NEDERHEMERT Dman Net kosthuis aangeboden Vulpenhouders Uit voorraad leverbaar: een HOUTEN GEBOUW, zwart-bonte vette schot, Heden hebben wij geëtaleerd: 319. H^v.H.'tjes Gevonden en verloren voorwerpen Burgerlijken Stand een pracht eiken slaapkamer, Een Eiken Huiskamer, FLINK MEISJE I 6000— F* VERSCHOOR KONING WINTER vroeg op bezoek Geb. f.3.90 Van Akkerveeken BANWERK „Polder van Veen« Bekendmaking. HERSCHOUW Raadsvergadering gehouden op Vrijdag 3 Nov. des nam. 7 uur Voorzitter: Weth. C. v. d. Werken (waarn. burgemeester). Secretaris: WelEd. Heer J. H. v. d. Kolk. Aanwezig alle leden, behalve wet houder de Gaaij als de Voorzitter met het formuliergebed opent. De notu len worden gelezen en vastgesteld. De Voorzitter deelt in verband met de notulen mede, dat is toegezegd dat de 3 lantaarns geplaatst: zullen worden. De vertegenwoordiger van de PGEM was echter bang, dat de plaatsing van een lichtpunt aan het begin van de Nieuwe Steeg niet mo gelijk zou zijn, aangezien de daar liggende kabel een oorlogskabel is. Wat het plaatsen van waarschuwings borden betreft in verband met te grote snelheid rijdende auto's deelt spr. mede, dat auto's in de kom ener gemeente met geen grotere snel heid dan 40 km mogen rijden. B. en W. hebben gemeend het beste te doen met alle autobezitters in de gemeente te verzoeken, met deze bepaling re kening te houden en het verkeer door te snel rijden niet in gevaar te bren gen. Spr. hoopt dat dit resultaat zal opleveren. Wat de kwestie van aan leg van electrisch licht in de buurt schap Rietschoof betreft, deze staat nog steeds op hetzelfde punt. Als het zover is dat de PGEM breid is tot aansluiting over te gaan, zal de gemeente de financiële consequen- tie's onder het oog hebben te zien. Het zal echter wel lente worden voor het zover is. Ingekomen stukken: Schrijven van de Stichting voor de Welvaart in de Bommelerwaard, om evenals voor het jaar 1950 ook voor 1951 weer een subsidie te mogen ontvangen en verder om in de kos ten groot f 800, die nodig waren voor het maken van het Industrialisatie rapport dat wordt bijgevoegd, een bijdrage te willen verlenen. De Voorzitter zegt dat B. en W. het rapport wel van belang achten voor de streek en de Stichting, hier mede heeft getoond oog voor de toekomst te bezitten, om reeds thans werkgelegenheid te zoeken, voor een eventuuel in de toekomst mogelijk te ontstaan bevolkingsoverschot. B. en W. hebben het verzoek ernstig overwogen, doch menen, dat geen subsidie moet worden verleend, voor het opmaken van het rapport, om dat men als men zo iets begint, do gemeentebesturen vooraf dient te ho ren en deze niet voor een voldongen feit moet plaatsen. Wel zijn B. en W. er voor de jaarlijkse subsidie te verlenen, die dan ook op de begro ting voor 1951 is geplaatst. De heren Oomen en M. Verheij Jz. verklaren het in deze volkomen met B. en W. eens te zijn. Met algemene stemmen wordt hier op overeenkomstig het voorstel afwij zend beschikt op de aanvrage om subsidie voor het opgemaakte rap port. Verzoek van de Protestantse Con- tactraad om subsidie en wel 16 ct. per inwoner. Het ligt in de bedoeling in de Bommelerwaard een aantal maatschappelijke verzorgsters en ge zinsverzorgsters aan te stellen. Die subsidie van ió cent houdt niet in, dat hiertoe reeds onmiddellijk wordt overgegaan, 'doch zijn alleen bedoeld, om een en ander op poten te zetten. De