voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard m? De oorlog in Korea. Nieuw reglement voor wegverkeer. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6814 Vrijdag 20 October 1950 Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 -Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, fl. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur De ANWB. beeft commentaar ge geven op de veranderingen,, die het nieuwe wegenverkeersreglement* be vat. Dit nieuwe reglement is voor alle weggebruikers van belang. Wat de wielrijders betreft: Het nieuwe reglement staat de be stuurder van een rijwiel toe, dat hij, rijdende op zijn fiets, aan de hand meeneemt een hond, een paard of een ander dier. Dat was tot dusver ver boden. Berijders van tweewielige rijwielen mogen slechts één persoon medevoe ren. Indien deze persoon een kind beneden de leeftijd van tien jaar is, moet het op een doelmatige zitplaats zijn gezeten. Uit deze bepaling blijkt, dat voort aan ook een volwassene door een rijwielbestuurder mag worden meege nomen op zijn fiets. Bij plaatselijke strafverordening kan het meevoeren van kinderen, die de leeftijd van tien jaar hebben bereikt en van volwasse nen verboden of aan voorschriften worden gebonden. Over de rijwielen met hulpmotoren, zegt het nieuwe reglement o.a.mo torrijtuigen op twee wielen, waarvoor een kentekenbewijs volgens bepaald model is afgegeven, worden voor de toepassing van het nieuwe reglement gelijkgesteld met rijwielen. Het zal bestuurders van dit soort motorrijtuigen verboden zijn, behalve als de motor is uitgeschakeld, te rij den over een rijwielpad, dat wordt aangeduid met een rechthoekig zwart bord met witte letters waarop het woord „rijwielpad". Van de zijde van de ANWB. vestigt men er de aan dacht op, dat dedoor deze borden aangeduide rijwielpaden de platte lands-rijwielpaden zijn, rijwielpaden die langs zandwegen lopen, door bos en hei. De A.N.W.B. is van mening, dat de tendens van deze bepa ling goed is, want hij is er een voorstander van dat de landelijke rust ip de gebieden rijk aan natuurschoon, moet worden bewaard. De ANWB. is echter van mening dat deze be paling veel te ver is doorgevoerd, want straks zullen van deze paden, die voor het merendeel van groot nut zijn voor de streekbewoners, ook geen gebruik meer mogen maken: wijkverpleegsters, predikanten, pa stoors en anderen die de bromfietsen voor hun werk nodig hebben. De ANWB. zou gaarne een speci aal verbodsbord zien voor bepaald zuiver toeristische paden. Men deelde voorts mede, dat in het nieuwe reglement niet is bepaald, aan welke eisen een bromfiets moet voldoen. Verkopers en kopers, aldus de ANWB., weten nu niet waaraan zij zich hebben te houden. In het reglement staat voorts, dat bestuurders van bromfietsen niet met een grotere snelheid dan twintig ki lometer per uur mogen rijden, met ingeschakelde motor, op een zgn. verplicht rijwielpad. Over het gemotoriseerde verkeer deelt het nieuwe reglement o.a. het volgende mede. Het langzame verkeer heeft voor rang te geven aan het snelle. Trams zullen echter voorrang hebben bo ven het snelle en het langzame. Er is, zo zeide men ons van de zijde van de ANWB., dus geen sprake meer van voorrangsrechten (zoals tot dus verre) maar van voorrangsplichten. De maximumsnelheid van 40 kilo meter per uur in de bebouwde kom en van 80 kilometer per uur daarbui ten is vervallen. De grondgedachte van de verkeerswetgeving is, dat men het verkeer niet in gevaar mag bren gen. De ANWB. is van mening, dat de minister een moedige daad heeft verricht door de maximumsnelheden te schrappen. Het nieuwe reglement verbiedt fe „toeteren". Er