Land- en Tuinbouw H. ZWART - Almkerk FRUITSCHOREN GILETTE G. P. VAN DEN HOVEN DAMES- EN HERENHORLOGES VERLOVINGSRINGEN Foto VISSER Zn. mm 95 Werkendam Radio Apparaten RIJWI N W. LA GROUW Kerkweg 11 Tel. 6 NIEUWENDIJK C Op reis door FINLAND j Regelmatig ontvangen wij de nieuwste PHILIPS en N.S.F. Technisch Bureau „ELGO" Telef. 12 Eethen Burgerlijken Stand Koolplanten C. V. D. BOGERT W. P. v. d. Zalm MICHAEL'S IJZERHANDEL C. VAN WIJK PH.zn. TWEE GENRES. Inmaak-artikelen voor de weck de vruchtbaarheid vain de bodlem, maar ook aan die zeer gespecialiseerde zuivelindustrie, die over een productie apparaat beschikt dlat adn de hoog ste technische eisen voldoet. Een unie ke collectie machinerieën en werk tuigen voor dieze zuivelindustrie zal' worden aangetroffen op de Utrechtse Njajaarsbeurs. Twee1 grote hallein zul len hier worden ingericht met de modernste pasteuriseer-, kook- en koelapparatèn, karmknedters, fliessen- spoel- eln sliuitmachimes, koel- en die] vries installaties, boteirvorm- en Imp machines, separatoren, homogenisiatio- ren, vacuum- en verstuiviiigsimsitalla- ties, uitdrupapparatienpioederimstallla- ties, rotbanen ed'. Cblllectieve imzemidiiingem in het internationale pavïlj oen In liet Internationale Paviljoen op het Vredenburg zullen de collectieve inzendingen wordeln ondergebracht van België, Italië, Marocco en Hon garije, die hier een kteurcolllectie van exportproducten zullen aanbieden. Speciale service voor de bui- tenlamd'se beizoekers. Buitenlandse bezoekers, die zich tij dig in verbinding stelen met de Bui tenlandse Dienst van de Jaarbeurs kUnUen van speciale diensten gebruik maken. De bureaux van de Buiten landse Dienst verstrekken inlichtingen over het reizen en het verkrijgen van logies, terwijl tevens gratis catalogi en toegangsbewijzen voor de Jaar beurs worden beschikbaar gesteld KALKBEMESTING. Dat de belangstelling voor de kalk- meststof toeneemt is wel bekend, im mers in alle bouwgronden zowel gras als akkerland is een goede kalkbemes ting van zeer groot belang. Er zijn nog maar al te veel gron den, die voor de goede ontwikkeling der gewassen te weinig kalk bevatten. Hier dient gekjalkt te worden om daarmee de planten te voeden. Kalk is een onmisbaar voedings element voor ale land- en tuinihouiw- gewassen, is de regulator van de zuurgraad (pHi) van die grond. Zij neutraliseert de in de grond aanwezige schadelijke zuren, welke veroorzaken, dat de gewassen niet of slecht in staat zijn de benodigde voedingsstoffen met hun wortelgestel op te nemen. Kalk stimuleert een krachtig bac terieleven in de grond, dit laatste is noodzakelijk voor het gunstig ver lopen van alter lei biologische reacties, als o.a. ontleding en omzetting van organische stof envan de omzetting in nitraten De kalktoestand van ons (Neder landse bouw- en grasland 'laat nog zeer veel te wensen over of is bie- Eaald' slecht te noemen. Onderzoek eeft aangetoond, dat bijna 30 pctj van het bouwland op de zand- en dalgronden en bijna 25 pet. van het bouwlandg op de kleigrondlen drin gend' verbetering van de kalktoestand behoeft. Wanneer zulks zou geschie den, dan zou dit voor deze zand- en dalgronden 'n gemiddelde opbrengst- vermeerdering van ca. 12 pet. en voor deze kleigronden een gemiddelde op brengstvermeerdering van ca. ro pet. betekenen. Aangeboden Knollen-, Prei- Andij vieplanten vroege Aard- beienplanten HERFSTKNOLLEN WESTERWOLOS RAIJQRAS WIKKEN ENZ. Zaadhandel, Tclef. 