Grote bedrijvigheid Binnenland Nieuwe Dienstregeling Nederlandse Spoorwegen Ingezonden Gevonden en verloren voorwerpen Telegrafisch protest inzake Ambon. Nieuwe koffiebon. Zeeland 5, FrieslandDrente en Lim burg elk 7; Groningen 8; Gelderland 9; Utrecht 10; Noord-Holland 11 en Zuid-Holland 12. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 5413 tot 6098. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 18.030 tot 17,172. op de klinker-isolietfabriek te AALST. De enorme, nieuwe klinkerisoliet- fabriek aan de Maas te Aalst, vlak tegenover Veen, waar rond geduren de een korte periode de stilte van „non-activiteit" hing, is thans weer geruime tijd vol druk beweeg en dag en nacht stampen de machines, om het gewilde materiaal in voldoende mate te kunnen produceren. Het product, dat wordt omschre ven als een toeslagmateriaal voor licht beton, kwam voor het eerst uit de fabrieken in de U.S.A. Later pro duceerden ook Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Zweden, Noorwegen, De nemarken en ook Nederland dit ma teriaal. Ten onzent werd voor enkele jaren de grote fabriek te Aalst gesticht. Ze gebruikt voor de productie een speciale kleisoort, die ze haalt uit de Bommelerwaard. Hier kocht de di rectie n.l. een 70 ha groot terrein aan, waar voor tal van jaren voldoende grondstoffen aanwezig zijn. Wanneer de gedroogde klei, waar van het klinkerisoliet wordt gemaakt tot 11000 C. verhit is, begint ze te zwellen. Er worden kleine, gesloten cellen in gevormd en zo ontstaat het lichte poreuze klinkermateriaal, dat vooral in onze dagen gretig aftrek vindt. Na door koeltrommels gevoerd te zijn, wordt het materiaal gebroken en op bepaalde grootte afgezeefd. Zoals wij hierboven zagen heeft het materiaal een temperatuur doorstaan van 11000 C. Het gevolg is, dat het dan ook, in het gebruik, tegen hoge temperaturen bestand blijkt te zijn. Wordt het in lichtere betonsamen- stellingen gebruikt, dan kan men het gemakkelijk spijkeren en zagen. Als isolerende factor doet hetklin- ker-isoliet beton zeer goede dienst. Het wordt dan ook heel vaak ge bruikt als warmte-isolerende laag bij betonvloeren of platte daken. Voorts is het goed mogelijk Idin- ker-isolietbetonbouwstenen te vervaar digen. De Aalstse fabriek levert grote hoe veelheden klinker-isoliet af, niet al leen vóór binnenlands gebruik, maar ook worden grote kwantums aan het buitenland geleverd, wat heel wat deviezen in het laatje brengt. Heel wat werkkrachten uit de Bom melerwaard en het Land van Heus- den en Altena vinden hier arbeid. Naar wij verneniein heeft het hoofdbestuur van het Nationaal Jon- geeren Verbond, onmiddellijk na het bekend worden van de actie der re publikeinse regering tegen Ambon, een telegram verzonden aan dr. W. Drees, teneinde te protesteren tegen de houding der Nederlandse rege ring. Eten groot aantal jongeren in en buiten Nederland heeft met diepe verontwaardiging kennis genomen van de overval op onze vroegere rijksgenoten. Nederland is verplicht dé Indonesische aanvallers een dui delijk halt toe te roepen. De volledige tekst van het tele gram luidt: „Minister-President, Dien Haag - Diep geschokt door bewuste 1*0- veraanval op Ambon en uitblij ven van resultaten van Neder landse interventie bij Indonesi sche regering, veroorlooft hoofd bestuur Nationaal Jongeren Ver bond zich U nog eenmaal te wijzen op funeste gevolgen voor mentaliteit goedwillende jonge ren vain dit ontzettende verraad aan trouwe ex-rijksgenoten. Dringend vraagt genoemd hoofd bestuur om onmiddellijke stap pen uwerzijds teneinde staking van aanval alsnog te bereiken". GEVONDENPortemoninaie, kin- dertasje, medaille, vulpen, verband doos, planken. Inlichtingen Rijkspo- litie-kazerne te Heusden. VERLORENEen