toekomst zal moeten uitwijzen of een dergelijke instelling voor de streek noodzakelijk is. B.en W. stellen voor geen subsi die te verlenen. De heer M. Verheij Ghrzn. vraagt of reeds bekend is, hoe de kerkelijke instanties tegenover deze zaak staan. De Voorzitter antwoordt dat dit nog niet bekend is. De contactraad beeft ook nog een schrijven aan spr. gericht waarin wordt gevraagd,, op te geven of het wenselijk wordt ge acht, dat een maatschappelijk ver zorgster eens per week in de gemeen te zitting houdt. Spr. staat er per soonlijk huiverig tegenover, het ver zoek af te wijzen, de Stichting kan in de toekomst nuttig blijken. (Wethouder de Gaaij komt ter ver gadering). De Voorzitter merkt nog op, dat als men geen subsidie verleent, men ook niet kan opgeven, dat het wen selijk is dat een verzorgster zitting houdt. De heer M. Verheij Ohrzn. ziet daarin ook niet veel heil, als er een verzorgster was, die gezinnen, die daaraan behoefte hadden, ter zijde stond met huisbezoek, was het iets anders. Wethouder de Gaaij zegt, dat de gevraagde subsidie een bedrag van f 175 vergt. Besloten wordt bet verzoek af te wijzen. Schrijven van de fruittelersorgani satie te Kesteren. De Voorzitter deelt mede, dat enige tijd geleden de Burgemeesters van de diverse gemeenten is verzocht ©en prijs, beschikbaar te willen stellen voor de jaarlijks te houden tentoon stelling, die elk jaar in een andere gemeente wordt gehouden. De Bur gemeesters voelden er niet voor hier voor persoonlijk een bedrag uit te geven, aangezien zij van oordeel wa ren, dat hiermede niet hun persoon lijk, doch het algemeen belang werd gediend. Toen is overeengekomen, de raden in de diverse gemeenten voor te stellen, voor dit doel een bedrag van f 5,1uit 'de gemeentekas te verstrekken om daarvoor een wis- selprijs aan te kopen. In haar schrijven drukt die organisatie zich wat eigen aardig uit, want zij doet het voor komen of dit bedrag van f5,reeds is toegestaan, wat niet juist is, alleen was toegezegd, een voorstel in deze zin te zullen doen aan de raden. B. en W. hebben ook dit verzoek be sproken, doch de wethouders meen den dat liet niet op de wég van het gemeentebestuur ligt, hiervoor een prijs beschikbaar te. stellen, dit be horen naar hun mening de fruittelers zelf te doen. Spr. zelf weet niet of dit standpunt wel juist is, daarbij is door de burgemeesters in verband met het kleine bedrag, de subsidie reeds half toegezegd. Wethouder Slegh merkt op, dat het niet over het kleine bedrag gaat, doch hij acht het niet op de weg der gemeenten te liggen hiervoor een prijs beschikbaar te stellen. De heer v. Kooten voelt ook niet veel voor inwilliging van het ver zoek. Men maakt overal kermissen van en spr. is daar niet voor. De Voorzitter acht het hier een an der geval, het betreft hier een bewe ging, die voor de fruitteelt van be lang is. Hierop in stemming gebracht wordt besloten bet bedrag van f 5 beschikbaar te stellen. Voor sternen- den de Voorzitter en de heren de Gaaij, M. Verheij Jz. en M. Verheij Chr.zn. Schrijven van het schoolbestuur, waarin wordt verzocht om de bete geling van de speelplaats, in verband met het gymnastiekonderwijs te wil len uitbreiden, waarvoor een bedrag van f 486 zal nodig zijn. De Voorzitter zegt dat B. en W. niet overtuigd zijn, dat deze uitbrei ding noodzakelijk is en daarom dan ook voorstellen liet verzoek