98, Hedel. SCHEERAPPARATEN en -MESJES Verder ontvangen alle maten DRINKBUSSEN met beugelsluiting; emaille MELKDRAGERS met deksel. Telefoon 14 Giro 17019 Wijk en Aalburg Boekhoudingen Belastingzaken ACCOUNTANTSKANTOOR HEUSDEN, Tel. 98 Burchtstraat W 55 WAALWIJK, Tel. 354 Brotestraat 59 Kantoor HEUSDEN goopond: Maandags tot en met Vrijdags van 912 en van 1—5 uur; Zaterdags van 9—12 uur; tevens Donderdags- avonds van 7—8.30 uur. WEER VOORRADIG PENDULES met Gong- en Bim-Bam slag WEKKERS en een grote keuze is uniek H008STRAAT 16 JUWELIER sedert 1880 BORINCHEM Alles op fotografle's gebied - Vergrotingen naar elk portret Ook voor Reparatie staan wij steeds voor U klaar VOOR ALLES OP HET GEBIED VAN ELECTRICITEIT EN RADIO Official PHILIPS en N.S.F. Service. Of met andere woorden zou een totale meeropbrengst verkregen kun nen worden, welkie gelijk1 staat met dé volle productie van 22.750 ha zand- en dalgrond en van 11 .boo ha kleigrond'. Ook ons grasland zou door een doelmatige bekalking zeker tussen de 5 en 15 pet. meeropbrengst kunnen geven. Aan een goede kalkmieststof moet men hoge1 eisen stellen. Het product moet een hoog gehalte aan werkzame kalk bevatten, grote fijnheid en geen schadelijke neven werking hebben. Een goieidle (kalkmieststof is de be kende kali-kiezellk;alk „Kencica". De ze meststof bevat naast 45 pet kalk (CaO) nog 5 pet. kali, grotendeels in water oplosbaar. Een product dat aan alle te stellen eisen ruimschoots voldoet. Tenslotte nog een adviesLaat uw grond onderzoeken of deze wel vol doende kalk bevat. Het bemestiihgs- seizoen vordert snel, de kosten zijn gering, de resultaten kunnen, groot zijn i li- Voor we uit Zwledlen vertrokken, was een vriendelijke gids ons komen waarschuwen, dat wie in. Finland heel andere toestanden zouden aantreffen dan in Ziwed|en. Finland heeft ge leden van de oorlog er zajin veel verwoestingen; het tend is arm; we zouden er niet de welvaart, de over vloed' ,de rijkdom, het qoimfiort aan treffen, dlat we enkele weken lang in Zweden hadden genoten. Ons ant woord was, dat men ions uit Nleder- land daarop niet behoefde vioor te 'bereidenook wij waren in de oorlog geweest ook wij jenden verwoestin gen oók wij waren arm en alleen dank zij de Marshallhulp konden wij een bescheiden welvaart genieten. Hoé zou later blijken dat we ons ver gist hajdlden Achteraf is ons gebleken, <iatt wij, vergeleken met Finland, nlaar wei nig hebben meegemaakt; vergeleken met dit tend zijn wij nog rijk. Wij weten niet wat oorlog en wat vijand schap is. We zijin een middag te gast geweest bij een landgoedbezitter. In zijin geslacht zijin de laatste drie eeu wen de helft vaü de zonen gesneuveld in 'die oorlog tegen de oude vijand: Hier kan men met recht spreken van een 'erfvijand, want eeuwen achtereen hebben 019 Finnen hun vrijheid moe ten verdedigen tegen het opdringende oosten Soms mdt inteer, soms met minder geluk; maar altijd met de innerlijke, rustige Zekerheid uiteinde lijk de vrijheid te zulten winnen en behouden. Zij is offers waarder zijn offers voor gebracht. F|r is vrij wel geen stad of dorp in gans Fin land, waar geen monument is voor de gesneuvelden hetzij in deze oorlog, hetzij in de vorige. Altijd zijin in Finland mensen gesneuveld ter ver dediging of ter verovering] van de vrij heid En altijd tegen deZeltfidje vijand, wiens naam mien niet noemt, m(aar die alten kennen. In Turku hebben we de restauratiewerken bezichtigd