Binnenland Ingezonden NIJENRODE Ons Landbouwhoekje. f 70,45, i paar damesschoenen;, 2 schaaltje, 1 kleedje en 5 busjes DDT, 1 doos sigaren en 1 doos sigaretten, 1 sierstelletje, 1 fl. genever, 2 fl. schilletje, 4 dozen postpapier, 1 doos oud-holl. postpapier, 1 vulpenstan daard, 2 pennenbakjes, i bonbon schaaltje, 1 fruittestje, 1 eierstelletje en 1 vaas. r WOUDRICHEM Donderdagavond j.l. werd de bazar van Woudrichem's Fanfare corps „Kunst en Vriendschap" door de Burgemeester dezer gemeente ge opend. In zijn openingswoord deelde de Burgemeester mede dat een mu ziekvereniging in een gemeente een zeer voorname plaats inneemt,, aan gezien deze in de eerste plaats ten doel heeft de muziekkunst op een hoger peil te brengen, waarvoor de leden der vereniging zich verschil lende offers getrooisten. Een muziek vereniging betekent echter nog aan merkelijk meer voor een gemeente, daar deze er toch voor zorgt dat bij feestelijkheden en hoogtijdagen door het laten horen van de vrolijke klan ken der muziek meer luister aan de gebeurtenis wordt geschonken. De ingezetenen zijn daarom aan een muziekvereniging veel verplicht en het is noodzakelijk dat een der gelijke vereniging de volledige steun geniet van de burgerij, vooral ook in financieel opzicht. Een dergelijke ver eniging heeft grote kosten welke re gelmatig ter ugkomen en die niet en kel uit de contributies van de le den en de bijdragen van de donateurs bestreden kunnen worden. Teneinde de kas der vereniging wat te ver stevigen is deze bazar georganiseerd en het stemde de Burgemeester tot genoegen dat hiervoor verschillende artikelen beschikbaar waren gesteld. Spr. deed een dringend beroep op de ingezetenen te tonen wat voor de muziekvereniging over te hebben door deze bazar te bezoeken. Hij bracht tevens nog een woord van dank aan de leerlingen van de beide scholen in de Vesting voor de deelneming aan de tekenwedstrijd en roemde de door verschillende leerlingen gemaak te tekeningen en verklaarde de bazar voor geopend na tot de Voorzitter der vereniging nog de wens te heb ben uitgesproken dat de resultaten van de bazar zouden "beantwoorden aan de verwachtingen welke het be stuur der vereniging daaraan had ge steld. De alhier bestaande afd. vgn de Ned. Chr. Vrouwenbond zal op Donderdag 9 Nov. a.s. in de Chr. Kleuterschool een vergadering hou den, waarin als spr. zal optreden de heer H. v. d. Flies met onderwerp: „Horizontale en verticale gemeen schap". De Toneelvereniging „Onze vrije uurtjes" alhier zal op Donder dag' a.s. een uitvoering geven in het verenigingsgebouw aan de Vissers- dijk. VEILING VEEN. Veiling van Woensdag 1 Nov. Peren: Brederode 1030; Comtes- se de Paris 1724; Saint Remy 13 22 en Zwijndrechtse Wijnperen 7 61 ct. per kg. Appelen: Bellefleur 330; Cox's Orange Pippin 247Glorie van Holland 1923; Goudreinette (fab.) 722; Jonathan 350; Laxton's Su perbe 325; Lemoenappel 13—18; Notarisappel 518: Sterappel 225 en Prince Albert 14 ct. per kg. Groenten: Andijvie 5; Kroten 4; Savoye kool 7-8 en Prei 611 ct. .per kg. Ambon is veroverd. Op 3 Nov. kwart over 12 Java- tijd is de rood-witte vlag van de Republiek Indonesia in Ambon ge hesen. De Regering hoopt, dat het Ambon-probleem hiermede ten einde is en dat de betreurenswaardige in cidenten gesloten zijn, aldus een com muniqué uit Djakarta. Honderd Nederlanders uit Ruslaind naar buis. De ambassadeur van de Up ie der Socialistische Sovjet-republieken heeft ten departemente van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat dezer dagen ongeveer honderd Nederlanders, die sinds de oorlog daar nog in kampen vertoefden uit de Sovjet-Unie op transport naar Nederland zijn gesteld. Momenteel bevinden zij zich in de Franse en Amerikaanse sector van Wiest-Berlijn. Verbod afleveringen tarwemeel. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat het afleveren van meer dan 2 kg. tarwemeel (ongebuild tarwe- jneel) per aflevering aan consumen ten, wordt verboden; tot heden was dit 25 kg. De controle van de laatste dagen heeft n.l. aangetoond dat deze maatregel moet worden genomen, om het toenemende verbruik van tarwe meel voor veevoederdoeleinden te remmen. Twee echtparen gedood Twee echtparen zijn gedood, toen hun auto op een onbewaakte over weg op de grens der gemeenten Noot dorp en Zoetermeer, ten Noorden van Delft, Zaterdagavond werd gegre pen door een trein van Den Haag naar Gouda. De personenauto werd totaal ver nield. De verongelukten zijn de echt paren Tabben en Vroegh uit Naald wijk. Zij laten respectievelijk 8 en 2 kinderen achter. Ruim een half millioen telefoon- abonné's Dezer, dagien is in ons land die 500.000ste telefoonabonné aangeslo ten. Hoe snel de groei van het aan tal aangeslotenen geweest is, blijkt duidelijk uit het feit, dat het Staats bedrijf der PTT, sinds 1 Jan. 1046, ruim 286.000 nieuwe telefoonaanslui tingen heeft gemahkt. Buitengebruikstelling postzegels Met ingang van 1 Januari a.is. wor den de volgende postzegels buiten ge bruik gesteldvoor de frankering worden ze hierdoor waardeloos. a. de Zomer postzegels uitgifte 1949 b. de Zonnebloemzegels c. de Herdenkingspostzegels uitge geven ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Wereldpost- vereniging d. de Kinderpostzegels, uitg. 1949; De Kinder zegels 1950 Van 13 November tot en met 30 December a.s. zullen de gebruikelijke weldadigheidisziegels „Voor het Kinld" worden uitgegeven; boven de fran keer waardie wordt ieen toeslag ge heven, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor de steun aan de arbeid ten bate van het bescher ming- en hulpbehoevende kind in het algemeen, met uitzondering van de zuigelingenheseherming. De zegels zullen in de volgende we arden en kleuren verschijnen: 2 3 ct, kleuter met bijen, rood; 5 3 et., jongen met haan, brons groen; 6 4 ct., meisje m. vogeltjesgroen; 10 5 ct., jongen m. vissen, violet; 20 7 ct., meisje met vlinder en kik ker, blauw. Voor de frankering1 blijven ze tot en met 31 Dec. 1951 gelden. IIEUSDEN Om nogmaals op de feestavond v.v. „Heusden" terug te 'komen, wil len wij nog het volgende ouder de aandacht van de leden en donateurs brengen. Het is voor de goede gang van zaken en om. misverstand te voor komen noodzakelijk, dat bij hel plaats besprdken, op Donderdag na 7 uur, en Vrijdag de gehele dag, alle leden en donateurs huin lidmaat schapskaart mede brengen. Dit om teleurstelling te voorkomen. Ieder werkie dus mee, om alles zo orde lijk mogelijk te doen verlopen. Het plaats bespreken is verplichténd, zo dat zij die geen plaats besproken hebben, toch f 0.10 zullen moeten be talen en dan zullen moeten plaats nemen op die plaatsen die nog over zijn, of wellicht geen plaats meer hebben. De feestavond vangt precies om half acht aan op Vrijdag 10 Nov. Men zij dus tijdig aanwezig..; Ook voor deze avond wordt ieder in zijn eigen belang aangeraden zijn lidmaatschapskaart bij zich te heb ben. Er is n.l. een lijst van alle leden en donateurs ter secretarie ge deponeerd geworden en alleen zij die op deze lijst voorkomen, mogen zich in de zaal bevinden. Wij wensen u allen een prettige avondToont u verder goede leden, door uw gedrag, de v.v. „Heusdien" waardig. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Wijk en Aalburg, 6 Nov. 1950. Geachte Redactie, Het schrijven van de Kerkeraad der Ned. Hé-rv. Kerk te Wijk en liet schrijven van het voorlopig Comité alhier, dwingt mij tot een weder woord. Naar aanleiding van het schrijven van de Kerkeraad moge ik volstaan met er op te wijzen, dat de indruk' die de Kerkeraad heeft, „als zou er over de grondslagen, die en voer voorstanders van het Openbaar on derwijs en voor voorstanders van het Christelijk onderwijs aanvaardbaar zouden zijn, reeds een zekere mening genoemd wiezen", inderdaad schijn is. Een dergelijke miening is voor zover mij bekend nimmer geuit. Het schrijven van het Comité vergt een e-ngiszinis uitvoeriger beantwoor ding. Het is mij niet duidelijk, wat voor genoegen het Comité er in heeft, aan haar schrijven eein zo sterk per soonlijk karakter te geven. Niet min der dan acht maal wondt mijn naam genoemd. Het £ij mij vergund het Comité niet op deze wieg te volgen Wat uw vragen betreft, hipt vol gende. Nimmer is het mijn bedoe ling1 geweest om zelf alle: plannen uit te werken om daarna bij de voorstanders van. het Christelijk on derwijs te komen, die dan mijn plan nen maar hadden aan te nemen. Nimmer heb ik ook maar iets in deze richting ondernomen. Uw Co mité heeft geien enkele reden zoiets te veronderstellen. Evenmin heb ik U voor ©en vol dongen feit willen stellen. En weer: U hebt geen enkele reden dit te ver onderstellen. Ook is uw circulaire voor mij niet op een ongelukkig ogenblik gekomen. Het enige onge lukkige vond ik, dat Uwerzijds geen moment aan samenwerking was ge dacht. r Uw Comité meent zich niet te mogen mengen in hetgeen het Be stuur van Volksonderwijs en de Ou dercommissie zegt over de houding van de Kerkeraad. Alleen, in tegenspraak tot wat U schrijft, zegt U er toch wat van. Zelfs heel veel. Uw comité meent, dat een „werkelijk trouw lid" der Ned. Herv. Kerk zich zonder meer schaart achter een actie voor Chris telijk onderwijs, ziende op de belofte, afgelegd bij Doop en Belijdenis. In de Kerk van Jezus Christus gaat het echter niet 0111 Uw mening, noch om de mijne. Niet een mense lijke miening is hier richtsnoer, maar wel wat de Kerk zegt. En de Kerk heeft niets anders door te geven dan de boodschap van de Heer der Kerk Jezus Christus, voor ons gekruisigd, gestorven en opgestaan. Cod zij dank, dat wij een Kerk hebben ,die haar taak en roeping verstaat, ook ten aanzien van opvoe ding en onderwijs. Die niet schroomt om te spreken met de voorstanders van het openbaar ondier wijs, die dat gesprek uitlokt en aanmoedigt, die niet bang is, dat een dergelijk ge sprek zal leiden tot begiiiseivérza- sef, een geheel van overtuigingen en inzichten, dat wel gelardeerd is met tal van. Bijbelse gegevens, maar dat als geheel toch moeilijk met de eis en de wil van God gedekt kaïn wor den?" Arme dwaas van een. professor. Ook al geien „werkelijk trouw lid" der Kerk. Arme Synode. Hoe twijfelt gij nog Het is toch alles zo een voudig. Neen, het is in het geheel niet eenvoudig. Steeds zullen wij ons weer voor ogen moeten houden, wat wordt er van ons geëist. Steeds weer zal alle mensenwerk getoetst moe ten worden aan het Woord Gods. Uw Comité meent, dat de split sing pp het gebied van het onder wijs in onze gemeente wel zal blij ven. bestaan. Maar dat is verstande lijk geredeneerd. De Bijbel zegt ons, dat hier niets blijvends is. Het is een opkomen en 'verzinken. Mense lijke meningen zinken weg, de vor men, welke wij aan bepaalde dingen hebben gegeven, verdwijnen. Alleen het Woord Cods blijft in der eeuwig heid. In de oorlog hebben wij daar iets van verstaan. Alles werd óns uit de handen geslagen, weg was het Ba- bel ,dat wij zelf haddien gebouwd, de aanbidding van het gouden kalf van h.et beginsel, dat wij zelf geformu leerd hadden, was ons niets meer. Er was nog slechts één houvast: Christus, de