TWEEDE BLAD DO"a6P£.Z NIEUWSBLAD IVOROL: Gezonde tanden - Gezond tandvlees I nienwe5tadhnis U flensde# Wachters Opening van het I evensmiddelenbedrijf van L van Hooff te Heusden. BI) DE BALANS voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Woensdag 28 Juni 1950 werd het Levensmiddelen bedrijf van de heer L. J. v. Hooff; Putterstraat alhier4 op feestelijke wijze geopend. Des morgens werd een H. Mis op gedragen in de St. Catharinakerk, waarna door Z.Eerw. Heer Pastoor Mommers het nieuwe magazijn werd ingezegend. De detaillisten, hiertoe uitgenodigd om 10.30 uur, waaronder ook de bakkers aan wie v. Hooff het meel, en andere bakkerijgrondstoffen le vert, waren in groten getale aanwe zig. Door verschillende afnemers wer den woorden van lof gesproken tot grossier v. Hooff, voor de vlugge en nette bediening, die zij steeds heb ben mogen ondervinden. De heer v. Hooff bracht dank voor het vertrouwen in hem gesteld en zegde toe steeds te zullen trachten door prompte en vlugge bediening en de beste waar, dit vertrouwen in de toekomst niet te zullen bescha men. Deze woorden vonden een goed gehoor bij de genodigden. Door de, detaillisten, evenals door de bakkers werden prachtige bloem stukken. aangeboden. De heer v. Hooff liet zich niet onbetuigd en er werd dan ook onder gepaste gezel ligheid, een glaasje gedronken, v Onder de velen, die de heer v. H. persoonlijk geluk kwamen wensen, was ook de Ed.Achtb. Heer A. v. Delft, burgemeester dezer gemeente. Des middags maakten de fabrikan ten van levensmiddelen etc. hun op wachting. Ook hier waren de toe spraken niet van de lucht, en de stands in het nieuwe magazijn bewe zen, dat v. Hooff een goed afne mer is. Des avonds om 8 uur waren de fa milieleden, buien en een groot aan tal genodigden aanwezig. Hieronder bevonden zich n.l. de besturen van de R.K. en Prot. Middenstandsvere nigingen. Door de heer A. Verschuur Voorzitter van de R.K. Middens tand s- vereniging werden woorden tot de heer v. Hooff en zijn familie gespro ken, waarmede alle aanwezigen in stemden, evenals met die woorden van de heer Kuijsten, voorzitter der Prot. Middenstandsvereniging. Beide sprekers roemden de goede geest wel ke tussen deze verenigingen bestaat en wat door deze samenwerking tot stand is gebracht en nog kan wor den gebracht. Met voordrachten, zang en decla matie werd de avond voortgezet, tot men te ongeveer half twee hoogst voldaan huiswaarts keerde, met de overtuiging, dat de heer v. Hooff niets ontzien heeft om deze dag en inzonderheid deze avond voor zijn gasten zo gezellig mogelijk te maken. Een schat van bloemen en cadeaux kon men in het nieuwe magazijn be zichtigen. In de oorlogsjaren werd liet woon huis en de voor Heusden zo prach tige molen, vernield. Zeer zeker was 28 Juni voor de heer v. Hooff een dag van vreugde, maar toch denkt hij met weemoed terug aan de ver woeste molen, dat zijn lievelings werk was. Teruggekeerd van de evacuatie, vond hij bijna niets dan puin, dat over was gebleven van zijn bezittin gen. Maar hij bleef niet bij de pak ken neerzitten en al spoedig vond hjj een woning in de Putterstraat, dat thans zijn eigendom is, waar hij zijn grossiersbedrijl' kon beginnen en ten dèle kon voortzetten. Ten dele, d.w.z. dat hij het gemis had aan pak huisruimte bij zijn woning. Maar thans is door de aannemer v. Ooster hout uit Haarsteeg en Mar. Boeren uit Heusden, onder architectuur van de heer Hub. Baaijens, door het bou wen van dit magazijn ruimschoots in deze behoefte voorzien. Het zal de heer v. 