Naar de middernachtzon prima aardbeiplanten FRUIISCHOREN H. ZWART - Almkerk De kachel gaat failliet Als U onze dekens ziet! Hoewel de wol met de dag duurder wordt, ver kopen wij de gehele bubs voor de oude prijs AaBe DEKENS VERSCHOOR's Manufacturenhandel Radio Apparaten Foto VISSER Zn. leieioon es Werkendam „Eleon"- en „Rollux'-rijwielen Regelmatig ontvangen wij de nieuwste PHILIPS en N.S.F. Technisch Bureau „EL60" Telef. 12 Eethen J. H. SCHOLT Zn. C. v. D. BOGERT B. VIVEEN, I 48.75 f 26.75 24.55 Vo°' Reparaties Kunstgebitten Koolplanten Het ontstaan van Hagel in Onweersbuien Uitsluitend de bekende ons verkocht Nu nog in de navolgende prijzen AaBe in zachte pastel kleuren AaBe Kwaliteit Marijke schitterende dessins 160x220 I 34.90 AaBe Beatrix Onbeschrijflijk mooi reuze geschikt voor lits-jumeaux 190-230 Reclame deken effen blauw 180x220 Btauwe gebl. deken, 2-persoons Nu kopen is rijksdaalders besparen Woudrichem, Telef. 40 N. B. Wegens plaatsruimte 2-persoons spiraalmatrassen met 10 jaar garantie voor I 27.50 Franco huis Markiezen j Zonschermen Rolluiken Haven 8 WAALWIJK Tal. 269 Alles op fotografle's gebied - Vergrotingen naar elk portret I M. G. BLANKERS - Telef. 51 ii. Eiërst ziet men op de oevers hier en daar nog boerderijen met weide er om heen, maar na een halve dag varen is dat afgelopen en dan zijn het alleen nog huizen van lichtwach- ters en vissers, die mén ziet. Hier treedt weer een overeenkomst met Frankrijk op, want daar zowel als hier, zijn de Regeringsgebouwen goed onderhouden en geverfd in tegenstel ling met de particuliere huizen, die dat minder zijn. Zowel daar ails hier koopt de Overjieid voor de Marshall- dollars zeker ook verf. In de buurt van Narvik, dus v>eel Noordelijker was op geschikte plaatsen toch blijkbaar hier en daar nog wat veehouderij mogelijkmen zag boerderijen die gebruikt werden als nederzettingen- Het leven aan boord is uiterst com fortabel en rustig en de passagiers hoor je bijna niet, zelfs de vrij tal rijke kinderen nauwelijks. Er wordt heel weinig gelezen of gepraat, weinig kaart gespeeld en bier is de enige alcoholhoudende drank, die blijkbaar aanwezig is. Ik was de i§hige, die de weg tot het niets doen niet kon vinden. Ik had een hoop achterstal lige lectuur meegenomen en halver wege had ik mijn papier al volge schreven, zodat ik, toen in Bodö de boot even aanlegde, in een eéhte toko, waar als in wijlen de „winkel van Sinkel" alles te koop was, gauw een blok schrijfpapier kocht met een ditmaal goed gelukte gebarentaal van met de vulpen een schrijfbewieging te maken. Het weer is uiterst kalm, hoewel kil en ik heb geen gelegenheid te onderzoeken, hoe het met mijn .zee vastheid gesteld is; evenals verleden jaar heen en terug naar New York is de zee zo rustig als het imaar zijn kan. In open zee komt de boot ook maar heel zelden, zodat er toch niet veel zeegang is, ook niet bij harde wind. Terwijl de boot verder vaart, heb ik gelegenheid op te merken, dat wij j.n de Westpolder toch mid den in" de wereld wonen, vergeleken bij de eenzame lichtwachtersihuisjes etc. die hier en daar tegen die rotsen geplakt lijken in de m/ees t vcflimaakte eenzaamheid. Allicht zullen deze men sen zich er thuis gevoelen, zoals wij in onze polder; die vrouw uit één onzer dorpen, die in het uitbreidings plan kwam te wonen en het daar niet kon. uithouden, omdat zij het er ie stil vond en daarom terug wilde in de dorpskern, moet hier echter niet terecht komen. Onze oude vriend Han§ zpu hier beter passen, die, toen hij van zijn „huiderij" aan de West- polderzeédijk naar Homhuizen ver huisde uitriep„hier is drokte, hier is volk!" Noorwegen 'is een groot en vooral tang land. Ik heb nu per trein plm- 725 km afgelegd en per boot plm. 270 km. Als ik met onze Er ling Jarl tot het uiterste van haar tocht in Kirkeness aan de Russische grens zou gaan, zouden er nog plm. 570 lkm bij komen. Anders gezegd: van het ene eind van Noorwegen tot het andere is ongeveer 5 maal de afstand GroningenMaastricht. Noorwegen heeft ook veel oorlogsschade, vooral in het uiterste Noorden, in Finmar ken, waar de Duitsers in 1944 alles stelselmatig vernietigden. Zopas lag onze boot een paar uur stil in Bodö, een plaatsje ongeveer halverwege tus sen Zuid e,n Noordhier