voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Oorlog in Korea* CLAUDIA ait owe Stadhuis 1 te Jtensden Boekhandel Firma L. J. VEERMAN - telef. 19 - HEUSDEN No. 6782 Donderdag 29 Juni 1950 Neem mee op reis! Und van alteka Dl Eenjarige melkgeiten: 2. A. v. Ooijen, 3. G. Loef, 4. H. v. Veen. FOTOKAARTEN Firma L. J. Veerman, Heusden Sinds Zondagnacht 4 uur is er tussen Noord- en Zuid-Kjorea oorlog. In de loop van Ztondiag heeft Amies rika Trygve Lie, de Secretaris-Gene raal van de Veiligheidsraad, verzocht deze rafid onmiddellijk bijeen te roer pen. Öm 7 uur Zondagavond kwam deze bijeen én beslooit met o stemmen voor jen 'één onthouding (J©ego-Sla- vië) aan Noord-Korea te bevelen al le troepen terug te trekken op de' 38ste breedtegraad (de grens tussen Noord- en Zuid-Korea), terwijl aan de commissie van 'dé Verenigde Na ties werd opgedragen toe te zieiï, dat dit bevel wordt nageleefd. Enkele uren later kwam het bericht, dat Amerika aan Generaal Mac Arthur opdracht had gegeven, alle beschikt bare wapenhulp met spoed van Ja pan naar Zuid-Korea te zienden, ten einde een inval van de communisti sche Volksrepubliek' van Noord-Korea af te slaan. President Truman die op een korte vacantiereis was, is met spoed naar Washington teruggekeerd,, terwijl de Amerikaanse stafchefs reeds Zondag avond in een vergadering bijeen kwa men. Uit de binnenkomende berichten blijkt, dat men hier met een lang vooraf beraamde aanval van het com munistische Noord-Korea op het de mocratische Zuid-Korea te doen heeft. De militaire macht van Noord - Korea is opgebouwd door Rusland. In Zuid-Korea was men nog slechts toe aan. de voorbereidende maatrege len. van een militaire macht onder leiding van 500 Amerikaanse des kundigen. De eerste gevechten verliepen on gunstig voor Zuid-Korea. Latere be richten melden van tegenaan vallen door de Zuid-Koreaanse troepen. Amerikaanse burgers worden uit Z. Korea geëvacueerd naar Japan, waar- 'bii de burgervliegtuigen voortdurend worden begeleid door Amerikaan se jachtvliegtuigen, die volgens be richten èen 5-tal Noard-Kpreaansie vliegtuigen boven Seoel, de hoofd stad van Zuid-Koriea, hebben neer geschoten. President Truman hééft een waar schuwing gericht tot de republiek Noord-Korea, waarin hij er op wijst, dat de regering van de Verenigde Statiën dergelijke bedreigingen van de wereldvrede zeer érnstig- opvat en dat landen, die bij de U1NO zijn aange sloten en deze organisatie steunen, niet kunnen gedogen dat de bepalin gen van het ÜNO-handvest opzettelijk geschonden worden. Dinsdagavond kwam de Veilig heidsraad opnieuw bijeen. De Ameri kaanse delegatie had een resolutie in gediend, waarbij Noord-Korea werd beschuldigd van vredebreuk en waar in werd aangedrongen tot hulpverle ning aan Zuid-Korea. Deze resolutie werd met 7 stem- mpn voor en een tegen, die vin Joego-Slavië, aangenomen. Ejgypteen India hadden zich van medestemmen onthouden, omdat de afgevaardigden van deze landen nog geen instructies van hun regeringen hadden. In, de schorsing van 5 uren van dé verga dering, konden deze afgevaardigden geen contact met hun regeringen krij gen. Rusland was op de vergadering niet tegenwoordig. Dé Amerikaanse regering heeft de Russische regering verzocht, haar in vloed aan te wenden hij de regering