'Hooff en ook zeker zijn afnemers voldoening schen ken, dat hier een magazijn is verre zen, dat aan de eisen voor een le ven smiddelenbedr ij f gesteld, ruim schoots voldoet. Tot slot bracht de heer v. Hooff dank aan allen, die haddien meege werkt tot daar stelling van dit ge bouw, en tevens aan allen die van hun belangstelling hebben doen blij ken. D e heer A. Schellekens, mocht nog een bijzonder woord van dank in ontvangst nemen, voor de moeite, die hij zich heeft getroost om de steen met leeuw, die in de voorgevel van het gebouw is aangebracht, terug te vindien uit het puin, dat kort na de bevrijding op verschillende plaat sen was neergestort. Dit is dezelfde steen, die ook prijkte in het front van de molen in de omgeving van ide Herptsepoort. We wensen de heer v. Hooff van harte geluk met deze opening en hopen dat zijn zaak zich in de toe komst nog verder zal uitbreiden. We kunnen gerust peggen: Heus den is met dit gebouw weer een stap vooruit gegaan. ANDEL Met klas i van de Chr. Lagere Landbouwschool werd op Zaterdag t Juli een excursie gem'aakt naar Arnhem en omstreken. Met 33 leer lingten trok mten eerst naar Kerkwijk, waar de poterbewaarplaats werd be keken en daarna enkele kruisingetai enz. op het proefveld. De jongens kregen ook hier weer ieen indruk mee, wat Wageningen doet voor die landbouw. Langs allerlei kronkelwe gen ging het nu midden do or de Be tuwe. Na eierst flink de maag gevuld te hebben, werd een vluchtige blik genomen op de go ha grote proef boerderij „De Laar" bij Hst. Ik hoop daarover nog meer te schrijven, wan neer ik daar met klas 4 een bezoek van ongeveer 3 pur zal hebben ge bracht. Dit is het dan ook wel waard, alleen alls men er geweest is, kan men er over spreken en mo gelijk sommige dingen zelf toepas sen. Vanhier gingen we naar de vis- kwekerij van de Ned. Heide Mij. Wat een pracht gezicht die verschillende soorten vis in allerhande wonderlijke kleuren van plianten, licht en water. Niet minder aantrekkelijk was de forellleinteelit buiten. 'Na het léerzame gedeelte, volgde de ontspanning. Allereerst met dit mooie weer mioest het golfslagbad „De Branding" eraan geloven. Van daar langs Arnhem naar Nijmegen. Eer we" echter in de stad van Karei de Grote arriveerden, werd halt ge houden bij een kersenboiomgaard in de Betuwe. Menig pondje kier sen tractatie van het Bestuur ging naar binnen, wat ook nog op de gevoelige plaat werd vastgelegd. Even Hater ge. noten we van het schone uitzicht over de Betuwe van de Uitzichttoren bijl Bierg en Dal. Langs de Heilige Landstichting ging bet naar Grave. Hier kregen we het slotgedeelte n.l* de speeltuin, waar een gezonde Hol landse boerenjongen tioch ook nog eens even zijn ledematen gebruikt om wat anders te doen dan te hak ken, schoffelen of' ploegen, al is het dan dat men dit soms met een nat pak moet bekopen, door wat al' te veel te. durven. Hoogst voldaan keerden leerlingen en geleiders naar huis, de portemon- nale wel wat plat achtergelaten, maér toch zonder spijt en bij leven en welzijn Zeggen we... tot weerziens, mooi Holland met zijn akkers, Wei den en .mooie bossen. Aan de Chr. Mjulo school te Gorinchem is geslaagd voor het diplo ma A, mej. L. Zegwaard alhier. Bij de Ned. Hierv. kerk alhier is 'beroepen als predikant candidaat K. Ooms, hulpprediker te Dlirksland. Op 26 Juli a-s. zall de Herv. meisjesver. „Tabitha" alhier een reis gaan maken naar 'Amsterdam en om streken. De naaikirans „Persis" bracht op 4 Juli in combinatie inlet denaai- kpans uit Veen eveneens een bezoek aan gemelde stad en omgeving.. Op de geitenkeuring alhier werden aangevoerd ongeveer 20 melk- geiten en een 5-tal lammeren. De belangstelling was matig. Twee jaarlinggeiten werden opge nomen, Adri, jongveereg. 