Voor de Vrouw Raadsverslag Wijk en Aalburg, Het .aantal bloemstukken dat werd aangeboden, was zeer groot, we "hoor den een getal vian 70 k 80 nodmlen. Ook Zondag bestond er veel be langstelling en was ook de Harmonie „De Eendracht" van de partij. SPRANG-CAPELLE Onze dorpsgenoot J. L. Cové slaagde voor het eindexamen Rijks H.B.S. te 's-Hertogenbosch. Onze dorpsgenoten A. v. d. Ho ven, H. Mouthaan, J. Nieuwenhui- zen, Z. v. Pelt, J. de Rooy en K. Varossieau slaagden aan de R.K. Han delsavondschool te Waalwijk voor het 3e klas examen. WIJK Donderdag j.l. had de vrouw van P. B. uit de Veldstraat het on geluk met haar fiets, waarop behalve -Tij-zelf ook nog een kind was geze ten, in een diepe sloot te graken. J. S. die daar ter plaatse gan het werk was, mocht het genoegen sma ken moeder en kind weer op het droge te brengen, waarna zowel red der als geredden zich vlam droge kleren konden gaan voorzien. Voor het eindexamen 5-jarige cursus HL BB. te 's Bosch, slaagde on ze dorpsgenoot B. H. Roza. ZUILICHEM Woensdag 12 Juli a.s. hoopt de Chr. gem. zangver. „Sursuim Cor- da" alhier deel te nemen aan het zangconcours te Nijkerk. Op die dag zal tevens nog een plezierreisje wor den gemaakt. Die in deze gemeente gehouden Anjer collecte heeft f19.03 opge- Alle gevers en geefsters en in het bijlzonder de coïlectrices hartelijk dank. De fanfare „Door Eensgezind heid" alhier heeft op.- 7 eP 8 Juli a.s. een tuinfeest georganiseerd. Hier aan verlenen verschillende zusterver enigingen uit de omtrek muzikale me dewerking, terwijl er verschillende at tracties aanwezig zullen rijn. Dit tuin feest wordt gehouden op een perceel weiland aan de Kweldijk en bij.gun- stig weer zal het zeer zeker slagen. gehouden op Zaterdag I Juli,, des v.m. 10,30 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer W. Bou- man. Aanwezig alle lieden. De Voorzitter opent met het for muliergebed, de Secretaris léést de notulen der vorige vergadering, die worden Vastgesteld. Ingekomen stukken: Een aantal goedkeuringen door Gejd. Staten op vroeger genomen raadbesluiten, die alle voor kennisge ving worden aangenomen. Verzoek van G. Vos Azn. om hem1 bet perceel grond aan de Molendijk, dat hij nu in erfpacht beeft, te wil len verkopen. Na eein toelichting door de Voor- rit ter wordt overeenkomstig het voor stel Van B. ein W. met allgiemiebie stem men.' 'besloten het terrein, waarvoor tot heden een canon van f 5.werd betaald, aan gegadigde te verkopen voor het bedrag van f 150. Verzoek van W. F. Rozia, pm hem een vstrook' grond ter breedte van 20 meter, gelegen aan de Bergstraat naast bet Groene Kruisgébouw te willen verkopen- !Op voorstel1 van B. en W. wjordt besloten aan 'deze gegadigtde een stuk grond t er grootte van 20 x40 meter te verkopen tegen de prijs van fi.20 per Mi. Wethouder Roza onthield rich van medestemming. Verzoek van G. Poorter in de Kerk straat, om ieein tegemoetkoming in de kosten die hij moet maken om rijn dochtertje de Mulo school te Aalst te doen 'bezoeken. ,IOp voorstel van B*. en W. wprdt besloten een tegemioetkoPiing van f 4 per maand, gedurende 10 maanden vah, het jaar toe té klehnen. Verzoek van de stichting tot ver betering der fruitaultuires te Gelde r- tmalsen om subsidie. Dit verzoek wordt aangehouden jam! 