Plaatselijk Nieuws Buitenland Gevonden en verloren voorwerpen SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body ur Beste jongens en meisjes. Na het onverwachtse einde van mijn vorige brief zullen jullie wel in hevige spanning zitten. Die Pieter baas kan iemand zo hevig doen schrikken. Ik dacht minstens dat er iets vreselijks was gebeurd. Maar dat was toch gelukkig niet het geval. Er was wel belangrijk nieuws ge komen. De kapitein van het stoom schip Espangawaarmee wij naar Holland zulten reizen had een tele gram gestuurd, dat als volgt luidde: „S.s. Espagnavertrekt over 3 dagen naar Holland. Wij verwachten Dat was me op eens een drukte! Alles moest zo vlug mogelijk klaar gemaakt worden. De kisten moesten per extra trein naar de boot ge bracht worden. De pakken van Piet en mij moesten ingepakt worden, want als we in Holland zijn, trekken we natuurlijk onze beste kleren aan. Verder was daar nog Scliimmeltje mijn lievelingspaard, ook hij komt mee naar Holland, zodat ook daar voor gezorgd moest worden. Maar jongelui, ik behoef daar ei genlijk weinig over te zeggen, want jullie weten allemaal welk een druk te het geeft als je voor een paar weken op reis gaat. Gelukkig echter is alles op tijd klaar gekomen, en zo zijn Piet en ik de dag voordat de boot zou ver trekken, op reis gegaan. Dat' moet wel, want mijn paleis staat heel ver van de haven. In alle dorpjes waar we doorkwamen, riepen de mensen: „Beste Sint en Piet gaan jullie weer naar Holland? Goede reis!" Na een vermoeiende dag kwamen we tegen de avond bij ons schip aan. De pijpen rookten reeds en alles was druk bezig om de laatste voorberei dingen te treffen. Vanmorgen heel vroeg is de boot uitgevaren. Het is prachtig weer en het belooft dus een mooie reis te worden. Voor dat ik nu ga eindigenheb ik fullie nog iets belangrijks te ver tellen. Van de firma Veerman heb ik het verzoek ontvangen vast een gedeelte per vliegtuig vooruit te stu ren. Natuurlijk heb ik graag aan dit verzoek voldaan. Ik raad jullie dan ook aan, daar alvast de etalage te gaan bekijken, welk een prachtige geschenken er zijn. Daar is vast wel iets bij wat jullie graag zouden willen hebben. ST. NICOLAAS en ZWARTE PIET. Tocih Moerdijk kanaal? Er is weer veel gepraat over de waterwegen-kwestie. De commissie-v. Cauwelaert-Steenberghe heeft te Den Haag vergaderd. Besluiten moeten er niet zijn gevallen. In Belgische politieke kringen heerst een optimistische stemming; Nederland zou niet langer afwijzend staan tegenover het denkbeeld van een Moerdijkkanaal. De Gazet van Antwerpen had zelfs vernomen, dat Minister Stikker, daarover in de Tweede Kamer een verklaring zou afleggen. Maar het ANP vernam van bevoeg de zijde, dat daarvan geen sprake is. „Het Volk" meent te weten, dat de bouw van een Moerdijkkanaal 7 tot S jaar in beslag zal nemen. De globale kosten, die door beide lan den gedragen zullen worden, zouden fr. 2 milliard bedragen. Vissersvaartuig gezonken De Scheveiiingse logger Sch 35, is in botsing geweest met een Engels drijfnetvaartuig, een zgo. „drifter". Dit was de Naoe It 35, die door de „Nestor", welke onderweg was naar de Sch 535, is aangetroffen. Het En gels scheepje voer met een stuk zeil over die zwaar beschadigde boeg. Alle opvarenden van de Sch 35 werden gered. 40 millioen verlies bij [die KLM Het exploitatieverlies van de KLM bedroeg in 1949 f39.68.582. In dit. ver lies verleende de staat een tegemoet koming van f37.200.