Kalender 1951 Ingezonden Buitenland CARBOVIT beschermt Leven en Gezondheid Gevonden en verloren voorwerpen Firma L. J. VEERMAN Zaterdag begint de WINKELWEEK te Gorinchem. Emigratie Voor hot begin November aanvan gende „melkprijsjaar" 1950'51 zal wederom een basisprij s voor de melk „af-boerderij" vastgesteld wonden. Aangezien nog niet vaststaat, welk beleid ten aanzien van de subsidië ring van consumptiemelk zal worden gevoerd ,kan voor 1951 geen alge hele vrijheid in de consumptiemelk- sector in het uitzicht worden gesteld. In nauw verband hiermede staat het vraagstuk van het voorgeschreven vetgehalte van de consumptiemelk. Hoewel voor verhoging van het per centage van 2l[2 pet. steekhoudende argumenten zijln aan te voeren, Kan een wijlziging van het bestaande ge halte niet los van het algemene looin- en prijsbeleid worden bezien. Als in de oorlogsdagen... In het Noordelijke gedeelte van Noord-Limburg hebben controleurs van de P.T.T. een massale speur tocht uitgevoerd naar nalatige en on willige betalers van de luisterbijdrage voor de radio. In zeer veel gevallen was men wel in het bezit van een kaart voor het plakken van de ze gels,, maar waren Ideze kaarten nog practisch blank. Deze categorie werd in de gelegen heid gesteld om het achterstallige be drag aan te zuiveren in ie©n speciaal voor ,dit doel Opererend „rijdend postkantoor". Verscheidene personen hadden getracht geheel clandestien te luisteren en hier en daar werden de toestellen zelfs verstopt, zoalis in de oorlogsdagen. De controleurs waren echter uitstekend ingelicht en wisten de toestellen zelfs onder ledikanten, in linnenkasten en op zolderkamer tjes te 'Vinden. In een aantal gevallen werd pro cesverbaal opgemaakt. De meesten kwamen er echter voor deze keer nog met een waarschuwing af. (Prov. Noordbrab. Crt.,) AAMBEI ENZALF MIJN HARPT helpt* pIKjd NATIONALE KLEINVEETENTOONSTELLING te 's Bosch, op 15 Sept. 1950. Links en rechts lezen we versla gen over deze tentoonstelling en elke provincie gaat eens na, wat voor successen door dieren, uit dié be paalde provincie werden behaald. Wie willen daarom niet achterblijven, te meer niet, waar Noordbrabant in verschillende opzichten hier met ere kan worden vermeld. Laten we dan beginnen met de gei ten. Hier had Noordbrabant in to taal 21 dieren ingezonden, waarvan er slechts één exemplaar buiten de onderscheidingen viel. De andere 20 haalden resp. 3 eerste, 7 tweedie. 6 derde prijzen en 4 eervolle vermel dingen. Buitendien verkregen de bei de collecties van 5 geiten, uitgezet door de Prov. Bond van Geitenfok- verenigingen in Nóordbrabant een tweede prijs d en een eerste prijs e. Dit laatste zegt des temeer, wanneer we opmerken, dat achter deze beide collecties uit Noordbrabant nog 12 collecties volgden, terwijl er sléchts 7 aan vooraf gingen, met aam de kop Gelderland, dat ook in 1938 in Utrecht zo'n mooi figuur sloeg. De collecties Noordbrabantse geiten wer den omschreven alsForse geiten, met over het algemeen maar matig correct been werk. Het beenwerk en het bokkienmateriaal, met daarnaast de zo noodzakelijke nnelkcontrole, vra gen in het komende tijdperk onze volle aandacht. De eerste prijzen gingen naai* Oud- Gastel en bij de geiten met een prod, als volwassen geit van 8011000 kg- met minstens 3,5 pet. vet naar Alem. De tweede prijzen naar Valkens- waard, Alem, Hanna B 183 van A. Kraaij te Andel, Oud-Gastel en Wes terhoven. De derde prijzen gingen naar Oud- Gastel, Helvoirt, Hoeven en Hel mond. Een eervolle vermelding ver kreeg o.m. Hiena 125 van A. Kraaij te Andel. In 1928 in den Haag kwam Noord brabant uit met 7 bokken, 17 gei ten en drie collecties, elk van 5 geiten. In 1938, in Utrecht, waren de successen voor onze provincie nu niet zo bijster groot. De voorzitter, Prof. Ir. W. de Jong, wees er nog eens op, dat Nationale Kleinveetentoonstellingen in zekere zin de richting aangeven, waarin die fokkerij zich