NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Kalender 1951 Dame, welke tandpasta? De beste: 1VOROL! Wachters TWEEDE BLAD De Werken en Sleeuwijk Firma L J. VEERMAN BIJ DE BALANS voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard 1IEUSDEN J J. Maandag heeft de Chr. Me taal Bewerkiens Bond, afd. Heusden, zijn 1de jaarvergadering gehouden in hotel „Concordia". Om half acht opende de voorzitter, de heer A. Schreuders, de vergadering op ge bruikelijke wijze. In zijin openings woord heette hij allen van harte wel kom en sprak zijin vreugde uit over de grote opkomst. Vervolgens kreeg de penningmees ter, de heer Roza, gelegenheid voor zijn financieel vierslag, waarna de waarnemend secretaris het jaarver slag uitbracht, waarin vooral tot ui ting kwam de groei der vereniging. In 1946 telde de afd. 18 leden, in 1950 54. r Daarna kreeg de filmdienst van de C.M.B. gelegenheid om enkele films te draaien over industrie. De districtsibestu under vr. Lodder behandelde hierna heit onderwerp „Goud in verschiet". Daar de C.M.. B. in 1951 vijftig jaar bestaat, drong spr. er op aan, om gezamenlijk het ledental van de afdeling pp te voie- ren. In de pauze werd getracteerd en vond bestuursverkiezing plaats. Die aftr. bestuursleden A. Schreuders en A. Roza, resp. voorz. en penningm., werden bij acclamatie herkozen, ter wijl jn een vacature in het bestuur werd vóórzien door de verkiezing van J. Nieuwkoop. Na de pauze volgden nog enkele films. j Aan het einde van de avond, jdie' op gezellige wijze werd doorge bracht dankte de voorzitter allen hartelijk en gaf het woord aan Ds. Anker voor ieen slotwoord, die op merkte ,dat het hem altijd getroffen heeft, dat de C.M.B. altijd pp; zo'n gezellige wijze en in goede harmo nie i aar vergadering houdt. Mpt de opwekking om allen één te zijn, sloot de voorzitter te on geveer elf uur de vergadering. Op Woensdag 18 Oct. a.s. zal alhier in het patronaat de film draai en: „De strijd om de atoombom". Deze zeer interessante film, waarvan de oorspronkelijke titel luidt: La ba taille de l'ieau iourde (de strijd om het zware water), mag pie mand ver zuimen te gaan zien. Het „zware water" nodig bij de vervaardiging van atoombommen en dat slechts zeer sporadisch wórdt aangetroffen, is in een miniem quan tum in het bezit van een der Scan dinavische landen. Met argusogen zit ten andere Europese staten te loeren om dit te bemachtigen. Hierom ontwikkelt zich dan een intrige vain spionnage en sabotage, welke u met ademloze spanning van het begin tot het einide zult volgen, Zondag 1 October werd door de leden der Kon- Erk. Hengelsport- vefreniging „Heusden" het jaarlijkse Koningsvlssen gehouden, waaraan te vens verbonden was prijsvissein. In het clublokaal „De Gouden Leeuw' 'kwamen deis morgens de leden bijeen en na loting en voor lezing van het reglement trok men naar de gracht, alwaar de onderlinge wedstrijd aanving, die van k\vart over elf tot kwart over twaalf duur de. Het weer werkte niet mee en de wind was te hard, terwijl boven dien een regenbui het vissen in de wieg stond. Na het eindsignaal trok men naar het clublokaal alwaar de gevangen vis gewogen werd en tot vaststelling der prijswinnaars werd overgegaan. De heer Jaap Verheii werd met 175 gram tot Koning der vereniging be vorderd en behaalde tevens de le prijs. De voorzitter, de heer S. v. Een- wijk reikte hem met een toepasse lijk woord het Koniingskruis uit en liet de nieuwe Koning vervolgens die prijzen, door de leden behaald', uit reiken. Het geheel had eein prettig verloop en de hengel sport ver. kan op een geslaagd onderling concours terugzien. De volledige uitslag is als volgt: Jaap Verbeij met 4 stuks Koning, 2. G. Vos, 3. J. Weijgers, 4. J. Toet- huis, 5. J. v. d. Donk, 6. G. v. He- inert. Maandag werd bii de dam club in hotel „Central" jde ondierlin- ge competitie voortgezet, waarbij de. volgende uitslagen weriden verkre gen: Bax verloor van Jonker, de Joode en Nieuwkoop deelden jte pun ten terwijl Klaren van JNelis won. De partij Fitters-de Graag wend uit gesteld, Schaap was vrij. A.s. Maan dag voortzetting om half acht. