NIEUWSBLAD yHuqciin Wachters TWEEDE BLAD i De 14e Noordbrabantse Zeilwedstrijden op de Maas te Heusden. BI) DE BALANS voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard almkerk Ds. de Graaff van Wéll en Ammerzoden beeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Hérv. gemi. al hier. andel De muziekver. Andels Fanfa recorps alhier, zal op Zaterdag 22 Juli a.s. deelnemen aan het festi val te Vuren. De kleine Meisjesver. „Tabi- ta" alhier maakte Vrijdag i.I. een uitstapje naar Volendam en Marken om via Haarlem ein 's Gravenhage huiswaarts te keren. Het was een genotvolle dag. capelle Mjej. J. Hl Donker te CuleiriM borg, die benoemd is tot onderwijze- res aan de Koningin Julianaschool, heeft deze benoeming aangenomen en zal 1 Aug. a.s. in functie treden. De uitbreiding van de Chr. school aan de Loonsedijk, met een tweetal leslokalen' en ©en bestuurs- kamer, is na gehouden aanbesteding opgedragen aan de laagste inschrijf ver, de heer H'. Wagemakers alhier.; Mlet een tiental luxe wagens en een touringcar maakten ongeveer 70 ouden van dagen j.l. Vrijdag een uitstapje naar Rotterdam en Sche- veningen. In Rotterdam werd de Maastunnel doorgereden en een tocht door de havens gemaakt. Nia het gebruik van een warme maaltijd in Plaswijk werd naar Scheveningen ge toerd, waar de thee werd gebruikt. In de beste stemming kleerde het gezelschap te goed negen uur des avonds, opgewacht door talrijke be- langsteiïienden en verwielkomld door de muziekver. „Kunst na Arbeid", ter plaatse terug. Bij de Vrijdagmorgen ten ge meentehuize gehouden aanbesteding vain de verbouwingswerkzaamheden aan de Koningin JulianaschoolVwerd het hoogst ingeschreven door H. die Jong voor f7100 en het laagst door H. Wagemiakers voor f 6996. De jaarlijkse landdag van de Ring 's Grevelduin-iCapelle van Ned. Herv. Jongelingsver. op Ger. Gr., zal Zaterdag 29 Juli a.s„ des namiddags half drie plaats hebben op een wed-- land in dé Nieuwstraat gelegen naast het wijkgeb. van het Groene Kruis. Tot voorzitter van de Ring 's Grevelduin-Capellle van Ned. Herv. Tongel ings verènigingen is benoemd, Ds. A Kolkert te 's Gravenmoer. gameren. Het Nied. Herv. kerkbestuur alhier heeft besibten een tweetal pro jecten te laten maken, voor de bouw van egn nieuwe kerk. Het eerste pro ject bevat de bouw van eéh. kerk op de oude plaats, het andere voor een op de z.g. „del". Tevens zullen andere nieuwe kerk gebouwen worden bezichtigd, alvo- reps men een definitieve beslissing zal' nemen. vgrvvenmoer Bij de spaarbank van de Coop. Boerenleenbank alhier werd gedu rende het eerste halfjaar 1950 to taal ingelegd f54,248,83 en terugge- f35,974,47. wijk en aalburg J.l Donderdagmorgen kwam de vrouw van de expediteur C. v. B, zodanig van de trap te valllen, dat ze daarbij een been brak. Zij moest terstond naar het ziekenhuis te 's Her togenbosch vervoerd worden. In een op Zaterdagavond il. gespeelde wedstrijd op het voet'bal- terrein van de v.v. „Wilhelltmina" al- hrer, trapten een tweetal spelers te gelijk naar de bal, met het gevolg, dat een der spelers inplaats van de bal het been van J. V. alhier raakte. Deze bekwam daardoor een zóda nige blessure, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. woudrichem Zaterdagmiddag j.l. werd aan deze gemeente een bezoek gebracht door de familie-vereniging „Donker sloot", onder voorzitterschap van Prof. Dir. <N. A. Donkersloot. Een voorzaat dier familie1, de heer Hen- drifcus Donkersloot, geboren 29 Aug. 1717, overleden 18 Maart 1776, was Burgemeester en Thesaurier der stelde Wöudrichem. Ten stadhuize werden aan de leden der vereniging door de Burgemeester verschillende oude stukken getoond, betrekking hebben de op de tijd, dlat genoemde H. Donkersloot alhier