'bijl de begro ting voor 1951 opnieuw aan de orde te worden gesteld. Het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs voor het dienstjaar 1949 wordt voorlopig vast gesteld op f 1395.75. Op de begro ting was hiervoor geraamd 85 maal f18.70 is f1589,50, Zodat de uitgaven I93-75 beneden de raming bleven Die Vergoeding in die exploitatiekosten voor het bijzonder lager ondierwijs over 1949 wordt voor de, school te Wij Ik vastgesteld op f 2066.48, terwijl hiervoor op de begroting was ge raamd I24xf 18.70 is f2318.80, de uitgaven bedroegen f252.32 minder dan was begroot. Voor de school te Aalburg was uitgetrokken 87 V? maal f18.70 is f162690, de uitgaven be dragen f 1495.dus f 131.90 minder dan geraamd. Wordt eveneens vast gesteld. De rekening voor bet burgerlijk armbestuur wordt voor het j aar 1948 vastgesteld op een ontvangst en uit gaaf groot, f7469.95, die voor het jaar 1949 met hét bedrag van f 7964.29. De ontvangsten bestonden uit de subsidie van de gemeente. /- De plaatselijke bouwverordening wordt zodanig gewijrigd, dat die rnï- inimumho'.ogte der vertrekken voortaan inplaats van 2.70 Mi., slechts 2.60 !M. zal behoeven te bedragen, waar door die bouwkosten iets lager zullen komen. Die gemeentebegroting voor 1950 wordt gewijrigd «overeenkomstig het voorstel van B. en W. Punt 7 der agenda vaststelling re gelen met betrekking tot de controle op het geldelijk beheer en die bóiek- houding van dé ontvanger en andere rekeinplichtige ambtenaren der ge meente komt te vervallen, aangezien hiervoor binnenkort een algemene re geling is te: verwachten. Vaststelling arbeidsovereeinJkomsten- besluit. Het thans geldende besluit is vastgesteld in de bezettingstijd en komt daardoor aan het einde van dit jaar te vervallen. Met algemene stemmen wordt be sloten het thans geldende besluit ook na 1950 te doen gelden. Het hieeft betrekking op het personeel der ge meente, dat op abbéidsovereenkomst vyerkzaam is. In de vorige vergadering is beslo ten K. Smokers een hypothecair voor schot te verlenen, ingevolge de finan cieringsregeling. Dit besluit is thahs goedgekeurd, zodat thans een onder handse geldlening groot f8300. moet worden aangegaan. Met algemene stemmen wordt hier toe besloten. Reclame schoolgeld zal in beslo ten vergadering worden behandeld. Verkiezing wethouder, vacature B. Roza. Uitgebracht worden 4 stemmen op A. Michael en 3 op C Boumlan Azn., zodat benoemd is de heer A. Michael, die Verklaart deze benoeming te wil len aanvaarden. Die Voorzitter wenst de heer Mi chael geluk met zijln benoeming en spreekt de hoop uit, dat met hem steeds even prettig zal kunnen wor den sahiiengewierkt zoals dat steeds met de heer Roza het geval is ge weest. Deze heeft evenwel gemeend rijn functie te moeten neerleggen, welk besluit men heeft te accepteren. Die heer Michael dankt de Voorzit ter voor zijln woorden, «die. leden die hem hebben gestemd, voor bet in hem gestelde vertrouwen. Hij gelooft niet in de voetstappen van zijp voor ganger te kuninen treden, doch geeft de verzekering, dat hij de belangen van de gemeente naar" rijn beste we ten zal trachten te behartigen. De heer Roza dankt vootr die woor den aan rijn adres gericht en wil even releveren, waarom hij' genteend heeft rijn functie te móeten neer leggen. Na de bevrijding heeft hij niet meer die ambitie, dlite hij voor de oorlog had en kon rich daardoor niet voldoende inwerken. Hij pneen- de daarom de gemeente geen grotere dien st te kunnen bewijzen dan plaats MAKEN WE WEER ZELF JAM? Hieronder volgen enige recepten voor bereiding van jam: Jam van aardbeien (2 a 3 potjes). 