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behorende ambtsge bied werd gedurende de maand Sep tember ingelegd f 13502.50, terughe- taald f33592.38. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14132. AALST Maandag 9 Oct. a.s., 's avonds om 7 uur, hoopt voor de Geref. Gein. alhier op te treden, Ds. Mallan van Bruiinisse. Op Donderdag 12 October D. V. hoopt de Ring van Herv.-Geref. Jongelingsverenigmgen met die van van de Herv. Geref. Meisjesver. een gecombineerde vergadering te hou den, onder leiding van Ds. Warmoltz alhier. ANDEL Aan de heer van Hartings- veldt, sluisknecht dan de Wilhelimi- naschutsluis alhier, is op zijin ver zoek eervol ontslag als zodanig ver leend, met ingang van 1 October. De giften in geld. en natura voor de bazar van Helpt Elkander alhier blijven regelmatig binnen ko men en vormen reeds een lange lijst. Alles wijst er op, dat deze bazar op 13 en 14 dezer goed zal slagen. Door de Minister van Oor log werd aan J. G. Smits .alhier toe gekend het ereteken Orde en Vrede 1947 met de gesp. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat de winkels thans weder gesloten zijn om 6 uur nam. Zaterdags om 7 uur nam. EETIIEN Onze dorpsgenoot J. Foorians behaalde op de Nijverheidsschool te Waalwijk het diploma timmerenbo vendien verwierf hij' de 1ste prijs in deze afdeling. Onder de aandacht van be langhebbenden wordt gebracht, dat voor de gemeente Eethien ten be hoeve van de keuring van huissilach- tingen de navolgende keuringsdata zijn vastgesteld: '4 October, 12 October, 14 Octo ber, 17 October, 20 October, 25 Oc tober, 2 November, 4 November. Aangezien per dag slechts 20 stuks slach tdieren kunnen worden gekeurd, verdient het aanbeveling .tijdig .aan gifte voor de keuring ten gemeente- huize, te doen. De aangifte dient vier dagen voor de kenringsdatum te ge schieden. Van de zijde van de vlees keuringsdienst wordt verzocht te slachten op de dag voorafgaande aan de keuringsdag. NIEUWENDIJK Er is enige tijd geleden een vereniging opgericht voor Christelijk K leuter onder w ij s alh ier Dat dit de instemming van. de be volking heeft, blijkt wel uit hiet groot aantal leden, dat zich bij1 diezie ver eniging heeft aangesloten. Ook zij1, die nog geen lid zijn, willen toch zeker i<jlt werk steunen, door zich alsnog bij deze vereniging aan te sluiten? Eén dezer dagen zal men daartoe een bezoek kunnen ver wachten van één der leden der pro- p agandaic ommissie. Het bestuur der vereniging staat voor grote moeilijkheden. De groot ste puzzle is wel: lokaliteit. Om deze op te lossen heeft het bestuur zich tot het bestuur van Tavenu ge richt met het verzoek, om een zaal van haar gebouw voor dit döel af te staan. Binnen niet al te lange tijd zal een wet op 't Kleuteronderwijs bij de Tweede Kamer worden ingediend. Misschien zal dan een betere op lossing kunnen worden gevonden. Om echter ons doel te kunnen verwezenlijken„Christelijk onder wij s voor onze kleuter", hebben wij uw aller sympathie nodig. Sluit u daarom aan bij onze ver eniging „Kleine Kracht". De bazar ten bate van het fanfarecorps „O. in. S." te Kille, zal gehouden worden op 12, 13 en 14 Oc tober in het gebouw „Ons Huis". Heden, Vrijdagavond zal in gebouw Tavenu een film worden vertoond, uitgaande van de biscuits- fabriek „Victoria" te Dordrecht. Ds. Hamming, Geref. predi kant alhier, heeft