70 van PI. Kraaij, Qnder nummer 306; Geertje van A. v. Andel, onder 307 register; van dezelfde eigenaar werd nog een 2-jarige geit opgenomen ondernum mer 306. Keurmeesters waren G. Kustersuit Gilze en Frans Carton uit Dorst. Onder de oudere geiten wareneers te prijswinners, de 6-jarige Joke 27 van P. 'Crielaard, die als 2-jarige 722 kg melk niet 4.65 pCt. vet in 328 dagen gaf en daardoor 'voor die derde kl. productie voor de Natio nale in aanmerking zou kunnen ko men. EETHEN Op het Consultatiebureau van Dinsdag 27 Juni waren 13 zuigelin gen aanwezig n.l. 4 uit Génderetn^ 4 uit Rëthen, 2 uit Meeuwen en 3 uit Ba'b.-broek. De volgende zitting zal plaats heb ben op Dinsdag 18 Juli a.s. HERPT De gymnastieklvereniging vain de Boerinnenbond behaalde Zidpjdag j.l. op de Sportdag te Gemonde 'n 2e prijs in het algemeen klassement en een ie prijs verplichte oefeningen. Wij1 wensen de vereniging van har te geluk met dit succes. i Zaterdagmiddag 5 uur vond hier in tegenwoordigheid vfan tal van 'belangstellenden de opening plaats van bet herbouwde café „De Ploeg" alhier. De oude „Ploeg" was even als zovele andere woningen en ge bouwen ten offler gevallen aan het oorlogsgeweld, dlat in de winter van 1944—'45 plaats vond. Ónder de aanwezigen bevonJden) zich Burgemleester van Delft met zijn echtgenote, wethouder Buljs en echt genote, wethouder Jac. Groen, de beer en mevr. Chr. v. Hierpt, architect H. Baaijlens, zij die bijl de bouw hun medewerking haddien verleend en meer anderen. Onder leiding van arch. Baaijens vond een bezichtiging plaats; waar door alle aanwezigen een bijzonder gunstige indruk kregen van h'etjgéetn! hier door de architect en allen die aan de bouw hebben meegewerkt, was gewrocht. „De Ploeg" is een ge bouw waarop niet" alleen de eigenaar, de heer Th. v. Horen, en zijn. familie, doch geheel' H'erpt met recht trots kan gaap. De plaats is een café met ver gaderlokaal' rijker gewiotrden dat er I FOTOKAARTEN lllllllll mag zijln. Trouwens als mien alls vreemdeling' dit drukke punt van Herpt passeert, nodigt de fraaie aan blik ,die het gebouw van buiten reeds oplevert uit, .om er een ogenblik tie vérpozen. Nadat alle aanwezigen in het café hun plaatsen hadden ingenomen, en onthaald waren op koffie en gebak', nam Burgemeester van Delft het woord, 'die in zijin gedachten terug ging naar de oudie Ploeg, waarvan destijds L. v. d. Grieradt, meer alge meen bekend als „Leentje Ploeg", eigenaar whs. Het deed spr. veel ge noegen, 'dat in die plaats van de ver melde oude Ploeg een hieuw gebouw is verrezen, in de eerste plaats omdat de herbouw Van die, panden die in idle oorlog zijn vernield, weer met -een is vermeerderdiniaar in de 2e plaats ook, oimldat Herpt er een mooie ge legenheid tot het houden v,an vergade ringen en bijeenkomsten heeft bijge- k regen. Hij bracht dank aan architect Baaijens, die het heeft klaar gespeeld, dit fraaie gebouw te ontwerpen en verder aan alten die er aan hebben meegewerkt de bouw tot stand te brengen. Hij hoopt dat de familie v. Horen er vele gelukkige jaren in' zal' mogen doorbrengen, gaf die ver zekering, dat alas alles er ordelijk naar toeging, steeds op zijn medewer king kon worden gerekend en ver klaarde daarmede het nieuwe café voor geopend. Die heer Th. v. Horen dankte voor de door de Burgemeester gesprokén worden- Hierna werd een glas wijln ronJdl- gediend. De heer Chr. v. Herpt voerde hier na nog het woord. Deze dankte voor de ontvangen uitnodiging, die ver moedelijk w as te danken aan de lang durige vriendschap die tussen de fa milie v. Hioren en "hem heeft 'bestaan en aan de omstandigheid, dat hij van. diverse verenigingen voorzitter is. Hij sprak er Jijin. vreugde over uit dlat deze verenigingen iin Herpt er een be hoorlijke gelegenheid tot vergaderen hébben bijgekregen. Een gelegenheid waarmede Herpt miet andere gemeen