TWEEDE BLAD vrijdag20OGTOBER 1950 NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Raadsvergadering Werkendam Wachters BI) DE BALANS voor het Land v. Héusden en Altena, de. Langstraat en Bommelerwaard I1EUSDEN AALST DUSSEN WERKENDAM Onrustig, gejaagd f (Vervolg) op Vrijdag 13 October, des nam. 8 uur. Ons Feuilleton door W. Kerremans 88) behorende bij het Begunstigd door schitterend herfstweder werd j.l. Zondagmiddag door het gilde „St. Blasias" alhier, tot sluiting van het schietseizoen, een onderling concours gehouden. Nadat de lieden om half tweie in het clublokaal bijieen waren gekomen, trok men te twee uur naar de schuts- boom, alwaar de strijd werd begon nen. De hoofdman, de heer A. van Bladel, wenste de leden een prettige en eerlijke strijd. Te circa half vij!f was deze afge lopen en vond in het clublokaal de prijsuitreiking plaats. De hoofdman hield daarbij een kernachtigetoe spraak waarin hij de prijswinnaars feliciteerde met het behaalde succes en dank bracht voor de prettige sa menwerking. 5 Hierna volgde uitreiking van de extra-prijzen, welke waren beschik baar gesteld door mej. de Wed. Timmermans en de heer P. Schmie- hausen, erelid van het gilde, welke deze middag tegenwoordig was ge weest. De eerste extra-prijs behaalde W. V. lias teren, de tweede N. die Kort. De andere prijzen werden behaald als volgt: le prijs W. v. Kasteren, 2e M. v. Leeuwen, 3e G. van Hemert, 4e J. van Bergem-Henegouwen, 5e N. de Iiort, Ge F. v. Eeuwijk, 7e R. \s Ooijen, 8e A. de Iiort Gzn., 9e A. van Bladel, 10e J. v. d. Donk, lie A. v. di. Oevier, 12e H. Broüwers, 13e Jos v., Sprang, 14e J. v. Laarhoven, 15e J. Brouwers, lGe H. Brouwers. Hierna sprak de heer P. Schmie- hausem nog een waarderend woord tot de leden en wekte allen op om mede te werken tot de groei en bloei van. het gilde. 1 De hoofdman dankte die heer Schmiehausein voor zijn woorden en hoopte dat het volgend jaar evenveel successen, zullen worden behaald. Het bestuur zal idles in het werk stellen om het gilde in de oude glorie te hei'stellen, waarvoor reeds plannen in bewerking zijn. Bij de damclub werd Maandag j.l. in haar clublokaal „Central" ge speeld voor de onderlinge competi tie. V-oor Nelis schijnt deze wedstrijd wel wat zwaar te zijin, al zal hij er veel van opsteken. Hij moest 1111 de strijd aanbinden tegen Schaap en weivl het slachtoffer van een noga'l verborgen damzet. Klaren, en Nieuw koop speelden een partij, welke vrij wel gelijk opging en in deze ver houding moest om 12 uur in een stand van 6 om 6 worden, afgebro ken. Die Jood© werd al spoedig het slachtoffer van de „Coup de Ma- zette "en verloor tenslotte hiermee een schijf. Jonker speelde toen te nonchalant verder, waardoor zijn te genstander gedegenheid kreeg een re mise tie bewerkstelligen. Zoals van ouds bood Bax tegen de Graag taaie tegenstand en bleven de stellingen, geruime tijd in evenwicht. Pas in een stand van 99 begon zich een po- sotienadeel af te tekenen, dat snel om zich heen greep. In een toch al hachelijke stand werd een fout ge maakt, waardoor de Graag direct won. Maaindag a.s. voortzetting om half acht. Voor de hoofdklasse Ned. Dam- boind komt de damclub dit seizoen uit tegenExcelsior ,den BoschE.D.. G.^ Philips en Tivoli, allen te Eind hoven, T.D.fV. tie Tilburg; DjO.S. te Breda; D.G.'V. te RaamsdoUksveer en A.D.A. te Ammerzodein. Voor de gecombineerde verga dering van de ring van Meisjes- en de ring van Jongelingsverenigingen in de Bommelerwaard, Donderdag avond j.l. alhier in de Ned. Herv. Kerk gehouden, bestond buitenge woon grote belangstelling. De meeste leden van de aangesloten verenigin gen, benevens een aantal gemeentele den vulden het kerkgebouw geheel, toen Ds. Warmoltz, Ned. Herv. Pred. alhier, na zingen van Ps. 25:6, ge bed en lezen van Ps. 25 (onberijmd) een woord van welkom sprak en zei- de verheugd te zijn over een zo gro te belangstelling. De heer Duizer, lid der J. V. Bra- kel, behandelde een