voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws rollux Binnenland OORLOG IN KOREA No. 6786 Donderdag 13 Juli 1950 Und van altena Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN Te Breda is in de oduerdiom van 7o, jaren overlieden-, Dir. H. J. Toxopeiis, emeritus Elvang. Luith. pre dikant. Dr. Toxopeiis was .oorspronkelijk Ned. Herv. predikant en dienJdle als zodanig de gemeente Anna Paulpwina, na zijn studie aan de universiteit te Groningen te hebben voltooid. In 1905 werd hij- na collloquim doctum Evang-Luthers predikant te Harlingen, daarna te Amersfoort, sH-ertogeiihoschBreda en Heusden, waar hij 1 Januari 1948 emeritus werd. Hij was ook geruime tijd jorae- ses van de Pre-dikaiitenvereniging Noordbrabant en Limburg. De studie in het N. Testament had zijn bijzondere belangstelling. De overledene is vele jaren in Heusden voor de Ev-Lutherse ge meente opgetreden en was in deze kringen zowel in Heusden alis om geving een zeer gezien pi gewaar deerde predikant. 'Ook verschillende niet-Luthersen gingen bij hem ter kefke én luisterden gaarne naar zijn woorden. Dinsdag j.l. heeft de begrafenis te Ginneken plaats gehad. Hij ruste in vrede. Dinsdag maakten de oude van dagen met een 11-tal auto's en twee touringscars van de N.V. A.L.A.D., htm reis naar de provincie Utrecht. Jammer dat door het wegvallen van een paar auto's, de eigenaars ga ven daags tevoren pas bericht van verhindering even het opgezette schema, enige vertraging in het ver trek bezorgde en dat het weer, dat verder op de dag en vooral in de middaguren steeds slechter werd, bij de plannen ook als spelbreker op trad. Onderweg moest steeds gezocht worden naar behoorlijke zalen, waar het gehele gezelschap droog kon zit ten. Vooral in Austerlitz regende het geweldig, die bovendien nog ge paard ging met onweer. Niettemin heerste er een opgewekte stemming. Op de heenreis werd in Meteren een kersenboomgaard .aangedaan en werden kersten rondgedeeld. In Doorn werd voor de eerste maal de koffie gebruikt. Van Doorn ging het over Austerlitz naar Soest en Soestdijk. Hier verbeterde het weer iets, zodat langs het paleis kon worden gewandeld en de omgeving kon worden bezichtigd. Ook werd een bezoek aan het Vrijheidsgedenk teken gebracht. Olm1 6 uur ving van hier de terug tocht aan. Sommigen van het ge zelschap beleefden bij dit vertrek de sensatie, H.M. de Koningin van haar tocht door Gelderland op het paleis terug te zien keren. Anderen hadden de drie oudste prinsesjes ge zien. Er werd over Utrecht, Vianennaar Zaltbommel gereden, waar nog een ogenblik in hotel Tivoli werd gepau zeerd. Tegen 10 uur arriveerden al len in goeden welstand in Heusden. Aan de Wijksepoort stond de Heus- dense fanfare met een groot aan tal ingezetenen de oudjes op te wachten en ging het met de fanfare voorop door Burchtstraat, Bree- straat, Botermarkt, Nieuwstraatnaar de Vismarkt. Burgemeester v. Delft, die met zijn echtgenote die reis had meegemaakt, dankte het comité, de beide Midden standsverenigingen en allen, die 'tot het welslagen hadden medegewerkt, voor de ondanks minder gunstige weersomstandigheden, zo uitstekend geslaagde dag. De heer P. Schmiehusen dankte namens de ouden van dagen, terwijl ook de heer J. v. Bommel, de oudste inwoner van Hedikhuizen, hieraan nog enige woorden toevoegde. Deze krasse oude baas, hij telt n.l. 90 jaren, stond op de muziektent nog lustig mee te dansen, toen de fanfare zich liet horen. De heer A. Verschuur sprak enige woorden namens de beide Midden standsverenigingen en bood