Land- en Tuinbouw Ingezonden JONGENS EN MEISJES Belangrijke mededeling Tan de Rijkspostspaarbank NATIONALE KLEINVEETENTOONSTELLING Burgerlijken Stand W. P. v. d. Zalm VOOR GORDUhEH! LANDBOUWERS 11 Goedgekeurde Pootaardappelen. Robur kruiwagen met luchtband. Voor Reparaties Kunstgebitten kieren dat zij' door kinderen van spe cifiek Gereformeerde zijde zal wor den bezocht. i De heer Groeneveld zegt, dat als de 'heer Dekker beweert, dat het ge zegde, dat het een Christelijke school moest worden, van zijln fractie af komstig is, zich deze dan vergist, dit kwam van Chr. Hist, zijde. Men moet niet spreken vain dictatuur, daaraan doet de heer Dekker. De heer Sterrenburg merkt op, dat de heer Groeneveld .heeft be weerd, dat het gezegde afkomstig zou zijn van Christ. Hist, zijde, spreker is daarvan niets beleend. De heer Groeneveld zegt, dat dit mogelijk is, doch het gezegde kwam toch van die zijde, althans van d'ö commissie. De Voorzitter acht de zaak vol doende besproken, hij heeft zich bui ten de discussie gehouden, doch hij wil nog even opmerken, dat bij de besprekingen in de raadsvergadering is overeengekomen, dat liet ©en school met Christ, tendenz zou wor den. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemene stemmen goed gekeurd. s Voorstel van B. en W. tot aan schaffing eerste inrichting voor bet kleuteronderwijs en het onderwijs in lichamelijke oefening. De Voorzitter licht toe dat hier mede een bedrag van f1000 zal zijin gemoeid. De raad besluit dit bedrag be schikbaar te stellen. Belastiiigreclanie's zullen in beslo ten vergadering wordein behandeld. Alvorens tot sluiting van de open bare vergadering over te gaan, wil de Voorzitter, waar het de laatste raadsvergadering van de gemeente De Werken en Sleeuwijk betreft, im mers morgen 1 October bestaat de gemeente niet meer en is ze een met Werkendam, enige woordein spreken. Heden wordt een tijdperk van vele jaren afgesloten. Spr. wil dank zeg gen voor allies wat de raadslieden in het belang van de gemeente hebben gedaan. Inzonderheid richt spr. zich tot wethouder <Je Rover en de leden de Bruijn, B. Dekker en L. B. v. |d* Straten, die niet in de raad van Wer kendam overgaan. Voor hen sluit een periode af, waardoor zij niet meer aan het belang der gemeente zullen mefcwerken. Hij brengt daink voor al les wat zij in liet belang der gemeen te hebben gedaan. Vooral weth. de Rover, die de laatste tijd in die func tie is werkzaam geweest en kennis heeft kunnen nemen van dé moei- ltijkheden, waarvoor het college van B. en W. komt te staan. Hij dankt voor het werk dat hij pi zijn functie van wethouder in hel belang van de genreen tie heeft gedaan. Wenst hein en de heren Dekker, de Brijin e,n v. Straten Gods zegen toe in hun ver der leven en hoopt, dat zij met be langstelling de zaken zullen volgen, waartoe de nieuwe raad zal worden geroepen. Die overige lieren roept hij een weerzien toe op de eerste vergadering die Maandagavond in Werkenda m w o rdt geli ouden De heer d» .