en kan niet krassen DAMES- EN HERENHORLOGES VERLOVINGSRINGEN ARS» ACCOUNTANTSKANTOOR A, KANT G, P. VAN DEN HOVEN Radio Apparaten RIJWI N W. LA GROUW Kerk weg II Tel.6 NIEUWENDIJK ÉSSÉSl A. J. BOELEN HjTiAGAS Regelmatig ontvangen wij de nieuwste PHILIPS en N.S.F. Technisch Bureau „ELGO" Telef. 12 Eethen I ~)0 Ons Landbouwhoekje. Dierendag 1950. C. VAN WIJK PH.zn. W. R v. d. Zalm Firma CHARLES SCHREUDER Zn. Robur kruiwagen met luchtband. schaffen en voor het overige zorgt het Fonds. De boekjes met blanco zegel bladen worden netjes bij de werk gever thuis bezorgd en na het einde van elk kwartaal worden de beplakte en ingevulde zegelbladen ook weer bij de werkgever aan huis opgehaald. Men zou zo zeggeneenvoudiger kan het al niet. De ervaring leert helaas, dat de werkgevers lang niet overal de 'tege moetkoming, die het Fonds hun door deze wijze van uitvoering biedt, waar deren. Flet komt nog veel te vaak voor, dat de werkgever de man van de S.V.C. alsof dat heel gewoon is een paar keer voor niets laat komen, of dat hij -het vanzelfsprekend vindt, dat de S.V.C.-vertegenwoordigerhem helpt bij (het invullen van de zegel- bladen. Dat doet die S.V.C.-man waar lijk niet voor zijn genoegen, maar al leen omdat hij nog meer tijdverlies wil voorkomen. Om nog maar niet te spreken van de werkgever, die met bet aanschaffen van de zggels wacht tot hij een paar keer is aangemaand. Die werkgevers met hun opvatting van„ik zal wel eens wat aan die zegelbladen doen wanneer het mij schikt" jagen het Fonds nodeloos op kpsten. Vergeten zij hierbij,, dat alle kosten door het Fonds zelf moeten worden gedragen en zij het dus uit eindelijk in hun eigen portemonnaie zullen gaan voelen Doen zij het niet terwille van een vlotte gang van zaken bij het Fonds, laten zij dan terwille van hun eigen belang ervoor zorgen, dat bij de aanvang van elk kwartaal de zegelbladen over het voorafgaande kwartaal beplakt en in gevuld gereed liggen om aan de S.V.C.-vertegenwoordiger mee te ge ven. Nederlands Protestants Convent. Kort geleden werd overgegaan tot de oprichting van het Nederlands Pro testants Convent, waarvan het secre tariaat werd gevestigd Prins Hendrik laan io té Utrecht. Reeds vele jaren h.l. bestaan er ver schillende verenigingen, die zich ten doel hebben gesteld de zaak van het Protestantisme te dienen. Hoewel er verschillen bestaan in werkwijze en arbeidsterrein, wordt in de tegenwoordige omstandigheden een nauwe federatieve samenwer king door allen noodzakelijk geacht, opdat gezamenlijk een oplossing' ge- Vonden kan worden voor de velerlei problemen, waarvoor men zich ge steld ziet. Uit de praktijk blijkt, dat alom de behoefte wordt gevóeld aan voorlich ting en advies. De samenwerking van alle beschik bare krachten en het geven van voor lichting en advies vormen voorlopig doel en taak van het Nederlands Pro testants Convent. Wat kunt U doen voor Dierenbescherming Indien U het nog niet is, lid wor den! Reeds door de uitbreiding van ons ledental steunt U onze arbeid. Meer leden betekent meer invloed ten bate van het dier. U kunt ook actief medewerken, teneinde dierenleed en mishandeling te voorkomen en op te heffen. Wanneer U hiervan getuige is, b.v. op de openbare weg, kunt U met een beroep op Uw lidmaatschap op de bres staan. Houdt 'daarbij in het oog, dat U geen politionele bevoegd heid bezit en mitsdien niet met dwin gend gezag kunt handelen. Met een zachte wenk en een vrien delijk vermaan is in vele gevallen al iets te bereiken. Heeft U echter hiermede geen suc ces, dan kunt U aangifte doen bij onze inspecteurs ter plaatse, bij de po litie of bij