voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard DAMPO No. 6800 Vrijdag 1 September 1950 DE BIESBOSCH CONCERT Und van altena Firma L. J. Veerman, Heusden EEN PROBLEEM, DAT EEN OPLOSSING EIST. Een iedér zal zich wel' van de schoolbanken herinneren, diat imi het najaar van 1421 die" St. Elisabeth;- vloed onze streken teisterde, de dij ken bij Werkendam wenden door broken en de Grote Waard wend weggespoeld. Men hééft toen mei al lerlei middelen getracht de gaten te dichten, maar men slaagde daar niet in, waardoor eén gebied met een oppervlakte vaii 10000 ha verloren ging. Langzamerhand ontstonden echter doior aanslibbing platen, begtioiedd met riet en griendhout en kwam de hui dige Biesbosch tot stand, een gebied dat zich biet alleen bevindt ten Moor den van de Amer, maar ook ten Zuiden van deze rivier, welk gebied zich uitstrekt van Lage Zwaluwe tot Baardwijk en waarin de Langstraatse Bui ten polders en hiet waterschap Be- nedien Dionge zijn gelegen. De waterstaatkundige toes;tand van dit gebied beheerst het gehele econo mische teven der Langstraat en be lemmert dit in zeer ernstige mlate.' Door aanslibbing zijn de havens prac tised onbruikbaar en door overstro mingen, waardoor de -Langst raatse buitenpoklers .onder water wonden ge zet wordt een uitbreiding déï indiüs- trie en een doelmatig bodem|gjebruik volktomen, afgeremd. Zolang de Biesbosch niet wordt ingedijkt en „Het Oude Maasje" en de Donge niet worden afgesloten, zal dit gehele gebied zich niet kunnen ontwikkelen tot een gebied, waar gro te welvaart kan heersen. De oplossing van dit probleem eist de meeste urgentie en biedt vele mo gelijkheden, aangezien de grond, die na water vrijmaking ontstaat, zowel voor industriedoeleinden als. voor landbouw direct bruikbaar is en dus de natuurlijke rijkdom,die de bodem van de Brabantse Biesbosch in zo ruime mate bevat, benut kan wor den Het is daarom onbegrijpelijk, dat in bovengenoemde waterstaatkundige wanverhouding nog steeds geen ver betering is gebracht en dat bij storm vloeden een gebied van ongeveer 1 o 000 ha vruchtbare grand nog on der water wordt gezet. Indien deze streek ingepolderd wordt, zal een gebied van minstens 9000 ha vrijkomen, hetgeen .ongeveer d.e helft is van de Haarlemlmermlear- poldier terwijl in vergelijking hierme de de dröiOgmakingslclosten, die op f451000.000 worden begroot, zeer laag zijin, wat zijn oorzaak vindt in het feit, diat de grond direct voior ger bruik gereed is en niet i^arst voor verbouwing gereed gemhakt behoeft te wordien. Tevens zal een oplossing van dit probleem een besparing geven lm de enorm hoge oude rhoudiskoste n .der kleinere polders in de huidige Bies bosch, die bij stormvloeden grote ver liezen lijdien tengevolge, van doorbra ken van dijken en kaden, waardoor land en gewas vernield worden. Uit een gedetailleerd rapport van de gemteente "Werkendam, blijkt, dat in. die maand April 1943 die Bies bosch 2 maal geteisterd werd door een stormvloed, dat een gebied van 2489 ha werd overstroomd, aan de gewassen een schade van f 344.000 werd toegebracht, terwijl bovendien die herstellingskosten aan kaden e.'d. f85 (000.bedroegen en een gebied van 800 ha geheel opnieuw bezaaid en iilgepoot moest worden. De overstroming die in 1946 de Biesbosch teisterde, richtte naar schat ting een schade aan van f 500.1000. Uit dit alles blijkt, dat economisch gezien deze toestand onhoudbaar is en. li et is dan ook toe te juichen, diat door de betrokken instanties de. laat ste jaren meer aandacht aan de Bies bosch wordt geschonken. Alleen het tempo, waarin wordt gewerkt