ten kan concurreren. Hij hoopt ,dat er, véle Vergaderingen gehoudén zul len worden en deze vergaderingen steeds een aangenaam en prettig ver loop zullen hebben. Hij' wenste He familie v. Herein geluk met haar nieu we café en hoopte dat zijl er veel plezier van zouden miogen beleven. Hierna werd gelegenheid! gegeven tot receptie, waarvan een druk ge bruik wierd getnlaakt. Ook van de gelegenheid tot dansen ,die 's avonds wérd geven op de werkelijk schitte rende dansvloer,, wérd door velen geprofiteerd. Ons Feuilleton m door W. Kerremans 58- Roelants voerde aan het plotseling opgekomen- verlangen olm naar Rein- diers en de bossen te gaan, de onrust, die hem' beving toen hij' rustig bij Rieihders zat thee te drinken; zijn sprong op de tram; hoewel hij' zich had voorgenomen te blijven Hopen en het verlies van' zijn volle 'bewust zijn bij het zien van Yonca. „Ik weet het niét", lantwoiordde de dominee, „omdat ik niet kén we ten ,niet even nauwkeurig als jijl kan weten. Kon ik' dat wel', dan zou ik' kunnen onderscheiden wat waarheid en wat verbeelding is. Hiet zijhpsy- chische invloeden, die je zintuigelijk hebt waargenomen, een onbewuste natuurdrang, die jijl transcendentaal verklaren wilt... och, ik verlies mé In woorden, woorden, woorden. Ik' kan toch jouw mening niet treffen en het schijnbaar bovenzinnelijke blijft je voorkeur hébbien boven de natuur lijke uitleg". „Het is niet dat ik een hang héb naar bet métaphysisdhle, maar uw ver klaring vold oet 'mij niet op alle pun ten", verweerde Roelants. „Laat me dan zeggen; dat hét ro mantische je .aantrekt en dat is be grijpelijk. Het verlangen naar het an dere dan het leven ons brengt, kén nen we allemaal. Het leven is Veelal ook klein en vult Zo weinig, het gaat op in allerlei dat .de ziel niet bevre digt en we hebben daaraan soms niet genoeg. Wanneer zich dan een verschijnsel voordoet dat buiten het gewone en hét alledaagse denken ligt, dan zijin we wel geneigd te hopén het 'bijzondere te hebben ontmoet. Ben gróte' eh machtige liefde is heel plotseling in jou ontwaakt, uitgebar sten mag ik' wel zeggön en nu moet die liefde de werkelijkheid in, zij moet zich aanpassen aan dé dingein van de dag en jiji wildé zo graag de gouden tint, het 'bovenaardse waas, diat er om bet meisje hing, daar laten. Je 'blijft je zélf vastklampen aan de mo gelijkheid diat jouw ontmioeting en jouw liefde toch eigenlijk heel iets an ders is dan die van anderen. Laat me je zeggen Roelants, dat vrijwel eb ke verliefde man en vrouw dlat gelo ven en als ze het niet doen, dam hééft hun liefde niet die graad bereikt, die toch eigenlijk wenselijk, neen nódig, is. Ik wil je daarom' nieit veijder trachten te 'beroven van het drpimén- spel dat je. gelukkig maakt en ga over tot een ander onderwerp, dat in méér direct verband staat mét die zlaak die ons bezighoudt en diaarvoor moet ik je eerst vragen: ken je Spinoza?" Roelants kéék even wat verbaasd na,ar de dbminee .en anitw ootid de „Kennén is teveel gezegd. Ik heb wat studie gemaakt van zijn wer- kén". i „En je hebt hem begrepen?" „Ja, het is zo klaar en helder wat hij betoogt". r „Dat wilde ik van je horen. Ik wil dan zijm systeem uit dé „Ethica" gaan toepassen en enige stellingen voorbrengen. Die eerste stelling is Yon.ca heeft jé niet lief. Bewijs,, Zijl heeft je afgewezen. Hieruit volgt dat je in deze aangelegenheid niets meer hébt te doen. Stelling 2, Yonca heeft je lief. Be wijs. Hier klan ik Spinoza niet vob gen. want is er geen bewijs voor deze stelling ,maar wel' het gevolg. Hét is dat zij blijft hopen en verlangen. Zij wacht op je terugkeer en je m'oet iets doen om1 haar moed te geven. Héb je op je reis aan haar geschre ven?" „Ik zond hakr