{tover dankt de Voor zitter voor diens woorden. Spr. heeft het vele werk en de moeilijkheden die aan de functie van wethouder zijn verbonden, lenen kennen. Hij dankt de Burgemeester en collega Ippel voor de wijze waarop zij hem als wethouder hebben aanvaard, zo als hij \vas en spreekt de hoop uit, dat het de Voorzitter zal gegeven worden niet op eigen kracht, doch onder geschonken hogere kracht, nog veel in het belang van de gemeente te doen. Er zijn dikwijls moeilijk heden geweest, doch steeds hééft spr. bij de oplossing daarvan er naar gestreeft persoonlijke belangen uit te schakelen en alleen het algemeen ber De Jeugdspaaractie van de Nationale Spaarraad is een succes De Rijkspostspaarbank heeft al zijn boekjes „De Redding* boot komt", die jeugdspaarders van 6 t/m 15 jaar kregen, toen ze tussen 18 - 30 September wat spaargeld naar het postkantoor brachten, uitgereikt. Er blijken nog heel veel liefhebbers voor deze boekjes te zijn. Om die te helpen is de RPS er in geslaagd, nog een beperkte hoeveelheid er van te laten drukken. Zolang de voorraad strekt, zullen deze t/m 14 October door de post kantoren worden uitgereikt. Maar het is verstandig om er gauw bij te zijn. Wie het eerst komt, die het eerst maalt! En bovendien, het eerste plaatje dat in het boekje geplakt moet worden, is intussen verschenen. Firma CHARLES SCHREUDER Za. ongerust C. J. VERDOORN H.H. Fruit- en Groententelers 1 De onovertroffen 1 J. VAN STRATEN lang te dienen, al beeft hij zeker fou ten gemaakt. De heer B. Dekker dankt eveneens voor de tot hem gerichte woorden en voor de goede samenwerking die er steeds heeft geheerst. Hij is blij, dat hij een tijdje lid van die raad is geweest en daardoor achter de scher men van het raadslidmaatschap heeft kunnen zien. Met vreugde heeft hij kunnen constateren, dat in die ver gaderingen steeds een gemoedelijke toon heeft bestaan. De heer Groeneveld dankt de Voorzitter voor hetgeen deze voor de gemeente tot stand heeft gebracht. Hij dankt ook de raadsleden voor de goede verstandhouding die er steeds heeft bestaan. Zeker er was wel eens verschil van mening en wrijving, doch deze moet er zijn, anders wordt het een saaie boel, al moet het dan niet die wrijving zijn die men in de wereld moet con stateren. De Voorzitter dankt voor de tot hem gerichte woorden en sluit de openbare vergadering. gehouden in de Veemarkthallen te 's-Bosch op 15 September j.l. Het was nu 22 jaar 'geleden, dat Noord-Brabant met Schapen uitkwam op een Nationale Tentoonstelling. De Ver. „Het Texels Schapenstamboek voor Noord-Brabant", dat reeds in 1926 met de eerste inschrijvingen be gon maar eerst op 19 Sept. 1928 officiéél werd opgericht kwam op 24, 25 en 26 Juli '28 in den Haag reeds met een collectie dieren uit. Voor de Nationale 1950 werden op de 20ste Schapenfokdag ge houden op 9 Aug. j.l. in den Bosch uitgezocht: Twee Rammen en wel de Kampioenram Y271 en de Reser- vekampioenram. Y 218Daarnéast een drietal Ramlanimenen van Fokker-Ei genaar: J. Sneep Dzn. te Willemstad, Post Oudemolen een ooi met twee ooilammeren van A. v. d. Stelt te Nieuwendijk een 4-tal oudere ooien van de heren E. v. d. Beek te Gende- ren en W. A. Maas te Kerkwijk een drietal Jaarlingooien van E'. van der Beek en tenslotte een 4-tal Ooi lammeren van E. v. d. Beek te Gen deren. In totaal alzo: 19 dieren. Terwijl de Noord-Brabantse Geiten in den Bosch een zéér bevredigend figuur sloegen, kan dit, jammer ge noeg, niet gezegd worden van de Schapen. De Bossche Kampioen Y 271 van J. J. Dingemans, te Bruchem en ge fokt door K. Bruin te Venhuizen (N.