ACCOUNTANTSKANTOOR A. KANT BpGA 5 ,0» BittwUku 1 Het aanbranden van Melk Rechtszaken Binnenland Nederland Industrialiseert Vulpenhouders Wasmachines en Wringers W. P. v. d. Zalm HET ADRES C.J. VERDOORN Turfstrooisel Brugbomen Rietmatten C. v. d. BOGERT ÜcUty-CMriMxk Goedgekeurde Pootaardappelen Voor Reparaties Kunstgebitten Inrichten, bijhouden en contro leren van boekhoudingen. Behandeling van belastingzaken. Hoogstraat O 119 HEUSDEN Telef. 64 wmm doeleinden r yv»" EIND GORINCHEMTEL.284I Alles op fotografle's gebied - Vergrotingen naar elk portret. Zaadh., Tal. K 4199 - 298, HEDEL. Firma L. J. VEERMAN Firma CHARLES SCHREUDER Zn, Wijksastraat 128-130 - Tel. 49 HEUSDEN „KLEON" en „R0LLUX" Rijwielen als hij iemand niet in zijn huis wil hebben. i De heer de Joode gelooft niet dat dit geheel juist is, volgens de Voor zitter zit er echter een hele kern, van waarheid in, het is voorgenomen dat B. en W, .een toewijzing moesten intrekken. Wethouder .Wijnja wijst er op^ dat in de woningcommissie 2 woningei genaren zitten, die dan voor de be langen van deze groep kunnen opko men. De heer Groeneveld jneent, dat als de eigenaars het voor het zeggen hadden, hun vriendjes steeds voor rang zouden krijgen. De Voorzitter geeft de verzekering dat B. en W. steeds zoveel mogelijk met ieders wensen zullen rekening houden. De heer v. 'tSant vraagt of de le- het moeilijk is, doch als Groeneveld een boomgaard heeft te verpachten, dan zal hij dat toch ook wel 't liefst doen aan iemand, die de zaak goed behartigd. Hierop worden de regelen met al gemene stemmen vastgesteld. Vaststelling verordening regelende samenstelling en werking van de Com missie van advies, bedoeld in art. 8 der Woonruimtewet 1947, met ont- we rp-ver ordening De heer v. 'tSant vragen of de le den automatisch aftreden, of dat ze ieder jaar worden benoemd, waarop de Voorzitter antwoordt dat de be noeming ieder jaar plaats vindt. De heer v. 'tSant heeft gezien, dat B. en W. 2 gemeente-ambtenaren ter benoeming aanbevelen, is het niet be ter, dat deze er buiten blijven en al leen een ambtenaar wordt aangewe zen die slechts een. adviserende stem heeft. De heer C. Ippel vindt het een ei genaardige verhouding. B. en W. wij zen de woningen aan, doch de raad benoemd de leden van de commissie. De raad krijgt dan slechts eenmaal per jaar gelegenheid zich uit te spre ken. Spr. heeft gezien, dat een paar woningen geruimen tijd leeg hebben gestaan. De Voorzitter merkt op, dat dit niet de schuld is van B. en W., noch van de Commissie, doch van de men sen die ze weigerden.. De eigenaars hebben het recht een. woning 4 we ken leeg te laten staan. De verorde ning is bij de wet voorgeschreven. De heer Groeneveld heeft nieuwe woningen zien leeg staan, omdat er nog geen straat was. De Voorzitter antwoordt dat Ged. St. niet goedkeuren, dat een straat wordt aangelegd, zolang er geen hui zen staan. Spr. wil inzonderheid wij zen op de laatste zinsnede van art. 4 waarin de leden der Commissie ge heimhouding wordt opgelegd, hij hoopt dat de heren, als zij worden herkozen, zich daaraan ook stipt 'hou den zullen. De heer de Joode merkt op,, dat er voorheen 5 leden waren voor Sleeuwijk en 5 voor Werkendam,, is daarom nu 5 voor de verenigde ge meenten niet te weinig. Nu worden er 2 aangewezen voor Werkendam, 1 voor de Werken, 1 voor Sleeuwijk en 1 voor de Kille. De Voorzitter acht 5 leden vol doende, alle delen der gemeente zijn er in vertegenwoordigd. Mocht blij ken dat het aantal niet voldoende is, dan kan ze volgend jaar altijd nog worden uitgebreid. Met algem. stem men wordt de verordening hierop vastgesteld. Benoeming leden woonruimte com missie. De heer C. Ippel zegt dat in de ver ordening staat aangegeven dat een ambtenaar ter Secretarie wordt toe gevoegd als Secretaris. Nu wordt de ambtenaar Delleman als eigenaar aan gewezen, is dit wel juist, eigenaars zullen nooit tot vordering overgaan. Vrijwillig wordt geen woonruimte be schikbaar gesteld. Indertijd is van interkerkelijke zijde hiervoor een op roep gedaan en er had zich slechts één eigenaar aangemeld. Welk ver schil in salaris bestaat er