TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Bekendmaking. Binnenland r ftngnpus-gebroikett J Wachters CURSISTEN!! Firma L. J. VEERMAN Bij DE BALANS VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 No. 6794 voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard De Burgemeester van HEUSDEN maakt bekend, dat die gemeentesecre tarie op Dinsdag 15 Augustus 1950 voor liet publiek gesloten is. De Burgem. voornoemd, A. VAN DELFT. Burgemeester en Wethouders van HEUSDEN maken bekend, dat het vaststellingsbesluit tot wijziging van het wederopbouwplan Heusden, met de daarbij behorende tekening en toelichting, vanaf heden gedurende twee wieken ter inzage ligt ter ge meente-secretarie, op albe werkda gen tussen 9 en 12,30 uur. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester A. v. DELFT. De Wethouder J. GROEN. Heusden, 8 Aug. 1950. Zwitser sloor drijfriem gegrepen De monteur Odd, afkomstig uit Zwitserland legde in de meelfabriek der firma Noury en v. d. Lande te Deventer een drijfriem, die van de schijf was afgelopen, weer op de ma chine. Die man werd daarbij door de riem meegesleurd en hoewel hij spoedig kon worden bevrijd, werd hij zo ernstig gewond, dat hij spoe dig overleed. Verdacht sterfgeval. Die molenaar G. H., 64 jaar, te Gruibbenvorst overleed vorige week plotseling. Zijin vrouw, met wie hij enige tijd; in onmin leefde, wenste binnen 24 uur die begrafenis. Dr„ Hulst uit Leidien heeft pu sectie op het lijk verricht De uitslag daarvan wordt ip Grubbenvorst met span ning afgeWacht. iMen denkt aan moord Veel gedeinobilisleerdien willien on derwijzer wonden. Dp aanvangsdatum van de onder- wijzerscursus voor gedemobiliseerde militairen, welkte aanvankelijk was bepaald op 1 September a.s., is we gens het grote aantal aanmelldipgpn verschoven naar 1 October 1950^Van de acht cursussen elk voor vijf en twintig leerlingen welke opgericht worden, zijn de volgende vijf reeds vastgesteld Eên openbare cursus te Arnhem en Amersfoorteen prut. cursus té Dien Haageen. R iK. cursus in de R,.K. kweekscholen te Eindhoven en te Breda. 1 De overige drie cursussen, te weten één openbare, één prot. cbr. en één RjKi., zuilten resp. in het Oosten, Noorden en Zuiden van ons land worden opgericht. De cursus zal een tijdsduur hebben van 16 k 17 maanden. De aanpielr ding slaat alleen open voor hen, die in het bezit zijn van het diploma H|Bi.S. 5-jarige cursus, het diploma Gymnasium' A of een daarmee ge lijk staande opleiding. De proefniohilisaJie. Uit alle delen van het land trok ken de jongens van de 7-Dieoember divisie naar verzamelpunten in Amersfoort, Apeldoorn, Amsterdam en Deventer in het kader van de o pko nis toiefening. Het grootste deel, ongeveer 950 man, kwam in de kazerne te Amers foort, waar de manschappen wapens en uitrusting mee naar huis kregen. De proefmobilisatie is, dank zij een voortreffelijke organisatie, uit stekend geslaagd. Na-inlevering vacantiebonnein voor landarbeiders. Aan ar heidens zowel als aan werk gevers zal nog éénmaal gelegenheid worden gegeven eventueel nog in hup bezit zijnde vacantie-bonnen van het boekjaar 1949-1950 in te wisselen. Deze bonnen zijn kenbaar aan de op- drtm: „Geldig tot en met 30 April 1950." Bij wijze van uitzondering zal de gelegenheid .om deze bonnen in te wisselen nog uiterlijk tot en met 31 October '1950 verlengd worden. Na deze clatum zullen de bonnen, die dan nog mochten worden aan geboden op geen enkele wijze meer worden vergoed. Werkgevers dienen de bonnen op te