mag alleen van een autohoorn gebruik worden gemaakt, wanneer dreigend gevaar voor een andere weggebruiker niet op andere wijze is af te wenden. Buiten de be bouwde kom mag alleen worden ge toeterd, wanneer men een anderwil inhalen. Het claxoneren om te laten horen dat men voor de deur staat, bij wijze van groet dus, of om de aan dacht van anderen te trekken, is niet meer toegestaan. Over de uitrusting van de voertui gen is bepaald, dat de trams van rich tingaanwijzers zullen moeten zijn voorzien. Helaas, aldus de ANWB., bevat het nieuwe regelement niet de verplichting dat auto's twee achter lichten moeten hebben. Het aantal soorten rijbewijzen zal voortaan uit vijf stuks bestaan, tegen drie tot dusverre. Rijbewijs A' zal gel den voor motorrijtuigen met of zon der zijspan en voor driewielers lich ter dan 400 kg. Rijbewijs B-Ei voor personenauto's, die ten hoogste acht personen (buiten de bestuurder) kun nen vervoeren ep voor vrachtauto's tot 3500 kg. Rijbewijs C-E voor vrachtauto's zwaarder dan 3500 kg. Rijbewijs D-E voor autobussen en rijbewijs F voor invalidenwagentjes. De rijbewijzen blijven vijf jaar gel dig. In eerste instantie zal voortaan geen medische keuring meer zijn vereist, Tussen Utrecht en Dordt Voor een bril naar FIRMA NORT wanneer men een rijbewijs wil hebben. Het nieuwe reglement bevat voorts de bepaling dat er kentekenbewijzen vóór motorrijtuigen worden ingesteld. Dit bewijs is een soort persoonsbe wijs. Het is ingesteld om de „levens loop" van een auto te volgen van het ogenblik af dat hij bij de handelaar is aangekomen,, totdat hij via één of meer eigenaren bij een sloper te recht komt. Het kenteken, dat dus in de plaats treedt van de tot nu toe bekende borden met provincie- letter en een nummer, wordt aange bracht op een plaat. Het kenteken zal bestaan uit een groep van twee letters en een num mer, bestaande uit twee groepen van twee cijfers, b.v. MW-99-99. Het wordt aangebracht op een blauw bord. De letters en cijfers zul len wit zijn. Benzineprijs verhoogd. Met ingang van 18 October is, in verband met de stijging der wereld marktprijzen en van die der zeevrach ten, de benzineprijs in ons land ver hoogd met 1.2 cent per liter. De prijzen in de 5 zones, waar Ne derland in dit verband is verdeeld worden dus: zone 1 f 36,30 zone 4 f 36,60 zone 2 f 36,40 zone 5 f 36,70 zone 3 f 36,50 De slag om de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang is begonnen. Britse en Zuid-Koreaanse voorhoe den zijn Woensdagochtend vroeg de buitenste verdedigingslinie van de Noord-Koreaanse hoofdstad, Pjong jang, binnengedrongen. De slag om deze stad heeft hiermee een aanvang genomen. Terwijl de ring om Pjongjang met het uur nauwer wordt, neemt de Noordelijke tegenstand op de meeste plaatsen af. Waarnemers te Tokio voorspellen, dat na de slag om Pjongjang de Ko reaanse oorlog zal verlopen in een reeks zuiveringsoperaties, zoals -die in het Zuiden reeds enige weken uit gevoerd worden. De laatste dagen hebben zich meer dan 5000 Noord-Koreanen overgege ven, waardoor het totaal aan krijgs gevangenen tot meer dan 70.000 is gestegen. Volgens de laatste berichten is de Zuid-Koreaanse troepenmacht, zonder tegenstand te ondervinden opgerukt tot op 20 km vanaf Pjongjang. Zij is in staat de enige spoorlijn van Pjongjang naar het Noorden af te snijden. Zouden zij daarin slagen dan zijn 25 a 30 duizend verdedigers van Pjongjang afgesneden. Amerikaanse en Britse troepen heb ben de buitenwijken der stad bereikt. Volgens waarnemingen van piloten is er een druk verkeer van de stad naar het Noorden. HEUSDEN Dinsdagavond 24 Oct. zal in Hotel „Concordia" voor 'tNut een film over