Burgemeester was. Op dezelfde middag werd even- leens ten stadhuize door de Burge meester ontvangen een aantal leden van het Historisch Genootschap „De Maze" te Rotterdam, welke daarna de verschillende oude gebouwen, de kierk ©n de toren in de gemeente' be zichtigden. De leden van beide verenigingen werden door de Burgemeester dezer genteen te me t een toespraak harte lijk verwelkomd. Mej. A. S. Tuerlings uit Til burg is benoemd tot maatschappe lijk werkster vanwege de Nied. Herv. kerk in 'Nöordbrabant mét voorlo pig als standplaats deze gemeente. Het verbouwen van de open bare- én bijzondere lagere school in de Vesting alhier is opgedragen aan de Firma 'T. Tankens en Zin. te Andel. zuilic!hem Dezer dagen slaagde voor het Mulo-diploma A onze dorpsgemote mej. Y. C. Bedkermah. Dinsdag" 18 Juli a.s., 's avonds om! half acht ,zal' Dis. Ml A. Mieras van Krimpen a.d. IJssel, voor de Staatk. Geref. Partij een jjjdrede hou den. Dteze vergadering is voor ieder toegankelijk en zal worden gehou den bij A. C. Brienen alhier» Herhaaldelijk worden de tuin ders gewezen op het feit, dat de kostprijs van de. producten omlaag moet. Als één van de mogelijkheden hiertoe wordt daarbij! genodrhd die mechanisatie, aangepast aan bet be drijf stype. Vele tuinders zien wel1 in/ dat zij! met behulp van machines hun werk beter, sneller ein goedkoper kuhneln doen. Vooiral dé groudbewerking kan tegenwoordig vrijwel geheel machi naal gebeuren. Op diverse bedrijven zien. we dan ook machines en dit stelt aan de tuinder ook steeds hoger eisen, omdat hij! nu oiok verstand moet hébben van motoren. De tuinders, en dit zijn er véle, die mét hun tijd meegaan, beseffen dit ,zij zorgen er voor, dat zij1 „bij" blijven, doch dé1 ke,uze van een voor het bedrijf geschikte machine is vaak moeilijk. Hoewel de deskundigen van de Rijk s tui nbouw voorlich tingsdienst gaarne geheel 'belangeloos hun advie zen geven, wil de tuinder oiok eerst Zelf wel eens de verschillende mo gelijkheden beoordelen. Hiertoe was op 6 Juli j.l!. een uit stekende gelegenheid, daar pp die dag te Zuilic'hem een demonstratie met verschillende tuintrekkers en freesmachines gehouden werd, welke georganiseerd was door de Vereni ging van Oud-leerlingen der Tunn-r bouwvak school te Zaltbomimel en dc Centrale Tuinbouw-Gommissie in de Bomlmelerwaard mét medewerking van lie Rijkstuinlb ouwvoorli ch tings dienst té Geldermalsén en het In stituut vopr Tuinlbouw techniek te Wa- geningen. Het doel van déze demonstratie was in de eerste plaats om te tonen met welke machines de grond na afloop van de aardbeientieeït het best voor ©en volgend gewas in orde ge maakt kan worden en ten tweede om d© bezoekers een overzicht fe ge ven van hetgeen momenteel op hét gebied van werktuigen aanwezig is. Op het perceel stond een zwaar gewas aardbéiden, dat ondergewerkt moest worden zodat de omstandig heden, waaronder gewerkt werd, ge heel aangepast waren aan het be- drijfstype in de omgeving. Het was echter jamlmér, dat door de vele zware régens van de voorgaande da gen de grond eigenlijk te nat was om optimaal werk te kunnen leveren. Op 'het terrein zagen wij: achtereen volgens de kleine 3 pk Agria, een hakfrees, welke tussen de rijen goed werk kan leveren en ook nog mét andere hulpmiddelen uitgerust kan worden. Dan was er de 4 pk' Biouyer, welke al's kabelploeg en schoffelmia- chine gedemonstreerd werd, terwijl hiermede nog enkele andere moge lijkheden zijn. Verschillende types van de Bungartz waren er, waarvan voor al de io1/2 pk Bungartz U 1 de aan dacht trok. Dieze zware machine is zeer solide gebouwd, eenvoudig te bedienen én Leverde mooi we,rik. Daarnaast merkten wij nog op de Clifford freesmachine' de Grav,efy L cultivator, de Crunder, de