Buitenland Familie- en Handelsdrukwerken Binnenland f VJ Burgerlijken Stand Verbetering der Cultuurgronden in het Land van Heusden en Altena Fa. L. J. Veerman BESTE JONGELUI! Voor enkele weken kwam onze chef op het idee St. Nicolms een brief te schrijven, met het verzoek óns regelmatig op de hoogte te houden van zijn verrichtingen wat betreft zijn vertrek en reis naar Holland. Wij vreesden reeds dat de goede Sint ons had vergetenmaar heden morgen ontvirigen wij via rddio-Hol- land onderstaand telegram: Geachte fa. Veerman, Het spijt me, dot ik U niet eer der een bericht heb kunnen zen den. Gaarne ben ik bereid de jongens en meisjes in Holland via Uw blad op de hoogte te houden. In de brief, welke ik U de volgen de week zend, vertel ik U over de inkopen, welke Piet en ik reeds hebben gedaan! Groetend, SINT. Jullie ziet het dus jongelui, dat belooft interessant te woMen. Wij verwachten dat jullie ook met be langstelling de berichten van St. Ni- colaas en fn knecht tegemoet zien. CONSULENT VOOR SOCIALE BIJ STAND VOOR HET ZUIDEN Met ingang vyii 1 December zal bij Jiet Ministerie van Sociale Za ken in dienst treden als Consulent voor Sociale Bijstand voor de pro vincies Zeeland, Noordbrabant en Limburg (in de vacature ontstaan door het overlijden van Mr. L. M,. Hendrikx) de Heer Th. C. J. van der Valk te 's Gravenhage, geboren te Loosduinen op 4 Maart 1919. De Consulentschappen voor Sociale Bijstand. De aidpling Sociale Bijstand van het Ministerie van Sociale Zaken ver enigt al de taken van "het Ministerie in zich, voorzover niet behorende tot de volksgezondheid, de arbeidszorg en de sociale verzekering. Hieronder valt derhalve o.m. het maatschappe lijk werk, de gezinsverzorging, de so ciale hulpverlening enz. De in. dit verband noodzakelijke buitendienst wordt gevormd dpor de Consulent- schappen voor Sociale Bijstand. De Consulentschappen vormen de ver trouwensschakels tussen de Rijks overheid, i.e. het Ministerie van So ciale Zaken enerzijds; en de provin ciale en plaatselijke Overheden en de vrije organen van het maatschap pelijk leven anderzijds. Die Consu lent treedt in beginsel bemiddelend- regelend op. Zijn functie is er op ge richt door regelmatige uitwisseling van gedachten en adviezen tussen Rijk en provinciale organen en door inschakeling, stimulering en coördi nering van plaatselijke en provin ciale initiatieven de leniging van de sociale noden te bevorderen. Deze werkwijze kan leiden tot een vruchtbare samenwerking en tot een juiste onderlinge uitwisseling van er varingen en inlichtingen op 't gebied der sociale (maatschappelijke) zorg. Enerzijds kan aldus „Den Haag" be hoed worden voor centralistisch-bu reaucratisch optreden, anderzijds kan een beter begrip voor de Rijksbed moeienissen ten deze worden ge kweekt. Teneinde voorts een zo goed moge lijke en zo snel mogelijke •wisselwer king te bereiken yormen de Consu lentschappen ©en gedecentraliseerde dienst. Men kan zich dus steeds in de eerste instantie om voorlichting, ad vies of bemiddeling tot de betreffen de Consulent wenden. Zo vindt men de Consulent in verscheiden© pro vincies als adviserend lid in het be stuur van het Provinciaal Opbouw- gaan, als adviseur ten aanzien van de uitvoering van de regelingen voor so ciale bijstand aan werkloze loonar beiders 'en zelfstandigen door de ge meentebesturen, als raadgever bij de organisatie van t' gezinsverzorgings- werk door kerkelijke of particuliere instellingen, als adviseur voor de steunverlening aan sociaal-culturele objecten in het bestuur van de Pro vinciale Anjerfondsen etc. Nieuw loonboek voor de landbouwer. Het Landbouw Economisch Insti tuut heeft in overleg met de Stich ting voor de Landbouw een loonboek