Raadsvergadering EETHEN Twee slankkledende mantelcostuums op Donderdag 15 Juni des n.m. 7.30 uur. Voorzitter: Ed.Acbtb. Heer D. A. V. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De Ambtenaar ter Secretarie v. d. Meijden leest de notulen Ider vorige vérg^Iering die worden vastgesteld'. Ingekomen stukkien: Verzoek van de heer Wallaert te Heesbieen om ingevolge art. 13 der L'.O.-wet een bijdrage te miogen ont vangen in de kosten, die hij moet ma ken, voor het doen 'bezoeken door zijn kinderen van de school te Gen- deren. Op voorstel van B. en !Wi. wordt besloten als gebruikelijk, een bedrag van fl,per week per kind en per rijwiel beschikbaar te stellen. Verzoek van het Bestuur voor Chr. Nat. Onderwijs te Meeuwen om een bedrag van ruim f762,beschikbaar te willlen stellen voor aanschaffing van materiaal voor "het onderwijs in lichamelijke oefening. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. over deze aanvraag het advies van de Inspecteur voor het Lager onderwijs hebben ingewonnen, deze keurt de aanvraag goed tot een be drag groot f758,80, zodat het college tot dit bedrag aan het verzoek wil voldoen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Een later verzoek van hetzelfde schoolbestuur om een bedrag be schikbaar te willen stellen, voor de aanschaffing van een vlag en een schuif ladder. Op voorstel van B. en W. wordt besloten hierover eerst het advies van de Inspecteur voor het L. O. in te winnen. De Voorzitter deelt vervolgens mie- de dat door de Minister van Volks huisvesting en Wederopbouw een verordening in het leven is geroepen om advies uit te brengen over klach ten, die worden ingediend, de we deropbouw betreffende. In deze com missie zijn benoemd, de Hoofd-Inge- nieur, directeur van de Wederop bouw Bolsius, als diens plaatsvervan ger Mr. v. d. Heyden, A. L. de Graaff te Meeuwen, als diens plaatsvervan ger de heer E. G. v. d. Beek te Gen- deren en G. P. Villepart, en als Grens plaatsvervanger Mr. P. C. J. Kruger. Ipgekomen is verder een be zwaarschrift tegen zijn aanslag in de straatbelasting Idoor de Bie te Sprang, aangezien zijn perceel niet aan de openbare wieg is gelegen. Op dit verzoek wordt afwijzend beschikt aangezien practischi alle percelen op de openbare weg uit wegen. Aanvraag van de muziekvereniging „Excelsior te Genderen om subsidie. In haar aanvraag stelt de vereni ging subsidieverlening als volgt te bepaleneen vereniging die in de 4e afdeling uitkomt f 25,in, de 3de afd. f50,— in de Se afd. f75, in de le afd. f 100,in de afd. Uitmuntendheid f150,in de ere- afd. f200,- en in de Superieure afid. f300.—. B. en W. stellen voor een subsidie te verlenen, waarvoor de eerste drie bedragen worden overgenomen. V oor de le en verdere afdelingen zou het college het bedrag willen stellen op f 100,—. De heer Donken vraagt of het wel juist is een regeling in deze zin te treffen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de gedachte wel sympathiek vinden pmdat er een stimulans voor de ver enigingen in schuilt om te trachten op een hoger peil te komen. De heer 'Donken vreest dat als men hiermede begint, ook andere verenigingen bij de gemeente zullen aankloppen. De Voorzitter meent dat muziek verenigingen in een gemeente een uitzonderlijke positie innemen en zou als voorwaarde voor het verle nen van een subsidie willen stellen, dat de vereniging bij de verjaardag van H. M. de Koningin of andere bijzoudere gelegenheden, de ingeze tenen laat genieten van een gratis concert. Aan het bestaan van een muziekvereniging in een gemeente lig gen grote belangen ten grondslag en een dergelijke vereniging, vooral in de tegenwoordige tijd in stand te houden kost veel geld en is duur. De heer Gouda meent dat dit ze ker geldt voor een kleine vereniging, die pias begint, een oudere vereniging kan zich meestal beter bedruipen, dan zo een. De heer