van Noord-Korea, om' een einde aan de vijandelijkheden te maken. De Amerikaanse luchtmacht en zeéstrijdkrachten zijn in actie geko men en verlenen steuin aan Z,-Korea. Amerikaanse vliegtuigen helpen de Zuid-Koreaanse troepen bij hun ge ve chten langs de grens. iMet grote spanning volgt de gehele wereld het verdere verloop en vraagt zich angstig af, zal deze oiorllog de in zet 'betekenen van de reeds lang ge vreesde derde wereldoorlog HEUSDEN Evenals vorig jaar, wordt nok dit jaar weer door het „Verbond Vei lig Verkeer" een actie gevoerd, waarbij theoretische voorlichting in het verkieer wordt gegeven. Daarnaast zullen voor de jeugd ook practische oefeningen worden gehouden. De ac tie van dit jaar hééft plaats onder het motto van" de 4 o's n.l. die van Onwetendheid', Onoplettendheid, On voorzichtigheid en Onwellé vehalheid o, 0, o, o dat kan niet langer zo Een ieder zal het hiermede eens zijn als men weet ,dat jaarlijks 50.000 verkeersongevallen met iöooo slacht offers plaats vinden. De actie wordt gevoerd vari 26 Juni t.m. 1 Juli In onze gemeente wordt deze van daag gehouden voor de hoogste klas sen der diverse scholen, waarbij de rijkspolitie ter plaatse en de heer Scbellekens alhier, consul van het Verbond voior Veilig Verkeer, hun medewerking verlenen. Van 910 uur zal door dé leerlingen van de open'b. lagere school1 een proeve van bekwaamheid in het verkeer worden, afgelegd, van 10—12 uur voor de leerlingen van de R.K. Meisjesschool en nam. 2 uur door die van de R.K. Jongensschool alhier en de leerlingen van de R.K. Bijzondére school in Herpt. De heer Schel! ekens zal aan die leerlingen ,>die met goed gevoillg de proef hébben doorstaan, een getuig schrift uitreiken. Leden van de bei de middenstandsverenigmgein stelden voor dit doel ook een aantal prijzen beschikbaar. Aan de actie is ook een rebus verbonden. Om gedurende de zomermaan den niet al te veel uit vorm te ge raken, spelen enkele leden van de damclub een vijfkamp. Maandag j.l. werd in „Central" hiervan reeds de tweede ronde gespeeld, waarvan de uitslagen waren A. Nieuwkoop-C. Bax remise; C. Schaap wint van W. Ne- lis. Ger. Jonker was vrij. De eerste ronde bracht het resul taat: C. Schaap-Ger. Jonker, afgebr. A. Nieuwkoop wint van W. Nelis. Bax vrij. Om het persoonlijk damkam pioenschap speelde A. de Graag in Tilburg zijn 4e partij welke werd gewonnen; er werd gespeeld tegen C. Koppenol, het eerste bord van de Philips Damclub. Dinsdagavond maakte de Heus- dense Fanfare een rondgang door de gemeente, waarbij werd gecollecteerd voior het Anjerfonds. AALST Onder de steeds weer prettig aandoende belangstelling van buurt bewoners, vrienden en verwanten ar riveerde Vrijdag j.l. na volbrachte diensttijd in de tropen soldaat Leen- dert van der Schans, hartelijk ver welkomd door zijn echtgenote en zoontje, dat voor de eerste maai zijn vader kon aanschouwen. De fanfare „Prins Hendrik' 'bracht een serenade waarbii gelijktijdig dé leden van het cemité „"Jongens^ in Indië" tegen woordig waren, die namens de in woners, evenals aan allé reeds eerdér gerepatrieerde militairen, een nieuw rijwiel aanboden. Het wachten is hu nog op de laatste nog overzee veri- toevehde dorpsgenoot, soldaat L. Extalto. Hoofdpijn - Kiespijn Bij de alhier gehouden collecte voor het