voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws De oorlog in Korea Opening Christelijke Kleuterschool te Sleeuwijk UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6815 Dinsdag 24 October 1950 Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur Zoals te verwachten was, is Vrij dag Pjongjang de hoofdstad van Noord-Korea in handen van de troe pen der Verenigde Natie's gevallen. Op dezelfde dag werden 400 km ten Noorden van Pjongjang 4000 man van de Amerikaanse luchtlandings divisie uit vliegtuigen neergelaten om de vluchtende Noord-Koreaanse le gers de pas af te snijden. De neerge laten troepen zijn er echter niét in geslaagd, de naar schatting 30.000 Noord-Koreanen af te snijden. De Zuid-Koreaanse troepen zijn tot op 80 km van de Mandsjoerijse grens genaderd, blijkbaar is de opdracht van (jit leger, zoveel mogelijk krijgs gevangenen te bevrijden. Het aantal krijgsgevangenen dat door de troepen van de Verenigde Natie's is gemaakt, is reeds gestegen tot 125.000. De Noord-Koreanen hebben in plaats van het verloren Pjongjang thans Sinoeidjoe tot lioofdstad ver kozen. Deze stad ligt aan de rivier de Jaloe, die de grens met Mand- sjoerije vormt. HEUSDEN Zaterdag verliet weder een product van de Heusdense nijverheid onze gemeente,' n.l. het op de scheepswerf voor Hollandse rekening gebouwde schip „Hoflaan". Het was een fraai gezicht het sierlijke en trotse schip van de aanlegsteiger te zien vertrekken, welk vertrek door velen werd bijgewoond. Met de scheepsgroet, het driemaal strijken der vlag en drie lang ge rekte stoten op de forse seheepsfluit nam het schip afscheid van zijn ge boorteplaats, om naar Rotterdam te vertrekken en van daaruit de naam Heusden over verschillende zeeën be kendheid te geven. Het is, zoals wij reeds zeiden, een sierlijk schip, in al le onderdelen keurig afgewerkt, een product waarop het personeel der scheepswerf van hoog tot laag, maar in de allereerste plaats haar directeur dhr. de Haan, met recht trots mag gaan, een product dat voor haar bou wers op zich zelf reclame maakt. Dit bewees de bezichtiging door buiten landse reders, die na deze bezichti ging de scheepswerf weer voor twiee jaar werk opdroegen. In de scheepswerf bezit Heusden een industrie, die aan velen werk verschaft en een behoorlijk stuk brood doet verdienen, een industrie ook die de plaats over de gehele wereld een goeden naam bezorgd. De „Hof- laan" was het 257e schip dat de werf verliet, 258 en 259 staan nog op stapel, waarbij dan de nieuwe opdracht kan worden gevoegd. De oud-kapitein van de voormali ge Heusdense boot, de ruim 7°-ja" rige C. Schreuders, maakte als loods deze eerste reis van de „Hoflaan" mede. Naar wij vernemen trok het schip ook in de plaatsen, waarlangs het op eigen halve kracht voer, met het oog op de zuiging, op weg naar Rotterdam, veel belangstelling. Zaterdagmiddag passeerden on ze gemeente een groot aantal luxe auto's, deelnemers aan een sterrit. Zaterdagmiddag geraakte een vrachtauto afkomstig uit Limburg, ge laden met oude schoolbanken en op weg naar Venlo, onder Herpt, in de bocht bij de landbouwer Gouwen- berg van de weg en in de daar langs lopende sloot van de boomgaard van de familie de Wilt. Eén der twee inzittenden sloeg door de voorruit en liep daarbij zo danige verwondingen op, dat over brenging naar een ziekenhuis te Den Bosch noodzakelijk was. De tweede inzittende kwam met de schrik vrij. Het ongeval was te wijten aan een defect, aan het stuur. De wagen werd weer pp de weg gesleept en voor herstel naar een garage gebracht. Openbare vergadering van de Raad dezer gemeente, op Donderdag 26 October 1950, des avonds 8 uur. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen vergadering 5 Oct. j.l. 3. Mededeling ingekomen stukken. 