is veel te langzaam, imlmers als mjein dit tempo blijft volden, zullen er nog enkele tientallen jaren nodig zijlnj, om het gebied dat zeer welvarend kan zijn, geheel watervrü te maken én zullen de vele mogelijkheden die het plan „Biesbosch" inhouden, verloren gaan Die diverse instanties in de streek dringen dan ook terecht bii' de" regering op. spoed aan.. HEUSDEN Bij de dezer dagen in die ge meente geh,ouden speld jie|s;-colile'ctie, ten bate van het „Kóningin Wilhellmltna- fonidis' 'ter bestrijding van de kanker, werd in' totaal f 236 86 bijeengebracht. Ons werd verzocht alten, die op enigerlei wijize medewerkten o;m: dit mooie resultaat te bereiken, hartelijk dank te zeggen voor 'hidn hulp.. 'Het gehete bedrag werd op het giranum'mer van het Fonds overge maakt (Nakomende giften zijn van harte welkom. Het adres is: Koningin Wiill- helminafondis, Singel '453, Arftister- dam-C, giro 26000. Het Sint Jorisgil'dle te Nieuw- kuik, dat sedert verleden jaar aan gesloten is bij die Langstr. Schiut- tersbond, hoopt a.s. Zondag haar eer ste bondsconoours te honden, waar aan ook het gilde „St. Bil'asius" al hier zal deelnemen. Op het groot Nationaal concours, dat op 20 Aug. te Kaatsheuvel plaats vond ,wemd door het St. BlasiusgiMle de vijfde korpsprijs behaald. Naast het hondse on cours van a.s. Zondlag zal tevens gehouden worden de vervolgcompetitie voor de wissel beker Wij hopen dat onze schutters zowel op het bondsconcours al's in de com petitie veel succes behalen. AALBURG Dinsdag 5 September, des avonds om 7 nur, hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te| gaan, Ds. 'Malain uit Bruimisse. AALST De fanfare „Prins Hendrik" en die gemengde zangver „Tagidó" gaven Zaterdagavond j.l. gezamenlijk een openlucht concert vanaf een mia- bij café v. Dijk geïmproviseerde tent. De publieke belangstelling was slechts matig, mogelijk doordat er tevoren weinig bekendheid aan was gegeven. ANDEL Het bouwen van 2 dubbele woonhuizen met schuurtjes voor re kening van deze gemeente is gegund aan H. v. Noorloos en Zn., metse laars alhier. Bij het uitwijken in de Hoofd- graaf, geraakte de met fruit beladen auto' van de firma Timmermans uit Veen in de sloot. De auto sloeg ge heel om en kwam ondersteboven in de sloot te liggen. Met een kraan wagen werd de auto' weer op de weg gebracht. De auto werd be schadigd, tfoch de chauffeur be kwam geen letsel. Voor de betrekking van on derwijzer aan de Chr. School heb ben zich thans 12 sollicitanten aan gemeld, waarvan zich 2 inmiddels hebben teruggetrokken, wegens be noeming elders. De besmettelijke ziekte ty phus "is in deze gemeente geweken. De ziekte bleef tot 1 geval beperkt. De schilder L. Versluys al hier werd in zijn woning een brand lucht gewaar. Ondanks een ingesteld onderzoek kon hij de oorzaak niet ontdekken. Buitenkomende bemerkte hij evenwel, dat een dier dichtgescho ven overgordijnen op het punt stond te ontvlammen en reeds aanmerke lijk was geschroeid. De zonnestralen vielen n.L door de ruiten op een daarachter staande kogelvormige bloemenvaas, welke daardoor als „brandglas" fungeerde en de over gordijnen dreigde in vlammen te doen opgaan. Hoe een brand al niet kan ontstaan. ALMKEltK Zaterdag 9 Siept. ajs. zal al hier, dies nam. vanwege de Oranjie- H.K.H. PRINSES WILHELMINA te geven door de Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda'alhier „Halleluj ah", te 'Besoijen, „Heusdense Fanfare" en „Heusdens Mannenkoor", op Zaterdag 2 September op de Vismarkt. Aanvang 7.30 uur. Directeuren Henk Nieuwkoop, P. A. de Man en Leen Groen. Pr o gr a mm a „Heusdense Fanfare" 1. Houdt Moed, Mars. J. Beekhoven. 