voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De oorlog in Korea Plaatselijk Nieuws HEUSDEN GETEISTERD EN BEVRIJD UitgaveFirma L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6819 Dinsdag 7 November 1950 Firma L. J. VEERMAN HEUSDEN. Dit blad verschijnt DINSDAG- EN VRIJDAGMORGEN Algemeen Redacteur: j. H. ROZA te Heusden Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal, per week 15 ct., losse nummers 10 ct. Telef. No. 19 Postrekening 61525 Advertentiën8 cent per hoogte-millimeter Contracten op aanvraag. N.v.H.-tjes: Prijs per advertentie van hoogstens 20 millimeter, f 1. Advertentiën en berichten worden ingewacht tot Maandag middag en Donderdagmiddag uiterlijk 2 uur Werden de berichten dat Chinese troepen in Noord-Korea meevech ten tegengesproken, thans komen be richten dat duizende Chinezen aan de strijd deelnemen, voorzien van het modernste materiaal. Amerikaanse troepen eenheden wiex- den afgesneden en een woordvoer der van het eerste legercorps heeft verklaard dat vijf Chinese divisies aan het front zijn geïdentificeerd. Door het Chinese optreden begint de strijd in Noord-Korea een hoogst ernstig karakter te vertonen, al heeft China zich nog niet tot oorlogvoeren de partij verklaard. De troepen der Verenigde Naties zagen zich gedwongen terug te trek ken. Zondag konden de verbonden troepen him inderhaast geformeerde verdedigingslinie in Noord-West Ko rea handhaven, ondanks hevige aan vallen. Dank zij versterkingen uit het Zui den kon de verdediging niet worden gebroken. Een militaire woordvoer der te Tokio zei, dat de toestand „ge stabiliseerd" was. Afdelingen van de Am. tweede di visie hebben een versperring opge richt op de verkeersweg 40 km ten Z.O. van Koenoeri. Aanvallen op kleine schaal werden afgeslagen. In de sector van de 24e divisie, een 30-tal km ten Noorden van Adjoe, wierden verscheidene aanvallen afge slagen. Vliegtuigen van de Ver. Na ties namen actief aan de strijd deel. Aan het Noord-oostelijke front vie len de verbonden troepen aan. Zij ontmoetten sterke tegenstand. De ma riniers waren in hevige gevechten gewikkeld ten Zuiden van het stra tegisch belangrijke reservoir vanTsjo- sin. De Zuid-Koreanen omsingelden een communistische afdeling nabij Kiltsjoe. HEUSDEN Zondag was het zes jaar gele den dat ons mooie stadhuis door de Duitsers werd vernield, waarbij 134 inwoners het leven lieten. Telken ja- re wordt dit droeve feit herdacht. Zaterdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst gehouden waarbij Dis. Anker als tekst had ge kozen Ps. 32 vers 10: „De goddeloze heeft vele smarten, maar die op de Heere vertrouwt, dien zal de goeder tierenheid omringen." Aan het eind van de dienst werd gecollecteerd voor de Stichting 19401945. Zondag werd in de Katholieke Kerk een H. Mis voor de zielerust der overledenen, opgedragen. Aan beide kerkhoven werd door zeer velen een bezoek gebracht en een schat van bloemen dekte de bei de massagraven. Het C.N.V. heeft als goiede ge woonte elk jaar in de maand No vember openbar© propagandaverga- deringen te beleggen. Overal waar een besturenbond is gevestigd, wordt zo'n vergadering gehouden, ook- iin Heusden. Daarom is Vrijdag 10 November ook voor onze en omliggend© ge meenten, die bij de besturenbond Heusden zijn aangesloten, een bijzon dere dag. Des avonds om half acht wordt in hotel „Concordia" de grote propagandavergadering gehouden. Alsdan hoopt als spreker op te tre den vriend T. J. den Hartog, met als onderwerp „In die aanval". Medewer king word t verleend door de gem. zangvereniging „Sursum Corda". Laat nu iedereen deze avond eens vrij houden en deze vergadering bezoe ken. Op deze avond wordt ook' het woord tot u gericht. De leuze is dus deze week: Vrijdagavond op naar „Concordia". Naar wij vernemen beeft de Missie-actie ingezet bij gelegen heid van de Missie-Zondag van het Heilig Jaar een goede weerklank gevonden. Het aantal leden v. d. voortplanting des geloofs werd meer dan verdub beld, zodat nu onze Parochie 221 leden van het pauselijk missiegenoot schap telt. Ook alle kinderen werden in dit jaar lid van de H. Kindsheid. Een verbazend mooi succes voor al onze