namens deze de oudjes nog een afscheids dronk 'aan in café Central, waarme de de dag werd besloten en allen om 11 uur, hoogst voldaan en vol lof, huiswaarts keerden. Tot een overwinning heeft het onzie stadgenoot A. die Graag ini zijn 6(e partij omi het persoiotalijk dam kampioenschap niet kunnen brengen. Na. eein levendige strijd van 5 uur werden de punten gedeeld'; gespeeld werd tegen J. Craane pit 's Bosch, welke de leiding heeft. Die 7e en 8e partij gaat resp. tegen v. d. Bommen en Koster, beiden van idle Philips Damplub. De techniek gaet steeds maar door, Op het programlma staat o.m. een bezoek aan de Goop. Exportslagerij te Twellbeein pood-bant fok veebe drijf in OverijselGiethoorn, het Hol landse VenetiëHunlnebedden: in DrentefokVeebedrijf met zwart bont vieie in de Wijk (Drente Cöop. Landbouwersbank en Handelsvereni ging te Meppelde avond van de re dag in Groningen, alwaar ook over nacht wordt; de volgende: dag in Groningen (Usquert ein Uithuizertre- den) en de, landaanwinning l'anjgs de Waddenzee. Voor dit laatste zorgt de Rijkslandbouw voor li ch t ingsd lenst, zodat dit voor hen wel interessant wordt. Velen zullën van deze gelegenheid gebruik mtakten omi iets leerzaams en interessants in eigen land te aan schouwen. Last Tan zenuwen I fiats blijft alias voor AALBURG Door de kerke naad der Ned. Herv. gemeente alhier' is toezegging van. beroep uitgebracht op Dis. J. T. Doornenbal uit Oene. AALST Een tiental appelbomen van de heer Hl. Jansen aan die Riet schoot, staan voor de tweede maal in bloei. 1 1 BABILONIëNBROEK Voor het Mulo-diploma slaag de onze dorpsgieihate, rnej. A. S. Vos. Op Zondag 16 Juli a.s. hoopt men het geheel gerestaureerde orgel in de Nied. Herv. kerk weer in ge bruik te némen. 'Hiet orgel, dat in 1904 geplaatst is door de heer Koch uit Rotterdam, was door oorlogs handelingen bijna geheel vernield. BBUCHEM. Het was Zondag l'.I. een blij de dag voor die gemeenten Bcuéhem en Kerkwijk. N|a des morgen bevtes- tigd te zijn door Dis. van Galen, van Brakel, naar aanleiding van Hand. 20 vers 28, handelend over het „won- déze ambt", verbond zich Dis. v. d. Bosch 's middags aan zijn gemeenten met de woorden uit 2 Cor. 2 vs 14 —17. Was de belangstelling des morgens groot, des middags was die belang stelling overweldigend. !Na de predikatie werden die ge bruikelijke toespraken gehouden. Ouderling Bijl liet tot slot toezin gen Psal'm 134 vers 3. DUSSEN Onze dorpsgenoot, de heer W. Eijkhout, is benoemd tot gemeente- opzichter te Oiosterhout. GENDEREN Het consulentschap Voor de Herv. kerk te Aalburg, is opgedragen aan Ds. H. J. Simit alhier. GAMEREN. Zondag 1-1. imjocht Ds. v. Dijk weer voor de genteen te voorgaan, na enkele weken van gedwongen rust. 1 NEDERHEMERT De kerkcollecte, die gehou den is voor het' Bouwfonds der Ned. Herv. kerk aan de Noordzijde, heeft opgebracht het bedrag van f 7.34. Er zijn plannen om de brug over de Vliet op de' Nederhemleirtse Kade te doen versterken. Een nieuw wegdek is dezer dagen al aange bracht. Het wachten is nog op een rapport van de Prov. Waterstaat De fa. A. H. Wolfért alhier was mét f 19440 de laagste inschrijf- ster voor de bouw ener boerderij te Heerewaarden. Ook dit jaar hOopt de Coop. Landbouwers Aahkioopvereniging „De Onderneming" W.A. een excursie te maken met haar leden naaf het Oos ten en Noorden van ons land op Donderdag 27 en Vrijdag 28 Juli a.s- NIEUWENDIJK Het mannenkoor „Onderling Genoegen" alhier, directeur de hieietr J. de Graaf, behaalde op het con cours te Miourik, in de tweede aid. een