TWEEDE BLAD VHI,DAG25AUG™ NIEUWSBLAD Buitenland Binnenland Wachters BI] DE BALANS Rotterdam- Ahoy' voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Eén millioen per jaar min stens nodig voor de Kankerbestrijding. In 1948 werd ruim 2, millioen bij eengebracht als Nationaal Hulde blijk, hetwelk door 11. M. Koningin Wilbelmina werd bestemd voor de kankerbestrijding en ter hand ge steld aan het „Koningin Wilhelmina- fonds." Dit lijkt een aardig bedrag, doch in wezen is dit .slechts «en klein be gin als liet moet dienen voor de be strijding van de kanker. Als wij al leen maar bedenken, 'dat de bouw van een nieuw Anthonie van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam een van de belangrijkste onderdelen van het Kankerinstituut zeker 5 milli oen zal kosten, is het wel duidelijk, dat 2 millioen niet zo bar veel is. En er is veel méér nodig. Laborato ria, gelegenheid voor onderzoek in tal van steden, opleiding van specia listen, wetenschappelijk onderzoek, voorlichting van huisartsen en pu bliek (opdat de patiënten zo vroeg mogelijk in behandeling komen), ver zorging van de ongeneeslijken, einz. Bovenbedoelde 2 millioen moeten niet alleen zo nuttig mogelijk besteed worden, maar moeten liefst zoveel mogelijk aangroeien en hier wordt aan gewerkt. Het „Koningin Wilhelminafonds" tracht leden te winnen, voert acties, kortom probeert op alle mogelijke manieren geld bij elkaar te krijgen. Het „Koningin Wilhelminafonds" verkeert momenteel nog slechts in zijn beginstadium. De Vereniging moet een zeer grote vereniging wor den. Daarvoor moeten wij allen met elkaar zorgen. Door lid te worden in de eerste plaats. Men kan zich op geven aan het Bureau van de Vereni gingSingel 453 te Amsterdam. De minimum-contributie bedraagt t'2,50 per jaar. Als de Vereniging tus sen de 100 en 2(00,000 leden krijgt (dat kan, want de Denen hebben er 160,000), komt er een "half millioen aan contributie binnen. Als de Ver eniging dan nog eens een half milli oen bij elkaar krijgt aan donaties en door middel van collectes^ dat kan, want het gebeurt in andere lan den ook wordt het een millioen per jaar en dat is een redelijke ba sis. Dan kan er wetenschappelijk on derzoekingswerk gedaan worden in het verbeterde Anthonie van Leeu- 'wenhoekhuis in Amsterdam, in het Radio Therapeutisch Instituut te Rot terdam en in de Universiteitsklinie ken. Dan kan het ziekenhuis er ko men en de laboratoria en de klinie ken voor onderzoek in de verschil lende steden en wat nog meer als nuttig en nodig zal blijken. Maar dan moet iedereen meewerken! De bereidheid er toe bestaat. Uit een opinie-onderzoek bleek, dat ruim driekwart van ons volk bereid is jaarlijks bij te dragen voor de Kan kerbestrijding. De helft van ons volk, bleek uit hetzelfde onderzoek, be schouwt kanker als de meest ge vreesde ziekte. Wanneer we nu nog de bereidheid omzetten in een daad en geven aan de inzameling, of die inzameling mo gelijk maken, of lid worden van de Vereniging „Koningin Wilhelmina fonds", of dit alles doen, dan zal Nederland binnen afzienbare tijd niet de kankerbestrijding net zulke goede resultaten bereiken, als met de t.b.c.- bestrijding. Het gironummer is26000. Morgen, Zaterdag 26 Augustus zal in lieel idle gemeente Heusden wor den gecojlecteerid. Dolel allien uw biest! De collecte wordt van harte aan bevolen door de heren: Ds. W. Anker. Th. M. Buys, Wethouder. A. v. Delft, Burgemeester. J. Groen, Wethouder. Past. G. M. J. Gründemann. Pastoor F! Momboers. Pastoor W. Timmermans. Dr. R. Vermeer, arts. Aanmelding voor emigratie. Rinnekort zal een nieuwe regeling worden getroffen voor'de aanmelding voor emigratie. Op het ogenblik kan een ieder zich opgeven bij Ijet Gewj Arbeidsbureau of een "bijkantoor daar van terwijl landbouwers en landar beiders zich