NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws SaNaPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Wachters TWEEDE BLAD vrijdagSEPT™ Raadsverslag Zuilichem Bedrijfspensioen voor de Landbouw. BI] DE BALAN$ Prijsstop voor Textiel en Rijwielbanden. voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Het ligt in de bedoeling het fonds per 1 October a.s. in werking te doen gaan. Dinsdagavond 19 September j.l. vergaderde in de Chr. school alhier, het bestuur der Chr. Jeugld- centrale, om het program voor de a.s. wintercampagne vast te stellen. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter, de heer Quist, werden Se volgende besluiten genomen: In de tweede helft van October zal in de Chr. Geref. Kerk, ^lhier een contactavond worden gehouden, voor alle aangesloten verenigingen. De datum hiervoor zal nog nader worden bepaald. Begin November zal men trachten een spreker voor de Jeugdcentrale te laten optreden, zoals dit ook andere winters het geval is geweest. De bibliotheek zal zo spoedig mo gelijk in orde worden gebracht, waar na men weer met de uitgifte van die leesboeken zal beginnen. Die contri butie van de lezers dezer bibliotheek zal binnenkort worden opgehaald, terwijl tevens zal worden getracht meer leden te wervien, om zodoende de lezerskring uit te breiden en de kas aan te vullen. De secretaris, de heer J. G. Ver hagen, bedankte als lid der Jeugd centrale, daar hij wegens huwelijk niet langer zijn vereniging in het be stuur der Jeugdcentrale kan verte genwoordigen. In zijn plaats werd gekozen, de heer C." Pruijssers, die ook door genoemde Jongelings ver eniging in de plaats van de heer J. G. Verhagen, werd aangewezen om haar in de C.J.C. te vertegenwoordi gen. De heer Pruijssers zal tevens de functie van penningmeester waarne men. Nadat de voorzitter de scheidende secretaris nog dank had gebracht voor alles wat hij in die afgelopen jaren voor de Chr. Jeugdcentrale heeft gedaan, wierd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Zoals uil de dagbladen reeds is gebleken, heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan het Groene Kruis-congres te Utrecht, in vierhand met het 50-jarig bestaan. In de pauze werden van elke provincie tien per sonen in de gelegenheid gesteld met Hare Majesteit de thee te gebruiken. Van de provincie Noordbrabant wa ren dit: G. Ruitenberg, Hooge Zwaluwe Zuster J. O. H. Kaptein, Wjhudri- chem: Zuster C. W. Brönders, Brie- da; L. Vennink, Woudrichem; Zus ter B. Mulder, Lage Zwaluwe; E. de Goede, Sleeuwijk; Mevrouw M. A. van Eek de Lint, Zevenbergen; Mevr. Pompe van Meerdervoort-Meynian, AndelZuster W. de Gloppier, Zeven bergen en Zuster G. Hoogkamer, Til burg, waarvan de eerste vijf aan Ha re Majesteit werden voorgesteld. Dr.. J. M. Beijerman, arts te "Werkendam, lid van de Alg. Ned. Ver. „Hiet Groe ne Kruis" had zitting in de commis sie van ontvangst. NEDERIIEMERT De heer D. Vierheiji behaalde op de Fokveedag te Kerkwijk, met zijn 2-jarige Shetlandse merrie-pony „Evalientje", een 2e prijs, terwijl zij in de wedstrijd „éénspan" een 3e prijs verwierf. Tijdens timmerwerkzaarube- den te Oudheusden, had onze plaats genoot B. Kuijpers het ongeluk met zolder en al naar beneden te vallen. Dr. Vermeer uit Heusden constateer de dat hij enkele ribben gekneusd had. van Vrijdag 22 September 1950, nam. 4 uur. HEUSDEN In de onderlinge competitie dei* damclub V.D. willen de remise- partijen, welke bij die aanvang van een wedstrijd toch verwacht mogen worden, blijkbaar niet komen. Ook Maandag j.i. werden in de tweede rónde alle partijen beslist. De kortste partij speelde die Joode legen de Graag. Die partij kreeg al spoedig een agressief en onregelma tig karakter, hetgeen beiden schenen te willen. Enkele scherpe zetten