TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Binnenland 55ste INTERNATIONALE aarbeurs Wachters DE MIDDELBARE MEISJESSCHOOL TE GORINCHEM TE UTRECHT BIJ DE BALANS voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Stakingen in Idle AnisterdaniM1 en Rotterdamse havens. In ile havens van Amsterdam en Rotterdam zijn losse havenarbeiders in staking gegaan met als motief hoger loon. In Amsterdam legden 1)00 havenarbeiders het werk neer, in Rotterdam 600. Hoewel de E.V.C. zich op deach- lergrond lioudt, wondt als vaststaand aangenomen, dat achter deze stakin gen de communisten schuilen in ver band met Korea. In Amsterdam is ook staking on der de bouwvakarbeiders begonnen, het zijn de steenzetters, die daarmede begonnen zijn: en eveneens hoger loom verlangen. Verder is er nog een staking on der de taxi-chauffeurs in Amster dam, die haar oorzaak vindt in de daling der inkomsten van deze chauffeurs, een gevolg van de tariefs verhoging en het teruglopen der rit ten. Hierdoor nam het bedrag der fooien af. Aangezien in den Haag be sprekingen worden gevoerd, om tot een landelijke regeling te komen, worden ook deze stakingen niet door de bonden gesteund. Dinsdagochtend zijn de eigenrij ders, ondernemers en een aantal chauffeurs in loondienst weer aan liet werk gegaan. Aangezien aanvan kelijk werkwilligen door de stakers werden gedwongen eveneens heiwerk neer te leggen, worden thans,,, dig werkwilligen door de politie be schermd. Het totale aantal arbeiders dal in Amsterdam het werk neerleg de, bedraagt ongeveer 4000. In Rotterdam kondigdie Burgemees ter Oud voor een gedeelte der stad het samenscholingsverbod af, omdat ook hier evenals in Amsterdam een handjevol raddraaiers, door straatterreur, de werkwilligen wil dwingen eveneens het werk neer te leggen. Ivcnheidsslaat Republik Indonesia. President Sukarno heeft zowel te Djakarta als in Djokja, de eenheids- slaat Republik Indonesia afgekondigd De eerste Republik Indonesia is dus niet meer. r De volksvertegenwoordiging van de R.I.S. had Maandag de ontwerp- grondwet voor de eenheidsstaat met 90 tegen 18 stemmen aanvaard. Een der christelijke leden stemde voor onder protest tegen de formu lering inzake de godsdienstvrijheid. Het Kabinet van de R.I.S. is de- demissionair, totdat een nieuw Kabi net gevormd zal zijn. Verwacht wordt dat president Sukarno nog deze week een. formateur, zal aanwijzen, waar bij de leider van de Masjumi, Mo hammad Natsir nog steeds volgens politieke waarnemers de meeste kan sen heeft. Indien Moh. Natsir forma teur zou worden, dan is het zeer waarschijnlijk, dat Sjahrir minister vim Buitenlandse 2aken wordt. De vorming van het nieuwe kabinet zal echter wel enige wekien vragen. Goud smokkelaar op Siclhiphoï. De douane op Schiphol heeft een man van Amerikaanse nationaliteit aangehouden, die ondier zijn kleding tien kilogram goud had verborgen. Hij probeerde dit ongemerkt door die douane te loodsen. Het goud was tot dunne plaatjes omgesmolten. De waarde wordt geschat op 40 lot 50,000 gulden. De man is na zijn arrestatie overgegeven aan de doua ne-recherche, die een en ander thans nailer onderzoekt. Voorlopig wordt aangenomen, dat de arrestant niet tot ©en complot behoort, maar het een op zich zelf staande smokkelpo- ging is. Het goud is in beslag geno men. De „Korltenaer" weer naar Suirabaja De Kortenaer is uit de haven van Makassar vertrokken en stoomt op naai* Surabaja. Het is de bedoeling van onze Regering de Kortenaer bin- mgpkort uit de Indonesische wateren terug te trekken. Eindelijk is ze er dan! Na de te leurstelling, die het vorige jaar Sep tember aan vele ouders bereid werid, kan thans op gezag van die Minister van Onderwijs medegedeeld worden, dat de MjMl.Si. er komt. Blijkens de advertentie in dit numimter is de aan melding van leerlingen reeds openge steld! "Dit jaar is er alleen een twieedle klas. De eerste