desgewenst ook kunnen aanmelden bij een der organen van de Clentrale Stichting Landbouw Emir gratie Jn het vervolg evenwel' zal elke aspirant-emigrant zich zowel tot het arbeidsbureau als tot de C.iS.L E(. kunnen wenden. De georganiseerde landbouwers en landarbeiders zullen zich echter tot die organen van de CJS.L.E. moeten richten en zullen daarheen zonodig ook door het arbeidsbureau worden verwezen Aanval op Joego-SIavië aanslaandeV Zivlco Tqpalovitsj, de verbannen voorzitter van de Joegoslavische partij, heeft Maandag in het gebouw van de Raad van Europa te Straats burg een persconferentie belegd en o.m. verklaard, dat een aanval door landen van de Koininform op zijn land aanstaande is. Hij zei o.m.: „Wij zijn getuige van een reeks feiten die men onmogelijk anders kan verklaren: Aan onze gren zen niet Albanië, Roemenië en Hon garije werd de burgerbevolking ge ëvacueerd; de radiostations van Boe karest, Tirana en Boedapest slaan een oorlogzuchtige toon aan. Deze zenders sporen aan tot ont wrichting van de productie, tot ge wagende opstand en in bepaalde ge vallen zelfs tot moord op 'de leiders". Postdienst per helicopter in België. Maandag is onder grote belangstel ling te Brussel de eerste postdienst per helicopter op het vasteland ge opend. Het hefschroefvliegtuig, de „Bell 47 d. 1", dat onbelast 665 kg weegt en een laadvermogen heeft van 235 kg startte op een klein plein te Brus sel. Het vliegt met een gemiddelde snelheid van 100 km per uur. Het kringtraject omvat Brussel, Li- hramont, Luik, Tongeren, Maaseik, Hasselt, Beringen, Turnhout, Ant werpen, Brussel. De directeur-generaal van de pos terijen zei tijdenslc de openingsplech tigheid dat de nieuwe postdienst vooral ten doel heeft het postverkeer in de Ardennen en in. de Kempen, streken die over het algemeen moei lijk. te bedienen zijn over land, te verbeteren. v* Door de krachtig- Ondernemiiigsarbeiders op Java In Voorzover te Djakarta bij" de di recties van cultuurmaatschappijen kon worden nagegaan, werd Zondag op zo go<ed a,ls alle ondernemingen op Java gestaakt. De mogelijkheid bestaat, dat de stakingen zich zullen uitbreiden over andere eilanden. De stakers eisen hoger loon. Er zouden ongeveer 800,000 arbeiders het werk hebben neergelegd. Naar men verneemt zouden de ondernemingsarbeiders van verschei dene plantages op Sumatra zich heb ben aangesloten bij de stakers op Java. Arrestatie in verband mlet moord' op de Belgische conmiunislenlieider. De politie te Luik heeft, in ver band met de moord op Lahaut, een arrestatie verricht. De betrokkene is met mevrouw Lahaut geconfron teerd. Zij verklaarde dat de aange houdene grote gelijkenis vertoont met een der moordenaars van haar .echt genoot. De gearresteerde heeft die po litie een alibi opgegeven, waarnaar thans een onderzoek wordt ingesteld. Iïet Centrale Comité van de Sowjet-Russische Comm. par Lij ver klaart in een telegram van deelne ming aan de Belgische communisti sche j) ar tij, dat Lahaut „door huur lingen van het imperialisme laaghar tig vermoord werd", aldus een be richt van Tass. Juliën Lahaut werd Dinsdag te Seraing begraven. Er was grote be langstelling van de zijde der com munisten. Inmiddels werd leen nieuwe aan slag bekend. Op Raskin, de voorzit ter van de communistische partij te Tongeren loste 'n onbekende zes re volverschoten. Raskin werd in de ann geraakt. Communistische demonstratie in Dortmund verboden. De grote bijeenkomst van leden der communistische vrije Duitse jeugdbe weging, die voor 1 October als ,/le samenkomst der honderdduizend" te Dortmunid was aangekondigd, is door het gemeentebestuur van Dortaiund verboden. Aardbeving in Zuid-Centraal-Azië. Dinsdag heeft in Zuid-Centraal- Azië een aarbeving plaats gehad, tengevolge waarvan bewoonde eilan den in een rivier