BOEKEN DAMPO Ingezonden Buitenland H. 1,00 Europees Jongeren Contact Gevonden en verloren voorwerpen Nieuwe koffiebon PYRAMIDE ZAKROMANS Fl. 1,25 BOEKHANDEL Fa. L. J. VEERMAN HEUSDEN Grote activiteit van liet Rode Kruis. In de congreszaal van de „Mijlpaal" is Zaterdag de algemene ledenverga dering van het Niederl. Roode Kruis gehouden o.lv. de waarnemend voor zitter generaal-tnajoor dr. J. Th. Wilkcns. Uit het jaaroverzicht 'bleek, dat bet 'Nederlandsche Roode Kruis thans een half miüoen leden telt. Iin het afgelopen jaar werd in 3000 geval'lien eerste hulp verleend aan de burger bevolking. Het aantal helpers en helpsters voor hulp aan burgerbe volking is toegenomen. Eveneens groeide het aantal Rode Kruis co lonnes in ons Hand. Wat de bloed transfusiedienst betreft werd miede- gedeeid, dat 42.300 bloedgevers zijn ingeschreven. De moedermelkoetnitralie zamelde 4000 liter melk in. Deze hoeveelheid is nog voor uitbreiding vatbaar. Van een dak Ie pletter gevallen. Zaterdagnamiddag tegen 6 uur is de 53-jarige portier J. B. van de N.V. Philipsfabrieken te Eindhoven bij een inspectietocht van het dak van bet 'zes etages hoge fabrieksge bouw aan de Eimlmasingel naar be neden gestort en daarbij op slag ge dood. B, die reeds 22 jaar bij de N.V. Philips werkzaam was, laat een vrouw en drie kindieren' achter." Dcmo bi li»er Jende militairen. In de periode van 1 Juli 1949 1 Juni 1950 werden 52,601 leden van de koninklijke landmacht en konink lijke marine gedemobiliseerd. Naar schatting zijn hier in de maand Juni 1950 nog 11.000 man bij gekomen, zodat in de beschouwde periode in totaal ruim 63.000 'man zijn gedemobiliseerd. Vim deze 63,000 teruggekeerde mi litairen staan op het ogenblik min der dan 4000 of ongeveer 6 pCt. als werkloos ingeschreven, waarvan er slechts 2096 of nog geen 3,5 pCt. langer dan 1 maand. Stemmen deze resultaten dus tot voldoening, niet vergeten moge worden, dat in die loop van dit jaar nog 30.000 a 40 duizend leden van de Kon. Land macht en de Kon. Marine zullen, re patriëren. Velen hiervan zullen krach tens het herplaatsingsrecht weer bij hun oude werkgevers geplaatst kun nen worden, doch voor ongeveer 10.000 personen zal nog een plaats in het bedrijfsleven gevonden moe ten worden. Onderscheiding. Bij K.B. is verleend de eremedail le, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau, in zilver, aan W. A. Tim mans te Sprang-Capelle, chef van de melkontvangst en -uitgifte van de Coop. Stoomzuivelfabreik „De Toekomst". Bezwaren tegen indijking dier Biesbosclh. Naai* de Prov. N.-Br. Ct. verneemt, heeft de contactcommissie voor na tuur- en landschapsbescherming bij de Minister van Verkeer en Water staat bezwaren ingediend tegen de plannen tot de nagenoeg volledige indijking van de Brabantse B les bo sch. Hierbij heeft zij gewezen op het voor West-Europa unieke karakter van de Biesbosch als zoetwater ge tijden-delta, de bijzondere vegetatie die zich daar ontwikkeld heeft, de zeer gevarieerde vogelbevolking en de uitstekende recrieatiemogelijkheid voor liefhebbers van de watersport. Teneinde aan een en ander tegemoet te doen 'komen heeft de commissie enige tegenvoorstellen gedaan. Huisvesting voor ouden van dagen uit vluchtelingenkampen Door de grote samenwerking van kerkgenootschappen in ons land en de toestemming der regering, zal in ons land een honderdtal ouden van dagen uit de vluchtelingenkampen worden opgenomen. De kerkgenoot schappen garanderen het levenson derhoud dezer ontwortelden en ver schaffen een verblijfplaats in een der tehuizen van de kerkelijke or ganisaties. Het kan zelfs mogelijk zijn 200 dezer ouden van dagen in ons land- op te nemen, want zowel vande zijde der katholieke organisaties als van de protestantse wil men 100 vluchtelingen ouden van dagen opnemen. Dat betekent, dat deze zich garant stellen voor het levensonder houd der ouden van dagen en hun huisvesting. Boeiend Vlot VOOR DE ZOMERMAANDEN VOOR IEDERE KEUZE EEN PASSEND BOEK De laagste prijs Onverkort VOOR IEDEREEN DIE LEZEN KAN EEN PYJRAMIDE ZAKROMAN VAN Tweejarige M.T.S.