brachten die Joode in verlegenheid en toen een stand was ontstaan, waarin verschillende dreigingen za ten, maakte hij een grote fout en verloor snel. Van weerszijden hun stand secuur opbouwend, streden Schaap en Nieuwkoop tegen elkaar. Aanvanke lijk was eerstgenoemde aanvallender, maar toen Nieuwkoop er in slaag de een gunstige kettingstelling in te nemen, nam de partij voor Sch. reia ongunstige wending. Later wist N. te winnen. O ok bij Jon k ei* en Kla ren bleven grote fouten lang achterwege; in het middenspel zette K. een damzet open en we weten niet of zijn tegenstander hierop inging. Vermoede lijk wel, want Jonkers won de partij. Bax maakte enkele hachelijke .mo menten door in zijn partij tegen Fit ters en eenmaal moest vrouwe For- tuna hem zelfs de hand reiken. Zijin routine besliste tenslotte de partij in zijn voordeel, maar Fitters bood sterke tegenstand. Maandag a.s. om half acht voort zetting in hotel „Central". ANDEL Onder de kinderen doen zich alhier veel gevallen voor van kink hoest en bof. De E.H.B.O. alhier heeft plan nen a.s. winter weer een cursus Eer ste hulp te organiseren. Opgave voor deelname bij Piet Schouten of Dirk Kraaij vóór 10 Oct. a.s. Het ziekenfonds Helpt Elkan der alhier heeft besloten de entree gelden van de bazar, die op 13 en 14 October a.s. zal worden gehou den, af te dragen aan het Koningin Wilhelmniafonds ter bestrijding van kanker. De Ver. van Prot. Kerkorgel- en Harmoniumbespelers voor de Langstraat en het Land vain Heusden en Altena, houdt a.s. Zaterdag een vergadering in de Ned. Herv. kerk alhier. Aanvang 7 uur nam. 's-GRA VENMOER Het gemeentebestuur over weegt, om bijl voldoende deelname van de zijde der inwoners, eenmaal per week 'vuil op te laten halen door een huisvuilophaaMienst Aan de Geref. Kerk alhier is 'een verjaringsfonds in het leven geroepen, waarvoor door de Kerike- raad een comité is benoemd. In de laatst gehouden vergadering van dit comité werden de navolgende be stuursleden gekozen: H. van Eersel, voorzitter; J. A. Heijtolom, secretaris en G. J. Verhagen, penningmeester. Voorzitter: Edelachtb. Heer C. Ho bo, waarn. Burgemeester. Secretaris: WelEd. Heer H. C. van Os. Na opening der vergadering en le zing der notulen van de vergadering van 25 Juli 1950, welke zonder ppj- merking worden goedgekeurd, brengt de voorzitter een groot aantal inge komen stukken ter kennis van de vergadering o.a. goedkeuring van een 4-tal begrotingswijzigingen, de veror dening heffing opcenten grondbelas ting, verkoop grond aan de Coop. Pootaardappelbewaarplaiats' te Zuili chem, de Wijziging der verordening betreffende de algem. begraafplaats, het aangaan van een drietal vaste geldleningen, de gratificatie van 2 pet. voor het gemeentepersoneel, de ga randering van de geMlening voor de bijzondere school, de wijziging van de verordening voor de keurings dienst vee en vlees, bericht van ont vangst wijziging algemene politiever ordening. Besloten wordt de reeds enige ja ren lopende kwestie omtrent enige M2 grond met K. Hobo op te lossen, door hem een kleine schade,vergoe ding toe te kennen. De Voorzitter verklaart uitdrukke lijk ,dat B. en W. met dit vooirsltel zijn gekomen, niet omdat Hobo het recht in deze zaak aan zijn zijide heeft, wat reeds is gebleken uit het gevoerde proces, maar meer om aan deze zaak ee,n einde te maken. De Voorzitter doet vierde mede deling, dat door de PGEM is toege zegd, dat in 1951 aan de Meidijk de straatverlichting zal worden aan gelegd. In de ontwierp-hegroting 1951 is reeds met die uitgaven daarvoor rekening gehouden.. De rekening dienstjaar 1949 wordt voorlopig vastgesteld. De gewone dienst sluit met een nadelig saldo van f 133.59. Door de veranderde boe- kingswijze wijst de kapitaaldienst geen batig of