beweegt. B.v. de eerste grote geitententooiistelling had plaats in 1913, de tweede 15 jaar later in 1928, de derde 10 jaar daarna in 1938 en nu, 12 jaren later, de Natio nale 1950. In 1938 dongen we mee niet 2 bokken en 16 geiten. Met de groepen wist de toen nog bestaande Bond Veghel, twee tweede prijzen te be halen, de Baronie Breda bracht het niet verder dan twee derde prijzen. Een volgende maal koinien we ,nog even op de schapen terug. Moge de in den Bosch door onze geilenfokkers behaalde successen een prikkel zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan en steeds te blijven streven naar beter. Breda, 26-9-50. Tromp. Van Zaterdag 30 September tot en met Zaterdag 7 OctoEer wordt er in Gorinchem een winkielwieek georga niseerd door de A.K. en Wi.V. Eien aantal attracties zal er voor zorgen, dat er gedurende deze wieek een aar dige afwisseling zal zijn. In de eer ste plaats is de winkelweek alom ge annonceerd als klokjieswieiek. Bij aan koop van iedere galden ontvangt men een klokje, dat kans geeft op één van de véle prijzen. Staat zo'n klok je op een bepaald uur, dan kan men "een prijs winnen. Dit maakt hiet ko pen natuurlijk wel zeer aantrekke lijk. Op bepaalde tijdstippen zal er iie,- mand door Gorcüms straten wande len, die u vraagt naar de slagzin van de week „Koopt in Gorinchem, dan weet u hoe laat hiet is" of de bla kende slagzin „Koopt elders niet, wat Gorinchem u biedt". Kunt u dezie slagzin meedelen, dat ontvangt u vain deze „grote onbekende" een envelop pe, waarin een bon zit, die recht geeft op een prijs. Verder zal er een grote etalage- De ontwikkeling van de rundveehouderij na 1940. Sinds 1940 hebben zich op het gebied van de rundveehouderij aan zienlijke verbeteringen voorgedaan, speciaal ten aanzien van de melkcon trole, de kunstmatige inseminatie, de verhoging van het vetgehalte van de melk en de invoering van de kwa liteitscontrole bij de export van rundvee, aldus de heer Ir. H. Ver- schuijl, Rijksveeteeltconsulent, in een gehouden radio-praatje. In ons land, waar de veehouderij en de zuivelindustrie zo'n vooraan staande plaats innemen, is men reeds vroeg de melkcontrole gaan toepas sen. Deze productiecontrole draagt er immers in grote mate toe bij de pro ductiviteit van de veestapel te ver hogen- De oprichting van de eerste melk-controle-verenigingen had reeds in het einde van de vorige eeuw plaats. Het Rijk bevorderde de uit voering van de melkcontrole door het geven van subsidies en door het vaststellen van de z.g. Rijksvoorschrif ten. In 1941 waren ongeveer 250.000 koeien in controle. Dat was nog geen 20 pCt. van onze melkveestapel. Dit cijfer werd reeds in 1920 bereikt, zodat sindsdien geen enkele vooruit gang viel te bespeuren. Het kosten- vraagstuk speelde n.l. bij de melk controle een grote rol, vooral pp de kleinere bedrijven. In 1943 werd ech ter een beschikking uitgevaardigd* waarbij op iedere 100 kg door de boeren afgeleverde of verwerkte melk 10 cent werd ingehouden. Van deze 10 cent is de helft bestemd voor de ziektenbestrijding van bet vee en de andere helft voor de bevordering van de melkcontrole. Tevens werd de Cen trale Melk Controledienst ingesteld, welke tot taak 'kreeg de aldus ver kregen gelden te beheren en te be steden voor de uitbreiding van de melkcontrole. De melkcontrole nam snel in om vang toe. Zo was in 1944 ruim 30 pCt. van onze melkveestapel in con trole, in 1947: 41 pGt., in 1949: 47 pCt., terwijl thans plm. 750,000 koeien in de melkcontrole zijn, of precies de helft van onze melkveesta pel. De uitbreiding van de melkcon trole heeft ontegenzeggelijk een gun stige invloed gehad op de producti viteit van onze koeien. Dit blijkt uit het feit, dat in 1939 de gemiddelde opbrengst per koe 3520 kg melk be droeg en in 1949 3654 kg. Ook de kunstmatige inseminatie is na de oorlog sterk uitgebreid. In 194.