voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard j School- en 1. Tekenbenodigdheden t Binnenland No. 6808 Vrijdag 29 September 1950 DE OORLOG IN KOREA F* L. I ^VEERMAN FIRMANORT l*ND VAM ALTENA Pijnloos scheren! Firma L. J. Veerman, Heusden Volgens het leger bericht van gene raal Mac Arthur is Seoel thans ge heel in haniden van de troepen, (dei* V.N. Bovendien 'hebben Amerikaanse troepen ten Zuiden vain Seoel con tact gemaakt met de tanks van de eerste divisie cavallerie, die van het zuiden uit optrekken. Het lot van de Noord-Koreanen in de Zuid-Westelijke zak van Korea is daarmede bezegeld, aldus meldt generaal Mac Arthur in een persoon lijk communiqué. De laatste berich ten maken melding van pogingen van de afgesneden Noord-Koreanen om zich te verenigen en op idie manier te trachten een doortocht naar het Noorden te forceren. In diplomatieke kringen gaat het nu over de vraag, wat gebeurt |er als de troepen van de V.N. de 38ste breedtegraad hebben bereikt. Volgens Truman beeft de vergadering van de Verenigde Naties hier te beslissen. Er worden ook reeds geruchten ver spreid over pogingen om tot vredes onderhandelingen te geraken, waarbij India als bemiddelaar zou optreden. Noch Amerika, noch Rusland schij nen in Azië een oorlog te willen, vandaar dat Engeland waarschijnlijk met een voorstel is gekomen over het na-oo.rlogse Korea, dat de volgen de voornaamste punten omvat: 1. Vorming van een verenigd en onafhankelijk Korea. 2. Vrije' verkiezingen onder toe zicht van de V.N. 3. Instelling van een sterke com missie der V.N. om toezicht te oe fenen op de overgang van oorlog naai* vrede, en 4. Verantwoordelijkheid, van de V.N. voor het economisch herstel van Korea. In Britse en Amerikaanse kringen neemtmen algemeen aan, dat de strijdkrachten der V.N. sléchts zo lang in Korea zullen blijven als no dig is om het doel: een verenigd en onafhankelijk Korea, te bereiken. HEUSDEN Naar wij vernemen is de win kelsluiting vanaf a.s. Maandag weer als volgt geregeld Maandag tot en met Vrijdag, 6 uur. 's Zaterdags 7 uur. Naar wij vernemen zijn er voor bereidingen getroffen, om op de feest dag van de kleine H. Theresia (Dins dag 3 Oct.) des 's morgens te kwart vóór 8 wederom een H. Mis te la ten opdragen vanwege het genoot schap van de H. Kindsheid. De leden van het Genootschap van de H. Kindsheid worden er aan her innerd, om tijdens deze H. Mis de medaille van de H. Kindsheid te dra gen. Deze medailles zijn verkrijgbaar bij de Hoofdzelatrice en de Zelatri- oen. Men verwacht, dat op die mor gen ook vele moeders tezamen piet hun kinderen naar de kerk' komen, om met hen de Kindsheidzegen te ontvangen Woensdagmiddag arriveerde aan het gemeentehuis, de nieuwe vuilniswagen, die, het mag gezegd, een mooie aanwinst voor de ge meente vormt. Nu hiet werd hoog tijd, ieder rechtgeaard Heusdenaar schaamde zich, als hij de oude vuil niskar door de gemeente zag trék ken. De nieuwe vuilniswagen, een plat te wagen op luchtbanden, heeft een lengte van 4 meter, is voorzien van 4 kleppen, die omhoog gezet kunnen worden en bovenop bevindt zich een netwerk, waarin oude dozen etc. kun nen worden geborgen. Om hem aan de vuilnisbelt te Ledigen, is hij voor zien van een mechanisme, waardoor hij schuin omhoog kan worden ge draaid. Vandaag haalt de gemeentewerk man de Bruijn voor de eerste maal met zijn nieuwe aanwinst het vuil nis op, waarbij hij nu geen acroba tische toeren meer behoeft te maken, om vuilnisbakken en emmers te le digen. En wat ook nog als mooie bij zonderheid