Firma GEBR, EBERT Radio Apparaten Foto VISSER Zn. hhiom 95 Werkendam GEBRS. BLEIJENBERG WIJK EN AALBURG Regelmatig ontvangen wij de nieuwste PHILIPS en N.S.F. Technisch Bureau „ELGO" Telef. 12 Eethen Algemene Vergadering Raadsvergadering WERKENDAM De basis van slechts Vm 34 Juli WAALWUK W. P. v. cl. Zalm Rotter dam 1 MIES T€Om VAN NkbrULAND" Bestrijding Coloradokever Alles op fotografie's gebied - Vergrotingen naar elk portret gehouden op Donderdag 29 juni, des avonds om 8.30 uur. VoorzitterEnM&dhtib. Heer J. dé Bruijme. SecretarisWel'Ed. Heer J. A. TiimL mermjains. Afwezig- de hewn Baggerman en v. d. Wiel. i Die Voorzit tér.opent de vergadering inet het formuliergebed Ingekomen stukËe|n: Goedkeuringen van *Ged. Staten o.a. tot aankoop van gronden in het La.o.n!tjie voor Woningbouw. Sidhtrijven van de Minister vanBin- nletnlapdse ;Zakén een gratificatie te verlenen aan de ambtenaren van 2 pot. van hun jaarwedde. Aldus wordt besloten. Schrijven van het raadslid C. v. d. Stelt o.a. over de Blurgpiotllder. Verder vraagt dit lid inlichtingen: over de bestrating van het Laantje. De Voorzitter antwoordt, dat het in de bedoeling ligt het Laantje te be straten vanaf de Kerkstraat via Nood1- kerk, Vervoornestraat en Bmigom's- pad. 1 Aanvragen van de beide Bijz. Schoolbesturen jota' gelden beschik baar te stellen ingevolge ex art. 72 der L.O. wet 1920. Wordt toegekend als volgtRehobidthsdhiooT f 660. voor het aanschaffen van leesboeken, Herv. school f667.en school Biesbosdh f 681 Voorstel van B. £n W. om gelden beschikbaar te stelllen voor materiaal voorziening van de Brandweer. Besloten wordt een nieuwe brand spuit niet verschillend materiaal aan te schaffen. Die kosten worden ge raamd op pita. f 12.000 De pensioengrondslagen worden volgens het ontwerpbesluit vastge steld. Ontwerpbesluiten tot wijziging der gémééntebegr. Het Vfeeskèuringsbe- drijf hééft een winst opgeleverd van f904.69, het veterlbédrïj'f heeft over 1949 een winst gemaakt van f6000. De Voorzitter deelt méde, dat de oude veerboot is verkocht voor f 6.380. Van Ged. Staten is nog geen beridht ontvangen voor het aanschaf fen van de nieuwe veerboot. Verder deelt dé Voorzitter méde, dat de Sub sidie voor Maatschappelijke "Zorg ver hoogd mioet werdén met f 539.66 en dat die heer Wijbjia zijn schuur aan de Bruigomspad wil verhouwen tot wodnhuis, waartoe vtolgens rijksrege ling toelage zal worden verleend. Die héér Kornet zegt, dat die dui ker in de Burgpoldér schijnt te lék ken waarvan hét bouwland schadé ondervindt. De Voorzitter zal de architect op dracht gevein die zaak' te onderzoeken, 'Hierna sluiting. Wie van oostelijke richting de Heu vel opgaat, temidden van de rivier en het Park, ontwaart thans aan zijn rechterzijde een naar schatting twin tig metier lange vitrine, een grote etalage eigenlijk, welker inhoud wij min of meer die basis zouden kunnen moemém van 4e tentojonsitellling Rot terdam! Ahoy'. Wij' zién daar immers een groot aantal grondstoffen ten toongesteld en wij worden eraan her innerd, waar deze allemaal vanidadn komén: pahnpitten uit West-Afrika, theè uit Ceylon, India, China, Indo nesië, Formosa, tabak uit de Ver enigde Staten, Griekenland, Brazilië en Turkije, gips uit Frankrijk, huiden uit Indonesië, Zuid-Afrika, Noprd- en Zuid-Amerika, irjibber