waren reeds in 1940 bij een bombardement grote verwoestingen aangericht, die nu in een Amerikaans tempo hersteld wer den. Grote moderne gebouwen, meest in beton uitgevoerd, verrezen alom, van een zodanige architectuur en grootte, dat zij in Rotterdam aller minst zouden misstaan, hoewel Bodö maar plm. 8000 inwoners telt. Oidk deze uitbundige bouwactiviteit temid den van de kale, sneeuwbedekte rots woestenij heeft dezelfdë achtergrond als die in Rotterdam of aan de inva- siefcust in Frankrijk of in Inns- briick of Bonn of Goventryhet Marshallplan en zijn dollars. Men wordt er even stil vaü, als men er aan denkt, wat Europa nu zou zijn zonder de grootse grondgedachte en dit ouitvoering van dit plan. Ten aanzien van de Ievensgewoons ten valt mij op, dat er heel weinig fruit en groenten gegeten wordt; ik heb nog in geen winkel ook zopas in Bodö iets anders gezien dan citroenen en wat armzalige rabarber- stelen niet een paar komköimimers en uien, terwijl ik ook aan tafel nog geen groente of fruit opgediend kreeg. Hoe de Noren het met hun vitami- neuhuishöuding in orde houden, weet ik nietmisschien door vis en melk' in ieder geval zal dit ontbreken van groente en fruit wel een gevolg zijn van de nationale" armoede. Als dié eens overwonnen is en als West- Europa economisch meer één is ge worden, lijkt mij de propaganda voor eet meer fruit en groente hier nog grote mogelijkheden te kunnen ope nen. Wat mij verder trof was een bruine Noiorse kaassoort, bepaald zoe telijk doch aahgenaam van smadk, en de naar onze smaak oneiefbare aardappelen. In Svolvaer, een dorp op de Lofo ten, moest ik 's avonds om 10 uur overstappen op een kleinere en oude re stoomboot, de Bogoy, die mij j.n plm. 14 uur naar Narvik zou bren gen. Er was hier een flink pak sneeuw gevallen, dat wegdooide en alles al even vuil en onprettig maakte als dat bij ons bij ijsdöoi het geval is. De bergen rondom zitten hier nu geheel onder de sneeuw. Naar men mjj vertelde, was dit even onge woon als bij ons op 26 April de sneeuw op de bloeiende vruchtbo men en op ciè grazende melkkoeien. Terwijl ijc dit zit te schrijven, is het elf uur 's avonds, nog vdlop licht, zij het wat gedempt en helaas be wolkt, zodat er geen zon te zien is. Wanneer men hier slaapt, weet ik niet ,want er flaneert nog veel vojk op de steiger en vissersboten hakkie- ploffen af en aan. Dat is het land van de stokvisbij duizenden zie je deze te drogen hangen aan grote rekken en je ruikt ze ook wel. Thuis wil mijn 'vrouw nimmer stokvis koken, omdat ze te vaak zag hoe een bos stokvis voör een winkel op straal stond en een passerende hond even zijn poot optilde. Welnu, hët begin van de stokvis hier is al niet veel beterik zag de verse vissen uit een visfabriek rollen, waar ze blijkbaar machinaal gefileerd werden in een grote bak en uit die bak gewoon in de modder van een sintelweg. Daar lagen ze in afwachting van het pp- hangen aan de rekken. Toch blijft stokvis een gezond eten... maar goed afwassen! Te koop aangeboden «t HERFSTKNOLLEN WESTERWOLOS RAIJQRAS WIKKEN ENZ. Zaadhandel. Tclef. 98, Hedel. Aangeboden Knollen-, Prei- Andij vieplanten vroege Aard- beienplanten een goede Naaimachine prima Reparatiewerk In dit dorpje is bij de kerk ook een Monument voor de in de laatste oorlog voor Noorwegen gevallen zo- nep; frisse bloemen lagen er voor. Men leert direct, dat dit een zee varend volk is ep waar de oorlog ze verraste /vochten ze en vielen ze, in Noorwegen, op IJsland, in Lon den, in Japan en waar al niet. Op de Erling Jarl hebben ze blijk baar passagiers opgiedaain met een harmonica, want op haar tonen zie ik het jonge volkje op het achhterdek dansen in een woiidere omgevi,h& van sneeuwbedekte bergen ondereen onwezenlijk licht, dat het meeste doet denken aan de beklemming vap een volledige zonsverduistering, wanneer ook die vale schemer aankruipt over het land, waarbij de kippen op. het rek en de paarden op stal op drie poten, gaan staan, klaar voor de nacht. Maar evenals bij een zons verduistering is het geen echte nacht spoedig zal het weer lichter worden. De scheepsbellen luiden voor de derde keer; de s.chepen gaan varen en ik naar kooi. De reis door die Ofotenfjord vain Svolvaer naar Narvik verliep in al de intimiteit va'n het