ons Bureau, met vermel ding van de noodzakelijke gegevens: feit, plaats, tijd en .voldoende aandui ding van de dader(s), Prinses Made straat 40, 's-Gravenhage, telefoon no. "2755. Indien mogelijk, brengt U ge tuige (n) bij, maar ook indien U al leen staat, toch aangifte doen. Op een behoorlijk gemotiveerde klacht volgt een onderzoek door inspecteur of politieman en indien een strafbaar fieit werd begaan, wordt proces-ver baal opgemaakt. Strafbare feiten zijn b.v.: Het gebruiken van een paard met open wonden, waar het tuig op schuurt. Het in bezit hebben van bescherm de vogels. Het uithalen van vogelnesten. Het onthouden van voedsel en huis vesting aan huisdieren. WEER VOORRADIG is uniek ««til» doeleinden yv*" EIND GORINCHEM-TEL.284I Inrichten, bijhouden en contro leren van boekhoudingen. Behandeling van belastingzaken. Hoogstraat O 119 HEUSDEN Telef. 64 Boekhoudingen Belastingzaken ACCOUNTANTSKANTOOR NEUSDEN, Tel. 98 Burchtstraat W 55 WAALWIJK, Tel. 354 Grotestraat 22a Ook yoor Reparatie staan wij steeds voor U klaar VOOR ALLES OP HET GEBIED VAN ELECTRICITEIT EN RADIO Official PHILIPS en N.S.F. Service. H.H. Fruit- en Groententelers 1 De onovertroffen /M Een trekhond gebruiken onder een kar, waaronder hij niet in natuurlijke houding kan lopen en staan. Het dragen aan de oren en het doden van konijnen door ophan ging. Het dragen van pluimvee aan de vleugels, poten en hals. Het dragen van biggen aan oren, staart en poten. Het geleiden van dieren door ©en op een rijwiel gezeten berijder. Het gebruiken van oogkleppen bij paarden is in zeer veel gemeenten ook reeds strafbaar. Zie voorts art. 254 en 455 Wetboek van Strafrecht. U kunt tenslotte ook meer positief werk verrichten. Jong en oud. kan medehelpen aan het vervaardigen van nestkastjes voor vogels, doelmatige wintervoeding in de natuur,, het ver spreiden van onze propagandage schriften en zoveel meer. Ieder die wil, kan de dieren hel pen! Slaan wij de handen inéén. Wij hebben elkaar nodig. SUIKERBIETEN Het bietencystenaaltje. In verband met de bietenmoeheid die ook in onze streek voorkomt wil ik u het onderstaande onder de aan dacht brengen, overgenomen uit „De Nieuwe Veldbode." Flet IvS deelt mede, dat in 1949 voor de practijk op cysten zijn onder zocht 3828 grondmonsters, hoofdza kelijk afkomstig uit de suikerbieten- districten en wel speciaal uit het-Z.W. kleigebied van ons land. Ook uit Noord- en Züidholland is een be hoorlijk aantal monsters ingezonden. De belangstelling voor dit onderzoek is zeer waarschijnlijk mede afhanke lijk van de schade, die de aaltjes in het voorafgaande jaar hebben veroor zaakt, en van de oppervlakte, die men wil gaan verbouwen. In jaren, waarin men er weinig of geen nade lige invloed van had, wordt de nood zakelijkheid iets gemakkelijker over het hoofd gezien. Zo vertoonde 1949 vooral in de voorzomer geen ernstige uiterlijke symptomen, ook al waren sommige percelen toch nog tamelijk met aaltjes besmet. Tengevolge van het koele weer, dus met weinig war me dagen in de voorzomer tot en met Juni, traden de zichtbare ver schijnselen, zelfs op enigszins besmet te percelen, niet op. Iets later in bet seizoen, in Juli en Augustus, open baarden de verschijnselen zich nog wel op bepaalde percelen, doch veel schade werd niet meer verooorzaakt omdat de bieten goed ontwikkeld en dus in dit latere stadium minder ge voelig voor grote schade waren. Die inzending grondmonsters was het grootst in de nazomer-maanden, dus na de graanoogst. Vanaf 1941, toen een begin is gemaakt met het grondmonsteronderzoek op bietency- stenaaltjes voor de practijk, tot en