Prinse zou het verzoek willen aanhouden, hij kan zich met het voorstel van B. en W,. niet ver enigen en vreest, dat ook zangvere nigingen om subsidie zullen aanklop pen. Spr. zag liever een vast bedrag aangegeven. De voorwaarde voorliet geven van een concert acht hij wel goed, doch zou idit dan niet alleen willen doen gelden voor de plaats waar de vereniging gevestigd is. De Voorzitter zegt dat dit zal moe ten geschieden op de plaats, die door B. en W. wordt aangewezen. De heer Prinse mieent dat de subsidie die aan een zangvereniging h.v. 50 pCt. lager zou kunnen liggen dan die voor een muziekvereniging. De beer Gouda meent, dat een vereniging door het verliezen van een paar goede krachten, soms in eens een paar afdelingen lager zóu moeten uitkomen. De heer Donken gelooft niet, dat het verschil in het bedrag der subsi die een stimulans zal vormen voor de leden om hun best te doen, zon der subsidie zullen zij dit ook wel doen. Spr. zou willen voorstellen een vast bedrag b.v. van f50,als sub sidie vast te stellen. De Voorzitter acht aanhouden zo als de heer Prinse voorstelt, niet nodig. B. en W. hebben het verzoek behoorlijk overwogen. De heer v. d. Heuvel voelt daar ook niet voor. IJij acht het jplicht van het gemeentebestuur een muziek vereniging steun te verlenen. Spr. kan zich met het voorstel van B. en W. goed verenigen omdat er een sti mulans in schuilt voor de verenigin gen om zich omhoog te wierken. Het publiek hoort ook liever goede, dan minder goede muziek. De heer G. v. d. Beek 'heeft als wethouder gaarne zijn stem aan het voorstel gegeven, omdat hij! meent, dat er een prikkel moet zijn, voor de verenigingen om hun best te doen en te trachten in een hogere afde ling te komen. De kunst wordt daar door bevorderd en dit moet men zo goed mogelijk doen. Als er gezegd wordt, dat een vereniging die pas begint, het vaak moeilijker heeft dan een vereniging die lang biestaa^, kan dit wel waar zijn, doch meestal is het toch zó, dat bij de oprichting, veel actie naar voren komt en er ook wel veel medewerking wordt ondervonden. Spr. heeft dit bij on dervinding. Er is ook gesproken, dat men probeert van de gemeente tie plukken, dit is iets wat niet moet zijn. De vereniging moet eerst zelf alles doen, wat mogelijk is om zich zelf te bedruipen, eerst daarna moet de hulp van de gemeente worden ingeroepen. De vereniging waarover het hier gaat, heeft veel door de oor log geleden. Aankoop van instrumen ten is zeer kostbaar. De heer Donken verklaart niet te gen subsidieverlening te zijn, alleen de voorgestelde indeling acht hij niet juist. De heer Gouda meent idat de raad voorzichtig moet zijn, het gaat niet om de knikkers, doch om het spel. Spr. voelt meer voor subsidieverle ning naar behoefte. De Voorzitter acht het voor een vereniging een klein kunstje aan te tonen, dat zij subsidie nodig heeft. De heer Donken is het daarmede eens, bovendien die ene vereniging is zuinig, een andere is royaal. De heer Gouda is het met wethouder G. v. d. Beek eens, als deze zegt, dat de vereniging eerst al les moet doen om zichzelf te helpen, doch heeft zij werkelijk subsidie no dig dan zou hij ze ook in eens goed willen helpen. Men moet voor sub sidieverlening geen vast schema vast stellen. Heeft ieen vereniging g>eien subsidie nodig, zou hij die ook niet verlenen. De lieer v. Andel gelooft dat, als men met subsidieverlening begint, er het einde niet van is te zien. Heeft een vereniging geld nodig, dan wordt een bazar georganiseerd, waaraan de gehete gemeente meewerkt. Als an dere ve. enigingen met eenzelfde ver zoek komen zal men die niet kun nen afwijzen. De Voorzitter blijft van mening dat een muziekvereniging niet gelijk is te stellen me': een zangvereniging. Muziekverenigingen genieten vrij al gemeen subsidie, 'met zangverenigin gen komt dat slechts sporadisch voor. De heer Prinse is