nadelig slot aan. i De begroting dienstjaar 1951 wordt de raad aangeboden. Een commissie om deze begroting na te zien, wordt niet aangewezen, maar de raadsleden worden verzocht de begroting geza menlijk te komen nazien. De gemeenschappelijke regeling Technische Dienst Bommelerwaard wordt na toelichting door de Voor zitter, na enige discussie gewijzigd conform het voorstel van. B. en W, Over de samenvoeging der vlees keuringsdiensten Zaltbommel, Kerk wijk ien Hedel ontspint zich ren ge animeerde discussie. Met 6 tegen 1 stem wordt besloten mede, te wier ken om tot samenvoeging der vlees keuringsdiensten tie komen. Tegen stemde de heer C. A. van Veem. Op voorstel van de beer Bakker wordt met 6 tegen 1 stem besloten als centrumgemeente aan te wijlzen Hedel. Tegen stemde de heer G. A. van Veen. Na uitvoerige discussie wordt be sloten de aan een 6-tal kleine tuin bouwers te verstrekken credieten, voor 50 pet. te garanderen. Aan de Commissie Veeteelt in d.e Bommelerwaard wordt voor 1950 een bijdrage van f5.toegekend. Aan de Oranjevereniging wordt f0.30 per schoolgaand kind beschikbaar gesteld voor tractatie. Voorts wordt besloten in de begro ting 1951 een post tie ramen voor een subsidie aam bet Koningin Wili- helminafonids en de subsildiiepost voor het Groene Kruis te verbogen tot f2.50 per lid. Als leden der commissi(e tot wei- ring van schoolverzuim worden her benoemd de beren E. Versluis, N. D. Bakker en H. Dipgemams. In de vacature N. Borreman wordt be noemd de heer G. Duizer en in de vacature G. van Veen, de heer J. Verzeijl. Als leden der commissie van ad vies inzake verdeling, woonruimte, worden herbenoemd die, heren E. C. Hooijkaas, M. v. KL Maas, G. v. d. Linden, J. D. Fuijkschot en W. G. van Brakel. Vervolgens wordt besloten de dooi de Staat der Nederlanden aangebo den nieuwe erfpaebts overeenkomst voor de oppervlakte aanwas in ge bruik als gemeentelijke aanlegplaats te aanvaarden. Op verzoek van Ged. Staten wordt besloten bet raadsbesluit van 25 Juli 1950, strekkende tot bestemming tot openbare wieg v,an enige weggedeel ten, in te trekken en een nieuw be sluit te nemen, waarbij met de ge maakte opmerkingen is rekening ge houden. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten extra bouwvolume hebben toegewezen voor de bouw van een dubbele woning, bestemd voor de politie en de ambtenaar ter secreta rie. Na uitvoerige bespreking wordt besloten tot de bouw dezer woningen over te gaan. Bij de rondvraag stelt de beer C. A. van Veen een vraag naar aan leiding van de onbewoonbaar ver klaarde woning Zijlsteeg i37 en de overblijvende grond op de Juliama- weg. i De heer Hooijkaas wijst op de noodzakelijkheid tot plaatsing van een straatlantaarn op bet Poortwegje en de verbetering van bet voetbal veld. i De heer Wiesterlaken wijst op de Imisvestingsmoeilijkheden van de kapper J. van Pouderoijen. De Voorzitter beantwoordt al dieze vragen en zegt toe de nodige aan dacht hieraan te zullen schenken. Weth. Bakker stelt de vraag hoe de raad denkt over de aanschaffing van een begraaf toestel. Volgens spr. is dit geen overbodige luxe. Algemeen is men van mening, dat indien de kosten binnen redelijke grenzen blijven, tot aanschaffing moet worden overgegaan. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering met gebed. De Minister van Economische Za ken heeft een prijsstop ingesteld voor textiel en voor fietsbanden, om daar mede een einde te maken aan de prijsopdrijving' en het hamsteren. De regeling geldt voor de prijs vaststelling door groot- en kleinhan delaren van alle bedrijfskleding, wol len stoffen, kousen en sokken, wol len en molton dekens (behalve reis dekens), garens (waaronder de wol len breigarens), stukgoederen (be halve kunstzijden stoffen), luiers: en huishoudgoederen, zoals 'handdoeken, theedoeken, lakens, sloped en zak doeken. De regeling bepaalt, dat de ver vangingswaarde voor deze goederen door de handel slechts mag worden in rekening gebracht, voorzover reeds dezelfde of nagenoeg dezelfde goe deren tegen hogere prijzen zijn inge kocht en in het magazijn aanwezig zijn. Deze goederen dienen van, een leverancier te zijn gekocht die re gelmatig in deze goederen handelt. Als "handelsmarge mag niet meer worden berekend dan 'n bedrag dat gelijk is aan de handelsmarge in geld, die laatstelijk in rekening werd ge bracht voor hetzelfde of nagenoeg hetzelfde goed gedurende de peri oden van i Juni 1949 tot en met 31 Mei 1950. Dit geldbedrag mag evenwel worden verhoogd met 3pCt. wegens de sedertdien opgetreden stij ging van de exploitatiekosten en de kosten van levensonderhoud. Ten opzichte van rijwielbanden heeft de minister de volgende maat regelen genomen Voor het normale type buitenband in de maat 28XD/2 zijn maximum prijzen vastgesteld voor verkoop. De ze is voor de verbruiker f 4,8 5Aan gezien deze prijs overeenkomt met de prijs na 20 Aug. De na Aug. j.l. toegepaste verhogingen zijn ongedaan gemaakt. Teneinde het hamsteren de kop in te drukken, zal de verbruiker slechts een nieuwe buitenband kunnen ko pen bij gelijktijdige inlevering van een' oude buitenband van dezelfde maat. De winkelier en de rijwielher steller zijn verplicht bij verkoop van iedere nieuwe buitenband een oude van dezelfde maat in te nemen en deze te 'bewaren. Het publiek kan zich met even tuele klachten over de naleving dezer regeling wenden tot de plaatselijke Prij zencommissies Niemand zal kunnen beweren, dat het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw het de werkgevers moeilijk maakt om aan hun verplichtingen ten aanzien van de premiebetaling te vol doen: de werkgever behoeft alleen de ze gels bij de Boerenleenbanken aan te een" enkele dan en niet te wild, dat mijn kapsel in de war komt." De voorstelling was afgelopen en het bleef niet bij de ene toegestane kus. „Nu dien ik een andere vraag te doen juffrouw Jo, namelijk wanneer het u zou schikken te trouwen?" Zij keek hem vragend en met brui send geluk in de stralende ogen aan. „Wat bedoel je?" vroeg ze met waarneembare onrust in haar stem. „Wiel, dat is toch eenvoudig en vanzelfsprekend. Ik heb je ten huwe lijk gevraagd, jij hebt na enige aar zeling mij het ja-woord gegeven en nu vraag ik dus, wanneer zullen we tróuwen." Ons Feuilleton door W. Kerremans 82) Hij ging terug naar zijn vriend en wachtte nu rustig het antwoord van Yonca. Zij dineerden samen en Van Gennep stelde na het diner voor nu ergens anders heen te gaan, maar Roelants zei dat hij hier een telegram wachtte. Het kwam spoedig daarna. Roelants had de chef gezegd wie 'hij was en dat hij een telegram wachtte, zodat de kellner zonder zoeken naar hen toekwam met op bet blad een telegram. „Mijnheer Roelants?" vroeg hij en Karei nam het papier van hem aan. „Blijde instemming", luidde het, „gefeliciteerd met snelle promotie. Kom je gauw laten zien aan Yonca." „Het is in orde", zei Roelants ge lukkig lachend. „Ik heb mijn verloof de geraadpleegd en zie hier haar antwoord." „Prachtig", antwoordde Van Gen nep. „Nu blijf ik hier niet langer rondhangen maar we wandelen naar het station en je krijgt van mij bin nen een of twee dagen bericht." Voor de goede romancier zou hier een aangewezen gelegenheid zijn om te beschrijven wat er in de volgende dagen omging in Roelants en Yonca, wat Van Gennip deed, wat zijn chefs zeiden, welke bezwaren er waren te overwinnen, welke besprekingen er werden gevoerd met Roelants, hoe kapitein Weimer opspeelde toen hij vernam dat men bezig was hem zijn onmisbare hulp te ontfutselen en hoe tenslotte alles