ijverige zelatricen. Ook de verschillende missiebusjes zijn door onze Heusdenaren niet ver geten (gezamenlijk brachten ze op f 78,59). Wie een sierlijk missiebusje in zijn woning wenst, behoeft zich maar te melden bij een der zelatricen. Ze worden U dan gratis thuis be zorgd. Woensdag j.l. werden de eers te competitie-wedstrijden van onze pa tronaatsjongens beëindigd. De Voorzitter van het Bestuur van het Don Baseo-Patronaat, de Ed. Achtb. Heer A. v. Delft, sprak een kort hartelijk woord tot de jongens; hij spoorde hen aan tot trouw be zoek van deze bijeenkomsten en wen ste dat zij zich als degelijke jongens zullen gedragen, zodat ze later ook flinke mensen in de Maatschappij zullen worden. Daarna werden een viertal diplo ma's uitgereikt in het dammen, bil jarten, en tafeltennis, alsmede enige kleine prijzen. De jongens waren over een en ander zeer opgetogen. Verschillende ouders hadden blijk van belangstelling gegeven. Een woord van oprechte dank aan de Directeur, de Weleerw. Heer Ka pelaan Barten en de Leiders van het Patronaat voor al hun zorgen is hier zeker op zijn plaats. A ND EL Vanavond zal in het Vereni gingsgebouw alhier, een openbare Kringvergadering gehouden worden, uitgaande van Kring „Altena" van M.V. op G.G. Hier zal optreden de WelEd. Heer F. C. v. Dorp uit Rot terdam met het onderwerp: „Hoe moet ik voordragen". Toont allen uw belangstelling voor het jeugd werk in het Land van Altena, door op te komen naar deze vergadering. Iedereen is van harte welkom. De Zendingskrans „Persis" al hier zal een verkoopavond houden van de door deze vereniging ten bate van de Zending vervaardigde kle dingstukken enz. op 1 Dec. a.s. in Verenigingsgebouw ALMKERK Naar wij vernemen, heeft de beer W. Noorloos alhier, zijn benoe ming als lid van de woningadviescom- missie aangenomen. DUSSEN De heer A. Galijn Kzn. had het ongeluk in het vlasbedirijf van de firma Raams zodanig met zijn hand tussen een machine te gieraken. dat geneeskundig© hulp van dr. van Vuuir© moest worden ingeroepen. In verband met haar a.s1. hu welijk, heeft amèj. A. de Vries, eervol ontslag gevraagd als gezinsverzorg ster alhier. GENDEREN Vrijdag 27 Oct. j.l. hield de N.C.LR, alhier een districfcsvergadie- ring. De leiding berustte bij de voor zitter rvriend v. d. Zoiuwien uit Hank, die deze vergadering inleidde met het lezen van een gedeelte uit Gods Woord en daarna voorging in ge bed. Na een hartelijk welkomstwoord, werden die notulen van de vorige vergadering gelezen en vastgesteld, nadat eerst de vraag beantwoord is, waarom nu op Vrijdag jnplaats van op Zaterdag, zoals de vorige maal besloten was, vergaderd wordt. Vriend v. d. Linden, die voor het hoofdbestuur aanwezig is, ziet de zaak uiteen tot aller tevredenheid. Hierna wordt als plaats voor ver in het laatst van November Vooraf geeft hij een toelichting over d>e brief van hét Hoofdbestuur inzake het mantelcontract en de be sprekingen, die reeds gevoerd zijn tussen de besturen der landarbeiders- organisaties. Komend tot zijn on derwerp zegt spreker, dat het nodig is ,dat wij pus bezinnen op de vra gen van de dag nu de maatschappij in haar ontwikkeling een gans an dere is, als .bij hét begin der Vak!- beweging. Zien wij ,op het uitgangs punt ,het fundament, dat de NCLB bij al haar beschouwingen Gods Woord als bron voor al zijn hande len neemt, dan moeten wij op deze basis elke nieuwe arbeid, waarvoor wij als Chr. Vakbeweging geplaatst worden, met volle verantwoordelijk heid durven dragen en in elk opzicht medewerker worden. D© gemoedelijk heid van vroeger dagen is voorbij en met het scheppen van onze rechts positie lijkt het, pf wij in -onze da gen scherper tegenover elkaar zijn komen te staan, wij zouden het an ders kunnen zieggen en hét zo, stel len, dat vandaag het recht meer dan voorheen, zij het in juiste banen geleid, gehandhaafd wordt en wij met verkeerde barmhartigheid afge rekend hebben, al wil dit niet zegr gén, dat de strijd voorbij is, want wij staan pas aan het begin daarvan. Spreker tekent de overgang van de oude naar de nieuwe maatschappij- vorm, die haar bekroning moet vin den in de P.B.'O.