-cursus voor ge- demobiliseerden. De vereen, van middelbare techni sche scholen in Nederland heeft voor alle gedemobiliseerde militairen, dus zowel voor hen, die in Indonesië of de Wes^, als voor' hen, die uitslui tend in Nederland hebben gediend, dé mogelijkheid opengesteld, een spe ciale M.T.S.-cursus werktuigbouw kunde te volgen. Deze opleiding begint 5 September en zal worden verbonden aan de M.T.S. "te Rotterdam. De duur van de opleiding die als volledige dagcür- sus zal worden gegeven, is bepaald op twee jaar, met inbegrip van 6 we ken practisch werk in de vacantie- periode tussen de beide cursusjaren. Het tweede jaar kan in de normale klasse van het 4e studiejaar van' elke M.T.S. met een afdeling werktuig bouwkunde worden gevolgd. Zij, die slagen voor het eindexa men, krijgen het tijdelijk M.T.S.-di ploma. Na een jaar practisch wer ken volgt automatisch het normale M.T.S.-diploma. Duurdere sigaretten. In de miemorie van. toelichting op het wetsontwerp inzake de wijziging van de omzetbelasting met betrek king tot sigaren en sigaretten, is door de minister van financiën medege deeld ,dat die belastingdruk pp duur dere sigaretten mlet 2.3 procent zal stijgen. De vakgroep sigarettenindustrie deelt miede, dat ten onrechte uit de ze mededeling van de minister de conclusie is getrokken, dat de prijs dezer sigaretten met ongeveer 2.3 procent omboog zal gaan. Die vak groep acht deze conclusie onjuist en zegt, dat door de gecombineerde wer king van omzetbelasting en accijns deze prijs met ongeveer 1.6 pet. zal stijgen, indien althans de bestaande kortingspercentages zullen worden ge handhaafd. De bevolking in Nooridbrabamt. De 'bevolking in Nioordbrabant be droeg op 31 Diec. 1949 627098 man nen en 615540 vrouwen, in totaal 1.242:638. Er werden. 25.185 per sonen meer geboren dan er overlie den. Op 31 December 1948 bedroeg Noordbrabants bevolking in totaal 1.219J706. Ernstige verkeersongevallen op bet platteland aanzienlijk toegenomen. Het aantal verkeersongevallen in ons land bedroeg in het le kwartaal 1950: 13,522 (overeenkomstige peri ode vorig jaar: 11,416). Als gevolg van deze ongevallen werden 209 (160) per sonen gedood, 2.068 (1,766) ernstig gewond en 1,611 (1,356) licht ge wond. "De aanzienlijke stijging van het aantal doden komt geheel voor reke ning van de middelgrote en kleine gemeenten. In de steden met meer 'dan 100.000 inwoners bleef dit aan tal n.l. gelijk: 57, in de gemeenten met tussen 20.000 en 100.000 inwo ners kwam een stijging voor van 31 op 41, terwijl het aantal doden in de gemeenten met minder dan 20 duizend inwoners steeg van 72 op 111. 96 personen zijn ter plaatse van het ongeval gedood, 113 zijn binnen 30 dagen na het ongeval aan de be komen verwondingen overleden. Voortaan duurdere margarine. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deelt het volgende mede: „De in de nota van wijzigingen op de begroting van het landelijk egalisatiefonds, dienstjaar 1950, aanvankelijk per 1 Juli aan gekondigde opheffing van de maxi mum verkoopprijzen voor margarine, is op 9 Juli 1950 ingegaan- Opheffing reizigersdiensten tussen 's-Bosch en Lage Zwaluwe. De Minister van Verkeer en Wa terstaat heeft gunstig beslist op het verzoek van de Nederlandse Spoor wegen om o.m. de reizigerdienst te mogen staken tussen 's-Hertogen- bosch en Lage Zwaluwe. Van 1 Augustus a.s. af zal dienten gevolge op deze baanvakken geen reizigerstremen en geen vervangen de of aanvullende N.S. auto busdiens ten meer rijden. Het reizigers ver voer zal met ingang van genoemde datum geheel worden verzorgd door de B.B.A. (Builen verantwoording der Redactie) Mijnheer de Redacteur Zoafs ale raadsverslagen uit de streek, las ik ook dat van de ge meente Wijk en Aalburg in uw no. van Donderdag 6 Juli. Vooral de rondvraag en met name het gedeelte dat ging over het gevaarlijke verkeer op de Hoge Maasdijk, trok mijn bij zondere aandacht. De opmerking van het raadslid K. Bouman Czin., dat hier de politie behoorde in te grij pen, acht ik zèer juist. - Zo nu en dan passeer ik Zater dags- of Zondagsavonds