van een oud kasteel, dat tijdens dje jongste oorlog zwaar van bombarde menten had geleden. Eten van de be zoekers vroeg„Who bombed this castte?" Het antwoord van de gids luidde„Who else?" Een antwoord, dat in zijin, klassieke kortheid een sleutel' geeft tot de gtedachtengiaing van de Finnen. Zij weten dat zij in de voorste linie liggen, als de waanzin van een nieuwe oorlog zou losbreken: Zij zijn er, niet ontmoedigd oinider. Ze zijn'gewend onder dreiging; te leven, maar zie beseffen, dat met wachten op betere tijden nog mooit iemand gered is. De dreiging is voor hen geen reden om minder hard te wer ken afln het herstel en de wederop bouw van hun land. De IFi.A.P.-gasten hebben de of fers, dié de Finnen gebracht hebben voor de vrijheid van huin vaderland; herdacht en geëerd door tijdens de excursie in een dorp de naam is ons ontgaan een krans te leggen bij het monument op het kerkhof, waar de gesneuvelden tie opstanding verbeiden. Een volk1 met een merkwaardige historische taak, de Finnen. Wat hiun afkomst aangaat, behoren ze eigenlijk niet bij Europa. Ze zijn meier ver want met de Mongolen uit de Siberi sche steppen dan met de Germanen, Romanen en Slaven, die Europa be volken. Maar er is in de geschiede nis van de laatste eeuwen wellicht in Europa geen volk geweest, dat zo veel Offers heeft gebracht om bet opdringende oosten te weerstaandat zich zo duurzaam tegen Azië heeft moeten vèrzetten. In dit opzicht kun nen zij in de nieuwe geschiedenis ver geleken worden met die Grieken in de oudheid, wier geschiedenis geken merkt wordt door het duurzame ver zet tegen Azië. 1 i Ze zijin ons wel sympathiek. Het was gemakkelijk met hen contact te krijgen. Hoewel wij minder van de oorlog geleden hebben dan Finland, was het toch of 'het gezamenlijk ge dragen leed oms onbewust dichter bij elkaar bracht eïi ons elkaar gemakke lijk deed verstaan. Met de Zweden was zulk lee'n gesprek' moeilijkerzii deden ons dienken aan onszelf en aan de houding, die wij, Nederlanders, na de eerste wereldoorlog hebben aangenomen tegen de Belgen. Zo in de geest van„Wij Zijin gelukkig te verstandig geweest om aan die oorlog van jullie mee te doen". Voor de Zweden komt hier nog bij, dat zii door de ligging van hun land veel minder gedwongen zijin internationaal te denken dan West-Europa. Mis- 1 schien ook, dat Nederlanders en Fin- j mem. elkaar bteter vérs taan omidat wii beiden women op hét raakvlak van twee culturende Finnen van de Slavische en de Germaansewij yan de Germaanse en de Romlaanse. Het brede, wijde denken, diat men in Zuidelijker landen van Europa ont moet, waar de steden liggen, welke elk op haar beurt hoofdstad van de wereld zijn geweest, Rome, Madrid, Parijs, Wenen, ervaart men in lNloord- Eu.ro pa niet Eerlijkheidshalve moe ten we erbij zeggen, dat we ook in ei gen land in dit opzicht weinig er varing kunnen opdoen. Men mist in het Noorden de 'beweeglijke leven digheid van het Zuiden, men ontmoet er wel de rustige vastberadenheid men mist er dte uitbundige vrolijk heid, men ziet er wel de opgewekte levensmoed, die de Finnen ertoe brengt zo waakzaam te zijn als stond de dreiging voor de poorten en tege lijkertijd 20 werkzaam als was een toekomst van louter voorspoed te wachten. Of de Finnen dan geen slechte eigenschappen hebben? Natuurlijk wel. Geen mens, geen volk is vol maakt. In de korte tijd van ons ver blijf hebben we echter de Slechte eigenschappen van de Finnen niet