^ die, indien ze niet in handen van de Staat, maar in handen van de vrije maatschappij komt, veel zal gaan betekenen voor de arbeidende stand. Dé kwestie van de eigendom, hoe men haar ziet in het licht van de Heilige Schrift, is van zeer grote betekenis. God alleen is eigenaar van alles, wat zich op aarde aan ons vertoont Wij mensen, wie wij ook zijn, zijn slechts rentmeesters. Het gezag, dat Overheden, ouders hebben, is van gans amdiere aard dan de verhouding patroon-arbeider, al kan niet worden ontkend, dat bij Üe aanvaarding der werkz aamheden men zich onder het gezag van de werk gever stelt Spr. noemt de veelsoor tige arbeid, waarmede de Chr. Vak beweging van thans, in tegenstelling met vroeger, te maken heeft: Stich ting voor de Landbouw, Stichting door Dr. P. H. WINKELMAN VERKRIJGBAAR IN DE BOEKHANDEL van ide Arbeid, Overheid, Arbeids voorziening, Onderwijs, Woningvraag stuk, Lonen en Prijzen, Mechanisa tie, Veiligheidswet, Emigratie ennqg zoveel meer. Onze taak nu is deze, dat onze ledien, en zeker onze be stuursleden, naar hun vermogen ken nis moeten nemen van al deze vraag stukken, -voorgelicht door onze Chr. Land ar heider en De Gids. Kan dit alles wel? Dit is niet de vraag, die het leven beheersen mag. Het moet, omdat God het van ons vraagt. Geen vrees maar opdracht heel het leven te stellen in Konimgsdiénst. Onze tijd wordt gekenmerkt door pen zelfvol- maaktheid, door een lusteloosheid, die een verlammende invloed uitoe fent op de doorwerking! van ons or ganisatieleven. Is het geen schande, dat gebleken is, dat in 54 gezinnen van Chr. arbeiders er 34 mannen te vinden zijn, die niet georganiseerd waren. Onze taak nu betekent, dat wij in een gans andere maatschappij met meer élan dan, voorheen onzè schouder onder het werk moeten zetten. Die vijand wedersitaan bete kent eerst de sleur uit ons eigen le ven wegdoen. De vergadierarbeid is weer begon nen. Wij leven nog in een vrij va derland.' Wij hebben nog ©en kans, maar dan ook alle lamlendigheid aan de kant! Geen 14 ingekomen stukken voor lezen, waarbij blijkt, dat noch de secretaris, noch die voorzitter ze van tevoren hebben ingezien. Laat de man in kwestie een kort overzicht geven van de inhoud, anders blijven de leden de volgende maal weg. Maak de vergaderingen aantrekkelijk, wees zakelijk en vlot, ga op huisbezoek. D© met-georganiseerden behoren er ook bij. Zeg niet: „ze willen niet". Vergeet vooral de jeugd, die tóekomst van onze Chr, Vakbeweging, niet. Wij moeten ook in ons districtswerk de vraag aan de ordie stellen, of wij deze vergaderingen van tijd tot tijd een ander karakter mpeiten gaan ge ven in de vorm van ©en cursusver gadering. Betrek actieve leden in dit werk. Als wij „ons werk zo aanpak ken, zal God ons zijn zegen niet onthouden.. Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Na idiit onderwerp volgden nog een aantal vragen van allerlei aard, die door vriend v. d. Linden worden be antwoord!. Nadat vriend v. d. Linden in dank gebed was voorgegaan, werd deze goed geslaagde vergadering door de voorzitter gesloten. Vrijdag 10 Nov., des avonds om half acht ,zal in de Ger. Kerkl dankuur voor het gewas worden ge houden. Alsdan hoopt voor të gaan Ds. Poelman uit Andèl. De Chr. gem. zangver. „Hal leluiah" alhier, behaalde op. het Nat. zangconcours te 's Gravenmoer, on der leiding van de heer Groen uit Heusden, in de 2e afd. een le prijs. Tevens behaalde de heer A. Treffers als solist met een barritonpartij in de 4e afd. eveneens een le prijs. ussen aapgewezen. Ingekomen stukken zijn wel1 aan wezig, maar deze zullen gelijk met het onderwerp aan de orde gesteld worden. Vriend v. d. Linden krijgt nu gelegenheid te spréken over het onderwerp „Onze taak nu". HERPT Dinsdag 7 Nov. des avonds half acht zal Ir. J. W. Wellen, in de zaal van Th. van Horien te Herpt een lezing houden over emigratie. Ir. Wellen heeft in opdracht van de regering een studiereis naar Ame rika gemaakt om zich aldaar op de hoogte te stellen van emigratiemoge lijkheden. Deze lezing is voor een ieder van het allergrootste belang; hij rekent dan ook op een massale opkomst, ook van de boerinnen en jonge boeren. Niemand verzuim© de