TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Wachters Raadsvergadering ALMKERK A/jZhoo&itéit? BI) DE BALANS zenuwtabletten DONDERDAG 29 JUNI 1950 No. 6782 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL Deze gemeente zal in plaats van 1 dubbel woonhuis, thans 2 dub bele woonhuizen gaan bouwen in het uitbreidingsplan, aangezien er nog bouwvolume is beschikbaar ge komen. De heer E. kwam met zijn Solex zodanig te vallen, dat hij zijn dijbeen brak en in het ziekenhuis te Gorinchem moest worden opgeno men. De Chr. L. Landbouwschool alhier heeft besloten aan te sluiten bij de gemeenschappelijke schoolart- sendienst. VLMKERK Heden, Donderdag, hoopt de beroepen predikant bij de Herv. Gem een bezoek te brengen aan deze ge meente. Diegenen, welke kennis wil len maken met Ds. en Mevr. de Graaff kunnen dit doen des avonds om 7.30 uur, in de oude con sistoriekamer. Maandag 3 Juli zal de Oranje vereniging in de zaal v. Dijk een le denvergadering houden ter bespre king feestplannen. Op 24 Juli hoopt de Herv. J. V. een reisje te maken naar België; op 11 Juli het Herv. Zangkoor naar Utrecht en Arnhem, en op 30 dezer de kinderen der hoogste klasse naar 's-Gravenhage en omstreken. NEDERHEMERT De collecte voor de Nationale Reclassering in onze gemeente heeft in totaal f 59,opgebracht. Aan de eolllectanten, die dit mooie nedra^ bijeen brachten hartelijk dank, even als aan de gevers. „De Reizende Bibliotheek", omvattende 200 boeken, in beheer bij Mej. Knoop, bracht in 'tafgelopen lees-seizoen 't totale bedrag van f 130 op. Het resultaat, welke de afd. van het Ned. Rode Kruis in onze gemeente behaald heeft met haar col lecte, bedroeg f82,85. Het buurt schap „De Rietschoot" werd door Aalst bewerkt. Een woord van dank is zeker op zijn plaats aan degenen, die hiervoor collecteerden en aan al len, die voor dit doel een gave af zonderden. Begunstigd door fraai zomer weer stond de Speeltuin vorige week Zeterdag weer in t middelpunt der belangstelling, waar door o muziek- en zangverenigingen een schitterend concert werd gegeven ten bate van een reis voor de Ouden van Dagen. De Speeltuin werd door ruim 700 bezoekers bezocht. De heer Boere had de speeltuin gratis voor dit doel beschikbaar ge steld, waarvoor een woord van dank. Voor het restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk op het eiland kwam gedurende de maand Mei van de fam. v. d. Bogaard te Halfweg een gift binnen van f 5,De huiscollec te bedroeg f21,28, terwijl de kerk- collecte heeft opgebracht f 18,36, zo dat in totaal f 44,64 hét fonds ver sterkte. OUDENDIJK Dezer dagen werd op een ver gadering van de Centrale Landbouw onderlinge aan de heren H. v. Andel (werkgeversorg.) en A. v. d. Wiel (wernemersorg.), een oorkonde met legpenning uitgereikt voor bet feit dat zij gedurende 25 jaren zitting "had den als PI. Commissielid en hierbij hun toegewijde medewerking hadden verleend, zoals op de penning staat vermeld. Wij wensen de heren gaar ne geluk met deze eervolle onder scheiding. POEDEROIJEN De jaarlijkse verhuring van zitplaatsen in dé Tïerv. Kerk zal plaats hebben Zaterdag 1 Juli. RIJSWIJK Aan de Chr. Kweekschool te Gorinchem slaagde voor het examen onderwijzer B. Kant alhier. SLEEUWIJK Tot onderwijzeres aan de Chr,. School alhier is benoemd mej. Kolf te Zeist. WOUDRICHEM Door de Centr. Tedhn. Dienst in het Land van Heusdlen en Altena is namens het gemeentebestuur alhier aanbesteed, het verbouwen en verbe teren van het scholencomplex te de zer plaatse. Laagste inschrijver was fa. T. TanSkens te Andel, aan wien het werk is gegund. Veiling van 26 Juni. Dore's 2123 ct). p. kg. Eerstelingen 20221/2 ct. p- kg. Schoolmeesters 2021 ct. p. kg. r-DE MANTEL die U bet beste staat vindt U nu bij Frits van deR Ven ter gelegenheid van onze speciale MANTELWEEK Wij hebben een zeldzaam grote keuze in tweed, kamgaren, velours en ga bardine mantels in ge klede en sportieve modellen. De prijzen vormen een verrassing op zichzelf. Ziet ook onze geheel af zonderlijke en uitgebreide collectie „grote maten". KERKSTRAAT 16a, Ta. 8247 •s HERTOGENBOSCH (Vervolg) gehouden op Vrijdag 23 Juni, des n.rn. 7 uur. Rapport van de Inspectie van het Brandweerwezen over een nieuwe brandweergarage met droogtoren voor de slangen. Volgens plan A zou deze worden gebouwd aan de Buiten- kade. Volgens plan B aan de uitbrei ding, waar de nieuwe kern voor 'de gemeente zal worden gevormd. Hoe wel de plaats A wegens de omstan digheid, dat daar in de onmiddellijke omgeving, de commandanten en voor-, naamste bedienende manschappen wonen, voor het ogenblik iets voor heeft beveelt de Inspectie toch als plaats aan, die volgens plan B, als zijnde het meest geschikt in de toe- Komst en de omstandigheid, dat daar ook een behoorlijk oefenterrein aan wezig is. De heer Snoek meent dat de laat ste brand heeft bewezen waar de garage moet komen, n.l. op plan A. Immers, door het spoedig aanwezig zijn der brandweer werd erger voorkomen. Komt ze op de plaats van plan B dan zitten de bedienende manschappen verder aï en zouden zij in dit geval zeker te laat zijn ge weest. De Voorzitter merkt op, dat re geren vooruitzien is, op 't ogenblik gaat de redenering van de heer Snoek op, doch in de toekomst zal dit ver moedelijk anders worden, omdat men aan de uitbreiding de nieuwe kern der gemeente krijgt. De heer Raams is het met de re denering van de heer Snoek wel eens. De nieuwe kern wordt een woongelegenheid, zakenpanden ko men daar niet. Deze bfijven waar ze tlians zijn gevestigd en daar zitten juist de mensen die de spuit moeten bedienen. De heer Nieuwenhuizen vraagt of ze niet kan worden ondergebracht, in het gebouw van de gewestelijke arbeidsbeurs, men heeft dan ook min der kosten. De Voorzitter antwoordt dat dit niet gaat, omdat dit gebouw aan het rijk is verhuurd, bovendien is het punt er niet geschikt omdat men er moeilijk kan draaien. De heer Nieuwenhuizen wijst op het onderhoud van de slangen- wagentjes, die hier en daar staan gestationneerd. Als men ze nodig heeft staan de banden leeg. Kan de gemeentewerkman hierop geen con trole uitoefenen, al was het slechts eenmaal per maand. De yoorzitter erkent de juistheid van deze opmerking, bij een laatst gehouden inspectie werd dezelfde er varing opgedaan. Op andere plaatsen heeft men deze slangenwagentjes van massieve banden voorzien. De heer Snoek zou de gemeente werkman eenmaal per week contro le doen uitoefenen. De heer Raams vraagt of het rap port over het materiaal ook reeds is binnengekomen. Die Voorzitter antwoordt, dat dit van morgein is onjtvangen, doch men dwaalt af. Spr. zou eerst gaarne de vraag beantwoord zien of de raad een nieuwe brand weergarage nodig acht. De heer Snoek is voor de bouw als de spuit bij: de firma Schouten weg moet en èr geen andere gelegen heid bestaat om' 'die slangen te dro lgen. i. De Voorzitter wijst er ,op, dat de slangen duur zijd, door niet tijdig en spoedig drogen lijden zijl veel, eeni gelegenheid om1 te drogen is zeker noodzakelijk. De raad is het er algemeen mede ■eens dat er een garage moet kornen|. Die meerderheid acht als juiste plaats de Buitenkade. R. en W. hebbent geen voorstel gedaan, doch de be slissing waar deze zal komen, geheel aan de raad overgelaten. De Voorzitter blijft van mening, dat met het oog op de toekomst, de juiste plaats is de nieuwe kern. Men kan moeilijk tot overeenstemming ko men. De heer Burghout merkt op, dat meerderheid der bedienende man schappen voor plan A is. De heer Snoek stelt voor te beskui ten tot jie bouw volgens plan A., welk voorstel door meerdere leden wordt ondersteund. Wethouder 'C. G. de Jongh zegt, dat zoals de zaken nu staan, zeker zal worden besloten de garage te bouwen volgens plan A, omdat de meeste raadsleden daarvoor zijn. Ook voor dit ogenblik zou spr. zich voor dit plan moeten verklaren. De Voorzitter ziet echter meer op de toekomst en ook daar zit lets in, meent spr. Is het daarom niet beter dat een "beslissing nog even wordt aangehouden en jvordt uitgezien of tijdelijk niet een andere oplossing kan worden gevonden. Zolang er geen beslissing is over de nieuwe weg, is een besluit voor de bouw volgens plan A voorbarig en van nul en ge nei* waarde. De Voorzitter merkt op dat dan de verleende bouwvolume voor de garage komt te vervallen. De heer Snoek zou dan zijn voor stel zodanig willen wijzigen in dien zin dat besloten wordt tot uitvoering van plan A als geen andere oplos sing kan worden gevonden. Met op één na algemene stemmen spreekt de raad zich in deze zin uit. De heer Ouwerkerk verklaarde zich tegen. Verzoek om subsidie van de Sport vereniging „Altena" om uit haar fi- nantiële moeilijkheden te geraken. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W.- om een begroting hebben ge vraagd, in verband met de daarop voorkomende cijfers stelt het college voor een subsidie van f200 te ver lenen als bijdrage voor het in orde brengen van kleedgelegenheden enz. De heer Raams vindt het bedrag aan de hoge kapt. De muziekvereni ging die volgens spr. mening hoger staat wordt afgescheept met ©en be drag van f 100. Kan ook deze voet balvereniging niét met dit bedrag volstaan? De heer Ouwerkerk zegt, dat het voetbalterrein in het uitbreidingsplan ligt, hoe is het mogelijk dat de huur ZO' hoog is, de vereniging moet daar voor f230 betalen. Bovendien is het een slecht terrein en betreft het hier een grote vereniging. De voor gestelde subsidie acht spr. rfiet te hoog. Ook de vereniging aan cle Up- pelse hoek heeft indertijd subsidie ontvangen en wel ©en bedrag van f 125,—. De heer Raams zou dan de sub sidie ook thans op f 125 willen bren- gen. De heer van Herwijnen acht een sportvereniging niet te vergelijken met een muziekvereniging. De voet balvereniging telt zeer veel leden en trekt veel publiek. Men moet dit toe juichen. De heer Ouwerkerk meent dat met het oog op de finantiën de gemeente niet hoger kan gaan, onders zou hij! een hogere subsidie willen toeken nen. Ook een muziekvereniging acht spr. van groot belang voor pen ge meente. Met op één na algemene stemmen wordt besloten tot het verlenen van een subsidie van f200. De heer Raams stemde tegen. Verzoek van de Vereniging voor fruitverbetering in de Betuwe om Ons Feuilleton door W. Kerremans 57) Angstig drong zij zich tegen 'de muur om mij ruimte te geven. Daar door voelde ik mij beledigd. Ik was geen melaatse voor wien men vlucht te. Ik hield voor haar stil en begreep 'hoe zij mij verafschuwde en hoe ik mij kon wreken over haar houding. In een hand droeg ik boeken en met de andere greep ik haar kin en wil de zeggen: Je hoeft niet bang voor 'mij te zijn meisje. Maar ik zei niets, ik stotterde wat. Op het ogenblik dat ik het zachte meisjesgezicht in mijn hand voelde, doorstroomde mij een wonderbaar gevoel van teder heid, van zoete verrukking en ook van geslagenheid. Ik liet beschaamd mijn hand zakken en mompelde zelfs: Neem me niet kwalijk, ik be doelde dat niet. Het vervolg zal ik je sparen. Ik heb je alleen maar willen doen weten hoe ook ik toen bevangen werd door een bijna over eenkomstige overmeestering, als jij in de autobus hebt gehad. Evenmin als bij mij was dat bij jou iets van bovennatuurlijke, maar van hoogste natuurlijke aard. Ik vertel je dit om je af te brengen van het idee, dat wat toen in Breda is voorgeval len buiten het natuurlijke verloop der dingen ligt en waarin iemand in jouw toestand van toen licht ge neigd is dat aan te nemen." Roelants schudde het hoofd, „Neen dominee, daarmee kan ik me toch niet verenigen. Ik geloof niet dat er een verborgen kracht werkzaam is geweest, maar dat die heftige schok, die plotselinge afwij king van mijn wandelplan en vooral die gewaarwording van... hoe moet ik dat omschrijven van herkenning, die zekerheid van: daar is zij einde lijk op wie ik wachtte..." „Roelants dit wordt onvruchtbaar vorsen naar wat we geen van beiden kunnen weten." De predikant dacht even na en vervolgde toen op nadenkende toon: „Misschien is het dit. Er zijn mil- lioenen jonge mannen verliefd en evenveel meisjes. Laten wij bij de ze millioenen die liefde noemen: lief de der harten en in jouw geval lief de der zielen. Jouw liefde is dieper doorgedrongen dan het tot 't gevoels leven en de hartstocht. Ik neem dat aan, ik ken nog te