iste prijs met 333 punten. De jury was vol Hof over koor en diri gent. iMjej. A. Visser alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Waspik. Morgen, (Vrijdag) hoopt de Chr. landarbeidlersbond afd. Nieu- wendijk, per touringcar een reisje te mjaken naar Amsterdam en omge ving. iNaar we vernemen worden er alhier pogingen in het werk gesteld om te geraken tot (oprichting van een Chr. kleuterschool. Een commissie is reeds gevormd. - Onze dorpsgenoot C. Hoeke keerde behouden uit Indië tertig. Door de muziekvereniging „O. hi. S." werd hem een serenade gebracht. Naar wé vernemen ligt het in de bedoeling van het fanfarecorps „O. n S." te Kilte, om in de maand Augustus een festival te organiseren. De heer W. van de Kteij, on derwijzer aan die Chr: School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Vlaardingien en Ermel'o. VEEN Morgenavond omi 7 uur hoopt voor de Ger. Gem1, voor te gaan, Ds. Ligtènberg van Rotterdam. (Ver beterd bericht). Zaterdag 15 Juli a.s. zal al hier een minziek1- en zahgeonoert g&- gevein worden op het schoolplein, door de mluziekVer. „Wilhelmina" en de ZanèVfer. „Ziariglust", beiden al hier. 'Aanvang 7 uur. Huisarrest voor hond en feat. Ook de burgenteestiexs van Lands meer, Oofitzaan en "Ilpendam hebben een verbod afgekondigd om honden en katten los te laten lopen. Mem wil daarralee paal en perk stelten aan het besntettingsgevaar van de pseu- do-vogelpest voor de vete plui mveer 'houder s in Waterland. In Oost zaan is een bedrijf door de ziekte getroffen en ruim 1200 kippen moesten worden afgeimlaakt. Te Wezep is op een, bedrijf dé pseudo -vogelpest geoonsitateerd:. De gehete pluimveestapél, bestaande uit tachtig stuks ,imOet worden Vernie tigd. Afschuwelijk misdrijf in Den Haag. In éen onbewoond huisje van een hofje aan het Westeinde in Dén Haag heeft de recherche, na enige dagenvan ingespannen speuren, het lijk ontdekt van een vermoorde jon ge vrouiw. Het lichaam was dat van de 25-jarige Elisabeth Bretevoort en lag veertig centimeter diep begra ven in de grond onder dé gang. Een uur na de ontdekking heeft de Haag se politie haar echtgenoot, de 26- iarige tuindefsknecht J. B. aange houden, die onbewiogen bekende zijn vrouvr vermoord te hebben. Vroegere mijndirecteur veroordleieM. Het Bossche gerechtshof heeft ir. B. te Heerlen, de voormalige direc teur van de OranjeHNtissaumijnen, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar, een gelid boete van vijftienduizend gulden en verbeurdverklaring van een bedrag van 2025 gulden, dat bij zijn aan houding- werd gevonden. Hij was be schuldigd van het Smlokkélen van de viezen. 1 Overboord geslagen en verdronken. L'é Volendamsë Visser K. is tij dens. eien plotseling opkomend on weer over boord geslagen van de botter, waarmlee hij; op hét IJssiel- rnecr viste. K. is verdronken. Die Noord-Koreianen blijven vorde ringen maken, al zijn deze niet groot. De Amerikanen hebben zich aéh- ter dé rivier de Koem terug moeten trekken, die op 15 km afstand van Taedjon stroomt, de tijdelijke hoofklL stad van Zuid-Korea. Dé Noords Koreanen hadden huin succes té dan ken aan het feit, dat als boeren ver momde soldaten zich verplaatsten. JQ(e Amerikaanse soldaten hadden niet op hen geschoten, aangezien zij ze voor werkelijke boeren hadden ge houden. Men schat de Noord-Roireaanse troepen op ja®11 sterkte van 75.000 man terwijl ze door 80 tanks zouden worden gesteund. Een militaire woordvoerder heeft verklaard, dat dé Amerikaanse troe len zogenaamde „Pershingtanks" ge bruiken, een der