NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Wachters TWEEDE BLAD VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 Raadsvergadering Wijk en Aalburg BI] DE BALANS iïiilioenen dames op Maandag 11 September, v.m. 10.30 uur. voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKEHK Op 18 Sept. v.m. 11.30 uur, zal alhier op 'terf van de heer C. G. van Dijk, de najaarsstierenkeuring worden gehouden. Naar wij vernemen, hebben zich thans ruim 200 leden aange meld voor de alhier te stichten kleu terschool, terwijl de vrijwillige bij dragen langs de huizen ruim f700 bedroegen. Inmiddels is de Kon. goedkeuring op de statuten enz. aan gevraagd. Zaterdag 9 Sept. werd. des n.m. alhier het Oranjefeest gehou den. N.'rii. 1 uur werden de kinderen der scholen afgehaald door de mu ziekvereniging „Nooit Gedacht" en naar het feestterrein gebracht, al waar om twee uur de kinderspelen een aanvang namen, afgewisseld door tractatie. Hierna had een.poppenkast- vertoning plaats, waarmede de klei nen zich gezellig amuseerden. Jam mer echter, dat de weersgesteldheid niet gunstig was. Ook des avonds was dit niet veel beter, doch on danks dit, waren nog velen gekomen öam het optreden van de „W.aikiki- Hawaians" en de „Drie Zeeuwse Boertjes" als acrobaten gade te slaan. Met genoegen kan de Oranjever eniging terugzien op een goed ge slaagd feest. Alles had een net en ordel ijk verloop Op 23 Sept. a.s. zal de mili tair H. A. Koekkoek alhier, per s.s. „Goya", uit Indonesië te Amsterdam aankomen. Op 29 Oct. hoopt Ds. Henkei Herv. Predikant, des avonds om 6 uur alhier zijn intrede te doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door Ds. Voorthuizen van Breda. ANDEL De heer W. Bronkhorst, oud- hoofd der Landbouwsschool alhier, ontving van het Bestuur der Ghr. Lag. Landbouwschool te Oostkapelle .(Walcheren), het dringend verzoek de leiding van die onderwijsinrich ting tijdelijk op zich te nemen, om dat het hoofd dier school reeds ge ruime tijd overspannen is. De heer Bronkhorst heeft na ern stige overweging besloten die taak te aanvaarden en hoopt heden 15 Sept. in functie te treden. In deze gemeente doet zich een 2e geval voor van de besmette lijke ziekte Para-Typhus. De heer J. F. v. Duist alhier is benoemd tot bestuurslid van de Kamerkring den Bosch der Chr. Ilist. Unie. Voor de afd. van de Chr. Vrouwenbond trad Donderdag j.l. op Ds. B. Haverkamp van Veen, met liet onderwerp „Het Gebed". De re de werd met aandacht gevolgd en lokte nogal besprekingen uit. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer J. Ons Feuilleton door W. Kerremans 78. „Heel goed en dan worden ze op deze staat hier, model IV, weer te ruggebracht in h!nui vorige verdeling}. Het werk vian staat 14D is' dus zin loos geweest en dat van Model IV ook". 1 De kapitein krabde zich achter het oor en keek naar Roelants. „Jonge main", ztei hij vertrouwe lijk, „die staten, alle drie, zijln de glorie van de sergeant schrijver, hij is er zieker van dat ons land direct en met vaart naa|r de blikseml zal gaan, wanneer er iets, aan hapert of wanneer ze een dag te laat zouden worden ingediend bij dié permanente controle commissie". „Dat is natuurlijk voldoende grond om' ze alle drie te behouden", ant woordde Rjoelants doodernstig. „'Neen, neen, je hebt gelijk'... We zouden eigenlijk de grondslagen eens moetenr herzien. Maar wat oen ar beid zou dat k'osteln". 1 „Denkt u?" „Dat denk ik niet, dat is buiten enig begin van twijfel zeker en je zon dat beamen als je de construc tie van de afdeling1 Comptabiliteit; kende". 