Zwitserland, het land der hoge bergen, draaien. Er zullen kleu renfoto's van 'tland vertoond worden, en geluidsfilms over 't skiën in de lepte, een reis per auto door 'tland, een rondreis door Zwitserland, enz. zullen gedraaid worden. De heer H. Tiemstra, propagandachef van 'tNat. Zwitsers Verkeersbureau zal ons hier bij rondleiden en vertellen van 'tland, zo door de toeristen geliefd en door duizenden ziekfen bezocht om volko men te kunnen herstellen. In één woord: „Een prachtavond". Verzocht wordt, precies om achtuur present te zijn, daar de heer Tiem stra dadelijk wil beginnen. (Zie advertentie in dit blad). AALBURG Ma,andag 23 Oct. hoopt Ds. v. Dijk uit Gameren, des avonds om 7 uur, in de Herv. Kerk alhier, in de Dienst des Woords voor te gaan. ANDEL De door de gemeente gekooi de pink, werd Zaterdagmiddag ten1 gemeentehuize publiek verkocht en bracht f365 op. De bazar van het Ziekenfonds „Helpt Elkander" op Vrijdag en Za terdag j.l. kan goed geslaagd heten. Vooral Zaterdag was er een enorme drukte. De heer Chr. v. Rijswijk, kan toorhouder der P.T.T. te Nederhorst den Berg, zal binnenkort de gemeente metterwoon gaan verlaten. De heer v. Rijswijk heeft zitting in tal van besturen en verenigingen alhier. De echtelieden C. den Dekker en J. Westeriaken alhier, herdachten Zondag j.l. hun 25-jarige echtvereni ging. ALMKERK Daar Os. Voorthuizen van Breda, wegens ziekte verhinderd is Ds. Henkei op 29 October a.s. in zijn ambt te bevestigen, hoopt alsdan als bevestiger op te treden Ds. Wes- seldijk van Einéhoven. De collecte gehouden ten ba te van de Gezamenlijke Militaire Fondsen, bracht in deze gemeente ruim f 100 op. De gemeentewegen zijn de laatste jaren te Almkerk wel zeer ver beterd. De eertijds slechte Voorsteeg werd prachtig geasfalteerd en omge doopt in Voorstraat. De deplorabele toestand, waarin de straten in de kom verkeerden, behoort tot het ver leden, en hier is een klinkerbestrating in keperverband aangebracht, terwijl langs de woningen trottoirs gelegd zijn. De Almbrug, door oorlogsgeweld vernield, is vervangen door een fraaie betonbrug. Thans zullen opnieuw ver beteringen in bet stratenplan worden aangebracht. Het ligt in de bedoe ling een nieuwe straat aan te leggen tussen de Voorstraat en de Provinci ale Weg. De kosten voor dit nieuwe werkobject zullen, inclusief riolering f 84,450 belopen. DUSSEN De Schaakclub het „Kasteel van Dussen" belooft dit jaar een gro te activiteit te ontwikkelen. Met niet minder dan één tiental en twee acht tallen zal in de Brabantse Schaak bond worden uitgekomen. Dit laatste is mogelijk geworden, doordat een 8-tal spielers van Almkerk zich bij onze club gevoegd hebben, wat een welkome versterking betekent. De on derlinge competitie zal daardoor ook een spannend verloop krijgen. Er wordt gespeeld in twee groepen van 14. 6 en 7 October j.l. werd een uitwedstrijd tegen Terheyden ge speeld, een vriendschappelijke ont moeting die jaarlijks in beide plaat sen wordt gespeeld. Het „Kasteel van Dussen" maakte ditmaal schijnbaar een uitzondering op de regel, het moest tenminste tweemaal met 61/231/2 ia „Etos" haar meerdere erkennen. Een geluk voor de mindere goden dat ook de leiding nog niet bijster op dreef was. In ieder geval was het een goede oefening voor de club wedstrijden, die 4 Nov. aanvangen. Wij wensen het „Kasteel van Dussen" een goed suc ces en wekken de leden op om vooral de clubavonden niet te verzuimen, dan heeft Dussen een club waarop grote re plaatsen jaloers zouden zijn. EETHEN Op het gehouden consultatie bureau voor zuigelingen, waren 9 zui gelingen aanwezig en wel: 4 uit Gen- deren, 2 uit Eethen, 1 uit Dronge- len