sturen aan de Administratie voor de Landbouw, Raamwieg 25, Den Haag, onder vermelding of verzilve ring dan wel omruiling gewenst wordt. De arbeiders dienen de bonnen op geplakt in de daartoe bestemde boek jes op te sturen aan de plaatselijke penningmeester van een der navol gende "landarbeidersbonden: Algeme ne Nederlandse Landarbeidersbond, Nederlandse Christelijke Landarbei ders bond en Nederlandse R.K. Land- arbeidersbond „:St. Deusdedit". Als vergoeding voor de extra ad ministratiekosten zal 25 pCt. korting bij omruiling of verzilvering worden toegepast. Berucht inbreker gepakt. Dp Bossche politie is er in geslaagd een berucht in- en uitbreker te pak ken, n.1. J. Sch., die waarschijnlijk het vorige jaar in Den Bosch drie inbraken pleegde en wiens naam op verscheidene politierapporten door het gehele land, voorkomt. Een surveillerend pollitie-agent trof hem aan op een bank in een der par ken. Wegens zijn verdachte manier van doen nam de agent hem mee naar het politiebureau. Daar werden op hem nog voorwerpen gevonden, die afkomstig waren van inbraak. Die in- en uitbreker is thans aan de recherche te Enschede uitgeleverd. Die uitvoer van boter. De import van Nederlandse boter paar West-Duitslapd is hervat ,M(et ingang van 7 Augsutus j.L geldt het zelfde voor gecoindens eerde melk Koninklijk bezoek aan Vlaarklingen. H.M. die Koningip en Z.K.H. Prins Bernhard brachten een officieel be zoek aan Vlaardingen, waar H.M;. het „Oranjecarillioïi" in idle toren van de Grote Kerk in gebruik stelde. Al staat dan de zomier nog rijp en schóón-glanzend boven de goede aarde, toch bespeuren we reeds de eerste symptomiëP van verval. Nog buigen de korenaren, hij de streling van de wind zich vol! gratie neer, in duizendvoudige herhalipg, maar hun frisgroene teint is reeds door het goudgeel vervangjep, dat te midden van de stralende heerlijkheid wijst op... de dood! We staan hier tegenover een ma nifestatie van de zomer in stille, rijpe schoonheid, tegenover het mysterieus gebeuren van vruchtontwikkélinig en rijpingsproces. Deze wereld van stille wonderen vraagt pieuze aandacht. In deze hoogtijdagen vangt ons oor het suizelend Tied der tikkelende halmen, dat vredig samienklinkt met het geluid van het animale leven. Helaas ontbreekt ook nu de dis sonant niet: Nu het koren in rij pende aren schiet, strijkt tot ergernis van de boer een leger mussen neer, vernielend en verwoestend talloze halmen. De naams re den., Die machtige Romeinse keizer Au gustus (Verhevene betekent deze natiml) verbond aan de achtste maand des jaars zijn naam. In sterPming van zekere rivaliteit, (was Julius Cae sars naam niet aan 'de mand Juli verbonden en had deze iniet 31 da gen ?1 knipte de geweldige Van de toch -reeds korte maand Februari één dag af ,om deze aan de Augus tusmaand toe te voegen. Uit de oude benaming „oestmaent" zoals deZe wel voorkomt in Middel eeuwse werken, ontstond, pa lange historische ontwikkeling de vorm oenst, die via oegst, oest, of oghes't, tenslotte tot „oogst-maand" ïteidde. De „looi". Dat Augustus ook wel „weite- maand' 'genoemd wordt, behoeft geen verwondering te wekken, daar in de dorpen op de zandgronden, in de streken, waar boekweit verbouwd werd, de boeren in onderling hulp betoon, ma de oogst, dit landbouw product gingen dorsen, Dieze hande ling, die plaats had op een schoon plekje in de open lucht, verliep niet zonder een spannend element, vooral niet, wanneer het einde van dit werk naderde. Het ging er dan om, om de laatste slag te