levén aan boord van een kleine kuststomer met genoeg comfort om er prettig te zijn, met een beste verzorging, alles netjes en verder gemoedelijk tot en mei. H. D>. Louwes. Velen zullen zich al wel eens heb ben afgevraaJgd hoe bet toch moge lijk is, dat er op een zeer warme zomerdag met tropische temperaturen een onweersbui tot ontwikkeling komt, waaruit enige mimtuen later een groot aantal hagelstenen naar beneden komt. Het zou ondoenlijk zijn om dit proces in één enkel ar tikel uitvoerig te beschrijven, maar wel willjen wij even in het kort en zo eenvoudig mpgelijk uitleggen wat hiervan de oorziaak is. Wij .weten al, dat die temperatuur naar boven steeds lager wordt en dat er buien voorkomen, waarvan de bloemkoolvormige donderkoppen tol hoögten van vier, vijf of meer kilo meter omhoog schieten. Hierin komt een grens voor, waar een tempera- tuur van o gr. C heerst (vriespunt dus). De waterdamp van de lucht, die vooral bij; wprm weer groot Is, zal in deze bui naar boven word,en gestuwd en ,gaat dan coridenseren in druppels Daar er, vooral in onweers buien zeer sterke stijgwinden voor komen (het is al gebeurd, dat er een vleugel brak vaii een vliegtuigje, dat in een dergelijke bui verzeild raakte), zullen dieze waterdruppels, en dat zijn er in een minimum) van tijd vele duizenden, ook deze grens van het vriespunt passeren, echter zonder te bevriezen. Als z.g.n, onder gekoelde druppels gaan ze steeds höigjèr, soms tot temperaturen van 10 gr. X, om dan plotseling te bevriezen. Hierbij ontstaan 'dan al hagelstenen, Ml zijn. deze nog kltein. Nlu zioudt u verwach,-1 ten, dat ze, doordat ze zwaarder wor den, onmiddellijk Paar die aarde zul len vallen... Dit is nu juist nielt het geval. Door de zeer sterk afwis selende stijgende en dalende lucht stromingen, die er iin de bui voor komen, kan het gebeuren dat de hagelsteen enige keren achtereen éni ge honderden meters stij|g|t en weer valt. Bij het vallen raakt hij; weer ondergekoelde druppels en groeit daardoor steeds aan. Totdat op het laatst de steen zo zwaar wondt, dat de stjjgenide luchtstroom hem niet meer mee omhoog kian nemien en hij met grote snelheid (van" on|geyeer '8 m per seconde) naar de aarde valt; Hoe groter dus de verticale stromin gen in de bui, hoe igroter de hagel stenen kunnen worded. Hoe groter de slenfen worden, hoe zeldzamer ze worden, hetgeen maar gelukkig is ook, want er kan door stenen ter grootte van knikkers en duiveneieren, die in de zomer toch veelvuldig voor komen, al heel wat schade worden aangericht. De grootste stenen vie len iii ons land ruim 10 jaar geleden in Hierden bij Harderwijk e« hadden de grootte van een hand en hadden een platte vorm met kartelrand. Een zeer grote steen viel er op 6 Juli te Potter (Nebraska VjfS,.Deze had een diameteir van 13 cm. In 1935 werd dit record verbeterd door een steen van 15 cm met een gewicht! van ï,5 kg, die op 20 October te Oliva in Spanje viel. Wij zullen maar hopen dergelijke monsters in ons Hand niet naar bene derf te krijgen 180x220 I 25.50 Ook voor Reparatie staan wij steeds voor U klaar VOOR ALLES OP HET GEBIED VAN ELECTRICITEIT EN RADIO Official PHILIPS en N.S.F. Service. J. VAN STRATEN Agent voor Wijk en Aalburg beslist ziek te vrij. Moederplanten stam 19. Deutsch Evern. Direct leverbaar. J. BLANKERS, Tuinder, Meeuwen. leveren wij uit voorraad van 1—7 M. TevensGECREOSOTEERDE PALEN KLAVERRUITERS RIETMATTEN ENZ. Voor stoppelzaai zijn wij ruim voor zien in Voor blijvend en tijdelijk grasland alls soorten GRAS- en KLAVERZADEN. Levering overal franco thuis. Vraagt volledige offerte. Aanbevelend, alle 'soorten benevens en ook Deuts Evern TUINDER Telef. 32 Voor en voor naar Naaimachinehandel Hoogstraat 44 Woudrichem Wendt U tot ons en wij leveren U uit voorraad of op de kortst mogelijke termijn een toestel van een der bovenstaande wereldmerken. Wij laten II deze toestellen graag eens rustig bij U thuis beluisteren zonder enige verplichting uwerzijds. Wij beschikken over de meest moderne meet-instrumenten, waardoor wij Uw toestel vakkundig en vlug kunnen repareren. snel en goed. Hoogstraat 348 Woudrichem ZIEKENFONDS PRIJZEN Vraagt prijsopgave Op aanvraag ook foto's bij U aan huis

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6