ontworpen, waardoor de boer in staat wordt gesteld op overzichtelijke wij ze zijn administratie van de betaalde lonen te voeren. Het L.E.I. heeft daarmede twee belangen willen die nen, n.l. dat van de landbouwer zelf en dat van de landbouw in zijn ge heel. De boer wordt door dit loonboek in staat gesteld met éénmaal schrij ven zijn gehele loonadministratie ge reed te maken, zowel voor zichzelf als voor de Bedrijfsvereniging. Te vens kan hij zijn arbeiders wekelijks nog een loonbriefje geven. Het be lang van de gehele landbouw wordt ermede gediend, doordat aan de hand van deze gegevens een overzicht kan worden samengesteld van de betaalde lornen in de landbouw. De inrichting van dit loonboek is zodanig, dat de werkgever, zonder extra werk, een afschrift van zijn loonadministratie aan het L.E.I. kan verstrekken. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend te voorzien in een reeds lang bestaande behoefte aan ©en goed inzicht in de werkelijk betaalde lonen in de landbouw. Met dit loonboek wordt een hand leiding verstrekt, waarin de werk gever, behalve de toelichting op het invullen, tevens de tabellen voor loonbelasting, kinderbijslag, waarde vacantiebonnen etc. aantreft, kortom alles wat hij nodig heeft bij de loon- berekening. Degene, die dit loonboek gebruikt, behoeft geen loonlijsten voor de loonbelasting meer in te vul len. Plet loonboek wordt gratis ter beschikking gesteld, wanneer de werkgever bereid is ééns in de drie maanden, één van de in het boek aanwezige doorslagen aan het L.E.I. HOOFDPIJN? op te zenden. Ook dit kost niets, want de daarvoor benodigde enve loppen, die zonder postzegels kunnen worden verstuurd, treft men bij het loonboek aan. Het ligt in de bedoeling op i Januari a.s. te beginnen. Nu het L.E.I. dus alles in het werk stelt om het de boer zo gemakkelijk mogelijk te maken, wordt van de zijde van de georganiseerde landbouw ver wacht, dat een groot aantal onder nemers bereid zal zijn de plannen te ondersteunen. Het L.E.I. in Den Haag is uiteraard gaarne bereid alle gewenste inlichtingen te verstrekken. Voor opgave als deelnemer kan men zich wenden tot zijn organisatie of tot de provinciale sociale sectie van de Stichting voor de Landbouw. in het kader van het Militaire Steun Programma voor de Wederzijdse Ver dediging. (MDAP). Het aantal torpedojagers voores- corteringsdoèlemden dat Nederland in het kader van het MDAP in totaal zal ontvangen, zal op 6 komen. Arrestatie van Communisten In Zuid-Limburg zijn een zestal communisten door de rijkspolitie ge arresteerd. Zij wonden verdacht van desertie te hébben teweeggebracht en bevorderd van militairen van land en zeemacht en wel van twee ge vallen, waarin aan ieen gedeserteerde militair (in geen van beide geval len communist), hulp werd verleend om naar België uit te wijlden. Het eerste geval speelde zich af in 1947, het tweede in 1950. Bij het eerste geval zijn drie der gearresteerde communisten, bij het tweede een vijftal hunner betrokken. Dat zich meerdere gevallen hebben voorgedaan is tot nu toe niet ge bleken. Onder de gearresteerden bevindt zich het communistische Tweede Ka merlid J. H. Hermans, die tevens lid is van de Prov. Staten van Lim burg. De zes verdachten zijn over gebracht naar het huis van bewa ring te Maastricht e.n zijn daar voor geleid aan de officier van justitie en de rechtercommissaris. Canadees materiaal voor Ned. divisie De Canadese regering heeft in het kader van wederzijdse bijstand tus sen de leden van het Atlantisch pact aan de Nederlandse regering mate riaal aangeboden voor de uitrusting en bewapening van één divisie. Dit aanbod is hel gevolg geweest ener zijds van besprekingen hieromtrent in de Noord-Atlanüsclie organen en anderzijds