voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Eerste steenlegging DE OORLOG. „rollux 'ri: IV/ No. 6788 Donderdag 20 Juli 1950 T \CURSISTENU Firma L. J. VEERMAN van altena der nieuwe Gereformeerde Kerk te Genderen. Firma L. J. Veerman, Heusden Tengevolge van die oorlogshande lingen ging ook de Geref. kerk te Genderen gleheel verloren. Nd de evacuatie en de terugkeer in de gemeente in 1945 mdesten de kerkdiensten in diversie noodgebou wen worden gehouden. Er bestonden needs spoedig plannen dm tot her bouw over te gaan. Aanvankelijk was de plaats waar -het vorige kerkge bouw had gestaan, als herbouwplaats 'gedacht, of althans in de onmiddel lijke nabijheid daarvan. Toen dit niet mogelijk bleek, werd als plaats aan gewezen een weiland tussen de ei gendommen vain de heer H. v. d. Heuvel en de familie Uijthoven. De ze plannen kregen vastere vorm en Zaterdagmorgen was het zover, dal voor de nieuwe kerk de eerste siteeih kon worden gelegd. iNa samenkomst in de directiekeet en het gebruik van koffie en gebak, begaf het gezelschap, dat hiervoor aanwezig was, zich naar de plaats waar de perste steen zou worden geplaatst. De heen G. v. d. Beek verklaarde, dat met zeen veel verlangen naar dit ogenblik van de 15e Juli 1950 was uitgezien, nu de eerste steenlegging van dit Godshuis kion geschieden. Veel strijd en grote moeilijkheden moesten worden overwonnen eer het zover was. De eerste gedachten gaan op dit ogenblik uit naar broeder G. A. Bnanderhorst, die steeds zo geheel met de gemeente meeleeft en die de benodigde bouwgrond gratis ter be schikking beeft gesteld. Vandaar dat spr. deze verzocht tot de eerste steen legging te willen overgaan. 'Nadat de heer Branderhorst deze plechtigheid had verricht, sprak deze enige woorden, waarin hij liet uit komen ,dat er sterk was gewerkt orn de kerk weer op vde oude pLaats te krijgen tengevolge van ondervon den tegenwerking is dit niet moge lijk geweest. Spr. heeft toen de bouw grond ter beschikking gesteld en hij hoopt, dat de kerk spoedig gereed zal mogen komen. Op de marmeren plaat staat ge beiteld: 15 Juli 1950. De eerste steen gelegd door G. A. Branderhorst Az'n., schenker van bet bouwterrein. Na de woorden van de heer Bran derhorst, dankte ,de heer G. v. d. Beek deze voor hét verrichten der symbolische daad van de eerste steen legging en vervolgde daarna: „Vergeefs op bouwen toegelegd. Vergeefs om 'thuis voltooid te zien, Gezwoegd, gezweet o arbeidsliein, Zo God Zijin hulp aan 't werk ontzegt. Vergeefs o wachters, is uw vlijt Zo God niet zelf de stad 'bevrijdt". Indien God zijn gunst ontzegt, hoe men dan ook bouwt en daartoe zijin best doet ,het gebouw kan niet vol tooid worden. Moge de gehele ge meente en zijn omgeving getuige zijin, dat God zijn zegen zal schenken. Spr. bracht vervolgens dank aan de ar chitect, de heer v. Heiningen uit den 'Haag, de aannemers, de opzichter, de uitvoerder en vooral aan de werk lieden die de bouw tot stand bren gen. Hiji hoopt, dat deze met noeste vlijt hun werk zullen voortzetten, op dat het kerkgebouw zo spoedig mo gelijk voltooid mag zijn. Zeker mag ook niet vergeten worden de aan nemer* de heer Bakker, die met zo veel voortvarendheid zijin opdracht vervuld. Hij hoopt, dat het gebouw op deze plaats in volmaaktheid zal verrijzen en dat men niet, ondanks de donkere tijdsomstandigheden, bij de pakklen zal gaan neerzitten.. Hij hoopt dat allen bezield zijin met liei vertrouwen op God, opdat Zijn Naam groot gemaakt moge worden. Spr.. richt zich hierna tot Burgemeester' v. d .Schans en hoopt, dat deze gespaard moge blijven en ook bij de ingebruikneming eveneens tegenwoor dig zal zijn. Hij hoopt van harte, dat God de menselijke pogingen za mogen Zegenen en deze tempel in volmaaktheid aanschouwd' zal mogen