van mening dat een vereniging in een lagere afdeling evenveel moeite moet doen om in een hogere afdeling te komen, dan eien vereniging in de hogere afdelin gen, waarom dan verschil gesmaakt in de subsidieverlening. Het voorstel van B. en W. wordt hierop m stemming gebracht en ver worpen met 4 tegen 3 stemmen, de beide wethouders en de ihieier v. d. Heuvel stemden voor, die andere he ren tegen. De heer Donken blijft bij zijn voor stel om de muziekvereniging een vast bedrag van f 50,als subsidie toe te kennen, welk voorstel door de heer v. d. Heuvel wordt ondersteund. De heer Gouda zou de vereniging beter willen hielpen, heeft zij1 werke lijk moeilijkheden, zou hij ze voor eens goed willen helpen, desnoods met f300, Het voorstel Donken hierop in stemming gebracht, wordt met op één na algemene stemmen aangeno men. De heer Gouda stemde tegen, deze acht het bedrag te laag. De Voorzitter zegt dat dit besluit ook voor de andere muziekvereniging in de gemeente geldt, waarmede die raad accoord gaat. De Voorzitter zegt dat in de vorige raadsvergadering werd besloten van de provincie een stukje weg te Meeu wen over te nemen, tegen f 1, Deze wil thans overdragen zonder betaling, vandaar idat B. en W. voor stellen het genomen raadsbesluit in te trekken. Wordt aldus besloten. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de gemeentebegroting door Ged. St. is goedgekeurd, hoewel deze nog een paar administratieve opmerkin gen had, aan welke opmerkingen zal worden voldaan, zal worden voldaan. Gisteren is een verzoek ingekomen van het Bestuur van de School met de Bijbel te Genderen, waarin dit subsidie vraagt voor een op te rich ten kleuterschool, waarvoor een 30- lal leerlingen zijn opgegeven. Uit de bijgevoegde toelichting bljjkt dat f780 aan schoolgelden en nog f 154 uit andere hoofde zal worden ontvangen, hiertegenover staan f 1400 aan uitga ven. Het bestuur vraagt voor 1950— 1951, de school zal 1 Sept. a.s. aan vangen, een subsidie van f450. Het bestuur krijgt de beschikking over de consistorie van de v.m. ou de Geref. Kerk, als localiteit. B. en W. stellen voor het verzoek in te wil ligen. De heer Donken vraagt of het wel juist is dat de gemeente het gehele tekort bijpast. De Voorzitter meient, dat niet ge zegd kan worden dat de vereniging zich slecht houdt. De heer v. Andel had verwacht, dat er wel meer dan 30 kinderen opgegeven zouden zijn. De heer v. d. Heuvel verwacht dat dit als die school er eenmaal is, ook wel het geval zal zijn en het aantal leerlingen belangrijk zal toenemen. De heer Donken meent dat ook uit andere delen der gemeente een zelfde verzoek kan komen. De Voorzitter gelooft niet, dat dit spoedig zal gebeuren, in andere de len der gemeente ligt de toestand voor de oprichting van een dergelij ke school veel moeilijker. De heer Donken vraagt of de sub sidie voor 1 jaar wordt gevraagd, waarop de Voorzitter antwoordt, dat zulks wel het geval is, maar dat, als men nu met subsidiëering begint men zich ook voor de toekomst bindt. De heer v. d. Heuvel verwacht in de toekomst ook wel een rijkssubsi die voor kleuterscholen. De Voorzitter gelooft dat deze in de toekomst wel zal worden ver leend. De heer Donken acht het bedrag van f450 aan de hoge kant en zou het willen halveren. De Voorzitter gelooft dat men dan evengoed gèen subsidie kan verlenen, want dan komt er van die oprichting niets. Als de gemeente wil mee wier ken, moet zij ook het bedrag van f 450 geven. Om zich voor eventuele latere aanvragen op een vasteren grondslag te plaatsen zou men kun nen besluiten tot het verlenen van een bedrag van f15,per leerling. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt met op één na algemene s tem men aangenomen. De heer Donken stemde tegen. Besloten wordt de kasgeldlening groot f 100,000 die binnenkort af loopt weer met 1 jaar tie verlengen. De aangegane kasgeld leningen groot f 14,000 en f 17,000 zullen worden omgezet in een vaste lening. De Bank van de Vereniging van Ned. Gemeenten is bereid het bedrag tie verstrekken. De gemeentebegrotingen voor 1949 'en die voor 1950 worden ^gewijzigd, overeenkomstig de voorstellen van B. en W. "Op de in de vorige vergadering vastgestelde legesverordening zijn door Ged. 'St. een paar opmerkin gen gemaakt. Besloten wordt aan de geopperde bezwaren te voldoen. Verder wordt besloten de verorde ning op de s£raatbelasiting voor 1950, vast te stellen zoals dit voor het jaar 1949 het geval is geweest, op hetzelfde vast te stellen als voor het jaar 1949 het geval is geweest. Voorstel van B. en W. om de nood- leiding van het electrisch net nabij de korenmolen te Meeuwen te doen vervangen door een definitieve lei ding. De Voorzitter schorst voor dit punt de openbare vergadering. Na herope ning besluit de raad overeenkomstig dit voorstel, met deze bepaling dat nader zaï worden bezien of de kos ten van deze verandering zullen wor den bestreden met een directe bij drage van de belanghebbenden of dat daarvoor een baatbelasting in het leven zal worden geroepen. B. en W. worden gemachtigd plan nen te beramen tot verplaatsing van de noodwoning, die thans staat op een terrein van de familie v. d. Beek te Genderen, aangezien dezie slechts voor een tijdperk van 5 jaren ver gunning voor deze plaatsing had ver leend. De huur van de onder wijzers wo ning te Drongelen. wordt vastgesteld op f360 per jaar, exclusief water. De Voorzitter deelt mede dat men op 't ogenblik in de gemeente bezig is niet het ophalen van huisvuil. B. en W. kunnen evenwel nog iniet zeg- Vele malen noren wij gezette dames klagen, dat er nu altijd alleen maar modellen in de bladen voorkomen voor de slanke vrouw en dat zij altijd zelf hun patronen moeten ma ken, hetgeen juist voor zwaardere figuren zeer veel vakkennis vereist. Omdat er echter tegenwoordig meer dames zijn met een grote naat dan met de zo begeerde slanke lijn, hebben wij ons ditmaal beijverd om voor deze dames twee speciaal ontworpen mantel costuums te geven. Ze zijn zeer slankkledend en geven het behaaglijke gevoel aan de draagsters, er goed uit te zien en er wat slanker in te lijken. Het is natuurlijk slechts schijn, maar toch.... K 3704/3. In dit getailleerde mantelpakje zit een prachtige lijn, die zeer slank afkleedt. De rok is recht, met alleen middenachter een platte plooi. Het jasje, dat met drie knopen sluit en van een r everskraag je is voorzien, is sterk getailleerd en heeft een van voren af gerond schootje. De schuin opgezette zakjes hebben flinke zakkleppen. Natuurlijk kunnen we er ook loze zakjes van maken; misschien is dat zelfs beter, omdat wr er anders on willekeurig een zakdoek in stoppen. Beno digd voor 108 cm. bovenwijdte ongeveer 3 m. stof van 140 cm. breedte. K 3705/3. Ook dit mantelpakje is voor minder slanke figuren uiterst geschikt. Het kraagloze jasje wordt met drie knopen gesloten. Het rokje is zesbaans. Benodigd voor 112 cm. bovenwijdte ongeveer 2.50 m. stof van 140 cm. breedte. De knippatronen van deze modellen zijn f 0,95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, verkrijgbaar. K 3704/3 is verkrijgbaar voor 100, 108 en 116 cm. bovenwijdte. K 3705/3 voor 104, 112 en 118 cm. bovenwijdte. De. modellen zijn overgenomen uit Bella, Het Nieuwe Modeblad Enkele werken van Dr. A. Trouwt „Tien voor acht", een serie dagopenin gen voor de V.P.R.O. geb. f 4.25. „Het Onaantastbare", overpeinzingen tot ver dieping en versterking van het gods dienstig leven, geb. f 6.90. „Het Kata- strofale", voor hen die belast zijn met zielszorg predikanten, artsen en op voeders, geb. f 5.50. Deze werken kunnen worden besteld in de Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Telef. 