voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard AMBON door Republikeinse troepen aangevallen. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6810 Vrijdag 6 October 1950 iiljl BREIMODELLENI MARION prijs f 0.25 MODESKA De werkgelegenheid UWD VAM AlTENA Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur Volgens roededelingen van het bu reau Zuid-Molukken in den Haag hebben op 28 September 8 schepen en 2 bommenwerpers van de Repu bliek Indonesië de plaatsen Wai en Tulehu op Ambon aangevallen en be zet. Een der vliegtuigen werd neerge haald. Op Vrijdag 29 September wis ten de aanvallers door te dringen toit Suli ondanks heftige tegenstand door de troepen van de republiek Maluku Selatan. Twee R. I. Korvetten stoom den de baai van Ambon binnen en beschoten de stad waarbij veel slacht offers onder de burgers vielen en door afweervuur één der Korvetten werd stuk geschoten. De vijand kon doordringen tot Paso, waardoor de toestand voor Ambon kritiek werd, doch 's middags slaagden de Ambon nese troepen er in de vijand weer tot Suli terug te dringen. Zondagmor gen voer weer een korvet de baai binnen waarbij de beschietingen nog heviger werden en vele slachtoffers onder de burgers vielen en huizen werden vernield. De aanvaller verloor honderden ge sneuvelden, terwijl aan Ambonnese zij de nog geen tien slachtoffers vielen. De vertegenwoordiger van de Re publiek „Zuid-Molukken" in Neder land deelde mede dat hij interventie heeft gevraagd bij de Veiligheidsraad en bij de regeringen van Australië en Nederland. Door de heer R. J. de Rijk is na mens de Nederlanders op Ambon een telegram aan de Minister-Presi dent Dr. W. Drees gezonden van de volgende inhoud: „Diep begaan met het Ambonnese volk dat thans 'held haftig strijdt voor onafhankelijkheid en recht en dat in de steek gelaten wordt door de internationale wereld, verzoekt ondergetekende R. J. Rijk, namens de Nederlanders op Ambon de Nederlandse regering om interven tie in het Ambonnese-Indonesische geschil. Met ontroering heeft hij ge constateerd, dat op het ereveld de Nederlandse driekleur wappert boven de graven der gevallenen voor de Nederlandse en wereldzaak in de tweede wereldoorlog. Ambon verdient uw hulp. Namens de Nederlandse regering beeft de Minister-President Dr. Dfees Dinsdag het volgende telegram aan Minister-President Moh. Natsir van de republiek Indonesië gericht: „Met grote verontrusting nam de Nederlandse Regering kennis van de militaire actie, welke door de Re gering van de Republiek Indonesië tegen Ambon is ingezet. De teleurstelling over dit bericht was te groter, omdat tot op het laat ste ogenblik niet slechts de hoop, maar ook de verwachting mocht wor den gekoesterd, dat uw regering met het voornemen was bezield om. het conflict met Ambon zopder geweld van wapenen tot oplossing te bren gen. De zending van minister Leime- na rechtvaardigde deze verwachting. Ik mag niet nalaten uwer excel lentie mede te delen, dat deze mili taire actie niet alleen de Nederlandse Regering, maar het gehele Neder landse volk diep beeft geschokt en niet het minst hen, die gedreven door oprechte sympathie voor de nationale aspiraties van het Indonesische volk de ontwikkeling van de onafhankelij ke Indonesische staat met grote be langstelling hebben gevolgd. Het Nederlandse volk kan riiet on verschillig staan tegenover deze strijd. Niet alleen is Nederland nog steeds belast met de verantwoordelijkheid voor een aantal nog niet gerepatrieer de Ambonnese militairen, bij wie deze nieuwe ontwikkelingen de grootste on rust kunnen verwekken, maar vooral gevoelt ons volk zwaar de verant woordelijkheid voor het feit, dat 'het door overdracht van de souvereini- teit de zorg voor het welzijn