1 kg aardbeien, 3/4 kg suiker, sap van 1 citroen of 3 gr. citroenzuur. De vruchten van steeltjes en kroontjes ontdoen, wassen, fijndruk- ken en op ©en matig vuur verwar men tot zij zacht zijn. Het citroen sap of citroenzuur (dit laatste lost men op in een weinig water) toe voegen. De vruchtenmassa inkoken tot tweederde van het volume. (Dit kan men bijv. meten met de steel van een houten lepel). De suiker er bij doen en de jam verder laten in koken totdat een paar druppels, op een bord afgekoeld, niet meer uit vloeien. Er onderwijl door goed roe ren zorg voor dragen, dat de jam niet aanbrandt. De jam heet ingoed schoongemaakte jampotjes overdoen, die, om stukspringen te voorkomen, op een plankje of in 'een teil met warm water zijn geplaatst. De pot jes afsluiten met een stukje vochtig cellofaan of perkamentpapier, dat met een touwtje strak om de potjes wordt gespannen. Men kan de jam voor het afsluiten van de potjes ook nog bedekken met een laagje ge smolten paraffine. Aardbeienlimonade 1 liter aardbeinensap, iy2 kg sui ker, 35 gr. citroenzuur. Het vruchtensap kan men behal ve met behulp van een vruchtenpers ook verkrijgen, door de vruchten na liet schoonmaken en wassen te kneu zen en zacht te verwarmen totdat er voldoende vocht is uitgetreden en deze massa door ©en vochtige doek of fijne zeef te zeven. Het sap aan de kook brengen en de suiker er in oplossen. Het sap laten doorkoken, afschuimen en vervolgens koud la ten worden. Het citroenzuur oplos sen in een weinig warm water en dit eveneens laten afkoelen. Het kou de sap met de koude citroenzuurop lossing vermengen. De limonadesi roop overdoen in schone flessen en met een kurk afsluiten. Kersen op sap. 1 kg kersen schoonmaken, wassen en op een vergiet laten uitlekken ('men kan de pitten desgewenst met een kersenpitter of een staafje 'ma caroni verwijderen). Het fruit overdoen in goed schoon gemaakte inmaakglazen. De flessen niet te vol doen en bijvullen met wa ter, waarin naar verkiezing 25 k 50 gr. suiker per dl water (d.i. 3 5. 5 eetlepels suiker per kopje water) en enige druppels citroensap zijn opge lost. De flessen niet hoger vullen, dan tot plrn. 3 cm onder de rand. De flessen sluiten met uitgekookte gummiringen en schone deksels. De klemmen er op doen. De flessen in een inmaak-ketel plaatsen. Deze miet water vullen tot ongeveer gelijke hoogte als de inhoud der flessen. Het water op een temperatuur van 80 gr. C. laten komen en de kersen gedurende 30 minuten bij deze tem peratuur pasteuriseren. Die flessen laten afkoelen. De volgende dag de klemmen verwijderen en controleren of de flessen jjoed gesloten zijn. Nd EEN VROLIIKE STRANOWRK. Ais we van plan zijn om veie zomerae dagen, of wellicht onze vacantie aan zee door te brengen, zullen we onze garde robe aan die plannen moeten aanpassen. Zonder nu direct de hele dag in een bad pak rond te willen lopen, zullen we toch graag zo koel mogelijk gekleed gaan. Het beste kledingstuk hiervoor is dan een strandjapon, die we met en zonder jasje kunnen dragen, zodat we er gerust ook mee in de stad kunnen aankomen op onze weg naar huis. Zelfs zal het helemaal niet opvallen als we in dit „pakje" gaan winkelen, want het losse jasje heeft kor te, aangeknipte mouwtjes, die eigenlijk niet veel meer zijn dan een verbrede schouderlijn. Ook is een vereiste voor strandkleding, dat we er gemakkelijk „in en uit" kunnen komen, en als variatie op de meestal toegepaste knoopsluiting mid denvoor is een lange ritssluiting midden achter wel aardig. Het afgebeelde model is een strandjurk, speciaal voor jeugdige slanke figuurtjes. K 3990/10 Deze combinatie, die van een gebloemde stof is vervaardigd, bestaat uit een japon zonder mouwen en een van voren gesloten