weleens het dijkgedeelte tussen Wijk en Aalburg, dat dan de verzamelplaats van de. Wijkse jeugd schijnt te zijn en nu heeft hét me meermalen verwon-t derd, dat groepjes van 5 of meer per sonen bij elkaar, vaak met een fiets aan de hand, het verkeer als bet war© geheel afsluiten en als een aüto of wielrijder mioet passeren slechts weinig neiging vertonen 'die dijk vrij te maken om: deze te laten passeren, zonder dat de politie daartegen blijk baar iets doet. Hier klan ze op een avond tal van processen ver baal ma ken, tegen „belemmering of het iin gevaar brengen van het verkeer". Bo vendien verricht zij' daarbij een be langrijke opvoedende taak, door de Wijkse jeugd begrip en fatsoen te leren in het wegverkeer. Uw abonné X. WONINGNOOD. In Meeuwen woont een jongeman, Van omstreeks dertig jaren, Die samen met een jonge vrouw, Door 't leven wil gaan varen. Dus werd met volle overmoed Of was 'twat onbezonnen? Aan d'uitvoering van het plan Met volle kracht begonnen. De eerste schrede ging hij doen, Toen hij geheel alleen, Bij Eethen's „B. en W.", Om een huisje heeft gebe'en. Nadat hij maanden iang Vol spanning had gewacht, Kwam eind'lijk „Het bericht" Zelf heeft hij haar 't gebracht. Vreugdevol werd overal 't Bericht bekend gemaakt. Doch spoedig kwam toen 'tBars „ontwaakt". Geen licht en luchtig huisje Waai- hij haar brengen zal. N e e n, duisternis en muf fitheid, Als goed begin. Dat's al. Doch moed verloren, al verloren Dit spreekwoord zegt het al. Misschien dat Volkshuisvesting Of Gezondh eidsdienst nog spreken zal. En mocht van deze zijde Dan toch geen hulp opdagen Dan is er heel misschien Nog iemand in de „raad" Die „B. en W." zal durven vragen: Of „m en s el ij k h e id" nog wel bestaat. Meeuwen, 7 Juli '50. D. Vorige week is in ions land opge richt de Stichting „Europees Jonge ren Gontaot", welke organisatie zich ten doel stelt de bevordering van het contact tussen de jongeren in Eu ropa. Het E.JiC., .dat zich op integraal- federalistische grondslag stelt, tracht dit doel te berëiken p.m. door het beleggen vtan conferenties, zowel in Nederland als in samenwerking met gelijkgerichte organisaties ki het buitenland buiten onze landsgren zen. De eerste conferentie, waarvoot uit vele landen van Europa reeds in schrijvingen zijn ontvangen, zal plaats vinden van 1219 Aug. a.|s. in het conferentie-oord „Die Haven" te Was senaar. Voorzitter van het Europees Jon genen Contact is de heer Ign. C. J. M. Peeters te Steenbergen, secreta resse is Mjej. H. M. Scbeffer te 's Gravenhage. Het secretariaat is ge vestigd: Lijsterbesstraat 171 te's Gra venhage. GE'VOiNDENEen duimstok. Te rug te bekomeh bij de Rijkspolitie te Veen. GEVONDEN in Herpt ,4 aard- beien'miandjes. Terug te bekomen bij W'. G. van Driel, Nieuwstraat m, Heusden. f GEVDINDE'NEen huissleutel, in de tent van het feestterrein van de Zangiersbond. Terug te bekomen 'bij A. v. Hemiert te Genderem VERLOREN: Een beige kinder schoentje in de Berenihioekstraat te Wijk. Terug te bezorgen bij A. K. Bouman, Bepe'nhoekstr. B 186a, Wijk en. Aalburg. AAN KOMEN VLIEGEN een postduif, ringnummer Hiollianld 1950 —484568. Terug te bekomen bij Di. Hobo, Dorpsstraat, Nederheimert. AAN KOMEN VLIEGEN: Een postduif, ringtnuimmter Holland 50— 1020468. Terug te bekomen bij Joost Schmidt, B 81, bij de Zwaan te Aindel. WEGGEVLOGEN: Een postduif, ringno. 16182. Terug te 'bezorgen bij J. de Fijter, B 8/, Andel. Het bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten te 's Gravenha ge heeft bon 465 Algemeen aange wezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 14 Juli 1950 wordën gebruikt en. blijft geldig voor het kópen bij de detaillist tot en met 29 Juli 1950. !Het rantsoen mloet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon- aanwijzing zal op 24 Aug. 19 50 plaats hebben. Rondom Zuid-SIavië. Van. Zuidslavische zijde wordt ver klaard, dat Hongarije de Zuidislavi- sche burgers "in Hongarije nabij de Noordelijke grens 48 uur heeft ge geven om hun huizen te verlaten en dieper landwaarts te gaajfi. wonen. Borha, de spreekbuis van Tito., schreef, dat deze beslissing, tezamen met het samenstellen van lijsten van ZuidslavisChë burgers in Boedapest, bedoeld is om de solidariteit van Slijmen van cTijmen GOEDi VOORBEELD'. Thans hoior Ik uit Amerika, Bijzonder goede dingen. Hoevele kinderen zijn eir iniet, Die laat naar bed toe gingen, Het is vooral bijl gomterdag, Een dielp invretend kwaad En op de Het droevig resultaat te school rnlerkt Meester wel Een stadje in Amerika Heeft eeii besluit, genomlen, Dat kinderen daar, na acht uur, Op straat niet mogen komen. 