wórden- Burgemeester v. d. Schans ver klaarde met genoegen met weth.Vios aan de uitnodiging, om deze plech tigheid bij te wonen gevolg te hebben gegeven. Het is 'n sobere plechtigheic niettemin voor Genderen en de ge meente Eethen van grote betekenis, vooral vioor de Gereformeerde inge zetenen van Genderen. lm de 120 jaren die achter ons liggen, is op kerkelijk gebied veel veranderd. Ook voor de burgerlijke gemeente is deze dag van grote betekenis, ben eerste door de bevordering van de schoon heid van Genderen, maar daarnaast O'ok omdat een gebouw, dat door de oorlog is verwoest, weer gaat ver rijzen. Miet grote belahgstelhng heeft het gemeentebestuur de plarmien voor de ze herbouw gevolgd en Ze zien groeien en hij hoopt, dat na veMoop van eni ge maanden het gebouw gereed! zal zijn. Na eein lang tijdperk van el- -lende, zal' de gemeente der Geref. Kerk, dan weer over een eigen kerk gebouw beschikken. Wij' hebben, al dus spf., als mensen van die reforma tie, bij het bouwen onzer kerken, altijd soberheid en eenvoud betracht doch hij gelooft dat hierbij ook aan kunstgevoel mag worden voldaan. Im mers in schoonheid van lijin en klank' gaat ook een prediking uit, die top ons geestelijk leven zijn invloed dopt gevoelen. Met belangstelling zal het gemeentebestuur de voortgang in de bouw blijven volgen en zeker hoopt hij bij' de ingebruikneming Van het gebouw tegenwoordig te zijn. Het ou de kerkgebouw viel als een der eer ste slachtoffers van het oorlogsge weld, het zal ieder lid der kerk vol doening schenken, dit nieuwe ge bouw te zien verrijzen. Spr. betreurt bet, dat het niet mogelijk was, het op de oude plaats in het centrum der gemeente te doen herrijzen. De geste van de heer Branderhorst, die het 'bouwterrein gratis ter beschikking stelde, werd zeer gewaardeerd'. Hij hoopt dat dit nieuwe gebouw 'tot de bloei der kerk zal bijdragen en wenst de kerkieraad met deze eerste steenlegging geltuk. Hij' hoopt, dat geen érnstige Verwikkelingen de vol tooiing zulllen belemmeren ein alles naar wens Zal mogen Verlopen en het geheel zal 'bijdragen tot het gees telijke heil der gemeente. De h,eer G. v. d. Beek dankte de Burgemeester voor zijin gesproken woorden en hoopt dat de geuite wensen in vervulling zullen mogen ga;an. Bijzondere dank brengt spr., nogmaals aan de heer Branlderhiorst en hij Jioopt, dat deze gezondheid zal worden geschonken, Zodat hij ook getuige zal kunnen zijin van de inge bruikneming der kerk en dat God hem in Zijn Verder lieven zal zege nen. De dank van de gehete gemeente is zeer groot tegenover God, die alten de kracht schonk1, om aan de uitwer king der plannen miede te werken. Het gehete gezelschap werd hierop in de directiekeet genodigd, waar pog een verfrissing werd aangeboden, waarna onder leiding vain de archi tect nog een rondgang over "het ter rein werd gemaakt. Bij' deze rondgang deelde mien me de dat het kerkgebouw 350 zitplaat sen beneden en op een galerij' die bo ven de ingang wordt aangebracht, nog 70 zitplaatsen zal' bevatten. Het geheel zal met warme lucht centraal worden verwarmd, terwijl aan het ge bouw ook' een kerkeraadslkiamer en daarnaast een kamer voor het houden van catechisaties zal gebouwd wor den. In het gebouw komt verder een electrisch orgel volgens pneumatisch systeem, dat 19 sprekende stemtonen, verdeeld over 3 klavieren en pedalen zal krijgen. Het wordt geleverd dioior de Melodia Kerkorgelfabriek van de firma J. Verwijs te Amsterdam, een der restaurateurs tean het grote orgel in de Herv. kerk vgfn de Westertoren te Amsterdam. v HEUSDEN De jongejuffrouw Wiesje van Hooff alhier, werd bevorderd van de le naar de "2e klasse Mulo- te Waalwijk en de jongeheer Theo v. Hooff eveneens van de le naar de 2e klasse, maar deze aan het Jon genspensionaat voor Mulo te