4. Vaststelling gemeente- en be drijf sbegro ting 1951. 5. Verzoeken ex art. 13 L.O. wet 1920, met voorstel van Burgemeester en wethouders. 6. Benoeming leden en plv. lieden commissie i.g vWoonr uim te wet. 7. Voorstel van Burgemeester en wethouders betreffende het in de vergadering van 5 September j.l. aan gehouden verzoek inzake de onttrek king aan het openbaar verkeer van de verbindingspad tussen. Kerkstraat en Achterweg te Herpt. 8. Rekening Godshuizen en Burger lijk Armbestuur Herpt over 1949. 9. Wijziging gemeentebegroting 1950 (raming kosten rjoleringsplan.) 10. Sluiting. 1 ANDEL De bij de Bazar van „Helpt Elkander" alhier geheven entree's voor het Kon. Wilhelminafonds ter bestrijding van de kanker brachten f 64 op. ALMKEliK Op 29 October a.s., des namid dags 2,30 uur, hoopt Ds. Henkei, Herv. pred. alhier, $ijn intrede te houden en niet zoals aanvankelijk is gemeld van n.m. 6 uur. BRAKEL In ons kleine dof pje Brakel heeft bet oorlogsgeweld indertijd 'he vig toegeslagen. Behalve de fraaie korenmolen, werd ook de imposante kerktoren door de Duitsers opgebla zen, waardoor tevens de aangebouw de kerk grote schade leed. Molen, noch toren, zullen voors hands vermoedelijk, niet spoedig her bouwd worden, maar de restauratie van de Ned. Herv. Kerk vordert goed. Dat hier een ingrijpende verbete ring wordt aangebracht, moge blij ken uit de hoge som, die voor het restauratiewerk is uitgetrokken. Voorts heeft het gemeentebestuur de wegen onderhanden laten nemen. Dit probleem moest dringend opge lost worden. De eerste stap in goede richting was de asfaltering van de weg Brakel-Zaltbommel, waardoor de slechte grintweg, die eertijds beide plaatsen verbond, door een goede verkeersweg vervangen werd. In de kom der gemeente zijn de grintwegen „afgeschaft" en goede as faltwegen soms verbreed, verbinden nu de diverse buurten. In het omliggend polderlandschap eertijds doorsneden door grillig-ge- bochte landwegjes, treft men nu een moderne verkeersweg aan, die Bra kel met Poederoijen verbindt en uit deze weg „spruiten" weer zijtakken, die vooral de tuinder en boer van dienst zijn, daar dezen thans gemak kelijker hun akkers kunnen berei ken en hun agrarische producten kun nen vervoeren. Hier illustreert zich wel heel dui delijk het grote practische nut van ruilverkaveling, want Brakel behoort tot een van de eerste gemeenten in de Bommelerwaard, waar de verka veling in practijk werd gebracht. En wij geloven tot tevredenheid van de meeste Brakelaren Er is nog een probleem, dat op lost zal worden, naar we geloven. Dat zijn de krotwoningen, die men in Brakel nog aantreft en die door nieuwe, ruimere huizen dienen te worden vervangen. We weten, dat het gemeentebe stuur van Brakel, dat al zoveel tot stand bracht in het belang der ge meente ook in deze diligent is, maar er zijn nu eenmaal, vooral in onze tijd, verschillende factoren, die be lemmerend werken, zodat niet alle wensen terstond in vervulling kun nen gaan! AAMBEI EN ZALF voorzien van de naam MüNHARPT helpt-aIHjd DUSSEN -- Geslaagd Onze dorpsgenoot, de heer A. S. van Velthoven, slaag de te 's-Gravenhage. voor het examen Sociologie, Wetskennis en Arbeids recht. Op Donderdag 26 October a.s. des avonds zal in café Leemans al hier, vanwege de Boerenleenbank een propagandafilm worden vertoond en wel: „Landbouw en Landbouwcre- diet." Tevens zal door een der Inspec teurs van de Coöp. Centrale Boeren leenbank te Eindhoven een korte in leiding worden gehouden. Ook zul len er nog een tweetal deportatie films van de landbouw worden ver toond. Op Zaterdag 28 October zal in deze gemeente een collecte worden gehouden vanwege de Stichting Sa menwerkende Prot. Christel. Kinder- beschermings Organisatie. De uitslag van het gehouden visconcours, uitgeschreven door de visclub „Het Loze Vissertje" op