TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws NIJENRODE INDUSTRIEVESTIGING in het Land van Heusden en Altena. Kindje verkouden? VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 No. 6820 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard In het Land van Heusden en Al tena maakt de agrariër nog immer het voornaamste deel uit van de dorpsgemeenschappen, die hun be staan leiden volgens traditionele nor men. De band met de natuur is in deze levenskringen zeer sterk en door dat de 'dorpjes tamelijk geïsoleerd liggen, blijven bepaalde opvattingen meermalen lang voortleven. Meestal zullen de zoons der landbouwers het vak der ouders kiezen en niet zo dik wijls gebeurt het, dat deze b.v. werk zullen gaan zoeken in de industrie. Deze tak van bestaan is hun vreemd en wie dan ook zou spreken met de boeren over industrialisatie in het Land van Heusden en Altena, zou maar al te vaak een afwijzend antwoord ontvangen. Duidelijk bleek dit b.v., toen enige tijd geleden het stalen skelet van een boortoren verrees in de buurt van het dorpje Andel. Velen waren heel niet enthousiast bij het vooruit zicht, dat bij eventuele exploitatie van olievelden aldaar, het dorp meer een industrie-karakter zou gaan ver tonen. Deze industrie zou dan „van buitenaf" er worden gevestigd en lang als „een vreemd element" wor den beschouwd. Eerst langzamerhand zou zij „agrarische" werkkrachten gaan absorberen, tot ze, door haar omvang, tenslotte een voornaam on derdeel van het dorpsbeeld zou wor den. Zo zou steeds minder worden het aantal kenmerken, specifiek' voor de dorpsgemeenschap. Een groot-industrie, die al deken- merken van het grote-stadsbedrijf in zich heeft, kan het evenwicht in het dorp en bij de mensen zelf volledig verstoren en de onderneming gaat dan geheel het dorp beheersen, ter wijl de boerenzoon dan plotseling wordt geplaatst in een werk en een tempo, welke niet het minst aange past kunnen zijn aan zijn eigen in stelling, zegt Drs. Verdijk. Alleen, waar historisch al een groot bedrijf bestond, kan het om sociale redenen wel gewenst zijn een tweede grote industrie aan te trekken. Men prefe- rere daarom industrieën, die nog eni ge binding hebben met het agrarisch karakter van het platteland. We den ken hier b.v. aan de Coop. Zuivel fabrieken te Nieuwendijk en Gende- ren. Verschillende personen uit h^et Land van Heusden vinden arbeid in de fabrieken der Langstraat of in de machinefabriek „Holland" aan de Bergs che Maas, te Keizersveer, ter wijl ook de klinkeriso'lietfabriek te Aalst, vlak tegenover Veen, werk krachten betrekt uit bovengenoemd gebied. Zo ook de scheepswerf en conservenfabriek te Heusden. Het zal uiteraard niet gemakkelijk zijn in het Land van Heusden en Altena over te gaan tot vestiging van industrieën, omdat deze streken te sterk nog zijn geïsoleerd, wat vooral ook te danken is aan het gra- van van de Nieuwe Maasmond, waar door bovengemeld gebied tot een ei land werd gemaakt. Geen wonder, dat er dan ook geen industriën wer den gesticht. Bovendien ontbraken en ontbreken nog goede verkeerswe gen al is dan een autoweg geprojec teerd van Heusden naar de te bou wen Merwedebrug. Een mooie vooruitgang is inder daad de pas geopende Biesboschha- ven te Werkendam, waar langs de gemeente industrieterrein heeft be schikbaar gesteld.Hier zal spoedig een betonfabriek verrijzen: industri alisatie dus! Wanneer