af te wijzen. De heer Oomen, voorzitter van het schoolbestuur verklaart, dat ook het schoolbestuur niet van de noodzake lijkheid overtuigd is, doch de be trokken Inspecteur dringt daarop aan. Het vorig jaar stond de In specteur er op, dat voor een groot bedrag aan materiaal voor gymna stiekonderwijs werd aangeschaft, het schoolbestuur was toen ook niet van de noodzaak overtuigd en wilde het bedrag bij de gemeente niet aanvra gen, zodat tenslotte slechts voor plm. f 100 is aangeschaft. Thans blijkt de Inspecteur evenwel op zijn stuk te blijven staan en zal men vermoede lijk ten slotte toch gedwongen wor den. Het Is daarom misschien be ter het verzoek toe te staan. Besloten wordt het verzoek tot ©en volgende vergadering aan te hou den, om een nader onderzoek in te stellen. Verzoek van het bestuur der La gere Landbouwschool te Bruchem, om ook voor het jaar 1951 weer een subsidie van f 10 per leerling te mogen ontvangen, die uit de ge meente de school bezoekt. Het voorstel van B. en W. om hiertoe, te besluiten, wordt met al gemene stemmen aangenomen. Een leerling bezoekt de school, zodat de subsidie wordt bepaald op f 10. (Wordt vervolgd). (Van onze weerkundige medewerker) Alvorens het weer in de achter ons liggende Octobermaand in cij fers weer te geven, willen wij de Novembermaand eerst eens even on der de loupe nemen om te zien wat deze maand ons in de laatste 100 jaren aan bijzondere weersituaties heeft gebracht. Over bijzonder warme November- maanden willen wij kort zijnde warmste over twee en een halve'eeuw was November 1899. Ook November 1938 was zeer zacht. Koude Novem- ber-maanden, met zelfs al strenge vorst, zijn geen ongewoon verschijn sel, al komen zij niet zo veel voor. De laatste zeer koude November maand was die van 1921, op Novem ber 1858 na, de koudste van de laatste 100 jaren. Op 30 Nov. 1921 daalde het kwik in De Bilt tot14,4 gr. C. op 10 cm boven de grond zelfs al tot 15,7 gr. G. Evenals tij dens een strenge vorstperiode in '58, 1890 en 1902 kwam ook in Novem ber 1921 in onze grote rivieren drijf- ijs voor. De vroegste data waarop in De Bilt een temperatuur van be neden de —10 gr. C. werd genoteerd, was 23 November 1858. Sinds No vember 1925 hebben wij in Novem ber geen strenge vorst meer gehad. Dat het echter in November al volop winter kan zijn, moge uit het bovenstaande blijken. In Nov. 1858 vroor het in De Bilt maar liefst op 23 en in 1921 op 22 dagen. 7 van de 20 strengste en langste winters be gonnen reeds in deze maand. De win ter van 1890'91 op 26 November, die van 1804'05 zelfs al op 7 No vember. Dit alles wil niet zeggen, dat wij ook dit jaar een koude No vember met mogelijk strenge vorst verwachten, maar wel dat Wij stren ge vorst in deze maand niet voor onmogelijk móeten houden. Aan de regenrijke Septembermaand heeft October heel wat goed ge maakt. In het Westen van het land viel 40 tot 50 mm regen, in het Oos ten 20 tot 30 mm, terwijl er normaal 75 mm regen in October valt. Octo ber was dus een droge maand; in De Bilt was sedert 1937 deze maand nog niet zo droog geweest. Het aan tal uren, dat op dit station de zon scheen, bedroeg 108 tegen 104 nor maal. Op 3 dagen was er geen zon neschijn tegen normaal op 6. Het tem- peratuursverloop kon men in twee helften verdelen en wel in een pe riode met zacht weer tot de 2Qe en een te koude periode vanaf de 21e. Op 27 October