19§ Heusden gen, wat de kosten zullen worden, daarom zouden zij de vaststelling van een verordening nog even wil len aanhouden, om meer gegevens te verkrijgen. De heer Gouda vraagt wat in de toekomst Se bedoeling is. De Voorzitter antwoordt dat men het huisvuil ééns in de maand zou willen doen ophalen. De heer Gouda acht dit te weinig en gelooft dat als men het eens per week of om de 14 dagen zou doen, dit niet veel meer zal kosten, omdat men dan veel spoediger gereed is. De Voorzitter zoiu dezie kwestie nog ewein willlen afzien. Wanneer er ■echter ingezetenen zijn die: miet gro- te partijen vuil zitten, zioiui spfr. gaar ne zien, dat dit niet werd gebracht op een plaats waar mlein het miëti graag wil zien, doch dat de gemeente er dan kennis van wordt gegeven, die het zal doen weghalen oud het te doen storten in de wiel bij de woning van wethouder Vos, die daarvoor toestemming heeft verleend. Die Voorzitter zegt, 'dat aan de sdhool te Eethein dringend behoefte bestaat aan een bergruimte vooir ma teriaal, met niet al' te grote kosten is deze te makten. Met algemene stemmen wordt be sloten hiertoe over te gaan. Eveii)- eens tot garantievertklaring van de geldlening groot f7500.ten behoe ve van de bouw der woning van de Pauw te Hieeslbeen. De bouwverordening wordt gtewiji- zigd in dien zin, dat voortaan de hoogte der vertrekken inplaats van 2.70 M. als tot heden op 2.60 Mi zal worden gesteld. Dit naar aanlei ding van een verzoek van de Clenitir. Techn. Dienst. Die Voorzitter deelt tenslotte nog mede, dat morgenmiddag 2.30 uur te Meeuwen door die Hpofd-Ingen. Di recteur der Volkshuisvesting de 500ste gebouwde woning na de bevrijiding in het Land van Hieusden en Alte- na, in gebruik zal worden overge dragen, waarbij spr. die lledten van die: raad uitnodigt. Rondvraag. De heer v. Aaide! vraagt of er al! iets beklemd is, omtrent de weg verbe tering de Dirongelen. Die Voorzitter gelooft, dat mlen hiermede dicht nabij het einde der onderhandelingen geraakt. Wat die voor B Broek betrieft, verwacht spr. dat de C.T.D. de eerstvolgende maan den de plannen daarvoor zal uitwer ken. Die heer Prinse zegt, dat de bouw van de armeinhuiswomingien onder het oog zou woéden gezien, hoe staalt het daarmeidtei. De Voorzitter antwoordt, dat mlen daarover nog niet voor die volle 100 pet. tot overeenstemming is geko men, er zou zeker vetel voor zijn alls deze woningen op een andere plaats kónden worden gebouwd. De heer Prinse vraagt hoe ,of het staat miet de benoèimiing van een on derwijzeres te Bi.-Broek. Die Voorzitter antwoordt, dat deze miet 1 Juli a.s. in functie treedt. Die heer Prinse wijst verder nog op de afwezigheid van water op de Hill. Als er brand uitbreekt kan de handspuit, en de motorspuit uit Gen deren zeker, wel thuis blijven, in minder dan een ogenblik zit men zonder water. Nu de waterleiding niet wordt doorgelegd, zal' het nodig zijn, mieent spr., dat e|r iets gedaan wordt, b.v. aanbrengen in die sloot van eein putring en het waterschap verzoeken om de sloten te doen op- De Voorzitter hoopt ,dat die wa terleiding ook daar toch nog zal1 wor den aangelegd. Hij wil echter onder ogen zien, wat er gedaan kan wor den om de toestand te verbeteren. De heer Gouda vraagt of het niet mogelijk is, dat die raadsleden in belangrijke gevallen, zoals nu b.v. met de subsidieverlening aan de muziek verenigingen, voraf het praeadvies van B. en W. hiervoor thuis, krijgen. De Voorzitter hiteient, dat zulks in dit geval wel had' gekund, maar de vraag blijft altijd, wat .is, belangrijk. Bovendi.en kunnen die raadsleden de stukken komen inzien em zich dus van tevoren op de hoogste steilten. Die heer Donkern vraagt of er al iets nader be!kend' is omtrent de Drongelense dijk. D:e Voorzitter ztegt, dat vaststaat dat die afgraving zal gebeuren, deze is in heit Wetieropbouwplan opge nomen. 1 roo KSjos/i roy.rriJrt-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 4