met 1949 zijn in totaal 20.089 mon sters onderzocht. Na 1 Jan. 1950 werden nog plm. 850 monsters in gezonden. Deze konden nog vóór de uitzaai der voorjaarsgewassen worden onderzocht. Gedurende de zomer maanden zijn zeer weinig monsters ontvangen. Het bemonsteren van per celen is dan lastig uitvoerbaar van wege de gewassen op het veld. Het resultaat van het onderzoek was, dat slechts bijna 64 pCt. der on derzochte percelen geschikt was voor bietenteelt in 1950. Ongeveer i7pCt. komt daarvoor in de eerste paar jaar, ruim 19 pCt. voor meerdere jaren niet in aanmerking. Deze cijfers be wijzen, hoe belangrijk dit onderzoek is. Immers, bijna 40 pCt. der onder zochte monsters was afkomstig van gronden, die niet voor directe bie ten1verbouw in aanmerking kwamen. Daarbij komt, dat in vele gevallen de practijk wel op de hoogte is met de besmette percelen en uit zichzelf gemakkelijk geneigd is een ruime vruchtwisseling toe te passen. Het gevaar bestaat, dat het voor de practijk in bepaalde gevallen wel eens lastig is om onder alle omstan digheden en vooral op minder erg zieke percelen de wachttijden te ne men, zoals deze worden geadviseerd. Toch bestaat alle reden om zich aan het advies te houden, als zijnde de enige manier om te voorkomen, dat de percelen erger aaltjes-ziek worden dan ze al zijn. Want er is nog geen ander middel om het aaltje te be strijden dan het toepassen van een juiste vruchtwisseling. Moet een te nauwe vruchtwisseling, landbouwkun dig gezien, voor alle gewassen wor den afgeraden, dit geldt zeker voor bieten. Daarbij komt, dat het percentage ernstig z'iek het grootst is in de voornaamste bietendistricten van ons land. Vooral Flakkee, Noord- en Zuid- Beveland, Zeeuws-Vlaanderen en West-Brabant zijn vrij ernstig aange tast. Opvallend is, dat op Schouwen, Tholen, St. Philipsland, Walcheren en de Zuid-Hollandse eilanden (bui ten Flakkee) het percentage ernstig ziek belangrijk lager is. Op Schouwen schijnt de inundatie van 1944-1945 van invloed te zijn geweest op het vrij vlug uitzieken van dit gebied. Daar trad de bietenmoeheid daar vóór zeer sterk op. Het opvallende is nu, dat de meeste grondmonsters uit dit gebied, dat ongeveer 16 maan den met zout water geïnundeerd is geweest, gemiddeld een vrij hoog aantal cysten te zien geven waarvan vele zonder levende inhoud (aan eie ren en larven). Het vermoeden be staat, dat tengevolge van de inunda tie de inhoud der cysten zodanig heeft geleden, dat de afsterving van eie ren en larven zeer is versneld; de cyste bestaat dan hoofdzakelijk uit allerlei fijn materiaal, zoals fijne klei- deeltjes, enz. Het sterkst teruggelo pen zijn de percelen in dit gebied,, waarop na de inundatie nog geen bieten of andere aaltjesvermoerende gewassen zijn verbouwd. Hetzelfde verschijnsel is waar te nemen op het deel van Flakkee, dat met zout wa ter is geïnundeerd geweest. De pol ders op Flakkee, die geïnundeerd zijn geweest met water uit het Ha ringvliet, vertonen het verschijnsel van sterke aaltjesuitzieking in zeer veel mindere mate. Dit verschijnsel van sneller uitzieken, ongeveer 3 h 4 jaar na de inundatie, is nauwelijks merkbaar op Tholen en St. Philips land. Deze gebieden zijn ongeveer 9 maanden geïnundeerd geweest; dit schijnt voor de aaltjesuitzieking on voldoende te zijn. Als Tholen en St. Philipsland gemiddeld minder ernstig zieke aaltjespercelen hebben dan Schouwen en Flakkee, dan was dit ook vóór de inundatie het geval. In het verslag wordt er nog ©ens met nadruk op gewezen, dat het behoorlijk bemonsteren der per celen de basis is, waarop het gehele onderzoek berust. Een monster