Heer Uw Comité zal het met mij eens zijn, dat hierover nog veel. te zeggen zou zijn. Ook van de zijde van Uw Gomlié. Ik ben mij dat zeer wel be wust. Momenteel is dit, tengevolge van Uw opvatting, dat een samen- spreking reeds bij voorbaat tot on vruchtbaar beid gedoemd is, niet mo gelijk. Eén ding wil ik echter nog beklemtonen. Bij oins allen was de bedoeling eerlijk. Te betreuren is het dap ook, dat Uw Comité uiting meen de tie moeten geven aan twijfel aan de oprechtheid van ons streven. A. MABELIS Jr. Ook een Kerk, die er tot op he den niet aan denkt, zich „onvoor waardelijk" achter het Christelijk on derwijs te scharen. Wel heeft zij een Hervormde Raad voor Kerk en School gevormd. Op 14 April 1950 hield genoemde Raad: een jaarverga dering. En in die vergadering legde Prof. Dr. G. C. van Niftrik, Hoog leraar in de theologie, namens vele leden dier Herv. Kérk een vraag voor: „Zijl gij zo volstrekt zeker van de Christelijkheid van. het Christelijk onderwijs?" En. later zegt hij: „W-aar gaat het in de Christelijke school om? Is dit niet die nood van het ogenblik, dat de school een element in de machtsstrijd is geworden? Moet de Chr. school niet vooral dienen tol propaganda en handhaving van 'n be paalde levensstijl, 'n bepaald levens be- ENKELE PUNTEN WAAROP GE. LET MOET WORDEN RIJ HET VOEDEREN VAN KNOLLEN Nu de staltijd is aangebroken, zul len misschien weer grote- hoeveelhe den knolgroen in de koemagen ver dwijnen. Knolgroen is een uitstekend rund vee voeder, dat in het verleden door de onder zoekers wel eens iets te laag is gewaardeerd in voeder- waarde. Al is het een voortreffelijk voer, toch moet men op enkele pun ten letten en wel: 1. op de aanklevende grond; te sterk bevuild knolgroen. werkt on gunstig op de dienen; de belangrijk ste oorzaak van de beruchte knol- groen-diarrhee zal waarschijnlijk in de aanklevende grond liggen. 2. op de grnotte van die giften Als uiterste moet 50 kg wel worden aan gehouden. Vanzelfsprekend wil dit niet zéggen, dat de dieren alle deze hoeveelheid moeten ontvangen. Men moet rekening houden met de be- moet rekening houden met de behoef ten der dieren. Hebt u wel eens be paald hoeveel 50 kg knollieh is? 3. op de voorzorgen, die in acht moéten worden genomen miet het oog op de kwaliteit van de melk. Ie. Alleen na hiet melken voeren. 2e. Voer niet in de stalruimte be waren. 3e. Voer resten niet onder de koe. maar verwijderen. 4e. De melk zo vlug mogelijk uil de stal. Houdt men zich aan bovenstaan de punten, dan is 'knojgroien een praebtvoer: mien kan op het kracht- voeder hooi besparen én het is een prachtig overgangsvoer van de wei de- naar de' staltijd. Gaat reietds nu na wat u hoogstens in verse toestand kunt vervorderen en kuilt de rest onverwijld goed in. And-el. B. v. Hoven. jUUDE BURG 2. En toch één wens bleef onvervuld, Een wens zo vaak geuit: Mathilde schonk haar Diderik Geen enkle huwelijksspruit. Maar hoor!... daar klinkt de krijgs trompet Eu noodt ten heilgen strijd: „Op ridder, naar Jeruzalem En 's Heeren graf bevrijd Te lang werd die gewijde grond, Waar Hij eens leefde en stierf, Zijn leer 011s gaf, Zijn wo-ndren deed, Zijn dood ons heil verwierf: Té lang werd die gewijde grond Onteerd door vuig gebroed. Op! die des christens hope heeft, Heb be ook des christens moed! Op, op! zie hoe de kruisbanier Reeds wappert in hét land; Die haar niet volgt treff' Godes vloek, Des mensen hoon en sc.hand. Hoog waait zij uit, de heiige vaan, In gans Euroop ontplooid, Het christenvolk ter vr-edeleus, Den Saraceenen nooit!" Ook Did rik hoorde 'topontbod En zag zijn Machteld aan. Zij las reeds, in zijn vlammend oog, 't Besluit om mee te gaan. „O!" sprak zij, „waar