tussen Nederlandse en Ca nadese autoriteiten. De'Nederlandse regering heeft dit aanbod gaarne aanvaard en ziet hier in niet alleen een tastbaar bewijs van de „geest van onderlinge samen werking bij de ledeh van het At lantische pact, maar vooral ook ©en onderstreping van de uitnemende be trekkingen tussen Canada en Ne derland. Het Canadese kabinet heeft hierna de onmiddellijke verscheping van het aangeboden materiaal naar Neder land goedgekeurd. Nuttig bestede gift. Het bestuur van de Stichting Ko ningin Wilhelminafonds heeft in over leg met de Centrale Kankercommissie en niet instemming van de directie van de N.V. Kon. Ned. Petroleum- Mij. besloten de ter gelegenheid van het 6o-jarig bestaan dezer Maatschap pij gedane schenking van f 500,000 te reserveren voor de bouw en inrich ting van een centraal onderzoek-labo- ratorium, te verbinden aan het nieuw te bouwen Centrale Kankerinstituut. Met de voorbereiding van de plannen is bereids een begin gemaakt. Er gingen handen omhoog en Nazi- liederen weerklonken. De politie te Rome heeft Musso lini's 21-jarige dochter Anna Ma ria tijdens een congres van 200 stu denten uit negen landen, waarop een nieuwe uiterst rechtse internationale jeugd beweging werd opgericht, uit de zaal verwijderd. 1 Toen Anna Maria de vergaderzaal binnenkwam hieven de' studenten het fascistische ,,Giovin<ezza" aan en brachten jde fascistische groet. De politie verzocht Anna Maria de zaal te verlaten. Toen zij de zaal verliet, werden er Nazi-liederen ge zongen. Jongelieden uit Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, België, Spanje, Portugal, Zwitserland, Zwëden én Italië waren op het congres bijeen. „Sonay Boy" uitgezongen. Al Jorison, de man die letterlijk en figuurlijk een grote rol speèlr de bij de overgang van de stomme film naar de geluidsfilm is op 64- jarige leeftijd te San Francisco ge storven. Iedere filmliefhebber kende hem. Men stond omtrent 1930 in lange rijen voer de bioscopen om hem in dé film „The Singing Fool" zijn be faamde „Sonny Boy" te horen zin gen. Zijn gramofoonplaten behoren tot de meest-vérkochte. Wat bijna niemand wist: Al Jolson was geen neger of halfbloed. Hij werd geboren 26 Mei 1886 te St. Petersburg als zoon van ©en Rus sische Jood. Zijn ware naam was Asa Yoelson. Oorlog in Tibet Eenheden van het Chinese com munistische leger hebben bevel ge kregen Tibet binnen te rukken, aldus heeft het persbureau „Nieuw China" te Peking gemeld. VOOR UW DRUKKERIJ HEUSDEN PRIMA UITGEVOERD DRUKWERK GEEFT CACHET AAN UW ZAAK In het bericht wordt gezegd, dat de troepen de 3.700.000 Tibetanen „van de imperialistische verdrukking zullen bevrijden en de nationale de fensie van China's Westhoek ver stevigen". Boekbespreking VOOR VRIJHEID EN RECHT. Midden December van het vorig' jaar werd ten noorden van Pretoria in tegenwoordigheid van een kwart millioen mensen en leden der Zuid- Afrikaanse regering het grote Voor trekkersmonument onthuld, op de plaats waar het verraad van de Zoe loe-Koning Dingaan in 1838 zijn of fers vroeg. Over dit afschuwelijke verraad en over de beroemde Grote Trek der Boeren heeft de Zuid-Afrikaanse re gering een documentaire film sa mengesteld, die binnenkort ook in Nederland uitgebracht wordt onder de titel „De Grote Trek". Deze zelfde historie wordt op boeiende wijze be schreven in het boek „Voortrekkers - bloed" van L. Penning, dat thans opnieuw, geheel gemoderniseerd en voorzien van foto's uit de film, ver schijnt. Dit boek maakt deel uit van de Penning-serie „Voor Vrijheid en Recht", waarvan de beide andere delen, getiteld „In de Goudmijnen van Zuid-Afrika" en „Voor Vrijheid en Recht", eveneens opnieuw ver schijnen. EEN BLINDENBOEKJE EN EEN JONGE MENSEN-BOEK. De