zeer verzwakkend voedsel. Weliswaar rijn de viltige graszoden c|p deze stugge gronden ideaal voor de veldmuizen om er hun gangen en uesien te bouwen, maar de mui zen die er niets anders dan anharrooj- nisch voedsel kunnen vinden, ver liezen hierdoor geleidelijk hun weer stand tegen ziekten. Ooor dit mas saal optredend gebrek verwekt die parasiet, die rij ook in gezonde staat bij zich dragen, een epidemie en ster ven de muizen in groten getale. In de Noord-Oiost-polder blieek na een uitgebreid onderzoek, dat deze scha delijke knaagdieren voor het groot ste deel stierven aan een longziekte. CAPELLE Donderdag werd alhier de nieuwe Christelijke Landbouw Huis houdschool op feestelijke wijze ge opend. Plaatsgebrek noopt ons het verslag hiervan tot het volgend nummer te doen overstaan. HANK. Zoals bekend hebben drie plaats genoten bij Kon. Besluit van 14 Die- cember 1949 een onderscheiding toeh gewezen gekregen vooir hun aandeel in het verzet. Het waren 1de heren Ad. van Velthoven, die zich de Bron zen Leeuw zag toegekend, alsméde de heren Frans Hanegraaf en Peter van Balkoro, die beidiein het kruis van verdienste pritvinigen. Thans ontvingen deze drie het be richt, dat Zij Jieden Maandag om! 2 uur aanwezig moeten zijin in de Rid derzaal te 's Gravenhage, waar dte onderscheidingen door Z.K.H. Prips Biernhard officieel zullen worden uit gereikt. KERKWIJK. Cand. C. v. d. Bosch hoopt op 9 Juli intrede te doen, na beves tiging door Ds. P. J. v. Galen te Brakel. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Ook voor het Land van Heus den en. Altena is het van uitermate groot belang, dat iedereen weet dat er in Gorjnchem een Christelijk Bu- reu voor School- en Beroepskeuze gevestigd is, dat rechtstreeks staat onder het Psychologisch Laborato rium van Dir. J. Waterink te AmF sterdam. De leiding hiervan berust bij de heer J. Kuipers, hoofd der R.L.Oj school. Dit bureau is reeds in wer king en ieder die een betrouwbaar advies wenst over de te kiezen school of het beroep van rijn kinderen, wordt ten ^eerste aangeraden zich mtet dit bureu in verbinding te stel len. Dit kan veel teleurstellingen voor het latere leven voorkomen. MEEUWEN Dinsdag a.s., dies avonds pim half acht hoopt voor de Ger. Gem. op te treden, Dis. van Dam van Wer kendam. RIJSWIJK Zoals we de vórige mlaal mie1- dedeelden, hoopt oiok dit jaar de Herv. J.V. een uitstapje te maken iMjen gaat in de allereerste pllaajts nhar de grote tentoonstelling „Ahoy" te Rotterdam. Verder' zulten één of meerclere badplaatsen worden bezocht en een kijkje worden genomen Mj de sluizen te IJmuidten. Het belooft dus een interessant reisje te worden. Zaterdag 10 Juni hield deP. V. „Altenhbode" een wedvlucht vanaf Moyon. Afstand 285 km. De uitslag was als volgt: Di. Otta- va-nger 1, 11, 13, 28; A. C. Viveen 2, 4; M. Duister 3, 5, 8, 10, 14, 2,4 P. Honooiop 6; Goem|aat-Vos 7, 9, 18, J. v. Straten 12, 23; A. v, Loon 15, 27; ML Groeneveld 16; P. Wes ter laken 17; G. v. Balïtegooijen 19, 21; W. ML v. Straten 22A. Ver beek Azn. 25; P. de Joode 26. VEEN Het bekende' oafé „Het Neus je van de Zalm", is bij toeslag ver kocht aan A. Tanktens te Andel voor f 9800.—. J. Timmermans had het onge: luk ,bij het over eein sloot springen, zijn been te breken. Opname in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. WIJK EN AALBURG Woensdag 14 Juini zijn in de vergadering tot oprichting van een reisvereniging, met het doel een te genbezoek aan onze Zwitserse gas ten te brengen, tot voorlopige co- mitéJeden Aangewezen: Burgemeester C. J. B. Landweer, voorzitterT. van Loon, secretaris; E. de Graaff, penningmeesterZr. de Vries, A. Mabelis, W. A. Schouten, T. van Kley, C. van Loon en H. G. Vos. Aanmelding tot deelname kan tot 15 Juli geschieden bij E. de Graaff Voorrang genieten ledfen der muziek vereniging en rij die Zwitserse gas ten hebben gehuisvest. NIEUWSBLAD Uitgave: Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J, H< ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no, 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur 5 EEUWEN KALVERSTRAAT INaAMSTERDAM, Ontmoeting in de Damstad op de Dam tussen moderne leden der M. P. en de stadswacht uit de 15de eeuw. één op niets I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1