klas valt geheel samen met de eerste klas van de HJB.Si., pas daarna komt de splitsing. Volgend jaar komt er dus een derde klas, daar na een vierde en tenslotte een vijfdie, zodat hiet eerste eindexamen kan ge houden worden in 1954. Het ond|erwijs in de tweede klasse omvat de vier moderne taliën (waar van Duits voor het eerst gegeven wordtAardrijkskunde, Geschiede nis en Kunstgeschiedenis, Wiskunde (in deze klasse voor het laatst), Bio logie en Nlatuurknude, Handtekenen, Lichamelijke Oefening, Handwerken en Muziek. In totaal zullen er onge veer 32 lesuren per week gegeven worden. Leerlingen, die reeds een eersté klas doorliepen .op de HiB.S. of Ly ceum, kunnen, uiteraard zonder toela tingsexamen op die MIMI.S1. komen,. Het lijkt ons toe, dat pok meisjes, die de eerste klasse ener ULO school met goede resultaten hebben gevolgd, niet veel moeite zulten hiebben met het aflteggien van het toelatingsexa men, dat btegin September gehouden zal worden. Er zijn slechts 13 vian de 49 RtfL B.S.en uitgebreid met een MiJMkSf. Dat Gorcum een dezer dertien is, moge ons tot voldoening strekken. Blijkbaar heeft de regering vertrouwen in onze stad ièn onze streek. Moge de groei en bloei van 'de Gorcumse M.1M.S1. het bewijs zijln, dat onize regering zich niet heeft vergist. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit numlmler. Bestrijdingsresultaten van de Pseudo-Vogelpesf Hoewel nog niets met zekerheid omtrent de verdere ontwikkeling van de pseudo- vogelpest valt te zeggen, is tiet een hoopvol verschijnsel, dat in de zuidelijke provincies, waar het eerst de ziekte werd geconstateerd, gedurende de laatste maanden zich geen gevallen meer hebben voorge daan. Ook de noordelijke provincies Groningen, Friesland en Drenthe zijn tot nu toe vrij van de ziekte .geble ven. Tot dusver werden in totaal onge veer 200 pluimveestapels aangetast, verspreid over een beperkt aantal gemeenten. Verreweg het grootste ge deelte van het besmette pluimvee was afkomstig van kleine bedrijven en particuliere kippenhouders, ter wijl slechts in enkele gevallen ook grote bedrijven (bijv. te Barneveld) werden aangetast. In totaal moesten ca. 60.000 kippen worden afgemaakt. Aangezien de gehele Nederlandse pluimveestapel ongeveer 22 millioen stuks telt, is het totaal afgemaakte dieren afkomstig zowel van be smette- alsook in de directe nabijheid daarvan gelegen onbesmette bedrij ven te stellen op ongeveer een kwart procent. Dit houdt in, dat één en ander geen invloed heeft op de eiervoorziening hier te lande, nocli op de export van eieren. Meestal zijn de gevallen in bepaal de streken geconcentreerd, zoals b.v. in de omgeving van Barneveld. In deze gemeente kwam overigens in die afgelopen weken nog slechts één ge val voor. Een enkel verspreid geval wordt nog geconstateerd in de drie hoek gevormd door die gemeenten Den Haag, Rotterdam en "Leiden. Voorts zijn nog enkele besmettingen vastgesteld in de omgeving van Landsmeer en in de provincie Over ijssel. Rondom deze haarden wordt, indien de Veeartsen ij kundige Dienst dit gewenst acht, de gelegenheid ge boden tot enting over te gaan met zgn. „dode" entstof. Elke aantasting is uiteraard het gevolg van een besmetting. Het re construeren van de oorzaak der be smetting is in sommige gevallen mo gelijk en brengt dan veelal aan het lichtv dat de smetstof door mensem die elders een besmet bedrijf hadden bezocht, is overgebracht. Talrijk zijn ook de besmettingen, die door te- smet verpakkingsmateriaal zijn ver oorzaakt. Het spreekt dan ook van zelf, dat de belangrijkste voorwaar de voor het tegengaan van verdere besmetting is gelegen in de handha ving van de Overheidsvoorschriften terzake van het vervoer en de ont smetting. Het aantal ziektegevallen is geens zins alarmerend. Met medewerking van hen, wier belangen door de be trokken maatregelen weliswaar di- Van 5—-14 September 1950 zal te