van de Ambonnese bevolking uit handen heeft gegeven. Met het oog op de ernst van de situatie, welke door deze ontwikkeling is ontstaan, acht ik het mijn plichtj een openlijk persoonlijk beroep te doen op uwe excellentie om alsnog ertoe mede te werken, dat de strijd wordt gestaakt en langs vreedzame weg naar een oplossing gestreefd wordt", aldus Dr. Drees. De Nederlandse regering heeft de commissie der V. N. voor Indonesië gewezen op de ontwikkeling in ver band met de kwestie-Ambon. Zij brengt vooral de militaire weg, die de Indonesische regering dacht te moeten nemen, naar voren. Iin het desbetreffende telegram wordt bena drukt, dat de Nederlandse regering steeds heeft aangedrongen op een oplossing langs vreedzame weg. De regering, zo wordt voorts gezegd, beeft de verwachting, dat de UNCI zal handelen overeenkomstig haar in structies van de Veiligheidsraad. De UNCI heeft zich reeds tot de Indonesische regering gewend. De Stichting „Door de eeuwen trouw", waarvan het Secretariaat is gevestigd Floralaan 148 te Eindho ven, acht het thans noodzakelijk open baar te maken, dat zich inmiddels vrijwilligers voor Ambon hebben aan gemeld. Het bestuur meent deze en verdere aanmeldingen te moeten regi streren. ■m HOOFDPIJN IIEUSDEN Morgen, Zaterdag 7 October, des avonds om half acht, zal er op de Vismarkt een demonstratie wor den gehouden door de leden van de plaatselijke vereniging E.H.B.O. en het Heusdensie Roode Kruis Corps. De demonstratie zal bestaan uit hét verlenen van Eersite Hulp bij enkele ongevallen en het gewonidenvervoer. Als noodziekenbarak zal de garage van de heer Doiedijjus warden ge bruikt. Een vrouwelijke ploeg van heit Roode Kruis Corps zal een der „patiënten" aldaar ter verpleging op nemen. Een ieder wordt vain hartie uit genodigd deze diemoinsitratie foii te wonen. Niemand late deze gelegen heid voorbijgaan om onze ploegen, die de laatste maanden .zoveel suc cessen op verschillende nationale wedstrijden hebben gehoekt, aan het werk te zien. Onze stadgenoot J. Boeren be haalde het diploma van de Nijver heidsschool te Waalwijk, afd. sme- den-bankwerken. De nutsbibiliotheek opent Za terdag 7 Oct. van 3 tot 4 uur. Wanneer we door die straten van Heusden wandelen, wondt onze aandacht getrokken door de hier en daar aangebrachte raambiljetten van die Gezamenlijke Militaire Fondsen. Hierbij zijn onderstaande afdelingen aangesloten 1. Fonds 1815 voor .verminkten en nagelaten bietrekkingen; 2. Kon. Nat. Ver. tot steun aan mil. „Stamil" 3. Karei Doorman Fonds; 4. Prins Bernhard Stichting; 5. Ereschuld en Dankbaarheid; 6. Stichting „Het van Weerden Poelman Fonds L.L.N.". Ieder van deze is eyen belangrijk. Wij weten dat er vele collecten zijn, 'maar zijn tevens overtuigd van dè noodzaak om deze .afdelingen bij hun prachtig werk te steunen. Wanneer wij de steun aan dit mooie doel geven^ dan steunen wij de nagelaten betrekkingen van hen die hun leven gaven voor ons lieven en voor oinze vrijlheiidl. Maar ook anderen die hun leven mochten behouden maar eien blijven de invaliditeit hebben, hebben onze steun hard nodig. 1 Dit en al het ainidere wat veel geld vraagt, geeft ons de vrij moedigheid om een dezer dagen bij' u aan te kloppen. Wij hopen en vertrouwen dat ook Heusden in deze zijn. plicht zal ver staan. Het zoontje van de heer Ver- zijl, dat zich aan de Prins Hendrik kade, nabij het daar opgeslagen cir cus Corinoi bevond, maakte zich ang stig voor een grazieinld paard, liep achteruit een steiger op en viel zo in de rivier die Maas. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt. Een knecht van een in de nabijheid liggend schip sprong gekleed te 'water en wist het knaapje vain een anders gewisse dood te redden- Hulde voor deze kranige redder. Het circus „Corino" dat hier 2 avonden voorstellingen heeft gegeven, macht zich in een vrij druk bezoek verheugen. Over de voorstellingen hoorde men met veel lof gewagen. Het publiek heeft van deze voorstel lingen en de 'verrichte toeren, een groot circus waardig, genoten. A.s. Zondag wordt door de schuttersgilden „St. Blasius" alhier en "St. Catharina" te Herpt, op de schutsboom van St. Blasius alhier een vriendschappelijke eind wedstrijd gehouden. Dieze wedstrijd vangt aan des nam. twee uur, waarna de prijs uitreiking zal plaats vinden in tiet clublokaal Hotel „Central" alhier. Dinsdagmiddag maakten de le den van de R.K. Bond van Lood gieters, Koperslagers en Sanitair In stallatiebedrijf, afd. Waalwijk en Omstreken, per touringcar Bleijen- berg, een excursie naar d.e A.S.W. geij serf abrieken te Nijmegen. Na bezichtiging van dit bedrijf, dat zeer interessant was, werd na een korte verpozing aldaar, de te rugreis aanvaard en keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. In de gisteravond gehouden raadsvergadering, werd tot tweede ge meentewerkman benoemd de beer G. Dikmans te Nieuwkuijk. Besloten werd verder aan de archi tecten Hub. Baaijens en A. v. Gerven alhier opdracht te verstrekken voor het maken van bestek en tekeningen voor de bouw van 15 arbeiderswonin gen. Volledig verslag in volgend no. ALMKE1ÏK Zaterdag 7 October a.s., des v.m. 9 uur, hoopt de raad dezer ge meente in een openbare zitting bij- eeen te komein. t In verband met de omzetting per 1 October van het Burgerlijk Armbestuur in een Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zórg, vergaderde het Burgerlijk Armbest. Vrijdagavond j.,1. voor de laatste maal. In deze vergadering, die uit de aard der zaak een bijzonder karakter droeg, gaf de Burgemeester, als ver tegenwoordiger vain het gemeente bestuur, een 0verzicht over de his torie en het karakter vain de armen zorg in het algemeen en memoreerde in het bijzonder wat het B.A. ter plaatse had verricht. Spr. bracht id ank aan de leden en de secretaris- penningm. voor hun ZP moieüijk en weinig gewaardeerd werk, daarbij' de nadruk leggende op het extra-werk door voorzitter en secretaris-penning meester verricht. De oudste leden, de heren Z. van Herwijnen te Uit wijk, die bijna 40 jaren lid is ge weest en G. Dekker te Ahnkerk, die 20 jar een van het bestuur deel' uit maakte, kregen nog een bijzonder woord van dank, evenals de secr.- peniningm., die deze functie bekleed vanaf Maart 1914. De voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, de beer A. de Later, dankte de Burgemeester voor zijn woorden en bracht op zijn beurt hem dank vooral voor het feit, dat deze zich nooit had gemengd in die interne aangelegenheden van het B.A. en dit bestuur volle vrijheid had ge laten, terwijl wanneer er iets bijzon ders was te bespreken, de Burge meester daarvoor steeds gelegenheid gaf. Naar we vernemen heelt de burgemeester opnieuw eein schrijven aan de Vrijw. Brandweer gericht, waarin hij het personeel gelukwenst met het jongste succes en zijn ver trouwen uitspreekt in de Almkerkse Brandweeer, die nu tot driemaal ach tereen zulk prachtig werk heeft ge leverd. Betrokkenen worden er op at tent gemaakt, dat op Zaterdag 14 Oct. a.S., des middags in Tavenu te Nieuwendijk en des avonds in de zaal van café Leemans te Dussien een propaganda vergadering zal wor den gehouden voor de oorlogsslacht offers waarin de heer A. Schouten, directeur der Federatie, een uiteen zetting zal gevein van de stand van zaken op dit ogenblik. Deze. ver- gadeeringen beloven zeer leerzaam te worden voor de oorlogsslachtoffers. De heer Schouten is iemand die de ze stof door en door beheerst. AALBURG Maandag 9 October