Ned. Rhode Kruis is f68.68 bijeengebracht. De geitenkeuring, bet jaarlijks hoogtepunt in het bestaan van de fokvereniging te dezer plaatse, is Za terdagmiddag 24 Juni gehouden pp het terrein nabij de weegbrug. Die oe- langsteling was slechts matig, het aantal aangevoerde dieren bedroeg 17, de vereniigingsbok inbegrepen. Volgens het rapport van de jury, die bestond uit de heren Opirtgiessen en van Lopn, terwijl ook de heren Bilik- man, Brouwers en St'eenblik aanwe zig waren vormden vooral! de oudere geiten een goede groep. JSTa een gron dige keuring werden de volgende prijzen toegekend A. Provinciaal Registeria A. van Ooijen, i'b Jobs. Opstelten, 2. E, v. van Biallegooijen, 3. Jac. v. Balie- gooijen. CLAUDIA CLAUDIA EN DAVID CLAUDIA EN HAAR GEZIN B. Plaatselijk Register: 1. A. van Ooijen, 2. G. Dekkers,* 3. 'ML Ver- heij. C. Oudere melkjgeiten: 2. B. van Driel ,2. Hl Keinemans. E Geregistreerde lammeren: 1. G. P. v. Trigt,, 2 J. C.Gijbe. F. Ongeregistreerde lammeren: 1. M. Verheij', 2. M. Verheij. De twee hoogstgeplaatste dieren in groep.. A en de verenigingsbok wier- den voorts aangewezen om op .de iNationale Tentoonstelling, welke in Den Bosch wordt gehouden, 'tegen woordig te zijn. AALST Voor de Ger. Gem. hoopt Zon dag om 9.30 en 6.30 uur, voor te gaan student Cabaret van Rotterdam. BRAKEL Ds. v. Galen hoopt Zondag 27 Augustus afscheid te preken, om Zondag 3 September intrede te doen te Piapendrecht, na bevestigd te zijn door zijn zwager Ds. H. Hiensch van Kampen.' DE WERKEN c.a. De raad dézer gemeente komt heden Donderdagavond om 7 uur in vergadering bijeen. DUSSEN (Hank). Voor het maken van de Ko renstraat alhier was J. d. Klerk te Dordrecht met f 13,069 laagste in- schrij ver. n r 011 u x rijwiel ook UW merk, Onverwoestbaar. 1 1 1 DUSSEN Die Burgemeester dezer ge meente maökt bekend, dat op Zater dag 1 Juli a.s. in heel dé gemeente een coll'llecte zal worden gehouden ten bate van het Anjerfonds, hetwelk ressorteert onder het Prins Bemhard- fonds. Dit fonds hééft tot taak de geestelijke weerbaarheid van ons volk en culturele wederopbouw te steunen door de zelfwerkzaamheid van bet Ned. volk pp hét gebied van weten schap, kunst en cultuur in het alge meen te bevorderen. Het fonds tracht dit te bereiken, door 'het verlenen van financiële steun aan personen en organisaties, vóór al de zodanige arbeid, die de geestelijke weerbaar heid van otis volk kan versterken, zonder op enigerlei wijze de zelfstan digheid der gesteuhde organisaties aan te tasten. Voor deze gemeente kan zodanige hulp voor muziek- en zangverenigin gen, alsmede ook voor organisaties, die zich met wetenschap, kunst, volksi- ontwikkeling en jeugdarbei$ bezig houden ,zeer zeker van nut zijn. Daar om wordt de collecte warm bij de inw oners aanibévolên en de hoop uit gesproken, dat mét gullte hand zal worden gegeven. öet echtpaar Lensvelt-Gorm mers vierde Zondag zijn 40-jarige bruiloft. Tevens viel deze dag samen mét het feit, dat Lensvelt gedurende 50 jaren hét beroep' van shnd uitoe fent waarvan 25 jaren in Dfuissén. Die buurtbewoners hadden zich niet onbetuigd gelaten door hen letterlijk en figuurlijk in de bloemetjiesi te zet ten. 