Utrecht die 55ste internationale Jaar beurs worden gehoudein. Op deze Jaarbeurs zuijein industriële artikelen uit ee'n 30-tal lanldiem worden geëx poseerd. De expositieruimte is in ver band met de grote binnen- en bui tenlandse belangstelling wederom ver groot en bedraagt thans ruim 50.000 M2 netto. Het aanbod heeft weer een uitgesproken internationaal ka rakter, zodat de inkoper zich te Utrecht een volledig beeld van de we reldmarkt zal; kunnen vormen. De artikelen zijin onderge bracht in 26 afdelingen In de Jaarbeurscomplexen op het Vredenburg en het Croeselaanteririein zijn de artikelen ondergebracht iin 20 afdelingen. Op het Vredenburg, wahr vnl, consumptieartikelten worden geëxposeerd, zijn die belangrijkste af delingen: eliectrotechnica, schoenen en leder, meubelen, miefh sch -phanmia - oeutische artikelen, glas- en aarde werk, voedingsmiddelen, speelgoed, kantoorbehoeften en huishoudelijke artikelen. Van de technische groepen op de Croeselaan verdienen bijzondere ver melding de Agrarische en Zuivel'-af- deiing, de grafische machines en de machines voor hout- en metaalbewer king. Vier speciale groepen. Temidden van de overige groepen zulten o.m. die mledisch-pharmaoeuti- sche" en de - meubelafdeling op.het Vredenburg en de Agrarische en Zui- vëlfadeling op het Groeselaanterrein, zowel door hun omvang, als door huin aankleding, een bijzonder cachet aan de Najaarsbeurs geven. Niet alleen geven deze inzendingen een volledig beeld van de bedrijfstak, maar boven dien bevatten zij een keur va;n kwa liteitsproducten van de eerste orde, die naar alle werelddelen' woitdjem ge ëxporteerd. De Agrarische en Zuivelafdeliiiig zullen op het terrein en in de pavil joens eem oppervlakte van ruim 20 000 M2 netto beslaan. De medische afdeling aan zienlijk uitgebreid. Vooraanstaande fabrikanten vdn me dische en pharmaaeut is che artikelen zulten in collectief verband een medi sche afdeling inrichten, die behalve de hele IrenehaT, thans ook een deel van het Internationale Paviljoen heeft toegewezen gekregen. Op deze, ver reet misschien enigszins kunniein wor den geschaad, doch welke maatrege len indirect tot voordeel zulten zijn, verwacht de Veeartsenijk. Dienst het aantal besmettingen te kunnen beper ken en Nederland verder vrij te kun nen maken en houden van." deze ge vaarlijke en verraderlijke ziekte. De reeds verkregen resultaten zijn hoopvol. geleken met het vorig jaar, aanzien lijk vermeerderde, expositieoppervlak te zal een keurcolllectie van medische exportartikelen worden aangetroffen. Hiertoe zullen behoren geneesmidde len voor humaan en veterinair ge bruik, verbandmiddelen en pleisters, instrumenten ein apparaten voor art sen en specialisten, tandartsen en die renartsen, alsmede zi ekenhuismeub f- lair, steriliisatieinïichtingen, laborato rium benodigdheden, verplegingsarti- keten, medische en chirurgische rub- berartiketen, medische bandages, or- thopaedische apparatèn en brilmon turen, welke alle worden geëxposeerd in stands, waaraan, wat inrichting be treft, de uiterste zorg is besteed. De meu'belafdleling biedt een volledig assortiment. De gbootste expositiehal van de Utrechtse Jaarbeurs op bet Vreden burg de Beatrixhal alsmede de galerij daarvan, zullen worden inge richt door fabrikanten van houten salon-, slaapkamer- en eetkamers ameublementen. Op de galerij zullen modelkamers worden ontworpen In deze meubelafdeling zullen zowel tal van Oud-Hollandse, Jacobijn.se, Go- thische, als Vlaamse meubelen wor den. geëxposeerd als ook moderne, in serie vervaardigde meubelen, die ge heel' zijin aangepast aan de nieuwe sobere na-oorlogse woningbouw. Die meubelgroep ter beurze zal daardoor een volledig assortiment bieden, Voorts zal Hongarije in het Inter nationale Paviljoen een afdeling in richten, die vnl. meubelen zal oml- vatten. Hioogwaa rdige landhou wwie rk - tuigen op de Croeselaan. De