geven, want de 1 HET NIEUWE P AflMU/l met de goede SCH001BEH0EFTEN Bent U bevorderd of gaat U naar een hogere school? Bestel ;dan llw Schoolboeken en Schoolbenodigdheden bij' onsll Wij 'garanderen Uf^een correcte en vlugge bediening BOEKHANDEL Telefoon 19§ HEUSDEN dorser aan wie dit gelukte, werd be titeld1 met „looi" en als „held van de dag" wachtte hem als beloning een pannekoék. Doch... de lekkernij .proest geheel verorberd worden. Die feestgenoten trachtten dit te beletten fen zo gaf 'een en ander een prettige vrolijkheid*' Slaagde de „held" er niet in, de lek kernij geheel te coPsumeren, clan noemde men hem1 „sukkelaar", wel ke minder vleiende bênaming hij de gehele avond1 behield. Intussen verscheen op de tafel een schaal met heerlijk bruingebakken boek weitekoeken en ieder mocht paar believen toetasten. In de etalages der bakkers werden de eerste roggebroden tentoongesteld, die met bloemen waren versierd 41- les stond in hel teken van het oogst feest i i 'i 1 Verspreid over de afgemaaide ak kers zochten de armen naar achter gebleven aren. Doch niet alle velden mochten ze betreden. De gespleten stok, die een bosje stro inklemde of de groene, die aan het begin van de akker stond, beduidden de aren- lezter, dat hier Verboden terrein was. iHoe de oogsttijd werd aan gekondigd. Nauwlettend luisterde oudtijds de boer, wanneer lie korenhalmen ver kleurden tot rijpheid op het geroep var» de kwartel en met preciesheid telde hij, hoe vaak deze „oogstvoge!" zijn roep deed horen: Uit aantal toch zou hem het aantal te oogsten sche pels graan voorspellen. Anderen hechtten, aan deze vogel roep een andere betekenis, in de zin van het vroeg opstaan van de arbeiders, om de oogst tijdig binnen te krijgen. Zeer lang bleef in Drente de ge woonte gehandhaafd, dat de boeren in een gemeenschappelijke vergade ring de landbou w werkzaamheden vast stel dte ri en dus ook bepaalden die da tum, waarop de sikkel in het rijpe graan moest worden ges'laglen. Wie twee paarden bezat en dus „boer" was, ontving het „bioerhoorn", dat de dorpsgenoten samen riep op de brink. Dit „boerhoorn" ging dan met het jaar rond. Niet altijd' kondigde het „boer hoorn" de samenkomst aan SpmS weerklonk dte roep door het doirp „Loop, loop! Die boer te hoop!" en dan begaven de landbouwers zich ter vergadering. Daar de graanoogst een gewijd ka rakter droeg, moesten de eerste gou den halmen ook door een onschul dig kind (beneden acht jaar!) wor den gedraaid, voor het binden der korenstengels tot een schoof. Nadat de schoven waren gebonden, volgde in de schemertijd het opzetten aan hopen. Thuisgekomen hing de boer een bosje korenhalmen boven dte deur van de stal, als amulet tegen veeziek ten en... ter stimulatie van de vrucht baarheid der dieren. N!a de rog-geoogst, die ook nolg! in Augustus voortduurt, mjoet de gerst, de haver, en tarwe nog binnenge haald en tenslotte de boekweit, waar van de verbouw al zeer wisselvallig is. Geen wonder, dat mien oudtijds sprak van „B,oek weitenzaad e,n vrouwluipraat, lukt alle zeven jaar". Het brood gebakken. Met grote voldoening bakte, vooral de keuterboer, (pu de schraje tijd voorbij vwasna het dorsen van het graan, die eerste broden in eigen bak oven .Smaakte dit niet beter, dan uit die oven Van de dorpsbakkler Soms hadden de zware roggebrodten een énorme omvang. Broden van 20 kg waren gteen zeldzaamheid. in die R.K. strekten sprenkelde de boerin, alvorens het deeg in de oven te schuiven, de vloer met wijwater en in de weke substantie, die ze girjg bakken, drukte ze vooraf eerst een kruis af. Verscheen bet brood op tafel om te worden gegeten, dan haalde moe der de vrouw eerst het mes in kruis vorm over de onderkant van het 'bak sel. Zo stond deze goede gave in een reuk van heiligheid. 