grootste typien van iet Amerikaanse leger. Déze 46-ton tanks zijn voorzien van een 90 milTi- meterkanon. Ook niet Amerikaanse troe pen in de strijd Generaal Omar Bradley, voorzitter van de comlmissie van Amerikaanse stafchefs, heeft volgens de voorzitter van de senaatscommissie yoior de ge wapende diensten; Millard Tydings, op een geheime vergadering der com missie medegedeeld, dat grondstrijd krachten van andere leden van de V.N zich bij de Amerikaanse troe pen op Korea zoudén voegen. Toen de journalisten de senator om verdere bijzonderheden vroegien, wil de hij alleen nog zeggen, dat andere leden van de V.N. grondtroepèn had den aangeboden en dat deze aan biedingen aanvaard waren. Hij pei gerde enig antwoord te geven toen hem gevraagd werd of Chinese natio nalistische troepen naar Kiörfea zou den gaan. Senator Ty dings wees nog op de volgende punten: 1. Amerikaanse troepen zullen niet onmiddellijk in grote hoeveelheden in Korea -samengebracht worden voor een grootse tegenaanval, zulks was trouwehs niet mogelijk. 2. Functionarissen van hét minis terie van defensie en anderen slaan buitén Korea nog vier of vijf „ge voelige plekken" gade, waai* hét uit breken van vijandelijkheden mogelijk wordt geatiht. Smokkelbende op het spoor? Door de activiteit van de Roosen- sendaalse douane liepen op het sta tion te Roosendaal twee Italianen en twee personen uit Bergen op Zoom tegen de lamp. Zie worden verdacht van smokkelarij in horloges, nylons, vulpenhouders, vulpotloden en grote partijen bijouterieën.. Voor enige duizenden guldens werd in beslag genomen. In één actetas werden 85 horloges aangetroffen. Gearresteerd. Dé 39-jarige metaalbewerker Hl. B. is te Amsterdam gearresteerd'. Op 6 Juli heeft Mj uit een woning aan de MotttfoortLian in Den Haag een kistje mét sieraden ter waarde van duizend gulden ontvreemd. Westerling nu voor oppergeredht. De advocaat van Westerling heeft voor de politierechter te Singapore verklaard, dat Westerling niet aan Indonesië uitgeleverd zou kunnen worden, omdat er geen uitleverings verdrag tussen Indonesië en Enge land bestond en de Engelse uitleve ringswet niet van toepassing is op Indonesië. De politierechter oordeelde, dat de zaak-Westerling buiten dejurisdictie van het politiegerecht viel en gaf hem toestemming de argumenten bin nen acht dagen aan' 'toppergerecht te Singapore voor te leggen. Volledige uittel voor dé „Atlantis"- babies. Maandag loste de „Atlantis" in dé Amsterdamse haven met de overige passagiers een groot aantal baby's, waarvan er 59 aan boord zijn gebo ren. Dit schjp bracht ruim 300 kin deren in ons land. Door de zorgenvan „Hulp aan Gerepatriëerdien georganiseerd door de stichtingen „Pelita" en „Ne derland helpt Indië", zijn voor d© baby's 150 Volledige uitzetten be schikbaar. Emigratie naar Canada. Volgens de oud-ambassadeur in Ca nada Dr. van Roijen, die een dezer dagen in Rotterdam is aangekomen, zijn de Nederlandse emigranten in Canada zeer welkom. „Als wij tien duizend emigranten per jaar zouden oversturen, zouden zij met open armen worden ontvangen", verklaar de hij. Er zijn echter slechts weinig aanmeldingen. NIEUWSBLAD Uitgave t Telefoon 19 d$g en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentlën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Mqnhardt's Zenuwtablattaa i»' helpen U er overheen. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE PROVINCIE GELDERLAND De aankomst bij de tentoonstelling „Mijlpaal 1950". Links de burgemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1