Agrarische Afdeling op. het Groeselaanterrein zal' een internatio nale groep machines en werktuigen voor de akker- en weidebouw en de tuinbouw gmvatterï. De Nederlandse land- en tuinbouwers hebben, gelijk bekend, steeds de hoogste eisen ge steld aan zaaizaden, pogtgtoed en landbouwmateriaal, zodat kian worden aangenomen ,dat te Utrecht alleen de zeer gespecialiseerde en technisch' meest volmaakte machines en werk tuigen zulten worden tentoiomigesteld. De Agrarische Afdeling omvat miachi nes en werktuigen voor de akker- en weidebouw, de tuinbouw, landbouw - wagens en transportmateriaal, zaai zaden en pootgoed, bestrijdintgsmiiid'r- delen, veegeneesmiddéllem, chemicaliën voor land- en tuinbouw en artikelen voor die pluimveeteelt w.o. broedma chines. Eèn unieke groep machines en werktuigen vJd. züiveliindslrie. Die Nederlandse Zuivelproducten hebben hun uitstekende reputatie op de wereldmarkt niet slechts te dankten aan die hoge kwaliteit van het veie en Ons Feuilleton door W. Kerremans 70 Het plan om Jo per auto rniaar Utrecht te brengen juichte de dokter zeer toe, dat was veel btetef dan per trein met het daaraan verbonden waphten, overstappen, haasten, uitzien naar trams ©n at die 'dingen die on rust konden breingeln. „Hoe vindt u de zieke"?" infor meerde Roelants. „Van een zieke in de eigenlijke zin kunnen wij niet spreken; ze is 'niet lichamelijk ziek en u moét in die eerste weken niet veel verandering in deze toestand verwachten. Profes sor tien Cate zal het u wiel' uitleggen, als u er hem om vraagt. Ik ken hem. Als u niets vraagt zegt hij wei- njg en geeft alleen voorschriften* maar toont u belangstelling in hef g|eval0 dan praat hij er graag over". Zoals waS overeengekomen reden Yonca en Roelants per auto naar Utrecht. Jo had het bespottelijk ge vonden zo'n grote uitgave te doen en verzekerde dat ze heel goed in de trein kon ^reizen, ma&r Karei fluis terde haar in dat hij de auto alleen maar verzonnen had om mlet haar al teen te kuninen zijn. 1 Hiet was een mooie zomerdag en de tocht bekoorde beiden bovenmate. Wel Zagen ze heel weinig van de landschappen waar ze doorheen k wa rned, miaar ze genoten van hun eerste samenzijn en spraken over de toe komst Professor ten Cate was een bewe gelijke, klieiinie man, met bijinia ste kend scherpe ogen, die hij dadtellijk onderzoekend op Yonca richtte. „Ik heb van dok tier Ribenit het een en ander over u gehoord, maar zou toch gaarne nog enige inlichtingen van u zelf hebben. Vertelt u mii eens, hoe gevoelt u zich nu?" Er volgde een aantal' vragen en toen, giinig hij met Jo naar de aan grenzende onder zoekkamer, waar ze lang bleven. „Zie zo", zei de, hoogleraar opge wekt 'Nlu weet ik wat ik moet weten U bent niet ziek mev'rouw Venniepr.; Dat in de eerste plaats en toch hebt u verpleging nodig. Zenuwen. Uw zenuwen hebben een knauw gebade Ik zeg hét verkeerd, ik vollg het spraakgebruik. Hiet zijn namelijk niet uwe zenuwen, niet die grauwe draad jes en dradein, want daar zijln er bij zo dik als een pink, die ons gevoel' en 'bewegingen overbrengen van en naar het centraal zenuwstelsel, de her senen ,maar uw psychisch zenuwge stel. Dat heeft door hetgeen u door staan hebt, tie veel te verwerkien ge kregen, te heftige aandoeningen en dat is oververmoeid geraakt imiet als gevolg prikkelbaar, slapeloosheid en andere zimtuigelijke sensaties. En wat hebt u nodig als u lichamelijk ver moeid zfij't ten gtevoljge van te veel inspanning? Rust, rust, rust, in de al lereerste plaats nust en dat hebt u, met uw geestelijke oververmoeidheid' en overspanning ook nodig". Roelants, die eign. kwellende angst niet liaid kunnen verjagen, dat Yonca aan een lichamelijke en slopende ziek te kon lijden, vroeg „Is die geestelijke afmatting dan ook oorzaak van, de lichamelijke ver moeidheid?" „Ja zéker, uitsluitend. Mevrouw Vermeer verkeert lichamelijk in bes te conditie. Die