voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De oorlog in Korea Herstellen en Binden Terugkerend! militairen AM Ons Landbouwhoekje. UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6816 Vrijdag 27 October 1950 Snuif en wrijf Fa. L. J. Veerman Und vm altera Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs f 1,95 per kwartaal, per. week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur Waren de eerste instructies die door de legerleiding der Verenigde Natie's waren verstrekt van dien aard, dat alleen Zuid-Koreaanse troepen tot aan de Mandsjoerijse grens zouden oprukken, thans komen berichten dat ook Amerikanen en Engelsen naar deze grens zouden oprukken. De ver wachting was, dat de Zuid-Koreanen heden de grens van Mandsjoerije zou den bereiken. De laatste berichten maken melding van Chinese troepen in Noord-Korea, waarop de Zuid- Koreanen zijn gestoten, die 5000 man sterk zouden zijn. Van Amerikaanse zijde wordt be richt dat vliegtuigen van de Vere nigde Natie's door Chinese troepen zijn beschoten. Dinsdag is een Amerikaanse F-31 (Mustang)-jager door luchtdoelartil lerie, die aan de Chinese zij de van de Noord-Koreaanse grens stond opge steld, is beschoten. De jager werd getroffen en stortte in zee; de vlie ger werd opgepikt door een oorlogs bodem van de marine-strijdkrachten der Verenigde Naties in Koreaanse wateren, 't Amerikaanse vliegtuig be vond zich, toen het beschoten werd, boven Noord-Koreaans gebied, op on geveer vijf kilometer ten zuiden van de grens metMandsjoerije. Dit is de tweede maal, dat van de Chinese zijde der Noord-Koreaanse grens op Amerikaanse vliegtuigen is gevuurd. De eerste maal geschiedde dit Maandag j.l. toen twee Ameri kaanse marine-vliegtuigen op deze wij ze werden "beschoten, waarbij geen der toestellen werd getroffen. HEUSDEN Dinsdagavond vond in de zaal van hotel „Concordia" de eerste Nutsavond in dit seizoen plaats. Het was te verwachten, dat deze veel bei- langstelling zou trekken, aangezien er een lezing zou worden gehóuden over Zwitserland, welke lezing met kleurenfoto's en verschillende films zou worden verduidelijkt. De ver wachting werd niet beschaamd, want zelden zagen wij op een nutsavond zoveel publiek, de zaal was meer dan vol. Velen, ook uit de omgeving, waren naar Heusden gekomen om deze avond mee te maken. Wij zijn overtuigd, dat zij zich die reis niet hebben betreurd, want wat we te ho ren en te zien kregen, gaf een dui delijk beeld van de indrukwekkende schoonheid van dit mooie land. Aangezien de heer Wl Knoop, voorzitter van het „Nut" eerst om negen uur aanwezig kon zijn, opende notaris J. A. Duyne de avond met 'een woord van welkom, om: daarna het woord te verlenen aan de heer H. Tiems.tra uit Amsterdam, die op boeiende wijze het een en ander over Zwitserland vertelde. Zwitserland, een bondsrepubliek, begrensd door Duits land, Oostenrijk, Italië en Franke rijk, met 4x/4 millióen inwoners. Van daar dan ook, dat men er '4 talen spreekt, die alle worden erkend. 60 Pet. van Zwitserland wordt ingeno men door de Alpen, waarin beegtopr pen voorkomen van meer dan 4000 meter hoogte, bergen die aan de Oostzijde eeuwig met sneeuw en ijs zijn bedekt, en aan de andere, de Ita liaanse zijde,' 'n sub-tropisch klimaat bezitten. Het land is verdeeld in 22 kantons, die allen him vertegenwoor diging hebben in de Bondsregering, die in de hoofdstad Bern is ge vestigd. Langs de Westgrens loopt de Zwit serse Jura, een gebergte dat belang rijk minder hoog is dan de Alpen en 10 pet. van de oppervlakte van het land beslaat. Tussen de Jura en de Alpen ligt een heuvelland, dat 30 pet. van d>e oppervlakte beslaat en