Rapid mlo- torhak en de Cariner. Al deze ma chines kunnen met verschillende werktuigen worden uitgerust. Omdat de te demonstreren frees machines alléén mét freeshaken wer ken, was ook de Rotary Hioe messen- frees present. Deze machine loiopt al enkele jaren bij een tuinder in dé omgeving en werd voor deze middag welwillend afgestaan. Ook was er dé bedrijfsleider van, die Proeftuin te Zaltbomimel mét het door hem' ge construeerde schoffelmtes achter een 4 pk machine. Ongetwijfeld hébben de velé be zoekende tuinders een leerzame' mid dag gehad en kunnen de organisato ren met voldoening op deze geslaag de demonstratie terugzien. Zaterdagavond heerste er, zoals ie der jaar als de volgende dag de Bra bantse Zeilwedstrijden plaats vinden, een gezellige drukte in onze gemeen te. Een groot aantal zeiljachten, meer den aan het steiger in de haven en de bemanningen zochten gezelligheid in „Het Wapen van Amsterdam", de café's „Central" en „Concordia". In de beide eerste bestond gelegen heid tot dansen waarvan' een druk gebruik werd gemaakt. Zondagmorgen 11 uur vingen de wedstrijden aan, die begunstigd wer den met fraai zomerweer en juist vol doende wind om behoorlijk te kun nen starten. Zoals we reeds eerder berichtten moestén de kleinere jachten tot Am merzoden, de grotere klassen tot Be del zeilen. De startlijn lag boven de haven van Heusden, vanaf het stei ger van de vroegere Heus dense boten, welke lijn tevens de eindstreep vorm de. Een 70-tal j ach'ten namen aan de wedstrijd deel. Het was voor die talrijke bezoekers langs de Maas en op de stadswal een bijzonder fraai gezicht, deze snelle jachtjes met *hun witte zeilen, te zien starten, telkens met een tussenpauze van 5 minuten. Om precies 11 uur startten de klas- !sen I en K, 11.05 uur klasse L, 11.10 uur Klasse K2 en K3, 11,15 uur klas se H en G, 11,20 uur klasse E en F, 11,25 klasse C en D en 11.30 klasse A en B. Het was ongeveer 1 uur toen het eerste jacht de eindstreep pas seerde, hartelijk toegejuicht door het publick. Het was ongeveer half drie toen het laatste jacht de haven bin nenliep. Om 4 uur vond in het hotel „Het Wapen van Amsterdam", de prijsuit reiking plaats. De heer J. Cornelisse, Voorzitter van het Comité voor de Brab. Zeil wedstrijden opende met een woord van welkom. In het bijzonder heette hij de Ed.Achtb. Heer A. v. Delft, burgemeester der gemeente Heusden, welkom, die de prijzen zou uitrei ken. Voor deze daartoe echter over ging, heette hij de zeilers welkom in de gemeente en deelde meSe dat de burgerij van Heusden ieder jaar weer opnieuw verheugd was, als deze wed strijden plaats vinden. Hij betreurde de kleine strubbe lingen, die tussen zeilers en politie waren voorgekomen, doch verklaar de, dat hij niet kon toestaan, dat men zich onbehoorlijk gekleed aan wal begeeft. Hij sprak de hoop uit, d%t de gasten zich in het ver volg aan de hiervoor bestaande be palingen zouden houden, en gaf de verzekering dat het gemeentebestuur overigens bereid was alle mogelijke medewerking te verlenen en ging vervolgens over tot het uitreiken der prijzen. - De uitslag van de wedstrijd was voor Klasse I. Draken Scherenkrui- sers: F. Verlouw, 's-Bosch van Vi king met „Freng", le prijs; L. v. d. Ende, 's-Bosch, Viking met „Droes", 2e prijs. Klasse K1, zeer snelle kajuitjach- ten: F. v. Weenen, 's-Bosch, Viking, met „Albatros", le prijs; P. Briels, 's-Bosch, Viking, met „Oeteldonk", 2e prijs. Klasse K2, snelle kajuitjachten: W. Voets, 's-Bosch, Viking, mét ^Boe kanier", le prijs; J. v. d. Velden, 's-Bosch, Viking, met „Haai-Baai", 2e prijs. Klasse K3, matig snelle kajuitjach ten: H. Ebben, 's-Bosch, Viking, met Zeepaardje", je prijis; W. Nieuwen- huysen, 'Tiel, de Waal, 2e prijs; J. Cornelisse, Viking, met „J. maria", 3e prijs. Klasse H, snelle jachten (ge mengd): A. v. d. Pol, Heusden, Tri dent met „My Hobby", le prijs; M. Prinsen, 's-Bosch, Viking, met Bliksem," 2e prijs. Klasse G, snelle kajuitjachten: J. Sips, 's-Bosch, Neptunus, met „Adrinana", le pcrijs; H. Martens, 's-Bosch, Viking, met „Brandaris", 2e prijs. Klasse F, niet geregistreerde klas se 16 M2: Th. v. Maastrigt, 's-Bosch, Neptunus, met Swift", lepr.C.de Korver, Gorinchem, Merwede, met „Merve Fli", 2e prijs; P. Smits/ flensden, Trident, met „Irene'3e» prijs. Klasse E, geregistr. kl. 16 IM2: J. Lintjes, 's-Bosch, Viking, met „Ka per", le prijs. Klasse C: Sharpie's klasse: F. Ver stappen, 's-Bosch, Neptunus, met „Anita", le prijs. Ons Feuilleton door W. Kerremans 60. Lelie nam toen de brief aan en las die aandachtig. „Ik geloof niet dat er enige be- merking op. te makten is", sprak hij: 'ten slotte. „Yonca moet er uit begrijp pen ,dat je graag en gauw bij haar wilt zijn en zij zal daaruit haar ge volgtrekkingen wel1 maken. Ik hoop dat deze brief de opening van een nieuwe aera voor jou zal zijin". Roelants bracht de brief naar het postkantoor en ging toen inkopen doen. Hij: kocht houtsnijwerk voor Lydie en Reinders, speelgoed voor hun kinderen en nog wat cadeau tjes voor anderen. Hij had lang geaarzeld of hij ook voor Yonca iets zou kunnen meebren-t gen. Er was een zekere bijgelovige vrees in hem dat het een tarten zou zij'n van hét lót, een voorba rig vooruitlopen op de vervulling vian zijn verlangen, maar hij kwam tot een compromis. Hij kocht wat snij werk voor mevrouw Vermeer en voor Jo en zou haar dat geven voor er enige beslissing zou zijn gekomen, heel gewoon een attentie aan goe de kennissen, de vriend die wat mee brengt yan zijh buitenlandse reis. 's Middags had hij nog een lang onderhoud met de predikant en hij zei hem, dat er eigenlijk geen en kele reden was om nu langer in Freudenstadt te blijven. Allés was besproken en overwogen ein niets weerhield hem om naar Holland te rug te keren. 1 „Ben je dus met jezelf in over- eens te naming Ben je rustig in je besluiten en plannen? En ben. je bereid tot aanvaarding van hetgeen een Hogere Macht over je beslist? Niet alléén het goede, want danaa'n-* vaard je het leven partieel en je moet het doen, zoals het zijin zal, ook met zijn smart en ellénde, in het vaste geloof van de noodzakelijkheid van allés wat je deel woridt. Er 'is geen leed zomlder doel'. Wat jij hebt doorstaan en wat Yonca te dragen heeft gekregen, heeft stellig een doel' gehad, al vermogen wij dat niet dan delijk te begrijpen. Nietzsche, dien ik overigens niet bewonder, Zei er van„Wat mij niet ombrengt, maakt mij sterker". Altijd liggen er vijan den om ons heen, het leven blijft een worsteling, soms tot het wan-* hopige tioie, maar als wij staande blijn ven, ons staande hbiudein, dan er varen wij na elke strijd, diat we sterker zijn gewoiden en gegroeid tegen onze vijanden. Het is de be wustwording van een goddelijke wil en een goddelijke levenskracht, waar van je doordrongen moet zijin. Dian kan je allés aanvaarden, het goede en het droevige. Ik bobp en ik bid er voor, dat wat je nu in Hobfetnid zult te aanvaarden krijgen, het goe de, het 'blijde, het gélukkige mag zijn". „Ik dank u voor de hartelijke woorden en u zult dé eerste zijn aan wie ik het goede of het droevige zal mélden, maar 'ik ben vol! ver wachting, dat 't bet goede zal zijn". Zij reikten elkaar de hand enigind gen heen. Roelants kwam die avoind nog eens thee drinkén bij de familie om! af scheid te nemen, want hij: zou de volgende dag per vroege gelegenH hejd naar Holland reizen. De faimi-i lie Lelie blleef nog enkéle dagen en zou dan verdér gaan. HOOOFDiSTUK XII. EEN: TELEGRAM. Het