Buitenland Binnenland Zoekt TT een EINDEEWAGEN? A M S WART tel. 24 Rijswijk (N.Br ZUID-NEDERLANDS BOEKHOUDBUREAU Wij rijden regelmatig naar Deurne DAMES- EN HERENHORLOGES VERLOVINGSRINGEN GEBRS. BLEUENBERG ta. M WUK EN AALBURG RIJWIEL SOLEX SCHOEP'5 WAALWIJK C. VAN WIJK PH.zn. W.P. v. d. Zalm B. VIVEEN, Rijwielen, Radio's, Was-en Naaimachines, Stofzuigers en Huishoudelijke Artikelen. GEBR. BLEIJENBERG Telef. 21§ WIJK EN AALBURG WEER VOORRADIG Bestrijding Coloradokever RIJWIEL SOLEX SERVICE STATION Automobiel- en Motorbedrijf DD AKFI een (®orP ln Bommelerwaard, moest ook LJix/-\l\L.L.J een deel van „de prijs der vrijheid" betalen. In de maalstroom1 vam de zinne loze oorlóg, die zes lange jaren die mensheid geteisterd heeft, werden .zelfs de méést afgelegen woonplaat-» sen méègesléëpt, die anders lagen buiten de golfslag van liet weréitd- gébeuren. Tot deze .getroffen plaatsen bert hoort ook het kleine Brake! in de Bommelerwaard, waarvan de stich ting, volgetns 'de legende, teruggaat tot ongeveer 860. j De vette kleigronden rond het dorpje werden en worden nog op de laagste gedeelten voor welland ge bruikt en in de 18e' eeuw gold het rundvee van de Betuwe en op de vruchtbare stroken langs de rivieren, als het beste. Hoe klein en mlager stak daarte gen af het vee van de sichraleró gronden van Veluwe en Graafschap. Rampen bleven de boer niet ge spaard de verschrikkelijke pest in 1769 maakte talloze slachtoffers on der ide veestapel. Vers bloéd moest worden geimpiortfeeridhet peil van het rundvee werd er inderdaad dloiolr verhoogd. De sterk gespierde paard den uit deze streken waren als rui- terrosseh zeer gewild en de miarkten te Brakel, Hedel, Kuilenburg, Beu-, sichem, Buien, enz. werden door van heinde en verre komfen.de kopers be zocht. Weinig welvaart. Toch bleef het algemene "kenmerk van de dorpjes in de Bommeler-, waard: weinig welvarend. De StichJ ting tot bevordering van de Wel-1 vaart in de Bommelerwaard wendt alle pogingen aan deze streek tot bloei tebrengen en heeft ook' reeds prachtige resultaten bereikt. Voor ruim een eeuw telde de Heerlijkheid Brakel, met het kerkH dorp van die naam!, ruim' 800 bun ders bouwland en 280 bunders ui terwaarden. Hierop stonden 158 wo-i ningen en drie molens. De bevol king telde toen ruim 1000 zielen. Het Huis te Brakel is van zeer oude datum en imloet reeds in de 9e eeuw door Boudewijn II, Heer van Heusden, dus in de tijd der Noor-I mannen, zijn gesticht. De Heer van Heusden, gehuwd met eèn dochter van de Engelse ko-j ning, was, volgens sommige schrij-. vers, door de ruwe zoneln" van het Noorden uit zijn bezittingen verdre ven en trachtte nu rust te vinden in de stille dreven vhn de Bomhieler- waard. Een sterke burcht. Eens was het slot De Brakel een aanzienlijke, maar ook een sterke burcht, die meer dan eens van de oorlogsvlam hee'ft geleden. Zo ging het kasteel in 1407, ten tijde van Rijn old van Gulik, die het door Graaf v Willem IV van Holland bele gerde Gorkum ontzette, in vlammen op en nog een jaar later werd het door de bevelhebber der trioèpen van Maximiliaan van Oostenrijk, die Zalt_ bommel belegerde, gebrandschat, Ook de Spahjaarden hebben het meer dan eens bezet en geplunderd. De huidige bouwval, 'o.a. de romp van een t oren, mioet dateren uit het. jaar 1672, toen het hele bouwwerk in de lucht is gevlogen. De Fransen, die' de Betuwe af stroopten, hadden de eigenaar van het kasteel een brandschatting op-, gelegd, waaraan deze niet wilde vol-, doen, waarop de vijand het slot in de lucht liet vliegen. Het nieuwe Huisde Brakel dateert uit 1768. De bouwconstructie werd in 1811 zeer gewijzigd. Een Brink. Tot de karakteristieke bijzonder heden van Brakel behoort ongetwij feld het dorpsplein, dat men in Drentse dorpen ziou bestempelen met brink, al zal' de omvang dier ruimte groter zijin. Achter hoog Oprijzend geboomte verheft zich de Nied. Herv. kerk. Ofschoon Brakel mleer gellegen heeft in de peripheric van het oor logsgeweld, dat de BiomJmelerwaard zo getroffen heeft, is ook_ dit dorp niet ontkomen aan de vernieling door de bezetter, die alle zich hoogverhcf- fende gebouwen achter de frontlinie beschouwde als eventueel geschikte uitkijkposten voior de vijand. De toren te Brakel werd dan ook opgeblazen, waardoor de kerk tevens zware schade opliep. De Ned. Herv. kérk wordt gerestaüreerd. De Néd. Hierv. kérk1 te Brakel is aanvankelijk1 gewijd aan de H. Mar- tinus, tot wiens ere zovele kerkser bouwen in Gelderland, Limburg, W.