- Holl.) verkreeg een eervolle vermel ding, terwijl de Bossche Reservekam pioen Y218 van H. Tolenaars, te Nieuwendijk, buiten de prijzen viel. Het drietal ramlammeren van J. Sneep te Willemstad verkreeg een eerste prijs b. Hiervan werd éénram- lam voor f 500 naar Texel verkocht. Ooi Y 382 met haar beide ooilam meren 674-675, van A. v. d. Stelt be Nieuwendijk, verkreeg een eervolle vermelding. Het viertal oudere ooien van E. v. d. Beek te Genderen en W. A. Maas te Kerkwijk, verkreeg een derde prijs. Het groepje Jaarling-ooi- en van E. v. d. Beek te Genderen viel buiten de prijzen, terwijl het viertal ooilammeren, afstammende van de voorlopig premiewaardig verklaarde Y 103, een derde prijs c verwierf. Breda, 28-9-'50 TROMP. Bescherming in rooi" en sorteermachines. De mechanisatie in de landbouw schrijdt steeds verder voort. De trac tor met al de daarbij behorende ma chines is zo langzamerhand een ver schijnsel geworden dat bij het land schapsbeeld hoort. Bij het rooien en sorteren van knol len en vruchten spelen machines een grote rol. Bij al deze machines wor den knollen of vruchten langs ban den getransporteerd, waarbij ruim schoots kans op butsen of beschadi gen bestaat. De enige methode deze beschadigingen tot een minimum te rug te brengen is bekleding van sta ven en zeven met rubber. Hoewel bij vele der nieuwe machi nes deze bekleding reeds gebruikt wordt, is het verwonderlijk te zien hoevele fabrikanten (vermoedelijk we gens bet geringe prijsverschil) nog niet tot deze eenvoudige voorzorgs maatregel zijn overgegaan. Dat inderdaad rubberbekleding bij dit soort machines onschatbare diens ten bewijst, werd weer eens aange toond bij de proefnemingen op het Proefbedrijf voor Landbouwwerktui gen en arbeidsmethoden in de Wie- ringermeer, waar menige aardappelsor teermachines op prestaties werden ver geleken. Ir. Huisman, van bet Insti tuut voor Landbouwtechniek en rati onalisatie schrijft in „Landbouw me chanisatie" een in terssant artikel hier over. Een nieuwe Engelse machine sor teert door de aardappelen over even wijdige en onafhankelijk draaiende rollen te schuiven. Tussen deze rollen zijn insnoeringen van verschillende grootten, waar de aardappels door kunnen vallen. Deze rollen zijn be kleed met rubberringen, waarop korte rubbieruitsteeksels zijn om de knollen nog bieter tegen beschadiging te be schermen. Bij de vergelijking bleek, dat de ze Engelse machine een zeer behoor lijke sortering gaf. Frappant is ook het verschil in re sultaat van de twee uitvoeringen van een andere sorteermachine. Deze sorteermachine berust op het schoksysteem, waarbij de aardappelen door het schokken van de zeef door de mazen op grootte gesorteerd wor den. Bij de uitvoering, voorzien van een met rubber beklede zeef, waren de afwijkingen van de gesorteerde maten geringer dan bij de machine zonder rubberbekleding. Na 4 a 6 weken werden de gesor teerde knollen op beschadiging on derzocht. Ook hierbij bleek dat ma chines, die met rubber bekleed zijn, het beste resultaat opleveren. Waar het eigenlijk zo vanzelfspre kend is, dat slechts de veerkrachtige rubber deze bescherming geeft, wekt het wel grote verwondering, dat er nog vele machines in de handel zijn, waarbij de mogelijkheden van rub ber verwaarloosd worden. Geachte Redacteur, Vergun mij enige ruimte in uw veelgelezen blad, waarvoor ik u har telijk dank zeg. Vrouwen en Meisjes, Met de lange winteravonden is er veel en allerlei dat u bezet kan hou den. Menigerlei is het streven de tijd te benutten voor het toekomstig leven. Gij