ging zoals van Gen nep had voorspeld. Roelandts werd spoedig benoemd tot vaandrig en twee maanden na het gesprek met Van Gennep reisde hij in officiersuniform naar Apel doorn. Het leek, toen hij met Yonca door de stad wandelde, idat er toch nog wiel iets was overgebleven van bet verlangen van het Bredase meisje naar ©en officier. Hij zag en hoorde hoe trots en gelukkig zij op hem was. Haar fijne voelhoorns hadden echter contact met hem en deden haar begrijpen wat hij denken moest. Zij lichtte hem onder de wandeling beter in: „Carolusje, je zult wel denken dat ik net als een bakvisje verrukt ben omdat jij officier bent, maar zo is het niet. Ik ben blij om jou, niet om mij. Ik weet wel zowat wat het soldaat zijn is en dat je als soldaat in de ka zerne moet wonen en je alles door de eerste de beste korporaal moet laten zeggen. Dat heb ik erg gevonden en dus was ik heel, heel blij dat jij 'het nu veel beter zult krijgen. Ik was precies even gelukkig en trots op Carolus Magnus toen hij soldaat was als nu hij ©en edelgestrenge luitenant is geworden. Het bericht heeft mij veel goed gedaan, je moet maar eens spreken met de dokter, die zal je het ook zeggen." Dat deed Karei en hij kwam daar bij terug op hetgeen een vorige maal was gezegd over trouwen. „U hebt onlangs eens gesproken over trouwen, hoe is nu uw mening daarover „Daarover had ik u ook willen spreken. Ik kan het u nu aanbevelen. Mevrouw Vermeer is in de laatste weken prachtig vooruitgegaan en ik geloof dat alleen het spreken over haar bevrijding van hier, gevolgd door haar huwelijk, 'haar zal zetten over de laatste restjes. Maar overval haar niet. Leid uw aanzoek, als ik het zo noemen mag, een beetje in, teen tikje diplomatie in uw liefde." Het woord „aanzoek" bracht Karei op een guitig denkbeeld. Hij keerde terug naar Yonca en zei haar alleen dat de dokter heel tevreden was en dat haar ontslag spoedig zou kun nen volgen. „Ik heb, toen hij me dat vertel de, er aan gedacht dat wij eigenlijk nog niet eens officiéél verloofd zijn ten dat ik, wat nog heel wat erger is, nooit gevraagd heb of je mijn vrouw wil worden." „Neen", riep Yonca met jubel in haar stem. „Dat is waar. Je hebt mij, een argeloos meisje dat onwillig al leen in de kamer was waar je bin nenkwam, zo maar in de armen ge nomen en me gekust en je bent me hier weer komen kussen en ik weet hoeveel kussen wiel, maar 'Ben nel en goed georganiseerd aanzoek heb je niet gedaan. Je moet dat nog doen. Met een bouquet in je hand •en op tenminste een knie." „Of ten hoogste twee", onderbrak Karei. „Even repeteren", hernam Karei. Hij nam uit ©en vaas een bos bloe men en knielde voor haar. Hij strekte theatraal een arm uit en spprak: „Juffrouw Jo, ik bemin u, zonder u kan ik niet leven." Zij stak een vinger in de mond en antwoordde overdreven schuchter: „Uw vererend aanzoek overvalt mij meneer Roelants. Wilt u mij enige dagen beraad toestaan." „O neen, teder geliefde. Dat houd ik niet uit. Ik moet onmiddellijk het begeerde antwoord uit uw aanbidde lijke mond vernemen. Bedenk wel dat een weigering tevens mijn doodvon nis is." „Ik kan niet ontkennen dat ik u gaarne mag". „Hebt gij mij lief, juffrouw Jo", krijste hij wanhopig. „Ja, ik heb u lief". „Mag ik u een kus geven als be zegeling van ons verbond?" „O gunst, zo spoedig al. Nu een Hoofdstuk XIII. BLOEITIJD. „Karei, is het waar? Mag het? Heeft de dokter het gezegd?" „Ja mijn heerlijke Yonca-vrouw. Ja, ik heb er met hem over gesproken en hij denkt dat ons huwelijk bij jou de laatste restjes, voor zover die er nog mochten zijn, kan wegja gen." Zij liet zich zacht in zijn armen glijden en fluisterde liefkozend al maar weer Kareltje. (Wordt vervolgd). behorende bij het v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5