parelsnoertje in Heusden. Terug te bezorgen Bureau van dit blad. Verontwaardigde studenten Aan Trygve Lie zoind het Molukse Studentencorps te Djakarta een schrijven, waarin op de Veiligheids raad een beroep wordt gedaan om op Ambon ten spoedigste tussenbeide te komen. In een brief van het Molukse Stu dentencorps aan Moh. Natsir, wondt protest aangetekend tegen de bom bardementen op de stad Ambon en op de andere havenplaatsen, waarbij vele slachtoffers, waaronder school kinderen, zijn gevallen. Het corps protesteert er tegen, dat de Rege ring der R.I. voor de oplossing van de Molukse kwestie de weg is in geslagen van een gewapend optreden waar er, naar de mening van het corps, een oplossing langs vreedzame weg nog mogelijk was geweest. Indonesië wil Nederlandse doktoren De Minister van Gezondheid van Indonesië, Dr. Leimena, heeft naar aanleiding van de feiten op medisch gebied, die hij verzamelde tijdens de reis met president Sukarno naar Su matra en Kalimantan, meegedeeld, daL in de door hem bezochte gebie den een tekort aan medisch en ver plegend personeel heerst. Een directe oplossing voor dit nijpende probleem is slechts te vinden, zo zeide dr. Lei- miena, in het aantrekken van dok ters uit het buitenland. Dr. Leimena zeide in dit verband Nederlandse dokters te prefereren, Nederland heeft momenteel een te veel aan medici en dit teveel groeit na ieder studiejaar aan. Wij zouden graag een aantal Nederlandse dokto ren hiér in Indonesië hebben; wij zouden er onmiddellijk meer dan honderd kunnen gebruiken, aldus de minister. Postwissels naar Canada In afwachting van een herziening van de koers van de Canadese dollar, is tot nader bericht de verzending van postwissels naar Canada ge staakt; postwissels uit Canada kun nen worden uitbetaald. Onze veestapel De. herfsttelling 1950 wijst uit dat de Nederlandse rundveestapel, thans 2.707.000 dieren telt, wat ten opzich te van September 1949 een vermeer dering van 164,700 stuks of 7 pCt. betekent. Het peil van September '39 is hiermede op 26.000 stuks na be reikt. De varkensstapel, is. sinds Septem ber 1949 met niet minder dan 407,800 stuks of 23 pCt. uitgebreid en omvat thans 2,173,500 stuks, een aantal dat nog nimmer in ons land is geteld. De schapenstapel vertoonde een da ling ten opzichte van Mei 1949 van ruim 74.000 stuks of 16 pCt. en be reikte een dieptepunt. Uitstel voor studenten Minister Schokking heeft medege deeld, dat het in het algemeen voor keur verdient aspirant-studenten hun dienstplicht te laten vervullen, al vorens ze aain hun hogere studie beginnen. Voor degenen, die reeds op 18- jarige leeftijd aan hun hogere studie beginnen, is dit niet mogelijk. Daar om zal men hen aan hun studie moe ten laten beginnen en uitstel dienen te verlenen, zodat ze binnen redelijke termijn hun studie kunnen voltooien. Uitbreideing van deze regeling tot de 19-iarige leeftijd is om militaire re den niet doenlijk. Daardoor immers zou het merendeel van de groep, waaruit nu eenmaal in hoofdzaak de a.s. reserve-officieren ein dienstplich tige onderofficieren gerecruteerd worden, op te late leeftijd in het le ger komen. Emigreren maar Brazilië Dezer dagen zal een nieuwe emi gratie-overeenkomst worden gete kend tussen Brazilië en Nederland. Gingen er in de afgelopen 3 jaar ongeveer 700 Nederlanders naar Bra zilië, dit jaar vertrekken er in to taal 500. Het is de bedoeling, dat ieder jaar 500 Nederlanders naar Brazilië zullen kunnen emigreren. Bij voorkeur ontvangt men daar land- DE bouwers of landbouw-deskuindigen. Brazilië betaalt de helft van de overtocht tot aan de plaats van be stemming, verleent faciliteiten bij het verkrijgen van land en geeft de eer ste 3 jaar vrijstelling vain belasting. Wetsontwerp Kleuteronderwijs