jonge en toekomstige moeders, volwassen meisjes, zeer belangrijk is de verzorging van baby's. Groot en vele zijn de belangrijke vragen voor, met en na de geboorte. Onbekendheid en onwetendheid geven moeilijkheden met de verzorging, of beïnvloeden zo danig dat oen minder goed succes be reikt wordt. Geeft u op voor een Móéder cursus. Niet één moeder is er, die zou willen, onbekend te zijn, of niet vol doende op de hoogte te zijn met de ver zorging van haar baby. Dit zou voor de kinderen een tekort zijn, met de gevolgen van dien. Let wel: Niet de cursus is het mid delpunt van de belangstelling maar het welzijn van uw kind dat is het grote belangwekkende, de centrale ge dachte die alles overheerst. De laatste jaren geven voldoende aan, en leveren een overtuigend be wijs wat er op dit gebied door Moe dercursus en Consultatiebureau be reikt is. Spreek en overleg met uw Wijkver pleegster, die u heel graag zal inlich ten. Geeft u bij de Zuster op, dat u mee wilt doen. Gij zult ondervinden dat, wanneer u met belangstelling de ze voorlichting volgt, dat gij met dankbaarheid terug ziet, wanneer gij met kinderen gezegend wordt. Bestuurslid v. h. Groene Kruis. October 1950. IIEUSÜEN Geboren: Antonius C., z. van M. A. de Kort en J. M. v. Bokhoven; Matthijs D., z. van E. C.'Oomen en P. H. J. v. Hernert; Francisca M., d. van P. J. Kivits en A. A. v. Druenen; Johanna J. P., d. van M. F. v. d. Staak en J. P. v. d. Broek; Willem* z. van W. Borsje en H. M. v. Burgel; Adriana P. M., d. van A. v. Wanrooij en H. A. Humblé; Francisca M., d. en Antonius M., z. van A. A. de Kort en B. de Looijer; Antonetta M. J. E., d. van H. Struijk en M. A. Brouwers; Adriana J. M., d. van J. J. Winkel en A. J: v. Velthoven; Pe- tronella A. M., d. van H. L. Pulles en A. A. J. Willem.se. GetrouwdMartinus v. Schijndel, 27 j. en Lammegje J. v. Dongen, 22 j.; Christianus C., Bruijsters, 27 j. en Petronella A. Laros, 24 j. Overleden: Kornelia J. van Rijs wijk, weduwe van B. Schouten, 70 j.; Hendrika Mimpen, weduwe van Izaak P. Bruijsters, 76 j. ANDEL Geboren: Dirkje, d. van P. L. v. Andel en C. C. Kieft. DE WERKEN e.a. Geboren: Adrianus, z. van H. A. v. d. Werken en J. Noorloos. Ondertrouwd: Arie v. d. Dool 30 j. en Jurriana Sterkenburg 24 j. VEEN Geboren: Pieter, z. van E:. den Dekker en M. v. Helden; Adrianus Eduard, z. van T. v. Wijk en M. Les; Adriana G., >d. van G. v. d. Velden en F. v. d. Velden; Johannes A., z. van P. Kant en N. Verhoeven. Ondertrouwd: Joost Verbeek 30 j. en Teuntje van Helden, 26 j.; Johan van Dalen 27 j. en Johanna v. Bal- legooijen 24 j.; Jacob Kamphuis 27 j. en Peterina van Ballegooijen 25 j. Getrouwd: Wolter Opsting 29 j. pn Jacoba Timmermans 23 j.; Joost Verbeek 30 j. en Teuntje v. Helden 26 j. I E3IPê3 Het kan zijn, dat sommige postkantoren op het ogenblik geen boekjes meer hebben. Dat is niet erg. Geef dan maar je naam en adres op, als je er spaargeld naar toe brengt. Dan zorgt het postkantoor er voor, dat je je boekje later krijgt. Wijksestraat 128-130 - Tal. 49 HEUSDEN maak U niet en betaal niet teveel voor uw Kerkstraat 128 c GENDEREN Telefoon 6 (doorlopend bereikbaar) levert U, evenals vorige jaren, het beste wat er is, tegen de meest con currerende prijzen. Voorradig bij Bergstraat Wijk snel en goed. Hoogstraat 348 Woudrichem ZIEKENFONDS PRIJZEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6