en 2 uit Bab.Broek. GENDEREN Het muziek- en zangconcours alhier, uitgeschreven door de Fan fare Excelsior op 3, 12 en 14 Mei 1951, belooft iets groots te worden, daar er nu al door een aantal ver enigingen is toegezegd, dat zij zullen deelnemen. Als juryleden zullen zit ting hebben de heren: H. Altink, H. v. Rhenen en A. M. v. Leest. Het geen bewijst, dat het een hoogstaand concours zal worden. Onze dorpsgenoot G. v. Dijk slaagde voor het diploma slager en behaalde tevens het vakdiploma. De kleuterschool alhier, is be gonnen met aanvankelijk 36 leerlin gen. Op 26 Oct. zal in de Geref. Kerk een huwelijksbevestiging plaats hebben, alwaar zal voorgaan Ds. Rit- sema uit Zaamslag. 's-GRAVENMOER Zondagmorgen 15 Oct. j.l. had in de Geref. Kerk alhier, de be vestiging plaats van de door haar beroepen candidaat G. L. R. Ripha- gen van Enschede, door Ds. H. J. Riphagen van Barendrecht. Deze laat ste had tot tekst gekozen Ezechiël 33 vers 7: „Gij nu, o mensenkind! Ik heb u tot een wachter gesteld over het huis Israëls; zo zult gij het woord uit Mijnen mond horen en hen van Mijnentwge waarschuwen." In de avonddienst ging de beves tigde dominé voor, voor een stamp volle kerk met als tekst: Zacharia 2 vers 4b: „Jeruzalem zal dorpsgewijze bewoond worden." Na de predicatie sprak Ds. Riphagen tot de kerkeraad en gemeente en de afgevaardigden van de Classis, naburige kerkelijke gemeenten, de andere plaatselijke kerken en B. en W. Daarna sprak namens de kerkeraad en de gemeen te ouderling M. Hoefnagel, namens de classis Ds. de Kruyk van Vrijhoe ve-Capelle, namens de naburige ker ken Ds. Mulder van Sprang, namens de Chr. Geref. Kerk, ouderling O. v. Peer, namens de Ned. Herv. Kerk, ouderling A. Heyblom en namens B. en W. burgemeester G. J. de Raad, terwijl Ds. Dijk van Raamsdonksveer sprak als catechisatiëconsulent tijdens de vacature. Vorige week kwam onze dorpsgenoot Joh. Verduin terug uit Indonesië na een verblijf van ruim twee jaren. Hij was tevens de laatste, welke zich uit onze gemeente nog in Indonesië bevond. Allen, welke het vaderland in Indonesië moesten gaan dienen, mochten weder behouden en zonder verwondingen onze woon plaats bereiken. HERPT De uitslag van het jaarlijkse prijsschieten van het St. Catharina- gilde was in 10 schoten als volgt: Aug. de Kort 10 p.; G. v. d. Eijnde 10 p.; Jan de Kort 10 p.; C. de Kort Czn. 10 p.; A. de Kort Nzn. 9 p.i; W. de Kort 9 p.; M. Buijs 9 p.; Ad Verhoeven 9 p.; Th. Siegers S' p.; C. de Kort 8 p.H. Bamerink 8 p. H. de Wilt 7 p.; G. de Wüt 6 p.; K. de Hart 4 p.; J. F. Mees 4 p.; W. F. Mees 4 p.; A. v. d. Wens 3 p. em L. Couwenberg 1 p. Maandagavond vergaderde destier- houderij „de Toekomst" in het café van de heer J. Verhoeven alhier. De vergadering was druk bezocht. O.m. was aan de orde: bespreking toetreding tot de K. I. met voorstel van het bestuur. Na lange discussie werd besloten voorlopig nog 1 stier in Herpt gestationneerd te houden voor hen die zich nog beslist tegen K. I. verklaarden, terwijl verder de voorstanders van K. I. voor een jaar proef bij Drunen zullen aansluiten om dan het volgend jaar in deze een definitief besluit te nemen. De heer Hilwig, dierenarts te Heus den, welke ook aanwezig was, werd dank gebracht voor de gegeven ad viezen. NIEUWENDIJK Donderdag, Vrijdag en Zater dagavond werd in „Ons Huis" te NIEUWSBLAB Het beste brillenhuis van Gorcum ♦V De Nederlandse Regering heeft Paul HofiFman, de scheidende administrateur van het Marchall-plan een diner aangeboden in Den Haag. Paul HofiFman rechts in gesprek met Prof. Pi Lieftinck (midden) en Ir. Mansholt (links).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1