(XX), zodat een ongedekt verlies overblijft van ruim twee millioen. De exploitatieuitgaven bedroegen f 151.085.046 en de inkom sten f 137.123.053. Drie en veertig pro cent der uitgaven werd besteed aan salarissen en Innen. Voor het lopende jaar wordt eveneens met een niet onaanzienlijk tekort rekening gehou den. ltanip te Groningen voorkomen De gasfabriek van de stad Gro ningen is aan een grote ramp ont snapt. Tegen half vijf in die middag vertoornden zich zware rookwolken boven de terreinen der gasfabriek. Men vreesde het ergste en. de brand weer rukte derhalve met groot ma teriaal uit. Het bleek, dat een grote voorraad teer vlam had gevat, van daar de geweldige rookontwikkeling. Groot gevaar leverde een tank gasolie op. Het is aan het cordate en vlugge optreden van de brandweer te dan ken, dat de brand beperkt kon blij ven. Nieuw record der Bossche veemarkt Het record, dat de Bossche vee markt op 18 Oct. j.l. boekte meteen aanvoer van 6000 stuks vee is jl. Woensdag overtroffen. Op de markt werden aangevoerd 7013 stuks vee, de grootste totaal anvoer die tot dusver werd bereikt. Bij de aanvoer van runderen werd een getal van 3239 stuks geboekt. IfEUSDLN A.s. Zaterdagavond zal in het Wapen van Amsterdam, het bekende Heusdens Amusementgezelschap, de „Amusanten" een nieuwe revue op voeren van „Toen en Nu". Gezien het grote succes dat dit gezelschap met haar vorige uitvoe ringen heeft gehad, twijfelen we er niet aan of ook deze revue zal zeer zeker weer bij het publiek in de smaak vallen. Wij raden u dan ook aan u tijdig van plaatsen te voorzien. Tijdeinis de St. Nicola,aswihkel- week, welke wordt gehouden van 25 Nov. Lm. 2 December, is door B. en W. van Heusden ontheffing verleend van het Winkélsluitingsbe- sluit 1941, en bepaalt dat op de werkdagen de winkels geopend mo gen zijn tot acht uur des avonds. De trekking dier gratis-verloting is vastgesteld op Maandag 11 December a.s. en de totenuitgifte bij de aange sloten winkeliers is verlengd tot en met 5 December a.s. Verder is besloten aan de St. Ni- colaas-winkelweek een bijzondere at tractie te verbinden voor het publiek, waarvoor waardevolle prijzen be schikbaar zijn gesteld. In de St. Nicolaaskrant, welke vol gende week verschijnt, worden nade re bijzonderheden vermeld en het publiek van Heusden. en Omstreken aangesppoord om in Heusden Ie ko pen. AALBURG D.V. Dinsdag 14 November hoopt des avonds om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan Ds. Dorsman van Schelluinen. ALMKERK ---* Op Maandagavond 13 Nov. a.s. zal alhier in de zaal van v. Dijk, een ledenvergadering worden gehou den van de „Almkerkse IJsclub". In verband met het 25-jarig bestaan der vereniging, is trouwe opkomst zeer gewenst. Woensdagavond 15 Nov. a.s. hoopt de Begraifienisvereniging alhier in de zaal van Dijk een buitenge wone ledenvergadering te houden. Tot voorzitter van de vereni ging „Almontspanning", is gekozen de heer A. de Jong alhier, welke deze benoeming heeft aangenomen. Door de Zendingskrans alhier is in haar j.l. gehouden vergadering besloten f 25 te schenken voor die herbouw van de Herv. kerk. Moge meerdere verenigingen dit voorbeeld volgen. Nu 11 Nov. nadert, willen, wij in bet bijzonder een beroep doen op allen, oim ook in deze gemeente de Klaproosverkoop te doen slagen. Het Ned. Oorlogsgraven Comité is er ten volle van overtuigd, dat u zich, in dien het maar enigszins mogelijk is, dit offer gaarne zult willen getroos ten tegenover hen, die voor de vrij heid van ons volk het hoogste offer brachten. Wil het Comité aan zijn verplichtingen blijven voldoen, dan zal ook uw bescheiden bijdrage dit prachtige werk moieten in 'stand hou den. GENDEBEN Op Dinsdagavond 14 Nov. zal alhier in de zaal van C. J. van Wijk, door de Besturenbond van het C. N.V. een propaganda-avond worden gehouden. Ook ongeorganiseerden hartelijk welkom. Een tweetal spre kers van het hoofdbestuur zullen aanwezig1 zijn. De extra-collecte bij het dank- uur voor het gewas in de Herv. kerk bracht f 105.68 op. MEEUWEN De heer L. C. Schreuders al hier slaagde te 's Hertogenbosch voor het diploma Landbouwwerktuigen- genkennis. Rijksdiensten gaan