kunnen ontdekken. Dit kan beteke nen, diat zij er slechts weinig heb ben het kan ook betekenen, dat on ze kennismaking sléchts zeer opper vlakkig is geweest. Zeker is ook een van de redenen, dat wij sinds, jaren een vriendelijke vooringenomenheid hebben tegenover .dit volk. Dieze is ontstaan in de jaren voor de tweede oorlog, toen lange tijld de Finnen de enigen rijn geweest, die aan hun ver- •3 üerüite stoffen zijn populair, voor sportieve zowel als voor meer geklede toiletten. De ruit staat ook bijna ieder een; een geruite rok of blouse met een kort jasje, of een geheel geruite japon, zijn ge wilde drachten. De laatste tijd is ook de geruite mantel populair, omdat deze draag baar is bfj vele toiletten. De modellen van geruite toiletten houden we bij voor keur zo eenvoudig mogelijk omdat de stof zichzelf gar neert. Vooral als we de ruil gedeeltelijk recht en gedeel telijk schuin verwerken, kan het een smaakvol geheel worden. Willen we echter een japon tóch garneren, dan doen we het beste hier voor een effen kraagje en manchetten te nemen, die we j' in een goed afstekende tint kiezen. De afgebeelde modellen zijn beide van een geruite stof, doch heel ver schillend van genre. K 4075/12 De geruite stof van deze japon is geheel schuin genomen Het is een buitengewoon vlot modelletje. De leuke steekzakken staan een klein beetje uit. De aardige halsgarnering en de driekwart mouwen geven een charmant effect. Benodigd voor 92 cm. bovenwijdte 3.75 m stof van 90 cm. breedte. K 4074/12 Wanneer we in de vacantie een fietstocht maken, is dit ensemble een zeer geschikte dracht. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte circa 5.10 m. stof voor de rok en 2.95 m. voor het windjack, beide van 90 cm. breedte, t De knippatronen van deze modellen zijn uitsluitend per postwissel f 0.95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66. Utrecht te bestellen K 4075/12 is verkrijgbaar voor 92, 100 en 108 cm. en K 4074/12 voor 90, 96 en 102 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. plichtingen hebben voldaan en met ontzaglijke inspanningen en offers hun schulden aan Amerika hebben be taald.. Regelmatig tweemaal per jaar verscheen in de kranten het bericht, dat Finland een bedrag had overge maakt aan Amerika. Dit gaf een hoog idee van de morele eigenschappen van dit volk. Voor wie het vergeten mocht zijn Eigenlijk waren we naar Finland ge gaan om enige indrukken op te doen vain de lamd'bouW eri eigenlijk waren we van plan daarover iets te vertellen. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM. 15 Aug. Veemarkt. Aanvoer in totaal 3877 stuksi; vette koeien en ossen 461, gebr.uikis.vee 1374, gras- k^l veren 325, nuchtere 'kalveren 335, varkens 208, biggen 386, paardien 243, veulens 71, schapen of lammie ren 366, bokkien of geiten "68. Die prijzen waren als volgt Vette koeien 2.702.80, 2*502.70 2.202.50, graskalveren 360260 160, nuchtere kalveren 6055-503 biggen 45—3530, sljachtpaarcten 1,90x.8o 1.60, schapen 9575, lammeren 70—6050, kalfkoeien 1025—925800, melkkoeien 1025— 925—800, vare (koeien 725625 550, vaarzen 750650550, pinken 575-475—375- Vette koeienaanvoer mimdler, ham- der handel stroef, prijzen alls vorige week, graskalveren aanvoer minder, handel heel stil; prijzen als vorige week1; nuchtere kalveren .aanvoer minder, handiel lui, prijzen als vorige week; biggen: aanvoer minder, han del traag, prijzen I|a|geirsl|acbtpaairldfön aanvoer