- VLaanderen enz. zijin gesticht, alsb v. te Eist, Zaltbom'mieT, Tiel. De Heer van Brakel had eertijds het collatierecht der parochiekerk'. Toen de Reformatie ook irn de Bioim-i meier waar d doordrong, namen de Her- vormlden het kerkgebouw over en ln 1587 haddien zij te Birakel als eerste predikant, ds. Spudeins. 'Misschien stond er in het jiaar 1000 op de' plaats der tegenwoordige kerk een klein Romlaans 'bedehuis, uit tufsteen opgetrokken, maar drie eeuwen later werd het geamoveerd op, de N.W. hoek na. In de nieuwe kerkmuren vervuil den de gesloopte tufstenen een deiaor ratief element en tot 1400 blijft de keirk een 'Romaans stempel dragen. Dlain evenwel wordt ze geheel ver bouwd. De verhoudingen worden méér gerekt en lichter. ,Ook later onderging het bedehuis verschillen de verbouwingen. Die toren was afgedekt door eein korte, stompe spits, die in later eeuw werd vervangen door een scherpë top. In 18 51 werd in de kérk' een fraai gewelf aangebracht. Die preek stoel is fraai geornamenteerd eh in de periode van 16471759 werden er zeven, gebrandschilderde ramen in het gebouw aangebracht. iMein is thans begonnen, met de restauratie der kerk1. Allereerst zal het 'dak wordén hersteld, waarna de klerk zelf aan de beurt komt. Men raamlt de kosten pp een paar V>n. Energieke pogingen worden aan gewend om! het fraaie kerkgebouw in ztijin oorsptonkélijke staat te her stellen. MIJNHARDTJES: DE CACHET. die pijn verdrijft en kou afzet.40 en 75cc Ministersconferentie over Iran. Van officiële zijde vernam Aneta, dat de regering der R.I.S. de Neder landse regering heeft voorgesteldeen speciale conferentie van ministers over de kwestie-I rian te houden op 1 Aug. a.s. Of de conferentie in Nederland of in Indonesië zal worden gehouden wordt overgelaten aan het overleg tussen de Nederlandse regering en de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, rar, Moh. Roem. Stalin wijzer dan dlitler Eens heeft maarschalk Stalin aan Anthony, Eden, toen deze nog minis ter van Buitenlandse Zaken, was, de verzekering gegeven, dat hij (Stalin) in tegenstelling met Hitier, wist wanneer hij moest ophouden. „Ik herinner mie een gesprek, dat ik met Stalin had tijdens een van de donkei's te periodes van de oorlog in December 1941" zo vertelde Eden in het parlement. „Wij spraken over Hitler's karakter, en Stalin maakte de volgende opmerking: „Wij dienen Hitier niet te onderschatten. Hij is een zeer kundig man. Hij maakte echter een grote fout. Hij wist niet wanneer hij op 'moest houden." „Ik veronderstel, dat ik toen glim lachte", zo zeide Eden, „in ieder ge val "keerde de maarschalk zich tot mij 'en zegde: „U glimlacht. Ik weet waarom. U denkt dat wanneer wij aan de winnende hand zijn ik niet zal weten wanneer op te houden. U hebt het verkeerd voor, ik zal het wiel weten." „Vanavond vraag ik me af", aldus Eden, „of het ogenblik is aangebro ken dat hij zich deze woorden zal herinneren en zal overwegen dat de tijd gekomen js, en dat het goed zou zijn indien hij ophield." Toclh pij'n gedaan. Een 2-jarig meisje in Straatsburg viel bij het slaapwandelen van de 2e verdieping en werd ongedeerd; op het plaveisel wakker. Het kind liep de trap op, terug naar de slaapka mer, doch gleed uit en bezeerde zich aan het hoofdje. Een 70-jarige vaart pier kano over het Kanaal. Zondag is de heer Georges Adam; een 70-jarige sportman uit Boulogne, per kano het kanaal overgestoken in een tijd van 6 uur 24 min. Daarmede ver be te ede hij zijn eigen record van 7 uur 45 min., dat hij 45 jaar gele den had gevestigd. Kort na zijn vertrek uit Boulogne, en ook halverwege de overtocht kwam hij in ietwat woelig water. Maai' voor het overige was de zee kalm. Vliegtuig neergestort. Een Frans vliegtuig stortte bij Ca sablanca neer. Twintig personen kwa men om, negen anderen werden zwaar gewond. Het vliegtuig was pas opgestegen, toen een der motoren in brand raakte. Alle inzittenden wa ren van Franse nationaliteit. Prinses van Rely in blijde ver wachting. De Moeder van de Prinses van Rety, mevrouw Baels, is plotseling overleden. Een Belgisch blad voegt hieraan toe, „dat aangezien de echtgenote van Koningin Leopold begin van het volgende jaar een baby verwacht" zij niet aan het"sterfbed van haar moeder is geweest en evenmin de begrafenis in België kon bijwonen. Japan mag politiemacht uitbreiden. Generaal MacArthur heeft Japan gemachtigd een nationale politiereser- ve van 175,000 man te vormen en het personeel van de maritieme Vei ligheidsraad met 8000 uit te 'breiden. Troepenbewegingen in de Balkan. 