mij; Indonesië, India, .Zuid-Amerika, om maar een williekieiulrigé greep uit het veile té doen. Daaromheen, in de opeA lucht, ontwaren wij o.ta! marmer uit Italië, zwart graniet uit Zweden, ijfererts uit Spanje, en talrijke 'houtsoorten uit Noorwegen, Zweden, Finland, Ca nada, emzovoprt. Inderdaad: de'zé expositie stelt de diensten, die het hard wérkende Rot terdam met zij'n haven aan bet land, aan Europa, aan heel de wereld biedt, helderder dan wat ook in het licht. Wat imlmers is scheepvaart zonder goederen? Maar ook omgekeerd'wat zijn goederen zonder scheepvaart In de oorlogsjaren was er net zoveel thee in de wereld als nu, ïhlaar wij kondien hier tenslotte niet méér aan een kruimel komen, want de Vaart lag' stil en de thee blééf dus waar zij wa^. Zo'ni 'eenvoudige uitstalling kan tot nadenken stemirnen. Zij dieet ons de onmisbaarheid van grondstoffen, en scheepvaart 'beseffen. .En het heeft wel eens zijn nut om zo'n 'besef te verlevendigen. Die heren B. P. Willie- bieek le Mjair en J. U. Sjdhillthuis, salons huis- en eetkamer# slaapkamers stoffering en bekleding huishoudelijke en luxe artikelen O' GRATIS GESCHENKEN.' ff let U voorzal op onze juiste adressan: Meubelbedrijf Nieuwendijk (N.-Br.) levert U Eiken Dressoir voor f 80,— zoor zware Schuiftafel. f 45,— sterk Ledikant vanaf f 35, Nergens goedkoper I Nergens beter voor Uw geld I »5AVAL« Rugsproeisrs en Onderdelen O Ook voor Reparatie staan wij steeds voor U klaar VOOR ALLES OP HET GEBIED VAN ELECTRICITEIT EN RADIO Official PHILIPS en N.S.F. Service. mwwim Voor al Uw reizen, zowel in Binnen- als Buitenland, Telef. 21 die zich voor d'e totstandkoming van ©eh én ander veel moeite hebben ge geven, bijgestaan door architect 'Mjoio- ïenjaar uit Amsterdam, verdienen er kentelijkheid. Er Zij'n in en rondom' hét Bark vele en velerlei attracties. Dieze grond stoffen show is een van de leerzaam ste. der Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw. Op Donderdag 29 Juni 1.1. werd ditmaal de Zomer vergadering der Mij te Hilvarenbeek gehouden. De bioscoopzaal van de heer Goes was goed bezet toen te ruim 10 unr de Voorzitter, de heer W. G. de Waard de vergadering opende, na vooraf door de heer Staal, voorz. van de afdeling aldaar, welkom te zijn geheten. De voorzitter vertelde ons aller eerst, dat de afld. Hilvarenbeek in 1948 voor de tweede maal tot de Mij was toegetreden. Van 18811017 was ook daar een afdeling geweest ien hij was verheugd dat deze nieuwe afde ling weder tot stand was gekomen. Spreker gaf een korte beschrijving van het schone dorp met zijn plm. 5000 inwoners. Ook de omgeving is buitengewoon rijk aan natuurschoon, zo wees hij op het landgoed „de Utrecht" groot 2500 ha en de uitge strekte boerderij Gorp, welke wij bij de excursie heden middag liopen te bezoeken. Vervolgens besprak de voorz. verschillende landbouwproble men en ondanks dé onzekerheid voor de toekomst., zegt hij„ploegt de boer voort"! Ook had het werk van de Stichting van de Landb. zijn aan dacht en veel wordt gedaan wat ben goede van de landbouw komt. Naar zijn mening kon op de uitgaven wel bezuinigd worden. Wat al te licht vaardig worden z.i. buitenlandse stu diereizen op touw gezet. Veel critiek verwacht spr. op het ontwerp pachtwet, hoewel verschil lende verbeteringen daarin voorko men. Volgend jaar hoopt de Mij. haar 100-jarig bestaan te vieren, bij die gelegenheid zal een gedenkboek worden uitgegeven. Daar meer ruim te in het Landb.blad beschikbaar kwam, zullen verschillende corres pondenten thans hieraan hun mede werking verlenen. Voorts riep spr. de steun in van alle leden om de grote taak die de Maatschappij is toebedacht ook te kunnen verwezen lijken. De verschillende gasten, waaron der de burgemeester van Hilvaren beek, Ir. Huisman, de Rijkslandb.