verdwenen. Twee bewoonde eilanden in de ri vier zijn verdwenen. Over het aantal slachtoffers zijn hier echter geen ge gevens bekend. De minister voor openbare werken heeft verklaard, dat in Assam 20 doden zijii gevallen, in Opper-Assam zijn duizenden hectare aan oogst vernield. Een weg is op verschillende plaatsen zwaar bescha digd en duizenden huizen zijn iti het bovendal van de Brahmapoetra inge stort. Ook vele spoorwegen en spoor bruggen zijn onbruikbaar. Ook tele foon- en telegraafverbindingen liepen schade op. Speurmannen in Canaida staken. Meer dan 124,000 Canadese spoor- mannen hebben het werk neergelegd. Bij de stakingen in de V. S. zijn 50 duizend spoormannen betrokken. In Canada zijn de nooddiensten in het leven geroepen. Het parlement is in spoedzitting bijeengekomen. Motor van vliegtuig ontploft. Een motor van een Amerikaanse DC-6 ontplofte op 21.000 voet hoogte. Een propeller brak af. Na de geslaag de noodlanding bleek een passagier van de 52 te zijn overleden. Zeven anderen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het gebeurde bij Denver. Hiel tekort aan arbeidskrachten in Australië. De Minister van Immigratie in Aus tralië deielde onlangs mede, dat het aantal te vervullen betrekkingen in dit land op ongeveer i ioooo geraamd kan worden. Voor de industrie be treft het hier ongeveer óoooo vaca tures. Dit aantal 'bedraagt voor de bouwnijverheid 17.000, voor 'land bouw, veeteelt en bosbouw 5000, voor mijnbouw en sieehgroevein 2500, transport 4000, In 3e eerste 6 maanden van dit jaar ontving Australië 91,500 imlmir granten. p i Schacht voor 'm zuiveringsrech tbank Schacht, de bekende finantiële to venaar, voor wijlen Hitler, is voor de vijfde maal voor een zuiverings- rechtbank verschenen. Schacht ver klaarde nu in te zien, „dat Hitler krankzinnig was." Het wereldnummer van Oud-Rotterdam. De vier Kentons, die dagelijks dies middags en des avnodls iop bet madkt-, plein van Oud-Rotterdam hun staal tjes van behendigheid, lenijgbeid, durf en kracht laten zien zijl zijln vo>r de laatste week tot en met* 31 Augus tus geprolongeerd vormen een we- reldnumimer in de letterlijke zin van het woord. Als wij: de Ijeider van het viertal, H, Kiorevjaar, een rasechte Nederlander, vragen, of hij veel in het buitenland is geweest, antwoordt hij glimlachend, dat dat nogal gaat. En dan volgt een opsommingEngeland, Rusland, De nemarken, Zweden, Finland... iNiu gaan wij met September voor veertien wekien naar Zuid-Afrika, voegt hii er aan bote, en dan voor een half jaar naar Amerika. Korevaar is nu 47 jaar oud Een behoorlijke leeftijd voor dit soort werk. Het gaat nog: bést, maar als hij 50 is wil hij er toch mee ophou den. Tegen die tijd hoopt hi] in Australië te zitten en daar een res taurant of iets van dien aard te be ginnen. Hoe lang bestaan Tdje vier Kentons nu? vragen wij. Van 1933 af, antwoord Korevaar. Mijn vrouw is er van het begin af aan bijgeweest, maar de mannelijke partners van nu, F. J. Konipgs en C. Johumnessen, zijn er pas later bijgeko men .Koning® heb ik nu vier jaar bij me en johapnessen één jaar. Ik heb ze allebei opgeleid; Konings, die nu 23 jaar is, was staljongen in een circus en de ander kwam uit de kleer makerij. Ik klom zelf ook uit het circusbedrijf en eigenlijk had ik graag dierentemmer willen worden. Verle den jaar heb ik dat nog eens gedaan met een jonge tijiger, zo groot als een politiehond. ,Maar ja, mijn vrouw was er tegen... Het is op Rótterdam-Ahoy' prettig werken, vindien de Kentons. Prettig publiek, goedje muziek en beste bazen; Zij vragen niet beter De Jeugd naar Rotterdam- Ahoy'. Teneinde de Nederlandse jeugd in ruime mjate in die gelegenheid te stel len kenniste. nemen van de grote nationale gebeurtenisRjoitierdami- Ahoy', heeft de leiding van deze ten