bekende blinde schrijfster J. H. G. v. d. Meij heeft een boekje sa mengesteld, getiteld: „Zo zien wij het leven." Hierin geven zestien on derscheidene blinden, die in bet volle leven staan en die ieder een beroep hebben (o.a. predikant, meester in de rechten, leraar, musicus, vertaler, verpleegster, steno-typiste, student, enz.) hun zienswijze en ervarigen weer. Men ziet hieruit o.m., welke beroepen tegenwoordig allemaal voor een blinde openstaan, en krijgt een verrassende kijk op het leven van deze mensen. Van de actuele roman voor jonge mensen „De Golfslag" door G. Se- vensma-Themmen is de tweede druk verschenen. De rijpere jeugd van van daag verkondigt hierin haar eigen mening ten aanzien van allerlei pro blemen. WERKENDAM Geboren: Maria Anna, d. van 14. v. d. Pol en H. Hoekstra; Clasina, d van D. v. d. Heuvel en N. J. Bagger man; Arigje, d. van J. H. v. d. Stelt en A. Breur; Bertha, d. van W. de Heus en P. Potters; Maaike, d. van II. Visser en J. C. Ippel; Jan, z. van M. Verschoor en S. C. de Jongh; Pe ter Willem, z. van H. P. v. Beest en G. Nrf Vink. Overleden: Maaike de Haas^ 85 j., wed. van D. van der Stelt; Jennekie van de Werken, wed. van Joh. de Keizer. WOUDRICIIEM Over de maand September. Geboren: Iiuibert, z. van C. J. v. Ooyen en Dirgje Smits; Hendrina P. M., d. van P. Vink en T. G. Duig- gen; Hendrika W., d. van B. Baks en A. Zwakhals; Andries, z. van A. v. Engelen en K. G. v. Straten; Teuntje W., d. van W. D. Bil en G. P. v. Til burg; Cornelis, z. van A. M. W. A. v. d. Straten en E. v. d. Tak. Overleden: Jan Baks 91 j„ weduw naar van E. Brugman; Antonia Baks, 93 j., weduwe van A. C. Havelaar; Maria Westerlaken, 76 j., echtgenote van G. v. Andel. In liet verschenen rapport van de Provinciale Planologische Dienst,, in zake de agrarische toestand en de ontwikkelingsmogelijkheden in het Land van Heusden en Altena, wordt in den brede gesproken over de wa terstaatkundige en cultuurtechnische toestand van voornoemd gebied. AFWATERING. De polders van het Land van Heus den en Altena behoren tot het Maas gebied, waarop, zij goeddeels hun af watering hebben. De grootste van de dertig polders is de Zuid-Hollandse polder met een oppervlakte van 1151 ha, de klein ste is de Juffrouwenpolder, die 39 ha groot is. Ben algemene dijk om ringt ze. Langzaam hellen de polders van het Oosten naar het Westen af. Ligt b.v. het maaiveld van de polders van Oudheusden en Elshout nog 0,80 m -|- N.A.P., dat van de Emmickhoven- sepolder onder Almkerk ligt er 0,26 m onder. Verschillende polders langs de Maas tussen Aalburg en Giessen, slaan hun water uit op de Alm, een riviertje, dat vermoedelijk zijn oorsprong in de Bommelerwaard had. Door de be ruchte St. Elisabethsvloed in Novem ber 1421 werd het bovengedeelte af gesneden. Door de Almsluis wordt het overtollige water uitgeslagen op de Bleeke Kil. Via de Vliet wordt veel water op deze Alm geloosd bij Uitwijk. Daar het afwateringsgebied van de Alm bijna drieduizend hectaren groot is, is het van eminent belang, dat thans het kleine riviertje over een lengte van ongeveer 8 km wordt uit gebaggerd. Al bedragen de kosten voor dit werk ruim f 70.000, die uit gaven zijn alleszins verantwoord, om dat de waterstaatkundige toestand der langsgelegen polders er zeer door verbeterd wordt. Het rapport noemt de waterstaat kundige toestand in het Land van Heusden en Altena, globaal genomen, niet bevredigend. De bemaling moet verbeterd worden en niet zelden zijn er grienden, olie weinig bevorderlijk zijn voor de hydografische situatie van het bewuste gebied. Wellicht zou hierin verbetering zijn te brengen door combinatie van pol dergebieden met verbeterde bemaling. HOGE KOSTEN. We geloven, dat de meeste inge