Bleijer- leide (L.). Voor het toelatingsexamen van het St. Jans Lyceum te 's-Hertogenbosch slaagde de jongejuffr. Ria Merkx al- lier. Onze stadgenöot Henk Klare, is op het R.K. Lyceum te 's Bosch, afd. Gymnasium Bi, bevorderd van de 5e naar de 6e. klasse.. Oinzte stadgenoot Hi. Gijswijt slaagde voor het eindexamlen M.T.jS. te 's Hertogenbosch, afdeling efectro- techniek. Zijn schriftelijk gedeelte was zo uitstekend, dat hij voor .alle vak ken .,wat het m'ohdeling gedeelte be treft, vrijstelling verkreeg. Men verzoekt ons te mélden, dat behoudens -onvoorziene omstan digheden, op Zondag 20 Aug. am pler autobus een bezoek gebracht zal worden aan de Passiespelen te Tege- lein. Zij, die hieraan wensten idieel te némlen, moeten zich tèn spoedigste opgeven aan hét adres Botermarkt 'N 101, alwaar inlichtingen omtrent prijs, miet inbegrip bus, te bekomen zijn. Onze stadgenoot A. de Graag is er in geslaagd die 7e zowel als |de 8e partij te winnen in de wedstrijd om het pers. prov. damkampioen schap. Er werd gespeeld tegen Kos ter en v. d. Boomen van de Philips Damclub. Deze overwinningen brach ten 'hem niet verder daar ook Graa- ne zijn 8e partij won. De stand aan de kop is Craanie 13 uit 8. de Graag 11 uit 8. van Re-ij en 10 uit 7. De laatste twee partijen moeten te Tilburg worden gespeeld tegen de Gal an en de Ren. Craane ontmoet nog v. d. Boomen en Koster, v. Reij en tegen de Ren, de Galan en Koppe nd. AALBURG De beroepen predikant Ds. J. Doornenbal van Oen©, hoopt mor gen (Vrijdag) des avonds om 7 uur in de Herv. Kerk alhier in de Dienst des Woords voor te gaan. AALST Die gemengde zangver. „Togi- do" alhier, dirigent de heer J. M. Winkel uit Herpt, behaalde op het nationaal zangcoincours, Woensdag 12 Juli te Nijkerk gehouden, miet 317 punten in de tweede afdeling een eerste prijs. Als verplicht werk is uitgevoerd „Wiegelied" van Fred. Roeske, vrij werk „P ymlne aan den i Nacht" van T. Pijlman. Bij de t erugkeer in ons dorp is het koor verwelkomd door die fanfare „Prins Hendrik" en daarbij toege sproken dioior diens voorz1., die beer van Wijk. iNa veel voorbereidend werk door het bestuur v:an de plaatselijke afdeling van de Bond voor Staats pensioen, kon vorige week' een drie en twintigtal ouden van dagen eeni uitstapje worden aangeboden, dat werd gemaakt per touringcar, mét als hoofddoel Den Haag en Schevenin- gen. Dat deze reeds traditioneel ge worden jaarlijkse reis door de deel nemers op prijis gesteld wordt be hoeft zeker geen 'betoog. Olnze klein© dorpsgemeenschap mag z ich gelukkig prijzen een aantal vooruitstrevende zakenmensen in haar midden te hebben, dat vooral die laatste weken in sterke mlate tot ui ting is gekomén. Eerst was bet de heer J. N. van, Veen, die voor en kele weken in een nieuw gebouwd pand in de van Dirielstraat een groen tewinkel opende. Zaterdag stelde de heer A. van Veen aan de Maasdijk zijn geheel verbouwd© zaak irt manu facturen voor het publiek open, ter wijl' otp deze dag ook' bakker A. J. Kok Zijin verbouwde, geheel gemo derniseerde en naar de eisen dies tijids ingerichte winkel voor brood, kloek, banket en aanverwante artikelten, ioj gebruik nam). Ten slotte installeerde zich oiok in een nieuwe woning aan de B. P. van) Ooijienstraat, de heer G. Ruijer, bij wieii voortaan alle mogelijke artikelen op het gebied van electriciteit zul len verkrijgbaar zijn. Vermelden, we, misschien ten over vloede, dat van de zijldte van het put 'bliek bij deze heugelijke gebeurte nissen de nodige belangstelling ge toond werd. Aan de R.HB.S. te Zaltbom- 'miel werd bevorderd van klasse II naar klasse III, G. Rügier alhier. ALMKERK iHiet ligt in de bedoeling om in de loop vjajn deze week te beginjnen met de bouw der nieuwe Herv. kerk. Op Donderdag 27 Juli a.s., des nam. 3 3o, zal' door