ze zeer belangrijke vergadering bij te wonen. LAND VAN ALTENA Op 1 Nov. j.l. had in café v. Dijk te Almkerk een samenkomst plaats van afgevaardigden van de Noord-Brab. Mij. v. Landbouw,, de de Chr. Boeren- en Tuindersband en de N.Brab. Chr. Boerenbond, ter be spreking van de ruilverkavelingsplan- nen en de aanleg van nieuwe wegen in dit gewest. De indertijd ingestelde wegencom missie had onder voorzitterschap van de heer A. D. v. Buuren, ook op deze avond de leiding en bracht ver slag uit over haar werkzaamheden. Naar hun oordeel zou het aanvanke lijk voorstel van de organisatie's, om slechts één weg door deze streek aan te leggen, bij de autoriteiten geen gehoor vinden. Getracht zal daarom moeten worden in de bestaande plan nen de zo nodige en gewenste wij zigingen te verkrijgen. De bezwaren van de thans in kaart gebrachte tracé's worden door de aanwezigen veelzijdig belicht,, voor namelijk had men het oog op het weggedeelte Veen-Andel en om het dorp Genderen. Met algem. stemmen werd beslo ten dat de commissie deze punten nog nader zal bezien en zal trachten hierin wijziging te krijgen. Een be slissing aangaande de plannen voor ruilverkaveling werd aangehouden tot een volgende vergadering. Deze vergadering die zeer druk bezocht was, werd bijgewoond door de heren de Waard en Kor te weg, resp. voorzitter en secretaris der N. Brab. Mij. van Landbouw. MEEUWEN Donderdagavond a.s. om 7.30 uur, zal door de WelEerw. Heer Ds. Hoeufft van Velsen, een dankstond voor het gewas gehouden worden. RIJSWIJK Onze oud-dorpsgenoot, dhr. Jan v. Herpen is benoemd tot ge meente-secretaris van Heenvliet. VEEN Tot leden van het Christe lijk Schoolbestuur zijn herkozien J. Wi. Schouten en B. A. van Balle- gooijien. WIJK EN AALBURG In aansluiting op het bericht onder Heusden, zal op Vrijdag 10 Nov., des avonds om half acht, een propaganda-avond van het CNV won den gehouden in hotel „Concordia" te Hesudien. Alle ledien uit onze gemeente wor den opgewekt deze vergadering bij te wonen. Als spreker hoopt op te treden vriend T. J. den Hartog met als onderwerp: „In de aanval". Me dewerking wordt verleend tjoor de Ch;r. gem. zangvereniging „Sursum Corda". Het beloofd een leerzame avond te warden. Komt allen en brengt zo mogelijk vrouw of verloofde mee. Het bestuur voor de te hou den bazar ten bate van de fanfare „Oefening en Uitspanning" doet de navolgende verantwoording van de binnengekomen giften: In contanten ■EUWSBLA» Hoogleraar aan de Economische Faculteit van de Universiteit van Indonesië WITH AN ENGLISH SUMMARY In de jongste oorlog werd de oude grensvesting Heusden, aan de Zuidelijke oever van de Maas, er op de verschrikkelijkste wijze aan herinnerd, dat het als grensplaats aan de rivier zijn militaire betekenis had behouden. Van een vergeten stadje, is het in November 1944 geworden tot een plaats met een wereldnaam. Heusden dankte deze wereldvermaardheid aan wat er geschied was in de nacht van Zaterdag 4 November op Zondag 5 November van dat jaar. In deze nacht, toen de bevrijdende geallieerde legers als het ware tegen de oude wallen drongen, is het verschrikkelijke feit geschied, dat allerwege afgrijzen verwekte en aan het vergeten Heusden een kortstondige wereldvermaardheid gaf. Dit feit was de vernieling door de Duitsers, met behulp van ontploffingsstoffen, van het stadhuis van Heusden, waar in een tweetal schuilruimten, onder in het gebouw, maar gelijkvloers met de straat, vele ingezetenen tegen het granaatvuur der geallieerden beschutting hadden gevonden en waar zij, toen de spripgstof haar werking uitoefende, levend onder het instortende gewelf bedolven werden. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft het zijn plicht geacht, een nauwkeurig en Önbevooroordeeld onderzoek in te stellen naar hetgeen er te Heusden in de dagen omstreeks 4 en 5 November en in de rampnacht zelf is geschiedt. De resultaten van deze onderzoekingen, opgedragen aan Dr. P. H Winkelman en Dr. Z. W. Sneller, zijn neergelegd in dit verslag. 82 bladzijden. Met 10 afbeeldingen en 3 uitslaande kaarten. Prijsf 2.90in linnen f 4.25»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 1