landen der polders in het Land van Heusden en Altena overtuigd zijn dat een verkeerde ontwatering het gebied zeer zeker ten goede zou komen.) Maar hier is een belemmerende fac tor. We bedoelen de hoge polderlas- ten, die hierom zo hoog zijn, omdat de waterschappen zelf diverse wegen moeten onderhouden, waarvan niet alleen de eigenaren profiteren, maar ook bet doorgaand verkeer. Het was daarom wellicht beter, dat de ge meenten voor goede ontsluitingswe- gen zorgden. Zo is hoognodig een totale recon structie van de weg Andel-Babyloni- ënbroek naar de plaatsen langs de Bergsche Maas en voorts van de weg Andel, Giessen, Waardhuizen, Alm kerk en Nieuwendijk. Hierop doelt ook het rapport. Reeds geruime tijd vóór de laatste Wereldoorlog zijn plannen dienaan gaande gemaakt, maar tot de uitvoe ring ervan is tot op heden niets ge komen. Dit zouden objecten kunnen zijn voor gemeenschappelijke rekening van de gemeenten in het Land van Heusden en Altena. DE CULTUURTECHNISCHE TOESTAND. Er bestaat een nauwe correlatie tussen de waterstaatkundige en cul tuurtechnische toestand in een ge bied. Volgens het rapport moeten nog tal van hectaren bouwland beter ge draineerd worden en vele grienden omgezet tot bouw- en weiland. Voorts ligt de cultuurgrond in het Land van Heusden en Altena zeer versnipperd en is ruilverkaveling voor deze gebieden zeer aan te bevelen, zo dat de percelen der eigenaars aaneen gesloten komen te liggen, terwijl de thans vaak slechte toegangswegen tot de akkers zouden vervangen worden door goed begaanbare. Een „proef-ruilverkaveling" vaneen klein gebied zou de voordelen van een rationele verdeling der gronden, in „tastbare" vorm tonen. Het zal echter nog wel geruime tijd duren, aleer ruilverkaveling in het Land van 'Heusden en Altena wordt toegepast, ook al, omdat de groot grondbezitters, die buiten de gren zen van voormeld gebied wonen, er voorshands nog weinig voor voelen. Verschillende pachters staan t.a.v. ruil verkaveling niet afwijzend. Beiastingv oorslelkm in die (Tweede Kamer. Na een discussie, die uren heeft geduurd over het heftig omstreden amendement Lucas, dat een verdere belastingverlaging ten behoeve van de middengroepen beoogde; welk amendement door Minister Lieftinck onaanvaardbaar werd verklaard, is men tenslotte in zoverre tot overeen stemming gekomen, dat de Minister zich bereid verklaarde nader overleg te zullen plegen. Deze toezegging werd gedaan dat vermindering van loon- en inkomstenbelasting voor de middengroepen zal worden overwo gen, als deze vermindering door ver hoging van andere belastingen wordt opgevangen. De verdere beraadsla gingen zijn uitgesteld tot Donderdag 2 November. Afschieiid1 van Korea-vrijwilligers. Op het Binnenhof in Den Haag, heeft minister-president Drees, offi cieel afscheid genomen van het Ne derlandse detachement Verenigde Na ties, dat zich gistermorgen heeft in gescheept voor Korea. Zwaaie straf voer hamsteren. Een kruidenier uit Zandvoort,die een hele hamstervoorraad aan een plaatsgenoot had geleverd, kreeg een straf van f 1000 boete en 6 maan den hechtenis. Niet alleen de 'ham steraar zelf is dus strafbaar, maar ook de leverancier. Overdracht Torpedojagers Twee Amerikaanse torpedojagers de „Gustafson" en „O'Neill" varen thans onder Nederlandse vlag nadat zij herdoopt werden en de namen Van Ewijck en Dubois dragen. De plechtige overdracht, en herdoop vond plaats op de marinewerf te Boston 'Mijnhardt Hoofdpijopoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntablcttcn. Koker 75 ct. Uw orders worden door onze drukkerij typografisch tot in de puntjes verzorgd. Wij belasten ons tevens gaarne voor het maken van ontwerpen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2