het Land van Heusden en Altena nog meer in het moderne verkeer wordt betrokken, zullen de plaatsen in dat gebied bij het vast stellen hunner uitbreidingsplannen, met het oog op eventuele vestiging van industrieën, rekening moeten hou den met geschikte terreinen voor de ze nieuwe tak van bestaan. Werkendam heeft in deze een goed voorbeeld gegeven! HEUSDEN Het geziegde „een goed begin is het halve werk" is door de damclub alhier Maandag j.l. te Raamsdionks- veer niet met de daad, bekrachtigd. Ze verloor deze eerste competitie wedstrijd voor de hoofdklasse Ned. Dambond, tegen G.D.V. m.l. met 12 8. Een gevoelige tik Laat men het andere gezegde „een gewaarschuwd man telt voor twee" in de' volgende wedstrijd waar maken. De punten voor Heusden werden als volgt be haald: Kramer 2, de Graag 2, de Joode 1, Schaap 1, de Rooij 1, Jon ker 1, Bax, Nieuwkoop, Nelis en Klaren verloren hun partij. Maandag a.s, tegen de „Bossche Damclub" thuis in hun clublokaal Hotel „Central" om half acht. En nu oppassen, opdat het hoofdklasseschap behoude blijve AALST. Voor de Geref. Gemeente al hier hoopt Dinsdag 14 Nov. Ds. v. Dam dankdag te houden om 9.3°, 2.30 en 7 uur. Dezer dagen is in de Chr. ULO-school een ledenvergadering ge houden van de Chr. Kleuterschool. De voorz. Ds. Warmoltz opende op de gebruikelijke wijze en onthulde dat deze vergadering was belegd om met de léden te spreken over de te bouwen nieuwe school, waarvoor in middels de bouwvergunning is ont vangen. De secr., de heer Schalk, bracht een jaarverslag, terwijl de heer de Groot als penningmeester voor een financieel verslag zorg droeg. Er is een klein batig saldo. De nieuw bouw vergt nu grote uitgaven, wat echter afzonderlijk gefinancierd zal worden. Besloten is spoedig met de eerste werkzaamheden te beginnen, waarvoor verschillende der aanwezi gen zich belangeloos opgaven. Ook de aanvoer der materialen zal door de leden verzorgd worden, terwijl het bouwen en de afwerking door vak mensen uit eigen kring zal geschie den op de meest voordelige wijze. Nadat nog verschillende gestelde vra gen tot aller tevredenheid waren be antwoord, sloot de heer Schalk deze samenkomst met dankgebed. Telkens was het een genoe gen om op deze plaats melding te maken van de terugkeer van één van onze dorpsgenoten uit de tropen, hoeveel te meer is dit het geval nu we kunnen berichten dat Zaterdag de laatste van hen uit onze gemeente die hun Nederlandse plicht in den vreemde vervulden, te weten soldaat L. A. Exalto m goede gezondheid de ouderlijke woning weer kon be treden tot grote vreugde van zijn talrijke verwanten. Het late uur van aankomst was geen verhindering voor de leden van het thuisfront,, omBep ook namens de inwoners te gaan ver welkomen, waarbij evenals aan alle 14 overige thuisvarenden een nieuw rijwiel is aangeboden, wat begrijpe-, lijk dankbaar is aanvaard. Is er dus in vele gezinnen van onze dorpsge meenschap vreugde geweest om de behouden thuiskomst van één hun ner, dit wordt toch wel getemperd door het feit, dat hij, die ook eens de verre reis aanvaardde, nimmer zal terugkeren maar zijn leven gaf in dienst van het Vaderland, dat ook hem geroepen had. Moge het zijn ouders en zusters, voor wie deze da gen, nu alle anderen zijn terugge keerd, moeilijke dagen zullen zijn, tot troost zijn te weten dat velen nog steeds met hen medeleven en het offer door hun enigen zoon