2. Bloeiende Lente, Ouv. A. Heijns. Zangvereniging „Hallelujah 1. Domine salvamfac. dessen. 2. Lentezang (dameskoor. P. Zwager 3. Verheugt U alle Christenen. J. S. Bach. 4. Looft den Heer. de Vliegih. „Heusdens Mannenk oor' 1. Die Nacht. F. Schubert. 2. Haarlems Liedeke. W. Hespe. 3. De Reddingboot. H. S. Rheenen. „Sursum Corda". 1. Lente Avond. J. Nauta. 2. Avondrust. H. de Wolff. 3. Lente's Ontwaken. H. Al tink. 4. Achter Hem aan. H. de Wolf. Z angvereniging H a 1 leluj ah 1. Jubilate Deo' (Mannenk.) Greiff. 2. Linken v. Revieren Incerti. 3. Alles wat adem heeft. Mobach. 4. Waakt, ontwaakt (beide koren) Bach. „Heusdense Fanfare". 1. Ouv. „Amphion". M. J. Cerfontaine 2. Noblesse, Tantaisie. O. Filsfils. 3. IJzer en Staal, Mars. D. B. Huiler. vereniging een Oranjefeest worden gehouden. Om i uur afhalen schoolkinderen aan de school. Om 7 uur zal het beroemde ge zelschap de „Waikiki Hawaians" (als gast Cor Nielson) met .klanken uit Tirol' optreden, terwijl hierna 'het mu ziekgezelschap „'Nooit Gedacht" zal concerteren. Wanneer d'e weersge steldheid medewerkt, belooft dit feest een succes te worden. GENDEREN Beroepen bij de Geref. Kerk alhier Candt. Wilschut uit Rotter dam. Woensdag 213 Aug. 1950 is voor 180 Sp ark 1 anten 'een onverge telijke dag geworden. Een van de grote vacantietochtien werd gemaakt met als hoofddoel Amsterdam. Eerst werd op de Aalsmeerse bloemenvei ling een kijkje genomen met de, dui zenden soorten bloemen. Daarna werd Schiphol aangedaan, waar de lunch gebruikt werd. Langs Zand- voort en Bloemendaal ging het via Haarlem naar de hoofdstad, waar nog de gezellige rondvaart op het program stond. Met een overvloedig diner werd deze dag besloten. Na nog wat in Rotterdam gepauzeerd te hebben, kwam men na een ge zellige dag weer in ons dorp terug. Benevens een le prijs in de afd. Uitmuntendheid, behaalde de muziekvereniging „Excelsior" alhier op het "Nat. Concours te Hagestein, een 3e prijs in de ere-wedstrijd. Door een onbekende gever werd aan de muziekvereniging alhier een 2-tal instrumenten geschonken. GIESSEN De heer A. Oerlemans, voor heen gem.-secretaris alhier, thans werkzaam ter gem.-secretarie van Hengelo (O.) is benoemd tot Com mies le klasse ter gern.-secretarie van Nieuwer-Amstel. HERPT. Maandag hield die Boerenilieein- bank alhier in café Th. van Horen een alge mene lieden vergadering!, di e vrij goed was bezocht, aangezien een 90-tal lieden aanwezig waren. Uit het verslag, dat werd uitgebracht billeek, dat de bank thans 126 leden telt en aan spaargelden een bedrag van Het aantal spaarboekjes; bèdraégt 666, lopende rekeningbóektes 36, voorschotboekjes. 15. Aan de 'kassier, de heer G. de Wilt, werd dank ge bracht De afdéling van de NlCBi verkreeg uit de gemaakte winst f 50t— de boiérinnenbond en R.K. Jolnjgie Boe renstand ieder f2 5 v de RJC. Ned. Boeren- en Tuindërsbónd f 50 t Wit-Gele Kruis f 100, die Stiierhoü- derij f 100, de R.K. Gezinszorg f 100 en het T.B.C.-fondis f 100, terwijl de rest f1718.64 bij $e reserve werd gevoegd 1 Die aftr. bestuursleden G. Timmer mans uit Hed'ikhuizen en A. J. A* van Bokhoven uit Herpt, alsmede het lid van de Raad van Toezicht Jac.. Luijben uit Luttelherpt, werdén met grote meerderheid van stemmen her kozen. De heer Lugtmans, inspecteur van de Centrale Btfnk, roemde de samen werking van bestuur en leden en wees op de noodzakelijkheid, dat boeren en tuinders eenparig pal staan, om hun belangen zo goéd mogelijk ver zorgd te krijgen. Aaneensluiting is daarom dringerid nodig. Strekte het werkgebied zich