een beroep ontvan gen inaar de Geref. kerk te Ljopper- sum. De heer J. de Graaf, koordi rigent alhier, is benoemd tot direc teur van het Chr. kinderkoor „Fris Gezongen" te Woudrichem. Het graafwerk van de uit watering van de Werkense polder is gegund aan gebrs. van der Pijl. WOUDKICHEM In de plaats van mej. Tuer- link, die naar Heusden is vertrok ken, is alhier als sociaal werkster aangesteld, mej. L. C. Swaam uit Groningen. Aan de Koepoortstraat is een aanvang gemaakt met het bouwen, van een dubbel woonhuis en 2 du plex woningen voor rekening dezer gemeente. Het werk wordt uitge voerd door Groenevelds Aannemers bedrijf alhier. B. en W. idezier gemeente heb ben vergunning verleend aan W. Nieuwieinhuizen alhier vo or het doen bouwen van een warenhuis en aan A. Vink Czin. voor het verbouwen van een schuur. i De uitkomstender visserij zijn verre van rooskleurig te noemen. De aal- en palingvisserij is zo goed ,als afgelopen, terwijl voor de verschil lende soorten witvis diergelijke lage prijzen worden besteed, dat diezevis- serlji niet lonend kan worden uitge oefend. Als gevolg van een en andier is slechts een klein aantal vissers momenteel in de visserij werkzaam. WERKENDAM Ds. Chr. van Dam alhier be dankte voor de beroepen naar de Gier. Gem. van Ridderkerk ein Dirks- land. i Op 12 October a.s. hoopt het echtpaar J. Bras en H. Bras-Visser hun 50-jarige echtvereniging te her denken. ZUILICHEM Heden Vrijdagavond om half acht zal in de Geref. kerk alhier vpor de Ring der Geref. Jeugdver enigingen spreken, Ds. C. Meijieir van Beverwijk. Op 29 Nov. D.V. hopen de Ringen van Herv.-Geref. Meisjesver. en die van de Jomgelingsver. een sa menkomst te beleggen, waarin als spreker zal voorgaan, Ds,. Tukker van Delft. Raadsvergadering gehouden Zaterdag 30 Sept., voorm. 10 uur. (Vervólg). Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een subsidieregeling voor het kleuteronderwijs. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. voor het kleuteronderwijs een re geling hebben ontworpen, die ter goedkeuring aan de Inspecteur voor het L.O. is toegezonden. Deze heeft enkele kleine wijzigingen aange bracht. De heer Groene veld wist niet dat er reeds een gelegenheid voor kleu teronderwijs bestond. De Voorzitter zegt, dat de raad indertijd besloten heeft over te gaan tot Stichting van een Chr. Kleu terschool te Sleeuwijk. De gemeente heeft voor dit doel het Dorpshuis gratis ter beschikking gesteld n.l. 2 lokalen met de benodigde leermid delen, zandbakken enz. en als sub sidie 20 gulden per leerling per jaar. De heer Groene veld noemt het be krompen, dat er een Christelijke Kleuterschool van is gemaakt, een groot aantal ingezetenen wordt nu uitgesloten. Spr. zal zich niet tegen subsidieverlening enz. verzetten, doch hij vindt het een bekrompen istand- punt, het had een openbare kleuter school moeten worden. De heer de Koning _zegt, dat toen de stichting ter sprake kwam, teen en ander grondig js besproken ten al le richtingen daarvoor bij glkaar zijn gekomen. Men kwam toen niet .tot overeenstemming, zoals spr. is mee gedeeld. Aanvankelijk hadden zich niet voldoende kinderen aangemeld, doch later is er gezegd, ,spi\ wil geen namen noemen, we hebben jullie niet nodig, wij hebben zelf kinderen genqeg. Spr. kan niet instemmen met de wijze waarop de school tot stand is gekomen, een gedeelte dei* inge zetenen wordt nu uitgesloten. Wethouder de Rovier merkt op, dat deze niet worden uitgesloten, ze sluiten zichzelf uit. Welk bezwaar bestaat er tegen dat het een Christe lijke kleuterschool wordt, we zulten de kinderen allen toch tezamen moe ten brengen voor God. Spr. gelooft niet ,dat men hiervan een partijzaak moet maken, maar dat men alleen op de kinderen