1 Dekker, thans onderwijzer aan de Julianaschool te Gouda. CAPELLE A.s. Zaterdag 16 September zullen dan de Margrietruitiers, die 24 Juli hun 5-jarig bestaan herdachten, dit feest meer openlijk vieren. Op het verlichte terrein bij het raad huis in de Vrijhoeve zullen dan des avonds te 7 uur demonstraties gege ven worden. Leiden en donateurs, maar ook alle belangstellenden inde ruitersport zullen daar dan weer eens kunnen genieten van de presta ties van deze kranige ruiters, die on dier leiding van hun instructeur de heer J. v. Brac hem, de laatste we ken weed' uitermate hebben geoefend. Het belooft een gebeurtenis te wor den in de ruitersport en wij twijfe len er niet aan of zij zullen bij deze gelegenheid niet alleen hun beste paardje, maar ook hun beste beentje voorzetten, om weer eens te tonen, wat zij alzo in deze vijf jaren be reikt hebben. Wij konden reeds ge tuigen zijn bij de vooroefeningen en zagen daar hun kranige prestaties. Carousselrijden, hindernisspringen, vrijheidsdressuur, pyramiderijden, '11 nummer vol sensatie en meerdere nummers wachten u. Voor consump tie op elk gebied wordt gezorgd. Luidsprekers zullen er hun stem doen horen en de fanfare „Sirene" zal haar medewerking verlenen. 't Belooft dus een mooie avond te w orden. De Margrietrui Bears rekenen op uw aller belangstelling, waar ze recht op mogen hebben en óók op mooi weer. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij gaarne naar de adverten tie in dit blad en naar de reclame biljetten. De uitslag van de j.l. Zondag door de Postduivenvereniging „De Luchtvaart" gehouden prijsvluhct vanaf Pont St. Maxence luidt als volgt: C. v. d. Schans, 113; Adr. de Jong 211; P. Nieuwenhuizen 3, 4, 7, 10; St. van Peer 514; G. Treffers 6; J. de Meter 819; C. Smits 9; H. Verduijn 12—18; W. Versteeg 1516 en J. Oosterhout 17. De ere-medaille in brons ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau is bij K.B. verleend aan de heer P. Priest, die meer dan 40 jaar werk zaam is in het bedrijf van de Fa. Kerst en Oerlemans, stoomschoenen- fabriek. Voor het diploma Vakbe kwaamheid broodbakker vanwege de Stichting Vakopleiding en examens in het "Bakkersbedrijf slaagde zowel voor het practische als het theore tische gedeelte de heer G. W. Kerst Wzn. „Als Ui mij gelegenheid wilt geven me daarin in tie werkten". „Man, Roelants, je wieet niet wat je zegt. Lang voor je daarmede klaar zijt is de oorlog geëindigd". „Dan Zon die in enkele dagen moe ten aflopen". „Enkele dagen? Dagen? Wat een inbeelding". „Kapitein, mag ik1 itt een voorstel doen?" „Graag, zoveel als je wilt". „Als ik binnen 4 dagen mij; ge noegzaam in deze materie heb' jingle- werkt omi miet u plannen tot herzie ning te kunnen bespreken,, k|rij!g ik dan 4 dagen verlof van iui?" „Een masseltje", kraaide de offi cier, „de bankdirecteur wil een mas seltje maken. En ai die mensen die nu zijn opgekomën hebben allemaal maar één gedachte, één hoop, één streven: verlof. Ais ik jou verlof zou geven dan zouden ze allemaal hier van de afdeling op me afkomen m(et dezelfde vraag. Neen, dat gaat miet". „Wel kapitein, dan geeft u mij geen verlof, maar u zejhdt mij' ergens heen, eetn opdracht". „Ergens heen?" „Ja, dat geeft u op als reden waar om, ik gedurende enige dagen niet verschijn". „Die beursmannen zijin toch alle maal even uitgeslapen, ook al komen ze op een terrein waar zie voor het eerst zich op wagen. Ik kan je diie 'belofte eigenlijk wel geven, omdat je toch niet küint volbrengen wat je op je neemt". „Accoord kapitein, dan hebt u geen De in dit voorjaar te Vrij - hoeve-Capelle uitgestelde Oranjefees ten werden Zaterdagnamiddag gehou den. Jammer dat het weer een druk bezoek aan en een goedslagen dezer Oranjefeesten niet inde hand werkje. WERKENDAM Ds. Chr. v. Dam alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ger. Gem. van 'Ridderkerk en Dirksland. Zaterdagavond half 8 zal "in het kerkgebouw der Ger. Gem. door Ds. Chr. v. Dam een tijdrede wor den gehouden. De opbrengst der collecten in de maand Aug. is geweest: diaconie f160, extra diaconie f47,50, Herv. Chr. School f 39,43, kerk f 142, op bouw f77,50, Noodlijdende kerken en personen f45,71. Uitslag Gemeenteraadsverkie zing voor de nieuw te vormen ge meente Werkendam Lijst 1. A. R.: 1187 st., 5 zetels. Gekozen zijn: J. C. Visser, L. van 'tSant, C. Dekker, G. Ippel, C. F. v. Wiendel de Joode. Voorzitter: Ejdielachtb'. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris (waarn.): WelEd'. Heer W. A. Schouten. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het formu liergebed. De Secretaris leest de notulen, die worden vastgesteld. In verband met de gelezen no tulen deelt de Voorzitter mede, dat de heer Roza niet als wethouder in de comm. voor de Raad Van Arbeid was vertegenwoordigd, dus zittingkan blijven nemen. De heer Róza ver klaart zich daartoe bereid. Ingekomen stukken Goedkeuring van de raadsbesluiten tot verkoop grond aan G. Vos en Wl. F. Roza. Verzoek van de" Oranjevereniging „Wilhelmina" ,om voor d'e tractatie dér schoolkinderen bij het op Zater dag 16 September te houden Oranje feest een subsidie uit de gemeente kas te mogen ontvangen- Op voorstel van B. en W. wordt besloten evenals voorheen een bedrag van 35 cent per kind beschikbaar te stellen. Bericht van de vereniging voor maatschappelijke zorg, djat door haar een tweede maatschappelijke werkster is aangesteld. Zij verzoekt in dit verband een subsidie van 10 cent per ingezetene te miogein ontvan gen. B. en "W. zijn overtuigd' van het nut dézer instelling, de gemieeinle verleent evenwel' reeds een subsidie van 150 200 gulden voor de alhier werkzaam zijinde sociale werkster, van daar dat het college voorstelt dit ver zoek voor kennisgeving aan 'te ne men ,m)et welk voorstel' d'e raad ac coord gaat. De Afd. Nioordbrabant van de Bond van Ned. gemeenteambtenaren vter- zoékt voor dé daarvoor in aanmerking zorgen. Ik iga dadelijk aan 'de slllag|. Wil ui dan avondpermissie voor mii' vragten ,dat ik hier ook na 10 uur kan blijven wierken. En dan moet ik alle voorschriften hébben, die be trekking hebben op deze administra tie en ieen rustige kamer waar ik ongestoord kaïn werken. Mjet een goede lamp",. Roelants kreeg alles wat hij! ver langde en 3 dagen en avon|de)n stu deerde hij; en besprak de vraagstuk ken, welke zich voordeden met de kapitein of met andere Leden van de administratie. Na de derde dag méld de hij zich bij' zijln superieur en be richtte hem dat hij gereed was. „Bestaat niet", schreeuwde deze, „en 'dat zal ik je dadelijk bewijzen''. Er volgde een sóórt van examen en een bespreking, maar bimtoen eten uur gaf de kapitein eerlijk toe, dat Roelants gewonnen had en dat hij, de officier, het grootste wonder had aanschouwd, dat de wereld hem kon tonen. „Neen, kapitein, het is volstrekt geen wonder, niets anders 'diah syste matisch werken, overzichtelijke inde ling van de materie, groepering!, de taillering en samenvoegiinigl. Ik heb 'bijna een derde van de gebruikte tijd daaraan besteed, maar toen was het verder ook vlrij' eenvioudigl'V 1 Roelants kreeg het gevraagde en beloofde verlof en kigin na Olim een week weg te Zijln, geweest weer met Yonca wandelen Hjj had zich op weg naar haar heel ongerust gemaakt over de vraag hoe hij- hjaapr zou aan treffen en tot Zijln vieirbaziing emivieir- Lijst 2- P.v.d.A.1044 st. 4 zetels. Gekozen: C. Ippel, D. Groienieveld, H. de Koning, J. v. d. Stelt Hzn. Lijst 3. St. G.P. 316 stemmen: 1 zetel. Gekozen G. Kornet. Lijst 4. Vrije lijst. 290 st. 1 zetel. Gekozen A. C. Vermeulen. Lijst 5. C.H. 645 st. 2 zetels. Ge kozen A. Wijnja en P. Sterrenburg. Bij de gehouden aanbesteding tot het verbouwen van een woon huis in het Laantje, voor rekening van de heer A. Wijnja alhijer, waren laagste inschrijvers voor: Timmerwerk: P. J. v. Berchum met f2464; Metsel wierk: D. de Ko ter en Zn, voor f 4095Schilderwerk Gebr. Verdoom voor f722;. Loodgie ters werk: A. Bras voor f500 en voor electricitieit: C. Winkelman. Massacijfer: C. F. v. Wendel de Joode f9420. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Vrijdag 15 Sept. a.s. zal in de Chr. Ger. Kerk alhier, ides avonds half 8 als spreker optreden, Ds. E. du Marchie v. Voorthuizen van Slie- drecht. komende gemeente-ambtenaren een bijdrage te willen toekennen van 50 pet. in de kosten hunner ziekenhuis- verzekering, waarin de provincie voor haar personeel reeds is voorgegaan- Op voorstel van B. en W. wóirdt 'besloten hiertoe over te gaan. Verzoek van het Provinciaal Ge nootschap voor Kunsten en Wie ten- schappen, om een subsidie van 1 cent per inwoner. Ook in dit opzicht er kennen B. en W. het nut van dit genootschap, doch gezien de vele sub sidieaanvragen en de finantiële toe stand der gemeente, meent het col lége ,dat dit verzoek' niet voor in williging vatbaar is. De raad is het met dit standpunt eens. Verzoek van G. van Helden om een bijdrage in de klosten, die bij moet maken, om 2 zijner kinderen de ULO school te Aalst te doen bezoe ken. Op voorstel van B. en W wordt besloten, om zoals gebruikelijk is, een bijdrage van f 4.per kind per maand toe te staan. Met algemene stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. VerZoek van de Stichting voor de Welvaart in het Land van Heusden en Altena, om voor het jaar 1950 een subsidie v,an 4 cent per inwioner te mogen ontvangen. B;. en W. stel len voor in deze een afwachtende houding aan te nemen, aangezien tot heden door de Stichting nog niet veel is bereikt. De heer C. Bpuman, Aan. vraagt of de gemeente niet leen vreemd figuur slaat als de andere gemeenten het verzoek wel inwilligen. De heer Röza betreurt bet, dat B. en Wi- met idit voorstel zijin ge komen. Immers in de vergadering van de Stichting, waarvan de Voorzitter toch ook lid is, werd met algeme ne stemmen besloten deze subsidie aan te vragen. Spr vermoedt daarom, dat het hier ©en meerderheids voorstel van B. en W. betreft. De Voorzitter mieirkt op, dat hij bij de bedoelde vergadléring niet aanwe zig is geweest. De heer Roza meent, dat de Stich ting van groot belang kan zijd, al' is van liaar werkzaamheden in het voor rukking zag hij; haar bij aamkoimslt op. het perron staan pm hem! af 1é, halen. Hup ontmoeting ©n begroeting was zo, dat in de glimlach der omstan ders en zelfs, der voorbij rennendeii, iets weerspiegeld© van h|et vrijmoe dig geluk der twee jom|g!e menslein, „Flinke, kranige Yonca". „•Mijn lief soldaatje". „Ja hoor, ik héb' mij kranig ge- houde'n", verhaalde Yonca met blij de trots _„Ikl heb telkens als die ge dachte 'bij mé opkwam! ;jouw streng gezicht gezien toien je me beknor de..." v „Dat heb ik nooit gedaan". „Wat er dan op leek ©n wat je dan maar moet 'doen' als je weet dat ik het nodig heb". „Ik geloof niet dat ik het jou kun nen, omdat je geen gawoon mens voor me bent Niog altijd ben je iets anders dan een ander, geen 'boven aards probleem, maar toch een wezen dat staat tussen een engel én een vrouw- Vertel me nu eens hoe je je gevoelt". „Heerlijk natuurlijk". „Ja. schalkje, ik begrijp je bedoe ling nu, maar ik wil' weten hoe je in de^e dagen zijt ge.weest. Maar eer lijk' hoor, geen restricties en weg moffelen, want ik zal' je opgaven nauwkeurig controleren bij .de zuster en de dokter". „Eerlijk dan en zonder restricties:. Ik ben de eèrst'e dagen dikwijls lastig gevallen door mijn oude vre'es en dat werd er niet beter op toen mevrouw Lulofs, je weet wiel', die overdreven bije tijdvak dan misschien, niet zo veel gemerkt. Niet onmogelijk ee;n gevolg van minder goede samenwer king en kleinzielige, politiek. In de vorige vergadering heeft de Voorzit ter gewezen op het grote belang vati de spoedige totstandkoming van een verkeersweg in de streek, huertoe kan juist de Stichting veel bijdragen en zo zij111 er veel gevallen, waarin ze goed wjerk kan verrichten. ,B|.v(. voor de Stichting van ©en tuinbouwschool. Spr. zou gaarne