Bijbelse inleiding met als uitgangspunt „Zondagsheili ging", dit naar aanleiding van het vierde gebod. Toepasselijk is gemeen schappelijk gezongen Ps. 92 1. De M.V. Zuilichem was daarna aan de beurt, die Ps. 121 vertolkten. De be spreking op de gegeven inleiding was bevredigend, doch gaf in hoofdzaak bepaalde persoonlijke meningen weer. Een gehouden collecte tijdens bet zingen van Ps. 86:3 en 6 gaf plm. f 34 tot resultaat. Een prozastukje, ge declameerd door een lid der M.V. He- del, vond een aandachtig gehoor. Na mens de M.V. Aalst is een vrij onder werp naar aanleiding van de geschie denis over Jona ten beste gegeven door Mej. v. d. Schans. Mevr. Warmoltz, presidente v. d. ring van M.V., wekte op tot trouw bezoek aan de wekelijkse samenkom sten op de verschillende verenigingen. Vervolgens werden de bondsliederen ten gehore gebracht. Een slotwoord is gesproken door de heer v. Willigen uit Brakel, voorz. van de ring van J.V., die na het zin gen van Ps. 19:5 ook voorging in dankgebed. Een alleszins geslaagde bijeenkomst. De bibliotheek van de Chr. J.V. „Samuël" zal voor de eerste maal weer geopend zijn tot het afhalen van boeken op Vrijdagavond 20 Oct. van 6.307.30 uur. De Chr. Mannenvereniging „Daniël"„ die reeds enkele jaren ©en vereniging in ruste was, zal voortaan wekelijks weer bijeenkomen, voor de eerste maal op Vrijdag 20 Oct. a.s. 's avonds om half 8 in de consistorie der Ned. Herv. Kerk, onder leiding van Ds. Warmoltz. De steenfabr. „De Rietschoof" onder directie van de WelEd. Heer v. Driel, heeft het aanmaken der ste nen het z.g. „vormen" Zaterdag be ëindigd. Het afgelopen seizoen wer den c.a. 10 millioen stenen gefabri ceerd. Gelukkig kunnen de meeste werknemers in dienst blijven, daar terstond begonnen zal worden met het grondsporen. Op het zo gewaardeerd advies van de Z.Eerw. Heer Pastoor van den Hoven, werd ter vergadering van de St. Vinoentius-Vereniging unaniem besloten tot het doen verstrekken van gepasteuriseerde melk aan leerlingen der Bijzondere R.K. Lagere Jongens- en Meisjesschool, die hiervoor in aan merking komen en wel 1 liter per week per kind. Onnodig te zeggen, dat hierdoor voor het meest wordt gediend een sociaal belang bij uitnemendheid. Toen Mej. A. v. Buuren-v. d. Pluijm zich met de bestelwagen van H. Struik te Nieuwendijk naar Breda wilde begeven, geraakte de wagen onder de gemeente Oosterhout in botsing met een bus van de B.B.A. Mej. v. Buuren-v. d. Pluijm geraakte in de wagen bekneld en liep 'een her senschudding op. De bestuurder be kwam geen letsel. Zondagmiddag werden de in woners van Dus sen opgeschrikt door het geloei van de brandweersirenes. Doordat kinderen met vuur speelden stond een korenmij t van de landbou wer van Herwijnen op de Hill spoedig in lichte laaie. De brandweer van Voorstel van B. ien W. aan de PNEM op te dragein het maken van hoog- en laagspanningskabels voor e lec trici tei ts voo r z lening omgeving Biesboschhavem, voor de som van f 14150. De Voorzitter deelt miede, dat de PNEM iniettiegenstaande die kostendeir materialen zijn gestegen, bereid is de uitbreiding voor de reeds eerder opgegeven prijs uit te voeren en hst is zelfs niet onmogelijk, dat het nog iets lager zal komen. Het is de be doeling, dat een hoogspanningskabel zal worden gelegd tot aan die achter zijde miet daarnaast een laagspan- ningskabel eveneens tot de achter zijde voor de verlichting van het terriein, terwijl tevens een lantaarn bij die toiegangsweg zal worden aange bracht. i De heer Vermeulen vraagt of het iniet mogelijk is dat een draad woixlt doorgetrokken tot de fabriek. De Voorzitter antwoordt, dat deze iniet in dit object zit begrepen, wel komt een hoogspanningskabel naar de sluis, waarvoor tussen de Rijks waterstaat en de PNEM overeen stemming is bereikt. Hiervoor zijn reeds kokers onder die sluis aange bracht, waarin de kabels voor de fabriek zullen komien. Die beer Groeneveld merkt op, dat ook de woningen aan