van bijzondere schoonheid is. Tal van rivieren ontspringen in Zwitserland o.m. ook de Rijn, die in ons land in de Noordzee uit mond. Met de heer Tiemstra maakten de aanwezigen een reis door Zwitser land, bezochten daarbij de mooiste plekjes, verschillende steden m dor pen en o.m. ook het jaarlijkse mu ziekfestival te Luzern. Geen land ter wereld dat mét zo veel natuurschoon, soms geweldig in. zijn omvang, is gezegend als Zwitser land. Prachtige kleurenfoto's en ge luidsfilms gaven van rjeze schoon heid een overtuigend beeld. De laatste film die werd vertoond, liet ohs zien skiën in de lente. Hoe in het ene gedeelte van Zwitserland de lente reeds in Februari begint, om dan langzaam naar de hoger gelegen gedeelten op te klimmen, zo dat hij in sommige delen eerst in Juni begint, en het dus mogelijk is, dat men in de lente nog kan skiën. Met grote aandacht en intense be langstelling werd een en ander (ge- volgd. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter van het Departement Het bestuur der Gez. Midden- slandsverenigingen alhier ontving de zer dagen uit Granada (Spanje) het verheugend bericht, dat op Zaterdag 18 November a.s. St. Nicolaas met zijn staf een officieel bezoek aan on ze stad zal brengen. Het bestuur heeft daaromtrent be sloten St. Nicolaas een waardige ont vangst te bereiden, waarvan nadere mededelingen in dit blad zullen vol gen. Onze oud-stadgenote, mej. W B. Knoop, slaagde aan de Rijks-Uni versiteit te Utrecht voor het docto- raal-examen geneeskunde (le deel). VOOR HET van uw BOEKEN en TIJDSCHRIFTEN BOEKBINDERIJ HEUSDEN ANDEL Diegenen die wensen mede te gaan per bus naar de Ster avond van de NCRV te Utrecht, worden vriendelijk verzocht om zich zo spoe dig mogelijk op te geven bij die NC R V- correspondentG. van Wijnen, Burgemeester van der Schansstraat A 220. VLM KEIÏK Zondag a.s. hoopt Ds. O. V. Henkel in de Ned. Herv. Kerk zijn intrede te doen. Ds. Henkel werd geboren in 1916 te Amsterdam. Zijn vader was conser vator aan het Rijksmuseum en bibli othecaris van de museumbibliotheek en daarna nog enige tijd hoofd-di- recteur. Ds. H. bezocht te Amster dam het Geref. Gymnasium en stu deerde daarna aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Na zijn studie werd hij hulppredi ker te Amsterdam en gaf daar te vens onderwijs in Hebreeuwse en Oosterse archeologie aan ondergedo ken studenten. 1 Sept. 1944 vertrok Ds. LI. naar Dinther. De gemeente Dintlier is niet groot en daardoor vond Ds. II. naast zijn pastorale werk tijd voor andere kerkelijke ar beid. Zo was hij o.a. secretaris van de regionale commissie van het Zui den, tevens hoofdbestuurslid „Silo", stads- ien landsevange'isatie voor Brus sel en Vlaams België. Vooral het pro testantisme in België en Frankrijk heeft zijn aandacht. Zo verscheen in 1948 van zijn hand een boekje: Drie eeuwen protestantisme ten Zuiden van de Moerdijk. Ook het Chr. onderwijs vindt in hem een warm voorstander. Enige scholen voor Chr. Volksonderwijs werden mede door zijn toedoen opge richt, terwijl hij de laatste jaren in specteur was van de vereniging voor C.V.O. Verder is Ds. H. een groot liefhebber van studeren en rei zen. Zo bezocht hij in zijn studen tentijd en ook later de meeste lan den van West- en Noord-Europa. FIRMA NORT DUSSEN In de eerste groep van de schaakclub „Het Kasteel van Dus- sen" wenden de volgende partijen gespeeld A. Z. Snoek-H. A. Simonus 10; J. Dickens-A. de Rooij 10; Sj. Wei- toliet-v. Kapel 01; H. v. Mierlo-B. Nieuwesteeg 01; L. J. de Rooij- v. d. Heuvel 1/2V2; Dr. v. Vuuren- A. de Rooij 10; H. A, Simonus- Not. Affourtit 01; L J. de Rooij-Bi Nieuwesteeg 10; J. Dickens-A. Z. Snoek 