be hoort een zoveel mogelijk gemid deld beeld te geven van het betref fende perceel. Zo ontving het IvS bijv. één mon ster van een perceel van 20 ha! Op ieen dergelijke „bemonstering" is na tuurlijk geen goed advies te baseren. In het belang der bietenverbou wers in de verschillende gebieden zij nog eens ten sterkste aangera den een zich regelmatig op de hoog te blijven houden van de aaltjes- besmetting der gronden, teneinde te voorkomen dat bepaalde perce len onnodig erger aaltjesziek wor den. En dus een geregeld gebruik te maken van de gelegenheid van het grondmonsteronderzoek opbie- tencystenaaltjes. B. v. HOVEN, Andel, VIM V 109.101 een prachtsortering KLOKKEN met Bim-Bam slagwerk PENDULES met Gong- en Bim-Bam slag WEKKERS en 1 1 een grote keuze Heren Zakhorloges reeds vanaf f 13.50 Onze sortering Gouden H. D, Z. HOOGSTRAAT 16 JUWELIER sedert 1880 G0RINCHEM IVOOR KOOK Spreekuren: Maandag t/m Vrijdag van 6—7 uur. Kantoor HEUSDEN goopond Maandags tot en met Vrijdags van 9—12 en van 1—5 uur: Zaterdags van 9—12 uur; tevens Donderdags avonds van 7—8.30 uur. Wendt U tot ons en wij leveren U uit voorraad of op de kortst mogelijke termijn een toestel van een der bovenstaande wereldmerken. Wij laten U deze toestellen graag eens rustig bij U thuis beluisteren zonder enige verplichting uwerzijds. Wij beschikken over de meest moderne meet-instrumenten, waardoor wij Uw toestel vakkundig en vlug kunnen repareren. Hier is keuzeGrote voorraad, waaronder de meest bekende Hol landse merken. Verder Heren- en Dames Rijwielen met remnaaf. 1 jaar garantie, f 100,—, met lantaarn, slot en spatlap, f 115,—, Jongens- en Meisjes Rijwielen. (Zo juist weer nieuwe modellen ont vangen) Driewielertjes, Steps, enz. Tweedehands gemoffelde Rijwielen in prima staat, met garantie Thans uit voorraad leverbaar, Motorrijwielen, eerste B.S.A. en D.K.W., iets geweldigs, in 2 takt, met een naam en kwaliteit, die AF is Hulpmotoren, V.A.P., le Poulain, (Berini, alleenverkoop voor geheel Altena), Mosquito, enz. Onder delen, reparaties, vulcaniseren, accu's laden, enz., enz. Radio- apparaten en reparatie, aanleg, enz. Naaimashines, Gritzner, Ve ritas, Haid Neu, alle bekende eerste klas merken. Uit voorraad leverbaar, ook in zig-zag en salon meubels. Onderdeien en reparaties Gebruikte Schoenmakersmachine, in prima staat, tegen zeer billijke prijzen Electrische Wasmachines,tin diverse modellen, prima fa brikaat, scherp concurrerende prijzen Haarden, Kachels en Fornuizen en 3-gaats geëmailleerde kachels, Thans geen moeilijkheden meer, doch model en leveringen gaat vlot Voor Stofzuigers en Strijkijzers Kronen en Lampenkappen, moet je ook beslist hier zijn Rijwielen moffelen en biezen vanaf f 18,—. Gratis zolang een rijwiel tot be schikking Motor- Radio- en Auto Accu's, enz., enz. Smeerolie en diverse vetten Petroleum, Gasolie, Dieselolie, Carburine en Benzine Bovenstaande goederen ook te leveren op nader overeen te komen betalingsvoorwaarden voor Uw kleine schat kiest U uit onze mooie modellen. De afwerking is weer eerste klas en de lak onverwoestbaar. Komt U vooral naar: Wijksestraat 128-130 - Tel. 49 HEUSDEN Voorradig bij Bergstraat yyyk Komt morgen eens bfj ons kijken en hoort de nieuwe Eri-es Radio. U zult enthousiast zfjn over de prachtige klankrijkdom. ,J Werkelijk, een Err es Radio is geen toestel doch een fijnbesnaard instrument. Radio- technisch is het vol-;| maakte bereikt. Alle Erres Radio's, zelfs in de lagere prijsklas sen, zijn in edele hout soorten uitgevoerd J. Wittebroodstr. W 52/51 Telef. 3 HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6