-3 werd zij voor het eerst op georgani seerde wijze toegepast in de provin cies Groningen en Friesland. De vere nigingen voor kunstmatige insemina tie zijn thans uitgegroeid tot grote, krachtige organisaties met duizenden koeien, zodat overgegaan kan wor den tot de bouw van centrale stie renstations met laboratorium. Zo wa ren er in 1949 in Nederland 149 verenigingen, waarin bijna 250.000 koeien kunstmatig werden geïnsemi- neerd, dat is gemiddeld 1640 koeien per vereniging. De bevruchtingsresul taten zijn hierdoor belangrijk verbe terd: het totale drachtigbeidspercen- tage bedroeg in 1949 ruim 85 pCt. Naast de bestrijding van dekinfec- ties is de kunstmatige inseminatie door het gebruik van goede stieren tevens van grote betekenis voor de veeverbetering. Ook het vetgehalte van de melk is in de laatste 10 jaren verhoogd door de ontwikkeling van wedstrijd worden gehouden die veel belooft te worden. De winkeliers zijn van plan hun etalages op uitstekende wijze te verzorgen en een deskundige iury zal een en ander Vrijdag a.s. beoordelen. Er zijn verscheidene prij zen in diverse groepen, terwijl hiet Nieuwsblad vóór Gorinchem en Om streken ©en grote wisselbeker be schikbaar stelt voor de mooiste eta lage uit die gehele wedstrijd. Zater dagmorgen wordt de uitslag békend gemaakt. Verder zal er voor gezorgd wor den, dat de stad er zo prettig moge lijk uitziet. De winkeliers vlaggen in groten getale en muziek zal 's mid dags en 's avonds door de straten klinken. De winkels zijn van 30 September t.m, 7 October tot 9 uur geopend en verwacht mag worden, dat duizenden de prachtig verlichte etalages zullen gaan bewonderen. Men kaïn er op re kenen, dat vooral ook veel personen uit de wijde omgeving van Gorin chem naar de stad komen om hiet plezier van deze winkelweek mee te beleven. Zaterdagmorgen zal de winkelweek door de burgemeester van Gorin chem officieel geopend worden met ©en rondgang langs de winkels en ©en bezichtiging van de etalages in de etalagewedstrijd. de melkcontrole en de kunstmatige inseminatie. Op grote schaal kon immers bet melkvee worden geselec teerd, terwijl het gebruik van goede stieren bij de kunstmatige insemi natie de gunstige productie-eigen schappen over zeer vele veestapels verspreidt. In 1939 was het gemid delde vetgehalte 3.41 pGt., in 1949 3.68 pCt. D-e kwaliteitscontrole bij de export van rundvee werd direct na de oor log ingevoerd; in het begin uitslui tend bij het stamboekvee, doch later ook bij bet gebruiksvee. Deze contro le heeft de goede naam van het Ne derlandse rundvee in het buitenland nog aanzienlijk verbeterd. Zo wer den in 1949 ca. 3700 stuks stam boekvee geëxporteerd tegen 'n waar de van bijna 71/2 millioen gulden en 27.000 stuks gebruiksvee tegen een waarde van ca. 20 millioen gulden. Een verdere gezondmaking van de veestapel, zowel op het gebied van de tuberculose als op bet gebied van bet mond- en klauwzeer, kan het vertrouwen van het buitenland in on- 3e veestapel nog verder versterken. HEUSDEN Zondag gaat het le elftal naar RWB. Dit is altijd een lastige klip geweest. Onze jongens zullen echter alles in het werk stellen dm deze wedstrijd tot. een goed einde te bren gen. Het 2e elftal speelt tegen wel zeer oude tegenstanders n.l. Zaltbommiel, Wij menen te mogen aannemen, dat het Zondag zo'n echte ouderwetse wedstrijd zal worden tussen 2 gelijk waardige ploegen. Laten wij hopen, dat er fair doch hard gespeeld zal worden om de punten in Hieusden te bonden. Aanvaiig 2 uur. Het 3e elftal speelt thuis een derby tegen haar zustervereniging Herptse Boijs. Wanneer onze jongens spelen als Zondag i.l. is er alle kans dat ide punten in Heusdein blijven. Aan vang 12 uur. Aan de klokjesactie nemen nu reeds 110 winkels deel, terwijl 60 middenstanders in de etalagewied,- strijd zullen kampen om de prijzen. naar Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. De regering van Nieuw-Zeeland heeft besloten een aantal Nederlandse landarbeiders en arbeiders voor te werkstelling in zuivelfabrieken in de gelegenheid te stellen zich in Nieuw- Zeeland te vestigen. In aanmerking komende candida- ten zullen vermoedelijk nog dit jaar naar Nieuw-Zeeland vertrekken. Ook bestaat er voor jonge onge schoolde arbeidskrachten nog gele genheid om naar Zuid-Afrika te emi greren, ten einde aldaar te worden opgeleid voor opzichter in de goud mijnen. Alle gewenste inlichtingen verstrek ken het Gewestelijk Arbeidsbureau te 's-Hiertogenbosch en de Bijkantoren te Almkerk, Boxtel, Cuykj, Oss en Veghel. De gelegenheid om zich voor Nw.