10; v. d. Heuvef-v. Kapel 1—0; Sj. Weïtvliet-Not. Affourtit 0—1 en J. van. der Pluim-H. v. Mierlo afgebr. De tweede groep kon nog niet erg op dreef komen, hierin werden slechts enkele partijen gespeeld. Wel zorgden de junioren daarin voor een verrassing, door hun tegenstanders een nederlaag toe te brengen. Goed zo, jongelui, „de jeugd heeft de toe komst". Zaterdag a.s. speelt het eerste tien tal een thuiswedstrijd tegen „De vrije pion'uit Capelle. Zal het de club gelukken, nu „De vrije pion" I gepromoveerd is, dit jaar het kampioenschap te behalen? GENDEREN De collecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront, heeft op gebracht f 118.65. Het comité zegt col lectanten, gevers en geefsters harte lijk dank. HEESBEEN. A.s. Donderdag, des avonds om 7 uur, zal er in de Herv. kerk dankstond worden gehouden voor het gewas. Alsdan zal voorgaan Ds. B. Haverkamp van Veen. Er zal dan een extra collecte worden gehouden voor de kerk. HANK. Bussen met hengelaars uit Bel gië en uit alle delen van ons land kwameh naar hier om deel te ne men aan het internationaal bengel- concours. Er hadden zich ongeveer 500 deelnemers opgegeven. Om 12 uur des middags werd het concours geopend door de burgemeester. De vangst was matig. Na afloop van het concours vond de prijsuitrei king plaats in het clublokaal. Dé wisseïbeker ging mee naar België, de fiets naar Oosterhout en het var ken naar Rotterdam. HERPT. De melkfabriek St. Isidorus alhier, hield haar najaarsvergadering in café de Ploeg. Iri de plaats van de heer J. van Ooyen, die niet her kiesbaar was, werd tot lid der com missie van-'Toiezicht gekozen, de heer W. Pulles uit Haarsteeg. Het be stuurslid G. van Ooijien werd her kozen. Het bestuur werd gemachtigd het criediet van f75.000 te doen verho,- gen tot f 125.000 en indien dit niet mocht gelukken, dan bij de Boe renleenbank te Herpt een lening aan te gaan tegen ©en rente van "S1[2 pet. Dr. Joan Kirch, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst in Noord- brabant hield ©en lezing over: „De bestrijding van T.B.C. en abortus".' Miecle waren op de vergadering aanwezig de geestelijke adviseur, pas toor G. Grundemann uit Hedikhui- zen en Burgemeester A. v. Delft'. NEDERIIEMERT In de Ned. Herv. kerk aan die Noordzijde hoopt D.V. Donderdag 2 November, des avonds half acht, dankstond voor het gewas te houden. Ds. Harkema van Zeist. NEDERIIEMERT Heden Vrijdagavond om 7 uur hoopt bij D. Oomien in de dienst des Woords voor te gaan, ds. v. d. Poel uit Giëssiendam. 1 NIEUWENDIJK* De heer H. v. Breugel, amb tenaar der P.T.T., heeft na een lang durige ziekte zijn werkzaamheden ten Postkantore alhier, weer hervat. Te Amsterdam slaagde voor het vakdiploma consumptieijs berei- der, de heer C. v. d. Koppel. Naar we vernemen .is de heer W. Kasen benoemd tot concierge van het verenigingsgebouw „Ons bluis" te Kille. Aan de firma Gebr. Ebert, meubelfabriek alhier, is opgedragen de fabricatie van 470 kerkbanken voor de Geref. Kerk te Genderen. Ds. Hamming, Geref. Predi kant alhier, heeft het beroep naar Loppersum aangenomen. De heer W. v. d. Kleij, on derwijzer aan de Chr. School alhier, is benoemd te Ermelo, en heeft de ze benoeming aangenomen. POEDEROIJEN Woensdag 1 Nov. zal er in de Herv. Kerk dankdag' voor het ge was worden gehouden. De diensten vangen aan des voorna. 