werkuren wijzigen Om stroom te sparen tijdens de piekuren zullen van 13 Nov. tot 27 Januari de kantoren van de rijksdien sten van Maandag tot Vrijdag, zijn: van 9 uur tot 16.30 uur (om 13.00 uur half uur pauze) en Zaterdag v(an 9 tot 13 uur. De verkorting der werktijden die hierdoor ontstaat, moet worden op gevangen door werk buiten de nor male uren, in het algemeen door één avond per week twee en een half uur te werken. Deze uren kunnen niet als overuren worden beschouwd. De arbeidsinspectie zal zo nodig ont heffing verlenen, opdat een en an der niet in strijd komt met de wet. De gemeente bies turen is verzoch t soortgelijke maatregelen te nemen. Het verzenden vain correspondentie en postpakketten naar Indonesië. In verhand met gerezen twijfel wordt onder de aandacht gebracht, dat correspondentie len postpakket ten, bestemd voor personeel van de Koninklijke Landmacht, het voorma lige K.N.I.(L. en de Koninklijke Ma rine in Indonesië en op Nieuw Gui nea nog steeds, zowel per luchtpost als per zeepost, kunnen worden ver zonden. VEILING VEEN. Veiling van Woensdag 8 Nov. Peren: Brederode 1534; Gies- serwildeman (fab.) 1625; Saint Remy 1227; Zwijndrechtse Wijn peren (fab.) 25; IJsbouten 1526 en Pondsperen 15—30 ct. per kg. Appelen: Bellefleur 730; Cox Orange Pippin 1551Glorie van Holland 23; Goudreinette (fab.) 10 25; Jonathan 1245; Laxton's Su perbe 14124; Lemoenappel (fab.) 1318; Notarisappel 1019; Present van Engeland (fab.) 1315; Prin- oesse Noble 20; Sterappel 8:25; Wijnappel 1115 en Prince Albert 14 ct. per kg. Kroten 8; Savoye kool 5n; Prei 811; Spruiten 29; Rapen 7; Drui ven II 70 ct. p. kg.; Knolselderij 49 ct. per stuk. 2.00; vette kalveren 3.zo3.40, 2.803.00, 2.002.50; graskalveren 325225-175; nuchtere kalveren 57, 7o, 45; biggen 45,, 50, 30; slachtpaardien 1,651.601.55, scha pen 100'91060; lammeren 9075 60; kalfkoeien 940—840740, melk koeien 940840-740; vare koeien 600525—475, vaarzen 650600 525; pinken 450-400350. GEVONDEN: op 't Kasteeltje te Oudheusden, een korte jongensjas. Vermoedelijk bij 't bessenplukken ach tergelaten. Terug te bekomen bij J. H. v. d. Staak, A 22, Oudheusden. GEVONDEN: een blauwe wollen handschoen. Terug te bekomen bij M. Lankhaar Pz., Babiloniënbroek. Amerikaanse verkiezingen Bij de in de Verenigde Staten ge houden Verkiezingen voor de Senaat en hcL Huis van Afgevaardigden was de uitslag aldus Senaat (96 zetels): 49 Democraten en 47 Republikeinen. Iiuis van Afgevaardigden (435 ze tels): 227 Democraten, 196 Republi keinen en 1 Onafhankelijke. Elf uit slagen zijn. nog niet bekend. Het ging bij deze verkiezingen om een derde deel van de Senaat, het gehele Huis vah Afgevaardigden en om het gouverneurschap van 32 van de 48 staten. In de vorige Senaat hadden 54 Democraten en 42 Republikeinen zit ting, Maar ook in het Huis van Afgevaardigden zijn de Republikeinen vooruit gegaan; ze wonnen tot nog toe 26 zetels. Eisenhower opperbevelhebber Generaal Dwight Eisenhower heteft Woensdag op een. persconferentie te Fort Worth in Texas verklaard, dat hij „spoedig in Europa" zal zijn als opperbevelhebber van de West-Euro pese strijdkrachten. Moskou vierde feest liet gehele corps diplomatique, met inbegrip van de Amerikaanse, En gelse en Franse ambassadeurs, heeft met vijfhonderd andere gasten het bal bijgewoond, dat ter gelegenheid van de drie en dertigste verjaardag van de Russischie Octobierrevolutie in hotel Metropole in Moskou is gege ven. Ook buiten vierde Moskou feest in de verlichte straten. Op 26 plei nen in de stad werden openlucht- voorstellingen gegeven, waaraan on geveer 10.000 dansers, zangers en to neel spelers deelnamen. Droogdok liep vol gr oud watier Een droogdok, dat op de werven van de Mercantile Engineering te Antwerpen in aanbouw is, is geheel volgelopen met