's Avonds bra,dht de fanfare „Wilhelmina" hén een serenade. EETHEN Aanbesteding definitief herstel dec school aan de Prov. wieg alhier, in opdracht van het gemeentebestuur Ingeschreven werd als volgt: H, Redeker, Meeuwen f8275. ML Kramer, Bi.,-Broek f8260.: P. A. Kramer, Genderen f8258. C. Vos, Meeuwen f6425. H. Kleinloog, Genderen f 6390. G. Nieuwkoop, Hteesbeen f6386. GENDEREN 'Vanwege de Chr. Bond van zangverenigingen afd. Noordbrabant, zalop Zaterdag 8 Juli a.s. alhier Rijmen van Tijmen OORLOG IN KOREA. ^„Tien Mei" in Korea! Het Noorden valt aan. Voor zeer héle vuren, Komt 't Zuiden te staan. De oorlogsverklaring, Kwam ietwat te laat! Omdat reeds lïet Noorden, De grens over gaat. En, weder lacht Moskou, Z'n grimmige lacli. Want achter de schermen, Leidt 't Kremlin de slag. Het Zuiden heeft zowat, Aan alles gebrek. Amerika is daar Geweldig in trek. Die levert daar wapens Zo goed en ZO' kwaad Als dat met neutraal zijn Op heden besffeat. De wereld heeft 't oog op Korea gericht Ofschoon het van ons ver Verwijderd nog ligt, We weten 't: Een kruitvat Behoeft maar één vonk, En 'tkomt tol ontploffing, Dat 't luide soms klonk. „Tien Mei*' in Korea, Toont duidelijk aan: De Russische beer "Weet z'n slag goed te slaan. TIJMEN. een Zangersdag werdén gehouden pp een weiland van die Sheer J. G. v. d. Béek, waaraan vele verenigingen bor pen deel t e nemen. Zie voor vérdere mèdédelingen die advertentie volgeridé week in dit blad. HERPT Niet op 17 Juli, zoals abu- siivelijk in ons blad van Maandag! werd vermeld, doch op Zaterdag 1 Juli zal het nieuwe cafée „de Ploeg" van de heer Th. v. Hoorn worden geopend. - Zondag 2 5 Juni hield1 de Lang st ra,a tse Kruisboo'gbond op dé banen van „Al doende leert men" alhier, zijn eerste bondsconcours van dit ja,ar. Die heer v. d. Hout, voorzitter van de bond1, opende met een toe spraak dit concours. Die uitsllag wias als volgt Corps A: 1. Oinlderlingé Vriend schap, Haarsteeg, 85 pnt. 2. Jonge Batavieren, Nieuwktuijk, 79 p.3. Ro zenknopje, Vlijmen, 78 p. 4. Al doehdé leert men, Hierpt, 73 p. 5. Na Arbeid Vermaak, Rosmalen, 71 p.6. Rozenjacht, Vlijmen, 66 p. Corps B 1. Rozenjacht, Vlijmen, 78 p.2. Al doende leert men, Hierpt, 74 p.; 3. Na Arbeid Vermaak, Rots- malen, 73 p.4. Jonge Batavieren, Nieuwkuijk 71 p. 5. Onderlinge Vriendschap, Haarstéteg, 69 p. 6. Rozenknopje, Vlijmen, 61 p. Corps C1Onderlinge Vriend schap, Haarsteeg, 71 p.; 2. Na Ar beid Vermaak, Rosmalen, 69 p.3- Rozenjacht 1, Vlijmen, 68 p.; 4. Jhm ge Batavieren, Nieuwkuik, 68 p. 5* Rozenjacht II, Vlijmen, 64 p.; o. Rozenknopje, Vlijmen, 56 jp. r MEHSBLU Uitgavee Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Z.K.H. PRINS BERNHARD, die in de harten van het Nederlandse volk een grote plaats heeft veroverd, viert heden zijn 39ste verjaardag. en vele andere pijnen komen tot bedaren door Sanapirin (Mijnhardt). Buisje 50 tabl. 75 ct., 25 tabl. 40 ct. Zij is het ideale gezelschap voor Uw vacantiedagen CLAUDIA doet U denken aan een sprankelende voorjaars morgen alleen nog zeldzamer is ze. En fascinerender Deze triologie van Rose Franken bestaat uit de delen Gebonden in geheel linnen banden, voorzien van fraaie stofomslagen. Prijs per deel f5.90 1 lilllllllllllllllll Vanaf a.s. Maandag zijn bij ons ver- m Hf krijgbaarsi fH van het Boekhandel Firma L. J. VEERMAN s Telef. 19§ Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1