en, broeder gebracht, niet zullen verge ten. DUSSEN De schaakclub „Het Kasteel van Dussen", speelde Zaterdag j.l. haar eerste bondswedstrijd tegen de „Vrije Pion" uit Capelle. „De Vrije Pion" kwam dit jaar voor het eerst in deze afdeling uit, door haar succes in de promotiewedstrijden. Na door de voorzitter van „Het Kasteel van Dussen" hiermede ge lukgewenst te zijn, begon de wed strijd. Over het algemeen werden goede partijen gespeeld en toen om half 12 afgebroken werd was de stand 4V23^/2* Twee partijen wor den ter arbitrage opgestuurd, waarvan er zeer waarschijnlijk een gewonnen en een remise voor Dussen verklaard zal worden. A.s. Zaterdagavond zal door de zangver. „Kunst en Vriendschap" in het Stoomgemaal „De vier Ban nen" te Hank een uitvoering wor den gegeven. In deze gemeente is thans op gericht een wielerclub genaamd „Het Ronde Wiel". Het bestuur bestaat uit 10 personen. Voorzitter A. J. B. v. Dijk; Secr. J. R. Affourtit; 2e secretaris J. v. Dortmont. Het comité v. h. Sint-Nico- laasfeest kreeg heden uit Spanje be richt, dat de Sint op Zondag 26 November a.s. een bezoek zal bren gen aan Dussen. Om 2 uur zal hij door het feestcomité worden afge haald aan het kasteel, waarna hij zich via Molenkade, Wilhelminastr., Dorpsstraat naar Hotel Leemans zal begeven om aldaar de schoolkinde ren te tracteren. ANDEL Voor de afd. van de Chr. Vrouwenbond trad vorige week als spreekster op, mej. Sondorp uit Den Haag, met het onderwerp „Onze Chr. Psychiatrische Inrichtingen". 'tWas een mooie en welgeslaagde avond. De verkabeling van het elec- trisch net is gereed gekomen. Alle percelen zijn thans ondergronds aan gesloten. Ook de nieuwe straatver lichting brandt Aan de uitvoering van de Zangver. „Onderling Genoegen" al hier op Zaterdag 18 Nov. a.s. zal medewerking worden verleend door de Gem. Zangvereniging uit B.-Broek en het Mannenkoor uit Poederoijen. .Dan rug, keel en borstje inwrijven met BABILONIëNBROEK Het zoontje van- de landbou wer J. de Graaf Az. alhier, viel spe lenderwijs van een ladder, waardoor hij zijn rechterarm brak. l>r. v. Vuure uit Dussen verleende geneeskundige hulp. GIESSEN Het bouwen van een woon huis voor G. de Lorm in de Hoofd- graaf alhier is gegund aan de aan nemers Fa. Tankens en Zn. te An del. VGRAVENMOER De vereniging „Het Groene Kruis", afd. 's-Gravenmoer-Dongen, kwam vorige week in algemene le denvergadering bijeen in café Snels. Het ligt in bedoeling bin nen «enkele maanden alhier een moe dercursus te gaan houden. Voor deel- name hieraan kan men zich opge ven bij Zr. Sneep, Hpofdstraat 50, alhier. De kosten zullen f 1,per persoon bedragen. Op Dinsdag 14 November a.s. hoopt de organist van de Nieuwe Kerk te Delft, Dirk Jansz. Zwart, een orgelconcert te geven in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten bate van de Ned. Herv. Kerk van Willemstad (de eerste Protestantse kerk in ons land,) die op 29 Augustus j.l. door brand verwoest werd. Uitgevoerd zul len worden werken van J. S. Bach,, G. F. Handel, A. Guilmant en Jan Zwart. Het concert vangt aan des avonds om 8 uur en de toegang is vrij, terwijl aan de uitgang een schaal- collecte zal worden gehouden. HERPT Zondag 12 Nov. geeft de to neelvereniging „De Rederijkers" haar eerste uitvoering in dit seizoen,, met medewerking van „Zang en Vriend schap" uit Drunen, De Rederijkers zullen opvoeren: „Geef ons recht om te leven" van