toonstelling besloten een aantal jeugd- dagen te organiseren, welke morgen, Woensdag aanvangen. Voor personen van de leeftijd tot en met 16 jaar zal 3e toegangsprijs overdag 5,0 cent be dragen Yoox groepen kinderen gel den speciale tarieven. Des middags zullen op het marktplein in Oud- Rotterdam kindermatinees worden ge geven ,met optreden van clowns, goochelaars, poppenkast ver tionimgen enz. Deze vertoningen vangen om half drie aan 1 'iY 'I Vanaf heden grote luchtmanoeuvries. De internationale luchtmachtoefe ning, welke zal worden gehouden on der de naam „Cupola" telt de vol gende landen als deelnemers: Ame rika, Engeland, Frankrijk, België en Nederland. Er wordt gevlogen gedurende de volgende periodes: Op 25 Aug. van 12 tot 18 uur. Op 26 Aug. van 9 tot 12 uur en van 21 uur tot 00.30 uur in de ochtend van 27 Aug. Op 27 Aug. van 10 tot 16 uur. Gedurende deze tijden kan men liet overvliegen van vrij grote forma ties verwachten. De mogelijkheid bestaat, dat de oefening door ongunstige weersom standigheden een week verschoven moet worden. Ons Feuilleton door W. Kerremans 72 1 „Natuurlijk volgen wij stipt uw aanwijzingen en uw voorschriften, maar u zult er toch niets tegen heb ben als ik clan toch in Apeldoorn blijf" Die dokter glimlachte. „U zult me een barbaar vinden als ik ook dat u moet ontraden. Wan neer mevrouw Vermeer de voortdu rende bewustheid in zich heeft van uwe nabijheid zonder dat u haar bezoeken kunt, zial haar dat een ge voel van onrust, van verlangen geven dat ook weer minder gunstig zou kunnen werken. Gaat u nu beidein te rug naar Breda. Ik stuur morgein mijn rapport aan dokter Ribent en daarin geef ik ook de datum op, waarop u zich voorlopig in Apeldoorn zult kun nen vestigen. U wilt zeker wel een eenvoudige lnuch gebruiken?" „Nu moet de jonge mevr. Vormleer een ogenblik op de divan gaan liggen en dan laat ik mevrouw Vermieer en mijnheer Roelants intussen ons fraaie huis zien". Hij stond op en J10 ging met een onzekere en ontstemde trek' op haar gelaat doen wat de dokter voor schreef. „Ik heb u beiden even meegeno men", zeide de dokter in. de gang, „om u op het hart te binden straks als u heen gaat geen groot afscheid te nemen van de patiënte. Na de lunch staat u op en doet alsof u matir voor een paar uur heengaat. Heel kal'jn, blijhiioedig en niet waarneeml- bai'e zekerheid in houding en woor den, vooral geen tragiek, geen tranen of aandoening". Na de terugkomst in de ktunler van Jo, waar zuster Cornelia de lluinch had gereed gemaakt en zich nu met Jo in gesprek bevond, volgden mie vrouw Vermeer en Roelants de wen ken en onderhielden zich op luchtige toon met de 'ziekte. Diadelijk na het maal stonden ze op en mevrouw Ver meer zei: „Zie zo kind, dan gaan wij nu maar. Ik klom je ook eens gauw opzoeken. 11c ben er zeker van dat je dan een heel eind op weg naar be terschap zult zijln". 1 Zij gaf Jo een vluchtige kus. Karei nam haar even in zijn armen, kuste haar op die wang en Zeide pp gewone rustige toom: „Tot de volgende week dus Yomca. Werk maar flink' aan je herstel door je bedaard te houden en aan geen nare dingen tte denken". De terugtocht verliep aanvankelijk zwijgend. Mevrouw Vermeer had veei moeite baar aandoening te bedwin gen, maar tenslotte werd die haar meester en brak zij in stil wenen uit. „Dal lieve arme kind", zuchtte zij. „H;oe die toch vervolgd moet worden door het noodlot. Zij was zo stralend van geluk die avond en nu weer dit Wie weet voor hoe lang. Die zenuw aandoeningen zijn dikwijls van heel' lange duur". „U moet zo niet denken moeder. Ik heb alle hoop dat bij deze kuur Jo, die toch zo jong en sterk is, en zo'n gezond gestel heeft, heel gauw zal opknappen. De professor sprak immers van 6 miaanden". „Ja dan zou ze thuis ktiinnen ko men ,miaar dat betekent niet dat ze