moet 'letten, wat toch een algemeen belang is. De heer Groieneveld is van mening, dat de heer de Rover dit voor zich zelf zo uitmaakt. Hij moet geen gek ke dingen zeggen en moet ook reke ning houden met het standpunt van een ander. Spr. moet zelf weten, wat hij gelooft ien hij zal zijin kin deren opvoeden, zoals hij meent dat te moeten doen, doch wethouder de Rover moet ook een ander zijin standpunt eerbiedigen, evenals spr. dat ook doet. De Voorzitter hamert. C. Dekker. Jullie wilt Joch het zout dei- aarde zijn. De Voorzitter hamert opnieuw. De heer de Koning zegt, dat als de heer Dekker spreekt over het zout der aarde, hij dit dan moet bezien uit het oogpunt van <spr. fractie. De ze uitdrukking kwam voor pp .een strooibiljet van spr. partij. Spr. blijft van mening, dat dit geen seetarische school had moeten worden. Dp heer B. Dielcker .is het daar mede niet eens. Men Jee ft in een overwegend christelijk dorp, moet de minderheid zich schikken inaar de meerderheid, of, zoals jullie, dit tot de heren de Koning en Groene veld, willen, de meerderheid naar dje min derheid? De heer de Koning merkt op, dat wordt gesproken over een Chris telijke school, doch kan men garan- Ons Feuilleton door W. Kerremans 84) „Ik zal het u verklappen. Ik heb mevrouw Lelie niet in het geheim wil len nemen, omdat ik bij haar op tegenstand zou zijn gestuit en zeker als mevrouw u eerst er over spreken moest. Daarom heb ik mij in ver binding gesteld met uw ambtgenoot Ds. de Groot, die mij heeft ingelicht over uw stil verlangen." Ds. Lelie nam behoedzaam de boe ken een voor een uit het pak. Lief kozend streek hij over de delen en las, begerig de titels „Philosophi se he kleinigheden", „Stadiën op de levensweg", „Het ogenblik", „Over de vertwijfeling", „Oefening in het Christendom" en dé overige. „Nu zijn de rollen verwisseld, Roe- lants en blijf ik je schuldenaar. Ik neem van harte gaarne aan wat je mij met zoveel gevoel hebt toege dacht. Ik ben er opgetogen over en zal er veel van genieten. Een mooier cadeau had je me niet kunnen geven. En nu wil ik nooit meer een enkel woord van jou horen over je inge beelde verplichting jegens mij. „Accoord dominé en ik gebruik de goede gelegenheid om u een nieu we dienst te vragen, namelijk of u bereid zoudt zijn ons huwelijk in te zegenen dat te Breda gesloten zal worden „Ja, dat wil ik van harte gaarne. Het is een huwelijk dat mij na aan 'thart ligt." Weer kom ik nu vele bladzijden te kort door niet mijn lezers te ver halen wat hierna volgde. Dat Yonca zich geheel 'hersteld gevoelde, dat zij het sanatorium verliet, dat zij met Karei meubels ging kopen en een huis huurde dat gelegen moest zijn in het centrum van Den Haag, omdat Karei gemakkelijk bij dag en nacht te be reiken moest zijn, dat zij in Breda huwden met Reinders en Van Gennep als getuigen voor Karei, dat 't echt paar Roelants-Vermeer maar vier dagen verlof had voor een huwelijks reis en dat Karei een drukke, maar zeer animeerde en afwisselende werk kring kreeg. Karei had, toen tot trouwen beslo ten was, Yonca volledig willen inlich ten over de stand van zijn financiën, maar zij had hem niet laten uitspre ken. Toen zij begreep wat hij wilde gaan uitleggen, had zij vol vreugde de armen om zijn hals geslagen en uit geroepen „Karei tje, wat ben ik blij. Ik wil jou en jou alleen en niet mijn Karei met nog een toegift van geld. Het zou nog veel beter zijn als je helemaal niets meer had over gehouden." Daarop liet zij iets volgen wat Ka- rel een beetje verontrustend vond. Na even gezwegen en gedacht te heb ben zei Yonca: „Het is ook beter als we eens wat tegenslag hebben. Zoveel geluk op el kaar is gevaarlijk." Hij had het wijzer gevonden daar op niet in te gaan en had