zien, dat het verzoek bij de behandeling dier begroting voor 1951 nogmaals aan de orde vvierd ge steld. .li. Die Voorzitter is van mening^ dat de verkeersweg ©n een tuinbouw school er oo|k zonder medewerking van de Stichting er wel zullen kó men, de gemeentebesturen kunnen daayvoor ook wel de nodige stappen doen en bij, het provinciaal bestuur daarop., aandringen. In het algemeen kan de Stichting zeker putlig; werk verrichten ,dóch tot heden is daarvan met veel gebleken. Uit het jaarverslag valt daarvan althans niet veel te con stateren. j De heer C. Bonman Azn. wijst op de verbetering van de autabusyerbia- dingen waarvoor de Stichting, heeft gezorgd, bovendien werikt deze sterk voor de totstandkoming dei" brug over' de Mierwede. De Voorzitter is van oordeel, dat ook de gemeentebesturen zonder Stichting daarop kunnen aandringen. Wethouder van Wijk is bevreesd, dat nu 4 cent wordt gevraagd, maar dat dit later wié! 10 cent kap. woé den. Ook spr. gelooft, dat de ver keersweg er zonder Stichting toch wel zal komen. De heer C. Bonman Azn. meent, dat men die subsidie voorlopig voor een jaar zou kunnen verlenen- De heer K. Bonman Gzn. is over- 'tuigd ,dat de Stichting muiftiigl werk kan verrichten door het leggen van contact. l De Voorzitter is hét daarmede eens, als er tenminste goede samenwerking en leiding is. De heer C, van Helden ziet even eens wel belang in de Stichting voor de étreék. De heer Roza wijlst er. op, djat ze alleen tot taak heeft de bij..haar aan hangig gemaakte vraagstukken voor te 'bereiden en contacten te leggen. Dit kan van veel betekenis zijn en zal tZéker meer bijdragen tot succes, dan wanneer ieder op eigen houtje werkt. t De Voorzitter stelt voor ,djat B. en W. hum voorstel terugnemen en de zaak nogeens itiader bezien, waar mede de raad acqoord gaht. j De Voorzitter deelt mede, dat nog een schrijven is ingekomen over dé drinkwatervoorziening voor de Veld- straat. Spr. zou dit evenwel gaar ne eerst even in een besloten verga dering willen behandelen. De heer Roza meent, dat in dit schrijven toch niets geheims zit en iedereen toch wiel mag weten wat het behelst. iDe Voorzitter stemt dit toe en als de raad het wenst, heeft hij ook geen bezwaar het in openbare vergade ring te behandelen. Is het evenwel in besloten vergadering geweest, dan kan nog in een openbare zitting een besluit worden genomen. De heer C. van Helden is ook van. mening, djat het misschien beter is het eerst even in een besloten vergadering te bezien. De raad' gaat hiermede accoord. vriendelijke" dame, m!e ver,zjékerde, dat ons land zeker ook in de oorlog betrokken zou worden". „Ik zal dat mens..." „Neen, je zult niets, want het is niet meer nodig. Nu jij veilig op eerl kantoor zit ben, ik veel kalmer over die bedreiging gaan denken en de dokter hééft mij uitgelegd dat de Duitsers ons land .nauwgezet hebben gerespecteerd toen zij vlak bij Lim burg België binnentrokken en dat nu het gevaar voor eeln betrekken van ons land in die vreselijke oor log vrijwel geweken, is". „Zeer juist. Er 'zullen nog wel eens. meer geruchten komen over zo'n be dreiging', maar laat die mlaar voorbij waaien en denk dat je j:e daarover geen zorg maakt voor het gebeurt'. Vondel zei zoHij vreest te vr oeg, die vreest eer het onheil is geboren". Bij zijn verder gesprek met Yonca en toen hij met haar buiten wan delde moest hij toch wel' opmerken dat Yonca ,niet zo sterk was als hij in deze ogenblikken had gemeend. Kennelijk had zij zich ingespannen om een goede indruk te maken, maar zij had dat niet lang kunnen volhou den en hij zag haar houding verslap pen en op haar gericht de trek van onrust en zorg weer naar buiten dringen. Hij had 's avonds een onderhoud met dokter van Assen. (Wordt vervolgd). O No» 6804 behorende bij het zeggen: Voor de handen niet#

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5