Za terdag j.l. in de rivier de Maas, waar voor 18 prijzen beschikbaar waren gesteld, was als volgt: ie pr. A. Vingerhoets 1615 gr.; 2e A. Schalken 575 gr.; 3e A. Peters 540 gr.; 4e'B. Koops 530 gr.; 5e P. Hakkel 520 gr.; 6e J. de Ronde 380 gr.; 7e Joh. v. Bokstel 370 gr.; 8e H. de Rooy 350 gr.; 9e A. Rijken 330 gr.; 10e G. Meijers 330 gr.; lie C. v. Olst 270 gr.; 12e B. v. Biessen 250 gr.; 13e A. Verwoerdt 240 gr.; 14e W. Verstem 240 gr.; 15e A. Culen- borg 230 gr.; 16e Joh. v. Olst 150 gr.; S. de Joode 110 gr.; 18e J. v. d. Pluijm 100 gr. De prijsuitdeling had plaats onder 2 e voorzitterschap van C. Heijmans in het clubhuis van J. Leemans, on der grote belangstelling, waarmede dit laatste geslaagde visconcours was afgelopen. Oefening van een Brits Tankregiment op de Vlasakkers te Amersfoort. GENDEREN De vrijwillige bijdrage, voor die Herv Kerkvoogdij alhier, bedroeg f975.—. Op 14 Januari 1951, hoopt de beroepen candidaat J. Wilschut, pit Rotterdam, in de Genei'. Kerk alhier, zijn intrede te doen. Wegens ziekte van dhr. Rees, Herv. Gemeente, worden waargeno- zal de leiding van de Knapenver. der men door de heer Crielaard. Als leiders van de Herv. Zondag school, zullen behalve het vrouwelijk personeel, fungeren, A. v. d. Kolk en Adr. Vos. 1 WOlJDlïlCIIEM Bij Koninklijk Besluit is goed keuring verleend aan de door de Raad dezer gemeente vastgestelde verordening tot heffing van 190 op centen op de hoofdsom der Grondbe- belasling gebouwde en 110 opcenten op de ongebouwde eigendommen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat de huisslachtingen aan huis zullen wor den gekeurd en dat de keuringen voor deze gemeente uitsluitend zul len plaats vinden op Maandag. De aangifte voor de huisslachting is ingevolge artikel 6 a der Vleeskeu- ringswet verplicht. Deze moet ge schieden ten gemeentehuize des voor- middags tussen 9 en 12 uur, uiterlijk des Donderdags voorafgaande aan de kalender week, waarin de slachting plaats vindt. Die Openbare- en Bijzondere school in de Vesting, welke ver bouwd zijn, zuilen Maandag 30 Oct. a.s. als zodanig weer in gebruik wér den genomen. I Op Zaterdag 28 October a.s., des namiddags 2,30 uur, zal in een te houden bijeenkomst in het gymnas tieklokaal der Openbare school van Gemeenteraad, schoolbestuur en ver dere genodigden aan deze ingebruik stelling een officieel karakter worden verleend. 1 De Kerkeraad der Ned. Herv, gemeente alhier, heeft besloten, een z.g'. Jeugdraad in het leven te roepen, waarin zitting' zullen hebben, behal ve de afgevaardigden van de Kerke raad, een tweetal afgevaardigden van elk der jeugdverenigingen, welke daarvoor in aanmerking komen. Gistermorgen om 9 uur is de school voor de kleuters opengesteld en in- gebruik genomen. Het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van de Christelijke Kleuterschool te Sleeu wijk, meende dat dit heuglijk feit niet onopgemerkt mocht voorbijgeen en had daarom op Donderdagavond 19 October om half acht in het Dorps huis een samenkomst belegd om aan de opening der school op die ma nier een officieel karakter te geven. Tot deze samenkomst waren uit genodigd, het college van B. en W. der gemeente, de Schoolopziener van het Kleuteronderwijs, de ouders wier kinderen de kleuterschool zullen be zoeken, alle leden der vereniging, het personeel der School, het bestuur van de Chr. School, de besturen vande Chr. Kleuterscholen uit de omliggen de plaatsen en verder verschillende vooraanstaande personen uit de plaats en de omgeving, terwijl de heer H. H. Reeders, leraar van de Opleidings cursus voor Onderwijzeres Voorberei dend Lager Onderwijs te Gorinchem, bereid was gevonden, een lezing" te houden. De heer L. van 'tSant opende de ze bijeenkomst met het laten zingen van Psalm 103 vers 7 en ging voor