hoopt Ds. v. d. Berg uit Utrecht, des avonds om 7 uur voor de Ger. Gemeente alhier in de Dienst des Woords voor te gaan. AALST. In de Ned. Herv. Kerk is een collecte gehouden voor de Chr. Kleuterschool, hetgeen f 172,76 heeft opgebracht. BRAKEL Door de kerk era ad de;r Herv. gem. is tot predikant beroepen, in de vacature Ds. van Galen, cand. P. Westland te Huizen (N.H.). CAPELLE De echtelieden Adr. v. Over steeg en Joh. Adr. vain Oversteeg- Yerduijn, wonende aan de Loonse- dijk te Vrijhoeve-Capelle, hopen op Woensdag 11 Oct. a.s. hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Gedurende het pas geëindigde vliegseizoen van de postduivenvereni ging „De Luchtvaart" werden de vol gende kampioenschappen behaald le kampioen St. van Peer; 2e J. de Meter, 3e B. Pols, 4e C. Groeneveld, 5e St. van Peer, 6e Adr. Klootwijk. GENDEREN De Bestuurdersbond Heusden e.o. houdt op Maandag 9 Oct des avonds om half acht in café de Zwaan alhier, een algemene leden vergadering voor alle bij het N.V.V. aangesloten vakbonden. De, beer Ad Vermeulen, secretaris van het N.V. V., zal spreken over „Loon en Prijs politiek". HERPT In de vacature, ontstaan door het bedanken van Joh. Fitters uit Oudheusden, werd in de vergadering van de R.K.J.IB, alhier gekozen Is. Buijs Hzn. Ér worden plannen beraamd om in het voorjaar het Ge lustrum van de vereniging op enigszins feestelijke wijze te herdenken met een bijeen komst, waarvoor Rector van Teefle- len uitgenodigd zal worden, om een spreekbeurt te houden. Tevens wor den pogingen gejdaan om deze winter een lezing te doen houden door de heer v. d. Zanden uit Eersel. MEEUWEN A.s. Dinsdag 10 Oct., des nam,, om half drie en 's avonds om 7 uur, hoopt voor de Ger. Gem. op, te treden, Ds. v. d. Berg van Utrecht. POEDEROIJEN De heer van Wiestreenien heeft ontslag gevraagd als voorlezer bij de Herv. gem. Ruim 37 jaar heeft hij' de gemeeinte als zodanig gediend. Men heeft hem zulks node verleend. WIJK De Bibliotheek van de Ned. Herv. Jeugdverenigingen wordt open gesteld en wel des Maandagsavonds om 8 uur op de bekende plaats, te' beginnen op Maandag 9 Oct. a.s. in September Gedurende de maand September gaf het verloop der werkloosheid an dermaal een aanzienlijke daling te zien. Het aantal werkloze mannen daalde van 56,027 tot 49,135, een daling ruim 2300 groter dan in de overeenkomstige periode van 1949. Het aantal van 49,135 werklozen kan worden gesplitst in 40,792 geheel werklozen (vorige maand 42,808), 8250 DU W-arbeiders (13,070) en 93 wachtgelders (149). Het aantal gedemobiliseerden, dat bij de arbeidsbureau's staat ingeschre ven, daalde in de afgelopen maand van 3528 tot 2637. De werkloosheid daalde in alle pro vincies, maar het sterkst in Drente. Per 1000 mannelijke inwoners waren er in ons land op 30 September 10 werklozen. Dit cijfer is het laagst in de provincie Overijsel n.l. 4, het hoogst in Noord-Brabant n.l. 13, voor NIEUWSBLAD Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. Nauwkeurig de bril, Die Uw oogarts wil. Derhalve met Uw recept naar FIRMA NORT. Het oudste Brillenhuis in Gorcum. - Op paleis Soestdijk heeft H. M. de Koningin op 210—1950 ontvangen de Commandant van het Braziliaanse opleidingsschip voor de Marine de „Almirante Saldanha" kapitein ter Zee. Oswaldo de Alvarengg Gaudio (links) en de Braziliaanse gezant J. Souzaleaxo (naast H. M.) Nieuwe ideën besparen U geld en geven toch Uw kleding nieuwe fleur. Naast het Modeblad is thans verschenen het BREIBOEKJE met Nederlandse Breimodellen. De prijs bedraagt eveneens f 0.25. Abonneert U thans op deze bladen bij Boekhandel Firma L. J. VEERMAN - Telef. 19§ - Heusden. Franco toezending per post.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1