Bij de tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot sanering van het kleuteronderwijs, welk wetsont werp inhoudt dat het rijk 11.5 milli- oen zal uittrekken voor dit onderwijs, waarvan f 300,000 als bijdrage voor opleidingsscholen. Bij een klasse bezet ting van 40 leerlingen zullen 7000 leerkrachten nodig zijn. Het wets ontwerp wil een eerste stap zijn in de richting van een volledige sane ring van het kleuteronderwijs. De re-, gering ziet dit onderwijs als zeer belangrijk, al. wordt het niet voor alle kinderen van 4 tot 6 jaar wen-, selijk geacht. Financiëele gelijkstel ling van bijzonder en openbaar,- on derwijs zal ook hier worden doorge voerd. De Winterdienstriegeling 1950 der Ned. Spoorwegen In tegenstelling met de zomerdienst is de dienstregeling, die telkenjare in October van kracht wordt, geen ge heel nieuwe. Eenvoudig opgevat zou men kunnen zeggen,, dat de winter- dienst een aan de in de winter an ders liggende omstandigheden aan gepaste dienstregeling is. Zeer grote verschillen tussen zomer- en winter- dienst komen dan over het algemeen ook niet voor. Wel wordt de gele genheid aangegrepen om verbeterin gen in de treinenloop aan te bren gen; verbeteringen die mogelijk wer den doordat nog steeds herstelwerk zaamheden gereedkomen. Voor het Zuiden van ons land: De treinen van do vaste twee uurs- dienst Eindhoven-Venlo werden na trein 3613 (Eindhoven vertrek 9.31) een uur vroeger gelegd; die van Ven- lo naar Eindhoven na trein 3620 (Venlo vertrek 8.14) een uur later. De ZP-trein 3645 Eindhoven-Ven lo (Eindhoven vertrek 23.30 uur) zal op dringend verlangen ook op werk dagen gaan rijden, doch dan slechts tot Deurne. Trein 3641 Eindhoven vertrek 21.30 uur werd op werkdagen gehandhaafd tot Helmond, terugeven- eens op werkdagen trein 3650 Hel- Het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 485 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrij dag 6 October 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 21 October 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaan wijzing zal op 16 November 1950 plaats hebben. mond vertrek 21.58. Op Zon- en Feestdagen werd een electrische sneltrein van het Westen naar Eindhoven aan de dienstregeling toegevoegd: trein 53 Den Haag. SS vertrek 21.50 uur; Rotterdam Maas vertrek 21,53; Gouda vertrek 22,14; Utrecht vertrek 22.44; Den Bosch ver trek 23,23; Eindhoven aan 23,48 u. In omgekeerde richting loopt des Maandags reeds een sneltrein, die om 7.16 (thans 7.08) uit Eindhoven ver trekt via Utrecht naar Den Haag-Rot terdam. Die huis br andvoor z i eiiing Nu het stookseizoen nadert vestigt het Ministerie van Economische Za ken er de aandacht op, dat de be schikbaar komende hoeveelheid an thraciet evenals vorige jaren weder om beperkt zal zijn. Het is dan ook van het grootste belang, dat de ver bruikers de brandstoffen afnemen in de bij de handel aanwezige soorten. Eierkolen en kleine cokes kunnen, mits gemengd met anthraciet van de zelfde afmetingen, zonder bezwaar ook in haarden worden gestookt en zijn bovendien belangrijk goedkoper dan anthraciet. Prins Bernharid in het ziekenhuis Prins Bierinharid is in het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht opge nomen. Voor het ondergaan van een lichte operatie zal Z.K.H. daar korte tijd blijven. H.M. die Koningin reikt onderschei dingen uit H. M. de Koningin reikte Maan dagmorgen op Soestdijk onderschei dingen uit aan de commandant en de eerste officier van het Braziliaanse opleidingsschip Almirante Saidanha. HEUSDEN Zondag a.s. speelt Heusden 1 voor eigen publiek tegen S.V.G. Wij zullen hopen dat Heusden zich, na de Zondag geleden nederlaag hersteld heeft en de punten in Heusden zal houden. Van groot belang is