- consulenten, de Vertegenwoordigers van de Bond van Plattelandsvrouwen, Ds. Keizer, de heer v. Hoven en véle anderen, waaronder ook de pers, werden hartelijk welkom geheten. De voorzitter wees er nog op dat deze vergadering juist samenviel met de verjaardag van Z.K.H. Prins Bem- Bernhard. Hij stelde voor vanuit de ze vergadering een telegram van ge lukwens te zenden, met welk voor stel allen accoord gingen. De notulen van 27 Jan. 1950 en het jaarverslag 1949, kon de goed keuring wegdragen. Hierop volgde een korte pauze waarbij door leden dér afdeling si garen werden gepresenteerd, welkie door de aldaar gevestigde sigarenfa briek „Gulden Vlies", gratis beschik baar waren gesteld.. De vergadering toonde zich voor deze geste zeer dankbaar evenals voor de aangebo den consumptie dooi* genoemde afd. Ir. Huisman, landbouw-attaché in Westduitslanid sprak daarna over: „De ontwikkeling van de Duitse Landbouw profductie en de Agra rische Politiek." Wij kunnen, aldus spr., niet alle Duitsers en zeker niet de vrouwen en kinderen verantwoordelijk stel len voor de 'gruwelen en de ver drukking die wij tijdens de bezet ting van hen hebben te verduren gehad. Spr. weesdan voorts op liet grote verschil van levenswijze en onderhoud in West- en Oost-Duits- land, terwijl de bevolking van West- Duitsland bestaande uit vijftig mil- lioen zielen (de 10 millioen vluchtelingen uit O. D. medëgére- kend) zoveel verdienen dat zelfs de fijnste Zuidvruchten kunnen wor den gekocht, is liet rantsoen in de: Oostelijke zone te vergelijken met het hongerrantsoen in Holland tij dens de bezetting. Behalve voor kle ding "(die duur is) heeft de West- Duitser wegens gebrek aan woon ruimte, weinig uitgaven voor Let huishouden, vandaar dat het grootste deel van het loon, voor mondkost wordt uitgegeven. Beschermd door de Org. Bo uw ver bond .gaat de ontwikkeling van 'de landbouw regelmatig voort. Als voor beeld noemde spr. de marktregeling van de zuivel. Heeft in ©en zekere periode 'de invoer van boter plaats, tegen een prijs beneden de binnen landse markt, dan wordt deze door de D. Regering als spoedig geremd of geheel stopgezet. Voorts beschreef spr. de bedrijfs voering in de landbouw, die in som mige gewesten in hoofdzaak uit klein bedrijf bestaat. Het heuvelland maakt het echter zeer moeilijk, ja soms on mogelijk hier ruilverkaveling toe te passen. Ook de bedrijfsvoering is 'meestal geheel anders dan bij ons, 'men treft er veel z.g.n. familiebe drijf jes aan, waarbjj ook de vrou wen medewerken. Voor arbeiders be staat meestal een maandloon plus kost en inwoning. Men rekent dat over 't algemeen de lonen 20 pCt. la ger liggen dan bijons. De heer Huisman waagde zich niet aap voor spellingen wat betreft de export, daar verschillende wisselvalligheden hier een rol spelen en berekeningen meest al gefaald