iets meer, hdnidel slepend, prijzen als vorige week; schapenaan voer minder, handel heel stil, prijzen als vorige week1tenimierenaanvoer minder, handel heiel stil, prijzen als vorige weekkalfkoeien aanvoer minder, handel zeer lui, prijzen gis vorige weekmelkkoeien aainvber minder, handel zeer lui., prijzen als vorige weekvare koeienaanvoer minder, markt traag, prijzen als vo rige week vaarzen aanvl°er mindter. DE WERKEN c.a. Geboren: Geruit, z. vail D. J. Vink en G. Slagmolen; Gerrit, z. van H. v. Burgel en H. Dekker; Johannes. II., z. van L. Branderhorst en M. A. v. d. Werken; Gerrit, z. van K. Vos en, M. J. Rijken. Ondertrouwd: Arie v. d. Stelt 49 j. en Cornelia v. Duimen 34 j.; Corne lls Branderhorst 27 j. en Jenneke Boeve 24 j. j s Getrouwd: Basliaan v. Noorloos 33 j. en Jannigje v. d. Pijl 23 j.; Rokus Arie van Vuuren 28 j. ten Kaatje Ko,r- nelia Verboom 23 j. alle soorten benevens 0 en ook Deuts Evern TUINDER Telef. 32 leveren wij uit voorraad van 1-7 M. TevensQECREOSOTEERDE PALEN KLAVERRUITERS RIETMATTEN ENZ. Voor stoppelzaai zijn wij ruim voor zien in Voor blijvend en tijdelijk grasland alle soorten BRAS- on KLAVERZADEN. Levering overal franco thuis. Vraagt volledige offerte. Aanbevelend, zijn ook voorradig bi) Bergstraat Wijk wederom verkrijgbaar het van ouds beroemde merk. Aanbevelend: een prachtsortering KLOKKEN met Bim-Bam slagwerk Heren Zakhorloges reeds vanaf f 13.50 Onze sortering Gouden H. D. Z. ooooooooo Op aanvraag ook foto's bij U aan huis Wendt U tot ons en wij leveren U uit voorraad of op de kortst mogelijke termijn een toestel van een der bovenstaande wereldmerken. Wij laten U deze toestellen graag eens rustig bij U thuis beluisteren zonder enige verplichting uwerzijds. Wij beschikken over de meest moderne meet-instrumenten, waardoor wij Uw toestel vakkundig en vlug kunnen repareren. Hier is keuzeI Grote voorraad, waarpnder de meest bekende Hol landse merken. Verder Heren- en Dames Rijwielen met remnaaf. 1 jaar garantie, f 100,—, met lantaarn, slot en spatlap, f 115,—. Jongens- en Meisjes Rijwielen. (Zo juist weer nieuwe modellen ont vangen) Driewielertjes, Steps, enz. Tweedehands gemoffelde Rijwielen in prima staat, met 'garantie Thans uit voorraad leverbaar. Motorrijwielen, [eerste B.S.A. en D.K.W., iets geweldigs, in 2 takt, met een naam en kwaliteit, die AF is Hulpmotoren, V.A.P., le Poulain, (Berini, alleenverkoop voor geheel Altena), Mosquito, enz. Onder delen, reparaties, vulcaniseren, accu's laden, enz., enz. Radio- apparaten en reparatie, aanleg, enz. Naaimashines, Gritzner, Ve ritas, Haid Neu, alle bekende eerste klas merken. Uit voorraad leverbaar, ook in zig-zag en salon meubels. Onderdelen en reparaties Gebruikte Schoenmakersmachine, in prima staat, tegen zeer billijke prijzen Electrische Wasmachines, in diverse modellen,.prima fa brikaat, scherp concurrerende prijzen Haarden, Kachels en Fornuizen en 3-gaats geëmailleerde kachels, Thans geen moeilijkheden meer, doch model en leveringen gaat vlot Voor Stofzuigers an Strijkijzers Kronen en Lampenkappen, moet je ook beslist hier zijn Rijwielen moffelen en blezen vanaf f 18,Gratis zolang een rijwiel tot be schikking Motor- Radio- en Auto Accu's, enz., enz. Smeerolie en diverse vetten Petroleum, Basolie, Dieselolie, Carburine en Benzine Bovenstaande goederen ook te leveren op Mi nader overeen te komen betalingsvoorwaarden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6