hierbij dat het elftal grondig herzien is. Mo ge deze opstelling de verwachte suc cessen boeken. Aanvang 2.30 uur. Het 2e elftal gaat naar Wilhelmina in Dien Bosch. Dit is een zware op gave, doch ook zij beschikken over een herzien elftal en naar wij aanne men, geheel verbeterd. De overwin ning van Zondag j.l. zal voor hen een stimulans zijn op de ingeslagen wieg voort te gaan. Beide elftallen wensen wij veel succes toe. Het 2e elftal speelt in Den Bosch om 2 uur. Het 3e elftal is deze week vrij. AALST Roda 2 besloot Zaterdag de com petitie met een ontmoeting tegen P.V.V. 2 te Beursum. In een zeer for se wedstrijd verloren ze met 2-1, ofschoon de gehele tijd in de meer derheid. Na lang met 1o te hebben voorgestaan en bovendien nog een strafschop te missen maakte de thuis club gelijk (11). Hierna scoorden onze reserves in eigen doel, zodat P.V.V. 2 wel op fortuinlijke wijze de punten behaalde. De derde elftallers herstelden zich van de grote nederlaag van vorige week door nu P.V.V. 3 op eigen ter rein met 1o te overwinnen. Zaterdag 7 Oct. ontvangt Roda 1 om 4 uur Asva 1 uit Ameide. Deze wedstrijd is nu voor de derde maal vastgesteld, zodat we mogen aanne men dat nu gespeeld zal worden. De junioren krijgen vooraf de Wilhelmi- na-junioren uit Aalburg op visite. CAPELLE Die lagere elftallen van de v.v. „Wit Zwart", welke uitkomen in de Zaterdagmiddagcompetitie hebben 't seizoen niet zo goed ingezet als het eerste elftal. Het 2e, dat voor de 2e klasse C te Tilburg tegen J.P.S. speel de, verloor met 21 en het 3e, dat een thuiswedstrijd speelde voor de 2e klasse D tegen H.N.C. II, verloor met 1o. WIJK EN AALBURG NOAD. Het derde elftal speelde j.l. Zaterdag een thuiswedstrijd tegen Kerkwijk 2 en verloor met 32. A.s. Zaterdag gaat het eerste elf tal naar Peursum 1. Het tweede elf tal reist gelijk mee naar Stedeco 2 te Hoornaar. Vertrek kwart over twee. Het derde elftal ontvangt om 4 uur Herovina 3 uit Herwijnen en de ju nioren speTen om kwart voor drie thuis tegen de Achilles-junioren B. uit Veen. WILHELMINA. De wedstrijd voor het eerste elftal werd wegens terrein- afkeuring te Sleeuwijk afgelast. Het derde speelde thuis tegen Sleeuwijk 2 en won deze wedstrijd met 52. A.s. Zaterdag speelt het eerste een thuiswedstrijd tegen Pelikaan 1 uit Zwijndrecht. Gezien het wisselvallige spel van Pelikaan, is het de Geel zwarten aan te raden hun tegenstan ders niet te onderschatten. Aanvang 4 uur. WERKENDAM Voetbaluitslagen: VVGZKoz. Boiis 1—1. Koz. Boijs 2—SSSK 2 2—1. Geachte „woonruimte" (door velen gezocht, voor niet allen te vinden, meestal klein van bevatting). Als antwoord op Uw schrijven op mijn ingezonden stukje, moge dienen, dat ik zeer zeker niet op de hoogte was van de belangstelling die Ge meentebesturen voor de noodwonin gen aan het Capelse veer blijken ge had te hebben. Ik kon dit ook moei lijk weten, gezien er in geen enkel raadsverslag of bericht over gespro ken is. In ieder geval is deze belangstel ling dan een lofwaardig streven ge weest. Wanneer echter een dier noodwo ningen ongeveer 4 jaar leeg staat en naar ik meen zelfs nooit bewoond ge weest is, dan geloof ik dat mijn schrijven niet overbodig, doch zelfs veel te laat gekomen is. De Waterstaat of het Rijk bouwt daar een noodwoning waarvan de kosten toch immers ettelijke duizen den guldens bedragen en laat deze woning maar steeds leeg staan, niet tegenstaande alle nijpende gebrek aan woonruimte (en op papier aan bevolen bezuinigingen). Als buitenstaander meende ik daar op wel even de aandacht te mogen vestigen, doch. Uw autoritaire opmer kingen als „overbodig, niet mee te bemoeien" doen mij thans vermoe den, dat zulks onbehoorlijk was en dus niet mag. Nu het volgens U toch in de goede richting gaat