tussen de 2 ambtenaren die worden aangewezen. De Voorzitter antwoordt dat de heer Delleman huiseigenaar is. Zo wel in Werkendam als in Sleeuwijk zijn woningen gevorderd. Buiten de interkerkelijke oproeping zijn spr. meer gevallen bekend van eigenaars die hun woning vrijwillig ter be schikking stelden. Het salaris der ambtenaren kan geen rol spelen, want salaris is aan deze functie van Secre taris niet verbonden. Deze ambte naar ontvangt voor het bijwonen der vergaderingen alleen presentiegeld. Ter benoeming worden door B. en W. aanbevolen K. C. de Boon en D. A. Brienen, D. v. Oord en J. F. Rousse, F. de Bruijn en J. Delleman, B. de Bok en C, v. d. Stelt Az., A. Konings en J. Sterrenburg. Gekozen werden A. C. de Boon met 11, de heer Brienen verkreeg 2 stem men, D. v. Oord met 8, 'J. F. Rousse verkreeg 4 stemmen, terwijl op C. Ippel 1 stem werd uitgebracht, F. de Bruijn met 9, J. Delleman verwierf 4 stemmen, C. v. d. Stelt met 8, de heer B. de Bok verkreeg 5 stemmen, J. Sterrenburg met 10, A. Konings verkreeg 3 stemmen. De Voorzitter dankt de leden, die niet in de Commissie terugkeren har telijk voor het zeer zeker moeilijke werk dat, zij in de voorbije tijd heb ben verricht en de heren raadsleden voor de afwerking der agenda en sluit vervolgens de openbare vergadering. Het aanbranden van melk in de huishouding komt speciaal voor in de maanden September tot November. Het is waarschijnlijk, dat daarbij zowel het eiwitgehalte als 'het gehalte aan lucht een rol spelen. Het geheel of gedeeltelijk verwijderen van vet verhoogd de kans op aanbranden. Ondermelk en gestandaardiseerde melk branden veel gemakkelijker aan dan volle melk. Het euvel treedt vooral op bij melk, die tot op lage temperatuur gekoeld is. Daar bij la gere temperatuur de oplosbaarheid van de lucht in de melk groter is, is het aannemelijk, dat niet de lage temperatuur als zodanig de oorzaak is, maar de grotere hoeveelheid lucht in de melk. De fabrieken zullen in verband met bet bovenstaande goed doen te zor gen, dat in de melk zo weinig mo gelijk lucht aanwezig is. Ook is het wenselijk de melk niet op lagere tem peratuur te bewaren dan nodig is om de melk goed te houden. Heeft de klant niettegenstaande het feit, dat de fabriek aan de zo even ge noemde punten aandacht besteedt toch nog klachten, dan kan men ver schillende methoden toepassen om'het euvel tegen te gaan. Het beste mid del is de melk gedurende het ver warmen voortdurend te roeren. Ook is het van belang de melk zeer langzaam op te warmen. Het is be kend, dat het gebruik van dunne pannen en verwarming op gas de kans op aanbranden sterk vergroot. Ook kan het insmeren van de pan met een kleine hoeveelheid boter ver betering brengen. Een werkwijze waarmede men over het algemeen het meeste succes heeft en die zeer gemakkelijk toe te passen is, is de volgende: Men zet de pan op het vuur met een heel dun laagje water, zodat juist de bodem bedekt is. Zodra deze klei ne hoeveelheid water kookt, giet men de melk erbij. Het water blijft dus in de pan. Men kookt dan de melk op de gtewone manier. Roeren is on nodig en van aanbranden hef ft men geenlast, zelfs al gebruikt men, een dunne pan. Off. Org. F.N.Z. BOSSCHE RECHTBANK Uitspraak van 12 Oct. A. N., expediteur te Almkerk, over tredingen Rijtijdenwet 1936, 2 keer f25 subs. 2 keer 10 dagen hechte nis. Vliegtuig op Voïklel verongelukt. Maandagmiddag is een vliegmachi ne bij de landing op het vliegveld Volkel, verongelukt. Een der vleugels kwam met de landingsbaan in aanraking, waardoor het toestel omsloeg en in brand vloog. De beide inzittenden kwamen hierbij om het leven. Emigratiio-oviereenkomst tussen Ne derland en Nieuw-Zeeland. Maandag werd te Wellington een emigratie-overeenkomst getekend tus sen Nederland en Nieuw-Zeeland. Gedurende het eerste jaar kunnen uit Nederland 1200 ongehuwde man nen en 800 ongehuwde vrouwen tus sen 18 en 35 jaar in Nieuw-Zeeland worden toegelaten. Heistelling ingestoirt. Een heistelling te Ramspol in de Noordoostpolder stortte in. De op zichter Goorhuis uit Markenesse en de arbeider de Vries kwamen om het leven. Na 10 jaar