- Zeeland op te geven sluit heden. AALST De voorlaatste competitiewed strijd die de Roda-resierves Zaterdag tegên het bezoekende PVV 2 uit Peursum speelde, is door de thuis club met 42 gewonnen. Die derde elftallers brachten er deze week al heel weinig van terecht. Ze hadden Wouidrichem 3 op bezoek ien verlo ren hiervan met 7—0. Volgens het programma voor Za terdag 30 Sept. krijgt Roda 1 ©en thuiswedstrijd te spelen tegen Asva 1 uit Ameide, doch zojuist verne men we, dat deze ontmoeting is uit gesteld in verband met een te spelen bondswedstrijd in Brakel. Roda 2 besluit de competitie door een tegenbezoek te brengen bij PVV 2 in Peursum. Roda 3 reist mee voor een treffen met PVV 3. CAPELLE Op eigen terrein speelde „Wit- Zwart" Zondagmiddag voor de le kl. Brab. Voetbalbond tegen „Berkdijk" uit Kaatsheuvel, waarvan met 4—2 werd gewonnen. WIJK EN AALBURG N.O.A.p.: De wedstrijden van het eerste en tweede elftal gingen i.l. Zaterdag niet door. Het derdie elftal speelde thuis tegen Peursum 3 en won met 10. A.s. Zaterdag speelt het derde -elf tal een thuiswedstrijd tegen Kerk wijk 2. Aanvang hal fdrie. Het eerste en tweede elftal zijn vrij. Alle spelers van die Noad-elftallen met reserves en de junioren worden a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur op het terrein verwacht. Er zullen dan pas foto's gemaakt worden voor de iden titeitskaarten. Ieder spieier zal in hel vervolg van zo'n kaart voorzien moe ten zijn, dit ter voorkoming van het frauduleus invullen van formulieren. WILHELMINA: Het eerste elftal speelde j.l. Zaterdag tegen RVVH 1 uit Ridderkerk en wist in een goed gespeelde wedstrijd een gelijk spel te behalen 11. A.s. Zateiidag speelt het eerste een uitwedstrijd tegen Sleeuwijk 1. Ver trek drie uur. Het derde speelt een thuiswed strijd tegen Sleeuwijk 2. Aanvang half vijf. WERKENDAM Voetbaluitslagen: Zaterdagmiddagvoetbal KNVB 3e klasse B: Koz. Boijs 1—SSKK 0—0. ZWSH 2—Koz. Boijs 2 2—5. Alte- na 1Koz. Boijs III 23. A.s. Zaterdag speelt Koz. Boijs 1 een uitwedstrijd tegen VVGZ 1. 'Het tweede speelt thuis om 4 uur tegen SSKK 2. GEVONDEN: Ben rozenkrans, op de weg te Dussien. Terug te bekome#, bij B. ide Rooij, Babiloniënbroek G 33a. GEVONDENEen beige kinder sok. Terug te bekomen bij Adr. Duyster, Spijk A 139, Wijk. VERLORENvermoedelijk te Veen, een witte ja_$schort, ©eri lapje textiel voor schoft en een zadel dek je. Tegen beloning terug te bezor gen bij G. v. Ballegooijen, winke lier, Veen. VERLORENEen dgmespolshor- loge, vanaf De Hill tot Andel. S.vp, terug te bezorgen bij mei. Maartje Lankhaar, G .18, Babiloniënbroek. VERLORENEen zwarte glacé handschoen te Luttelherpt of Herpt. Terug te bezorgen Bureau v. d. blad. VERLOREN op de weg van Gen- deren :naar Drongelem, een wieldop, merk Simea 8. Terug te bezorgen tegen beloning bij! D. Noorloos te Drongelen. (Buiten verantwoording der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Allerwege hoort en leest men van grote woningnood. Splitsing van wo ningen, vordering van woonruimte met al den aankleve van dien, enz. is aan de orde van de dag. Zo ook in deze omgeving. Toch doet het onbehagelijk aan als men ziet dat aan het Capelse veer reeds sedert jaar en dag twee goede nood woningen maar steeds onbewoond blijven. Hebben de paartjes, die zich in het huwelijksbootje zouden willen be geven of andere bijna daklozen, hier geen