'Volgens dagbladen te Saloniki zijn ongewone troepenbewegingen aan de Joego-Slavisch-Bulgaarse grieins waar genomen. Volgens persberichten van de Grieks-Joego-Slavische grens con centreren zich Bulgaarse troepen, naar verluidt onder bevel van een Russisch generaal, in de driehoek Sveti-Vratsj-Koestendil-Breznik. Bul gaarse burgers zijn uit 'dit gebied geëvacueerd, aldus deze berichten. De Joego-Slavische strijdkrachten langs de grens worden versterkt en enkele dorpten ontruimd. Sveti-Vratsj, de Zuidelijkste punt van de driehoek, ligt ongeveer 20 km van de Griekse grens. 95-jarige maakte rondvlucht. „Ik heb de trekschuit nog gekend", vertelde de heer G. die Buyter, een 95-jarige inwoner van Amersfoort, die dezer dagen Schiphol bezocht en daar zowaar een rondvlucht maak te. Zo een vluciht te maken was de wens van zijn leven geweest sinds hij 20 jaar geleden een iuéhtvaartten- tponstelling bezocht had 'en daar het plan had een rondvlucht te maken, een voor die dagen wel zeer bijzon der evenement. Bij de controle aan gekomen, bleek hij net drie gulden te missen voor het bedrag dat hij moest betalen voor deze vlucht en sindsdien is het altijd in die pen ge bleven. „En nu ik 95 jaar ben, dus ruim 3 keer zo oud als de KLM", verklaarde de heer de Ruyter la chend, „kan ik ineens toch gaan vliegen." Dat zat namelijk zo. In verband rnet de politiefeesten te Amersfoort, had de Federatie van Amersfoortse Middenstandsverenigingen een ge zelschap uitgenodigd de bedoelde vlucht te maken. En tot zijn grote vreugde behoorde hier ook de heer de Ruyter tot de gelukkigen. Nie mand heeft hem dan ook kunnen weerhouden om het aanbod Jot het maken van de vlucht aan te nemen en ZO' stapte dezer dagen de 95-jarige in de KLM-Dakota PH-TDZ en heeft zijn woonplaats vanuit de lucht be zichtigd. AARDAPPELTELERS BLIJFT ATTENTI Die PliantenziektenikuinÜige Dienst dringt er nogmaals top aan. véél aan dacht aan dé bestrijding vlari dé Co- lor adpke Ver te blijven bésteden. Voor zover nog geen bespuitinigen zijn uit gevoerd, is het thans ten hoogste tijd dit te doen. Ook is hét dringend gie- wenst in de zwaarder besmette ge bieden dé bespuit ing één of meer malen te herhalen. Wanneer bij de controle 'blijkt, dat in bet pér ceel kevers en 'bijna vol wassen larven voorkomen, zal zonder voorafgaande waarschuwing, proces verbaal worden opgemaakt. Wij wijizen de telers er daarom met klem op, direct dé nodige be strijdingsmaatregelen Je nemen en niet te wachten tot een persoonlijke waarschuwing wordt ontvangen. Waarschuwingen worden niet meer gegeven. Wij hebben de nieuwste modellen in voorraad, o. a.MUTSAERTS, alle met kogellagers en met volle garantie. Prijzen vanaf f 87.50 tot f 142.50. Ook WANDELWAGENS vanaf f 59.50. Wij zijn ook ruim gesorteerd in Uitsluitend merk-artikelen. Alle goederen worden gratis thuisbezorgd. Beleefd aanbevelend, G. VERHELST - Korvelseweg 47 - TILBURG Afwikkeling Oorlogschade (voor Landbouwers) Boekhoudingen en Administraties Belastingen Controles Gratis inlichtingen over het Nederlands Middenstands Voorzieningsfonds een prachtsortering KLOKKEN met Bim-Bam slagwerk PENDULES met Gong- en Bim-Bam slag WEKKERS en 1 1 een grote keuze Heren Zakhorloges reeds vanaf f 13.50 Onze sortering Gouden H. D. Z. is uniek HOOGSTRAAT 16 JUWELIER sedert 1880 Q0RINCHEM »SAVAL« Rugsproeiers en Onderdelen heeft Bergstraat Wijk Voor een goedé Naaimachine en voor prima Reparatiewerk naar Naaimachinehandel Hoogstraat 44 Woudrlchem de nationale gemotoriseerde fiets Thans beperkt uit voorraad leverbaar. LAAGEIND 39 TELEF. 102 Voor al Uw reizen, zowel in Binnen- als Buitenland, Beleefd aanbevelend:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 7