gij henentrekt, Ca ik ook, liefste mijn! Want, waar mijn dierbre hart vriend is, Moet ook Mathilde zijn". „Neen vrouw", was 't antwoord, „rid derplicht Roept mij, niet u van hier; Mij voegt voor God de strijd en 't 'zwaard, Volg gij geen krijgsbanier, Maar bid voor mij ik doe 'tvoor u Wij zien elkander weer; Mijn burgvoogd, Wulfert, is uw schuts Tot dat ik huiswaarts keer". En spoedig rijdt hij van haar heen, Met moedig knapental Naar Heusden, waar de dappre heer Het krijgsvolk monsteren zal. Daar draaft hij weg; Mathilde snikt En wuift een laatst vaarwel, E11 bidt dat God én uit én thuis Haar Didrik vergezel!'. 'tVisier verborg ook menig traan, Aan 't manlijk oog ontstroomd; Wat weet hij toch, of hij wel ooit Weer bij Mathilde koomt? Wat weet hij, of hij Nyenro' Wel immer wederziet! 'tls mogelijk ja! 'lis mogelijk neen! Het zeekre weet hij niet! Hoe ver ligt dat Jeruzalem 'tls daar een land van vuur; En pest en staal en bloed'kamp wacht Hem daar in ieder uur! Om 't even, wat dat land ook breng', Zijn ziel. beveelt hij God, En Machitelds bede: hij, hij volgt Slechts ridderplicht en lot. Die burgvoogd, Wulfert, was een boef, Een Judas-kind was hij; Zijn liart was vol van alle kwaad, Maar meest van huichlarij. De booswicht had reeds lang het oog Op vrouw Mathild gevest; Doorslecht, gelooft hij aan geen deugd Aan vrouwendeugd het lest. Nauw is heer Didrik weggereisd, En hij met haar alleen, Of hij smeedt louter schelmerij En listen groot en kleen. Zijn wo-ord ontvloeit den valsen mond Als enkel honingzeem Hij prijst Mathilde's deugd en schoon, Doch lastert haar met een En zegt: „had ik een vrouw, als gij, Neen zeker, ik verliet U om geen bruinen Saraceem, Om Palestina niet". Hij voegt -ér bij: „Ontgloeije 'tvuur Des oorlogs Diderik, Voor 'tvuur der lief-die, ach! is hij koud Dat minnevuur ken ik". Hij waagt het eindlijk, neergeknield, Té spreken van den brand Die zijne Judas-ziel doorwoelt, En grijpt Mathilde's hand... De vrouw blijk vrouw. Hoe!dronk haar hart Het zoet der vleijerij, Met wulpse teugen, langzaam in?... Mathilde,.... wat deed zij? „Weg, addersprak ze, „weg van mij Zijl gij uw heer getrouw, En waagt gij ligt, uw zwaddergif Te spuwen op zijn vrouw? Weg, satan! neen, gij kent mij niet: Uw meester is mijn kroon, Gij onkruid dat mijn voet vertreedt, Verachting zij uw loon!" Hij suft, hij stamelt en verbleekt: Verbleekt maar niet van schrik, Het is van woede: en duivlenwraak Vaart in dien ogenblik In zijn zwarte ziel. Hij grijnst: „Weldra is Machteld mijn, Ten spijt van al haar dwaas geklap, Of 'k zal geen W-ülfert zijn!" Intussen reist heer Diderik Al verder voort. Hij land, Na langen moeitevollen tocht, Aan Palestina's strand. Daar strijd hij onder Héusdens vaan Daar velt zijn heldenmoed Der Saraceenen rijen neer, Daar plast hij in hun bloed. E11 waar zijn zwaard getrokken is, Daar is 'teen do-odenfeest; De vijand vreest der Franken moed Maar Didriks zwaard het meest. En waar hij, in de forse vuist, Het blinkend lemniet zwaait, Daar zijn slechts lijken: daar is t veld Met stervenden bezaaid. Is 't wonder dat men overal Bij yoorkeur op hem loert? Of is hij het niet, die 's vijands magt Gestaag ter slachtbank voert? Maar, wat geen Saraceenendroim Vermogt: gelukt de list: En Didrik wordt haar prooi, hoelang, Hoe moedig ook betwist. Duur is de zege -op hem behaald, Met stromen bloeds gekocht; Maar hij is toch in 'tnet geraakt, En dat is 'twat mén zocht. CWordt vervolgd) Nederlands Elftal - Athenian Longue 4 - 2 in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Abe Lenstra scoort het derde doelpuntkeeper Bennett heeft het nakijken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2