weinig van je ge val en ik zal dat nooit in zijn gehele omvang kunnen omvademen, maar ik geloof, dat deze definitie van lief de der zielen althans een poging is om te komen tot hetgeen jij bedoelt. De wetenschap staat stil voor de poorten van het leven en alleen het geloof kan ons door die poorten een blik gunnen. De schepselen houden zeker, verband met elkander en hun ne omgeving en die band zetelt in de Eenheid, die ik God noem, die door de materialisten wordt aange duid met de naam Natuur, door sommige philosophen met Noodwen digheid, door anderen met de Al- geest, maar ten slotte zijn het alle benamingen voor hetzelfde begrip. Ik geloof niet dat God er zich om bekommert met welke naam men Hem aanduidt. Uit die Eenheid of door die Een heid zijn wij voortgekomen en het is denkbaar dat er deeltjes zijn, die een zekere samenhang hebben behou den en daardoor een sterk gevoel van adhaesie voor elkander hebben, maar om ons daarin te verdiepen heeft geen zin. "Voor liet ogenblik althans niet. We moeten zaken doen als je me die uitdrukking veroorlooft en we vorderen snel: Kijk toch eens aan: 24 uur geleden kenden, we el kaar niet, wist jij niet dat er een dominee Lelie bestond en was ik onkundig van een. Mr. Roelants. Voor enkele uren waren je leven en je roerselen van je ziel een geslo ten boek voor mij, nu ben ik met een van de belangrijkste perioden uit je leven op de hoogte. Jij was bij de aanvang van onze tocht er van overtuigd dat Yonca, ik zal haar nu verder ook maar aanduiden met de naam waarvan je denkt dat er ook een mysterie achter zit, wat niet het geval is, je had afgewezen en nu gloort de hoop in je dat je daariij hebt misgetast. We zijn nn aan het punt van de agenda om te bespreken wat je eerste stappen zullen zijn. Ik raad je, blijf nog enige dagen in Freudenstadt. Je kunt dan rustig den ken en plannen maken en als je dat nodig vindt, nog eens met mij ko men praten, waartoe je mij ten alle tijde en heel graag bereid zult vin den". „Ik kan u niet zeggen dominee, hoe erkentelijk ik u ben, ik..." „Prachtig Roelants, ik heb het ge hoord en opgenomen; laat het daar bij. Ik gevoel grote voldoening dat God mij op je weg heeft geplaatst om je te kunnen bijstaan en als je dank wil brengen, doe het dan aan Hem, die ons samen heeft gebracht en die jou en mij woorden heeft doen spreken om je tot deze uitingen te brengen." „Dat wil ik". „Dank je. Dan heb ik mijn loon." „De naam Yonca..." „Juist. Dat is een naam, die je ooit eens, misschien vele jaren geleden, hebt gelezen of gehoord en die je, wat wij noemen totaal vergeten bent. Maar dat geheugen is een wonderlijk apparaat. Er verzinkt veel in dat onder de bewustzijnsdrempel weg zakt, maar niettemin aanwezig blijft. Er is 'n klassiek voorbeeld van. Er was een vrouw, een heel gewone on geletterde dienstbode, die niet eens kon lezen of schrijven en die toen zij ziek werd in haar ijlen Griekse en Hebreeuwse woorden sprak met een goede uitspraak en juiste into natie. De dokters gingen op onder zoek om dat wonder te verklaren en het bleek dat zij gediend had bij een predikant, waar zij haar slaapkamer had naast de studeerkamer van mijn collega. Die dominee had de gewoon te 's avonds hardop zijn werk 'te doen en daarbij bezigde hij de woor den, die zijn dienstbode had gehoord' en opgeborgen in haar memorie, zon der dat zij het zelf wist. Wanneer men haar in gezonde staat zou ge vraagd hebben: kan je mij ©enpaar Griekse of Hebreeuwse woorden noe men, dan zou zij daartoe niet in staat zijn geweest} al had zij er schat ten mee kunnen verdienen. Zo is ook die naam Yonca in je diepere herinnering weggezonken en bij het omwoelen en het aanzetten van de motoren in je ziel is die op- weld. Werkelijk Roelants, zoek geen geheimzinnige macht achter de zie- iestorm, die toen in je is opgestoken. Misschien vindt je dat interessanter meer in overeenstemming met het wonder dat Yonca voor je is, maar ik geloof er niet in." (Wordt vervolgd). Tendo's geven rust en kalmte N.V. A. J. TEN DOESSCHATE - ZWOLL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5