zullen wij er ons niet druk op maken en op gunstige re sultaten hopen. Opgemerkt zij nog, dat ik met de uitdrukking dat de Overheid dient voor te gaan inzake leniging van de woningnood, meer gedacht heb aan de Waterstaat als eigenaarster, dan wel aan enig ander bestuur. Dit zonodig als pleister op de wonde. Met dank aan U mijnheer de Re dacteur, voor de plaatsruimte X. Boekbespreking DURABLE BREIBOEK No, 9. Dezer dagen mochten wij inzage nemen van het door de Fa. H. Blen- ken, Enschede, uitgegeven nieuwe Du rable Breiboek No. 9. We hebben het boekje met zeer veel genoegen doorgebladerd en menen wel temo gen voorspellen, dat ook alle Neder landse dames, die graag een toertje breien, hiervoor veel belangstelling zullen tonen.- De uitvoering is keu rig verzorgd en de inhoud 80 moderne en smaakvolle modellen voor dames, heren, jongens,, meisjes en babies biedt een keur van moge lijkheden. De beschrijvingen laten aan duidelijkheid niets te wensen over en zullen met de aparte ontwerpen, de prachtige foto's en de vele handige wenken het 'boekje ongetwijfeld tot een begeerd bezit maken. De prijs is zeer laag, n.l. 80 cent, dat is dus precies één cent per patroon. Boven dien kan door het handig gekozen formaat het boekje gemakkelijk in elke damestas meegenomen worden. De Durable Breiboeken hebben ook al vóór 1940 L steeds een voor treffelijke reputatie genoten. Met de ze traditie is niet gebroken: integen deel: wij zijn van mening, dat de Firma Blenken ook met dit nieuwe Durable Breiboek No, 9 zeer veel eer inlegt. Het boekje is verkrijgbaar bij Boekhandel Fa. L. J. Veerman,, Heusden. Wij kunnen het elke Hol landse breister met een warm hart aanbevelen 1 MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. Op Dinsdag 3 Oct. was de aanvoer van vee in totaal 5515 stuks, en wel vette koeien en ossen 750, gebruiks- vee 1500, vette kalveren 100, graskal veren 587, nuchtere kalveren 469, varkens 198, biggen 537, paarden 236, veulens 38, schapen of lamme ren 925, bokken of geiten 85, Prijzen: vette koeien 2.652.80, 2.35-2.55, 2.052.35, vette kalve ren 33.40, 2.702.90, 2,002,40, graskalveren 300200—150, nuchte re kalveren 585348, biggen 45 40—30, slachtpaarden 1.751.65 1-55, schapen 11075—60, lammeren 908065, kalfkoeien 950850— 750, vare koeien 650575525, vaar-, zen 665-boo525, pinken 500400 —350. 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag 4 Oc tober werden aangevoerd 6033 stuks vee, zijnde: 2103 runderen, 133 vette kalveren, 422 nuchtere kalveren, 71 zeugen, 505 lopers, 2436 biggen, 322 schapen en lammeren, 41 geiten. Die prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien 650950, guiste koeien 550725, kalfvaarzen 650925, klamvaarzen 5,50650, guiste vaarzen 525'625, pinken 375 475, graskalveren 160300, nuch tere fokkalveren 40-70, zware nuch tere kalveren 85, lopers 6080, big gen 2642, drachtige zeugen 250 300, schapen 60.80, vette schapen 115, weilammeren 3747, zuiglam- meren 7085, geiten 2045. VEILING VEEN. Veilingprijzen van Woensdag 4 Oc tober Peren: Beurré Clairgeau 535 Conference 1533; Emile d'Heyst 7 24; Herf s tmaagdepe ren 2—17', Legipont 639; Saint Remy 614 ct. per kg. AppelenBellefleur 7Bramley's Seedling 7Cose Orange Pippin 11 22; Ellisons Orange 810; Goud- reinette 710; Groninger Kroon 8— 14; Lemoenappel 1217; Notarisap pel 614; Sterappel 6—18; Ossen kop 6; Witappel 18 ct. per kg. Andijvie 5Princessebonen 33 46; Rode kool 7; Savoye kool 59> Sla 3; Tomaten 1230 ct. per kg. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind? DER INGAANDE 8 OCTOBER 1950 is vanaf heden verkrijgbaar bij Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Telef. 19§, Heusden Franco per post

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2