9.30 en des avonds 7 uur. Voorganger de heer As mus. POEDEROIJEN Het Mannenkoor en de IJsclub alhier, zullen op 3 en 4 November een bazar houden in de O.L. school» Verschillende attracties aanwezig. W OUDRICHEM Mej. R. Veldkamp alhier,die een tweetal jaren in het Land van Heusden en Altena als maatschappe lijk werkster van de Ned. Herv. berk is werkzaam geweest, gaat Maandag a.s. deze gemeente verlaten en wordt als maatschappelijk werkster tewerk gesteld voor de provincie Limburg. In deze streek zullen velen haar no de zien vertrekken. De Ned. Herv. Kerk alhier zal van centrale verwarming worden' voorzien. De aanleg daarvan is op gedragen aan de Fa. Visser en van der Giessen te Dordrecht. WERKENDAM Ds. A. de Bruin, Ned. Herv.. predikant alhier, heeft .bedankt voor het beroep naar Breukelen. Heden Vrijdagavond, om 8 uur, zal de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen komen. Terugkerende militairen. Met de „Skaugum", welke vermoe delijk 28 Oct. te Rotterdam aankomt: D. Biesheuvel, Nieuwendijk. J. Slump, Wijk en Aalburg. C. Staa, Verpleegster, Zuilichem. Met de „Groote Beer",, welke ver moedelijk 29 Oct. te Amsterdam aan komt J. Millenaar, Wijk en Aalburg. M. H. van Bommel, Meeuwen. G. Verhoeks, Zuilichem. A. D. Westbrink, Vrijhoeve-Capelle. Met de „Amarapoora", welke ver moedelijk 17 Nov. te Rotterdam aan komt A. A. van Vugt, Dussen (Hank). J. H. v. Wij ge r den, Sleeuwijk. Het hakselen van enkele in te kuilen producten. De machinale kuilmethode heeft een grote vlucht genomen en zij zal de volgende jaren zeker nog sterk worden uitgebreid. Gezien de pracht- resultaten van de „Hardeland-kuilen" valt dit alleszins toe te juichen. Wij kennen momenteel geen betere me thode. Toch kunnen er zich soms nog moeilijkheden voordoen en hierop willen wij thans wijzen. Bij het machi naal inkuilen wordt het product zeer fijn gehakseld en zeer intensief ge mengd, wat de zuring zeer bevor dert. Bij enkele herfstproducten, zoals bietenkoppen en -blad en ook stop pelknollen kan men echter bedrogen uitkomen. Men verkrijgt een prach tig, homogeen, aangenaam riekend product met mooie analysecijfers.. maar het vee neemt het kuilvoer niet op. Waar ligt hier de oorzaak? Bietenloof en stoppelknollen heb ben soms zeer veel aanklevende grond ien ook deze komt fijnverdeeld in de kuil terecht. Elke hap kuil be tekent voor het dier dan veel zand of klei! Is het te erg dan weigert het dier eenvoudig de kuil op te nemen. Bij de oude wijze van inkuilen, had men hiervan geen last, de dieren wis ten dan met de bek de grondkluiten enigszins te scheiden van het bieten- loof of de stoppelknollen (elke boer weet hoeveel grond er soms in de voergoot kan achterblijven!), bij het machinaal bereide kuilvoer is dit on mogelijk: alles zit „prachtig" ver mengd door elkaar. Moeten wij daar om voor deze producten als bieten- loof en stoppelknollen nu de machi nale methode verwerpen? Neen,maar men moet er voor waken dat het loof of het knollengroen niet te sterk be vuild wordt. Is het door de weers omstandigheden totaal onmogelijk enigszins zuivere producten te win nen, dan kan men het beste geen gebruik maken van de machinale me thode. In elk ander geval raden we de „Hardeland-methode" ten sterk ste aan. Andiel. B. v. HOVEN. NIEUWSBLtB j van het Nut, de heer W. Knoop, de héér Tiemstra en die filmopera- j teurs voor bêtgeen zij haddien ge- i boden, het publiek voor de belang stelling en aandachtig gehoor. Het kan gezegd worden, dat het Nut het seizoen met een bijzonder mooie avond heeft geopend. ONBERISPELIJKE AFWERKINB VLUB8E BEDIENING Dat vermoeide gevoel boven Uw ogen, moet het sein zijn voor een afspraak met Uw Arts. De voorgeschreven bril heeft Gasthuisstraat 13 Gorinchem. Hr. Ms. Torpedobootjager „EVERTSEN" In da Koraaansa wataren. Midden op zee wordt de „Evertsen" van brandstof voorzien door een olieslang. FotoHet overbrengen van de slang. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1