de oorlog. Wachters Gevonden en verlnren voorwerpen DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE Burgerlijken Stand BI] DE BALANS WIJK Dinsdag 25 Juli maakten die leerlinge 11 van de Christelijke school een reis naar Rhenen, Arnhem en Nijmegen. In een 3-tal bussen vertrok het gezelschap,. waarbij verschillende ouders zich gevoegd hadden, precies 8 uur van het raadhuis. Via Utrecht Driebergen en Leersum werd twee uur later Rhenen bereikt. De jeug dige passagiers genoten volop van de mooie rit door het Oostelijk deel van de provincie Utrecht. Nlatuurlljlk was de bezichtiging vain Ouwehands dierenpark een attractie op zichzelf. Bieren, zeehonden en apen wisten de kinderen danig te boeien, maar pok aquarium met zijn wonderschone visf- sen en schildpadden, wekte «aller be wondering. Na de inwendige mens gesterkt te hebben was. de speeltuin aan de beurt. Wip, schommel en glijbaan waren favoriet. Heel wat broekjes moesten het ontgelden, maar dat was ditmaal zo erg niet. Die reis werd voortgezet naar Arn hem en Roosendaal alwaar de ket tingbrug en bedriegertjes reden van groot vermaak waren. Vrijwel het ge hele gezelschap zag 'kans de befaamde brug over te komen, terwijl de be driegertjes jong en oud natte benen bezorgden. Sommigen waren niet van dit waterEonteinenspel weg te krijgen. Vervolgens maakten 'de bussen een rit in de omgeving van Arnhem. Op een. hoog punt werd halt gehouden. Hier genoten allen van 'het prachtige uitzicht, terwijl de kinderen onver moeid 'die heuvels .op1 .en af draafden. Veel te vlug naar de zin der jeugd gaf meester Rengersen bet sein weer .te vertrekken. Maar ook Nijmegen stond nog op het program. In de speeltuin van hotel Erica kon het spel worden voortgezet en als slot maakten allien gebruik van de gelegenheid ,te varen mét een 7-tal motorbootjes in een groot bassin. Deze vaarpartij .was mis schien wel het mooiste van de hele dag. Wel is waar kregen vélen een nat pak, maar daar moeten Hollandse jongens en meisjes nu een maid tegen kun neb. Te ruim 8 uur werd de terugreis aanvaard, zodat allen behouden om streeks 10 uur in .Wijk arriveerden. Die kinderen zowel als de ouders hadden een heerlijke dag gehad', waar voor zij de heer Rengersen, die het reisje voortreffelijk georganiseerd had, ten hoogste dankbaar zijin. Ook de chauffeurs van de bussen hebben zich kranig van hun taak gekweten, waar voor hun bij deze dank wordt ge bracht. WIJK MN AALBURG Tijdens de repetitie van de zangvereniging „Con Aniore" van j.l. Donderdagavond, bracht die fanfare „Oefening en Uitspanning haar een serenade naar ahleiding van het be haalde succes op het concours te Elburg. De voorzitter van O. ©n U., de hoer J. H. Roza, wenste directeur en leden geluk met het behaalde sucoés en overhandigde de penning- miëester een envelop met inhoud. Ook dé heer J. van Loon, voor zitter der Oranjevereniging, sprak de vereniging toe en bood haar „namens zijn vereniging een nummer nlaar keu- keuze aan. Men bleef nog enige ogenblikken gezellig bijeen, onder het genot van een verfrissende dronk; Aan de R. K. Huishoud- en In dustrieschool te 's-Bosch slaagde Mej. W. Kolff alhier, voor liet getuig schrift primaire opleiding. WOUDRICHEM Op de Ghr. Kweekschool voor onderwijzers te Gorinchem werden uit deze gemeente bevorderd van de le naar de 2e klasse O. J. Viveen en van de 2e naar de 3e klasse J. P. B. v. d. Heetcamp. Met de verbouwing van de openbare en de bijzondere lagere school in de Vesting is ©en begin ge maakt. In verband hiermede is aan de leerlingen die scholen teen lange re vaeanlie verleend dan in andere jaren het geval is. Bij de" Vrijdagmorgen 28 Juli j.l .gehouden aanbesteding voor het bouwen van 2 dubbele .arbeiderswo ningen en 2 dupiex-woninigen voor rekening dezer gemeente, onder ar chitectuur van de heer A. Penning te Almkerk, werd ingeschreven als volgt A. Taftkens te Andel f57 boo. Gebr. Verdoom te AV'dam f 56.300 C. F. van Wondel .de Joiode te. Steen- wijk f 55.900.