was een lange reis van Freuf denstadt tot Den Haag. Roelants zat cle gehele dag in de trein, maar ver veelde zich niet. Hij zag weinig van het moiöie land, waardoor hij1 geJ voerd' werd, hij1 las geen bladzijde uit het boek dat hij had meegéhiOM mén: hij dacht en droomde en1 weef de een zijden spinsel mét de naam Yonca. Nu miocht hij weer aan haar denken. Nu geen gedichten of ver- talingen méér öf andere kunstgrepen omi de gedachte aait haar weg te dringen, die toch weer overal weg getjes vond, om in Zijin brein door te dringen. Weer als vroeger kion hij zich miet Yonca bezig hóuden, kon hij zich gelukkig maken met de mloi- gelijkheid, die ds. Lelie hem' gej- toond had. Hoe iodic- en traandom ben ik ge weest om fat zoiets niet zélf te kon men. Eigenlijk had Yonca meer re den om te veronderstellen dat ik haar niet lief had. Ik heb mij al te schuw gedragen tegenover haar. In Breda was ik soms erg koel en afn wijzend om haar toch vooral niet op de gedachte te brengen van de waarheid en zo bein ik ook weggen- gaan. Het ligt toch voior de hand dat ze nooit anders heeft kunrlen geloven of ik had geen aandacht voor haar. En Yonca zelf? Een méisje, zeker ,een van haar leeftijd, laat niets Mijken van haar gevoelens voor een man. Toch was er in baar ogen, stem1, houding, wat meer dan ide louter beleefdheid' als hij op bezoek kwam1... Het was allés zo dikwijls over dacht vooral in de laatste dagen en toch was het prettig zich er in te verdiepen. In de loop dé'r dingen komen soms vertragingen voor. |M|en ziet iets dat mén wenst ,zich alm het voltrekken, dingen, verschijnselen komen samen en eein begeerde gebleurtenis staat ons nabiji en dan plotseling komt er een aarzelen, vertraging, alles valt uiteen, het weefsel wordt verscheurd en, mén moet .opnieuiw beginnen. E|n als dan het gejaagde doel is bereikt, dan erkent men veelal hoe weldadig de vertraging is geweest, hóe het wordende zich daardioor vaster heeft ingèworteld. Zou het hier ook zo niet zijn, overdacht Roelants. Wan neer nu Yonca werkelijk1 blijkt mij lief te hebben, dan zal het juist Mij ken dat ds. Lelié zei, dat pr geen leed is zondér doel Wat men inboet en verliest, wordt teruggegeven en vergolden. Dit alles moet wel een noodwendig deel van mijd leven zijn geweest. We moeten niets in het lé ven verloochenen om1 er niets uit te willen missen, wat het ook géwteest moge zijd. Van het Mttjere iets mlar- ken, er iets uit scheppen, dat stem kér miaakt en bezonkener, groeien aan leed. Nu reis ik naar Holland, naar Yonca ,en ik verwacht het schlone, die hoop heeft zich ontworsteld aan wat ik als berusting heb willen inu zetten, de hoop mij1 door ds. Lelie geschonken, heeft alles verslagen wat haar wilde weerhouden en is nu meesteres. Té veel misschien, want de schuchtere bedenkingen in mij kunnen zich al haast niet meer doen horen, het is geen wisselend spel1 van de verwachting tegenover de wan hoop, want de verwachting bepft overal gezegevierd en tuimelt over de ve'rstrafte wanhoop mét dollé sprongen. Levensblijheid die iijog «en tintje van weemoed met zich voert, een juichende harmonie die uitstijgt boven het geledene. Maar als nu eens ds. Lelie eb) ikj het 'verkeerd zien en Yonca mij niet...? Maar ik zal nu zekerheid hebben. Ik zal Yonca alles, alles zeggen, zodat ze eéiï beslist anti; woord kan geven en als... Er was geen plaats meer in zijn hart voor sombere gedachten, hij berekende de afstand die de trein nog te rijden had ,het uur van aankomst in Pen Haag. (Wordt vervolgd). DONDERDAG 13 JULI 1950 No. 6786 behorende bi) het ■'i&t'nriViv. viu.'i.'i beveilig* U en Uw kinderen ter* wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 en 90 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5