grondwater. Men ver moedt ,dat dit water afkomstig is van een ondergronds kanaal. Hoewel men reeds geruime tijd de aanwezigheid had opgemerkt van een kleine bron, waaruit voortdurend water opborrelde, had men er niet veel aandacht aan geschonken. Dins dagmiddag veranderde iele bron. ech ter in een fontein met een middellijn van zes meter. Een uur later stond het dok, dat een lengte heeft van 190, een breedte van 26 en een diepte van 7.30 meter, geheel onder water. Omstreeks 5 uur nam. begon een gedeelte van de grond langs de Noordelijke kant van het dioik weg te zinken en braken de kabels der hoogspanningsleidin gen ien waterleidingen. Een graaf machine van tachtig1 ton is in het overstroomde dok gekanteld-, Dearm van de kraan richtte ook schade aan het pompstation aan. De schade wordt geraamd op ver scheidene milli oenen. De vliegramp op 'die Mont Blanc De sneeuw om het wrak van het bij de Mont Blanc neergestorte vlieg tuig toont grote olievlekken. Ben ge deelte van het wrak ligt aan de Italiaanse zijde terwijl andere stuk ken verspreid liggen op die Franse helling. Dit is met verrekijkers van Chamonix uit waar te némen. De rechtervleugel en de motor liggen op een aanzienlijke afstand van de romp. Aangezien mien overtuigd was dat er toch géén overlevenden meer zou den zijn, was opdracht gegeven de reduiingspogingein te staken met het oog op het grote gevaar dat die red dingsploegen liepen. Een gids, die een rjeiddingsploeg leidde, kwam door een lawine om het leven. Franse Alpengidsiein, die niet op de hoogte waren van de uitgevaar digde ondier, hief zoeken naar het Indische vliegtuig te staken, hebben hun gevaarlijke tocht naar de top voortgezet. Zij zijn er inderdaad in geslaagd het wrak te bereiken. Delen van het vliegtuig en lijken der in zittenden lagen over verre afstand verspreid. A.s. Donderdag hoopt de Ger. Gemeente dankdag te houden, waar bij hoopt voor te gaan, Ds. van Dam uit Werkendam. Aanvang v.m. kwart voor tien, nam. half drié en 's avonds om zeven uur. VEEN In deze gemeente wordt ge tracht een vereniging op te richten voor beoefening van de kerkzang. De heer M. Honcoop heeft bedankt als koster in de Ned. Herv'. kerk. Het kosterschap is ruim 100 jaar dooi- de fam. Honcoop vervuld, WÖUDRICHEM De door Woudrichem's Fan farecorps „Kunst en Vriendschap" gehouden bazar is goed geslaagd. Vooral Zaterdagavond j.l. was liet de gehele avond zeer druk in de zaal en werd van de verschillende ver makelijkheden een zeer druk gebruik gem aakt. De toneelver. „Onze vrije uur tjes" alhier geeft Vrijdagavond 17 Nov. a.s. een uitvoering in het ver enigingslokaal in de kazerne. Door Groene velds Aanne mersbedrijf is een aanvang gemaakt mét hiet bouw van ©en dubbel woon huis voor rekening der gemeente aan de Oudendijk. De bouw van een dubbel woon huis en 2 duplexwoningen aan de Koepoortstraat door gemelde firma vordert zeer goed. WERKENDAM Woensdag 15 Nov. des n.m. 7 uur zal in de Chr. Geref. Kerk al hier als spreker optreden Ds. J. v. Ravenswaaij van Zaamslag. Op Donderdag 16 Nov. des n.m. 7 uur, zal in de Ger. Kerk alhier dankuur voor 't gewas worden gehouden. Als voorganger treedt op Dr. Huijser. Heden Vrijdag hoopt het echt paar J. W. Vos-de Waal haar 50- jarige echtvereniging te herdenken. Tot ouderlingen bij de Chr. Ger. Gem. alhier werden gekozen de heren H. v. Kooten en L. Paans Lz. en als diakenen de heren A. Vos Sz. en J. A. de Waal. De dankstondcol lecte bij genoemde gem. bracht ruim f250 op. De architecten Bezemer en de Snoo te Wijk en Aalburg hebben aanbesteed het bouwen van een wo ning met café en schuurtje aan de Nieuwe Haven alhier. In massa werd als volgt ingeschreven: J. W. v. d. Meijden, Hardinxveld f25,270; J. P. Verheul, Giessendam f25,400; C. F. van Wendel de Joode te Sleeuwijk f21,974. Gegund