in gebed, en las de eerste zeven ver zen van Psalm 78. Vervolgens dankte hij de verschil lende officiële personen voor hun tegenwoordigheid, waarbij hij zich in bet bijzonder richtte tot de Burge meester, de Wethouders en de Secre taris der gemeente "Werkendam, tot de schoolopziener van het kleuter onderwijs, Mej. Vos, tot de heer Zuid- meer, ëre-voorzitter van het Bonds- bestuur voor Chr. Kleuteronderwijs in Nederland, tot de heer Reeders uit Gorinchem, Mej. v. Andel, leidster van de Kleuterschool te Gorinchem, de bestuursleden van op te richten Kleuterscholen in de omgeving, het Bestuur van de Chr. Lagere School de heer v. Loenen, Directeur van de Gentr. Techn. Dienst en Ds. v. d. Meulen. Spr. herdacht het feit dat het een jaar geleden was, dat tot oprichting der school was besloten en sprak er zijn grote vreugde over uit dat thans reeds tot de opening der school kon worden overgegaan, waarvoor hij in de allereerste plaats dank bracht aan God en daarnaast aan het gemeentebestuur van de ge meente de Werken en Sleeuwijk en in het bijzonder aan Burgemeester de Bruyne, die had getoond met hart en ziel dit onderwijs te willen voor staan. Zonder deze medewerking zou liet practisch onmogelijk zijn ge weest, de school op te richten, van daar dat het bestuur met grote dank baarheid van deze medewerking ge waagd. Immers naast de benodigde grond en een belangrijke subsidie stelde het gemeentebestuur ook nóg een bedrag beschikbaar voor de eerste inrich ting. De ontvangen medewerking is boven alle lof verheven. Niet alle raadsleden waren van oordeel, dat de oprichting op deze wijze moest worden gesteund, zij meenden dat het een neutrale school moest wor den. Dé voorstanders van Chr. On derwijs wilden ^echter hun standpunt niet prijsgeven, samenwerking stuitte af, waarop het bestuur alleen verder is doorgegaan. Allen, die het streven van het bestuur onderschrijven, kun nen lid worden. Het verheugt spr. te kunnen mededelen, dat vanmor- reeds 105 personen zich als lid had den opgegeven en dat er in de loop van de dag nog enkele waren bijge komen. Hij zette uiteen waarom men voorstander van Chr. 'Onderwijs is en verklaarde dat de deur voor ie dereen wijd open staat. B. en W. hebben verschillende bepalingen ge maakt waaran bet bestuur zicli heeft te houden. Het is op 't ogenblik nog moeilijk bevoegd personeel te krij gen, het bestuur is daarom B. en W. ook dankbaar, dat deze een bepaling heeft gemaakt, waardoor het moge lijk is personeel te nemen, dat les neemt om zich voor deze bevoegd heid te bekwamen. Spr. richtte zich vervolgens tot mej v. Poederoijen, die als leidster werd benoemd en tot Mej. Vos, die als haar helpster was aangewezen. Hij beval de school in aller belangstelling aan en sprak de hoop uit, dat God het werk van bestuur en leiding der school met zijn onmisbaren zegen zal mogen steunen en gaf vervolgens ge legenheid aan hen die enige woor den wilden spreken. Mej. Vos van het Rijksschooltoe- zicht, wenste als eerste spreekster ge meente en bestuur geluk met de ope ning dezer school. Ze bracht hulde en dank aan de Burgemeester, die voor de kinderen een omgeving heeft geschapen, die ze nodig hebben voor hun lichamelijke en geestelijke ontwikkeling en wenst namens de re gering het gehele bestuur geluk met de opening der school, die grandioos mag worden genoemd. Zij hoopt dat ze zal mogen groeien en bloeien. Spreekster richtte zich vervolgens tot de ouders, de natuurlijke opvoe ders der kinderen. In deze tijd heb- MlGtlWSBLW msms :IÉ$ •V.V:.-'; v\ Het detachement bestaat uit 50 man en behoort tot het Britse Rijnleger. De oefening heeft van 11 tot 19 October plaats gehad. De „Centurean" bulldozertank demonstreert het egaliseren van een terrein.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1