bleef zelfs het et maalgedeelte in De Bilt genomen be neden hetvriespunt, hetgeen sedert 1905 niet in October was voorgeko men. De gemiddelde temperatuur, be rekend uit uurlijkse waarnemingen, bedroeg 9,6 tegen 9,2 normaal. De hoogste maximum-temperatuur, welke in De Bilt op 6 Oct. 21,5 graden C. bedroeg, was hoger dan in de gehele Septembermaand. In de ochtenduren van 27 October daalde bet kwik in Brabant op hiet vliegveld Gilze-Rijen tot -6 gr. C. Een dergelijk lage tem peratuur was na October 1931 in ons land nog niet voorgekomen. Op de 29e viel plaatselijk enige natte sneeuw. De laatste 10 dagen van October stond het weer geheel onder invloed van een krachtig Scandina visch hogedruk-gebied, waardoor kou de lucht uit de omgeving van Fin land en N.W. Rusland naar ons land stroomde. Door het koude staartje dat October bracht, was deze maand juist iets te koud, maar als herfst maand was zij droog en daardoor gunstig, waar November een voor beeld aan kan nemen. MAN CONTACT Dit boek is verkrijgbaar bij Boekhandel Firma L. J. VEERMAN Telef. 19 Heusden GEVONDEN: Een fietspomp, in Genideren. Terug te bekoimen bij W. van Dijk, B 2, Genderen. i VERLORENEen herenpolshorlo- ge, tussen Andel en Babiloiniënbroek. Terug te bezorgen bij T. Lankhaar, noiod woning, Babiloniënbroek. VERLORENEen paar contact sleuteltjes, vanaf W. Ewij'k tot de Geref. Kerk te Almkerk. Terug te. bezorgfen bij B. Roubos, Hoekje 14, Almkerk. VEEN Over de maand October. Geboren: Mathijs, z. van J. Vos en F. Timmermans; Martinus J.,, z. van J. Duijster en G. Timmers. Ondertrouwd: Laurens H. deRoon 27 j. en Jacoba C. Schouten 25 j. Getrouwd: Johan v. Dalen 27 j. en Johanna v. Ballegooijen 24 j.; Ma thijs Schouten 35 j. en Clasina Jo hanna Jiskoot 25 j.; Jacob Kamp huis 27 j. en Peterina van Ballegooij en 26 j. Overleden: Arnoldus J. Timmer mans 33 j. echtgenoot van Maaike van Mersbergen. H. VAN DER MAADEN H. HOFMAN JACOB VOS, CHRISTIAAN OVERWEEL, Dankbetuiging* TANDARTS HEUSDEN heeft op Vrijdag 10 Nov. spreekuur van 12.30—1.30 uur n.m. vraagt, WIE wil zakenman aan TE KOOP: een Kinderledikantje een Aanrechtkastje; een Kindermanteltje HUI 111 Firma L* J. VEERMAN HEUSDEN 2 gebruikte rupstractoren 2 gebruikte wieltractoren nieuwe wieltractoren 1 gebruikte zaaimachine nieuwe en gebruikte tractor en paardenploegen luchtbanden wagens Telef. 13 - ALMKERK. Reparatie inrichting voor Landbouw werktuigen en Dieseltractoren, Te koop aangeboden: Notaris J. A. DUYNE publiek verkopen bij inschrijving aanbesteden: 7 percelen BANWERK, VERMIST: bestaande uittoogledikant, 3-deurs linnenkast, 2 nacht- )z W kastjes, 1 tafel, 2 stoelen JL bestaande uitdressoir met balpoten en glas in lood, schuif- tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen met T prima bekledingJL Alles onder garantie. W oninginrichting G. VLtSTUIN Markt 48 Tel. 147 GEERTRUIDENBERG Orginele Onderdelen Bedford - Vauxhall. Wenst U iets te kopen of heeft U wat aan te bieden Een „N.v. H.'tje" geeft uitkomst door GRAHAM GREENE Het boek van de film Met 16 filmfoto's slechts Ieder die de film gezien heeft, zal dit meeslepende filmverhaal willen bezitten. SI XI X X X X X X XIX XA VERLOOFD Officier Marva Ille klasse en Luit. ter Zee Ille klasse Soerabaia, 4 November 1950 ïXXTCTGCXXXXOCE Heden nam de Heere, na een lang durig lijden, nog geheel onverwacht van onze zijde