aan de laagste in schrijver. bepaald zijn dag en behoéidlcLe zijn club voor een grotere nederlaag. Op merkelijk genoeg bleef aan Weerszij den een toegekende strafschop on benut. Een alleszins verdiende 31 overwinning voor Roda 1 vormde dan het besluit van deze compe titie. Ook Roda 2 is uitgespeeld, die der de elftallers moeten nog naar Well 2 en krijgen Rijswijksie Boijs 2 nog op bezoek. De junioren hebben nog een reisje tegoed naar'Sleeuwijk. Er komt dus nu gezicht op. Voor de afdelingsbeker krijg! Roda 1 Zaterdag 11 Nov. om 3 uur Dron- geJse Boijs op bezoek. Voor de ove rige elftallen, is nog niets vastgesteld. VEEN Achilles trok Zaterdag met een zeer zwak elftal naar Roda 1 te Aalst. Toch wisten zij door hun hard wer ken met de rust een 10 voorsprong te behalen op Roda 1. Na de rust konden zij het tempo echter niet volgen en verloren eervol met 31. De reeds voor de derde maal vast gestelde wedstrijd Achilles 2Altena 2 ging wederom niet door, thans we gens niet opkomen van Altena 2. A.s. Zaterdag speelt Achilles 1 thuis voor de bekerronde tegen Vios 1 uil Zuilichem. Aanvang 3 uur. WÖUDRICHEM Zaterdagmiddag a.s. om 3 uur speelt de v.v. Woudrich'em op het voetbalveld aan de Burg. van der Lelystraat alhier een wedstrijd te gen Aalburg. WI.IK EN AALBURG W1LHELM1NA: Het eerste elftal speelde j.l. - Zaterdag thuis tegen Heerjansdam. De ruststand was 30 in het voordeel van de thuisclub. Kort na de hervatting maakite Heer- iansdam een tegeupunt, maar Wilh. bracht de stand op 41. Daarna was het met de Geel-Zwarten. gedaan, want in de resterende 25 min. slaag de de tegenpartij er in nog vijf doel punten te maken, zodat deze; wed strijd met 64 werd verloren. A.is. Zaterdag speelt het eerste ieen uitwedstrijd tegen Woudrichiem. Ver trek twee uur. Het tweede speelt op eigen terrein een bekerwedstrijd tégen Kerkwijk 1. Aanvang drie uur. WERKENDAM Voetbaluitslagen Grote Lindt-Koz. Boijs 2'2. AALST Moesten Zaterdag de meeste voet balvelden in de jomgeviing door dé overvloedige regenval van het laatste weekeinde worden afgekeurd, hiet te dezer plaatste in gebruik zijnde veld was goed te bespelen. De laats te oom- petitie wiedstrijd Roda 1Achilles 1 kan dan ook, na enkele malen ver daagd te zijn, doorgaan. De bezoe kers verschenen met enkele inval ler^ ,de ontmoeting was voor beide partijen van weinig belang meer. De thuisclub had ongetwijfeld het beste spel en was dan ook voortdurend in de meerderheid. Toch namen dlègas- ten de leiding, zodat tegen die, ver houding in gedraaid werd mét de stand 01. Het tweede gedeelte is bijna steeds op de helft van de gas ten gespeeld. Van de vele zich ook in dieze periode voordoenide kansen, benutten onze dorpsgenoten er een drietal. Die groenwitte doelman had MARKTBERICHTEN 's-HERTOGENBOSCH. De aanvoer op de markt van Woensdag 8 November was 7013 stuks vee, zijnde: 3113 runderen, 146 vette kalveren, 599 nuchtere kalve ren, 41 zeugen, 653 lopers, 2089 big gen, 299 schapen en lammeren, 73 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 700975, guistekoei en 475725, kalfvaarzen 650—-925, klamvaarzen 550650, guiste vaar zen 525625, pinken 350475,gras- kalveren [80300, nuchtere fokkal- veren 95130, nuchtere slachtkalve- ren 4565, zware nuchtere slacht- kalveren 7090, lopers 6080, big gen 2640, drachtige zeugen 210 250, schapen 6580, lammeren 40 55, zuiglammeren 6085, geiten 2050. ROTTERDAM Op de veemarkt van 7 November werden in totaal aangevoerd 5141 stuks en wel vette koeien en ossen - 75°; gebruiksvee 1096; vette kalve ren 60; graskalveren 268; nuchtere kalveren 841; varkens 140; biggen 585; paarden 202; veulens 9; scha pen of lammeren 479bokken of geiten 111 De prijzen waren als volgt: vette koeien 2.402.60, 2.102.35, 1.85

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 2