het joden- kerkhof nog van licht zijn versto ken. 1 De Voorzitter zegt, dat ook dit buiten dit object gaat, doch B. en W. hebben hiervoor prijsopgave ge vraagd en hebben overleg gepleegd met die bewoners, die helaas niet al len zich hebben bereid verklaard, om in de kosten bij té dragen. Ge tracht zal worden het echter zo vier te krijgen. De gemeente zou 50 pet. der kosten voor haar rekening wil len nemen. De heer C. lp,piel merkt op, dat er Dussen benevens die van Eethen wa ren spoedig ter plaatse aanwezig ien wisten het vuur tot bedaren te bren gen. Twee korenmij ten benevens een schuurtje gingen verloren. Voor de eigenaar een hele schadepost. De Burgemeester der gemeen te Dussen maakt bekend, dat gelegen heid zal worden gegeven tot kostelo ze inenting tegen pokken voor Icinde- ren beneden de leeftijd van één. jaar en wel: voor Hank op Vrijdag 27 Oct. 1950 om 10 uur ten huize van J. G. de Wit, Buitendijk 71 te Hank; voor Dussen op Dinsdag 24. Oct. om 10 uur ten huize van Dr. v. Vuure te Dussen. Belanghebbenden worden erop gewezen, dat de formulieren voor de bedrijf stelling op 26 October a.s.door de Rijkspolitie zullen worden terug gehaald. De formulieren moeten vol ledig en naar waarheid worden inge vuld. Klachten over ongemotiveer de prijsverhoging, kunnen schriftelijk worden ingezonden bij de leden van de Plaatselijke Prijzencommissie. De namen en adressen der leden van deze Commissie zijn: J. v. d. Boom, K. v. d. Sandeplein 2, post Sleeuwijk; A. Hoeke, Kille 14, post Nieuwendijk; G. Ippel, Sleeu- wijksedijk 54, Werkendam; C. A. de ook arbeiders woinen voor wie het bezwaarlijk kan zijn, een bijdrage te verlemen. Is het niet mogelijk dat voor deze door die gemeente een ho ger procent dan 50 voor haar reke ning wordt genomen. De Voorzitter gelooft, dat men zich dan op een gevaarlijk pad zou bege ven. Het gaat niet over de bewoners, doch over de eigenaren der wonin gen, daar zit de moeiLijkheid. Het voorstel vain B. en >Wi. om de PNEM opdracht voor de aanleg te verstrekken, wordt hierop miet alge mene stemmen aangenomen. Voorstel vain B. en W>. om aan de Kroon te verzoeken bet maximum aantal vergunningen volgens de Drankwet in plaats van op 9 te be palen op 10. De Voorzitter deelt mede, dat dit voorstel van B. en W. een geste is tegenover een voorstel van de oude raad van Sleeuwijk, die had besloten liet veerhuis van Sleeuwijk vergun ning te verlenen tot verkoop van sterken drank. Die wet schrijft ech ter voor, dat dit besluit door de raad van de nieuwe gemeente wordt be krachtigd aangezien het aantal geza menlijke vergunningen in beide ge meenten slechts 9 bedraagt. Met algemene stemmen wordt be sloten overeenkomstig het vborstel van B. en Wu Vaststelling regelen omtrent toe passing van artikel 1 der Wóonruim- tewet 1947, met ointwerp-besluit Die lieer v. 't Saint hééft punt 2 in art. 1 zijn aandacht getrokken, als er aanvragen komien wordt er dan ook overleg met de eigenaars ge pleegd. Het is toch voor een eigenaar belangrijk, dat hij wordt gekend. De Voorzitter zegt, dat de normale gang zo is, dat deze verklaring altijd wordt gevraagd. De billijke voor schriften worden vaak doorkruist door dé belangen van de eigenaars. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Keijzer, Hoogstraat 202, Werkendam; T. G. v. Oord, Keizerstraat 20c, Wer kendam; J. v. Sterkenburg, Secreta ris, Gemeentehuis, Werkendam. Hedenavond half 8 zal voor de Herv. Ger. Evangelisatie in hetNuts- gebonw als spreker optreden Ds. P. Zandt, Nied. Herv. Pred. te Delft. Belanghebbenden wordt on der de aandacht gebracht, dat voor het a.s. huis slachtingsseizoen de vol gende regeling is vastgesteld voor de gemeente Werkendam: Uiterlijk Don derdag voor de week waarin de huis slachting plaats heeft, moet ter secre tarie aangifte worden gedaan met op gave van dag, uur en plaats van de slachting. De keuring van het ge slachte dier geschiedt aan 'huis en wel: Maandag Biesbosch; Dinsdag