vroeger slechts uit tot Herpt, thans telt ze ook leden in Heusden, Hedikhuizen, Oudheusden, Doeveren, Heesbeen en Eethen. Die Voorzitter, die héér Ad. Buij's, sloot met een wooïrd van dank tot dé leden, de heer Lugtmans, de kas sier, pastoor Timmermans en Burge meester A. van Delft. NEDERI1EMERT Dinsdag 5 Sept. te half acht, hoopt voor de Kiesvereniging S.G.P. bij D. O omen, de WelEerw. Heer Ds. v. Dijk van Gameren, in een openbare vergadering een spreek beurt te vervullen. Zie advertentie. RIJSWIJK De muziekvereniging „Kunst en Vriendschap" alhier behaalde op het concours te Hagestein in de Su perieure afdeling met 318 punten een le prijs. VEEN De deelnemers aan de Land dag van Steun Wettig Gezag te Dordrecht vertrekken a.s. Zaterdag morgen om 7 uur vanaf "het Veer huis. Men wordt dringend verzocht op tijd te zijn. WIJK EN AALBURG Het Kinderkoor „Maryke", hoopt op Maandag 4 September haar repeti tie's weer aan te vangen in de openbare school om half zeven. Nieuwe leden van tien tot zestien jaar zijn hartelijk welkom. Mét in gang van 1 October wordt de aan melding van nieuwe leden, in ver band met de voorbereiding voor een te geven uitvoering, tijdelijk stop ge zet. Maandag 4 September a.s. ein digt voor de kinderen der O. L. School te Wijk en Aalburg de zo- mervacantie. De lessen worden om 's morgens kwart voor 9 hervat. Nieuwe leerlingen kunnen met hum ouders vanaf kwart over 8 toegang tot de school krijgen. Het personeel zal hen gaarne ontvangen. Zaterdag 2' Sept. a.s. neemt de afdeling van Steun Wettig Gezag alhier ook deel aan de grote Land dag te Dordrecht. De leden van de Nat. Reserve zijn reeds voor Vrijdag opgeroepen en vertrekken Vrijdag avond. De andere leden van de plaat selijke afdeling vertrekken Zaterdag morgen. Voor de deelnemers uit Wijk en Aalburg is het vertrekuur tien minuten voor zeven vanaf het ge meentehuis, voor deelnemers uit Veen zeven uur vanaf het Veerhuis. In totaal zullen een dertigtal inwo ners van heide plaatsen de landdag bijwonen. Er zijn nog enkele plaat sen beschikbaar. Kaarten voorzover nog aanwezig verkrijgbaar bij de secretaris Hoge Maasdijk A 26, Don derdagavond tussen 7 en 8 uur. Aan dit adres zijn tevens de for mulieren verkrijgbaar om U op te NIEUWSBLAD Uitgave: Telefoon 19 dag en nacht - Postrek, 61525 Algemeen Redacteur i H, ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Dinsdag en Vrijdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Dinsdagnummer tot Maandagmiddag uiterlijk twee uurvoor het Vrijdagnummer tot Donderdagmiddag uiterlijk twee uur die Donderdag, 31 Augustus, haar 70ste verjaardag vierde 2 uur kinderspelen en oom Bob 'met zijln poppenkast met de avon turen, van „Jopie Slim". Hierna volks spelen f962.672.40 is ingelegd, de debet lo pende rekening bedraagt f39.159,75, de credit idem f 25 687,13, de voor schotten f42.775,95; de waarde van de effecten bedraagt f 26 062^50. Die verlies- en winstrekening heeft aan baten f 26<5o8.57 en aan lasten f24.239.73, alzo een winst van f 2268.84. De gewone reserve be draagt f 26)883.95, de dubieuse hp- serve f4210.79, alzio een totalle re serve van f31 094.74, terwijl er nog een belasting reserve is van f 1438.57 het tegoed bij de Goop. Centrale Boerenleenb. bedraagt f911.870.09, de totale omzet f 6., 155.770.62 gaf het jaar 1948 een lichte daling1 in deze ,voior 1949 is dit een stijging van f982,508.75 wat wel een bewijs is dat men meer gebruik gaat rnlaken van de bank in het betalingsverkleef. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kindr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1