dé heer A. Penning, architect alhier, vanwege de ze gemeente worden aanbesteed, hét bouwen van 3 duplexwoningen en 2 arbeiderswoningen, op het terrein aan de Beatrixlaan te Meuwendijk'. "(Zie advertentie). ANDEL Aan de Rijks Hi.Bi.3i- te Go- rinchem wérd bevorderd van de 4e naag de 5e klasse Hans van Andel en van de 3de naar de 4de kliassfe Bas Crielaard en Aart vaiii Rijlswijk. Mej. E. A. van Hioven alhier slaagde dezer dagen voor het iMullo diploma-. Zij glenpot haar opleiding aan de ,Mulo teSlleeuwijk. De h©er 'P. Vogelaar 'alhier slaagde voor het eind-examen aan de M.TJS. te Dordrecht voor etectro techniek. De berichten als zou. Taedjong de tijdelijke hoofdstad van de Zuid-Kor reanen, tevens middelpunt van de doorbroken Amerikaanse linie langs de rivier de Koemi, door de Noord- Korieaanse troepen zijn veroverd, zijn tegengesproken. (Niettemin wordt de ernst van de militaire toestand niet verbloemd en wordt de val van 'Taedjong spoedig verwacht. Op het ogenblik schijnt er een rustpauze in de strijd te zijin inge treden. Enerzijds verklaart imen dit al's een tactiek der Nloordelijken, die zich op die manier zouden kunnen reorganise"ren om onverhoeds, weer nieuwe aanvallen 'op touw te kunnen zetten. Anderzijds wijdt men de stil stand der gevechten ook aan de grote verliezen der Noordelijken. Ben woordvoerder van het Ameri kaanse léger meende te kunnen ver onderstellen, dat de toevoer van Ame rikaanse versterkingen en materiaal zich thans begint tte laten gelden. Eenheden van de tweedie Ameri kaanse infanterie-divisie met volledi ge strijduitrusting zijn te Tacoma (Washington) aan boord van trans portschepen gegaan, die naar het Ko reaanse strijdtoneel vertrekken. Als een goed teken wordt be schouwd, dat die Amerikanen hun humor niet hebben verloren. Dit be wijst wel deze zin op een dotoir hen verlaten vliegveld: „Let op dit vlieg veld, want wij fjoinen terug!" En op een paar barakken hebben de Yanks geschreven„Vertel oom JoZel f Stalin), dat wij maar even zijn weggegaan om te eten!" Het leger-communiqué van Mac Arthur maakt voor het eerst melding van aanwezigheid van nïet-geidentifi- ceefde duikboten vopr de kust van Noord-Ghina. Vijandelijke onderzeeboten zouden een bedreiging kunnen vormen van amphibische öepraties en de ravitail- terings verbindingen tussen Japan en Korea. Als zij BRAKEL Bevorderd van klasse IV naar klasse V aan de R.H.1B.S. te Zaljt- 'bomtmièl, H. v. Steenis alhier» CAPELLE De in de genteen te Sprang-Ca- pelle gehouden Ajnjerqöllliecte -bracht f 139.03 op. Aan de Rijks H BS. te 's Hier- togenbosch werd van de 3e naar de 4e klasse bevorderd mej. Dina Ro- sehbrand en van de 4e naar die 5e klasse mej. Hans Cové. De motor- en autosportveieni- ging „Marijke" organiseert Woensdag 26 Juli a-s. leen ofiënteringsrit voor rijwielen met hulptpotor. De sta,rt zal plaats hebben 's avond om 6 uur bij het verenigingslokaal1 café Coivé- van -der Haart aan 'die Nieuwevaart. Te Utrecht slaagde voor het diploma vakbekwaamheid in de ar chiefverzorging der pverheids-iadmiini- stratije afdeling Bi de heer L. J. Knij per, amhtenaar tér gemeente-secreta rie van Sprang-Gapéllle. 1 HEI HET NIEUWE met de goede SCH001BEH0EFTEN Bent U bevorderd of gaat U naar een hogere school? Bestel dan Uw Schoolboeken en Schoolbenodigdheden bij ons 11 Wij garanderen U een correcte en vlugge bediening BOEKHANDEL Telefoon 19 HEUSDEN NIEUWSBLAD Uit gavei Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J. H< ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct„ per no. 10 et. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur - De eerste steenlegging door de heer G. A. Branderhorst (Foto Vaesen) De ware kenners zullen groeten, fiets ontmoeten ■-r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1