P. Mossinkof. Op 7 Januari zal zij als tegenpres tatie in Drunen opvoeren: „Hethuis zonder zon", waarmede in het vori ge seizoen zo'n groot succes werd geoogst. Verder heeft zij in studie „'n Du vel" van David Lefeber, toneelspel in 4 bedrijven. Het ligt in de be doeling dit in de maand Januari op te voeren. NEDERIIEMERT De collecte, die gehouden is voor het Bouwfonds van de Ned. Herv. Kerk aan de Noordzijde, heeft opgebracht f 6,27. De Gem. Zangver. „De Ver vulde Wens" alhier hoopt Zaterdag 11 Nov. haar jaarlijkse uitvoering te geven. Tevens zal het toneelstuk in 3 bedrijven „Opoe" worden opge voerd. Gezien het grote succes, dat de vereniging steeds behaalde, is het te verwachten, dat zeer velen, de uitvoering zullen willen meemaken. NIEUWENDIJK Heden Vrij dagavond houdt de Oranjevereniging „Prinses Margriet" te Kille, haar jaarvergadering in ge bouw „Ons Huis". Tot tweede grafmaker van de begrafenisver. „Onderlinge Hulp" is aangesteld de heer H. Kroon. Aan de fa. Groeneveld en Westerhof is gegund de bouw ener boerderij te Drimmelen en de ver bouw der woningen van de heren J. v. d. Stelt alhier, A. v. d. Pluijm te Hank en J. v. Achterberg te Dus sen. Zaterdagavond geeft de Gem. Zangvereniging „Zang en Vriend schap", een uitvoering in het v.m. Electrisch gemaal. Opgevoerd zal worden: „Als het verleden spreekt". Zaterdagavond hield de Chr. Chr. Besturenbond „Nieuwendijk" een propagandavergadering in ge bouw Tavenu. Als sprekers traden op de heer A. C. Bensen, districtsbe stuurder C.N.V. met als onderwerp: „De vijand wederstaan" en de Keer H. v. d. Linden, bestuurder Chr. Landarheidersbond, die sprak over: „In de aanval". De muzikale omlijsting werd ver zorgd door de Chr. Muziekvereniging „Crescendo" alhier. Ds. v. Noort sprak het slotwoord. WIJK EN AALBURG J.l. Woensdag kreeg de Bil jartver. „Maaszicht" haar strijd te voeren tegen de ver. „De Zwaan" uit Genderen, Er werd in café Duis- terwinkel beter gespeeld dan vori ge week te Genderen. Maar 'tkan nog beter als we de uitslagen van de vorige winter eens bekijken. De uit slagen waren nu: voor „De Zwaan" 19 7 p.; voor „Maaszicht" 311 p., dus een verschil van 114 punten in 't voordeel van de Wijkse vereniging. De hoogste serie werd gespeeld door K. Bouman Cz. van de vereniging „Maaszicht". Maandag 13 Nov. zal in het ver enigingsgebouw te Wijk en Aalburg voor de Partij v. d. Arbeid, spreken de heer Koos Vorrink, voorz. der Par tij van de Arbeid en lid van de 2e Kamer. Zie advertentie in dit blad. Op Woensdag 15 November a.s. te 13 uur, zal op het gemeente huis gelegenheid worden gegeven tot inenting en herinenting tegen pokken. WOUDRICHEM Op de a.s. vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden voor het Waterschap „De Oude Ban", vraagt het bestuur machtiging tot verkoop van de vroegere bemalingsinstallatie, het houten noodgebouw en een par tij puin. Tevens komt een voorstel van het bestuur ter tafel, om tot verkoop van de machinistwoning over te gaan. ^ÜDE BURG 3) Abdallah ook (een legerhoofd Des vijands) mist zijn zoon: Zijn eerstgeboren lieveling, Des grijzen vaders kroon; Hij sneuvelde in een heet gevecht, Van Didriks staal doorboord: Nu snuift Abdallah felle wraak En hield ook woest zijn woord. „Ha,," raast hij, „christenhond! zij t gij Toch eindelijk in mijn macht? Hebt gij mijn dierbaar kind vermoord Hebt gij mijn zoon geslacht? O, voeL nu ook