belangstelling voor of is de Waterstaat als eigenaar niet geneigd deze gebouwen te verhuren. Dat ze voor het personeel van de pont niet nodig zijn is inmiddels wel geble ken, gezien de lange duur dat zeniet bewoond zijn en daar renteloos staan te verweren. Het zou volgens velen zeer noodzakelijk zijn dat de bevoeg de instanties op zeer korten termijn deze woningen aan gegadigden be schikbaar stellen, hetzij voor bewo ners van Meeuwen of Dussen. Hier ligt zeer zeker een taak voor de Gemeentebesturen om zonder uit stel alles in het werk te stellen deze woningen beschikbaar te krijgen. Overheid en overheidspersonen die nen toch voor te gaan om de wov- ningnood te lenigen. U dankend voor de plaatsruimte, X. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 26 Sept. Aan voer in tota,al: 6073; vette koeien en ossen 850, gebruiksvee 2121, vette kalveren '80, graskalverien 504, nuch tere kalveren 499, varkens 269, biggen 637, paarden 240, veulens 46, scha pen of lammeren 743, bokken of geiten 84; vette koeien: 2.602.75, 2.302.50, 2.002.30; vette kalveren 3.00—3.40, 2.70—2.90, 2 20—2.50gras- kalveren 325225i150, nuchtere kal veren 605550, biggen 4840—35, slachtpaarden 1.751.651.55, scha pen 9575i60, lammeren 90180 65, kalfkoeien en melkkoeien 950 850750, vhre koeien 650—'575525, vaarzen 065.600525, pinken 525 425—350. 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag 27 September werden aangevoerd in to taal 5132 stuks vee, zijnde: 1950 runderen, 132 vette kalveren, 395 nuchtere kalveren, '68 zeugen, 255 lopers, 1946 biggen, 326 schapenen lammeren, 43 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 660950, guiste koeien 525 tot 700, kalfvaarzen 625 tot 825, klamvaarzen 575621, guiste vaar zen 300600, pinken 372475, gras- kalveren 160260, nuchtere fokkal- veren 5080, nuchtere slachtkalve- ren 95135, lopers 60—90, biggen 2845, drachtige zeugen 250325, schapen 7085, vette schapen 115, weidelammeren 4060, zuiglamme- ren 7085, geiten 2050, jonge geiten 1220, alles per stuk. Brand in een Britse inijln Bij Wiorksop (Nottinghamshire) bij Sheffield brak in een mijn brand uit. Er waren ongeveer 200 arbeiders beneden. Van hen wisten zich 83 niet méér te redden. Tengevolge van brandwonden en gasverstikkiiig kwa men zij om het leven. Napoleonmusteum op slagveld .Waterloo De société Beige d'études Napo- leoniemies, waarvan Belgen en Fran sen lid zijn, die zich voor het Na poleontisch heldendicht interesseren, heeft de „ferme du Caillou" aange kocht ,het laatste hoofdkwartier van Napoleon, gelegen op het slagveld van Waterloo. In deze boerderij, die zo gelaten is als zij in 1815 was, had men een klein Napoleoin-museum in gericht. De Société Beige d'études Napoleoniennes heeft hét plan dit museum te hersbellen en uit te brei den. Ook staat er nog in de boom gaard van deze boerderij een knekel huis waar de overblijfselen van de Franse strijders, die op het slagveld zijn gevallen, zijn verzameld. Wolkbreuk boven Marokko Bij een wolkbreuk boven Frans Marokko zijn waarschijnlijk een hon derdtal mensen om het leven geko men. Bij Sefrou, ten Oosten van Fez, raasde èen plotseling ontstane stroom dooi* een meestal droog liggende ri vierbedding. Op de oevers zijn een Joodse en Arabische wijk gebouwd. Het water spoelde de aarden hutten weg, zodat vele dier bewoners ver dronken. voorzien van de naam Thans kunt II weer intekenen op alle verschijnende Kalenders. Uit de vele en mooie schilden, zal het U niet moei lijk vallen, keus te maken Bestel daarom Uw Kalender bij een der onderstaande adressen. Wij garanderen U een goede en vlugge bediening, Andel G. VAN WIJNEN Babiloniënbroek M. LANKHAAR Pz. Eethen A. LANKHAAR Genderen H. KLEINLOOG [bezorger Nieuwsblad] Wijk: Wed. G. v. d. POL Nederhemert M. BRACHT Poederoijen P. v. d. ANKER Waspik A. LANKHAAR Meeuwen A. BURGHOUTS en bij BOEKHANDEL Tel. 19§ HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2