't Geloei van de sirene is Het tekennu haai* huis, Of anders brengt daar een agteint, Dieez' boodschap d'ouders thuis: Uw zoon of dochtertje vertoeft Bij ons op het bureau. Haal 'tkind d&dr af, en vader krijgt Nog dit vermaan cadeau: Wees ouder, heb dus overwicht, Op dit halsstarrig kind. Pas op, -Jat de politie het Op straat straks piet meer vindt Dit voorbeeld van Amerika, Heeft stellig resultaat. In elk geval is na acht uur, Die jeugd -daar van'de straat. TIJMiEN. de ZuitJslayiërs in Hongarije te bre ken. Verder bericht Borha, dat die werk loosheid in Hongarije toeneemt en de productie diaalt, daar vele fabrie ken slechts drie tot vijf dagen per week werken. Staking in België afgelast. De arbeiders in Wallonië .en en kel*: plaatsen in Vlaanderen, hadden besloten Woensdag .een staking van 24 uur te beginnen als protest tegen -de terugkeer van koning LeópoM. Het Algemeen Belgisch Vakverbond deelt thans mede, dat 'deze staking afgelast is „'daar de arbeiders geen voorstanders w-anen van een beperkte staking". Wel werd besloten een al gemene staking af te kondigen op het ogenblik, dat „de Koning het bewijs aal hebben geleverd, dat hij de waarschuwingen in de wind wil slaan". Een later bericht meldt, dat deze staking, ondanks de aflossing, toch is doorgegaan. Amerikaanse steun aan buitenland. .De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft eenparig liet wetsontwerp goedgekeurd betreffen de heit ^geven van militaire steun aan liet buitenland ten bedrage van 1.222.560.000 dollar en het toekennen van fondsen aan Zuid-Korea. De commissie bracht een gunstig advies uit over de oprichting van een Pact voor de Stille Oceaan in de zin van het Noordatlantische pact, zonder evenwel aanbevelingen te doen. Kanaalzwemmer Burgess overleden. Te Parijs is op 78-jarige leeftijd* overleden Thomas W. Burgess. Hij slaagde er in 6 "Sept. 1911, na vele vergeefse pogingen als tweede het Kanaal zwemmend over te steken. Dit was sinds 1875 niemand meer ge lukt. Burgess, die te Dover startte legde de afstand af in 22 uur en 35 minuten. In 1926 was het de eerste vrouw, de Amerikaanse Gertrude Ederle, die liet Kanaal overzwom. Nieuw monsterprocles te Moskou? Tengevolge van teen indiscretie van het Politburo van de Gomlmuinistische Partij in Tsjecho-Slöwakije heefteen zeer interessant bericht, ondanks het IJzeren Gordijn, de Mfdden-Eutopese redactie van het K.iNjP. kunnen be reiken. Volgens dit bericht worden op dit ogenblik in Moskbu mlet de grootst mogelijke spoed de viorbe reidingen getroffen voor een mon sterproces, dat aan al'le communis ten en hoofdzakelijk aan de satel lietstaten nog eenmaal' duidelijk wil maken, dat iedere afwijking onmid dellijk de zwaarste straffen tengevol ge heeft. Het proces miöet de laatste waar schuwing betekenen voor hen, die op het tijdstip, dat de köudle ioor- log een wdarlijlk „hete" oiörilog wordt, niet voor honderd procent onder danig zijn. Die bedoeling was, dat dit proces tot een grote verrassing zoü: wor den, daar zeer bekende personen op de beklaagdenbank zouden komen. In het Politburo van Praag verwacht men ,dat de op non-activiteit gestel de minister van Buitenlandse Zaken, van Rusland, Atidrej Wisjinski, aal Worden opgeofferd. GROTE EN BEKENDE NEDERLANDSE SCHRIJVERS F. BORDEWIJKZwanen Polder ARTHUR VAN SCHANDEL: Een eiland in de Zuidzee STIJN STREUVELS: Langs de wegen Boeken voor de jeugd TORSTEN SCHEUTZ Rimboe avonturen van vlieger kind BERNICE BRYANT Teddy's moelijke jaar Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2