en van onderen afgeronde bolero. De rok is gerimpeld aangezet Middenachter heeft dit model een ritssluiting. De bolero heeft een kort aangeknipt mouwtje. Benodigd voor 88 cm. bovenwijdte circa 5 m. stof van 90 cm. breedte. De knippatronen van dit model zijn k f 0.95 bij „Bella" Patronen Ser vice, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht te bestellen. K S990/10 is verkrijgbaar voor 88, 96 en 102 cm. bovenwijdte. De mndtiUw zijn overgenomen uit JBella". Het JNieuwe Modeblad. K*9S°//0 88.j6.roz. te maken voor een ander, die daar toe wel de lust en ambitie bezit. Hij wil ook de heer Michael felici teren met rijn 'benoeimng, al klinkt dit misschien, gezien de uitslag der stemming een beetje gek. Dit wil echter niet zeggen, dat althans hij niet achter de heer 'Michael1 zou staan en •meq. moet deze stemming alleen zien als 'een gebaar, dat mien gaarne ie mand van de linkerzijde, ook een benaming echter, die niet geheel juist is, had gezien. Hij wenst die heer Michael toe, dat dleze veel in het be lang van de gemeente tot. stand' zal mogen brengen en geeft de verzeke ring, dat dan steeds op rijn medewer king gerekend mag worden. Hij dankt de Voorzitter en de heer v. Wijk viqoir de prettige samenwerking in het col lege van B. en W. Zeker, er was weieens verschil van roeping, doch steeds werd dit verschil in goede harmonie tot oplossing gébracht. Nooit heeft bij hem! persioanlïjke be langen of politiek een rol gespeeld. De Voorzitter dankt de heer Roza voor diens warden en voor allies wat deze in het belang van de gemeente heeft gedaan. De heer Roza is ie mand miet een goede kijk op velerlei zaken, daarom heeft het hem per soonlijk zeer gespeten, 'dat hij; met het oog «op rijp werk gemeend heeft als wethouder te moeten bedanken, omdat hij daaraan niet die aandicht kon wijdep, zoal's hij dit zélf gaarne OUDSTRIJDERS MANIFESTEREN OP DE PLACE D'OPERA. wenste. Vooral in de tegenwoordige tijd krijgt het college vaak moeilijke en dikwijls minder prettige zaken op te knappen, men denke slechts aan de nog steed's grote woningnood in de gemeente. Wethouder v. Wijk brengt «de heer Rozadank voor de prettige samen werking, die steeds in het college van B. ©n W. aanwezig was. Hij hoopt dat die prettige, sfeer ook in de toekomst zal blijven bestaan. Wat het gezegde van de heer Roza aan gaat over het rich inwerken in de gemeentezaken, wiè onder ons is daartoe in staat. Spr. wil hier open lijk vprkiaren, dat wat dit betreft hij nog ver bij de heer .Roza ten achter staat. Diens adviezen rijn hem altijd bijzonder welkom geweest. De heer Roza dankt nogmaals voor de aan« zijln ad'rès gerichte woorden en hij Jioopt de tijd' dat hij als raads lid zit. medie te wierken om: «als het college van B. en W. met goede voorstellen «komt, deze te helpen ver wezenlijken, door er zijp stem aan te gevén. 1 Rondvraag. De heer v. Wijk wijst er op, dat de branidkramen niet óveral rijm na gezien. De heer Schouten zegt, dat bij H. Lakierveld een standpijp is «gedepo neerd, om .Ijjj brand achter in de Polstraat, deze terstond ter beschik1- king te hébben. Weet Lak er veld ook hoe lüj die moet 'bedienen? De Voorzitter mérkt op, dat deze daar geplaatst is voor de Aalburgse brandweer misschien iis «evenwel dé opmerking van «de heer S chout en wel injist. Hij zal dit daarom', evenals die opmerking van wiet'h. v. Wijk miet de commandant der brandweer bespre- iken. Die heer Schouten merkt nog op, dat bij de standpijp slechts een lengte van 80 meter slang aanwezig is, wat naar rijn mening niet voldoende is. Zou b.v. bij rijn wioininig brand (uit breken, dan is er reed's eieP llefigite van 30 nieter van de weg naar zijin woning nodig. 