Kille; Woensdag Kom Sleeuwijk, Hoef, Vijcie, Kerkeinde, Hoekeinde, Rijksstraatweg, Tol en Schans; Don derdag Kom Werkendam, de Wer ken, Sleeuwijksedijk en Werkensedijk. Afwijkingen van deze regeling kun nen bij uitzondering worden toege staan na overleg met de betrokken slager en het Hoofd van de Keurings dienst de heer R. J. Bakema, Ver- voornestraat 7, Werkendam. Tel. 179. De heer de Koning merkt op, dat mén het in de oude gemeente Sleeu wijk wel heeft meegemaakt, dat wo ningen werden toegewezen aan be- wpners buiten de gemeente n.L. het Hoofd der Landbouwschool uit Go- riinchem, die uit Woudrichem in Sleeuwijk kwam women. Wahr blijven dan de bewoners uit eigen gemeente, die behoren toch voor te gaan. Die Voorzitter zegt, dat de toewij zing aan het genoemde Hoofld der school, eein ruiling Jaetrof met Wou drichem. De heer GroieinieveM wijst er op, dat de woningnood nog zeer groot is, waartegen de Voorzitter inbrengt, dat het zeer gelukkig zou zijn als hiet werkelijk alleen Sleeuwijk was, waar woningnood heerste, in Werkendam is deze nog groter dan in Sleeuwijk. De heer Kornet heeft needs jaren in de woningc omirhls sie gezeten en wijst op de grote moeilijkheden, die geregeld wonden ondervonden. De Voorzitter meent, dat als hij het woord steekpenningen gebruikt, dit reeds genoeg zegt. v>De heer G. Ippel vindt het billijk, dat de oudste aanvragen voorgaan. Hij weet dat B. en Wu de woningen toewijzen en de raad daarop geen 'in vloed kan uitoefenen, doch hij wil er op wijzen, dat juist door het niet streng handhaven dezer bepaling nogal eens moeilijkheden zijn ge rezen. De Voorzitter noemt het een moei lijk geval, de kwestie is maar, welke visie iemand op zo'n geval heeft. De heer v. 't Saint blijft het onbil lijk vinden, dat de eigenaar zonder dat miet hem overleg wordt gepleegd .maar in de woning moet toelaten, die daarvoor wordt aangewezen. De heer de Koning zegt, dat dan alleen woningen zouden krijgen zij, die bjj de eigenaar in de gunst staan, anderen zouden dan steeds op de achtergrond blijven. Er is voldoende aangegeven hoe B. en W. zullen han delen. De heer v. d. Stelt wijst er op, dat de eigenaar in beroep kian gaan Hij had in de post welke hij nu be kleedde wel veel relaties verkregen, maar het waren meest militairen. Misschien dat iemand hem zou kun nen helpen aan een betrekking als ambtenaar, maar daarvan had hij in stinctieve afkeer. Wat hij verwachtte, geschiedde. Hij kreeg aanschrijving dat hem met in gang van 1 Januari 1919 eervol ont slag werd verleend uit 's lands dienst. Kon hij nu nog eens weer, zoals voor 10 jaren, opnieuw gaan trachten een vermogen te winnen met specu leren Hij overdacht de mogelijkheid, maar durfde het niet ondernemen. Hij was geheel uit de materie en zijn ge ringe middelen, die alles waren waar van zij moesten bestaan, zou bij de kleinste tegenslag verdwijnen en dan zouden zij brodeloos staan. Hij hui verde als hij dacht aan Yonca met de twee kleintjes en geen geld. Rond zwerven om wat te verdienen, lenen, hulp vragen? Neen, dat in geen ge val. Zuinig leven, dat was nu 'teerste gebod. Karei stelde Yonca op de hoogte met de toestand, maar zij nam hetj boven verwachting kalm op. „Kareltje moet zich geen zorgen maken, vrolijk blijven hoor. We heb ben nog wel voor een jaar geld als we zuinig leven en in die tijd heb jij, zo'n knappe jurist, en financier en onderhandelaar, natuurlijk al een pracht van een betrekking. We zou den kunnen verhuizen, want dit huis wordt nu te duur voor ons. Ik vind het wel jammer, want ik ben hier al die jaren zo onbeschrijflijk geluk kig geweest, dat het mij zwaar zal vallen deze woning te verlaten, maar wat gebeuren moet dat moet gebeu ren. Ik wil ook geen nieuwe winter mantel kopen, zoals ik voornemens was, want ik kan met mijn oude nog best een jaar of twee toe. Ik ga mor gen eens naar een verhuurkantoor pm te zien welke huizen er in ©en lagere huurklasse beschikbaar zijn." Dat