zwerven thuis. Johannes Gortz, een jongeman uit Kessel (L.) is dezer dagen na een omzwerving van tien jaren, weer in de ouderlijke woning teruggekomen. De oorzaak van dit alles lag in het feit, dat hij een Duitse vader "had, die met een Nederlandse vrouw was gehuwd. Volgens de wet was deze jongeman echter Duitser en werd in 1939 in Duitse dienst opgeroepen. Gortz weigerde, maar reeds op 10 Mei verschenen Duitse officieren om hem te halen. Hij wist te ontvluchten doch viel 5 maanden later in Duitse handen. Na een korte opleiding werd hij naar Rusland gestuurd en na de te rugtocht werd hij in Frankrijk ge- geplaatst, waar hij in 1944 bij Caen krijgsgevangen gemaakt werd door de Fransen. Om hieraan te ontkomen tekende hij voor het Vreemdelingen legioen, deed 5 jaar dienst in Marok- ko en was toen eindelijk weer vrij man. Nederlandse instanties waren behulpzaam bij de terugkeer. Kolendampvergiftiging. Een bejaard echtpaar in Rotter dam is Zondagmorgen door kolen dampvergiftiging bewusteloos ge raakt. De man is overleden, de toe stand van de vrouw is zorgwekkend. Het drama werd ontdekt door een neef, die Maandagmiddag het echt paar bezocht. Jan Oudegleest overleden. In de ouderdom van 80 jaar is Maandagmorgen te Oegstgeest over leden, de heer J. Oudegeest, oud- voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor- en trampersoneel en indertijd bekend voorvechter van de 'SDAP. Door gasvierstikkiing omgekomen. Maandagnacht zijn in den Haag, de twee en een halfjarige J. van R. en de éénjarige D. v. R. door gas- verstikking om het leven gekomen. De kinderen sliepen in een kamertje waar een gaskachteltje was geplaatst. Hulpverlening Ambon. Het Ned. Rode Kruis heeft een verklaring gepubliceerd, waarin ont huld wordt, welke stappen tevergeefs zijn gezet inzake het (doen) zenden van medicamenten en goederen naar Ambon. Verzoeken van het Internationale Rode Kruis stuitten bij de Indone sische Regering op weigering of sa botage. De gedelegeerde van het Int. Rode Kruis werd o.m. op een schip naar Ambon gebracht om de hulp actie voor te bereiden, waarna bleek, dat het schip helemaal niet naar Ambon ging! Australië heeft zich toen onmiddellijk bereid verklaard aan de Industrialisatie: ziedaar een begrip, dat de laatste jaren in Nederland in het middelpunt der belangstelling staat. We lezen dat woord op affi ches, in brochures, in krantenartike len en we horen het in talloze rede voeringen, radio-causeriën en ge sprekken. En: het is noodzakelijk, dat dit begrip leeft in alle lagen der Nederlandse bevolking, zowel ten plattelande als in de grote steden want ons gehele volk is zeer nauw be trokken bij de resultaten van de indu strialisatie. Vandaar dat op uitnodiging van de Minister van Economische Zaken een grootse excursie is georganiseerd door geheel ons land om persverte genwoordigers en via hen het Ne derlandse volk in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van wat op dit gebied is bereikt en wat nog be reikt moet worden. De heer H. Oosterhuis, voorzitter van de Stichting van de Arbeid zei dat industrialisatie, uitbreiding en ver nieuwing van de industrie is. Dat is om twee redenen noodzakelijk. In de eerste plaats om werkgelegenheid te scheppen voor de groeiende bevol king van Nederland. Tot .1 Juli 1953 zullen naar schatting 165,000 Neder landers een plaats moeten vinden in de industrie omdat andere takken van bestaan zoals landbouw, handel en verkeer niet voldoende wei'kge- legenheid zullen bieden. Maar bovendien is industrialisatie noodzakelijk voor het sluitend maken van de Nederlandse betalingsbalans, dus voor het handhaven van onze levensstandaard. Om dat te bereiken is nodig, dat de productie wordt ver hoogd. Opvoering van de arbeidspro ductiviteit aldus zei de heer Oos terhuis met nadruk is niet alleen een kwestie die samenhangt met de opvoering van de individuele prestatie van de arbeider. Natuurlijk is ook dit nodig, maar het begrip arbeidspro ductiviteit van machines, de keuze van de grondstoffen, de juiste plaats van vestiging, kortom de producti viteit van de ondernemingen in haar geheel. De industrialisatie brengt allerlei vragen met zich mee. In de eerste plaats de vraag wie de initiatiefne mers bij een verdere industrialisatie moeten zijn. Aan het initiatief van de zelfstandige ondernemer is nog altijd een belangrijke plaats toege kend. Soms is echter overheidsiniti atief noodzakelijk, bijvoorbeeld inde z.g. basis-industrieën. Voorts is daar de vraagwelke industrieën een le- A. DE GRAAFF Zn. Meeuwen, Telef. 