1 In die volksweerkunldev Een belangrijke dag in Augustus was Sint Dominicus. Het volksgeloof leerde van deze dag: „Als Sint Dpminicus (4 Aug.) gloei t. Een strenge winter bloeit". Ook 10 Augustus (Sint Laurens) was van invloed op de oogst „Sint Laurens wind Maakt die boekweit blind" en „Wie knollen wil eten, Moet Sint Laurens niet vergeten". 1*5 Augustus (Malia Hemelvaart) is ,een rinerikeldag „Is 'tweer op Maria Hemelvaart uit gelezen, Zo zal 't de hele herfst voortreffe lijk wezen". Laten we van harte hopen, dat het volksgeloof hierin gelijk heeft. Ons Feuilleton door W. Kerremans 68 „Het was een grote teleurstelling! voor mij", sprak Yonca heel zacht, omdiat zij dacht aan dien anlder met wien zij' toen op., dé carnaval bals was geweest. „Ik dacht dat je me vergeten waart". „Vergeten? Ik heb het geprobeerd". „Wat?" vroeg Yonca vrolijk en on gekunsteld verbaasd, „heb je gepro beerd mij te vergeten?" „Ja, heel sterk". Hij vertelde van zijn wandeling nhar Freudenstadt en hoe hij met allerlei kunstgrepen be proefd had de gedachte aan haar weg te dringen. Yonca's hoofd lag op zijn schou der en Karei voelde tranen op zijn hand druppen. „Huil je daarom, liefste. I!k deed... het was... Je begrijpt het niet" „Ja, ik begrijp je juist zo igloed. Ik huil van louter geluk, omdat ik bij elk woord van jou hoor, hoe je mij lief hebt en wat een strijd je gevoerd moet hébben. Juist die pogimglen van jou om 'de gedachte aan mij te verdringen, doet jnij be grijpen hoe heerlijk en machtig jouw liefde is. Ik weet niet pf ik ooit die hoogte zal bereiken. 1 Karei vertelde haar van zijn wan deling met ds. Lelie en |dat deze hem dé ogen had geppend. „O", juichte Yonca, „ik wil die dominee gaan bezoeken. We moeten gauw naar hem toe, jij ien ik en dan zal ik 'hem zeggen..." Er werd geklopt" en Lydie kwam vragen of zij geen droge, mond kre gen van het drukke praten en thee wilden hebben. „We komen", riep Yonca juichend en sprong op. „Kom Karei, we gaan moeder eens wat vertellen". „Iets waar ze van op zal kijken". Gelukkige en stralende gezichten Die bittere trek van zorg en leed was weglgjetoverd van Yonca's gelaat, de bange uitdrukking, die de trek ken op mevrouw Vermeers gezicht spande, was veranderd iii een van rust en blijdschap en Lydie genoot van het geluk dat zij tot sfland had helpen komen. Diep in de nacht kwam mlevrouw Vermeer tot het inzicht, dat (Karei geen loges en geen bagage JhacÜ Mevrouw Vermeer overlegde met Yonca of hij bij hen Ikon logeren, rna/ir Karei zei, 'daarvan niet ,te wil len horen en verklaarde, gemakkelijk een bed te zullen vinden in het dichtstbijzijnde hotel. Hij1 zou de vol gende dag naar Dien Haag gaan, zijn koffer pakken en dan terugkomen naar Breda. Dat zou pas twee dagen later zijn omdat hij nog eriilge zaken moest afdoen en voorgenomen be sprekingen moest afzeggen. Hij liep de volgende d,ajg door die residentie toén hij voor een winkel een oploop van mensen, zag, jdie zich verdrongen om teen bulletin. Hij meldde dat 'in Serajewo de Oosten rijkse kroonprins ten zijin gemalin wa ren doodgeschoten en hij vergat het bericht even spoedig als hij het gelezen had. Hij had zijn aankomst in Breda niet doen weten en daardoor stond hij onverwacht voor Yonca's woning. „Wilt