vrolijk ge antwoord „We hebben in elk geval genoeg om van te leven met mijn tractement en als de oorlog geëindigd is ga ik weer in de advocatuur." Het huwelijk werd in eenvoud vol trokken, zo hadden beiden het ge wild. Voor de wet moest dat geschie den in het kleine, genoegelijke stad huis van Te teringen, wat ruim een half uur rijden was van Yonca's wo ning. Het bruidspaar zat even zwijgend naast elkaar, toen nam Karei Yonca's hand in de zijne en zei: Hiet is een lange weg geweest van de tram tot dit rijtuig, Yonca." „Ja, een lange en een moeilijke wieg." „Ik zou je zo graag die bespaard hebben en het heeft in mijn macht gelegen om het te doen." „Neen Karei, je moet zo niet den ken. Ik geloof het niet en wat wij beiden hebben geleden om tot elkaar te komen, heeft niet alleen onze lief de, maar ook onze persoonlijkheid krachtiger en voller gemaakt. Leed en strijd hebben ons dichter bijeen gebracht dan geluk en voorspoed had den kunnen doen. Hoe een geheel an der mens ben ik nu geworden en hoe oppervlakkig en niet begrijpend zou ik nog zijn zonder die beproe vingen." i „Ja,, smart en beproevingen laten dieper sporen na in de ziel dan het geluk." „Niet alleen sporen, maar ook in zicht, wijsheid, kennis van het leven. Jij en ik behoren bijeen, daarover kan bij geen van ons enige twijfel bestaan, maar welk een verschil van persoonlijkheid zou het zijn als wij naar het stadhuis gereden waren in de tijd toen jij en ik nog zonder er varing waren. We zouden zonder ken nis van zeemanscliap op een schip zijn gezet om het te besturen." „Dus je betreurt het niet die zee vaartschool te hebben doorlopen?" Yonca keek hem met haar donkere, pensieve ogen strak aan en antwoord de nadrukkelijk „Neen, ik betreur dat niet. Die bit tere jaren hebben mij geleerd reke ning te houden met factoren, die ik vroeger niet kende of die ik over het hoofd zag. Het is een leerschool voor zelfkennis en levenskennis geweest en geluk is dikwijls een leerschool van zelfbedrog en overmoed. Wat een massa vraagstukken heb ik; niet te overdenken gehad in die jaren, die me vroeger zouden zijn ontgaan en hoe heb ik aan zelfbeheersing en wils kracht gewonnen. Het denken wordt vatbaar om te leren, de wil wordt kneedbaar. Neen Karei tje, ik geloof niet dat ik die lessen moet betreu ren". „Het is voorbij. Leed en pijn wordt vergeten en ik zal trachten je dat vergeten gemakkelijk te maken." De bruid omklemde Kareis Iiand vaster toen ze met een stem bevend van geluk zei: „Ik ben zo zeker van jou Kareltje en jij moet het zijin van mij. Ik weet hoe onuitsprekelijk jouw liefde is voor mij en ik weet bet dat die van mij even sterk en onvergankelijk! is. Jij hebt in mij een nieuwe wereld ge bracht, door jou ben ik aan mij zelf geopenbaard." „In jou is dat gegroeid, bij mij werd het ontstoken als een voor teken van wat het zou worden, maar het bleef groeien in een verrassende rijkdom en in die gezamelijke groei zijn we tot elkaar gekomen voor al tijd". „Voor altijd", herhaalde Yonca zacht. „Wij weten en wat wij weten is uit liefde gewonnen." (Wordt vervolgd). VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 No. 6810 behorende bij het Thans kunt U weer intekenen op alle verschijnende Kalenders. Uit de vele en mooie schilden, zal U het niet moei lijk vallen, keus te maken! Bestel daarom Uw Kalender bij een der onderstaande adressen. Wij garanderen U een goede en vlugge bediening. Andel Babiloniënbroek Eethen Genderen Wijk: Nederhemert Poederoijen Waspik Meeuwen en bij G. VAN WIJNEN M. LANKHAARPz. A, LANKHAAR H. KLEINLOOG (bezorger Nieuwiblad) Wed. G. v. d, POL M. BRACHT P. v. d. ANKER A. LANKHAAR A. BURGHOUTS BOEKHANDEL Tel, 19§ HEUSDEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5