dan weer geheel gezond za'l' zijn". „Ais ze eenmaal1 zover is dat ze thuis mag komen is het verder aan sterken van weinig betekenis. Zij is dan al weer, hoe zal' ik zqggep... ge woon". „Ik hoop het beste jongen, maar ik ben bang. Het zullen wee,r zware en moeilijke maanden zijn vopr ons allen". Het werden moeilijke maanden; Moeilijker nog dan zij beiden op dat uur konden denken. Dokter Ribent kwam ma enige da gen mèdedelten, dat hij het rapport van dr. van Assen had ontvangen. Het luidde heel gunstig. Het onder zoek had aangetoond, dat de aandoe ning minder ver was voortgeschreden dan men aanvankelijk had gevreesd en dat er geen bezwaar telgen was, als Roelants zich over een week in Apeldoorn kwam vestigen. Men gevoelde zich verlicht na dil bericht en mevrouw Vermieer begon de toekomst blijde r in te zien. Op de bepaalde dag vertrok Roelants naar Apeldoorn en kreeg dadelijk vengun ning Yomca, te bezoeken. In haar kamer vielen zij elkaar in de armen in tegenwoordigheid van zuster Cornelia, die, nadat Yonca en Karei elkaar gekust hadden direct zei „Ziezo, nu zijin we weer bij elkaar., Gaat u daar zitten meineer Roelants dan breng ik u een kop koffie". De zuster bleef nog geruime lijd biji hen, kennelijk om te voorkomten dat Jo zich opwond of te veel uiting gaf aan haar gevoelens. „Nu heb ik een voorstel", zei de zuster eindelijk. „Wat dunkt u er van als we eens een wandeling gingen maken. Niet zo'n grote ,miaar die ko men al heel gauw. Als mie vrouw zo goed vooruit blijft gaan, staan de voettochten op het programma van halve en later van hele dagen. Geen drankjes of pillen, geen injecties of wassingen, maar wandelen, wandelen en dan weer rusten en rusten". Met schrik' begreep Roelants dat hii niet met Yonca alleen zou mogen zijn maar dat de zuster mee zou gaan.; Inderdaad bleek dat het geval en dat bleef zo in de 'eerste week dat hij in Apeldoorn was. Toen begonnen de heerlijke tochten met Yonca alleen, „Ik ben echt blij Karei dat je dit hebt doorgezet", zei ze op een van die tochten „Ik voel mij nu al' betier dan ik in al die maanden ooit ge weest ben. Niet meer dat afge'mattie gevoel van nooit uitgerust té geraken en nu ik' het vooruitzicht heb elke dag met jou mijn lieve, grote mian, te kunnen samenzijn em tie wajnfclelen, weet ik zeker dat ik' eerder hersttelllen zal dan we in het begin dachten. Ik was eerst afkerig van het ge... sana torium, maar ik heb nu ondervonden hoeveel beter het hier is dan een ver pleging thuis. Hier is werkelijk de volmaakte r,ust". „Diu 'bist die Ruhe", neuriede Ka rei. „Neen, dju bist die Ruhe", verbe terde Yonca. „Jij bent nog voor mij de rust, het geluk, de zekerheid, de mooie, blijde toekomst. Ik zou nu wel al kunnen juichen en rondspringen; als ik niet bang was..." Zij hield ineens op, alsof zij iets gevaarlijks had willen zeggen. „Dat je zulke dingen nog wat moet nalaten", vulde Karei aan. ,,'Neen", hernam Yonca aarzelend „neen... <iat wilde ik niet zeggen. Ik dacht dat ik... Ik beii nog wel eens bang dat dit geluk al te mooi is voor mij, dat die verrukkelijke wandelin gen..." „Yonca daar betrap ik je weer met hef laten gaan^van nare gedachten, waarvoor geen enkele roden bestaatv Je 'bent hier en je herstel is nu al, na nog geen 14 dagen beg ohnjei]|, ik beJi hier en blijf hier tot ik je als een sterke, heerlijke bruid met stalen zenuwen mee kan nemen niaar Breda en wij samen blijven. En nu elke dag deze onvergetelijke, heerlijke wandelingen makein, waarbij jij miet iedere voetstap naar je herstel gaat en waarbij ik met elke stap gelukki ger wiord". (Wordt vervolg 1), behorende bi) het r- i i - genezende en regenererende werking van P u r o 1, blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpel vrij.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5