— Fa. T. Tankens en Zn. te Andel f55 800.Fa. D. die Koo'ter en Zn, te W'dam f55 555.— N C. Struik te Nieu wend. f 54.750.-; P. J van Ber churn PeJzn. te Wer kendam f54.318 Groenevelds Aannemersbedrijf te "Woudrichem f 49.8 58 X— Tengevolge van de slechte uit komsten van de riviervisserij hebben verschillende vissers hun werkzaam heden in de visserij moeten staken en zijn aangewezen op D.U.W. werk of werkzaamheden in fabrieken enz. Zal men worden er niét gevangen, ter wijl Je prijzen van witvis zieer laag zijn; zodat zelfs bij teem zeer goede vangst nog een geringe besomming OE VIERDAAGSE GAAT VERDER: wordt gemaakt. Dip prijzen van aal en paling zijn redelijk. Op het gemeentelijk sportter rein aan de Burg. van dier Lielystiraat alhier zal binnenkort ieen nieuw kleedlokaal verrijzen. Die fundamen ten daarvoor zijn neieds gelegd. Aan gezien het bestaande lokaal niet aan de eislem voldoet en slecht is, zal hierdoor een grote verbetering voor de voetballers ontstaan. Hiet hoofd dier opeinb. school, de heer Vos; heeft met een aantal leerlingen van de hoogste kulassen miet een motorschip1 een vacantiereis ge maakt van een wéék, waarbij verschil lende p laaf sen werden aangedaan, zo dat de leierlinjgèn voljoip hebben geno ten van het mooie dat ons land biedt. WERKEND AM Door de Ghr. Hist, kiesvereni ging afd. Werkendam en de Werkten, zijn voor de a.s. gemee nt e,raadsverkie zing oaiididaat gesteld d|e heren A. Wijn ja (aftr.), C. v. d. Stelt (aïtr.), W. Groeneveld, K. C. de Boon, J. A. Zevenbergen en Joh. C. Visser. Tot predikant bij de Chr. Ger. kerk alhier is beroepen, candidaat G. Blom te Zaandam. De heer W. v. d. Kolm, onder wijzer aan de Herv. Chr. schooi al hier is geslaagd te. Breda voor de Hoofdakte. Onze dorpsgenoot de lieer P. Post, hoopt Donderdag 3 Aug. de dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is bij de fa. de Vries Robbé te Gorinchem. Voor hiet Middenstandsdiploma slaagden deze week de bieren 'P. Boers, G. Hol en H. Blokland, en voor het U.L.O.-examen A., H. Tim mermans, B. v. d. Werken en mej. A. v. d. Stelt. Op 11 Aug. hoopt het echtpaar W. v. Burgel en N. H. v. Burge 1-de Heus, haar 50-jarige echtvereniging te herdenken. Er wordt in Korea de laatste da gen zeer verwoed gevochten. De No or d - K ore a nen zetten alles op al les om een beslissing te forceren, voordat de Amerikanen voldoende versterkingen hebben ontvangen om een tegenoffensief te beginmjéin. Die oorlog is hierdoor in een critiek sta dium gekomen, doch de commandant der strijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea verklaarde, dat hij er op vertrouwde, dat de Amerikanien zouden volhouden tot versterkingen arriveerden. Frontberichten van Zondag spre ken van toenemende druk van de communisten aan het centrale front en aanzienlijke concentratie van N.