kan worden gemeld, de gehele wagen werd door de industrie in eigen gemeente vervaardigd n.l. door de carosseriebouwer v. "d. Lee in Hedikhuizen die met zijn product alle eer inlegt. Bij de Woensdag gehouden ver koop verhuisde de oude vuilniskar naar een boerderij in Heesbeen. ALMKEBK Op 13 October a.s. zal in de ze gemeente* een collecte worden gehouden voor de gezamelijke militai re fondsen. BABILONIëNBROEK Toen het 7-jarig zoontje van de landbouwer W. Heimans alhier, per fiets naar school ging, kwam hij zodanig te vallen, dat geneeskundige hulp van Ür. -v. Vuune moest worden ingeroepen. Dieze constateerde een hersenschudding, CAPELLE Het kerkbestuur van deNéd. Herv. kerk zal a.s. Zaterdagmiddag tussen twee uur en half vijf in hel verenigingsgebouw „Eltatho" zitting houden tot hiet innen van zitplaatsen- huur 1950 en verplichte zitplaatsen- gelden. GENDEREN Uit Indonesië keerde onder grote belangstelling terug in ons dorp, de marinier M. Treffers. Tot onderwijzeres voor de kleuterschool alhier is benoemd, mej. H. van Munster uit Go r ine hem. Tot ©re-voorzitter van de N. C.L.B. afd. Genderen, is gekozen Ds. H. J. Smit alhier. HERPT. Tot onderwijzeres aan de R. K. Bijzondere school alhier is aan gesteld mej. v. Rijen uit Zaltbom- rnel. 1 HANK. Op de fokveedag won de heer A. M. Boender alhier, met zijn vee een wisselbeker. NIEUWENDIJK De kerke raadskamer en de consistorie der Geref. Kerk zijn ge moderniseerd. Vooral de kerkeraads- kamer is zeer modern en luxueus in gericht. Het geheel schept een pret tige sfeer. Tot lerares nuttige handwerken aan de Chr. School al'hier is be noemd Mej. M. de Pender. Het verenigingsgebouw „O;, n. S"-Huis te Kille nadert haar voltooi ing. Men hoopt half October er ba zar in te houden. Het fanfarecorps „O. n. S." kan trots zijn, nu zij zelf de beschikking heeft over een eigen gebouw. BOEKHANDEL i Wendt U voor Uw bril tot Het oudste brillenhuis in Gorcum VEEN Na vervulde dienstplicht in Indonesië, keerde A. de Vries weer in onze gemeente terug. De belang stelling uit de gemeente was heel groot. De commissie welke elk jaar de ouden van dagen een vacantiedag bezorgd, is voornemens een reis ver eniging op te richten, opdat ook an dere personen, tegen een wekelijkse kleine bijdrage, eenmaal per jaar een reisje kunnen maken. Belangstellenden hiervoor kunnen zich opgeven bij T. v. Tilburg al hier. WIJK EN AALBURG De collecte voor het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten",, welke ook in deze gemeente werd gehouden, heeft het mooie bedrag van f 193,13 opgebracht. Een woord van dank aan de gevers (s tiers) alsme de aan hen die met het busje gin gen, is hier zeer zeker wel op zijn plaats. De heer B. v. Loon alhier, be haalde met zijn koe Nelly 31, het kampioenschap, op de Centrale Rund- fokdag te Almkerk. We feliciteren de heer B. v. Loon met dit succes. WOUDRICHEM In verband met drukke werk zaamheden heeft de heer W. G. v. Heetcamp bedankt als Directeur van het Chr. Kinderkoor „Firisch Gezon gen." In zijn plaats is als zodanig aangesteld de heer de Graaf van Nieuwendijk. Met ingang van 1 October 1950 wordt de aanduiding „Groep Sleeuwijk der Rijkspolitie" gewijzigd in „Groep Woudrichem der Rijkspo litie". Het Groepsbureau is gevestigd in deze gemeente Rijks wal A 90, telefoon 9. De post Rijswijk der Rijkspolitie wordt met ingang van gemelde datum opgeheven als zelfstandige post en ingelijfd bij de post Woudrichem. De Gem. Zangvereniging „Ex celsior" alhier is voornemens bij vol doende deelname een