een paar kaarten met een kort bericht". „Héél goed. Ik ga verdér met Gé- volg van Stelling 2. Je moet haar schrijven. Een heel gewone brief, vra gen boe het met baar gaat en iéts van jezelf vertelen, niet veel. Dian zég je dat je aan het eind van je tocht zijt gekomen, binnenkort in Holland hoopt terug te keren, en dat je dan voprnéméns zijt haar spoedig te ko men 'bezoeken. Wanneer Stelling 1 juist is, zal zij zich niet haasten met antwoorden en als zij' je schrijft zal liet in de conventionele 'toon zijin, dat het bezoek haar moeder m haar aangenaam Zal zijtt. Is Stelling 2 jujst, dan zal je een brief krijlgen, die je doet begrijpen wat zij hoopt. Yonca zal de toon gemktigdl boiuden, maar er zal toch iets doorstralen van het verlangen naar jou, wanneer dat aanwezig is..." 1 „Ja, ja," riep Roelants geestdriftig, „dat wil ik doeri. Ik! had dat eerder moeten bedenken. Vanavond nog ga ik' haar schrijven". r „Vooral kalm; neutraal!, beheerst, rekening houdend met Stelling No,. 1. Nu stelling 3. Die ontvangst van je brief zal voor baar eeii, bélefrilde bal sem zijn, zij; zal moediger wortiém. Bewijs. Wanneer Stelling 2 juist is vloeit het bewijs voioir 3 daaruit voort. Gevol'g. Zij zal' zich opgewekter gaan gevoelen, zij zal een vermoeden van zekérheid krijgen en dé toekomst mét minder angst en spanning inizien".' „Stelling 4", juichte Roelants, „ik heb dat allés aan u te dankén- Be wijs..." „Stelling 5", onderbrak dé djómi- nee met goedige barsheid, „is er een die werkelijk en letterlijk van Spinoza is en die je in Zijn „Ethica" zult heb ben aangetroffen: „Aandoeningen yam overdreven achting en geringschatting zijn altijd slécht". 1 1 „En hoe luidt hét Bewijfs daar voor?" vroeg Roelants. „Oimldat ze in strijd! zijln mét dé Rede en daarom verkeerd. Rn hier naderen we het keerpunt op onze weg. Dit moet HutzenbaCh zijn. Nu gaan we hier ons sober mlaal nutti gen. We rusten degelijk uit, laten hief onderwerp oók rusten en dan gaan we huistoe. Ik ben je dankbaar vlotor deze kostelijké tocht en voor de ge legenheid die je mij gegeven hebt een 20 belangrijk gesprek te kunnen voe len. Waar prefereer je om' je lunch te gébruiken, in ©en festaurarft of in de natuur?" „Ik1 verkies het laatste". „Ik' ook. Om goed uit te pusten mioet je je benen, waarvan we zo veel gévergd hébben, kunnen strek- kén, ongeveer 'in de richting v;an je verder Kchaam. Je moet dus languit kunnen liggen. Dat kunnen wie hier en niet in het restaurant. Als we on ze broodjes op hebben kunnen we ook iets tegen de dorst gaan; onder nemen". Die wandelaars kozen ©en mooi plekje voor de rust en het maal, zij! gingen daarna het dorp in en dron ken in het restaurant Zpr Krone koffie die hun niet smaakte, waarop ze de dorst miet bier lesten. Na één uur gerust te hébben keerden zij' te rug en bereikten ver in de namid dag Freudeinstadt. I Roelants vergezelde de dominéé tot zijn vertrekken, waar hij mevrouw Lelie ontmoette. „Hebt u een mooie tocht gehad?" vroeg zij. „iMevrouw Lelie", antwoordde Roe lants, „het was een prachtige voet tocht jimaar meen* dan dat is wat de dominee mij geschonken heeft. Hij heelt een ander mens van mijl ge.- maakt en mij een blijde hoop gege ven in iets, waarin ik dacht dat voor mij Ngeen uitzicht meer bestond. De dominee..." „Roelants denk aan Spinoza en aan zijn Stelling die ik heb geci teerd", riep Lelie. „N!u ga Ik me wasr sen én verkledenik raad u hetzelfde te doen en mij niet te blijven beltasi- téren bij mijn vrouw". (Wordt vervolgd). behorende bij het Vanaf heden verkrijgbaar: van het Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Telef. 19§ Heusden MMMIIIMMMMMIIIIIII

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5