1 Die Voorzitter belooft ook' dit 'miet de brand'weercomlmaPdaPt te zullen bezien. De heer C. Bouiman Azn. acht een inhaal verbod op dé dijk dringend noodzakelijk. 'Die Voorzitter vindt de gehele dijk zeer gevaarlijk, mlaar men kan toch niet voor dit gehele traject een in- haalVerbod gaan kistelen. Het is te hopen, 'dat de nieuwe verkeerswieg spoedig tot stand kbïnt, waardoor de dijk van het doorgaand verkeer zal worden verlost, dat is het enige af doende middel. Zaterdag heeft spr. Zelf bijna nog eéü ongeluk gehad, imen rijdt mét die fiets rustig met 4 personen naast elkstar en gaat niet oprij, als er een auto mloet passeren. D/e heer K. Bonman Gzn. merkt op, dat hier de politie behoort in te grijpen. Die heer C. Bouman Azn. zou een inbaalverbod alléén doen gelden voor de kommen der gemeente. Verder wijst spr. op de sléchte toestand van het wegdek op de dijk v.nl. datjge- deelte waar de buizen voor de water leiding rijm gelegd, levert groot gé- vaar op. De Voorzitter antwoiordt, dat reeds opdracht tot verbetering is gegeven. De heer C. Bouman informeert hoe of het staat met de binnenwegen in Wijk. De Voorzitter zegt, dat daarover nog niets bekend is, de gemeente richt rich echter met de verbetering naar de beslissingen in de gemeente Veen. Een klinkierbestratiing is finan cieel onoverkiomenlfijk. Nu zijn er in Veen voorstellen aanhangig urn tot een goedkopere verbetering te ge raken. Het ligt echter wel in de be doeling, de binnenwegen met grint voorlopig iets te verbeteren. Naar zijn mening hééft de schaaf wel 'een goede verbetering tot stand gebracht. De heer v. Helden noemt diezé schaaf een uitkomst voior grintwegen. De heer K. Bouman informeert naar de stand van de waterleiding voor de Aalburgsesteeg. Die Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hierover nog steeds in onder handeling zijn. Dé maatschappij is om een kostenopgaaf verzocht, tevens voor de Veldstraat en die andere de len der gemeente, waar nog geen waterleiding is. De heer Roza vraagt of de kwestie v. Tilburg tot de competentie van de raad behoort of berust deze geheel bij B'. en W. De Voorzitter licht dé zaak nader toe, het gaat hier over een zoion van v. Tilburg die is getrouwd en een noodwoning heeft gekocht en daar voor nu een plaatsje vraagt. Hij heeft getracht dit bij particulieren "te krij gen, doch 'dit is Piet gelukt. :Nlu heeft de gePiieeinte wiel bouwgrond, dóch alleen voor woningbouw. Misschien dat vooraan, op de Aalburgse Steeg of aan het einde van de Polstraat, naast de woning van het gezin Krop> wel een plaatsje is. Die woning be slaat een oppervlakte van 10x6 M. B. en W. worden gemachtigd miet v. Titlburg deze kwestie af te han delen. Die heer Roza heeft verschillende aanvragen van de Raad viap Arbeid liggen, vervulde hij de daaraan ver bonden functie ambtshalve alls wet houder of is dat niet het geval. Die Voorzitter kan. hieirop niet di rect antwoord geven, dooi zal dit nagaan. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat wer in geheimézitting. f Een verzameling van oudstrijders en verminkten uit de oorlog zijn bijeen gekomen op de Place d'Opera, ten einde de aandacht te vestigen .op de noodzakelijkheid der verbetering van hun pensioenen. Foto: Een nachtelijk gezicht op de Place d'Opera, waar de oudstrijders hun bivak hebben opgeslagen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6