jeugdkoor op te richten voor personen van 13 tot 16 jaar. WERKENDAM Vrijdagavond om half acht zal in de Chr. Geref. kerk alhier optre den Ds. Wi. F. Laman van Rotter dam-W. Als leidster van de te openen Chr. Kleuterschool is benoemd mej. Joh. van Poederooijen alhier. Ds. Chr. van Dam alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente te Iersekie (Zl.). Alhier is op 84-jarige leeftijd overleden de heer C. T. die Waal. Die heer de Waal is verschillende ja ren lid van de gemeenteraad gewieèst en had zitting voor de Staatk. Gerief. Partij. Ds. A. de Bruin alhier komt voor op het drietal voor een te be roepen predikant bij! de Ned. Herv. kerk te Leiden. ZUILICHEM Die collecte, gehouden ten ba te van het t.b.c. fonds „Draagt El kanders Lasten" heeft opgebracht een bedrag van f 50,57. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat het ingevolge arti kel 18 der Algem. Politieverordening dezer gemeente verboden is hooiy stro, mest of andere 'landbouwpro ducten, puin, afbraak, stenen, hout of andere materialen van welke aard ook op of langs de weg neer te leg gen of na een en ander aldaar ge worpen te hebben te laten liggen." Tevens zijn ingevolge art. 58 Hier verordening „Geleiders van rij- en voertuigen verplicht, de wielen hun ner voertuigen, alvorens daarmede de openbare of landweg te berijden, zodanig te reinigen of te doen réini- gen, dat daarvan geen aarde, mod der, mest of vuilnis kan afvallen." In verband met de inhoud van vorenstaande bepalingen wordt erop gewezen, dat niets op de openbare wegen in deze gemeente mag worden gestort of gedeponeerd, dus o.a. ook geen bieten of bietenloof en dat de wielen der voertuigen vóór dat men op de weg komt, moeten worden ont daan van de grond of modder wel ke zich daaraan bevindt. Deze bepa lingen gelden voor alle wegen, dus ook voor de polderwegen. Er wordt op gewezen, dat door de politie nauwlettend zal worden toe gezien op de naleving dezer bepalin gen. 81 WÈM A IU~ KONINKLIJK BEZOEK AAN FRIESLAND OP 25 EN 26 SEPTEMBER 1950. Volledige automatisering van hét telefoonverkeer Bij de opzet van de begroting 1951 der P.T.T. is uitgegaan van een on langs gereedgekomen plan, dat ten doel heeft, de volledige automatise ring van het telefoonverkeer tegen het einde van het jaar 1959 tot stand te brengen. Een bedrag van f 26.000.000 wordt nodig geoordeeld. Dodelijk spiel met granaat De 21-jarige Maassen, wonende te De Steeg, en afkomstig uit Limburg, vond een granaat, die ergens in de omgeving verborgen lag. M. was zo onvoorzichtig deze granaat mee naar huis te nemen. In een schuurtje ginig hij het gevaarlijke projectiel demon teren met het gevolg, dat dit ont plofte en M. zodanig werd gewond dat hij kort daarop overleed. Opdracht voor Philips N.S.F. Van de N.V. Ned. Telegraaf Mij. „Radio-Holland" ontving de Philips N.S.F. fabriek te Hilversum opdracht tot het bouwen van een 65-tal korte- golf-zenders, 140 zendapparaten en 50 noodzenders voor de middengolf en 150 voedingsapparaten. Dé prijsaanduiding Om de prijscontrole zoveel moge lijk effect te verlenen zal naast de economische controledienst ook de Rijks- en Gemeentepolitie in het bij zonder toezien op de naleving van de prijsaanduidingsplicht. Het op goed leesbare en zichtbare wijze aan duiden der prijzen stelt de consu ment in staat ook zelf op de hem gevraagde prijzen controle uit te oe fenen. Vrijwilligers voor Korea Rond 20 October zullen de Neder landse strijdkrachten voor Korea naar het strijdtoneel vertrekken. Aan de oefening van de