- Koreaanse troepen in het Zuiden. Alleen aan de Oostkust hielden de VN-strijdkrachten het initiatief. Het 23ste ZuidKoreaanse regiment botek- te hier enige terreinwinst in de rich ting vari Jongdok. Van 'tcefpjlirale front wordt gemeld, dat Noord-Ko rea 11 en met ingesmeerde gezichten, én in Amerikaanse uniformen vergeefs poogden achter de Amerikaanse linies te infiltreren. Bijzonder zware druk ondervinden de VN-troepen dan het oos t.elTJk - een tra le front te Jetsjon en Andong. GEVOINDENEen, schepnet. Te rug te bekomien bii Derk Jetse Bon man, B 203, Wijk en Aalburg. GEVONDENeen japon tussen Heusden en Heusdense brug. Terug te bekomen bij A. Lankliaar A 25 B, Eethen. GEVONDENeen plastic kinder hand tasje met inhoud. Terug te bekomen "bij R. Timmer mans, Hoge Maasdijk 96, Veen. GEVONDENeen portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen bij 'de Poslcom- mandant der Rijkspolitie te Wijk en Aalburg. VERLOREN: tussen de woning van A. Meiresonme en W. Walraven te Gendereu een lichtbruine porte monnaie met druksluiting, inhouden de precies f3,Gaarne terug te bezorgen bij A. Meinesonne, Meers Ir. B 76b, Genderen. VERLORENeen dames-polshor loge op de weg van Wijk naar Veen. Terug te bezorgen bij B. Bouinan, Hoge Maasdijk A 108, Wijk. VERLORENeen portefeuille en portemonnaie met inhoud, vanaf de Meeuwensedijk naar huis. Tegen beloning terug te bezorgen bij G. v. Ballegooijen, Meeuwen. NEDERLANDS FABRIKAAT" De Vereniging .„Nederlands Fabri kaat" (Priiisessegracht 32, 's-Hage, die reeds meer Jan 35 jaar op die bres staat voor de eigen kennis en kunde van de Nederlandse producen ten, die de Nederlandse fabrikaatge dachte in woord, geschrift en 'daad propageert o.a. door haar afdelingen Industriële Voorlichting, Film, Fa briek s bez oeken. Onderwij s - Cen Ir ale, Industriële Sprekers voor het opko mend geslacht, het officiële V*NF- merk, uitgaven w.o. de bekende boekjes „Hoe maakt men...?", Maandblad enz., zag haar veelomvat tend werk in het algemeen belang geschraagd door hetgeen de Minis ter van Economische Zaken, Zijne Excellentie Prof. Dr. J. R. M. v. d. Brink in de Tweede Kamer naar vo ren bracht. De Minister zei 20 Juli j.l.: „Welk gevaar bedreigt nu in be langrijke mate de Nederlandse volks huishouding? Het zou kunnen zijn, dat de Nederlandse consument een bepaalde, niet zakelijk te moti veren voorkeur aan de dag legt voor buitenlandse producten. Ik geloof,dat thans weer past de slagzin: koopt Nederlands fabrikaat. Daarmee wil ik niet zeggen, dat men bjj liet doen van zijn keuze, ook wanneer qua kwaliteit of prijs heit buitenlandse In België wordt de toestand ten gevolge van de Koningskwestie zeer ernstig. Stakingen breiden zich uit en het geheel begint op ©en burger oorlog te gelijken. Te Grace Berilleur bij Luik werden bij botsingen met de rijkswacht 2 personen gedood en 2 ernstig gewond. Troepen zijn naar de gevaarlijkste punten gezonden, terwijl voor Brussel, Vterviers en Luik de uitzonderingstoe stand is afgekondigd en is een sa menscholingsverbod uitgevaardigd Die hoofdstad heeft critiek© dagen te wachten, wanneer de anti-Leopol- distten hun voornemen, 0111 vanluit Wallonië naar Brussel op te rukken on danks het door de regering gegeven verbod, uitvoeren. De ministers zijn in de nacht van Zondag op Maandag 2 uur bijeen ge weest, daarna hebben de ministers Duvieusart, de Vleeschauer, Van Zee- Land en Carton de Wiart zich naar de Koning begeven, die in het bejgijn van de nacht een afvaardiging van vroe gere politieke gevangenen had ont vangen. Deze zouden hebben aange drongen op troonsafsüan!|d. In zijn radioboodschap tot het Belgi sche Volk deelde Duvieusart gisteren middag mede, dat Koning Leopold be reid is, tijdelijk afstand te doen van de troon ten behoeve van zijn zoon Kroon prins Boudewijn, om op die manier mede te werken om tot een oplossing te ge raken. In een later bericht wordt medegedeeld, dat de partijen tot overeenstemming zijn gekomen. De Koning zal zijn bevoegd heden aan zijn zoon overdragen, totdat deze in September 1951 de troon zal bestijgen product die voorkeur verdient, daar van zou moeten afzien, maar wan neer qua kwaliteit en prijs het Ne derlandse