wijze waarop het ge hele bewuste zenuwstelsel meer speciaal het zintuig denkapparaat functioneert is te vergelijken met een trechter, waarbij de prikkels die in de trechter gaan uit de zintuigen ko men, terwijl hetgeen er uit komt weer uitmondt in de bewegingsorganen. Twee zenuwapparaten kuninen met elkaar in verbinding treden. Overal waar ergens in het lichaam die sym pathische vezels en die van het zim- tuig-hersen bewegingsapparaat in ei kaars nabijheid lopen, kan het reeds gebeuren. Worden zenuwprikkels niet genoeg geremd' of te veel versterkt,, dan gaan ze in te kleine of te grote hoieveelheid' en te langzaam of te snel tempo door de cellen en de bijbeho rende vezels van het bewuste en on bewuste zenuwstelsel heen vloeien Maar ik merk dat ik weer afdwaal. Kijk 'eens hier mevrouw Vermieer en u ook méneer Roelants, nu ïrfoet u mij eens goed trachten te begrijpen Ik ga u die volle waarheid zeggen en ik kan dat met een gerust hart doenomdat ik u gelukkig geen din gen 'behoef te zeggen, waarmede ik voorzichtig moet zijn. Hebt u wel ele'ns een klein glazen doosje gezien waarin ,een schildpadje zit, een nage maakt dam, mlet bewegelijke pootjes en kop. Die lichaamsdelen hangen aan helte fijine metalen draadjes. Bij het minste stootje tegen het doosje gaan die pootjes e|n kop heftig schom<- mele'n en ze blijven dat een hele tijd dóén Maar tenslotte komen ze weer tot rust. Getef je weer een stootje te gen het doosje dan gaan zij weer trillen. Zo'n schildpadje kan een hele tijd meie, maar als je het aan een kind geeft die de gehele dag dat arme dier maar laat trillen, dan verslappen die fijine draadjes ein dlan functioneren ze tenslotte met meer. Nu mioet u zich 'uw zenuwgestel voorstellen als zo'n schildpadje in een doosje. Er is tegen gestoten. Het heeft een forse duw gehad en de pootjes trillen van geweld, maar ze, moeten tot rust ge bracht worden Dat is bij zo'n schild padje heel eenvoudig. Je IJiat het doosje staan en na een minuut of zo is de toestand van rust Ingetre den .Maar met uw zenuwen is dat niet gemakkelijk, want dat zijin geen metaten draadjes, maar tevemsoèll.en Die moeten niet alleen rusten, maar ze moeten deskundig rusten. Bij wachtte even. Jo begreep, niet waal* die spreker heen wilde. M,aar Roelaints vermoedde wat er volgen zou. Yonca zou verpleegd moeten wor den Die professor zag aan Roelants, dat hij hem begrepen 'had en hij ging verdleir „Dat deskundig rusten kunt u op tweeërlei wijzen doem, thuis in uw eigen omgeving otf in een sanation rium". „Nieeiri", riep 'Yonca onthutst, „niet naar .een sanatorium". De professor glimlachte. „De oude vrees voor het zieken huis", zei Ihij. „Goed mevrouw, u blijft thuis. Best. Ik kan u die verze kering dieven dat u zult hers tellen, thuis evengoed als in het sanatorium.. Het is alleen de vraag of u liet hierstél wilt bespoedigen of dat u er zowat de dubbele termijn voor wilt nemen".- „Natuurlijk zo spoedig als maar 'kan. Ik verlang er heel! sterk naar weer gezond te wonden." „Dan wordt het moeilijk. De ver pleging thuis, hoe voortreffelijk, hoe liefdevol!, hoe toegewijd die ook moge zijn, is niet, kali iniiet deskundig zijn omdat de 'deskundigen ontbreken. Uw herstel zal thuis veel meer tijd vra gen dan in een sanatorium. Daar wieel ieder die u omringt, w,at goed en wal verkleerd is, wat uw herstel bevordert eti wat het in de weg staat. Als uw horloge stuk is, brengt u het naar de horlogemaker, omdat u weet dat hij het deskundig zal behandelen en omdat hij het kan maken. IJ kunt het ook aan uw broer of aan een vriend geven, die voor uw horloge veel meer liefde en zorg zal hebben dan de hor logemaker, maar ik ben bang, dat u het uurwerk stuk of tenminste niet hersteld terugkrijgt". Jo schudde het hoofd „Neen, ik wil -niet naar een g*e- sticht..." 1 (Wordt vervolgd). behorende bij het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5