hebben. Op deze rede, die onopgesmukt maar zakelijk ons een beeld gaf van het Duitsland van heden, volgde ©en 'welverdiend applaus. Aan het slot van deze vergadering sprak nog de Burgemeester van Hil varenbeek en de heer Sneep, oud- voorzitter dér Maatschappij. Nadat in hotel Naykens gezamen lijk de koffiemaaltijd was gebruikt, werd in de namiddag een excursie gemaakt naar de reeds genoemde ontginningen. Op bet 400 ha. grote landb.bedrijf „de Gorp" trok voor al de aandacht de moderne bewaar plaats van het hooi. Nadat dit op het land op ruiters behoorlijk is ge droogd, wordt door een rijdende hak selmachine het hooi fijn gemaakt en daarna in de wagen geblazen. In de schuur is daarvoor een afgegaasd. hok gemaakt, waarin het hooi ook! geblazen wondt. Arbeidsbesparing bij het binnen halen als wel bij "t vervoedieren zijn hier 't motief. We zagen hier ook' een in aanbouw zijnde koestal voor 80 koeien op een rij. Verder een tot in de puntjes verzorgd bedrijf waar aan de eigenaar de heer Puyenbroék dagelijks zijn zorgen besteed. I Van het landgoéd „de Utrecht" zjjn een twintigtal boerderijen uitge geven aan pachters, terwijl de rest is beplant met verschillende hout soorten. Tevens worden grote com plexen specifiek Brabants natuur schoon gespaard. Verrassend schoon was het reservaat rond De Flaas en Het Goor met aangrenzende vennen. Hier leeft de natuur als voor eeuwen. Duizenden vogels broeden en ievien hier nog ongestoord. Na dit alles met belangstelling be zichtigd te hebben, kwamen wij on verwachts aan de herberg „In dien Boékenrijder", eveneens van de Stichting. Door ©en vertegenwoordiger van de Utrecht werd hier aan allen een verfrissende dronk aangeboden, ter wijl de 'aïd. voor de dames ijsco liet -aanrukken. De warmte van de heide en de onvermijdelijke stofwol ken die bij een autoeolonn© steeds een bezwaar vormen, werden dan al spoedig vergeten. Nadat de voorzitter allen dié tot het welslagen hadden medegewerkt, dank had gebracht, werd de stoet ontbonden en ging een elk op eigen gelegenheid in de richting van zijn woonplaats. 99 U zult zich dit jubileum herinneren'.' Wij geven, ondanks onze latje prijzen en bij- Jjt zondere aanbiedingen, bij aankopen vanaf CB» i 25.- prachtige geschenken. Complete eet-," .thee- en ontbijtserviezen, zilveren cassettes, ligstoelen, kapstokken, radiotafels, goede scKil- derstukken, zilveren lepels en vorken in cas sette, fraaie kop en schotels, theelepels en ge bakvorkjes in cassette, keuze uit-een prachtige, '.geselecteerde collectie tinnen vazen, hui'shou- en sier-, glas en aardewerk. 'delijk- GKOOT5TE uioninointuchtinc Verder elke kamer of salon en los meubelstuk tegen fa brieksprijs, onder garantie I Reparatie's aan elk meubel. Auping's beroemde staaldraadmatrassen met onbeperkte garantie. heeft Bergstraat Wijk Wendt U tot ons en wij leveren U uit voorraad of op de kortst mogelijke termijn een toestel van een der bovenstaande wereldmerken. Wij laten U deze toestellen graag eens rustig bij U thuis beluisteren zonder enige verplichting uwerzijds. Wij beschikken over de meest moderne meet-instrumenten, waardoor wij Uw toestel vakkundig en vlug kunnen repareren. Op aanvraag ook foto's bij U aan huis •♦♦•♦«♦••••♦♦♦.WW Beleefd aanbevelend

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 8