product evengoed of betier is, moet liet worden betreurt!, indien' men dan toch de voorkeur geelt aan liet buitenlandse product, vanwege de aantrekkelijkheid, die het buitenland se nu eenmaal dit is een psycho logisch feil voor vele Nederlan ders heeft. Wanneer men immers een zij het zakelijk niet gemotiveerde, voorkeur voor het buitenlandse pro duct aan de dag legt, kan de liberali satie lot gevolg hebben, dat in de eigen industrie werkloosheid ontstaat terwijl druk op de betalingsbalans wordt uitgeoefend-; die met de door mij genoemde psychologische factor samenhangt." De Vereniging „Nederlands Fabri kaat" is van oordeel, dat deze uiting van Regeringszijde aller belangstel ling verdient. ANDEL Geboren: Jan, z. van Peter Schou ten en Jaeoba de RooijHendrika L.; d. van G. H. v. Noorloos en M. van Tongerloo. OndertrouwdHuibert de Lorna 33 i. en Aaltje Bokking 34 j. Getrouwd: Jan v. d. Moor en 28 j. en E. Chr. Tankens 26 j.; C or melis Verwijs 23 j. en Martijntje Klop 21 j. Ons Feuilleton m door W. Kerremans 65- „Jopie, Jopie. Ik ken je met meer Hoe kan je zo praten tegen je beter weten. Zo zijin de mensen met. Ten eerste is het de vraag hoevelem. zuilen het weten en die het weten kunnen alleen maar medelijden met je heb ben". „Dat is ook naar, heel erg maar, te welen dat de mensen om je heien denkenoch, daar zit die stakker, die dat allemaal heeft doorgemaakt. Nee, nee, ik blijf liever hier. .Moeder is zo goed en vol zorg voor m'ij, ik kan het nergens beter hebben en ik gevoel me hier ook het veiligst". Zij stond op zeggende „Kom, moeder ,laat m'ij eens thee schenken voor Lydie en voor ons. Nee, blijft u nu zitten. Dat kan ik nog wel alleen. Zonder hulp. Jij ge bruikt geen suiker eti melk, Lydie. Heb ik het goed onthouden?" „Prachtig hoor. na zovele jaren. Dank je wel". Btydie dronk haar thee eii vroeg „Heb je geen lust een eindje met mij'de stad in te gaan straks?" ,Nteen, niet de stad in, wel naar binten, naar het bosch, maar niet in de stad". „Je moet niet ZO' schuw zijn Jo. je verbeeldt je, dat de mensen anders zijn geworden en je zult zien dat het zo niet is". Bij die woorden dacht Lydie aan Roelants en vroeg „Horen jullie nog wel' eens wat van Roelants?" „Ja, ik heb gisteren een brief van hem gehad uit Freudebstadt. Hij komt weer naar Holland en wil' ons dan bezoeken". „Eeri eenzame", dacht Lydie hard op, „hij wil. de eenzaamheid ontvluch ten. en komt in ©en andere eenzaam heid". „Nou", riep jo met ieen geforceerd lachje ten ©en stern zo opzettelijk on verschillig, dat de onechtheid ©ruit medeklonk, „met die eenzaamheid van Roelants zal 'he,t wel schikkten, denk ik". „Wat bedoel je?" vroeg Lydie scherp, die niet begreep hoe jo' zo spottend over Karei kon spreken. „Wel, hij is verloofd ©n zal wel gauw gaan trouwen"'. Verloofd vroegen me v r du w Ver meer en Lydie tegelijk, „hoe kom je daaraan?" „Hij is verloofd", herhaalde Jo. „En ik zeg, dat het niet Zo is", her nam Lydie beslist, „het kan niet waar zijn". „Het kan niet", herhaalde Jo. „Waarom zou dat niet kunnen? Waar om1 zou Karei zich niet evelnjgoed kunnen verloven als een ander? Hii heeft het jullie dan nog niet gezegd... Mij wel". „Het is niet waar", gilde Lydie bij na. „Ik zeg je dat het niet waar is en dat het niet waar kan zijn". „Je mioet hiet dan beter weten dan hij zelf", spotte Jo'. „Hij hieef't iriii zelfs haar naam genoemd. Is dat vol doende?" Lydie zat een ogenblik geslagen. Zou het mogelijk zijin dat Karei, die ronde eerlijke vent, 'die nooit iets verborg, npoit iets in het geheim; zdiu doen, zich in allé stilte verloofd had en Jo zou vergieten... Yonca... „Dat heeft hij niet", sprak zij boud. „Ai zou de helle wereld het inij ko men vertellen dat. Roelants verloofd is met een.metenfin verloofd, dan zou ik mog zeggen, het is niet waar. Heeft hij' jou gtezegd: Jo ik ben ver loofd of héb je dat alleen maar opge maakt uit iets wat hij: zei?" Er draalde in Jo iets, een vluchtige weerschijn van verwijderde hoop. Die ontstuimige en doordringende zeker heid waarmede Lydie sprak' moest toch een bepaalde grond hebben. Zij moest iets weitien waardoor ze iriet zo'n grotie beslistheid kon spreken. 