deed zij en toen zij weg was dacht Karei weer aan de vermiste ef fecten. Als hij die nu eens terugvond, wat zou dat een uitkomst betekenen. Npg eens weer zou hij zijn schrijfbu reau doorzoeken, systematisch, lade voor lade en elk stuk en elke enve loppe en doos nauwkeurig doorzoe ken. Hij ging voor zijn bureau zitten en trok de lade uit, waarin naar hij meende destijds de effecten had ge legd toen die bezoeker binnenkwam. Het was de onderste lade, ©en die tweemaal hoger was dan de overigen en waarin hij allerlei documenten eri papieren had opgeborgen. Greep na greep deed hij, maar toen dat te vermoeiend werd, nam hij er de lade geheel uit en plaatste die op tafel. Terwijl hij alles doorzocht en elk papier doorkeek, kwam de kleine Yonca binnen. „Zal je nergens aankomen, dreu mes?" vroeg hij. „Nee vader, alleen kijken." Karei ging door met zijn onder zoek en wierp nu en dan ©en blik op het kleine meisje bij hem om te zien of zij geen verboden dingen deed. Hij zag haar geheel verdwijnen in de opening die ontstaan was door het wegnemen van de hoge lade en daar hij wist dat ze daar geen kwaad kon aanrichten, liet hij haar begaan. Maar toen hij weer eens naar haar keek zag hij dat zij verzonken was in de beschouwing van een papier. „Yonca", zei hij, „dat mag niet, ik heb je gezegd..." Hij was naar haar toegegaan 0111 te zien wat zij in haar handjes 'had. „Yonca!" gilde hij, „waar heb je dat gevonden?" Zie wees met haar kleine vingertjes naar de opening. Het waren de vermiste effecten. Ineens begreep hij alles. Hij had de enveloppe met de drie stukken haastig boven in de lade gelegd en die dichtgeworpen. Ze waren daarbij wat over He achterrand geschoven en bij het weer uittrekken van de lade, gevallen tussen de lade en de ruimte van het bureau, waarin de lade zich bewoog. Al die jaren had den ze daar gelegen, geplet door de lade die er télkens weer tegenaan ge drukt werd. Yonca, verlokt door het aardige hondenhokje, was daarin ge kropen en had de vermiste stukken medegenomen. Hij nam zijn kind op en hield haar met tranen in de ogen tegen zich aangedrukt. „Yonca, Yonca, mijn kleine schat, je weet niet wat je doet. „Wat wil je graag van vader hebben? Alles kan je krijgen." „Poppewagen", zei prompt de klei ne, het moment benuttend. „Een poppenwagen zal je hebben, mijn lieve redster, een pracht van een poppenwagen. Hij rende de ka mer uit en riep Yonca, maar besefte toen dat zij uit was naar het verhuur kantoor. O, dat zij er nu niet was, dat izjj nu niet kwam om haar de vondst te kunnen vertellen en te zeggen wie de effecten tenslotte gevonden had. Het duurde oneindig lang voor moeder Yonca kwam, maar ze was nog maar nauwelijks binnen of ze werd be stormd door een opgewonden kind, die haar in onbegrijpelijke woorden mededeelde, dat zij een poppenwagen kreeg en dat zij de papiertjes had gevonden, terwijl Karei maar het hoofd knikte en trachtte duidelijk te maken wat gebeurd was. „Nu behoeven we geen zorg te hebben", zei hij. Ik 'heb een voorlo pige berekening gemaakt. De Krian- majo staat op het ogenblik in de buurt van de 268, dat, met de rente over deze jaren, brengt ons een be drag op van bijna tienduizend gulden. Daar moeten dan alleen de kosten af voor de aanschaffing van een poppen wagen en de mooiste mantel die je kunt kiezen. En jij kleine goudzoek ster, jij krijgt behalve ©en poppenwa gen nog een taart en een pop en alles wat je in de speelgoedwinkel wilt hebben." Moeder Yonca had sprakeloos ge staan en nu ze begreep wat er was voorgevallen, omarmde zij man en kind tegelijkertijd en waren vol vreug de. Karei zei tegen Yonca: „Nu heb ik ook veel moed op ©en goede 'be trekking. Als je zo gehaast een be trekking moet zoeken, lukt het meest al veel minder dan dat je het op je gemak kunt doen. En bovendien heb ik nu een sommetje om mie te asso- ciëeren al is dat dan maar klein voor zo'n onderneming. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5