u even wachten", vroeg het dienstmeisje „Ik 'zal mevrouw waar schuwen". „Dat behoeft hu niet meer", riep hij vrolijk en liep de ,trap op „Ja... maar mlevrouw heeft ge zegd... Mevrouw hier is meneer Roe- lants", riep zij toen plotseling luid en alarmerend. HOOFDSTUK X. HET LICHT KRIMPT. I 7 Mevrouw Vermeer kwam! uit een kamer en wenkte Karei. i „Je behoeft niet te schrikken, maar Jo is niet. helemaal wel'. Ze rust nu wat en het is beter dat je haar niet stoort". Van.'zijn juichende hoogte' stortte hij in eens neer in de diepte van angst „Wat?" „Ga hier even zitten dan zal ik net je vertellen. Zij kwam vano'chtewd benedenen zag er niet gbed uit. Ik vroeg lachend of zij miet .Jgoed had geslapen en ze antwoordde dat zie zich zo vreselijk moe gevoelde en toen greep ze mij vast en zij duizelde wat heen en weer zodat ik haar moest tegenhouden om riiet te vallen We hebben haar op de divan ggelegd en de dokter geroepen. Hij heeft niet veel gezegd en voorlopig vol strekte rust voorgeschreven met ver mijding van alle opwinding" Karei zat nerveus met een vuist op het vlak van zijn andere hand te slaan en vröeg driftig: „Wie is de dokter? Ik wil hem spreken". „Het is dokter Ribent, maar ik denk..." 1 Geeft niet, ik wil het toch pro beren Ik moet er 'meer van weten. Ik ga direct naar ioem ,toe". Djoktier Ribent wap niet thuis en Roelants zei, dat hij wilde wachten op zijn thuiskomst. „Dat kan wel een paar uur duren"' „Ik wacht", antwoordde hij en ging, in de wachtkamer zitten. Het waren geen twee uren, maar slechts een half uur voor de dokter thuiskwam en litem: ontving. Roelants vertelde wie hij was en van zijin pas ontstane betrekking tot Yonca eriTiij verzocht de geneesheer dringend zich niet te beroepen op zijn beroeps geheim, mlaar hem' te willen zeggen wat hij van het geval dacht. „Ik begrijp uw toestand, meneer Roelants", begon de dokter zorgelijk, Roelants scherp aanziend „en ik heb geen bezwaar u te zeggen wal ik weet en dat is niet bèel veel. Het is duidelijk wat mevrouw Vermteer heef t, geen dokter kan daarover lang in het onzekere zijn. Het is meer een gees telijke dan een physieke aandoening, neurasthenie, zenu wen. Mevrou w Ver meer heeft veel te doorstaan gehad, ik behoef u daarover niets te zeggen en haar zenuwen walen vermoeid, op. Rust was nodig en vermijding, van opwinding. Eri nu is, nia hetgeen haar moeder en 'u mijl hebben me degedeeld, de jonge mevrouw Ver meer in grote opwinding geweest. Het was er wel een van blijde aard, maat die nieuwe ruk aan haar zenuwen was té veel. Dat kon er niet meer bij,. De plotselinge ontdekking van hetgeen tussen uw beiden bestond, uw verschijning bij haar, het gesprek, dat was meer dan haar oververmoei de zenuwen konden dragen. Ook grote vreugi.de moet in zo'n toestand gevolgen hebben. Blijdschap eg Bet wegvallen van de onzekerheid ©n de vrees, die mevrouw Vermeer zo lang hebben gekweld, moesten wel een funeste uitwerking hebben. Er is een aaneenschakeling van factoren, con stitutionele bijzonderheden en psy chische factoren leed, angst, opwin ding en secundaire, geestelijke' ver schijnselen, die 'tezamen, lichamelijke symptomen te voorschijn doen ko men. Voorlopig kunnen wie niets an ders doen dan de patient rust geven. Rust en nog eens rust. U kunt wel eens met haar spreken, dat zal haar meter goed dan kwaad doen, maar vermijd elke opwinding en maak het niet te druk met uw bezoeken". (Wordt vervolgd). behorende bij het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5