'Neen, er kon geen twijfel bestaan. Karei had haar immers die naam1 ge noemd toiein zij die nacht bij hem kwam. „Ik zal het jullie dan vertellen. In die nacht dat ik naar hem; toe ben gegaan dacht hij dat ik ieimainld an ders was, een andere vrouw..." „Maar Jo", zei mevrouw Vermeer, „e.en meisje dat in de nacht bij hem] komt zal zijn verloofde toch niet zijin". „Misschien verkeerde zij in moei lijke omstandigheden en wachtte hii op haar". „Goed, goed", spoorde Lydie aan, „en toen?" „Toen dacht hii dat die andere het was, noemde hij haar naam in- plaats van de mijne". Lydie boog haar hoofd. Het was dus waar. Karei was een huichelaar.! Hij die zich voordeed alsof er voor hem miaar één vrouw bestond, alsof hij aan geen andere kon denken, hij ontving 's nachts een andere vrouw bij zich op zijn kamer. Zij zag hem voor zich, zoals hij was, wanneer hij over Yonca sprak'. Kon het allies coimladie zijn geweest? Maar dan zou zij ,gee;n. enkele man meer kuinmen vertrouwen. Als Karel's liefde, overgave en smart huichelarij was geweest, dan ontzonk haar allië vertrouwen in de mlens. Neen, het kon niet waar zijn. Zij mienest mteer weten en al deed de haam van dat onbekende meisje er ook eigenlijk niets toe, zij wilde die toch ken hen. Driftig hief Zij haar hoofd weer op en vroeg: „Hoe heette zij? Welke naam noem de hij?" Jo haalde haar schouders op en antwoordde onverschillig Een scherpe kreet van Lydie en een gesmoorde, uitroep v.an mevrouw Ver meer deden Jo verbaasd rondzien. Lydie schoot op Jo af en girieep haar bij de schoudersMie,t tranen in haar ogidn riep zij Jo, lieve Jo. Yonca. heeft hij ge zegd. Maar dat ben jij Jo! Jij bent Yonca!" En mevrouw Vermeier die naast haar dochter was komen staan, zei zacht „Ja, ja Jo, zo is het, jij bent Yonca, zo noemde Roelants je toien, die mid dag". Jo stond met beide handen om hagr gezicht en keek wat angstig j van de een naar de ander, I „Yonca,, Yqnca", fluisterde zij. „Ik begrijp hel niet. Hoe weten jullie dat allemaal ©n ik niet. Waarom' m|oeht ik het niet weten?" „Het is de naam waarmede bij jou altijd noemde als hij over je sprak'", vervolgde Lydie opgewonden, „en hij sprak altijd over jou. Yonca is die na aim die... neen dat wil ik je niet yertel!|en, dat moet hij zelf doen. O Jo, nu begrijp ik alles. Jij hebt die naam gehoord en jij hebt gedlacht dat hii een ander meisje verwachtte. Jij hebt hem toièn op een afstand ge houden en daardoor heeft Karei moe- teu denkjen dat je hem afweerdie, hein afwees". 'Nog keek Jo vragen'd en onzeker rond. Die plotselinge overgang en die vele nieuwe indrukken, gedachten en vragen die haar 'bezig hielden waren moeilijk tot een overzichtelijk be grip te vormen. 1 „Lydie, moeder", vroeg zij meteen steun als een bang kind, dat vreesf dat het een pas gekregen mioqi voor werp weer moet afstaan, „is het waar? Vertellen jullie mij piet wat oim inij .qp te bteuren of zo?" (Wordt vervolgd). Voor de slanke lijn is de vierdaagse het aangewezen middel, vooral als men probeert de matrozen van de Koninklijke Marine bij te houden. „lik weet allleen haar voornaam. Yonca heet zij".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2