manschappen wordt veel zorg besteed. Zo zullen zij in de loop van de volgende week naar België gaan om daar met zwaar ma terieel een korte oefening te hou den. In de laatste weken hebben zich nog voortdurend vrijwilligers voor Korea gemeld. Maar nu is dan ook de aanmelding definitief gesloten. Morgen zal in den Haag nog een keuringsdag worden gehouden voor hen, die reeds eerder een oproeping kregen. Vergoeding voor vrijwilligers bij K.L. Aan personen, die zich voor vrij willige dienstneming bij de K. L. hebben aangemeld wordt vergoeding gegeven voor loonderving ten be drage van maximum f 8,per dag, alsmede op vervoer voor Rijksreke ning van hun woon- of verblijfplaats naar de plaats, waar het onderzoek wordt gehouden^ en terug, indien de afstand tussen deze plaatsen meer dan 5 km is. Dit geldt met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1948. Ned. Bank vierlhaogt dïséout© De Nederlandse Bank heeft met in gang van 26 September 1950,. wijzi ging gebracht in haar rentetarieven. Daarbij heeft zij het wisseldisconto en het promessendisconto, die van 27 Juni '41 af respectievelijk 2.5 pCt. en 3 pCt. beliepen met een half pro cent verhoogd. De rente voor voor schotten in rekening-courant, laatste lijk per 29 Augustus 1939 vastgesteld op 3.5 procent, blijft onveranderd. Twéé storaten slaags Tussen de bewoners van de IJmui- denstraat en de Magneestraat in Sche- veningen woedt een „Vendetta". Aan weerskanten hebben zich uit jongens van 10 tot 16 jaar „strijdgroepen" ge vormd. Vrijdagavond hebben zij al slag geleverd maar daar de uitslag onbe slist was, zouden zij het Zaterdag avond nog eens overdoen. Zo trok om 9 uur een bende van 15 jongens gewapend met pijl en boog, katapulten en stenen, uit de Magneestraat naar de IJmuiderstraat te Scheveningen. De politie was ech ter aanwezig. De bende werd ver strooid en de hoofdmannen konden op bet politie-bureau hun strijdlust laten bekoelen. Prijsgarantie voor bacon en melk In id© Memorie van Toiehchting op de Landbouwbegroting 1951 deelt Mi nister Mansholt mede, dat voor hel komende jaar een prijs zal worden gegarandeerd voor bacon. Hij heeft gemeend, deze garantie te moetien beperken tot bacon, zodat het prijsrisico voor de afvallen voor rekening van de veehouder blijft. Over de hoogte van de bdconprijs heeft overleg plaats, zodat hierover thans nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. De prijs voor de zwaardere var kens evenals die voor het slachtvee, zullen in de prijsgarantie voor de ba con een basis vinden. De export van bacon, varkensvlees en vleeswaren beweegt zich in opgaande lijn. Zowel de Engelse als de Duitse markt zijn voor de afzet van grogte betekenis. NIEUWSBLAD Uit gave i Telefoon 19 dag en nacht - Postrek. 61525 Algemeen Redacteur i J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Dinsdag en Vrijdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no, 10 et. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Dinsdagnummer tot Maandagmiddag uiterlijk twee uurvoor het Vrijdagnummer tot Donderdagmiddag uiterlijk twee uur Geen enkele keer zult U meer klagen dat het scheren pijn doet of dat de huid stuk gaaf of naschrijnt, indien vóór het inzepen een weinig P u r o 1 wordt ingewreven. I VOOR AL UW naar TELEF. 19§ HEUSDEN Uw ogen zijn Uw kostbaarste bezit. Vraagt uitsluitend advies bij een betrouwbaar adres, Na een welkomstgroet door de Burgemeester van Stavoren, wordt H. M. begroet door het „Vrouwtje van Stavoren",

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1