wat vaderwraak Om vaderleed vermag: Zweept, slavenhem ten arbeid voort Striemt hem de ganse dag; Trekk' hij het kouter als een dier; Ploeg' hij het hardtste land, En dat de felle middagzon Zijn naakte huid verbrand! Terg hem door honger;dat van dorst Hij brandende versmacht'; De grond slechts zij zijn legerstee, Hij heeft mijn zoon geslacht! Gunt hem geen slaap, maar foltert hem Doch langzaam, lieev' hij voort Om steeds te sterven;vloek zij hem, Hij heeft mijn kind vermoord!" ODidrik, had uw Machteld eens Vermoed, wat thans gebeurt, Zij had gewis van louter liefde Zich om u dood getreurd! Geen redding is er; zelfs de hoop Op redding is er niet. Ach, arme Didrik! wist uw ga Wat thans met u geschiedt, Tot losprijs bood zij land en burg En al haar have en,goed, Ja, kon zij het, zij redde u, zelfs Ten koste van haar bloed! Toch meldt de faam, die niets verzwijgt, Het vreselijk gerucht, En voert het met haar vlerkenvaart1* En draagt het door de lucht. Zij meldt heer Didriks jammerlot En wrede slavernij, En wat zij ijslijks weet en gisü, Dat voegt ze er alles bij. Zij meldt: hoe hij het kouter trekt, Met zweepslag aangepord; En hoe een bloedstroom hem gestaag Uit borst en lendenen stort; En hoe hij van de dorst versmacht En van de honger lijdt; En hoe er gene hoop bestaat, Dat iemand hem bevrijdt. Dat alles hoort de burgvoogd ook, Maar hoort Mathild meteen, Hij grinnikt met een safanlach, Zij zwijmt in droef geween. Hij meent: nu staat de kans hem schoon, Want Didrik keert niet weer. Zij lijdt en kermt en bidt tot Gody En God ziet op haar neer. „Wel, edele vrouw 1 wat zegt gij nu? (Dus randt hij Machteld aan) Is 'tniet naar mijne profetie Volkomen heen gegaan? Wees nu toch wijs: laat Didrik los, Hem, die u eerst verliet. Neem mij in zijne plaats, en ik Neen, ik verlaat u niet. Bedenk uw toestand: hoofdigheid, Versmading mijner min, Baat niets, kon... u berouwen, Dus verander toch van zin." „Geen edelman zijt gij!" was 't woord Der diep ontroerde vrouw, „Maar bastaard teelt van slaafs ge broed Mijn Didrik blijf ik trouw. 't Geweld hebt gij, maar ik mijn deugd En deez, blijve onverlet, De vrouw van Nyenrode sterft Desnoods, maar onbesmet! Geev' God mij uitkomst, redd' zijn hand Mijn Didrik uit de nood, Ik ben de zijne, en blijf hem trouw In leven en in dood!" Daar grijpt huichelaar Wulfert 'haar En sleurt ze met zich voort... Maar zij ontwringt zich stoot hem weg, En vlucht door de open poort. En werwaarts heen? Ja, wie zegt dit! Zij vlucht langs veld en beemd; Maar wddr zij is, of wódr zij schuilt, Is, dat geen mens verneemt. Den vromen monnik, die weleer Bij 't vroege voorgeslacht Gevangenen redde, zij èn eer, En hulde toegebracht! Hilarius was zulk een man, Die, vol van Christus geest, Door zang of goud, van menig slaaf De redder is geweest. Waar hebzucht goud vroeg, gaf hij goud, En kocht den arme vrij; En waar hij zin voor 't schone vond, Deed hij 'tdoor medelij. Zo kwam hij bij Abdallah's tent En zag zijn slaven stoet, Zag Didrik ook, maar hoe misvormd Door etterbuil en bloed! „Zo iemand," dacht hij, ,,'t voorwerp is Van hulprijk plichtbetoon, Gewis dan deze; en vroeg terstond Naar zijn bevrijdingsloon. Geen losgeld, christen! hebt gij groot En rijk genoeg voor mij Hij blijft mijn slaaf, en sterft mijn slaaf, Mijns zoons verdelger, hij! (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1950 | | pagina 5