weg, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, in de ouderdom van bijna 57 jaren. Aalburg, Wed. j. VOS-VOS. J. VOS. den Bommel, J. BOGAARD-VOS. M. BOGAARD en Kind. Aalburg, A. C. VOS. C. A. VOS en Verloofde, Aalburg, 4 November 1950. Heden nam de Heere plotseling van onze zijde weg, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, in de ouderdom van 65 jaren en 10 maanden. Babiloniënbroek, N. Sterk-Overweel Gorinchem, J. Overweel J. Overweel-de Jong Babiloniënbroek, I. Overweel H. Overweel-Branderhorst Gorinchem, G. H,* Snoek, Weduwnaar van Antje Snoek-O ver weel En Familie. Gorinchem, 31 October 1950. Nonnenveld 56. De begrafenis heeft plaats gehad op Zaterdag 4 November, des v.m. 11 uur, op de Algemene Be graafplaats. in Heusden, Brieven no. 55 a. h, Bur. v« d< Blad, Langs deze weg betuigt ondergete kende zijn oprechte dank aan hen, die hebben medegewerkt aan het blus sen van de brand, welke j.l. Woens dag, 1 Nov., in zijn woning heeft plaats gehad. J. VAN ROOIJ. Almkerk. Nov. 1950. Mevr. SNEEP-v. d. GIESSEN, Haven C 212 Capelle wegens teleurstelling, spoedig een voor dag en nachtniet beneden 20 jaar. Alleszins gunstige voorwaarden. helpen voor uitbreiding van zijn zaak. Ruime overwaarde aan vaste goederen en machines. Brieven onder No. 56 aan het Bureau van dit Blad. grote maat met baret, voor leeftijd 6 a 7 jaar. G. POORTER B 50 WIJK. GROTE KEUZE in de Boekhandel „Landvrouw" 6 nieuwe zaaimachines „Minerva" dubbele wand, gedekt met asbestplaten, 2 vertrekken, gangetje, zolder, uit- neembaar in 4 schotten. Heeft dienst gedaan als noodwinkel. Maat6.50 lang, 4 M. breed, 5.85 hoog. Hoogte middellijn zolder 2.10 M. Te bevragen bij D. HEIJSTEK, B 44, Genderen, Telef. 33, te Heusden, zal op Dinsdagen 14 en 21 Nov. a.s., bij inzet en afslag, telkens des avonds 7 uur, in café Van Wijk te Aalburg, voor de Wed. Adr, Vos-Dubbelman en Kinderen Ihet huis C 149, en een gedeelte van het huis C 148, met schuur en erf a. d. Polsestraat en Korte Steeg te Aalburg, kadaster Wijk sectie C nr. 1198, ged„ groot plm, 6 A. 2 het huis waarin slagerij C 88 met een gedeelte van het huis C 148, met erf en tuin, naast sub. 1, kad. Wijk sectie C nr. 1198, ged. groot plm. 7.20 A. Het huis C 88 is verhuurd aan C. Mans voor f 2,75, het huis C 148 aan H. Bouman voor f 2,75 en het huis C 149 aan A. van Rijswijk voor f 1.50, alles per en bij de week. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen vóór of op 21 Dec. a.s. Bij de afslag worden de percelen ge combineerd. De Voorzitter van »De Polder van Veen* zal op Donderdag 9 Novem ber a.s„ n.m. om 7 uur, ten kantore van de Secretaris, welke schouwklaar opgeleverd moeten worden vóór of op 9 December a.s, Nadere inlichtingen bij de Secretaris. De Voorzitter voornoemd, JAC. v. d. POL. speelgoed - als steeds grote keus - „de potteman" grote markt, gorkum uit weiland aan de Midgraaf. Tegen beloning inlichtingen te verstrekken bij J. ROUBOS, Hoekje 14, Almkerk, Telef. 23 d/n. Het Dag. Bestuur van het Waterschap >Uitwijk< maakt bekend, dat op 23 November 1950 een zal plaats hebben over de sloten in genoemd Waterschap. Het Dag. Bestuur voornoemd T. COLIJN, Voorzitter, A. VAN DER WAL, Secretaris. Prijs per advertentie van hoogstens 20 m.m., enkele kolom, f 1.— p< pl. voor Ruime voorraad. DE GRAAFF Go. 194 Waalwijk,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 3