1 J. VAN STRATEN afgevaardigde alle faciliteiten te ver lenen voor onmiddellijke doorreis naar Ambon. Voor dit plan kon wor den uitgevoerd, begon de bezetting van het eiland door troepen van de R.I. De studie der Prinsesjes. Jonkvrouwe C. J. L. M. Sickinghe, die kort geleden aan de Deidse uni versiteit haar doctoraal Frans behaal de, is door H.M. aangezocht zich ge durende enige tijd te willen belasten met het geven van leiding bij het maken van huiswerk in het algemeen en dat van het Frans in het bij zonder aan de twee oudste prinsesjes. venskans hebben. Bij de keuze van de industrieën moet er vooral op wor den gelet aldus spr. dat ver spillingen bij investeringen worden voorkomen. Steeds zal ook de export positie in het oog moeten worden gehouden. Zeer belangrijk is de opleiding van geschoolde arbeidskrachten. Nog al te veel ouders menen dat hun kin deren alleen maar gelukkig kunnen zijn in administratieve beroepen. Reeds nu is er echter een overvloed van administratieve krachten, terwijl er aan technisch geschoold personeel grote behoefte bestaat. In verband hiermede is ook nood zakelijk een spreiding van arbeids krachten omdat in sommige gebieden een teveel aan arbeidskrachten be staat. En dit vraagstuk houdt weer direct verband met de woningnood. Voor het oplossen van de vele problemen is nodig, dat werkgevers en werknemers met vereende krach ten samenwerken om een hecht economisch fundament te leggen dat als basis kan dienen voor de sociale politiek. Minister v. d. Brink, heeft nog eens de nadruk gelegd op het verband dat bestaat tussen opvoering van de productie en het handhaven van het welvaartspeil van het Nederlandse volk. Die mate waarin ons volk bereid is de consumptie laag te houden, bepaalt de mate van de investeringen. De Investeringen moeten worden opgevoerd. En het enige middel daar toe is: vergroting van de productie. De arbeidsproductiviteit moet wor den vergroot. Het vraagstuk van de verlenging van de arbeidstijd zal ern stig moeten worden overwogen. Verbetering van de organisatie dei- bedrijven is van grote betekenis. De overheid heeft in deze een stimule rende taak maar de wil. ertoe moet in de eerste plaats aanwezig zijn bij industriëlen en arbeiders. Hoewel de mogelijkheden meer be grensd zijn dan enige tijd geleden, zeide de Minister zijn vertrouwen in de toekomst te hebben behouden ge zien de grote resultaten die tot nu toe zijn bereikt. Het feit dat practisch allie gerepatrieerde militairen weer in het bedrijfsleven een plaats kregen, is aan die resultaten te danken. Tenslotte waarschuwde de Minis ter het Nederlandse volk, dat als het volgend jaar niet in het teken zal staan van de industrialisatie, het in het teken zal staan van een verlaging der consumptie. Spreekuren: Maandag t/m Vrijdag van 6—7 uur. VOOR KOOK- A nau.1^11 Op aanvraag ook foto's bij U aan huis af te geven, zeer fijn voor kippen hokken en voor kwekerijen, per pak van circa 100 K.G. f4,50, bij afname van 20 pakken f4.per pak. Verder kaarsrechte Noorse van 4—6 M. a f 1.75 per str. Meter. in hoogten van 0.60 M. tot 3 M. prijs op aanvraag. Alles franco levering. GROTE KEUZE in de Boekhandel HEUSDEN met veel bergruimte in laden en legkast kunt U bij ons kiezen uit een keur van zeer moderne modellen in fraaie lak-afwerking. Kom even kijken bij: Agent voor Wijk en Aalburg „REX" Rijwiel Hulpmotoren Agent voor Wijk en Omstreken M. G. BLANKERS, Rijwielhandel Wijk en Aalburg Tel. no. 51 Voorradig bij Bergstraat Wijk diverse prima merken. voor is en blijft Kerkstr. 128 c -GENDEREN Telef. 6 (doorl. bereikbaar). snel en goed. Hoogstraat 348 Woudrichem ZIEKENFONDS PRIJZEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 6